PDA

View Full Version : Φρουρός-"πιστολέρο"



Εχετλαίος
26/02/2009, 02:22
Από τη zougla.gr

"Ένας νεκρός από φρουρό-"πιστολέρο" στην Κρήτη
26 Φεβρουαρίου 2009, 06:49

Καρτέρι θανάτου έστησε άγνωστος το βράδυ της Τετάρτης στον επαρχιακό δρόμο Καμπανού – Σούγιας, στο νομό Χανίων. Ο δράστης, που εργάζεται ως εξωτερικός φρουρός στις φυλακές Χανίων, πυροβόλησε τρεις διερχόμενους οδηγούς, με αποτέλεσμα να σκοτώσει τον έναν και να τραυματίσει τους άλλους δύο.

Ο «πιστολέρο», κρυμμένος στην άκρη του δρόμου, πυροβόλησε κατά του οχήματος που οδηγούσε ένας 48χρονος. Ο άτυχος κτηνοτρόφος, τραυματίστηκε, αλλά συνέχισε να οδηγεί. Το άψυχο σώμα του βρέθηκε μέσα σε μια λίμνη αίματος δύο χιλιόμετρα πριν τη Σούγια.

Λίγη ώρα αργότερα, ο άγνωστος άνοιξε πυρ εναντίον ενός ακόμη οδηγού και τον τραυμάτισε σοβαρά στο πρόσωπο και την ωμοπλάτη. Ο τραυματισμένος άνδρας συνέχισε να οδηγεί και κατάφερε να φτάσει έως τη Σούγια, όπου ειδοποίησε τους συγχωριανούς του. Ο τραυματίας μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Χανίων και νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση.

Ο αδίστακτος «πιστολέρο» πυροβόλησε και έναν ιδιοκτήτη ταξί που περνούσε από το σημείο, ευτυχώς χωρίς να τον τραυματίσει.

Μετά από αρκετές ώρες, οι άνδρες της Αστυνομίας συνέλαβαν τον δράστη στο σπίτι του. Ο εξωτερικός φρουρός, ομολόγησε τις πράξεις του, ωστόσο, όπως λένε οι αστυνομικοί που τον ανέκριναν πρόκειται για άνθρωπο που αντιμετωπίζει εμφανή ψυχολογικά προβλήματα."





Έτσι, οπλίστε το κάθε μαλακισμένο και εμφυσύσετε το Ράμπο μέσα του!

:mad:

makis206
26/02/2009, 02:27
Άλλο πάλι και τούτο το τρελό, πριν λίγο το διάβασα στα Χανιώτικα..:uplate:

Άϊντέεεεε, και πού'σαι ακόμα έχω αρχίσει να πιστεύω...

Gandalf dr685sm
26/02/2009, 02:33
Εχετλαίος...

ειδικά στην Κρήτη φίλε, μπορεί ο οποιοσδήποτε να βρεί ενα όπλο... Ε.Φ. ή μη.

Gandalf

Εχετλαίος
26/02/2009, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Εχετλαίος...

ειδικά στην Κρήτη φίλε, μπορεί ο οποιοσδήποτε να βρεί ενα όπλο... Ε.Φ. ή μη.

Gandalf

Το κατέχω, και ούλοι έχουμε. Αλλά μπάρεμου, τους "ένστολους" σκρηνάρετέ τους!

cityfly
26/02/2009, 05:21
κάποτε πετούσαν πέτρες από γέφυρες

τώρα πετάνε σφαίρες;


την κάτσαμε τη βάρκα

dez
26/02/2009, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το κατέχω, και ούλοι έχουμε.
συγχαρητηρια :rolleyes:

Εχετλαίος
26/02/2009, 05:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
συγχαρητηρια :rolleyes:

Ευχαριστούμε, καλά να'σαι!

sergiosm
26/02/2009, 05:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Έτσι, οπλίστε το κάθε μαλακισμένο και εμφυσύσετε το Ράμπο μέσα του!

Μαλακισμένο;;;

αφού το ρεπορτάζ λέει σαφώς ότι

Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
όπως λένε οι αστυνομικοί που τον ανέκριναν πρόκειται για άνθρωπο που αντιμετωπίζει εμφανή ψυχολογικά προβλήματα."

και εδώ που τα λέμε για να τη στήσεις και να παίξεις "ελεύθερος σκοπευτής" ή είσαι ψυχρός δολοφόνος ή είσαι άρρωστος και χρειάζεσαι βοήθεια.

Μαλακισμένο ήταν μάλλον ο διοικητής του που του ανέθεσε ένοπλη υπηρεσία ...

Εχετλαίος
26/02/2009, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

Μαλακισμένο ήταν μάλλον ο διοικητής του που του ανέθεσε ένοπλη υπηρεσία ...

Ναι, αλλά πριν τονε δώσουνε σε κάποιον διοικητή, κάποιος κερατωμένος κερατάς τον πέρασε ψυχομετρικά τεστ, τον προσέλαβε με πληρώτητα διαφανών διεργασιών, τον εκπαίδευσε σωστά και εν τέλη του δώσανε όπλο και υπηρεσία. Το πρόβλημα δεν είχε φανεί πουθενά στην πορεία; Σαν πολύ συχνά δε συμβαίνει τελευταία;

Gandalf dr685sm
26/02/2009, 06:02
Ψυχομετρικά;.... στους Ε.Φ. με 6μηνη μόλις εκπαίδευση;... θα αστειεύσαι έτσι;

Οι περισσότεροι λαμβάνουν μια ολιγόμηνη εκπαίδευση και τίποτα παραπάνω... έχει γίνει ολοκλήρο θέμα το συγκεκριμένο και με την ΠΟΑΣΥ και μέσω του συνδέσμου των Ε.Φ.

