PDA

View Full Version : Ασφάλειες....



993cc
26/02/2009, 08:36
Αν υπάρχει άλλο thread για ασφάλειες σόρρυ δεν το βρήκα. Πως σας φαίνονται 94 ευρώ το εξάμηνο ..εμένα πολλά. Η μηχανή είναι Hornet 600. Όποιος/α έχει βρει κάτι πολύ φθηνό ας το πει για ενημέρωση :smilea:

road spirit
26/02/2009, 08:41
Δεν είναι πολλά. Ίσως ούτε λίγα, αλλά εν πάσει περίπτωση είναι μια νορμάλ τιμή για 600

SnakeMJK
26/02/2009, 08:45
Εγώ με bonus malus 0, το βασικό πακέτο + νομική βοήθεια μου πάει 140 ευρώ ο χρόνος... (commercial value ασφαλιστικη)

MikeG
26/02/2009, 08:47
Νομίζω ότι μπορείς να βρεις φθηνότερα. Δίνω 120 για 650 κυβικά το χρόνο.

:wave2:

993cc
12/03/2009, 06:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
Εγώ με bonus malus 0, το βασικό πακέτο + νομική βοήθεια μου πάει 140 ευρώ ο χρόνος... (commercial value ασφαλιστικη)

Εμένα από Commercial Value μου είπαν 165 το χρόνο για βασικό για 600 cc :mad:
(δεν έχω κανένα ατύχημα στα 3 χρόνια που έχω δίπλωμα)

Καμμιά άλλη εταιρία;

ares_tz
12/03/2009, 08:09
Βρήκα αυτό το link Aσφάλιστρα (http://www.asfalistra.gr)
και μίλησα με εκπρόσωπο κα Ανδριανή Στέλλα η οποία πρότεινε (3) οικονομικές
ασφαλιστικές εταιρείες για την δικιά μου μοτό 600κ.εκ για βασικό ασφαλιστήριο
συμβόλαio.

Πρόκειται για τις ΥΔΡΟΓΕΙΟΣ, Commercial Value, Proton CV 2007
(σσ ποτέ δεν την είχα ακούσει αλλά έχει το χαμηλότερο ετήσιο και
εξάμηνο ασφάλιστρο). Φυσικά δεν ξέρω τι συμβαίνει όταν έρθει η
στιγμή να ζητήσει αποζημίωση για υλική/σωματική ζημιά!

Περισσότερα διαβάστε εδώ (http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=21971&hl=)

stvr1
12/03/2009, 08:26
Λίγα είναι, δεν θα σου καλύπτει και πολλά και κυρίως ΚΛΟΠΗ.

Tpap
12/03/2009, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από 993cc
Αν υπάρχει άλλο thread για ασφάλειες...

Δέν υπάρχει. Καλά είσαι εδώ.


158053

kalgeorge
12/03/2009, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από 993cc
Εμένα από Commercial Value μου είπαν 165 το χρόνο για βασικό για 600 cc :mad:
(δεν έχω κανένα ατύχημα στα 3 χρόνια που έχω δίπλωμα)

Καμμιά άλλη εταιρία;

kati tha sou eipan lathos....kai fusika exartatai apo to ti zitises. posa pragmata diladi.

steile pm an thes, borw ftinotera stin commercial value

Εχετλαίος
12/03/2009, 08:35
Commercial βρήκα με 110€ ετήσιο (για 600 cc, b.malus 0, μηχανάκι διετίας). Μου φάνηκε ψιλομούφα μιας και ο ασφαλιστής μου δε μου έδιδε καμιά εγγύηση για δαύτους και πήρα International Life με 180€ ετήσιο.

kalgeorge
12/03/2009, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Commercial βρήκα με 110€ ετήσιο (για 600 cc, b.malus 0, μηχανάκι διετίας). Μου φάνηκε ψιλομούφα μιας και ο ασφαλιστής μου δε μου έδιδε καμιά εγγύηση για δαύτους και πήρα International Life με 180€ ετήσιο.

den einai moufa :wave2:

blueangel
12/03/2009, 08:55
Ρε παιδιά αν δεν θέλετε να χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο αργότερα μην παίζετε με φθηνά ασφάλιστρα!!!!Σε αυτή την ζωή Ο,ΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ είναι ΝΟΜΟΣ δυστυχώς;) Σκάτε ενα σκασμό λεφτά για πανάκριβα μοτέρια και τσιγκουνεύεστε στο κυριώτερο που είναι το ασφάλιστρο τους και τις καλύψεις που θά'χετε????:confused: :confused: :sick:

SnakeMJK
12/03/2009, 09:08
μία φορά που την χρειάστηκα την commercial κ μου καθυστέρησαν τα λεφτά χωρίς λόγο για 3 μήνες.... στην επόμενη ανανέωση θα κινηθώ προς υδρόγειο, καθώς με είχε τρακάρει ένας με υδρόγειο το αμάξι μου και τα πήρα τα λεφτά πολύ γρήγορα και χωρίς προβλήματα.

kalgeorge
12/03/2009, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
μία φορά που την χρειάστηκα την commercial κ μου καθυστέρησαν τα λεφτά χωρίς λόγο για 3 μήνες.... στην επόμενη ανανέωση θα κινηθώ προς υδρόγειο, καθώς με είχε τρακάρει ένας με υδρόγειο το αμάξι μου και τα πήρα τα λεφτά πολύ γρήγορα και χωρίς προβλήματα.
h commercial exei peripou kati parapanw apo examino pou einai apo tis kaluteres.
den to lew oute gia diafimisi oute gia tipota, apla me tis exagores pou exei kanei exei anevei poly

993cc
12/03/2009, 11:05
Δεν κατάλαβα ποιός ο λόγος για ακριβή ασφάλεια αν δεν περιλαμβάνει κλοπή ή μικτή;; Ο τρόπος που χρησιμοποιώ την μηχανή (κλειστό γκαράζ, λίγα χιλιόμετρα κλπ) απλά δεν δικαιολογεί τέτοια ποσά. Αν χτυπήσω με κάποιον η δικιά του ασφαλιστική θα με αποζημιώσει οπότε... (και ο δήθεν φιλικός διακανονισμός σπάνια εφαρμόζεται στην πράξη).

