PDA

View Full Version : Ύμνος στην Ελλάδα από το Βρετανό πρέσβη



tai
25/02/2009, 12:39
Ο κ. Σάιμον Γκας είναι o απερχόμενος πρεσβευτής της Μεγάλης Βρετανίας στην Ελλάδα. Διαβάστε τι έγραψε για τη χώρα στην οποία έζησε:


Σε λίγες μέρες η γυναίκα μου κι εγώ αφήνουμε την Αθήνα ύστερα από οκτώ ευτυχισμένα χρόνια στη χώρα σας – πρώτα στη δεκαετία του ’80 και για δεύτερη φορά αυτά τα τελευταία χρόνια. Η Ελλάδα ήταν καλή μαζί μας. Μας χάρισε τον πρώτο μας γιο, που γεννήθηκε εδώ πριν από 23 χρόνια. Μας χάρισε πολλούς φίλους. Μας χάρισε πολλές στιγμές ευτυχίας. Και ποτέ, μα ποτέ δεν μας άφησε να πλήξουμε.

Η Ελλάδα και οι Ελληνες ασκούν έντονη επίδραση στους ξένους. Ο Βρετανός συγγραφέας Lawrence Durrell έγραψε: «Αλλες χώρες μπορούν να σε κάνουν να ανακαλύψεις έθιμα ή παραδόσεις ή τοπία. Η Ελλάδα σου προσφέρει κάτι πιο σκληρό: την ανακάλυψη του εαυτού σου». Στην Ελλάδα εμείς οι Βορειοευρωπαίοι αφήνουμε πίσω μας λίγη απ’ την ψυχραιμία και την επιφυλακτικότητά μας και γινόμαστε πιο εξωστρεφείς, αναζητάμε πιο πολύ τη συντροφιά των άλλων ανθρώπων. Δεν εκπλήσσομαι που η λέξη privacy δεν μεταφράζεται ακριβώς στα Ελληνικά. Αλλά, πάλι, ούτε η λέξη παρέα μεταφράζεται στα Αγγλικά.

Η Ελλάδα άναψε τον πόθο του ταξιδιού σε γενιές και γενιές Βρετανών, και η Μαριάν κι εγώ προσπαθήσαμε να ακολουθήσουμε τα βήματά τους. Η μυρωδία του καπνού του ξύλου που καίγεται ένα φθινοπωρινό απόγευμα στην Ηπειρο, τα λιβάδια με τ’ αγριολούλουδα στην Πελοπόννησο την άνοιξη, τα κρυστάλλινα γαλανά νερά του Ιονίου το καλοκαίρι είναι μερικές από τις αναμνήσεις που θα πάρουμε μαζί μας φεύγοντας.

Οι Ζουλού λένε ότι οι άνθρωποι είναι άνθρωποι μέσα από άλλους ανθρώπους. Η Ελλάδα δεν θα σήμαινε τόσα πολλά για μας αν δεν υπήρχαν οι άνθρωποι που γνωρίσαμε εδώ. Η γιαγιά που μας φίλεψε ροδάκινα απ’ το καλάθι της όταν χάλασε το αυτοκίνητο της παρέας μας, στη Θεσσαλία το 1975. Το ζευγάρι που μας παραχώρησε το διαμέρισμά του, παρόλο που μόλις μας είχε συναντήσει, στο Ρέθυμνο το 1984. Ο ταξιτζής στη Χίο, το 1992, που όταν ο γιος μου ο Κρίστοφερ ζαλισμένος από το ταξίδι έκανε εμετό κι έκανε χάλια και το ταξί και τον ίδιο, αυτός ανησυχούσε μόνο αν ήταν εντάξει το παιδί. Θα μας λείψουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι στην Ελλάδα, που μας έδωσαν τη φιλία τους και τη συντροφιά τους.

Θα θέλαμε επίσης, η Μαριάν κι εγώ, να ευχαριστήσουμε όλους αυτούς που ήταν τόσο επιεικείς και συγχωρητικοί όσο εμείς κατακρεουργούσαμε την ελληνική γλώσσα. Θέλω να ζητήσω ιδιαιτέρως συγγνώμη από μια κυρία που γνώρισα σε μια δεξίωση πριν από λίγα χρόνια. Τη ρώτησα τι δουλειά έκανε ο άντρας της. Μου απάντησε ότι ήταν γεωπόνος. Δυστυχώς, μπέρδεψα τη λέξη γεωπόνος με τη λέξη Γιαπωνέζος. Καθώς η συζήτηση προχωρούσε, διαπίστωσα με έκπληξη ότι δεν ήξερε σχεδόν τίποτε για την Ιαπωνία. Και καθώς επέμενα με τις ερωτήσεις μου για τον ιαπωνικό πολιτισμό, έβλεπα σιγά σιγά τον πανικό να φουντώνει στα μάτια της.

Θα ήθελα ακόμη να ζητήσω συγγνώμη κι από τον προβεβλημένο εκείνον υπουργό, που παρέμεινε ατάραχος όταν τον ρώτησα πώς σκόπευε να αντιμετωπίσει όλες τις προσκλήσεις και όχι τις προκλήσεις του τομέα ευθύνης του. Τώρα ήρθε ο καιρός να πάμε σε μιαν άλλη χώρα. Χαιρόμαστε με την προοπτική των νέων εμπειριών, των νέων ενδιαφερόντων που πάντα φέρνει ένα νέο διπλωματικό πόστο. Οπως λέει κι ο ποιητής:

«Πολλά τα καλοκαιρινά πρωινά να είναι
που με τι ευχαρίστηση, με τι χαρά
θα μπαίνεις σε λιμένες πρωτοϊδωμένους»
Aλλά, δεν θα είναι Ελλάδα.

