PDA

View Full Version : ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ Η ΑΝΩΝΥΜΙΑ ΣΤΑ ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΑ



pilotos_xtreme
25/02/2009, 11:02
λενε οτι θα περασουν το νομοσχεδιο μετα απο τα προσφατα γεγονοτα με την αποδραση.
απο οτι εχω διαβασει ακομα δεν εχουν ξεκινησει οι εταιριες .

ολα αυτα φυσικα στο ονομα της ασφαλειας του πολιτη.
παιζουν πολυ μεγαλο κ εξυπνο παιχνιδι , αλλα βιαστηκαν πολυ γιατι ο κοσμος δεν τρωει τοσο κουτοχορτο οσο νομιζουν αυτοι,τουλαχιστον οχι ακομα.

αμα περαστει το νομοσχεδιο θα μαι ο πρωτος που θα πεταξω το κινητο μου,μαζι με ολες μου τις καρτες.

stvr1
25/02/2009, 11:08
Αυτό που δεν μας λένε είναι το ΠΩΣ θα το κάνουν αυτό. Οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας είπαν οτι είναι ανέφικτο...

zolotas
25/02/2009, 11:10
:lol:

pilotos_xtreme
25/02/2009, 11:12
διαβασα (δε ξερω αν αληθευει) οτι οταν πας να κανεις ανανεωση θα σου ζητανε τα στοιχεια σου.
το θεμα ειναι οτι ολα αυτα τα λενε κ καλα για την παταξη της τρομοκρατιας. της ποιας?
μακαρι τπτ να μην ειναι αληθεια κ τπτ να μη γινει.

sniper
25/02/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
διαβασα (δε ξερω αν αληθευει) οτι οταν πας να κανεις ανανεωση θα σου ζητανε τα στοιχεια σου.
το θεμα ειναι οτι ολα αυτα τα λενε κ καλα για την παταξη της τρομοκρατιας. της ποιας?
μακαρι τπτ να μην ειναι αληθεια κ τπτ να μη γινει.


Γιατί σε πειράζει να ξέρουν ότι έχεις όνομά σου ένα κινητό; Έχεις κάτι να κρύψεις;

avlihos
25/02/2009, 11:17
Φυσικά και είναι ανέφιχτο. κυκλοφορούν χιλιάδες πακέτα σύνδεσης τα οποία οι έμποροι τα παίρνουν ως δώρο ή ως προσφορές (π.χ. ένα κιβώτιο 24τεμ. με μπισκότα, δώρο 10 frog! - δεν κάνω πλάκα...).

Αυτά πωλούνται με 5 ευρώ. Οι εταιρείες έχουν κέρδος ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Αν θυμάστε - ακόμα και τώρα - κάποιες κυριακάτικες εφημερίδες, βάζουν πού και πού πακέτα σύνδεσης. Οπότε είναι ανέφικτο να ελεχθεί η ταυτότητα, αφού οι εταιρίες έχουν αυτοματοποιήσει το σύστημα σύνδεσης. Και αν γυρίσουν στο παλιό σύστημα, πρέπει να ξηλώσουν τα μηχανήματα και να βάλουν κόσμο να δουλεύει, που θα πληρώνεται.

Δε νομίζω να το κάνουν μιας και το κόστος είναι τεράστιο, όπως και τα κέρδη τους....

avlihos
25/02/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γιατί σε πειράζει να ξέρουν ότι έχεις όνομά σου ένα κινητό; Έχεις κάτι να κρύψεις;

Το θέμα δεν είναι αν έχεις κάτι να κρύψεις αλλά ο συνεχής και ενδελεχής έλεγχος που προσπαθύν να επιβάλουν

Πρόσεξε: όχι να το δεχτείς εσύ, αλλά να στο επιβάλουν.

sniper
25/02/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από avlihos
Το θέμα δεν είναι αν έχεις κάτι να κρύψεις αλλά ο συνεχής και ενδελεχής έλεγχος που προσπαθύν να επιβάλουν

Πρόσεξε: όχι να το δεχτείς εσύ, αλλά να στο επιβάλουν.

στο σπιτι σου έχεις σταθερό; κι αν έχεις, έχει όνομα ο λογαριασμός που σου έρχεται;

avlihos
25/02/2009, 11:23
σταθερό αν εννοείς τηλέφωνική συσκευή, όχι. Αλλά υπάρχει γραμμή τηλεφώνου για internet. Ο λογαριασμός έρχεται στο όνομά μου.

Αλλά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις....

idi
25/02/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme


ολη τη νυχτα την εβγαλα άγρυπνος στο ακουσμα την ειδησης!!!