Για την Commercial ζήτησα το απόλυτα βασικό . Το ίδιο και στην δήθεν οικονομική "Υδρόγειο" που ήθελαν λέει 108/6μηνο!!!

mats8282
12/03/2009, 12:57
108/εξαμηνο ειναι μια χαρα και απο τα πλεον οικονομικα πακετα.

Ο <<δηθεν>> φιλικος εφαρμοζεται συνεχεια.Επισης σημαντικη ειναι η νομικη προστασια που σου παρεχει μια εταιρεια και συνηθως πιο πολλα ασφαλιστρα πιο πολυ κεφαλαιο στην νομικη.Εκτος αυτου υπαρχει και η καλυψη απο ανασφαλιστο οχημα η οποια ειναι σημαντικη απο την στιγμη που κυκλοφορουν 500,000 οχηματα ανασφαλιστα στην χωρα.

Επιλεγεις λοιπον αν θελεις να δινεις 15-18Ε τον μηνα(90-108 εξαμηνο) να πας σε μετρια εταιρεια ή 22-25Ε τον μηνα(132-150 εξαμηνο) σε μια καλυτερη εταιρεια.Η διαφορα ειναι 2 πακετα τσιγαρα τον μηνα και μπορει να κανει μεγαλη διαφορα στην πραξη.

Ευχομαι να μην χρειαστει :wave2:

cityfly
12/03/2009, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282


Η διαφορα ειναι 2 πακετα τσιγαρα τον μηνα και μπορει να κανει μεγαλη διαφορα στην πραξη.

Ευχομαι να μην χρειαστει :wave2:



άμα καπνίζεις:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


δεν είναι απαραίτητο ότι μια ακριβή είναι και καλύτερη

mats8282
12/03/2009, 13:08
Ισχυουν και τα 2 που λες

:smokin:

dragonteo
17/03/2009, 06:23
110 το εξανηνο στην interamerican και με οδικη βοηθει ακλοπη και τα λειπα για εχουμε το κεφαλι μας ησηχο:rotflmao:

leonidas_dl650
17/03/2009, 17:50
Παιδες συμφωνω απολυτα με τον kalgeorge:beer:
πριν 2 χρονια σε commercial v.== 94? τον χρονο η οποια εχει φτασει τωρα στα 102? τον χρονο...
μια χαρα μου φαινονται αφου καλυπτει τα βασικα...αλλοστε το θεμα ειναι να εχει καλη ασφαλεια ο αλλος' ο κακος.!!!
:beer: :beer:

kostask
21/03/2009, 13:02
εχω ενα 650 bnwφετος εκανα ασφαλεια 116ευρω για εναν χρονο ειμαι απο ξανθη και στρατιωτικος εχω καπιες εκπτοσεις ακριβος δεν ξερω ποσο ειναι θα μαθω και θα σας πω

ermiss
21/03/2009, 13:37
60 (90 με οδικη βοήθεια) στην Intersalonika...

Και για 750 κυβικά (africa)

Και επειδή σκοπεύω να κάνω 2 γεμάτα ταξιδάκια (1000+ χλμ) λέω να βάλω αυτό το εξάμηνο και οδική...

kostask
21/03/2009, 15:39
ειναι και καλη αυτη η ασφαλεια 60 πολη καλα

Zid
21/03/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Νομίζω ότι μπορείς να βρεις φθηνότερα. Δίνω 120 για 650 κυβικά το χρόνο.

:wave2: Noμίζω οτι απο πόλη σε πόλη υπάρχει διαφορά στα ασφάλιστρα ....:wave2:

Λεωνίδας
21/03/2009, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dragonteo
110 το εξανηνο στην interamerican και με οδικη βοηθει ακλοπη και τα λειπα για εχουμε το κεφαλι μας ησηχο:rotflmao: πόσα :confused:

Λεωνίδας
21/03/2009, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Noμίζω οτι απο πόλη σε πόλη υπάρχει διαφορά στα ασφάλιστρα ....:wave2: έχουν έχουν

LOCO3196
21/03/2009, 17:40
καπου στα 135 ειχα δωσει (αν δεν κανω λαθος) για το δικο μου 750cc, με οδικη βοηθεια στην interamerican...
παιδεια η διαφορες (στην τιμη) που εχουν οι εταιριες δεν ειναι για πλακα...
1. οι μεγαλες εταιριες δεν πεζει να κλεισουν ευκολα να χασετε τα λεφτα σας
2. πολλες μεγαλες εταιριες (οχι ολες) στην περιπτωση που γινει η στουκα και ο αλλος ειναι ανασφαλιστος σας αποζιμιονη η ιδια η εταιρια σας και μετα η εταιρια κυνιγαει τον αλλο...
3. πολλες μικρες εταιριες (και καποιεσ μεγαλες) αν το ατυχιμα δεν ειναι σε δρομο δεν αναλαμβανουν τις καληψεις του ατυχιματος (σε πεζοδρομους, πεζοδρομια, παρκιν...)
4. αν ψαχτητε θα βρειτε και αλλες βασικες διαφορες...