Αυτό για το οποίο μπορούμε να είμαστε σίγουροι είναι ότι θα επιστρέψουμε. Δεν νομίζουμε ότι η Ελλάδα μας έχει δώσει ακόμη την άδεια να την εγκαταλείψουμε οριστικά. Και όταν επιστρέψουμε δεν θα το κάνουμε μόνο για τους ανθρώπους ή για το τοπίο, αλλά και γιατί η Ελλάδα είναι μια χώρα που θαυμάζουμε για πάρα πολλά πράγματα.

Αλλά αυτό που ιδιαίτερα θαυμάζουμε εδώ είναι η σημασία που δίνουν οι Ελληνες στους οικογενειακούς δεσμούς και τη φιλία, την επιμονή σας να χαίρεστε τη ζωή, την ανοιχτόκαρδη διάθεσή σας, τη γενναιοδωρία σας και την αίσθηση αξιοπρέπειας και ευπρέπειας. Το ταλέντο των Ελλήνων ξεχειλίζει σε κάθε τομέα, από τις καλές τέχνες ώς τον κάθε χώρο δουλειάς και δημιουργίας. Ενα από τα προνόμια που είχα ως πρέσβης στην Ελλάδα ήταν η ευκαιρία που μου έδωσε να συναντήσω τόσους προικισμένους, ζωντανούς ανθρώπους από φοιτητές μέχρι δισεκατομμυριούχους.

Ομολογώ ότι ακόμη και τώρα, μετά οκτώ χρόνια στην Ελλάδα, υπάρχουν ακόμη μερικά πράγματα που δεν καταλαβαίνω. Δεν καταλαβαίνω την ελληνική μανία να βουτάνε όλοι στη θάλασσα κάθε φορά που η θερμοκρασία ανεβαίνει πάνω από τους δέκα βαθμούς. Εγώ μεγάλωσα σε μια χώρα που η θάλασσα ήταν κρύα και γκρίζα και, γενικώς, έπρεπε να αποφεύγεται. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα κινητά είναι τόσο δημοφιλή, ενώ τόσες και τόσες Ελληνίδες σε διακοπές έχουν τη συνήθεια να φωνάζουν τόσο δυνατά και σε τόσο ψηλές νότες ώστε οι φωνές τους να σκίζουν τον αιθέρα και λόγγοι και ραχούλες να αντηχούν «έλα Τούλααα…». Θαυμάζουμε το πάθος των Ελλήνων για προσωπική ελευθερία και ελευθερία του λόγου. Ακόμη δεν έχω καταλάβει τα παραθυράκια στην τηλεόραση. Πώς καταλαβαίνει ο ένας τι λέει ο άλλος όταν όλοι μιλούν ταυτόχρονα; Ο στρατηγός Ντε Γκολ αναρωτήθηκε κάποτε πώς είναι δυνατόν να κυβερνήσει κανείς μια χώρα που παράγει 246 διαφορετικά είδη τυριών. Αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να κυβερνήσει κανείς μια χώρα που έχει σχεδόν τόσους τηλεοπτικούς και ραδιοφωνικούς σταθμούς όσα τυριά έχει η Γαλλία. Αυτό που καταλαβαίνω και ξέρω καλά είναι ότι η Μαριάν και εγώ αισθανόμαστε τεράστια τρυφερότητα, ευγνωμοσύνη και θαυμασμό για μια χώρα που μας φέρθηκε τόσο καλά.

Σ’ ευχαριστώ, Ελλάδα.


ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ 28/12/2008.



κλασικός πρέσβης
""ας τα πω καλα, γιατι που ξέρεις, μπορεί να ξανάρθω.""

alximistis
25/02/2009, 12:47
Μπράβο του κυρίου πρέσβη και της γυναίκας του.
Το δυστύχημα Χρήστο είναι πως αυτά τα ωραία μας γνωρίσματα σιγά σιγά τα "πετάμε" τα εξωβελίζουμε και μετατρεπόμαστε σε κάτι που νομίζω πως τελικά δεν μας αρέσει. Είμαστε πολύ ανώμαλος λαός δυστυχώς... προσωπικά κρατάω όλα όσα είπε ο πρέσβης αλλά κυρίως αυτό:
"αυτό που ιδιαίτερα θαυμάζουμε εδώ είναι η σημασία που δίνουν οι Ελληνες στους οικογενειακούς δεσμούς και τη φιλία, την επιμονή σας να χαίρεστε τη ζωή, την ανοιχτόκαρδη διάθεσή σας, τη γενναιοδωρία σας και την αίσθηση αξιοπρέπειας και ευπρέπειας".
Και θέλω να μην τα χάσουμε αυτά τα στοιχεία αν και πολύ αμφιβάλλω :(

gcrook
25/02/2009, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

"αυτό που ιδιαίτερα θαυμάζουμε εδώ είναι η σημασία που δίνουν οι Ελληνες στους οικογενειακούς δεσμούς και τη φιλία, την επιμονή σας να χαίρεστε τη ζωή, την ανοιχτόκαρδη διάθεσή σας, τη γενναιοδωρία σας και την αίσθηση αξιοπρέπειας και ευπρέπειας".
(


Ρε, σιγουρα εζησε στην Ελλαδα ο τυπος;:look:

Gandalf dr685sm
25/02/2009, 13:08
οτι λέει ο Tai.. κάθε διπλωμάτης όταν φεύγει έχει έτοιμη την "ευγενική δήλωση"... πάρτε παράδειγμα τους προέδρους των ΗΠΑ που εκεί που έριχναν μπουνιές και τσεκουριές , δίνουν χάδια κατά την αποχώρηση τους.