τι μεγαλο κακο που μας βρηκε- τι αμαρτιες πληρωνουμε ρε παιδια ελεος!

.... παω να παρω 2-3 κουτες γαλα εβαπορέ και μακαρόνια καλου κακου να τα εχω στην αποθηκη για την επερχόμενη καταστροφή

sniper
25/02/2009, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από avlihos
σταθερό αν εννοείς τηλέφωνική συσκευή, όχι. Αλλά υπάρχει γραμμή τηλεφώνου για internet. Ο λογαριασμός έρχεται στο όνομά μου.

Αλλά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις....

Προσπάθησε....

idi
25/02/2009, 11:26
το indymedia τι λεει θα μας πει κανεις ? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ermiss
25/02/2009, 11:29
Ηλίθιες αποφάσεις μετά απο ηλίθια μυαλά...

http://news.kathimerini.gr/kathnews/photos/25-02-09/25-02-09_304754_1.gif

DrBig
25/02/2009, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γιατί σε πειράζει να ξέρουν ότι έχεις όνομά σου ένα κινητό; Έχεις κάτι να κρύψεις;

Με αυτη τη λογικη δεν θα επρεπε να υπαρχει θεμα προστασιας προσωπικων δεδομενων γιατι δεν θα επρεπε να εχουμε τιποτε να κρυψουμε. Και ασφαλως διαφωνω απολυτα με καθε τετοια λογικη.

ermiss
25/02/2009, 11:32
Έχει και συνέχεια


156903

idi
25/02/2009, 11:34
εγω καταλαβαινω οτι εσυ φιλε μου ή κανεις φαρσες με τα καρτοτηλεφωνα ή παρενοχλεις γκομενακια με αναπαντητες αχχαχα αλλιως δε βλεπω πως θα σε επηρεάζει η αστεια και γελοία (συμφωνώ ) απόφαση αυτη!

Δηλ ελεος ρε παιδια ηλιθια απόφαση και πιο ηλίθιοι εμεις που το κανουμε και σοβαρο θεμα να μπει στους προβληματισμούς :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

avlihos
25/02/2009, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Προσπάθησε....

Να προσπαθήσω; Μάλιστα...

Μιλάμε για κάτι το οποίο είναι κινητό, ελεύθερο να το αγοράσεις, αν θες, να βάλεις κάρτα, αν θες και αν έχεις και να το χρησιμοποιείς κατά το δοκούν...

Από την άλλη έχεις κάτι το οποίο είναι στο σπίτι σου, που για να το πάρεις μαζί σου (το σπίτι) θέλεις νταλίκα κι αν τα καταφέρεις, έχεις κάτι το οποίο για πολλά χρόνια ήταν μονοπωλιακό και οι ιδιώτες, ακόμα και τώρα πληρώνουν τον ΟΤΕ σαν τεχνική εταιρία, έχει πάγιο και ΝΑΙ!
ΤΟ συμπέρασμα: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ!

Πλάκα μου κάνεις;! Μιλάμε για το ίδιο πράγμα; Το καρτοκινητό είναι επιλογή σου αν θα βάλεις κάρτα. Το σταθερό έχει λογαριασμό... Είναι το ίδιο;;:confused:

el_hymador
25/02/2009, 11:57
Και σε ολα τα περιστερια στο Συνταγμα αλλα και στην υπολοιπη Αττικη θα εμφυετευσουν τσιπακι....μπορει να χρησιμοποιηθουν ως ταχυδρομικα!

ΜΑ ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ;;;!!!

stefanos
25/02/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από avlihos
Να προσπαθήσω; Μάλιστα...

Μιλάμε για κάτι το οποίο είναι κινητό, ελεύθερο να το αγοράσεις, αν θες, να βάλεις κάρτα, αν θες και αν έχεις και να το χρησιμοποιείς κατά το δοκούν...

Από την άλλη έχεις κάτι το οποίο είναι στο σπίτι σου, που για να το πάρεις μαζί σου (το σπίτι) θέλεις νταλίκα κι αν τα καταφέρεις, έχεις κάτι το οποίο για πολλά χρόνια ήταν μονοπωλιακό και οι ιδιώτες, ακόμα και τώρα πληρώνουν τον ΟΤΕ σαν τεχνική εταιρία, έχει πάγιο και ΝΑΙ!
ΤΟ συμπέρασμα: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ!

Πλάκα μου κάνεις;! Μιλάμε για το ίδιο πράγμα; Το καρτοκινητό είναι επιλογή σου αν θα βάλεις κάρτα. Το σταθερό έχει λογαριασμό... Είναι το ίδιο;;:confused:

Αυτό το "κατά το δοκούν" αποδεικνύεται οτι είναι λάθος, και προσπαθούν να το πάρουν πίσω.