οι ασφαλιστικες ειναι κερδοσκοπικες εταιριες, οτι πληρωνεις περνεις, εικονικα ειναι ολες το ιδιο αλλα ποσοι εχετε διαβασει τα συμβολεα σας? ποσοι εχετε καταλαβει τις ορολογιες που εχουν μεσα? ποσοι δωσατε σημασια στα μικρα γραμματα που σας βαζουν καπιους περιορισμους ως προς την καληψη σας??

και κατι τελευταιο σχετικα με τις πολεις... εξω απο την Αθηνα ο καθε νομος δικαιουτε καποιες εκτωσεις, αλλα αλλαζει απο νομο σε νομο... π.χ. (αν δεν κανω λαθος γιατι εχω να ασχολιθω χρονια ) μια ασφαλια στην κρητη εχει εκτωση 12% σε σχεση με την Αθηνα..

αυτα και απο εμενα... :smokin:

WebD
21/03/2009, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOCO3196
μια ασφαλια στην κρητη εχει εκτωση 12% σε σχεση με την Αθηνα..


Μήπως το αντίθετο;;; Γιατί εδώ οι οδηγοί είναι.... να μη πω τι είναι.... και τα τροχαία πάνε σύννεφο!!!!!

Ο ασφαλιστής μου πάντως (κολλητός άρα δε με παραμυθιάζει) μου είπε ότι η Κρήτη έχει τα πιο ψηλά ασφάλιστρα...

LOCO3196
21/03/2009, 19:46
ο πατερας μου δηλωνη σαν κατικια το σπιτι στο χωριο του και η ασφαλια του ερχετε ποιο φθηνα απο οτι το δηλωνε εδω...

οποιαδηποτε περιοχη ειναι εκτος αττικης εχει μιομενα ασφαλιστρα..

George_M.
22/03/2009, 00:25
intersalonica 120 ευρω τον χρονο,650 cc.:wave2:

nic mor
22/03/2009, 09:14
για v-strom 650 k7
με τις βασικες καληψεις
+ οδηκη+νομικη δινω 220?
το χρονο
και για το crypton 06 δινω
110? το χρονο για τις βασικες
+ νομικη

στην commercial εδρα αθηνα

αλλα θα ακριβινουν και αλλο
γιατι τα χριστουγεννα που ηταν να
ανανεωσω της μηχανης δεν μου
δεχτηκαν ετησιο γιατι ετοιμαζαν
ανατιμησεις (ετσι μου ειπε ο ασφαλιστης)

kalgeorge
22/03/2009, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
για v-strom 650 k7
με τις βασικες καληψεις
+ οδηκη+νομικη δινω 220?
το χρονο
και για το crypton 06 δινω
110? το χρονο για τις βασικες
+ νομικη

στην commercial εδρα αθηνα

αλλα θα ακριβινουν και αλλο
γιατι τα χριστουγεννα που ηταν να
ανανεωσω της μηχανης δεν μου
δεχτηκαν ετησιο γιατι ετοιμαζαν
ανατιμησεις (ετσι μου ειπε ο ασφαλιστης)

ta kianouria sumvolaia tha ginontai mono etisia..einai nea politiki-nomos gia oles tis asfalistikes

banditgr
22/03/2009, 16:39
thn comercial values DEN THN proteinw oute sto xeirotero extrho mou...se prosfato atyxhma mou...enw o eteros paradexthike amesos to sfalma tou..eixa xarti apo troxaia...mou ekane thetikh dhlwsh...kai egw zhthsa MONO tis zhmies mou (enw eixa traymatismo..) ekana gyrw stous 4 mhnes me ametrhtes eposkepseis sta grafeia ths etairias gia na parw ta xrhmata mou...oi typoi htan aparadektoi!..olo xanontousan egrafa klp malakies wste na kathysterei to thema...h commercial htan dikia mou etairia,kai ypotithete me ton filiko diakanonismo 3emperdeyeis grhgora...ypotithete.

kalgeorge
22/03/2009, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
thn comercial values DEN THN proteinw oute sto xeirotero extrho mou...se prosfato atyxhma mou...enw o eteros paradexthike amesos to sfalma tou..eixa xarti apo troxaia...mou ekane thetikh dhlwsh...kai egw zhthsa MONO tis zhmies mou (enw eixa traymatismo..) ekana gyrw stous 4 mhnes me ametrhtes eposkepseis sta grafeia ths etairias gia na parw ta xrhmata mou...oi typoi htan aparadektoi!..olo xanontousan egrafa klp malakies wste na kathysterei to thema...h commercial htan dikia mou etairia,kai ypotithete me ton filiko diakanonismo 3emperdeyeis grhgora...ypotithete.

to na pareis ta xrimata sou den egitai mono stin thelisi tis dikis sou etairias.
prepei na dwsei to ok i alli, na einai mexri 3 minwn apo to atixima gia na isxuei i filiki dilwsi kai alla pragmata.
to na to kathysterisoun eidika apo tis stigmi pou exeis sta xeria sou thetiki apo ton allon, den leei kati..den exei noima.
kati allo tha epaize.

banditgr
22/03/2009, 17:02
ti allo na epeze.....otan theloun 1 mhna + gia na paroun ena xarti apo thn allh asfaleia (aspis..einai kai idios omilos!)...akoma kai thn mera pou plhrwthhka mou ekanan malakia....mou dwsan anypografh epitagh....3ana pisw apo peiraia sta grafeia tous....Thlefwnika den to syzhtaw,toulaxiston 40lepta na vgaleis grammh,gia na milhseis me kapoion asxeto..pou sou leei alla anti alwn xwris na 3erei tipota gia thn ypothesh sou....

kalgeorge
22/03/2009, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
ti allo na epeze.....otan theloun 1 mhna + gia na paroun ena xarti apo thn allh asfaleia (aspis..einai kai idios omilos!)...akoma kai thn mera pou plhrwthhka mou ekanan malakia....mou dwsan anypografh epitagh....3ana pisw apo peiraia sta grafeia tous....Thlefwnika den to syzhtaw,toulaxiston 40lepta na vgaleis grammh,gia na milhseis me kapoion asxeto..pou sou leei alla anti alwn xwris na 3erei tipota gia thn ypothesh sou....