Μην ξεχνάμε οτι οι συγκεκριμένοι κλήθηκαν να μπούν αρχικά σε σκοπιές και σε άλλα μέρη , έτσι ώστε να μην απασχολούνται οι αστυνομικοί σε αυτά (βλ. και φύλαξη προσώπων) αλλά τελικά κατέληξε να μείνουν οι Ε.Φ. ώς μάχιμοι αστυνομικοί (:eek: :eyepop: ) και οι αστυνομικοί στα γραφεία και στην λούφα (... σίγουρα όχι όλοι... αλλά οι περισσότεροι).


Gandalf

sergiosm
26/02/2009, 06:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
τον εκπαίδευσε σωστά και εν τέλη του δώσανε όπλο και υπηρεσία

τον εκπαίδευσαν σωστά όμως;;;


Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το πρόβλημα δεν είχε φανεί πουθενά στην πορεία;

για να φανεί κάτι θα πρέπει να να υπάρχει κάποιος στοιχειώδης έλεγχος ...

sniper
26/02/2009, 06:18
Προσέξτε κάτι, πάει το κράτος κι επειδή δεν μπορεί-δεν θέλει-κλπ να εισάγει στην σχολή αστυφυλάκων παραπάνω άτομα, αποφασίζει να ιδρύσει αυτό το έκτρωμα που λέγεται Ειδικοί Φρουροί.

Τα προσόντα τους είναι να έχουν υπηρετήσει στον Ελληνικό Στρατό και κατά προτίμηση στις Ειδικές Δυνάμεις.

1. Στις Ειδικές Δυνάμεις εκπαιδεύονται στις εξουδετερώσεις των αντιπάλων και τις καταστροφές
2. Τα Αστυνομικά καθήκοντα είναι εντελώς αντίθετα με αυτά της εκπαίδευσης στις ΕΔ.
3. Η 6μηνη εκπαίδευση των ΕΦ είναι για κλάματα
4. Ο εξοπλισμός τους είναι διακοσμητικός αφού η συνεχόμενη εκπαίδευση σε αυτόν είναι ανύπαρκτη
5. Υπάρχει κόντρα μεταξύ ΕΦ και αντρών της ΕΛΑΣ για πολλά θέματα από μισθολογικά/ασφαλιστικά μέχρι και καθηκόντων

Άρα, έχουμε ανάμεσά μας κάποιους που υποτίθεται πληρώνονται για την ασφάλειά μας αλλά λειτουργούν σαν ανθρώπινες βόμβες με απρόβλεπτες συνέπειες.

Φυσικά δεν είναι κάτι καινούργιο. Ζούμε σε μια χώρα που για να πάρεις δίπλωμα οδήγησης πληρώνεις. Και θρηνούμε νεκρούς κι ανάπηρους καθημερινά.

devil's animal
26/02/2009, 06:30
μονο θλιψη ρπμ...
μονο θλιψη..
:sad:

Εχετλαίος
26/02/2009, 06:35
Σέργιε συμφωνώ, δε μου βγήκε η πρέπουσα δόση ειρωνίας στα γραφόμενά μου. Προφανώς και ανεκπαίδευτοι είναι, και τα όσα λέγει ο sniper ισχύουν.
Απλά βαρέθηκα πια, σιχάθηκα τίποτε να μην αλλάζει...

project.breeze
26/02/2009, 06:50
Ρε παιδιά τί έχουνε πάθει όλοι οι μπάτσοι;Δεν θυμάμαι παλιότερα να είχαμε τόσα περιστατικά μαζεμένα σε τόσο λίγο καιρό.Επιδημία έπεσε;

Tpap
26/02/2009, 06:51
Φίλε Εχετλαίε, έχω την άισθηση ότι αντιφάσκουν ελαφρώς τα γραπτά σου..

από την μία:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Έτσι, οπλίστε το κάθε μαλακισμένο και εμφυσύσετε το Ράμπο μέσα του! :mad:

και μετά:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Το κατέχω, και ούλοι έχουμε.

έχετε όλοι -και καλά κάνετε και έχετε- γιατί να μην έχει και το μαλακισμένο....;;;

Κάπως έτσι είναι, δυστυχώς.

Εχετλαίος
26/02/2009, 07:00
Έχουμε, ναι. Πάντα είχαμε. Για διάφορους λόγους, γνωστούς σε όλους.
Αλλά δες συγκριτικά τα συμβάντα με αυτουργούς ένστολους και μη ένστολους, ειδικά τελευταία. Υποτίθεται ότι ο ένστολος επιλέγεται προσεκτικά από όλους εμάς τους αδαείς πιστολέρο, ότι του εξηγούν πως και γιατί με το μαραφέτι. Και καταλήγει ο και καλά εκπαιδευμένος να είναι και ο υπαριθμόν ένα επίφοβος για παραβατικότητα. Έλεος!

dez
26/02/2009, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Φίλε Εχετλαίε, έχω την άισθηση ότι αντιφάσκουν ελαφρώς τα γραπτά σου..
ναι, οσο πατα ο ελεφας

TOLISTOLAROS
26/02/2009, 09:02
Συγκριτικά τα ποσοστά είναι μεγαλύτερα σε μή ένστολους,μην τρελαθούμε κιόλας.Ειδικά στην Κρήτη ή αναλογία είναι πολύ χειρότερη (δε το λέω εγώ,φίλοι κρητικοί το βεβαιώνουν).