Sapadak
25/02/2009, 12:12
Οι παλαιοτεροι θα θυμουνται οτι για να ενεργοποιηθει ενα καρτοκινητο επερνες τηλεφωνο στην εκαστοτε εταιρια και εδινες τα στοιχεια σου.

Βεβαια γιατι το εχω κανει εδω δωσει οτιναναι.gr

Δεν πιστευω οτι ειναι ανεφικτο να γινει αυτο.

Καλλιστα μπορουν να ζητανε αριθμο λογαριασμου δεη, αριθμο ταυτοτητας, αριθμο πρασινης καρτας κτλ



Με τις υγειες μας!!!!!!

Lykos_Crete
25/02/2009, 12:27
Το μέτρο είναι ηλίθιο γιατι αυτοί που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειάζονται την ανωνυμία (βλέπε Παλαιοκώστας) θα πάρουν μια SIM από το περίπτερο μιας παραδιπλανής χώρας ή πολύ απλά θα δώσουν ψεύτικα στοιχεία ή στοιχεία κάποιου άσχετου (πόσο δύσκολο είναι να βρείς έναν αριθμό ταυτότητας κι ένα όνομα; Οι εταιρίες θα μπορούν να διασταυρώσουν αν τα στοιχεία που τους δίνεις είναι αληθινά;;;)

pilotos_xtreme
25/02/2009, 12:36
αυτο ειναι μια καλη απορια... μαλλον θα σε βαλουν να πας απο κει με ταυτοτητα ....
οσο αφοραν το γιατι με πειραζει να δινω τα στοιχεια μου, ακριβως για τον λογο το οτι απλα δε μου αρεσει να ξερουν ποιος ειμαι , τι κανω , που βρισκομαι, οχι οι φιλοι η οι γονεις μου , γκομενα μου κτλ
αλλα αυτοι που δε θα πρεπε... ελπιζω να καταλαβενεις σναιπερ (παιζεις css η ετσι σου ρθε? ασχετο)

Gandalf dr685sm
25/02/2009, 13:35
Ρε δε αντέχεται πλέον αυτή η γκρίνια ... έχει δίκιο ο Sniper τελικά... πάμε ξανά λοιπόν...

1. Η καταγραφή στοιχείων έχει να κάνει με την αντιστοίχιση συνδρομητή με την όποια κλήση έχει καταγραφεί σε κάποια αξιόποινη πράξη και θα αποδίδεται μόνο με ένταλμα εισαγγελέα. Δεν μπορούν να αποδώσουν προσωπικά δεδομένα αλλιώς... καρτοκινητό ή μή.

Σαφώς και μπορούν να εντοπίσουν το ΙΜΕΙ μιας συσκευής και να προσδιορίσουν την τοποθεσία (sector) απο την κυψέλη δεδομένων αλλά θα πρέπει να είναι η συσκευή ενεργή για να το κάνουν αυτό. Αν δεν είναι θα μπορούν μόνο να πάρουν το "timestamp" της συνομιλίας και τους αριθμούς συνδρομητών... αλλά δεν θα μπορούν να αντιστοιχίσουν. Η καταγραφή στοιχείων ιδιοκτήτη διευκολύνει το έργο της ανεύρεσης τους. Και μην σκέφτεστε μόνο το έγκλημα.. σκεφτείτε και την διάσωση κάποιου. Είναι πάρα πολλές οι παραμέτροι που θα βοηθήσει κάτι τέτοιο.

2. Πως θα καταγραφούν οι υπάρχουσες συσκευές;.. με την προσπάθεια ανανέωσης μονάδων θα πρέπει να δοθούν στοιχεία συνδρομητή πλέον και επειδή περίπτερα και λοιπά καταστήματα δεν μπορούν να το κάνουν λόγω νόμου περί προσωπικών δεδομένων , θα πρέπει ο συνδρομητής να πάει σε κατάστημα ή να γίνει τηλεφωνικά ή ακόμα και μέσω τραπέζης.

3. Υποδομή... σαφώς και μπορεί να γίνει η μετάβαση ... αλλά θέλει περισσότερο εξοπλισμό και μια αύξηση εργαζομένων. Καλό είναι αυτό για να βρούν και κάποιοι απο εμάς εργασία. Οι μόνοι χαμένοι σε αυτή την περίπτωση είναι οι πάροχοι/φορείς... αλλά δεν πειράζει.. είναι πολλά τα χρόνια τώρα που έχουν υπερκέρδη.