κοιτα να δεις...σου ξαναλεω, το χαρτι ΔΕΝ το παιρνουν οι δικοι σου....το στελνουν οι αλλοι.
τους αλλους συμφερει να καθυστερησουν να στειλουν το χαρτι, γιατι παιζουν διαφορα με τις πληρωμες μεταξυ τους.
η ανυπογραφη επιταγη μπορει να ειναι μαλακια του αντιπροσωπου ασφαλιστη που εχεις, γιατι τα κεντρικα ΔΕΝ ειναι στον πειραια....αρα την επιταγη την ειχε παρει ανυπογραφη (αρα μαλακια του ) ο ασφαλιστης σου.

οσο για τον χρονο αναμονης ειναι σπανιο να ειναι τοση ωρα που λες....αλλα εχεις δοκιμασει να παρεις αλλου;; δοκιμασε διεθνη ενωση....

banditgr
22/03/2009, 17:23
ston peiraia eimai egw....ta grafeia 3erw poly kala pou einai (ligo panw apo to hilton).Den 3erw an douleyeis gia aytous h otidhpote pantws ta pragmata einai etsi..mhn milhsw gia kai kala palaiothtes klp. pou efeyriskoun gia na sou aferesun xrhmata sta antalaktika.Tespa..afth einai h empoiria mou apo thn commercial kai to sigouro einai oti tha thn ala3w otan lh3ei.

cityfly
22/03/2009, 17:24
εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι ασφαλιστικές προβάλουν ένα σωρό δικαιολογίες μπας και καταφέρουν αν γλιτώσουν να πληρώσουν άμα καταλάβουν ότι δεν διστάζεις να τους κυνηγήσεις (με λογικές απαιτήσεις) τότε πληρώνουν ξέρουν πολύ καλά πότε θα χάσουν και πότε όχι στο δικαστήριο

kalgeorge
22/03/2009, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
ston peiraia eimai egw....ta grafeia 3erw poly kala pou einai (ligo panw apo to hilton).Den 3erw an douleyeis gia aytous h otidhpote pantws ta pragmata einai etsi..mhn milhsw gia kai kala palaiothtes klp. pou efeyriskoun gia na sou aferesun xrhmata sta antalaktika.Tespa..afth einai h empoiria mou apo thn commercial kai to sigouro einai oti tha thn ala3w otan lh3ei.

παλαιοτητες εχουν ΟΛΕΣ οι ασφαλιστικες και σου αφαιρουν ΟΛΕΣ λεφτα.
ψαξτο λιγο και θα δεις.
δεν προσπαθω να σε πεισω για την εταιρεια....αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι τα προβληματα που παρεθεσες θα τα αντιμετωπιζες σε οποιαδηποτε εταιρεια....

kalgeorge
22/03/2009, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εγώ αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι οι ασφαλιστικές προβάλουν ένα σωρό δικαιολογίες μπας και καταφέρουν αν γλιτώσουν να πληρώσουν άμα καταλάβουν ότι δεν διστάζεις να τους κυνηγήσεις (με λογικές απαιτήσεις) τότε πληρώνουν ξέρουν πολύ καλά πότε θα χάσουν και πότε όχι στο δικαστήριο

απλα οι πληρωμες γινονται μεταξυ των εταιρειων.
η μια χρωσταει στην αλλη και αποπληρωνονται ετσι τα ποσα...
για αυτο και πολλες φορες καθυστερουν ειτε να στειλουν τα χαρτια ειτε προβαλουν δικαιολογιες οπως στο παλικαρι που εγραψε απο πανω.

castoras
22/03/2009, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
απλα οι πληρωμες γινονται μεταξυ των εταιρειων.
η μια χρωσταει στην αλλη και αποπληρωνονται ετσι τα ποσα...
για αυτο και πολλες φορες καθυστερουν ειτε να στειλουν τα χαρτια ειτε προβαλουν δικαιολογιες οπως στο παλικαρι που εγραψε απο πανω.

Πιστεύω ότι έχουν νόημα οι καθυστερήσεις.Ίσως τις έχουν κάνει καθεστώς για να γλιτώνουν να πληρώνουν μικροποσά.Να μη θέλει δηλαδή ο κόσμος να μπλέκει με τη γρφειοκρατία για να πάρει μετά από χ μήνες κάποιο μικρό ποσό για την επισκευή του,έτσι παίρνει η μπάλα και όσους έχουν να κάνουν με πιο μεγάλα ποσά.Δεν είναι κάτι που ξέρω και το αναφέρω αλλά έτσι έχω στο μυαλό μου ότι λειτουργουν,αν σκεφτούμε πόσα μικροατυχήματα συμβαίνουν ανά πάσα στιγμή γύρο μας και πόσοι λένε "να τα βρούμε αλλοιώς" για να μη χάνουν το χρόνο τους,μάλλον βγαίνει ένα καλό ποσό για τα ταμεία των ασφαλιστικών εταιριών