Είναι κλασσική διπλωματική τακτική και δεν έχει ίχνος "Φιλελληνισμού" μέσα της.


Gandalf

el_hymador
25/02/2009, 13:28
οκ, το παραπανω κειμενο δεν συνιστα ενα "διπλωματικο" αποχαιρετιστηριο, πιστευω οτι ειναι αληθινο, αλλα μου θυμιζει επικηδειο... αμα εισαι πανω απο το μνημα του ανθρωπου που μας αφησε χρονους τι θα πεις;

οτι ητανε μουνοπ@νο και μ@λ@κ@ς; :lol:

arxaios
25/02/2009, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε, σιγουρα εζησε στην Ελλαδα ο τυπος;:look:

ΝΑΙ !!!
Έζησε από το '75 ήδη και δεν έζησε μόνο στην Αθήνα ........

Κρούκη (δεν απευθύνομαι επί της ουσίας σε εσένα, αλλά σε όλους όσους απαντούν με τον ίδιο περίπου τρόπο) .............. έχεις ζήσει εκτός Αθήνας καθόλου ;;;
Όχι να κάνεις ένα ταξιδάκι ............. να ζήσεις για κάποιο διάστημα ........... να γνωρίσεις και να δημιουργήσεις δεσμούς με ανθρώπους .........

ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΤΟΣΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ !!!

Και φιλότιμο έχει και φιλόξενος είναι και σίγουρα περισσότερο από κάθε ευρωπαίο, φροντίζει την οικογένιά του .........

Gandalf dr685sm
25/02/2009, 15:11
είσαι φάουλ.. κανείς δεν αμφισβητεί την φιλοξενία μας και κάποια καλά πράγματα που έχουν απομείνει στην χώρα και στους ανθρώπους της.

Αυτό που αμφισβητώ και μάλιστα πάρα πολύ έντονα είναι το σκεπτικό της δήλωσης του Βρεττανού που είναι μια κλασσική δήλωση αποχώρησης απο χώρα που υπηρέτησε σαν διπλωμάτης.

Δείτε δηλώσεις ανά τον κόσμο διπλωματικών ακολούθων και θα δείτε τις ομοιότητες.

Gandalf

gcrook
25/02/2009, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
ΝΑΙ !!!
Έζησε από το '75 ήδη και δεν έζησε μόνο στην Αθήνα ........

Κρούκη (δεν απευθύνομαι επί της ουσίας σε εσένα, αλλά σε όλους όσους απαντούν με τον ίδιο περίπου τρόπο) .............. έχεις ζήσει εκτός Αθήνας καθόλου ;;;
Όχι να κάνεις ένα ταξιδάκι ............. να ζήσεις για κάποιο διάστημα ........... να γνωρίσεις και να δημιουργήσεις δεσμούς με ανθρώπους .........

ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΤΟΣΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ !!!

Και φιλότιμο έχει και φιλόξενος είναι και σίγουρα περισσότερο από κάθε ευρωπαίο, φροντίζει την οικογένιά του .........

Εννοειται πως δεν παρεξηγουμαι,αλλα και εκτος Αθηνας που εχω ζησει ελαχιστα,μιας και λιγο πολυ εχω "μεγαλωσει" στην επαρχια, και εχω περασει εκει ολοκληρα καλοκαιρια, δεν εχω δει και τα καλυτερα.

Η απαντηση ειναι καπου ενδιαμεσα σχετικα με τις "αρετες" των Ελληνων,αλλα το επιχειρημα "εχεις ζησει εκτος Αθηνας" μου ακουγεται καπως περιεργα εχοντας δεδομενο το οτι η μιση Ελλαδα ζει στην Αθηνα και δυστυχως και η υπολοιπη μιση λιγο πολυ εκει θα ηθελε να ζει,αν κρινω απο το γεγονος οτι αντι να γινει αναπτυξη ουσιαστικη στην επαρχια (βασικα μπαρ και καφετεριες βλεπω μονο να γινονται ,.....αλλα ας το αφησουμε γιατι παει μακρυα το πραμα) παιρνουν σαν μοντελο την Αθηνα κατι που δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα της "επαρχιας" και ειναι μαλλον επιζημια για ολους.
Δεν υποτιμαω τον "Ελληνα" μιας και εγω Ελληνας ειμαι,αλλα την λεξη Ελληνας μαλλον την αντιλαμβανομαστε διαφορετικα.

perastikos
25/02/2009, 15:55
Θα συμφωνήσω με τον Μάγο :)

BTW στην Αθήνα δεν ήταν που του είχαν "καθαρίσει" έναν Βρετανό ταξίαρχο.... :rolleyes:

TROOPER
25/02/2009, 20:31
κολοκυθια τουμπανα.