makis206
26/02/2009, 09:28
Ρε παιδιά τι συγκρίνουμε τώρα, με την ίδια ευκολία θα βγάλει το όπλο ο έχων άδεια νόμιμης οπλοκατοχής (που υποτίθεται ότι πέρασε κι από έναν ουσιαστικό έλεγχο για να το πάρει το "χαρτί") απ'ότι θα το βγάλει ο παράνομος ; Στην περίπτωση που και οι δυο βρίσκονται σε φάση μαλακίτιδας του εγκεφάλου ναι, συμφωνούμε! Ποιος από τους δύο όμως έχει περισσότερες πιθανότητες να πέσει στη φάση αυτής της μαλακίτιδας ;

Το πάμε κι αλλιώς ;

Εξαφανίζονται όλα τα παράνομα όπλα από την Κρήτη (μιας και εκεί πάει το θέμα δηλαδή..). Σταματάνε κι οι βεντέτες ; Τα παράνομα όπλα σκοτώνουν τους συνανθρώπους μας ή τα παράλογα μυαλά τελικά ; Η μήπως ένα τέτοιο κακό μπορεί να επιτευχθεί με ένα παράνομο όπλο μόνο ;

Μην έχετε την εντύπωση πως όλοι όσοι κατοικούν στο νησί κουβαλούν κι από ένα κουμπούρι στο ντουλαπάκι του ταμπλώ -τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια δηλαδή- γιατί δεν είναι έτσι όπως παρουσιάζεται από πολλούς, βεβαίως και υπάρχουν και αυτοί οι "κύριοι" αλλά ΠΟΥ δεν υπάρχουν τελικά τέτοιου είδους μαγκίτες ; Αν τα πράγματα ήταν όμως έτσι όπως παρουσιάζονται τόσα χρόνια θα είχαμε αμέτρητους θανάτους στο νησί, πολλούς περισσότερους απ'αυτούς που σημειώνονται πάνω στη ρημάδα την άσφαλτο κάθε λίγο και λιγάκι..

Ο συγκεκριμένος "ένστολος πιστολέρο" είναι το ίδιο αδικαιολόγητος με αυτόν που κουβαλάει πάνω του το παράνομο το όπλο, και για τους δύο θα έπρεπε να είχε κάνει κάτι το ανύπαρκτό μας κράτος όμως για κανέναν δεν είχε κάνει το παραμικρό. Όσο αναφορά τον πρώτο όμως, η ευθύνη το βαραίνει διπλά..γιατί όχι μόνο θα μπορούσε, αλλά ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να το είχε αποτρέψει..


Συγνώμη για το ύφος, δεν πάει προσωπικά σε κάποιον :beer:

makis206
26/02/2009, 09:31
Φόρα πήρα αλλά την έκοψα μόνος μου :lol:


:beer:

sniper
26/02/2009, 09:32
το συμβάν πάντως δεν έγινε με το υπηρεσιακό του όπλο.

makis206
26/02/2009, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
το συμβάν πάντως δεν έγινε με το υπηρεσιακό του όπλο.

Νίκο, ο χασάπης σφάζει πιο ελαφρά την καρδίαν απ'ότι εσένα και μένα πάντως..

Ίσως κι από έναν σχιζοφρενή..

:beer:

δεν εννοώ ότι βγαίνει τσάρκα με τον μπαλτά κι όποιον πάρει ο χάρος ε ! :look: :lol:

sniper
26/02/2009, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Νίκο, ο χασάπης σφάζει πιο ελαφρά την καρδίαν απ'ότι εσένα και μένα πάντως..

Ίσως κι από έναν σχιζοφρενή..

:beer:


Δεν το νομίζω αλλά δεν νομίζω επίσης ότι εκπαιδεύονται και για δήμιοι.....

sniper
26/02/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
....

δεν εννοώ ότι βγαίνει τσάρκα με τον μπαλτά κι όποιον πάρει ο χάρος ε ! :look: :lol:


Εκείνος ο μαλάκας ο Φρατζής που την έκανε κομμάτια την Ζωή, δεν ήταν χασάπης πάντως..... ενώ σπάνια ακούς για χασάπηδες δολοφόνους.

makis206
26/02/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εκείνος ο μαλάκας ο Φρατζής που την έκανε κομμάτια την Ζωή, δεν ήταν χασάπης πάντως..... ενώ σπάνια ακούς για χασάπηδες δολοφόνους.

Όπως ακούς σπάνια και για αστυνομικούς που έκαναν κάτι παρόμοιο με τον άνθρωπο που συζητάμε εδώ ενώ δεν θυμάμαι ποτέ να έκανε κάτι τέτοιο -χωρίς κανένα λόγο και αιτία ουσιαστικά- ένας Κρητικός που κρύβει οπλοστάσιο στο σπίτι του..

SVX
26/02/2009, 10:37
μηπως εχει ανοιξει η σεζον???? :eek:



κι οποιος εχει μπιστολ....εξασκει το αθλημα...?:uplate:

VANDA
26/02/2009, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Έχουμε, ναι. Πάντα είχαμε. Για διάφορους λόγους, γνωστούς σε όλους.




Ποιοι είναι; Εγώ δεν τους ξέρω.

sniper
26/02/2009, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Ποιοι είναι; Εγώ δεν τους ξέρω.