kalgeorge
22/03/2009, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Πιστεύω ότι έχουν νόημα οι καθυστερήσεις.Ίσως τις έχουν κάνει καθεστώς για να γλιτώνουν να πληρώνουν μικροποσά.Να μη θέλει δηλαδή ο κόσμος να μπλέκει με τη γρφειοκρατία για να πάρει μετά από χ μήνες κάποιο μικρό ποσό για την επισκευή του,έτσι παίρνει η μπάλα και όσους έχουν να κάνουν με πιο μεγάλα ποσά.Δεν είναι κάτι που ξέρω και το αναφέρω αλλά έτσι έχω στο μυαλό μου ότι λειτουργουν,αν σκεφτούμε πόσα μικροατυχήματα συμβαίνουν ανά πάσα στιγμή γύρο μας και πόσοι λένε "να τα βρούμε αλλοιώς" για να μη χάνουν το χρόνο τους,μάλλον βγαίνει ένα καλό ποσό για τα ταμεία των ασφαλιστικών εταιριών

στο μονο που τους εξυπηρετει η τακτικη αυτη ειναι στην αποπληρωμη οφειλων μεταξυ τους.

αν δηλαδη περασει η χρονικη διαρκεια της φιλικης δηλωσης, θα σε πληρωσει η εταιρεια σου.
η δικη σου θα προσπαθει να αποδειξει οτι για την καθυστερηση φταιει η αλλη και παει λεγοντας.
ετσι ειναι ολες
και ετσι μειωνουν τις οφειλες μεταξυ τους.

τελος απο μενα η κουβεντα στο συγκεκριμενο ποστακι...γιατι μπορει να πει καποιος οτι προσπαθω να ανεβασω καποια εταιρεια.
εξαλλου ΟΛΕΣ τα ιδια χαλια ειναι, δεν υπαρχει νοημα στην κουβεντα

ares_tz
25/03/2009, 12:34
Χτες παρέλαβα από τα γραφεία της Asfalistra.gr το νέο ασφαλιστικό συμβόλαιο διάρκειας
6μηνών της Proton Insurance Co. (Σταδίου 5, Αθήνα τηλ. 211-1085900).

Πρόκειται για το βασικό πακέτο ασφάλισης με κόστος 82ευρώ χωρίς οδική βοήθεια (30ευρώ
ετησίως).

Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνήστε με ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ (http://www.asfalistra.gr)
Λ. Συγγρού 5, Αθήνα τηλ. 210 - 9229090, 801 - 11 29000 φαξ 210 - 9229030

fonzareli
25/07/2009, 10:09
Το ξεθάβω λίγο, αλλά ήθελα κάτι για τις οδικές:

Για σπασμένο λάστιχο καλύπτουν τη μεταφορά;

giovani64
27/07/2009, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Το ξεθάβω λίγο, αλλά ήθελα κάτι για τις οδικές:

Για σπασμένο λάστιχο καλύπτουν τη μεταφορά;
ναι καλυπτουν. αλλωστε οι πιο πολλοι δεν κανουμε οδικη ασφαλεια γιατι φοβομαστε το κλαταρισμα?

fonzareli
27/07/2009, 21:45
πάω για ADAC.
Εχω 3 οχήματα με το ονομά μου στην άδεια οπότε σαφώς με συμφέρει!

giovani64
27/07/2009, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
πάω για ADAC.
Εχω 3 οχήματα με το ονομά μου στην άδεια οπότε σαφώς με συμφέρει!
καλα η ADAC δεν ειναι γερμανικη? και τι σημαινει οτι εχεις 3 οχηματα στο ονομα σου?μαλλον δεν ξερω αρκετα πραγματα τελικα.:eek:

ptiper
28/07/2009, 16:32
οποιος θέλει κάποια σχετική ενημέρωση ας μου στειλει μηνυμα ή να ρωτησει εδώ..προσοχή παιδιά γιατι ακολουθουν μεγαλες εξελίξεις στις ασφάλειες..

madox
28/07/2009, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ptiper
οποιος θέλει κάποια σχετική ενημέρωση ας μου στειλει μηνυμα ή να ρωτησει εδώ..προσοχή παιδιά γιατι ακολουθουν μεγαλες εξελίξεις στις ασφάλειες..


πες μας τι ξερεις αν γινεται

ptiper
28/07/2009, 22:13
θελεις να ρωτήσεις κατι συγκεκριμένο ?

mourgakos
28/07/2009, 22:28
121.89 το χρονο χτ 600 κομερσιαλ
κλιο 1400 10 ιπποι 162.16 το εξαμηνο

fonzareli
28/07/2009, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ptiper
οποιος θέλει κάποια σχετική ενημέρωση ας μου στειλει μηνυμα ή να ρωτησει εδώ..προσοχή παιδιά γιατι ακολουθουν μεγαλες εξελίξεις στις ασφάλειες..