EVI
25/02/2009, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
κολοκυθια τουμπανα.

trooooooooooopeeeeeeeeeeeerrrrrr Μην παντρευτεις ποτεεεεεεεεεεε :beer: :rotflmao: :lol:


για αυτο ναι ρε πστη για αυτο :winka: :beer:

TROOPER
25/02/2009, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
trooooooooooopeeeeeeeeeeeerrrrrr Μην παντρευτεις ποτεεεεεεεεεεε :beer: :rotflmao: :lol:


για αυτο ναι ρε πστη για αυτο :winka: :beer:

καλα δε παντρευομαι αλλα σε εχασα.....:confused: :confused:

Cpt. Haddock
26/02/2009, 01:47
Πρώτον, δεν ήταν αυτος πρέσβης όταν η 17Ν δολοφόνησε τον Σόντερς (δεν είναι "ενας βρετανος ταξίαρχος" ήταν άνθρωπος σαν κι εμάς με ονοματεπωνυμο και οικογένεια..)


Δεύτερον, ο συγκεκριμένος πρέσβης είναι πολύ ελληνομαθής/ελληνοτραφης, κυρίως σε θέματα παιδείας.

Το ίδιο και ο διάδοχός του, του οποίου η διδακτορική διατριβη είχε θέμα "Το γλωσικό ζήτημα στην Ελλάδα της μεταπολίτευσης". Ποιο εξειδικευμένο δε θα μπορούσε να είναι και, για όσους αναρωτιουνται για το θέμα και τι μπορεί να σημαίνει, να θυμίσω οτι μόλις το 1976 έγινε νομικά η μετάπτωση της γλώσσας απο καθαρεύουσα σε δημοτική. Μέχρι τότε η επίσημη γλώσσα του κράτους (αλλα και των εφημερίδων) ήταν η καθαρεύουσα.



Είμαστε φοβεροί τύποι πάντως. Γράφει κάποιος κατι κακό για την Ελλάδα, "ανθέλληνας", "κάθαρμα", "ανιστόρητος"

Γράφει κατι καλό, "σιγά", "τυπικό", "κολοκυθια τουμπανα", "σιγα τον φιλέλληνα"..... :rolleyes:


Δείτε το προφανές: ο ανθρωπος είναι διπλωμάτης καριέρας και, ως οφείλει, γράφει ενα αποχαιρετιστήριο κείμενο. Διαβάστε λίγο ανάμεσα στις γραμμές και θα δείτε ενδιαφέροντα πράγματα συμπυκνωμένα σε λίγες παραγράφους, ειδικά όσα αναφέρονται σε μια Ελλάδα που αυτός ως περιηγητής (και όχι τουρίστας) έζησε, μια Ελλάδα της δεκαετίας του '70, επαρχιακή που ελάχιστοι απο εδώ τη θυμάστε οποτε μην εκφέρετε γνώμη, μια Ελλάδα πιο υποανάπτυκτη απο τη σημερινή με τυπικους όρους, αλλα καλύτερη σε αρκετά θέματα.

Ουτε φιλέλληνας είναι, ουτε ανθέλληνας. Διπλωμάτης που αποχαιρετά τη χώρα μας για μια άλλη και γράφει ενα όμορφο κείμενο, που όμως έχει μερικές καλές επισημάνσεις που αξίζει να δούμε. Και που, εμένα τουλάχιστον (και δεν ειμαι αφελής), μου φαίνεται ειλικρινές.

Gandalf dr685sm
26/02/2009, 02:36
Cpt...

Μαζί σου σε αυτό που λες... αλλά αυτό απο το να χαρακτηρίσεις κάποιον Φιλλέληνα επειδή μόνο και μόνο έγραψε ενα κείμενο ή είχε αντίστοιχη γνώση και παιδεία... απέχει παρασάγγας.

Μην ξεγελιέσαι... Άλλο το Ελληνοτραφής και άλλο το Φιλέλληνας.

Νομίζω οτι τουλάχιστον εσύ θα έπρεπε να είχες δεί την διαφορά.


Gandalf

Cpt. Haddock
26/02/2009, 02:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Cpt...
Μαζί σου σε αυτό που λες... αλλά αυτό απο το να χαρακτηρίσεις κάποιον Φιλλέληνα επειδή μόνο και μόνο έγραψε ενα κείμενο ή είχε αντίστοιχη γνώση και παιδεία... απέχει παρασάγγας.
Μην ξεγελιέσαι... Άλλο το Ελληνοτραφής και άλλο το Φιλέλληνας.
Νομίζω οτι τουλάχιστον εσύ θα έπρεπε να είχες δεί την διαφορά.
Gandalf

Ναι, γι' αυτό έγραψα το προφανές κλεινοντας:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ουτε φιλέλληνας είναι, ουτε ανθέλληνας. Διπλωμάτης που αποχαιρετά τη χώρα μας για μια άλλη και γράφει ενα όμορφο κείμενο, που όμως έχει μερικές καλές επισημάνσεις που αξίζει να δούμε. Και που, εμένα τουλάχιστον (και δεν ειμαι αφελής), μου φαίνεται ειλικρινές.