4. SIM απο άλλες χώρες απλά δεν.. για ένα πάρα πολύ απλό λόγο που λέγεται ROAMING... χωρίς ενεργοποιήση αυτού του χαρακτηριστικού δεν θα βλέπουν δίκτυο. Για την διασταύρωση στοιχείων όπως είπα μπορεί να γινει με πάρα πολλούς τρόπους.. ένας χαρακτηριστικός είναι Αριθμ, ταυτότητος , όνομα , ΑΦΜ κτλ... ή μέσω τραπεζικού λογαριασμού. Είναι πάρα πολλοί οι τεχνικοί τρόποι...


Και στην τελική πολύ φασαρία για το τίποτα... θα δώσει κάποιος μια φορά τα στοιχεία του και αυτό είναι όλο και όλο. Όσο για εκείνους που φοβούνται την παρακολούθηση , ρίξτε μια ματιά σε πόσα σημεία είστε καταγεγραμμένοι και σταματήστε να βλέπετε φαντάσματα όπως υποννοεί και ο Sniper..

Ακολουθεί λίστα...

ΑΦΜ - Εφορία,
Μητρώο ΙΚΑ,
Ιατρικά μητρώα,
Τραπεζικοί λογαριασμοί και κάρτες
Υπουργείο Μεταφορών που έχει συνδεθεί το όνομα σας με πινακίδα κυκλοφορίας (άρα μέσα απο κάμερες εντοπίζεστε πολύ εύκολα),
MAC διεύθυνση του μηχανήματος σας εν χρήση που έχετε και που με διαβάζετε τώρα,
Συμβόλαιο με ISP για σύνδεση internet,
OTE αν έχετε σύνδεση με αυτόν,
ΑΔΤ που είναι καταχωρημένος σε ΕΛ.ΑΣ και υπουργείο Δημόσιας Τάξης, + ΕΥΠ.
Μητρώο Αρρένων (για τα αγοράκια),
Εταιρίες Ιδιωτικής Ασφάλισης (αυτοί μέχρι και τι σώβρακο φοράτε γνωρίζουν!! )

Απο αυτά online άρα και real time είναι τα παρακάτω.

Κάρτες τραπεζών και συναλλαγές.
ΙΜΕΙ κινητής συσκευής με σημερινά δεδομένα και εφόσον είναι καρτοκινητό.
Internet και σχετικά τεχνικά χαρακτηριστικά.
Κάμερες παρακολούθησης κυκλοφορίας και πινακίδες κυκλοφορίας του οχήματος σας. (σε συνδυασμό με τερματική σύνδεση στο υπουργείο μεταφορών)



Οπότε κόψτε την γκρίνια και συγκεντρωθείτε...η καταγραφή των στοιχείων σε καρτοκινητά , έχει μόνο ενα μειονέκτημα και δεν αφορά τον πολίτη.

Αφορά μόνο τις εταιρίες που πρέπει να τα χώσουν οικονομικά για να τηρήσουν το νέο σχέδιο νόμου.


Gandalf

TROOPER
25/02/2009, 20:38
V

GiannisBlessed
25/02/2009, 21:23
ελεος.....:(
αντι να "μαζεψουν" δυο-τρεις κοιταν να "μαζεψουν ολους τους αλλους.εμας.:lol:
και μετα σου λεει "πρατουμε με γνωμονα το καλο των πολλων!!!"
δημοκρατια??:mad:

GiannisBlessed
25/02/2009, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ακολουθεί λίστα...

ΑΦΜ - Εφορία,
Μητρώο ΙΚΑ,
Ιατρικά μητρώα,
Τραπεζικοί λογαριασμοί και κάρτες
Υπουργείο Μεταφορών που έχει συνδεθεί το όνομα σας με πινακίδα κυκλοφορίας (άρα μέσα απο κάμερες εντοπίζεστε πολύ εύκολα),
MAC διεύθυνση του μηχανήματος σας εν χρήση που έχετε και που με διαβάζετε τώρα,
Συμβόλαιο με ISP για σύνδεση internet,
OTE αν έχετε σύνδεση με αυτόν,
ΑΔΤ που είναι καταχωρημένος σε ΕΛ.ΑΣ και υπουργείο Δημόσιας Τάξης, + ΕΥΠ.
Μητρώο Αρρένων (για τα αγοράκια),
Εταιρίες Ιδιωτικής Ασφάλισης (αυτοί μέχρι και τι σώβρακο φοράτε γνωρίζουν!! )

Απο αυτά online άρα και real time είναι τα παρακάτω.