Eσύ παλικάρι ήσουν Ι5.....

alximistis
26/02/2009, 11:00
Η αλήθεια για την ΕΛΑΣ είναι η εξής νομίζω.
Το ότι η εκπαίδευσή τους είναι από ελλιπής έως ανύπαρκτη με αποτέλεσμα οι έχοντες σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα να μην γίνονται αντιληπτοί. Να θυμάστε ότι για περίπου 30.000 μπάτσους αν θυμάμαι καλά το νούμερο τους υπάρχουν ΜΟΝΟ 5 ψυχολόγοι!!!!!!!! Μπαίνοντας επί της ουσίας στα κουτουρού όποιος να ναι χωρίς να έχει περάσει από τα απαραίτητα τεστ κλπ μέσα στις δύσκολες επαγγελματικές συνθήκες που αντιμετωπίζει είναι περισσότερο από σίγουρο ότι κάποια στιγμή θυα εκραγεί θα κάνει το μπαμ. Ο αντικοινωνικός εσωστρεφής και πολύ δειλός μέσα του Γκοργκονέας σε μία έκρηξή του σκότωσε το παλλικαράκι.
Αυτός εδώ σαφώς πιο προβληματικός και μάλον ψυχωσικός πλησιάζοντας στην ψύχωση εκείνον τον τύπο έξω από την οικία του Αμερικανού πρέσβη καθάρισε έναν κι ευτυχώς που δεν καθάρισε άλλον.
Σε μία σωστά οργανωμένη και λειτουργική αστυνομία οι άνθρωποι αυτοί θα είχαν κοπεί.

doctor x
26/02/2009, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Ποιοι είναι; Εγώ δεν τους ξέρω.

:evil:


156976

project.breeze
26/02/2009, 12:48
Η οπλοφορία μεγάλου ποσοστού ανθρώπων στην Κρήτη είναι μεγάλο θέμα εντελώς διαφορετικό από αυτό που συζητάμε εδώ.Αν το ανοίξουμε πάντως πάω να φτιάξω ποπ κορν

Cpt. Haddock
26/02/2009, 14:40
Δεν είδα να αναφέρεται οτι ο συγκεκριμένος ειναι φρουρός φυλακών, υπάλληλος του υπουργείου δικαιοσύνης και όχι αστυνομικός...

Χάριν της ακρίβειας :look:

ermiss
26/02/2009, 14:52
Ε ρεεεε σε λίγο που θα δώσουν και στους αγροφύλακες όπλα να δείτε γέλια...


ή κλάματα...

byron
26/02/2009, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν είδα να αναφέρεται οτι ο συγκεκριμένος ειναι φρουρός φυλακών, υπάλληλος του υπουργείου δικαιοσύνης και όχι αστυνομικός...

Χάριν της ακρίβειας :look:

Εεεε ρε συ, πας γυρεύοντας


157016

Λεωνίδας
26/02/2009, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν είδα να αναφέρεται οτι ο συγκεκριμένος ειναι φρουρός φυλακών, υπάλληλος του υπουργείου δικαιοσύνης και όχι αστυνομικός...

Χάριν της ακρίβειας :look: εξωτερική φρουρά = αστυνομικός νομίζω (?)

sniper
26/02/2009, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
εξωτερική φρουρά = αστυνομικός νομίζω (?)

Εξωτερική φρουρα = Ειδικοί φρουροί

Λεωνίδας
26/02/2009, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εξωτερική φρουρα = Ειδικοί φρουροί στο υπουργείο εσωτερικών δηλαδή και όχι δικαιοσύνης (ε?)

makis206
27/02/2009, 02:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εξωτερική φρουρα = Ειδικοί φρουροί

Χωρίς να είμαι σίγουρος μιας και δεν ξέρω να τους ξεχωρίζω κιόλας (είναι και πολλοί ρε γμτ..:lol: ) νομίζω ότι πρόκειται για κάτι τελείως διαφορετικό. Η εξωτερική φρουρά της φυλακής δεν πρέπει να έχει καμμία σχέση με αυτό που λέμε "ειδικοί φρουροί" εννοώντας μάλλον τα ΤΑΕ, ΕΙΔΑΣΥΔΕ..δεν πιστεύω ότι οι εξωτερικοί φρουροί έχουν την αρμοδιότητα δηλαδή να σταματάνε αυτοκίνητα στο δρόμο για τυπικό έλεγχο κλπ κλπ και οι δικές τους αρμοδιότητες πρέπει να περιορίζονται στην απλή φύλαξη των φυλακών απ'όξω, αστυνόμευση στα δικαστήρια, μεταφορά κρατουμένων κι έτσι..

Με κάθε επιφύλαξη :beer:

Cpt. Haddock
27/02/2009, 02:20
Επιμένω:

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχω, ο δράστης της ανθρωποκτονίας είναι υπάλληλος του Υπουργείου Δικαιοσύνης απασχολούμενος στο σώμα εξωτερικής φρούρησης φυλακών.

Ο υπάλληλος είχε προσληφθεί πέρυσι και η όλη διαδικασία επίσης αφορά το Υπουργείο Δικαιοσύνης.
Τα αίτια είναι ψυχική διαταραχή και όχι εμπλοκή κατά την υπηρεσία του ή ένεκα αυτής.

sergiosm
27/02/2009, 03:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Επιμένω:

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχω, ο δράστης της ανθρωποκτονίας είναι υπάλληλος του Υπουργείου Δικαιοσύνης απασχολούμενος στο σώμα εξωτερικής φρούρησης φυλακών.


Αυτό ομως captain λίγο αλλάζει την ουσία της ιστορίας, που είναι απλά η ΕΥΚΟΛΙΑ με την οποία ανατίθεται ένοπλη υπηρεσία σε κάποιον.

Το αν φταίει το Υπουργείο Δικαιοσύνης ή το Δημόσιας Τάξης προσωπικά μου είναι αδιάφορο. Το θέμα είναι ότι το σύστημα αποδείχθηκε ανίκανο να ΠΡΟΛΑΒΕΙ (και) το περιστατικό αυτό ...