Θα συμφωνείς φαντάζομαι οτι ο όρος "φιλέλληνας" δεν ορίζεται μονοδιάστατα αλλά έχει πολλές πλευρές :winka:


Να συμπληρώσω εδώ οτι αυτό που γράφει ο Tai, δλδ να ξαναέρθει ως πρέσβης είναι μάλλον απίθανο. Ενας διπλωματικός υπάλληλος σε μια χώρα ενδέχεται να επιστρέψει ως πρέσβης, ενας πρέσβης όχι. Εαν έχουμε κανεναν φοιτητή νομικής (τελειόφοιτο) ας μας το επιβεβαιώσει




:wave2:

perastikos
26/02/2009, 03:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πρώτον, δεν ήταν αυτος πρέσβης όταν η 17Ν δολοφόνησε τον Σόντερς (δεν είναι "ενας βρετανος ταξίαρχος" ήταν άνθρωπος σαν κι εμάς με ονοματεπωνυμο και οικογένεια..)


Θες να πεις ότι ένας άνθρωπος με ονομ/μο και οικογένεια δεν μπορεί να είναι ταξίαρχος? :p
Επίσης επειδή αυτός δεν ήταν πρέσβης τότε, τι πάει να πει? Ότι τον έχει ξε-γραμμένο?

Τέσπα, αν και από τα posts σου φαίνεσαι άτομο που δεν χρειάζεται την παρακάτω εξήγηση, το παραπάνω το έγραψα για να δείξω ότι το κείμενο είναι λιγάκι παραφουσκωμένο.... ;)

Anty12
26/02/2009, 03:26
Θα θελα να ξέρω, αυτός ο άνθρωπος , τόσα χρόνια στην Ελλάδα , από την εποχή της ψωροΚώσταινας μάλιστα , δεν οδήγησε σε Ελληνικούς δρόμους...... οδήγησε, δεν μπήκε σε Ελληνικό μέσο μεταφοράς....... μπήκε, δεν χρειάστηκε να πάει στα επείγοντα κάποιου νοσοκομείου.........χρειάστηκε, δεν πήγαινε από το σπίτι του στην δουλεία κάθε πρωϊ, δεν γνώρισε την πολιτική και τους πολιτικούς αυτού του τόπου, και γενικά ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΖΟΥΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ.....??? κατάλαβε....

Γι αυτό δεν αναφέρει τίποτε, πέρα από τα "χρώματα και τα σχήματα"..... και π@παρια -μάντολες....

Δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά άλλωστε ....Εγγλέζος Αβραμόπουλος είναι...έτσι επιβάλεται να μιλάει, οπότε το κείμενο είναι αυστηρά υπηρεσιακό, και γι αυτό χωρίς σημασία και ουσία....

Και ας βρεθεί κάποιος να του πει...."We are not the Greek Gods you used to know…we are just God Damned Greeks…"

harvester
26/02/2009, 04:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Θα θελα να ξέρω, αυτός ο άνθρωπος , τόσα χρόνια στην Ελλάδα , από την εποχή της ψωροΚώσταινας μάλιστα , δεν οδήγησε σε Ελληνικούς δρόμους...... οδήγησε, δεν μπήκε σε Ελληνικό μέσο μεταφοράς....... μπήκε, δεν χρειάστηκε να πάει στα επείγοντα κάποιου νοσοκομείου.........χρειάστηκε, δεν πήγαινε από το σπίτι του στην δουλεία κάθε πρωϊ, δεν γνώρισε την πολιτική και τους πολιτικούς αυτού του τόπου, και γενικά ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΖΟΥΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ.....??? κατάλαβε....

Γι αυτό δεν αναφέρει τίποτε, πέρα από τα "χρώματα και τα σχήματα"..... και π@παρια -μάντολες....

Δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά άλλωστε ....Εγγλέζος Αβραμόπουλος είναι...έτσι επιβάλεται να μιλάει, οπότε το κείμενο είναι αυστηρά υπηρεσιακό, και γι αυτό χωρίς σημασία και ουσία....

Και ας βρεθεί κάποιος να του πει...."We are not the Greek Gods you used to know…we are just God Damned Greeks…"
δεν νομιζω να οδηγησε ρε φιλε, ουτε να ηπιε καφε στην ομονοια και φυσικα δεν πηγε σε νοσοκομειο.

αν επαιρνες και εσυ 20000+ τον μηνα, εμενες σε βιλα, ειχες οδηγο, συνοδεια, κλισμενη θεση σε εστιατορια/θεατρα/συναυλιες ολα ομορφα θα τα εβλεπες ακομα και στην αφρικη

devil's animal
26/02/2009, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
δεν νομιζω να οδηγησε ρε φιλε, ουτε να ηπιε καφε στην ομονοια και φυσικα δεν πηγε σε νοσοκομειο.

αν επαιρνες και εσυ 20000+ τον μηνα, εμενες σε βιλα, ειχες οδηγο, συνοδεια, κλισμενη θεση σε εστιατορια/θεατρα/συναυλιες ολα ομορφα θα τα εβλεπες ακομα και στην αφρικη

+απειρο.

και το αμαξι με τις πινακιδες Δ.Σ. να οδηγουσε ολοι θα του εκαναν τσ!μπουκια στον δρομο.
φυσικα ουτε λογος για δημοσιο νοσοκομειο, δημοσιο σχολειο για τα παιδια του κλπ...