Κάρτες τραπεζών και συναλλαγές.
ΙΜΕΙ κινητής συσκευής με σημερινά δεδομένα και εφόσον είναι καρτοκινητό.
Internet και σχετικά τεχνικά χαρακτηριστικά.
Κάμερες παρακολούθησης κυκλοφορίας και πινακίδες κυκλοφορίας του οχήματος σας. (σε συνδυασμό με τερματική σύνδεση στο υπουργείο μεταφορών)



Οπότε κόψτε την γκρίνια και συγκεντρωθείτε...η καταγραφή των στοιχείων σε καρτοκινητά , έχει μόνο ενα μειονέκτημα και δεν αφορά τον πολίτη.

Αφορά μόνο τις εταιρίες που πρέπει να τα χώσουν οικονομικά για να τηρήσουν το νέο σχέδιο νόμου.


Gandalf
μοτο.γρ:lol:

sadengr
26/02/2009, 02:32
.η καταγραφή των στοιχείων σε καρτοκινητά , έχει μόνο ενα μειονέκτημα και δεν αφορά τον πολίτη.

Αφορά μόνο τις εταιρίες που πρέπει να τα χώσουν οικονομικά για να τηρήσουν το νέο σχέδιο νόμου.


Gandalf [/B]


Υπαρχει ομως το εξης μειονεκτημα φιλε Γκανταλφ,
Οι παραπανω λιστες που τηρουνται δεν βρισκονται παντα σε ανθρωπους με "ασπρα καπελα" αδιαφθορους και ευσυνειδητους.

Ενα παραδειγμα τις εκπτωτικες καρτες στα σουπερ μαρκετ.
Ανα πασα στιγμη απο τη λιστα με τα ψωνια μπορει να σου φτιαξει προφιλ σχετικα με τις συνηθειες και την προσωπικοτητα σοθ.
Ασε που βγαζει τρελα κερδη πουλωντας τις σε διαφηηστικες εταιρειες.

Το ιδιο γινεται και με τις λιστες email απο τα διαφορα registration σε φορουμ και αλλες web2 υπηρεσιες.


Κατα τη γνωμη μου οσο λιγοτερες λιστες τοσο το καλυτερο

makis206
26/02/2009, 02:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Έχει και συνέχεια

Να καταργήσουν και τον δωρεάν χρόνο ομιλίας, όχι να κανονίζουμε και τσάμπα την απόδρασή μας, αυτό πάει πολύ !:lol: :rotflmao:

Κι εγώ θυμάμαι στα πρώτα καρτοκινητά πάντως ότι για να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός έπρεπε να δώσεις τα στοιχεία σου τηλεφωνικά σε μια φωνούλα που δεν σου πήγαινε η καρδιά να το κλείσεις μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας :lol:

Εγώ αργότερα αγόρασα ξανά ένα καρτονούμερο και μού'κανε εντύπωση που δεν μου ζητήθηκαν στοιχεία κι ότι η ενεργοποίηση του λογαριασμού γινόταν κάνοντας απλά το πρώτο τηλεφώνημα, πόσο μάλλον όταν για να κάνεις συμβόλαιο σε μια εταιρία κινητής τηλεφωνίας μόνο το Ε9 δεν σου ζητούν ακόμα..

notakos600
26/02/2009, 03:05
Όποιος έχει κάτι να κρύψει σίγουρα θα θιγεί από την άρση της ανωνυμίας των καρτοκινητών.
Όποιος έχει κάτι να κρύψει θίγεται επίσης από τους ελέγχους στα αεροδρόμια.
Μήπως να γκρινιάζαμε για κάτι σημαντικότερο όπως η υγεία , η εκπαίδευση, το συνταξιοδοτικό?
Λέω εγώ τώρα...

Sapadak
26/02/2009, 03:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Όποιος έχει κάτι να κρύψει σίγουρα θα θιγεί από την άρση της ανωνυμίας των καρτοκινητών.
Όποιος έχει κάτι να κρύψει θίγεται επίσης από τους ελέγχους στα αεροδρόμια.
Μήπως να γκρινιάζαμε για κάτι σημαντικότερο όπως η υγεία , η εκπαίδευση, το συνταξιοδοτικό?
Λέω εγώ τώρα...

Πρεπει να εχουμε να κρυψουμε κατι για να θιχτουμε?

Το να γκρινιαζουμε για ολα που μας ενοχλουν δεν ειναι επιλογη?

notakos600
26/02/2009, 03:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Πρεπει να εχουμε να κρυψουμε κατι για να θιχτουμε?

Το να γκρινιαζουμε για ολα που μας ενοχλουν δεν ειναι επιλογη?