:wave2:

thou-vou
27/02/2009, 03:25
Μικρή σημασία έχει αν είναι μπάτσος με καπέλο, μπάτσος ειδικός φρουρός, μπάτσος δεσμοφύλακας ή όποια άλλη κατηγορία αντιπαθητικών και επικίνδυνων καθαρμάτων. Έτυχε να γνωρίζω το παλικάρι που δολοφονήθηκε γιατί κατέβαινα χρόνια σούγια και αυτός δούλευε εκεί τα καλοκαίρια. Πλέον έχω αρχίσει και έχω τους προβληματισμούς μου σε σχέση με το επάγγελμα
Είναι τρελά καθάρματα που επιλέγουν την αστυνομία?
Είναι η αστυνομία που επιλέγει τρελά καθάρματα?
Είναι καθάρματα που τρελαίνονται?
Είναι τρελοί που γίνονται καθάρματα????

MUSTILI
27/02/2009, 03:27
Ο σεργιος εχει δικιο φιλε καπτεν!!! και το προβλημα δεν νομιζω οτι θα λυθει ουτε με τα νεα μετρα (θα τους δουν ψυχολογοι)
Για να καταλαβετε πως θα λειτουργησει, στο ναυτικο ημουν στην ψυχολογικη υποστηριξη (οχι υπο παρακολουθηση...) αλλα βοηθουσαμε τους μονιμους γιατρους σε επιτροπες, φαρμκα, συνεδριες κλπ.
Αυτο που μου ετυχε ηταν σε δυσμοιρο ΕΠΟΠ με σχιζοφρενεια του κανουν πλακα οι συναδελφοι και ο τυπος παθαινει κριση...παμε σε επιτροπη να βγει Ι5 και βαζει η μανα του μεσο καποιον υψηλοβαθμο (οπως παντα)...ο τυπος 1 μηνα μετα ηταν στη θεση του!!!

Σκεψου με αυτους που θα εχουν και οπλο και θα ειναι και δαχτυλοδεικτουμενοι!!!

ernti
27/02/2009, 03:29
Ο φονιάς είναι πολίτης υπάλληλος στις φυλακές,και σύμφωνα με τον αστυνομικό διευθυντή Κρήτης το περιστατικό έγινε με κυνηγετική καραμπίνα την οποία κατείχε νόμιμα.

blackrose
27/02/2009, 04:01
TVXS.gr Project "Κακώς φέρουν όπλο" οι 3 στους 50 άνδρες της ΕΛ.ΑΣ. έκριναν οι ψυχολόγοι http://www.tvxs.gr/v6289





Ακατάλληλοι να φέρουν όπλο κρίθηκαν οι τρεις από τους πενήντα πρώτους άντρες της ΕΛ.ΑΣ. που πέρασαν ήδη από τα ψυχομετρικά τεστ, σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας «Ελεύθερος Τύπος», δικαιώνοντας όσους επέμεναν για χρόνια στην ανάγκη εξέτασης όλων των αστυνομικών.

Μετά τα γεγονότα των τελευταίων μηνών, ξεκίνησε τη Δευτέρα η διαδικασία εξέτασης των ανδρών της Ελληνικής Αστυνομίας από ψυχολόγους προκειμένου να κριθεί η καταλληλότητα τους να φέρουν όπλο. Προτεραιότητα έχουν όσοι υπηρετούν στα τμήματα Ομονοίας, Εξαρχείων, Αγίου Παντελεήμονα και Κυψέλης, καθώς έρχονται καθημερινά σε επαφή με χιλιάδες πολίτες.

Προς το παρόν απασχολούνται 11 ψυχολόγοι στη διαδικασία ενώ αναμένεται η πρόσληψη επιπλέον 8 άμεσα και η προκήρυξη πρόσληψης άλλων 15 στο επόμενο διάστημα. Τα ψυχομετρικά τεστ αναμένεται να ολοκληρωθούν σε διάστημα μεγαλύτερο του ενός έτους καθώς πρέπει να εξεταστούν και οι 50.000 άνδρες της ΕΛ.ΑΣ.. Ασαφές, ωστόσο, παραμένει αν θα εξεταστούν και οι αξιωματικοί, καθώς η απόφαση για τα ψυχομετρικά τεστ δεν το ορίζει με σαφήνεια.

Η τελική απόφαση όμως για το αν κάποιος θα φέρει πράγματι όπλο δεν θα ληφθεί μόνο από τους ψυχολόγους αλλά από ειδική επιτροπή στην οποία θα συμμετάσχει ο αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ., γεγονός που προκαλεί ανησυχίες για μεροληπτική αντιμετώπιση προς άτομα που έχουν ήδη κριθεί ακατάλληλα.

«Φοβάμαι ότι μόλις ολοκληρωθούν τα τεστ θα βρεθούμε στην πολύ δυσάρεστη θέση να πάρουμε τα όπλα από μεγάλο αριθμό αστυνομικών. Αυτό θα δημιουργήσει τεράστια προβλήματα στην κάλυψη υπηρεσιών. Ακόμη και ένας στους 15 να βρεθεί ότι αντιμετωπίζει προβλήματα περισσότεροι από 3.000 αστυνομικοί θα πρέπει να αποσυρθούν από μάχιμες υπηρεσίες. Αν σ’ αυτούς συνυπολογίσουμε και όσους δεν έχουν ανάλογη εκπαίδευση στα όπλα, τότε ο καθένας καταλαβαίνει ότι το πρόβλημα αποκτά τεράστιες διαστάσεις για ένα Σώμα στο οποίο υπηρετούν περίπου 50.000 αστυνομικοί», δήλωσε στην εφημερίδα ανώτατο στέλεχος της ΕΛ.ΑΣ.

notakos600
27/02/2009, 04:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
Μικρή σημασία έχει αν είναι μπάτσος με καπέλο, μπάτσος ειδικός φρουρός, μπάτσος δεσμοφύλακας ή όποια άλλη κατηγορία αντιπαθητικών και επικίνδυνων καθαρμάτων. Έτυχε να γνωρίζω το παλικάρι που δολοφονήθηκε γιατί κατέβαινα χρόνια σούγια και αυτός δούλευε εκεί τα καλοκαίρια. Πλέον έχω αρχίσει και έχω τους προβληματισμούς μου σε σχέση με το επάγγελμα
Είναι τρελά καθάρματα που επιλέγουν την αστυνομία?
Είναι η αστυνομία που επιλέγει τρελά καθάρματα?
Είναι καθάρματα που τρελαίνονται?
Είναι τρελοί που γίνονται καθάρματα????



