PDA

View Full Version : ΕΧει Παει Κανεισ Εξωτερικο Με Την ΜηΧανη Του;



latris mixanis
29/03/2005, 12:25
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ;; ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ;; ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΙΧ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖ,ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ.. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΣΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΙΤΑΛΙΑ- ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ;;ΜΕ ΣΤΑΣΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΒΕΒΑΙΑ.

Μικρή Λουλού
29/03/2005, 12:52
ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΠΟΣΑ ΚΜ ΕΙΝΑΙ Η ΙΤΑΛΙΑ,ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ..???:uplate:

ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Ο ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ,Η Ο ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟΣ ??

ΜΕ ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ??

ΜΕ ΠΟΣΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ??

ΓΙΑ ΛΕΓΕ,ΓΙΑ ΛΕΓΕ...:)

latris mixanis
29/03/2005, 13:14
ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ.ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΙΤΑΛΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. ΛΟΙΠΟΝ CBR600-TDM900 ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΩΡΑ ΠΑΙΖΕΤΑΙ Κ ΑΛΛΟΙ. ΕΧΟΥΜΕ ΓΝΩΣΤΟΥΣ Κ ΛΕΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ(ΣΤΑ ΔΥΟ ΠΡΩΤΑ).ΣΑΝ ΘΕΑ ΕΙΝΑΙ ΙΤΑΛΙΑ-ΑΥΣΤΡΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ

hornet
29/03/2005, 13:29
Ολα τα λεφτα Ιταλια-αυστρια αλλα και ελεβετια να πας δεν θα κακοπερασεις

Εχω παει Ιταλια αυστρια τσεχια

latris mixanis
29/03/2005, 14:28
ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ;;

Μικρή Λουλού
29/03/2005, 16:29
ΗΔΗ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ,ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ.
ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΟΛΙΣ ΒΓΕΙΣ ΕΞΩ..
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ,ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟΙ.

maintenance
29/03/2005, 16:39
ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΙΤΑΛΙΑ.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΔΙΟΤΙ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ AUTOSTATDA, ΚΑΙ ΔΕΙΝΕΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΑΚΙ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΕΣ, ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ Α ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ Β, ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΩΡΙΑΙΑ, ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΤΣΙΤΑ, ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΑΝ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΣΤΙΜΑΤΑΚΙ.:eyepop:
ΞΕΧΝΑΣ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΛΕΜΕ. ΑΠΟ ΒΕΝΕΤΙΑ ΠΡΟΣ ΜΙΛΑΝΟ, ΠΑΤΗΣΑΜΕ ΦΡΕΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 140 ΧΛΜ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΚΑΥΣΙΜΑ.
ΥΣΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΑΠΟΒΙΒΑΣΤΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ...............:bigcry:

latris mixanis
30/03/2005, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΗΔΗ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ,ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ.
ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΟΛΙΣ ΒΓΕΙΣ ΕΞΩ..
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ,ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟΙ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ 4 ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΜΑΖΙ. ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ Κ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ.;) :winka:

ΓΙΩΡΓΟΣ Δ.
30/03/2005, 10:22
Βενετία-Άμστερνταμ 1300 km περίπου.
Το εκανα περυσι με fz6 fazer.
Μια στάση στην Νυρεμβέργη στα 750 km περίπου(πρώτη μερα πιάνεται ο πισινός σου), διανυκτέρευση,και το αλλο πρωί εισαι Amsterdam.

antonis111
30/03/2005, 12:04
ιταλία αυστρία, παρανομόντας ασύστολα. με βέσπα!
η παρανομία? στην ιταλία απαγωρεύετε να βγείς σε οτοστράντα-εθνική οδό με μηχανάκι μικρότερο των 151 cc, και η βέσπα μου είναι 150. είναι καταπλικτικό να σε περνάν με +150!

motoforever
30/03/2005, 15:04
Ancona - Brenero - Πράγα - Αμστρενταμ - Ροττερνταμ - Birmingham
2 ατομα 1 μηχανη CB-1 Πάσχα 2002
3000χμ και κάτι.

Διόδια Ιταλία μέχρι Αυστρία 58Ευρώ
Ελβετία για λίγα χμ πολλά διόδια (δεν θυμάμαι)
Γερμανία δεν είχε
Τσεχία πολύ φτηνά
Ολλανδία δέν είχε (νομίζω!)
Αγγλία δεν έχει.