βεβαια και εγω κρινω πως εχει καποιο τονο ειλικρινιας στον γραπτο λογο του και πολλοι απο εμας τα εχουμε νοιωσει αυτα (ιδιαιτερα οταν γυρναμε απο καποια ξενη χωρα), απλα δεν δινουμε βαση γιατι μας εχουν εντυπωσιασει οι αψεγαδιαστοι δρομοι και η "τυπικη" κουλτουρα.
:rolleyes:

idi
26/02/2009, 08:58
δε σχολιαζω αν δε μας πει καποιο μελος τι λεει το indymedia για τη συγκεκριμενη επιστολη :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

alximistis
26/02/2009, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πρώτον, δεν ήταν αυτος πρέσβης όταν η 17Ν δολοφόνησε τον Σόντερς (δεν είναι "ενας βρετανος ταξίαρχος" ήταν άνθρωπος σαν κι εμάς με ονοματεπωνυμο και οικογένεια..)


Δεύτερον, ο συγκεκριμένος πρέσβης είναι πολύ ελληνομαθής/ελληνοτραφης, κυρίως σε θέματα παιδείας.

Το ίδιο και ο διάδοχός του, του οποίου η διδακτορική διατριβη είχε θέμα "Το γλωσικό ζήτημα στην Ελλάδα της μεταπολίτευσης". Ποιο εξειδικευμένο δε θα μπορούσε να είναι και, για όσους αναρωτιουνται για το θέμα και τι μπορεί να σημαίνει, να θυμίσω οτι μόλις το 1976 έγινε νομικά η μετάπτωση της γλώσσας απο καθαρεύουσα σε δημοτική. Μέχρι τότε η επίσημη γλώσσα του κράτους (αλλα και των εφημερίδων) ήταν η καθαρεύουσα.



Είμαστε φοβεροί τύποι πάντως. Γράφει κάποιος κατι κακό για την Ελλάδα, "ανθέλληνας", "κάθαρμα", "ανιστόρητος"

Γράφει κατι καλό, "σιγά", "τυπικό", "κολοκυθια τουμπανα", "σιγα τον φιλέλληνα"..... :rolleyes:


Δείτε το προφανές: ο ανθρωπος είναι διπλωμάτης καριέρας και, ως οφείλει, γράφει ενα αποχαιρετιστήριο κείμενο. Διαβάστε λίγο ανάμεσα στις γραμμές και θα δείτε ενδιαφέροντα πράγματα συμπυκνωμένα σε λίγες παραγράφους, ειδικά όσα αναφέρονται σε μια Ελλάδα που αυτός ως περιηγητής (και όχι τουρίστας) έζησε, μια Ελλάδα της δεκαετίας του '70, επαρχιακή που ελάχιστοι απο εδώ τη θυμάστε οποτε μην εκφέρετε γνώμη, μια Ελλάδα πιο υποανάπτυκτη απο τη σημερινή με τυπικους όρους, αλλα καλύτερη σε αρκετά θέματα.

Ουτε φιλέλληνας είναι, ουτε ανθέλληνας. Διπλωμάτης που αποχαιρετά τη χώρα μας για μια άλλη και γράφει ενα όμορφο κείμενο, που όμως έχει μερικές καλές επισημάνσεις που αξίζει να δούμε. Και που, εμένα τουλάχιστον (και δεν ειμαι αφελής), μου φαίνεται ειλικρινές.


+100000000000000000000000000 και άλλα τόσα και παραπάνω. :)
Ο άνθρωπος έγραψε ένα κείμενο ως ένα μικρό ευχαριστώ. Και αρχίσατε τις φοβερές αναλύσεις και μήπως αυτό μήπως εκείνο και βέβαια τα λέει αυτά γιατί δεν μπήκε σε νοσοκομεία... :(
οκ ρε παιδιά ο άνθρωπος γι αυτά που είδε και βίωσε έγραψε. Τι θα έγραφε γι αυτά που δεν είδε;;;; Αυτά έζησε ο άνθρωπος έτσι είδε την Ελλάδα αυτό είπε. Και ναι είτε το πιστεύετε είτε όχι η ελληνική επαρχία μέχρι και το 90 τουλάχιστον ήταν φιλόξενη με ευγένεια και την απλότητα του Έλληνα όπως την έχουμε δει στις ταινίες.

Lykos_Crete
26/02/2009, 12:19
ΟΚ, να ρωτήσω εγώ κάτι; Ποιός ταξιτζής του σήμερα θα ανησυχήσει για την υγεία του παιδίου που ξέρασε στο ταξί του;;;;:confused: :confused:

alximistis
26/02/2009, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lykos_Crete
ΟΚ, να ρωτήσω εγώ κάτι; Ποιός ταξιτζής του σήμερα θα ανησυχήσει για την υγεία του παιδίου που ξέρασε στο ταξί του;;;;:confused: :confused:


όχι φίλε μου... πάντα υπάρχουν άνθρωποι! :) ίσως να χάνονται μέσα στο πλήθος αλλά υπάρχουν. :)

harvester
26/02/2009, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lykos_Crete
ΟΚ, να ρωτήσω εγώ κάτι; Ποιός ταξιτζής του σήμερα θα ανησυχήσει για την υγεία του παιδίου που ξέρασε στο ταξί του;;;;:confused: :confused:
οσοι εχουν μεγαλοι γλωσσα. εκτος αν νομιζεις οτι τους πηγε κουρσα χωρις να ξερει ποιοι ηταν

avlihos
26/02/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
...... Ο στρατηγός Ντε Γκολ αναρωτήθηκε κάποτε πώς είναι δυνατόν να κυβερνήσει κανείς μια χώρα που παράγει 246 διαφορετικά είδη τυριών. Αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να κυβερνήσει κανείς μια χώρα που έχει σχεδόν τόσους τηλεοπτικούς και ραδιοφωνικούς σταθμούς όσα τυριά έχει η Γαλλία. ............

Ούτε και οι δικοί μας ξέρουν!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Υ.Γ. Sorry κ. πρέσβη, αλλά δε κρατήθηκα!

el_hymador
26/02/2009, 13:36
H Ελλαδα ειναι πατατα!

Δηλαδη αυτο που θελω να πω ειναι οτι ενα μηλο π.χ. πας στην μηλια και το κοβεις, του ριχνεις ενα γυαλισμα στη μπλουζα σου και το απολαμβανεις στο μπαμ...

Αντιθετως, την πατατα πρεπει να την ψαξεις κατω απο την λασπη, να την καθαρισεις απο τα χωματα, να την ξεφλουδισεις και να την μαγειρεψεις, γιατι ωμη δεν τρωγεται...

Ετσι και στην Ελλαδα πρεπει να ψαξεις κατω απο πολυ "λασπη" και να καθαρισεις τα "χωματα" απο τις αναμνησεις και τα βιωματα σου, στην συνεχεια να τα επεξεργαστεις και να τα αποκρυσταλλωσεις μεσα σου για να φτασεις στο τραπεζι να "φας"...

πολλοι ειναι αυτοι που θα σιχιτιρισουν την διαδικασια, πολλοι ειναι αυτοι που δεν θα τολμησουν καν να λερωθουν, αλλα το σιγουρο ειναι πως η πατατα ειναι βασικο ειδος διατροφης.

Lykos_Crete
26/02/2009, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
H Ελλαδα ειναι πατατα!

Δηλαδη αυτο που θελω να πω ειναι οτι ενα μηλο π.χ. πας στην μηλια και το κοβεις, του ριχνεις ενα γυαλισμα στη μπλουζα σου και το απολαμβανεις στο μπαμ...

Αντιθετως, την πατατα πρεπει να την ψαξεις κατω απο την λασπη, να την καθαρισεις απο τα χωματα, να την ξεφλουδισεις και να την μαγειρεψεις, γιατι ωμη δεν τρωγεται...

Ετσι και στην Ελλαδα πρεπει να ψαξεις κατω απο πολυ "λασπη" και να καθαρισεις τα "χωματα" απο τις αναμνησεις και τα βιωματα σου, στην συνεχεια να τα επεξεργαστεις και να τα αποκρυσταλλωσεις μεσα σου για να φτασεις στο τραπεζι να "φας"...

πολλοι ειναι αυτοι που θα σιχιτιρισουν την διαδικασια, πολλοι ειναι αυτοι που δεν θα τολμησουν καν να λερωθουν, αλλα το σιγουρο ειναι πως η πατατα ειναι βασικο ειδος διατροφης.

Φίλε μου, οχι έγραψες, ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΣ!!! :beer: :beer:

tai
26/02/2009, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
H Ελλαδα ειναι πατατα!

Δηλαδη αυτο που θελω να πω ειναι οτι ενα μηλο π.χ. πας στην μηλια και το κοβεις, του ριχνεις ενα γυαλισμα στη μπλουζα σου και το απολαμβανεις στο μπαμ...

Αντιθετως, την πατατα πρεπει να την ψαξεις κατω απο την λασπη, να την καθαρισεις απο τα χωματα, να την ξεφλουδισεις και να την μαγειρεψεις, γιατι ωμη δεν τρωγεται...

Ετσι και στην Ελλαδα πρεπει να ψαξεις κατω απο πολυ "λασπη" και να καθαρισεις τα "χωματα" απο τις αναμνησεις και τα βιωματα σου, στην συνεχεια να τα επεξεργαστεις και να τα αποκρυσταλλωσεις μεσα σου για να φτασεις στο τραπεζι να "φας"...

πολλοι ειναι αυτοι που θα σιχιτιρισουν την διαδικασια, πολλοι ειναι αυτοι που δεν θα τολμησουν καν να λερωθουν, αλλα το σιγουρο ειναι πως η πατατα ειναι βασικο ειδος διατροφης.

απο τα πιο επεξηγηματικα κοματια που εχω διαβάσει :a23: :a23: :a23:

Cpt. Haddock
26/02/2009, 23:48
Η αλήθεια είναι οτι ο πρέσβης δεν ανακάλυψε όλους τους πραγματικους θησαυρούς...