Το να γκρινιάζουμε για τα πάντα μας κάνει απλώς γκρινιάρηδες.
Το να γκρινιάζουμε για τα ουσιώδη μπορεί κάτι να πετύχουμε.

DrBig
26/02/2009, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Όποιος έχει κάτι να κρύψει σίγουρα θα θιγεί από την άρση της ανωνυμίας των καρτοκινητών.
Όποιος έχει κάτι να κρύψει θίγεται επίσης από τους ελέγχους στα αεροδρόμια.

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι οποιος θιγεται εχει και κατι να κρυψει.



Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
[Β]Μήπως να γκρινιάζαμε για κάτι σημαντικότερο όπως η υγεία , η εκπαίδευση, το συνταξιοδοτικό?
Λέω εγώ τώρα... [/B]

Γι'αυτα θα γκρινιαξουμε σε αλλο θρεντ!

blackrose
26/02/2009, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
λενε οτι θα περασουν το νομοσχεδιο μετα απο τα προσφατα γεγονοτα με την αποδραση.
απο οτι εχω διαβασει ακομα δεν εχουν ξεκινησει οι εταιριες .

ολα αυτα φυσικα στο ονομα της ασφαλειας του πολιτη.
παιζουν πολυ μεγαλο κ εξυπνο παιχνιδι , αλλα βιαστηκαν πολυ γιατι ο κοσμος δεν τρωει τοσο κουτοχορτο οσο νομιζουν αυτοι,τουλαχιστον οχι ακομα.

αμα περαστει το νομοσχεδιο θα μαι ο πρωτος που θα πεταξω το κινητο μου,μαζι με ολες μου τις καρτες.






Καλα κανουνε πλακα;

Ποσο ηλιθιοι νομιζουνε οτι ειμαστε;

Δεν θελουνε να εχουνε κινητα τηλεφωνα οι τυποι στις φυλακες;

Και η λυση τους ειναι να αλλαξουνε εντελως το πως παιρνεις κινητο τηλεφωνο;

Αντι να χρησιμοποιησουνε καποιον jammer (http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phone_jammer) στα συγκεκριμενα σημεια που θελουνε;

:wave2:

McTalas
26/02/2009, 09:32
το 2000 που πηρα για πρωτη φορα καρτοκινιτο εδωσα την ταυτότητα μου και καταχωρησαν τα στοιχεια μου στο νουμερο, οποτε δεν ειναι κατι καινουριο, υπηρχε κάποτε και μπορει να ξανα υπαρξει.

Αλλα ρε παιδια ειλικρινά ειναι απο τα πιο αχρηστα θεματα που εχω δει, ειναι δυνατον να ασχολουμαστε με τετοιες χαζομαρες?? αν θελουν να σε φακελοσουν εχουν πιο καλους τροπους (και ποιος σας λεει πως δεν ειμαστε φακελομενοι??)
σας πειραζει αυτο και δεν σας πειραζουν τοσες καμερες που καταγραφουν τις κινησεις σας?
και να ητανε μονο αυτο...

idi
26/02/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Το να γκρινιάζουμε για τα πάντα μας κάνει απλώς γκρινιάρηδες.
Το να γκρινιάζουμε για τα ουσιώδη μπορεί κάτι να πετύχουμε.

να και καποιος που εχει τη δικη μου λογικη

αν αντιδρας σε οτιδηποτε καταντας γραφικος-δε σε ακουει κανεις-σε εχουν χεσμενο!

οταν καναμε μια μοτοσυκλετιστικη διαμαρτυρία πριν κανα-2 χρονια, αναμεσα σε κατι λογικα αιτηματα (καγκελα στα πεζοδρομια κτλ τκλ-ΦΠΑ στα κρανη κτλ) πεταχτηκε και μια μαλακια "για τις καμερες παρακοπουθησης κυκλοφοριας" ...το βλεπει ο αλλος στη καρεκλα και λεει "α γραφικοι ειναι" και σε γραφει στα @@ του......


οταν παιζει καμια απεργια-πορεια πρεπει οπωσδήποτε να μοστραρουν μπροστα στο κοσμο τεραστια πανια με σφυροδρεπανα και μαλακιες.... ξενερωνει ο αλλος που δε γουσταρει να πολιτικοποιείται η διαμαρτυρία του και δε ξαναπατα σε πορειες..... αφηνει τους γραφικους μονο να πηγαίνουν με τα συμβολα τους.... και τους κουκουλοφορους να τα σπανε..... αποτελεσμα 100 ατομα σε πορειες αντι χιλιαδων μιας και ο κοσμος υποφερει... "κανεις δε ξερει το λογο" μετα σε γραφικα site μιλανε για κοσμο που κοιμαται αλλα κανεις δε καταλαβαινει γιατι ο κοσμος δε βγαινει μαζικα στους δρομους.. αλλα λογια να αγαπιομαστε...