για την ADAC μιλάς ή γενικά; Αν μπορείς ενημέρωσε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από giovani64
καλα η ADAC δεν ειναι γερμανικη? και τι σημαινει οτι εχεις 3 οχηματα στο ονομα σου?μαλλον δεν ξερω αρκετα πραγματα τελικα.:eek:

Γερμανική που στο πρόγραμμα plus που έχει ασφαλίζει για όλες τις χώρες νομίζω. Το ότι έχω 3 οχήματα σημαίνει ότι με μία συνδρομή σε αυτούς τα ασφαλίζω όλα (για οδική μιλαμε πάντα) διότι ασφαλίζεται οτιδήποτε περιλαμβάνει το όνομά μου. Ακόμα και η σύζυγος και τα παιδιά ασφαλίζονται...

ptiper
29/07/2009, 00:50
Η ΑDAC ειναι μια καλή οδική βοήθεια και πράγματι σαν οικογενειακό πακέτο έχει και καλή τιμή ..

ptiper
29/07/2009, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
121.89 το χρονο χτ 600 κομερσιαλ
κλιο 1400 10 ιπποι 162.16 το εξαμηνο

Για ποιό νομό βρήκες τέτοια τιμή για το XT?
Για εξάμηνο στην Αττική για commercial κάνει τώρα για τα 600 cc 105 ευρώ..Αν ισχύει πες μου..με ενδιαφέρει..Ευχαριστώ.

kalgeorge
29/07/2009, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ptiper
Για ποιό νομό βρήκες τέτοια τιμή για το XT?
Για εξάμηνο στην Αττική για commercial κάνει τώρα για τα 600 cc 105 ευρώ..Αν ισχύει πες μου..με ενδιαφέρει..Ευχαριστώ.

120 κανει τον χρονο η κομερσιαλ...οχι το εξαμηνο οπως ειπες

mourgakos
29/07/2009, 09:51
σωστος ο καλτζορτζ.για χρονο οι τιμες παιζουν εκει γυρω.

ptiper
29/07/2009, 11:15
Αυτήν την στιγμή για την Αττική η τιμη στην commercial για 1 χρόνο και για 600 cc μηχανή ειναι 201 ευρώ..Μιλάτε για Αττική ή για αλλού ? Επίσης απο 1/7/09 έγιναν μεγάλες αυξήσεις σε όλες τις ασφαλιστικές ( απο 10% και καποιες εώς 20 % ) ,οπότε αν είχατε συμβόλαιο απο πριν λογικό ειναι να ειναι η τιμή μικρότερη..Οποιος θέλει ,για να πειστείτε, μπορώ να του στείλω και χαρτί απο το online συστημα της commercial..Δεν τα λέω αυτα για να πω οτι ειναι ακριβή η commercial ( πιο φθηνη απο πολλές ασφαλιστικές,στην επαρχία τουλαχιστον ) , αλλά για την σωστη ενημέρωση σας για την τιμή της.Ευχαριστώ..

SnakeMJK
29/07/2009, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ptiper
Αυτήν την στιγμή για την Αττική η τιμη στην commercial για 1 χρόνο και για 600 cc μηχανή ειναι 201 ευρώ..Μιλάτε για Αττική ή για αλλού ? Επίσης απο 1/7/09 έγιναν μεγάλες αυξήσεις σε όλες τις ασφαλιστικές ( απο 10% και καποιες εώς 20 % ) ,οπότε αν είχατε συμβόλαιο απο πριν λογικό ειναι να ειναι η τιμή μικρότερη..Οποιος θέλει ,για να πειστείτε, μπορώ να του στείλω και χαρτί απο το online συστημα της commercial..Δεν τα λέω αυτα για να πω οτι ειναι ακριβή η commercial ( πιο φθηνη απο πολλές ασφαλιστικές,στην επαρχία τουλαχιστον ) , αλλά για την σωστη ενημέρωση σας για την τιμή της.Ευχαριστώ..

η αλήθεια είναι ότι και εγώ πέρσι είχα δώσει 165 για commercial και φέτος απ ότι μου είπαν θα ξεπεράσει ελάχιστα τα 200 ευρώ.

mzac
29/07/2009, 12:25
καλημερα, παρακολουθώ την συζήτηση γιατι ψαχνω για ασφαλεια αυτές τις μερες.
Νομίζω ότι μια καλή περίπτωση ειναι η Brokins στην βουλιαγμένης που μου προτεινε για το τρανσαλπ 650 του 06 και περιοχή αθήνας:

απλό συμβόλαιο με 94€
με νομική προστασία 102€
με οδική πλήρης (κλαταρίσματα- μπαταρίες κλπ εντός και εκτος ελλάδας) πάει στα 125€
και με ολα μαζί 133€
λέω πάλι οτι οι τιμές αφορούν το εξάμηνο και διπλασιάζοντας τα ποσα το χρονο.
Πάντως όσο και αν εψαξα τα 120€ το χρόνο που διάβασα παραπάνω δεν τα βρήκα πουθενα!!!!

kalgeorge
29/07/2009, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ptiper
Αυτήν την στιγμή για την Αττική η τιμη στην commercial για 1 χρόνο και για 600 cc μηχανή ειναι 201 ευρώ..Μιλάτε για Αττική ή για αλλού ? Επίσης απο 1/7/09 έγιναν μεγάλες αυξήσεις σε όλες τις ασφαλιστικές ( απο 10% και καποιες εώς 20 % ) ,οπότε αν είχατε συμβόλαιο απο πριν λογικό ειναι να ειναι η τιμή μικρότερη..Οποιος θέλει ,για να πειστείτε, μπορώ να του στείλω και χαρτί απο το online συστημα της commercial..Δεν τα λέω αυτα για να πω οτι ειναι ακριβή η commercial ( πιο φθηνη απο πολλές ασφαλιστικές,στην επαρχία τουλαχιστον ) , αλλά για την σωστη ενημέρωση σας για την τιμή της.Ευχαριστώ..