Απλά είναι μπάτσοι. :smokin:

TROOPER
27/02/2009, 06:43
ΡΕ

μην μιλατε ετσι για τα παιδια των 700 ευρο !!!!!!!

devil's animal
27/02/2009, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ΡΕ

μην μιλατε ετσι για τα παιδια των 700 ευρο !!!!!!!

ναι...τα αδερφια μας...:rolleyes:

aakkuan
27/02/2009, 06:52
βασικά ακόμα πιο απλά, πριν να γίνουν μπάτσοι ήτανε καθάρματα.
μέχρι τώρα ξέραμε ότι βγάζανε το άχτι τους με τσαμπουκάδες, βασανισμούς, και ολα τα ωραία.
τώρα τελευταία που αρχίσανε να καταλαβαίνουν στο πετσί τους πόσο άχτι τους έχει ο κόσμος, πάθανε αμόκ
και το παίζουν sniper στους δρόμους.
και αυτό με τα ψυχολογικά δεν το καταλαβαίνω... το να θες να χεις ενα οπλο και να γυρνας με αυτό και να κανεις τσαμπουκάδες εκεί που σε παίρνει (από παπάκια μέχρι μετανάστες κτλ) δεν είναι ενδειξη ψυχολογικών? το να σαι τσιράκι της εκάστοτε εξουσίας και να χτυπάς όποιον σου πούνε ότι απειλεί την δημοκρατία ενώ και καλά λες οτι υπηρετείς τον νόμο δεν είναι πρόβλημα??
πρέπει να αρχίσουν να μας σκοτώνουν για να καταλάβουμε οτι οι τύποι έχουν πρόβλημα, και το κρατος το εκμεταλλευεται για να μας τρομοκρατεί "να κάτσουμε καλά"??

Tpap
27/02/2009, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
Μικρή σημασία έχει αν είναι μπάτσος με καπέλο, μπάτσος ειδικός φρουρός, μπάτσος δεσμοφύλακας ή όποια άλλη κατηγορία αντιπαθητικών και επικίνδυνων καθαρμάτων. Έτυχε να γνωρίζω το παλικάρι που δολοφονήθηκε γιατί κατέβαινα χρόνια σούγια και αυτός δούλευε εκεί τα καλοκαίρια. Πλέον έχω αρχίσει και έχω τους προβληματισμούς μου σε σχέση με το επάγγελμα
Είναι τρελά καθάρματα που επιλέγουν την αστυνομία?
Είναι η αστυνομία που επιλέγει τρελά καθάρματα?
Είναι καθάρματα που τρελαίνονται?
Είναι τρελοί που γίνονται καθάρματα????



Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
βασικά ακόμα πιο απλά, πριν να γίνουν μπάτσοι ήτανε καθάρματα.
μέχρι τώρα ξέραμε ότι βγάζανε το άχτι τους με τσαμπουκάδες, βασανισμούς, και ολα τα ωραία.
τώρα τελευταία που αρχίσανε να καταλαβαίνουν στο πετσί τους πόσο άχτι τους έχει ο κόσμος, πάθανε αμόκ
και το παίζουν sniper στους δρόμους.
και αυτό με τα ψυχολογικά δεν το καταλαβαίνω... το να θες να χεις ενα οπλο και να γυρνας με αυτό και να κανεις τσαμπουκάδες εκεί που σε παίρνει (από παπάκια μέχρι μετανάστες κτλ) δεν είναι ενδειξη ψυχολογικών? το να σαι τσιράκι της εκάστοτε εξουσίας και να χτυπάς όποιον σου πούνε ότι απειλεί την δημοκρατία ενώ και καλά λες οτι υπηρετείς τον νόμο δεν είναι πρόβλημα??
πρέπει να αρχίσουν να μας σκοτώνουν για να καταλάβουμε οτι οι τύποι έχουν πρόβλημα, και το κρατος το εκμεταλλευεται για να μας τρομοκρατεί "να κάτσουμε καλά"??


Εσείς οι δύο, πρίν πατήσετε ''αποστολή'' ξαναδιαβάσατε αυτά που γράψατε...;







Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
τώρα τελευταία που αρχίσανε να καταλαβαίνουν στο πετσί τους πόσο άχτι τους έχει ο κόσμος, πάθανε αμόκ και το παίζουν sniper στους δρόμους.

@Νίκο, έτσι θα το αφήσεις αυτό..; :rotflmao: :bigcry:

sniper
27/02/2009, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
.....