οταν μερικοι το καταλαβουν θα εχει γυρισει η γη αναποδα! μυαλο κουκουτσι! παμε γερα...

ο idi μολις τελιωσε.. edit by mod.

MikeG
26/02/2009, 16:38
:evil: :evil:

liakaros
26/02/2009, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
αν θελουν να σε φακελοσουν εχουν πιο καλους τροπους (και ποιος σας λεει πως δεν ειμαστε φακελομενοι??)
σας πειραζει αυτο και δεν σας πειραζουν τοσες καμερες που καταγραφουν τις κινησεις σας?
και να ητανε μονο αυτο...

Ελα ντε...

τα καρτοκινητα ενοχλησαν...το facebook που σε λιγο θα κανει και η γιαγια μου προφιλ δεν ενοχλει κανενα...

OzZzZzY
26/02/2009, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
διαβασα (δε ξερω αν αληθευει) οτι οταν πας να κανεις ανανεωση θα σου ζητανε τα στοιχεια σου.
το θεμα ειναι οτι ολα αυτα τα λενε κ καλα για την παταξη της τρομοκρατιας. της ποιας?
μακαρι τπτ να μην ειναι αληθεια κ τπτ να μη γινει.


εγω για τις τρομοκρατικες ενεργειες χρησιμοποιω καρτοτηλεφωνο.. θα μου ζηταει και ταυτοτητα μετα την τηλεκαρτα?

Cpt. Haddock
26/02/2009, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
εγω για τις τρομοκρατικες ενεργειες χρησιμοποιω καρτοτηλεφωνο.. θα μου ζηταει και ταυτοτητα μετα την τηλεκαρτα?


Μετά απο κάθε τρομοκρατική ενέργεια αλλάζεις καλΤΣόν ή χρησιμοποιείς το ίδιο; :look:

sergiosm
27/02/2009, 02:51
:a16: :a16: :a16: :a16:

chr1s_86
27/02/2009, 19:21
δηλαδή για να καταλάβω, κάποιοι πήρατε κινητά (καρτοκινητά) επειδή ήταν ανώνυμα;

κι αν όπως σωστά έγραψε κάποιος χρειαζόταν όπως τότε να δώσετε στοιχεία για να ενεργοποιηθεί δεν θα παίρνατε;

απορίες, όπως πάντα φιλικά ;)

Aggelos_SV
28/02/2009, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Ελα ντε...

τα καρτοκινητα ενοχλησαν...το facebook που σε λιγο θα κανει και η γιαγια μου προφιλ δεν ενοχλει κανενα...

Πες μου ότι ο Παλαιοκώστας έχει προφίλ στο facebook....τέλος!!!!!:lol: :lol:

apav
28/02/2009, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Πες μου ότι ο Παλαιοκώστας έχει προφίλ στο facebook....τέλος!!!!!:lol: :lol:

Προς τι ο γέλωτας; :o

http://www.facebook.com/srch.php?init=s%3Aclassmate%2Fcoworker&sf=r&sid=0&nm=Palaiokostas :smokin:


157177

johnnyestia
28/02/2009, 09:11
Οκ, η άποψη πως όποιος δεν έχει να κρύψει τίποτα δεν έχει και πρόβλημα να δώσει στοιχεία για ένα καρτοτηλέφωνο είναι λογική.

Από την άλλη όμως τί έχουνε να κερδίσουνε αν όντως γίνει κάτι τέτοιο, από την στιγμή που οι κακόβουλοι χρήστες είναι πανεύκολο να παρακάμψουν αυτή την διαδικασία? Η αφορμή που βρίσκουνε όπως και να έχει μου φαίνεται άκυρη.

SVX
28/02/2009, 09:35
δηλαδη ο καθε φονιας-κλεφτης - βιαστης δεν μπορει να κυκλοφορει με καρτοκινητο που εχει εκδοθει στο ονομα της ξαδερφης του π.χ.?



σε τι θα βοηθησει περα απο το φακελωμα??? γαμω τους μασονους τους θρασυδειλους ...


νομιζουν πως ο κοσμος ειναι παιχνιδι συναρμολογουμενο και τηλεκατευθυνομενο.... :alien:

apav
28/02/2009, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
νομιζουν πως ο κοσμος ειναι παιχνιδι συναρμολογουμενο και τηλεκατευθυνομενο.... :alien:

Μα αφού είναι ... :evil:

Aggelos_SV
28/02/2009, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Προς τι ο γέλωτας; :o

http://www.facebook.com/srch.php?init=s%3Aclassmate%2Fcoworker&sf=r&sid=0&nm=Palaiokostas :smokin:


:eyepop: :eyepop:

Όχι ρε φίλε...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πάω να τον κάνω φίλο!!!!!!!

ronin1
02/03/2009, 06:13
παλι καλα..