και εγω που ξερω καλυτερα απο σενα, μπορω να σου πω οτι η κομερσιαλ εχει το χρονο τα συμβολαια στα 140-160 ευρω :)
ρωτα τα παιδια απο εδω που εχουν κανει :wave2: :wave2:

kalgeorge
29/07/2009, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mzac
καλημερα, παρακολουθώ την συζήτηση γιατι ψαχνω για ασφαλεια αυτές τις μερες.
Νομίζω ότι μια καλή περίπτωση ειναι η Brokins στην βουλιαγμένης που μου προτεινε για το τρανσαλπ 650 του 06 και περιοχή αθήνας:

απλό συμβόλαιο με 94€
με νομική προστασία 102€
με οδική πλήρης (κλαταρίσματα- μπαταρίες κλπ εντός και εκτος ελλάδας) πάει στα 125€
και με ολα μαζί 133€
λέω πάλι οτι οι τιμές αφορούν το εξάμηνο και διπλασιάζοντας τα ποσα το χρονο.
Πάντως όσο και αν εψαξα τα 120€ το χρόνο που διάβασα παραπάνω δεν τα βρήκα πουθενα!!!!

πλεον τα συμβολαια στις μηχανες ΔΕΝ γινονται εξαμηνου, αλλα μονο ετησιεα.
ειναι νομος-πολιτικη που εφαρμοστηκε εδω και λιγους μηνες

mzac
29/07/2009, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
πλεον τα συμβολαια στις μηχανες ΔΕΝ γινονται εξαμηνου, αλλα μονο ετησιεα.
ειναι νομος-πολιτικη που εφαρμοστηκε εδω και λιγους μηνες

φιλε δεν τα λες σωστα. αυριο παω στην brokins και κανω συμβολαιο 6μηνο μονο γιατι θέλω να πουλήσω την μηχανή οποτε δεν χρειαζομαι ετήσιο με το κοστολόγιο που προανάφερα και θα μπορώ να σου πώ αυριο με ποια εταιρεία θα ειναι το συμβόλαιο.

ptiper
29/07/2009, 23:20
γίνεται και εξάμηνο κανονικά..χωρις κανένα πρόβλημα..μάλλον ο χρόνος ειναι ασφαλιστικό trick..

Λεωνίδας
29/07/2009, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
πλεον τα συμβολαια στις μηχανες ΔΕΝ γινονται εξαμηνου, αλλα μονο ετησιεα.
ειναι νομος-πολιτικη που εφαρμοστηκε εδω και λιγους μηνες και 'γω 6μηνο θα ανανεώσω μεθαύριο :look:

kalgeorge
30/07/2009, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
και 'γω 6μηνο θα ανανεώσω μεθαύριο :look:

h ananewsi ginetai.
ta nea sumvolaia einia pou vgainoun etisia

SnakeMJK
30/07/2009, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
και εγω που ξερω καλυτερα απο σενα, μπορω να σου πω οτι η κομερσιαλ εχει το χρονο τα συμβολαια στα 140-160 ευρω :)
ρωτα τα παιδια απο εδω που εχουν κανει :wave2: :wave2:

στείλε κανα τηλ ρε παλικάρ' γιατί εμένα για commercial μου ζητάνε 200 ευρώ.
(gsr 600, 2008)

kalgeorge
30/07/2009, 08:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
στείλε κανα τηλ ρε παλικάρ' γιατί εμένα για commercial μου ζητάνε 200 ευρώ.
(gsr 600, 2008)

exeis pm

ptiper
30/07/2009, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
και εγω που ξερω καλυτερα απο σενα, μπορω να σου πω οτι η κομερσιαλ εχει το χρονο τα συμβολαια στα 140-160 ευρω :)
ρωτα τα παιδια απο εδω που εχουν κανει :wave2: :wave2:

το 125 εγινε 140-160 τώρα ? :confused: Η επισημη τιμη της ειναι αυτη που είπα για τα 600cc για την Αττική..Tωρα για παρακατω κυβικά λογικα θα ειναι και τα λεφτα λιγότερα..Οτι πεις..Προσοχη σε καποιους που κάνουν 8μηνα η 10 μηνα και λενε οτι ειναι πιο φθηνοί..Δυστυχώς συμβαινει και αυτο!!!

kalgeorge
30/07/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ptiper
το 125 εγινε 140-160 τώρα ? :confused: Η επισημη τιμη της ειναι αυτη που είπα για τα 600cc για την Αττική..Tωρα για παρακατω κυβικά λογικα θα ειναι και τα λεφτα λιγότερα..Οτι πεις..Προσοχη σε καποιους που κάνουν 8μηνα η 10 μηνα και λενε οτι ειναι πιο φθηνοί..Δυστυχώς συμβαινει και αυτο!!!

φιλε μου δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι.
εξαλλου σου ειπα, εχουν ασφαλιστει αρκετοι απο εδω, και στην τιμη που σου λεω.
:wave2: :wave2:
απο μενα τελος εδω
:wave2:

ptiper
30/07/2009, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
φιλε μου δεν προσπαθω να σε πεισω για κατι.
εξαλλου σου ειπα, εχουν ασφαλιστει αρκετοι απο εδω, και στην τιμη που σου λεω.
:wave2: :wave2:
απο μενα τελος εδω
:wave2:

το θέμα ειναι οτι δεν μπορείς να με πεισεις ..:smilea: οκ και εγώ τελος για το θέμα αυτό..

kalgeorge
30/07/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ptiper
το θέμα ειναι οτι δεν μπορείς να με πεισεις ..:smilea: οκ και εγώ τελος για το θέμα αυτό..