Γενικές συμβουλές...
Μηχανή να έχεις κάνει ένα σερβισ
Εξοπλισμός - Αδιαβροχα - Ισοθερμικα
Σιδερένιο κόλο
ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ

latris mixanis
31/03/2005, 11:45
XAXAXAXA ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΛΙΓΟ ΠΑΓΟ:rotflmao: :rotflmao: ΜΑΖΙ.. ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΥ... ΙΣΟΘΕΡΜΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΠΟΥΦΑΝ Κ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ Κ ΜΠΟΤΕΣ(ΟΛΑ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ)

Κανένας
31/03/2005, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
X. ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΥ... στην Ιταλία δυο φορές που έχω παει πλήρωνα διόδια κατά ένα μυστήριο τρόπο, ακριβώς όση βενζίνη έβαζα για την συγκεκριμενη διαδρομη :bigcry:

maintenance
31/03/2005, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
στην Ιταλία δυο φορές που έχω παει πλήρωνα διόδια κατά ένα μυστήριο τρόπο, ακριβώς όση βενζίνη έβαζα για την συγκεκριμενη διαδρομη :bigcry:

ΕΤΡΕΧΕΣ ΠΟΛΥ ΜΑΛΛΟΝ:lol: :lol: :lol:

Κανένας
31/03/2005, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAINTENANCE
ΕΤΡΕΧΕΣ ΠΟΛΥ ΜΑΛΛΟΝ:lol: :lol: :lol: αχαχαα
πικρα σου λεω δικαβαλος φορτωμενος και στα 230 μου εσβηνε απο τον κοφτη :bawl:

maintenance
31/03/2005, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
αχαχαα
πικρα σου λεω δικαβαλος φορτωμενος και στα 230 μου εσβηνε απο τον κοφτη :bawl:

:lol: :lol: :lol: ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕ!:wave2: :wave2: :wave2:

latris mixanis
31/03/2005, 15:49
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΣΟ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ;;;;; ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΛΕΜΕ
ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ. ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΔΙΟΔΙΑ Κ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΥ ΠΛΕΟΝ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΡΟΜΟΙ:mad:

Κανένας
31/03/2005, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΣΟ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ;;;;; ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΛΕΜΕ
ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ. ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΔΙΟΔΙΑ Κ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΥ ΠΛΕΟΝ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΡΟΜΟΙ:mad: Δεν είναι θέμα ταχύτητας αλλά κόστους
Αν ταξιδεύεις σε οικονομικές ταχύτητες η με οικονομικό μηχανάκι , θα πληρώσεις περισσότερα σε διόδια από ότι σε βενζίνες
Από την μικρή μου πείρα όμως, είδα ότι η εθνική τους έχει, ούκο λίγες
κακοτεχνίες, μπαλώματα και σαμαράκια,

Στο εθνικό μας δίκτυο οι επικίνδυνοι δρόμοι είναι Κορίνθου Πατρών και στο πέταλο Μαλιακου λόγω έλλειψης διαχωριστικής μπαριερας

latris mixanis
01/04/2005, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Δεν είναι θέμα ταχύτητας αλλά κόστους
Αν ταξιδεύεις σε οικονομικές ταχύτητες η με οικονομικό μηχανάκι , θα πληρώσεις περισσότερα σε διόδια από ότι σε βενζίνες
Από την μικρή μου πείρα όμως, είδα ότι η εθνική τους έχει, ούκο λίγες
κακοτεχνίες, μπαλώματα και σαμαράκια,

Στο εθνικό μας δίκτυο οι επικίνδυνοι δρόμοι είναι Κορίνθου Πατρών και στο πέταλο Μαλιακου λόγω έλλειψης διαχωριστικής μπαριερας

ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ ΑΛΛΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΥΣΤΡΙΑΣ Κ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ........ ΑΣΤΑ ΑΣΤΑ . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ Κ ΑΛΛΟΙ.............. ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΠΡΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑ;;

SF
06/04/2005, 11:54
Κι εγώ ρε γαμώτο έχω κάνει Ευρώπη (Ιταλία, Ελβετία, Γαλλία, Αγγλία, λίιιγο Γερμανία) 3 φορές, κι απο έξοδα δε θυμάμαι τίποτα! Θυμάμαι μόνο τη χαμηλή κατανάλωση (ανοιχοί καλοί δρόμοι γαρ).