που υπαρχουν και καποιοι σαν τον Παλαιοκωστα....

γιατι οι υπολοιποι..κοιμομαστε στα χαμομηλια..

ΑΚΟΥ ΛΟΓΙΚΗ...Κ ΕΠΕΙΔΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΡΥΨΩ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΛΕΩ Κ ΟΛΑ ΔΗΛΑΔΗ...ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΔΑΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ...

p@nos
04/03/2009, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
:eyepop: :eyepop:

Όχι ρε φίλε...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πάω να τον κάνω φίλο!!!!!!!


τον εκανε

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

extremist
04/03/2009, 18:55
Καθήστε να σας βάλουνε και στάμπα στο πουλί σας να ξέρουν ποια γαμ---τε χθές βράδυ.
Ξυνάτε..ακόμη και σε αυτό,ναι πρέπει να αντιδράσουμε.

Cpt. Haddock
05/03/2009, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
παλι καλα..

που υπαρχουν και καποιοι σαν τον Παλαιοκωστα....

Που κλέβουν, πουπουλάνε προστασία, που συνεργάζονται με φονιάδες και εμπόρους ναρκωτικων, που απαγάγουν, που μοιράζουν πεντοχίλιαρα στους φουκαραδες για να τους κλείσουν το στόμα...

Είναι προτυπο, όπως και να το κάνεις :rotflmao:

sergiosm
05/03/2009, 05:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Που κλέβουν, πουπουλάνε προστασία, που συνεργάζονται με φονιάδες και εμπόρους ναρκωτικων, που απαγάγουν, που μοιράζουν πεντοχίλιαρα στους φουκαραδες για να τους κλείσουν το στόμα...

Είναι προτυπο, όπως και να το κάνεις :rotflmao:

+ 10000

ξεχνάς πάντως ότι είναι και ... πήγη έμπνευσης...

τόσα ανέκδοτα έχουν βγει για πάρτι του.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ronin1
05/03/2009, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Που κλέβουν, πουπουλάνε προστασία, που συνεργάζονται με φονιάδες και εμπόρους ναρκωτικων, που απαγάγουν, που μοιράζουν πεντοχίλιαρα στους φουκαραδες για να τους κλείσουν το στόμα...

Είναι προτυπο, όπως και να το κάνεις :rotflmao:


ναι...ετσι ειναι...

τουλαχιστον εχουν τα @@ και το κανουν στα ισα..

ενω ολοι οι αλλοι οι κουστουματοι...το κανουν υπογεια..και καλυτερα...:wave2:

idi
05/03/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από extremist
Καθήστε να σας βάλουνε και στάμπα στο πουλί σας να ξέρουν ποια γαμ---τε χθές βράδυ.
Ξυνάτε..ακόμη και σε αυτό,ναι πρέπει να αντιδράσουμε.


ξεκινα εσυ και εγω ερχομαι να σε βρω στο δρομο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
05/03/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
παλι καλα..

που υπαρχουν και καποιοι σαν τον Παλαιοκωστα....

γιατι οι υπολοιποι..κοιμομαστε στα χαμομηλια..

ΑΚΟΥ ΛΟΓΙΚΗ...Κ ΕΠΕΙΔΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΡΥΨΩ...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΛΕΩ Κ ΟΛΑ ΔΗΛΑΔΗ...ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΔΑΤΕ ΜΕΡΙΚΟΙ...

και εσυ κανεις αναπαντητες στις γκομενιτσες? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sergiosm
05/03/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
ναι...ετσι ειναι...

τουλαχιστον εχουν τα @@ και το κανουν στα ισα..

στα ίσα με την απειλή όπλων;;

ronin1
05/03/2009, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
και εσυ κανεις αναπαντητες στις γκομενιτσες? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


το ξερεις το κολπο ε??

πονηρουλη...:wave2:

ronin1
05/03/2009, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
στα ίσα με την απειλή όπλων;;



με λουλουδια ληστεια..δεν εχω δει..σορρυ..

extremist
05/03/2009, 20:31
Έχω ξεκινήσει idi.Επειδή εσύ δεν ασχολείσαι και δεν ξέρεις τι γίνεται μην εκφράζεσαι έτσι.
Δεν είναι όλα αστεία μην με ειρωνέυεσαι σε παρακαλώ :)