@Νίκο, έτσι θα το αφήσεις αυτό..; :rotflmao: :bigcry:


Φευ.... ο όρος είναι σωστός.... η ουσία αλλάζει..... :mad: :sad:

thou-vou
27/02/2009, 09:03
εγω όχι... παπαγαλίζω την ίδια άποψη για την αστυνομία τα τελευταία 20 χρόνια...
απλά τώρα μου βγαίνει πιο αυτόματα (μην πάει ο νου σου στο κακό)...
Πάντως κρατάω ένα επίπεδο και δεν γίνομαι χυδαίος και αυτό είναι κάτι που θέλει πολύ δύναμη, χαρακτηριστικό για το οποίο δεν φημίζομαι ιδιαίτερα

Tpap
27/02/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
εγω όχι... παπαγαλίζω την ίδια άποψη για την αστυνομία τα τελευταία 20 χρόνια...

Γενικά:
Το έχω ξαναπεί κάπου, αλλά ευκαιρίας δοθείσης πάμε μία ακόμη...

Σε αυτήν την ηλικία, απόψεις πολωμένες, αφοριστικές, απόλυτες, ακραίες, εμπαθείς, ακυρωτικές, ταβαζωολασεενακαζάνι,

το μόνο που μπορούν να καταφέρουν σε αυτόν που τις υοθετεί/εκφράζει είναι να τον κρατήσουν μακριά από πολλές χαρές αυτής της ζωής...

Ειδικά:
Και με αυτό το περιστατικό δεν μπορούμε παρά να εξάγουμε μόνον ΕΝΑ -χιλιοειπωμένο- και ΑΣΦΑΛΕΣ συμπέρασμα.
Ότι έχουμε πολλούς απαίδευτους/ανεκπαίδευτους/κακώς εκπαιδευμένους και κακώς επιλεγμένους ως όργανα ασφαλείας.

Τα περί καθαρμάτων, τρελλών αγελάδων, τσαμπουκάδων σε παπάκια και λοιπά οικόσιτα πτηνά καθώς και περί άσκηση τρομοκρατίας επί φιλήσυχων πολιτών -εμένα προσωπικά- μου περισσεύουν.

TOLISTOLAROS
27/02/2009, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
βασικά ακόμα πιο απλά, πριν να γίνουν μπάτσοι ήτανε καθάρματα.
μέχρι τώρα ξέραμε ότι βγάζανε το άχτι τους με τσαμπουκάδες, βασανισμούς, και ολα τα ωραία.
τώρα τελευταία που αρχίσανε να καταλαβαίνουν στο πετσί τους πόσο άχτι τους έχει ο κόσμος, πάθανε αμόκ
και το παίζουν sniper στους δρόμους.
και αυτό με τα ψυχολογικά δεν το καταλαβαίνω... το να θες να χεις ενα οπλο και να γυρνας με αυτό και να κανεις τσαμπουκάδες εκεί που σε παίρνει (από παπάκια μέχρι μετανάστες κτλ) δεν είναι ενδειξη ψυχολογικών? το να σαι τσιράκι της εκάστοτε εξουσίας και να χτυπάς όποιον σου πούνε ότι απειλεί την δημοκρατία ενώ και καλά λες οτι υπηρετείς τον νόμο δεν είναι πρόβλημα??
πρέπει να αρχίσουν να μας σκοτώνουν για να καταλάβουμε οτι οι τύποι έχουν πρόβλημα, και το κρατος το εκμεταλλευεται για να μας τρομοκρατεί "να κάτσουμε καλά"??

Όταν μερικοί σταματήσουν να χρησιμοποιούν στερεότυπα και απόλυτους χαρακτηρισμούς για ομάδες συνανθρώπων μας(εθνικές,κοινωνικές,επαγγελματικές κ.α.) τότε ΙΣΩΣ μπορέσουν να συμμετέχουν σε συζήτηση της προκοπής με επιχειρήματα .

aakkuan
27/02/2009, 16:15
επειδή υπονοείς ότι είμαστε ρατσιστές απέναντι στους αστυνομικούς, να σου πω τα ακολουθα: οταν μιλας για ενα επαγγελματικο κλαδο μπορεις να μιλας γενικα οσο αυτα που λες αναφερονται στη φυση του κλαδου. δηλαδη αμα πεις οτι ολοι αυτοι υπηρετουν την εκαστοτε κυβερνηση δεν κανεις γενικευση γιατι οντως ισχυει! οπως ο καθε δημοσιογραφος υπηρετει τον εργοδοτη του ετσι και ο μπατσοι. που βλεπεις το λαθος σε αυτο???

τωρα αμα η κυβερνηση λεει οτι οι απεργοι, οι φοιτητες, οι αγροτες, γενικα οποιος διαφωνει ειναι εχθρος της κοινωνιας και τα ματ χωρις καν να σκεφτονται οτι αυτοι που χτυπανε ειναι συνανθρωποι τους, ακολουθανε τις διαταγες του καθε λαμογιου υπουργου, εμεις τι πρεπει να κανουμε??

δεν ειναι ολοι οι μπατσοι υπανρθωποι ουτε φασιστες αλλα η θεση τους και η φυση της δουλειας τους τους φερνει εναντια στο κοινωνικο συνολο και οχι μαζι με αυτο...

και αυτο πιστευω αποδεικνυεται περιτρανα τον τελευταιο καιρο...

TOLISTOLAROS
28/02/2009, 08:10
Η φύση της δουλειάς τους είναι να βοηθάνε ειδικά όσους αδικούνται(στην πράξη βέβαια πολλές φορές δεν γίνονται όπως πρέπει).
Απ'τη στιγμή όμως που κάποιος πχ εσύ αδικείσαι αναγκαστικά ο μπάτσος θα γίνει "κακός" απέναντι σ΄αυτόν που σε αδικεί.Δε γινεται να τους ευχαριστείς όλους, για σκέψου το.