Την έχω κάνει με αυτοκίνητο όμως, και ψήνομαι για μηχανή με την πρώτη ευκαιρία. Η γνώση και η μικροεμπειρία υπάρχει. Με έναν φίλο που πηγαινοέρχεται συνεχώς Γαλλία, λέμε για τέλος Ιούλη, και το σπρώχνω το θέμα για να φτάσουμε Λισσαβώνα.

Όχι ότι με χαλάει η Αυστρία!!! Μέσα και για εκεί. Αλλά οι ομαδικές βόλτες στο εξωτερικό έχουν εντελώς διαφορετικές δυσκολίες από αυτές που ξέρουμε εδώ... Θέλει κουβέντα το θέμα.

johnpagr
11/04/2005, 03:01
Kalhspera paidia ..
An kanonistei tipota gia italia mexri parisi pshnomai kai egw ..

Kai egw exw paei mexri germania (me auto) me tromerh taleporia sthn autostrada logo 3 Klm katestramenou dromou alla kai mpotiliarismatwn ..... (emeina 15 meres) ..

Isxioun ola osa eipate gia italia kai austria ..

Na eiste kala

Kalo dromo na exete
:beer:
:wave2:

kostasnaoum
29/05/2005, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
XAXAXAXA ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΛΙΓΟ ΠΑΓΟ:rotflmao: :rotflmao: ΜΑΖΙ.. ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΥ... ΙΣΟΘΕΡΜΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΠΟΥΦΑΝ Κ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ Κ ΜΠΟΤΕΣ(ΟΛΑ ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ) Στη Γερμανια δεν εχει διοδια.Πηγα περσυ τον Αυγουστο

johnpagr
29/05/2005, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasnaoum
Στη Γερμανια δεν εχει διοδια.Πηγα περσυ τον Αυγουστο



eipa kai egw apo antipropersi mexri fetos evalan???
pote prolavan??

:winka:

:beer: :wave2:

Tropeas
30/05/2005, 00:17
Να σας πω γρήγορα και τα δικά μου...

Εχω κάνει
10/07/04
11:00 Ancona Ιταλία
Rubicane 107km
Modena 144km
Smomoglia 113km
Como 112km Σύνορα Ιταλίας - Ελβετίας
Airolo - Gotthard Tunnel 102km Ελβετία
Kyrens - Luzern 120km
Kreuslinken 85km Σύνορα Ελβετίας - Γερμανίας
Stutgard 118km Γερμανία
Frankenthal 178km
01:30 Frankfurt 48km
Total: 1127km

Όλα με 10κμ πάνω κάτω απο τα εκάστοτε όρια ταχύτητας ,
140-150κμ/ώρα κατα μέσο όρο χαλαρά, εκτός του κομματιού της Γερμανίας απο Στουτγάρδη και μετά που ήδη είχε μαζευτεί κούραση και δεν υπήρχαν όρια στην αριστερή οπότε είχαμε σταθερή για καμιά ώρα 180-190κμ/ώρα.

Κάθε ανεφοδιασμός είχε και την απαραίτητη στάση για νερό, προς νερό, panini, και χοροπήδημα - ασκήσεις για να μην πιαστούμε που διαρκούσαν 15-20λεπτά...

Η καλύτερη διαδρομή far away ήταν Ελβετία με τα πάρα πολά τουνελ και την παραλίμνια, παραποτάμια διαδρομή της που ήταν με τρομερή ασφαλτο , επιτέλους στροφές ανοιχτού αυτοκινητοδρόμου και αχ τρομερή θέα και τρομερά συναισθήματα δέους...

Καλά για τις τουαλέτες με τα φωτοκύταρα πάνω στην εθνική , που έπαιζε Μότζαρτ ούτε κουβέντα...

Τρομερή εμπειρία θα το ξανακάνω οπωσδήποτε!!!