πχ

http://www.youtube.com/watch?v=hlUtGyn9WRk&feature=rec-HM-r2


:bigcry:

TROOPER
27/02/2009, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δε σχολιαζω αν δε μας πει καποιο μελος τι λεει το indymedia για τη συγκεκριμενη επιστολη :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σωστα...θα προτιμησουμε τα μεσα μαζικης εξημερωσης :wave2:

TROOPER
27/02/2009, 06:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock




Είμαστε φοβεροί τύποι πάντως. Γράφει κάποιος κατι κακό για την Ελλάδα, "ανθέλληνας", "κάθαρμα", "ανιστόρητος"

Γράφει κατι καλό, "σιγά", "τυπικό", "κολοκυθια τουμπανα", "σιγα τον φιλέλληνα"..... :rolleyes:




ας εγραφε κατι αντικειμενικο και δεν θα ειχε ''σιγα'',''τυπικο'',''κολοκυθια τουμπανα'',''σιγα τον φιλελληνα''....

:wave2:

Εχετλαίος
27/02/2009, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ας εγραφε κατι αντικειμενικο

Μα τότε δε θα έγραφε λόγω πολιτικού κόστους!

Cpt. Haddock
27/02/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ας εγραφε κατι αντικειμενικο και δεν θα ειχε ''σιγα'',''τυπικο'',''κολοκυθια τουμπανα'',''σιγα τον φιλελληνα''....

:wave2:

Γιώργη, καλή επιστροφή, το χρειάζεσαι το ταξιδάκι :wave2: :beer:

TROOPER
27/02/2009, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιώργη, καλή επιστροφή, το χρειάζεσαι το ταξιδάκι :wave2: :beer:

ευχαριστω ηλια.ειναι αληθεια οτι χρειαζομαι το ταξιδακι.

αλλα δεν αλλαζει αυτα που πιστευω ενα ταξιδακι και το ξερεις αυτο.

:beer: :beer: :beer: :beer:

sotpag
28/02/2009, 03:04
ρε παιδια ξερετε κατι


εχω καιρο να διαβασω μια "διαμαχη" και βλεπω πως δεν εχετε χασει καθολου τους ρυθμου σας


μπραβο


τωρα για να πω την γνωμη μου με καλυψε ο el_hymador

TheFace
04/03/2009, 16:42
Κυριε πρεσβη... μας κακομαθαινετε:lol:

Με τη σειρα μου θα σας συμβουλευα να δωσετε αυξηση στον τυπο που σας εγραψε το λογο και να τον παρετε μαζι σας και στο επομενο ποστο σας στη χωρα που θα πατε γιατι ειναι και θα ειναι υπερπολυτιμος οσο οι ανθρωποι ειναι αφελης και συνεχιζουν να πειθωνται απο τις φαμφαρες των πολιτικων και του συναφιου τους στο οποιο και ανηκετε!

Προσωπικα δεν ψαρωνω ακομα και ο ιδιος να τα γραψατε ολα αυτα (που αποκλειεται!) γιατι για μενα δεν μετραει η γνωμη ενος ανθρωπου που ζει μεσα σε μια "γυαλα" με ενα καρο αυλικους και σκλαβους να του ανοιγουν τις πορτες της θωρακισμενης mercedes του... και βασικα δεν βαζει ποτε το χερι στην τσεπη του, μιας και ολα ειναι "εξοδα παραστασεως"

Εμενα με ενδιαφερει και μετραω πολυ περισσοτερο τις γνωμες των απλων ανθρωπων και συμπατριωτων σου, που απο την πολυ φιλοξενια και μη εκμεταλευση που χαρακτηριζει οπως λετε τη χωρα μας, προτιμουν να πηγαινουν στην τουρκια και την ισπανια!

Διστυχως ετσι οπως παει στο τελος διακοπες στην ελλαδα δεν θα κανουν ουτε οι ελληνες!!!

Αντε στο καλο λοιπον και να ΜΗΝ μας γραφεις... ΟΥΣΤ ΡΕ :yuck:

AVATOS
05/03/2009, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheFace
Κυριε πρεσβη... μας κακομαθαινετε:lol:

Με τη σειρα μου θα σας συμβουλευα να δωσετε αυξηση στον τυπο που σας εγραψε το λογο και να τον παρετε μαζι σας και στο επομενο ποστο σας στη χωρα που θα πατε γιατι ειναι και θα ειναι υπερπολυτιμος οσο οι ανθρωποι ειναι αφελης και συνεχιζουν να πειθωνται απο τις φαμφαρες των πολιτικων και του συναφιου τους στο οποιο και ανηκετε!

Προσωπικα δεν ψαρωνω ακομα και ο ιδιος να τα γραψατε ολα αυτα (που αποκλειεται!) γιατι για μενα δεν μετραει η γνωμη ενος ανθρωπου που ζει μεσα σε μια "γυαλα" με ενα καρο αυλικους και σκλαβους να του ανοιγουν τις πορτες της θωρακισμενης mercedes του... και βασικα δεν βαζει ποτε το χερι στην τσεπη του, μιας και ολα ειναι "εξοδα παραστασεως"

Εμενα με ενδιαφερει και μετραω πολυ περισσοτερο τις γνωμες των απλων ανθρωπων και συμπατριωτων σου, που απο την πολυ φιλοξενια και μη εκμεταλευση που χαρακτηριζει οπως λετε τη χωρα μας, προτιμουν να πηγαινουν στην τουρκια και την ισπανια!

Διστυχως ετσι οπως παει στο τελος διακοπες στην ελλαδα δεν θα κανουν ουτε οι ελληνες!!!

Αντε στο καλο λοιπον και να ΜΗΝ μας γραφεις... ΟΥΣΤ ΡΕ :yuck:



+750