για την κομερσιαλ μιλαμε παντα ετσι??
κατνους ενα τηλεφωνακι και ζητα εξαμηνη...να δεις απο περιεργια τι θα σου πουν :wave2:

dim40
30/07/2009, 10:14
εγω ειμαι στη generali . πηρα το bandit 650 τελος μαρτιου.. το συμβολαιο ειναι για ενα χρονο.
πληρωσα 117.21.
με φιλικο διακανονισμο και μεταφορα οχηματος με οδικη βοηθεια σε περιπτωση ατυχηματος. τη οποια προλαβα και χρησιμοποιησα κιολας.....:confused: :confused:

kalgeorge
30/07/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
εγω ειμαι στη generali . πηρα το bandit 650 τελος μαρτιου.. το συμβολαιο ειναι για ενα χρονο.
πληρωσα 117.21.
με φιλικο διακανονισμο και μεταφορα οχηματος με οδικη βοηθεια σε περιπτωση ατυχηματος. τη οποια προλαβα και χρησιμοποιησα κιολας.....:confused: :confused:

συμβουλη: οταν βαζετε και την οδικη, υπαρχει μια μικρη γραμμουλα που λεει οτι ισχυει σε περιπτωση ατυχηματος. αν δηλαδη σκασει λαστιχο, μεινεις απο βενζινη κλπ κλπ ΔΕΝ σε καλυπτει.
το κανουν διαφορες ασφαλιστικες αυτο, εχετε το νου σας

ptiper
30/07/2009, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
120 κανει τον χρονο η κομερσιαλ...οχι το εξαμηνο οπως ειπες

Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
και εγω που ξερω καλυτερα απο σενα, μπορω να σου πω οτι η κομερσιαλ εχει το χρονο τα συμβολαια στα 140-160 ευρω :)
ρωτα τα παιδια απο εδω που εχουν κανει :wave2: :wave2:

Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
πλεον τα συμβολαια στις μηχανες ΔΕΝ γινονται εξαμηνου, αλλα μονο ετησιεα.
ειναι νομος-πολιτικη που εφαρμοστηκε εδω και λιγους μηνες

Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
για την κομερσιαλ μιλαμε παντα ετσι??
κατνους ενα τηλεφωνακι και ζητα εξαμηνη...να δεις απο περιεργια τι θα σου πουν :wave2:

Kαλά δουλευόμαστε στο ιδιο thread ? :confused: :beer:

fonzareli
30/07/2009, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
συμβουλη: οταν βαζετε και την οδικη, υπαρχει μια μικρη γραμμουλα που λεει οτι ισχυει σε περιπτωση ατυχηματος. αν δηλαδη σκασει λαστιχο, μεινεις απο βενζινη κλπ κλπ ΔΕΝ σε καλυπτει.
το κανουν διαφορες ασφαλιστικες αυτο, εχετε το νου σας

μα νομίζω άλλο αυτό που λες (φροντίδα ατυχήματος νομίζω λέγεται) και άλλο η επί πληρωμή πρόσθετη οδική βοήθεια που καλύπτει βλάβες...

kalgeorge
31/07/2009, 07:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
μα νομίζω άλλο αυτό που λες (φροντίδα ατυχήματος νομίζω λέγεται) και άλλο η επί πληρωμή πρόσθετη οδική βοήθεια που καλύπτει βλάβες...

ναι αλλα υπαρχουν εταιρειες που σου λενε, στο συμβολαιο συμπεριλαμβανεται και οδικη βοηθεια.
και εισαι σιγουρος οτι εχεις οδικη αν γινει κατι.
ενω στην πραγματικοτητα ειναι οδικη βοηθεια , υπο προυποθεσεις, ....αυτες λεω να προσεχετε.

VegasKitty
31/07/2009, 12:53
Παιδες δεν εκατσα να διαβασω ολες τις σελιδες, αλλα το χω ξαναπει...

Η ασφαλεια που επιλεγει ο καθενας μαζι με την τιμη, παει αναλογος με της καλυψεις
που ο καθενας διαλεγει! :smilea:

Και εκτος αυτου, πριν κανετε οποιαδηποτε ασφαλεια, οταν κανετε την ερευνα αγορας,
οπως ειπε και ο Καλ απο πανω μ, κοιταξτε και διαβαστε καλα τις παροχες που η καθε
εταιρεια δινει! :winka:

ego_o_idios
31/07/2009, 15:12
Τώρα μίλησα με την ιντερσαλονικα, για μότο, το ποιο απλό συμβόλαιο για 1200cc με χαμηλό μπόνους στα 80 εύρο το εξάμηνο

ptiper
31/07/2009, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
Τώρα μίλησα με την ιντερσαλονικα, για μότο, το ποιο απλό συμβόλαιο για 1200cc με χαμηλό μπόνους στα 80 εύρο το εξάμηνο

η ιντερσαλονικα δεν ειναι στον φιλικο διακανονισμό..προσοχή!!!

ego_o_idios
31/07/2009, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ptiper
η ιντερσαλονικα δεν ειναι στον φιλικο διακανονισμό..προσοχή!!!

Προσωπικά την ασφάλεια την χιάζομαι για να είμαι καλυμμένος απ τον νόμο δεν είναι το νόημα της ζωής μου

fonzareli
31/07/2009, 16:07
Αν κάποιος έχει ήδη γραφτεί στην ADAC ας στείλει ένα ΠΜ να ρωτήσω πως στο καλό γίνεται η εγγραφή σε αυτούς και αν σίγουρα καλύπτουν σπασμένο λάστιχο...

mzac
31/07/2009, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από fonzareli
Αν κάποιος έχει ήδη γραφτεί στην ADAC ας στείλει ένα ΠΜ να ρωτήσω πως στο καλό γίνεται η εγγραφή σε αυτούς και αν σίγουρα καλύπτουν σπασμένο λάστιχο...

ego pantos pou thlefonhsa sthn elpa eixan mavra mesanyxta kai stis polhseis alla kai sto nomiko tmhma.\an vgalei kaneis akrh na mas pei......