ΥΓ. ααα διόδια!
Ιταλία την πατήσαμε... και όταν μπήκαμε δεν βγάλαμε κάρτα, δεν ξέραμε , δεν είχε οδηγίες , σχεδια τίποτα!!!
οπότε όταν φτάσαμε εξω απο Μιλάνο μετά απο πολύ γέλιο με τον Ιταλό που μας καταλάβαινε στα Αγγλικά και μας απαντουσε στα Ιταλικά μας έγραψε μια κλήση 45? του καθενός... 35? περίπου θα μας βγαίναν τα διόδια στο πήγαινε... Ελβετία με το που μπήκαμε κάναμε δεξια στα σύνορα για να αγοράσουμε το σηματάκι της χρονιάς που έκανε 30? και σου επέτρεπε όλο τον χρόνο την χρήση του αυτοκινητοδρο μου της. Γερμανία τίποτα...

Φιλική συμβουλή για Autostrada : έχετε μια πιστωτική πρόχειρη. Είναι η ποιο γρήγορη μέθοδος πληρωμής. Την βάζεις εκεί που μπαίνεις και την ξαναβάζεις εκεί που βγαίνεις και σε χρεώνει ανάλογα... έτσι κάναμε στον γυρισμό, μια χαρά...

africa_t
31/05/2005, 04:10
ρε παιδια ωραια τα λετε,αλλα εγω εχω μια
απορια! Με τις εξατμησεις τι γινεται?εμενα το africa για παραδειγμα κανει καποιο θορυβο παραπανω,πρεπει να βαλω την μαμα εξατμηση για να βγω εξωτερικο?ξερει κανεις τι παιζει εξω απο ελλαντα?

latris mixanis
31/05/2005, 09:47
ΑΠ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΞΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΠΗΣ ΣΕ ΟΛΑ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΚΑΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΛΑΣΤΙΧΑ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΚΛΠ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΡΑ ΟΠΩΣ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΒΡΟΥΝ ΚΑΤΙ......ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΑΕΙ ΣΥΝΝΕΦΟ.ΓΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΔΕΝΞΕΡΩ

Tropeas
31/05/2005, 10:56
Ναι, αν τύχει και κάνεις θόρυβο και σε σταματήσουν θα φας πρόστιμο...
Ο κολλητός μου που ανεβήκαμε μαζί έβαλε τις μαμά γιατί οι ανθρακονιμάτινες Termignioni στο Monster S4 , ξυπνάν και πεθαμένους, χωρίς πλάκα... :eek: :hypnotize αφού με ζαλίσαν η "μαμά" του μες το τούνελ του Gotthard...

kostasnaoum
01/06/2005, 19:23
Εαν πας Λισαβωνα να πας οπωσδηποτε και στο Cabo da Roca που ειναι το δυτικοτερο ακρο της Ευρωπης.Ακομα και αν ειναι καλοκαιρι παρε μακρυμανικο γιατι ειναι ακτες Ατλαντικου και κανει κωλοκρυο.

tifoefs
17/06/2005, 03:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ;; ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ;; ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΙΧ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖ,ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ.. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΣΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΙΤΑΛΙΑ- ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ;;ΜΕ ΣΤΑΣΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΒΕΒΑΙΑ.

Συνολικα απο Βενετια μεχρι Ουτρεχτη Ολλανδιας 1330 χλμ
καθε χρονο του δινω και καταλαβαινει !


:ninja:

ROADBOEK (http://www.tifoefs.com/northstate/directions/roadboek.htm)

A.I.
01/07/2005, 17:30
Gia diodia kai venzines posa peripou europoula tha xreiastoun?
100, 150?

tifoefs
01/07/2005, 20:08
Απο βενετια εως Ολλανδια και ξανα βενετια ειναι κθαρα 2600 χλμ.
Ολλανδια εχει 142 λεπτα το λιτρο (σημερινη τιμη) δεν εχει διοδια, Γερμανια 130 λεπτα δεν εχει διοδια, Αυστρια 135 το λιτρο πληρωνεις στην εισοδο VIGNET, Ιταλια 125 το λιτρο και καπου 60 ευρω διοδια νομιζω !

Στον αυτοκινητοδρομο ρουφανε πιο πολυ βενζινα λογω ταχυτητας.

Εγω το υπολογιζω για φετος ΟΛΑ μεσα (συν καραβια κλπ) μονο το ταξιδι (οχι βολτες στην Ελλαδα) με επιστροφη γυρω στα 800 ευρω χωρις βλαβες. (φτου σκορδαααα )

:smokin: :smokin: :beer:

kostasnaoum
02/07/2005, 01:33
Φιλε μου περισυ τον Αυγουστο στην Αυστρια πληρωσαμε
ΚΑΙ διοδια:) :)

Tropeas
02/07/2005, 07:58
Και η Ελβετία έχει κουπόνι - αυτοκόλλητο για όλον τον χρόνο που κοστίζει 30?.

tifoefs
02/07/2005, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasnaoum
Φιλε μου περισυ τον Αυγουστο στην Αυστρια πληρωσαμε
ΚΑΙ διοδια:) :)

Ειναι το VIGNET. Eνα αυτοκολλητο που παιρνεις πριν μπεις Αυστρια και κανει καπου 7 ευρω.

:smilea:

tifoefs
02/07/2005, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Και η Ελβετία έχει κουπόνι - αυτοκόλλητο για όλον τον χρόνο που κοστίζει 30?.

Εγω δε παω απο Ελβετια. Δεν εχουν ευρω και σε γεμιζουν με κερματα !! Εξτρα σακκουλακι χρειαζεσαι ! Ασε που βροντανε και ειναι και βαρια !!!

:yuck: :D :D :D :D :D

kostasnaoum
03/07/2005, 12:17
Εκτος απο το αυτοκολητο πληρωσαμε ΚΑΙ διοδια στην Αυστρια



:) :) :) :)

tifoefs
03/07/2005, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasnaoum
Εκτος απο το αυτοκολητο πληρωσαμε ΚΑΙ διοδια στην Αυστρια



:) :) :) :)

Που ;;; Σε ποια διαδρομη ;;
Εισαι σιγουρος ;

:confused:

A.I.
04/07/2005, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Απο βενετια εως Ολλανδια και ξανα βενετια ειναι κθαρα 2600 χλμ.
Ολλανδια εχει 142 λεπτα το λιτρο (σημερινη τιμη) δεν εχει διοδια, Γερμανια 130 λεπτα δεν εχει διοδια, Αυστρια 135 το λιτρο πληρωνεις στην εισοδο VIGNET, Ιταλια 125 το λιτρο και καπου 60 ευρω διοδια νομιζω !

Στον αυτοκινητοδρομο ρουφανε πιο πολυ βενζινα λογω ταχυτητας.

Εγω το υπολογιζω για φετος ΟΛΑ μεσα (συν καραβια κλπ) μονο το ταξιδι (οχι βολτες στην Ελλαδα) με επιστροφη γυρω στα 800 ευρω χωρις βλαβες. (φτου σκορδαααα )

:smokin: :smokin: :beer:



wow!!! :eek:
diladi gyro sta 300 me aeroplano kai gyro sta 400 odikos??
den symferei oute xronika oute oikonomika....alla symferei taxidiotika :beer:
Nomizo oti venzines den einai poly pano apo 100-150 euro, 60 ta diodia (ti xeskisma einai auto???!), ta eisitiria tis anek kai ta ypoloipa einai mpyres kai loukanika.....200 euro!?!

tifoefs
04/07/2005, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από A.I.
wow!!! :eek:
diladi gyro sta 300 me aeroplano kai gyro sta 400 odikos??
den symferei oute xronika oute oikonomika....alla symferei taxidiotika :beer:
Nomizo oti venzines den einai poly pano apo 100-150 euro, 60 ta diodia (ti xeskisma einai auto???!), ta eisitiria tis anek kai ta ypoloipa einai mpyres kai loukanika.....200 euro!?!

Καπως ετσι ! :D

Αλλα εγω δε το αλλαζω με τιποτα !! Μονο το ταξιδι με παρεα η χωρις ειναι που λεει !
Με αεροπλανο βαλε και τα νοικιασματα σε αμαξι η μηχανη και παει το ιδιο και πιο πολλα και δε κανεις ταξιδι !!
Εισαι τουριστας !!


:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :eyepop:

A.I.
04/07/2005, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Καπως ετσι ! :D

Αλλα εγω δε το αλλαζω με τιποτα !! Μονο το ταξιδι με παρεα η χωρις ειναι που λεει !
Με αεροπλανο βαλε και τα νοικιασματα σε αμαξι η μηχανη και παει το ιδιο και πιο πολλα και δε κανεις ταξιδι !!
Εισαι τουριστας !!


:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :eyepop:


Συμφωνώ και επαυξάνω!!!... :beer: :sun: :beer:
Aλλη αντίληψη του που ήσουν, που πήγες και από που πέρασες, απ' το να μπείς και να βγείς στο σιδερένιο ιπτάμενο πουλί για τρείς ωρίτσες. :wave2:

tifoefs
04/07/2005, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από A.I.
Συμφωνώ και επαυξάνω!!!... :beer: :sun: :beer:
Aλλη αντίληψη του που ήσουν, που πήγες και από που πέρασες, απ' το να μπείς και να βγείς στο σιδερένιο ιπτάμενο πουλί για τρείς ωρίτσες. :wave2:

Αλλα αν ειναι Σιγκαπουρη Αιρλαϊνς τοτε αξιζει το κοπο το πτηνο !
Εχει κατι αεροσυνοδους μουρλια λεμε !
Να γλυφεις και να μη προλαβαινεις γιατι παει και γρηγορα το ατιμο !

:beer: :beer: :smokin: :eyepop: :rotflmao:

A.I.
04/07/2005, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Αλλα αν ειναι Σιγκαπουρη Αιρλαϊνς τοτε αξιζει το κοπο το πτηνο !
Εχει κατι αεροσυνοδους μουρλια λεμε !
Να γλυφεις και να μη προλαβαινεις γιατι παει και γρηγορα το ατιμο !

:beer: :beer: :smokin: :eyepop: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
...κι αν φροντήσεις να χύσεις το ποτο στο παντελόνη καθώς περνάνε μπορείς να τις βάλεις να γλύπσουν και αυτές....!!!! :smokin: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :evil:

Tropeas
04/07/2005, 16:44
Η βενζίνη δεν θα σου βγει 150 ? είναι ποιο ακριβή έξω, υπολόγιζε 1,4?/lt Μ.Ο. οπότε πάει 220-240?
;)

tifoefs
04/07/2005, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Η βενζίνη δεν θα σου βγει 150 ? είναι ποιο ακριβή έξω, υπολόγιζε 1,4?/lt Μ.Ο. οπότε πάει 220-240?
;)

Εδω εφτασε αισιως τα 1,43 lt !!!!!!


:sad: :sad: :sad: :sad:

A.I.
04/07/2005, 17:44
:uplate: πολύ βαριά κάθετε βενζίνη..! :sick:

Mηχανάδα ταξιδάκι ειναι καλή επένδυση όμως... :sun: :beer: :smokin:

tifoefs
04/07/2005, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από A.I.
:uplate: πολύ βαριά κάθετε βενζίνη..! :sick:

Mηχανάδα ταξιδάκι ειναι καλή επένδυση όμως... :sun: :beer: :smokin:

Εμενα με εχει κατσει στο μισθο !!!

:beer: :mad: :mad: :lol: :lol: :rotflmao: :eyepop: :smokin:

A.I.
04/07/2005, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Εμενα με εχει κατσει στο μισθο !!!

:beer: :mad: :mad: :lol: :lol: :rotflmao: :eyepop: :smokin:

:rotflmao: :rotflmao:
Mόλις διάβαζα κάτι...και παραθέτω:
«...το θέμα της ανόδου του πετρελαίου αναμένεται να συζητηθεί στην επικείμενη σύνοδο των οκτώ ισχυρότερων κρατών του κόσμου (G8)...»

Oπότε μην ανυσηχείτε...θα 'ρθούνε οι σούπερ φαντάστικ τζι 8 να μας σώσουν... :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

tifoefs
04/07/2005, 19:01
Λες να μας κανουν τη χαρη και το στρογγυλεψουν στα 3 ???

Θα τους βαλω εξτρα χαρτι στη τουαλεττα τους !!!

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :ninja:


18815