Στην τελική τα ΜΑΤ είναι οι τελευταίοι που θέλουν να πλακώνονται.ΑΝ όμως είναι να χαθούν περιουσίες(βλ.τελευταίες ταραχές) ή να σκοτωθούν/τραυματιστύν άνθρωποι(πχ επεισόδια σε γήπεδα) καλά κάνουν.Κανένας δεν είναι μαλάκας να κάθεται να τις τρώει και να του βρίζουν μάνα/αδερφή κλπ.

ΥΓ:ΔΕΝ είμαι μπάτσος

tai
28/02/2009, 15:41
εχω ξαναγράψει οττι και τα καλήτερα παιδιά να μπούνε στο σώμα, ειναι θεμα χρόνου να μπατσοποιηθουν.

Από την αλλη, θα 'θελα να εβλεπα ολους αυτους που κρίνουν με τοση απολυτότητα,
αν τους δίνανε εξουσία και ενα οπλο, ποσο θα απέχουν απο τον Χ μπατσο που κατηγορούν.


πιστευω οτι οι φανατικοι πολέμιοι ειναι απλα μπατσοι χωρις στολή και οπλο.:sick:

thou-vou
01/03/2009, 06:38
χρήστο είμαι έτοιμος για την πολιτοφυλακή... σαφή διακριτικά να έχουμε και ποιος τι χέζει τη στολή :winka:

Maira
01/03/2009, 09:33
Το πρόβλημα είναι αν ήταν μπάτσος ή όχι ή το αν σκότωσε έναν άνθρωπο έτσι για σκοποβολή???


Αν δλδ δεν είναι μπάτσος είναι πιο μικρό το κακό ε?

Το ότι πλέον η οπλοκατοχή είναι ανεξέλεγκτη και σε ένστολους και μη δεν μας ενοχλεί ε????

Το ότι πέθανε ένας άνθρωπος δε μας απασχολεί πλέον! Το ότι είναι χιλιάδες οι δολοφόνοι που κυκλοφορούν έξω με όπλο ή άλλα μέσα ούτε αυτό μας ενδιαφέρει!!!! Μόνο να προσδιορίσουμε αν φοράνε στολή ή όχι για να μπορέσουμε να τους βάλουμε σε ένα καζάνι και να έχουμε κάποιον να βρίζουμε!!!!

Ψάχνουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος τελικά!!!!


Είναι θλιβερό το ότι φεύγουν από τη ζωή τόσοι άνθρωποι καθημερινά χωρίς να φταίνε!!!! :sad: :sad: :sad: :sad:


Κρίμα που η πολιτεία είναι ανίκανη να κάνει το παραμικρό!!!!! :sad: :sad: :sad: :sad:

Maira
01/03/2009, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
εχω ξαναγράψει οττι και τα καλήτερα παιδιά να μπούνε στο σώμα, ειναι θεμα χρόνου να μπατσοποιηθουν.

Από την αλλη, θα 'θελα να εβλεπα ολους αυτους που κρίνουν με τοση απολυτότητα,
αν τους δίνανε εξουσία και ενα οπλο, ποσο θα απέχουν απο τον Χ μπατσο που κατηγορούν.


πιστευω οτι οι φανατικοι πολέμιοι ειναι απλα μπατσοι χωρις στολή και οπλο.:sick:


Εδώ θα διαφωνήσω! Γνώρισα ανθρώπους που είναι χρόνια στο σώμα και δεν μπατσοποιήθικαν! Αυτό είναι επιλογή!!!!


:wave2:

liakaros
01/03/2009, 12:54
Το λοιπον...

Επειδη απο την τηλεοραση ακουγοντε διαφορα εκ των οποιων το 1% ισως και να ειναι αληθεια...

Ενημερωτικα τελειως...ο δολοφονος καθε αλλο παρα ψυχακιας ηταν...ισα ισα που και στην δουλεια του ηταν τυπικοτατος και κυριος

Ο δολοφονημενος ηταν λιγο ο ''τσαμπουκας του χωριου'' που λενε...

τα 4 ατομα που ενεπλακησαν στο επεισοδιο ΕΙΧΑΝ εμεση σχεση μεταξυ τους...

Κατι παιζει με παρανομα κυνηγια αγριμιων...και την μοιρασια των κυνηγοτοπων...

Αυτα τα λιγα...δεν χρειαζεται να πω κατι παραπανω....απλως μην εμπιστευεστε και πολυ τα μεσα μαζικης ενημερωσης...:wave2:

TROOPER
01/03/2009, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Το πρόβλημα είναι αν ήταν μπάτσος ή όχι ή το αν σκότωσε έναν άνθρωπο έτσι για σκοποβολή???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

filipp0s
01/03/2009, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Εδώ θα διαφωνήσω! Γνώρισα ανθρώπους που είναι χρόνια στο σώμα και δεν μπατσοποιήθικαν! Αυτό είναι επιλογή!!!!


:wave2:

θα μου τους γνωρίσεις? :blush: :smokin:

Maira
01/03/2009, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
θα μου τους γνωρίσεις? :blush: :smokin:



Όποτε θες!!!!


:wave2:

filipp0s
01/03/2009, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Όποτε θες!!!!


:wave2:

καλα... θα φέρω τον γιώργο και τον βασίλη μαζί :wave2:

Maira
01/03/2009, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
καλα... θα φέρω τον γιώργο και τον βασίλη μαζί :wave2:







:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:







Το αφήνω ασχολίαστο!!!!!



:lol: :lol: :lol: :lol:

tai
02/03/2009, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
καλα... θα φέρω τον γιώργο και τον βασίλη μαζί :wave2:

να βλεπω απο μακρια?:p

TROOPER
02/03/2009, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
να βλεπω απο μακρια?:p

εγω θα στειλω τον αλλο :lol: