PDA

View Full Version : "Χτισιμο" νεου Pc



el_hymador
26/02/2009, 18:37
Πιστευω οτι μετα απο 10+ χρονια προσφορας του υπολογιστη μου ηρθε η ωρα να κανω μια αλλαγη...

Με υπηρετησε μια χαρα, αλλα πλεον εχει αρχισει να ρεταρει...

Τα specs του ειναι Pentium IV στα 1,90GHz με 512 ΜΒ RAM.

Η υπολογιστικη του δυναμη δεν με προβληματισε ποτε, αφου δεν δουλευω βαριες εφαρμογες και ουτε προκειται να δουλεψω στο μελλον.

Με λιγα λογια, δεν με ενδιαφερουν ισχυροτεροι επεξεργαστες και 25 πυρηνοι δισκοι, καρτες γραφικων 3D κτλ-κτλ, το μονο που θα κρατησω ειναι μια καρτα ηχου της EMU (ProteusX) και τιποτα αλλο. Αντε να ασχληθω με ελαφριας μορφης video editing.

Βαση αυτων των στοιχειων και καθοτι ειμαι παντελως ασχετος απο Hardware, τι προτεινετε και ποσο πιτευετε οτι θα ειναι το κοστος για ενα νεο απλο PC που θα καλυπτει τις -βασικες- απαιτησεις μου;

:wave2:

GiannisBlessed
26/02/2009, 19:11
παρε οτι καλυτερο μπορεις για να το κρατησεις αλλα 10 χρονια!!αυτο το πσ που λες ηταν τελειο πριν 10 χρονια!!! :look:

johnpan
26/02/2009, 19:53
για video editing οπωσδήποτε θες μνήμη. Κάντο 2 gB και πουσάρησε λίγο τη CPU να πάει στο 2 - 2,1

Θα σε καλύπτει για άλλα 5 χρόνια! :wave2:

gcrook
26/02/2009, 20:24
Αν θελεις ενα βασικο μηχανημα για editing δεν χρειαζεται πλεον να εχει τρελα specs οπως παλιοτερα.

Μπορεις να παρεις οποιονδηποτε διπυρηνο προσεσορα,αλλωστε ειναι πλεον στανταρ.
Οπωσδηποτε 2 γιγα μνημη,αλλωστε με λιγοτερα ουτε λειτουργικο δεν μπορεις να φορτωσεις πλεον.
Το πιο σημαντικο ειναι ο σκληρος δισκος.
Καλυτερα να χτυπησεις 2 μικρους σκληρους (320 γιγα) με ταχυτητα περοστροφης στις 7200 στροφες εκαστος για να αποθηκευεις το υλικο που θες να μονταρεις σε αυτον που δεν εχει μεσα το λειτουργικο.Βεβαια μπορεις να μονταρεις και απο εξωτερικο σκληρο usb αλλα δεν ειναι και πολυ σωστο.

Καρτα γραφικων παρε μια οποιαδηποτε φθηνη,αλλωστε το μονταζ δεν χρειαζεται καρτα γραφικων,αλλα φροντισε να εχει 2 DVI εξοδους η εστω μια DVI και μια αναλογικη για δευτερο μονιτορ.Αν εχει και hdmi ακομα καλυτερα.

Βασικα με οποιοδηποτε καινουργιο συστημα,ακομα και πολυ φθηνο μπορεις να κανερις μονταζ,οχι μονο σε dv αλλα και σε πιο βαρια hd formats.

SOS. Θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μια μεγαλη οθονη τουλαχιστον 20-22 ιντσες.Εγω ετοιμαζω τωρα ενα συστημα με δυο 24αρες,αλλα το θελω για βαρια δουλεια βεβαια.Καλο θα ηταν αν εχεις και μια δευτερη οθονη να την κρατησεις σαν μονιτορ (video preview) και με την βασικη μεγαλη να εχεις το προγραμμα σου και την timeline απλωμενη για πιο ξεκουραστη εργασια.

Αν σκεφτεσαι να μονταρεις βιντεο απλα για το web οτι οθονη και να παρεις καλη θα ειναι.Aν προκειται βεβαια να στελνεις υλικο για dvd καλο θα ηταν να ειχες μια δευτερη CRT οθονη (ναι τις "παλιες") .Βεβαια ολα αυτα ειναι λεπτομερειες.

Οτι χρειαστεις, telefunken...:wave2:

the who
27/02/2009, 02:38
Παρε μακιντος.:wave2:

zephyr1
27/02/2009, 03:14
Καλημερα!

Με 400 ευρω για κουτι εισαι καρατουμπανος.Μολις βρω χρονο (σημερα) θα σου στειλω ενα configuration για το τι χρειαζεσαι.

Οθονη θες?

el_hymador
27/02/2009, 03:18
Ευχαριστω ολους οσους απαντησαν (δεν εκλεισε το θεμα ρε! συνεχιστε να απαντατε :D )

Κατι παω να καταλαβω

el_hymador
27/02/2009, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καλημερα!

Με 400 ευρω για κουτι εισαι καρατουμπανος.Μολις βρω χρονο (σημερα) θα σου στειλω ενα configuration για το τι χρειαζεσαι.

Οθονη θες?

Για στειλε, ναι θελω και οθονη :wave2:

el_hymador
27/02/2009, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Παρε μακιντος.:wave2:

Πολυ εξειδικευμενα ρε συ

el_hymador
27/02/2009, 03:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αν θελεις ενα βασικο μηχανημα για editing δεν χρειαζεται πλεον να εχει τρελα specs οπως παλιοτερα.

Μπορεις να παρεις οποιονδηποτε διπυρηνο προσεσορα,αλλωστε ειναι πλεον στανταρ.
Οπωσδηποτε 2 γιγα μνημη,αλλωστε με λιγοτερα ουτε λειτουργικο δεν μπορεις να φορτωσεις πλεον.
Το πιο σημαντικο ειναι ο σκληρος δισκος.
Καλυτερα να χτυπησεις 2 μικρους σκληρους (320 γιγα) με ταχυτητα περοστροφης στις 7200 στροφες εκαστος για να αποθηκευεις το υλικο που θες να μονταρεις σε αυτον που δεν εχει μεσα το λειτουργικο.Βεβαια μπορεις να μονταρεις και απο εξωτερικο σκληρο usb αλλα δεν ειναι και πολυ σωστο.

Καρτα γραφικων παρε μια οποιαδηποτε φθηνη,αλλωστε το μονταζ δεν χρειαζεται καρτα γραφικων,αλλα φροντισε να εχει 2 DVI εξοδους η εστω μια DVI και μια αναλογικη για δευτερο μονιτορ.Αν εχει και hdmi ακομα καλυτερα.

Βασικα με οποιοδηποτε καινουργιο συστημα,ακομα και πολυ φθηνο μπορεις να κανερις μονταζ,οχι μονο σε dv αλλα και σε πιο βαρια hd formats.

SOS. Θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μια μεγαλη οθονη τουλαχιστον 20-22 ιντσες.Εγω ετοιμαζω τωρα ενα συστημα με δυο 24αρες,αλλα το θελω για βαρια δουλεια βεβαια.Καλο θα ηταν αν εχεις και μια δευτερη οθονη να την κρατησεις σαν μονιτορ (video preview) και με την βασικη μεγαλη να εχεις το προγραμμα σου και την timeline απλωμενη για πιο ξεκουραστη εργασια.

Αν σκεφτεσαι να μονταρεις βιντεο απλα για το web οτι οθονη και να παρεις καλη θα ειναι.Aν προκειται βεβαια να στελνεις υλικο για dvd καλο θα ηταν να ειχες μια δευτερη CRT οθονη (ναι τις "παλιες") .Βεβαια ολα αυτα ειναι λεπτομερειες.

Οτι χρειαστεις, telefunken...:wave2:

:a013: εχω μια 15'' NEC πολυ καλη και θα την κρατησω ουτως η αλλως

Η καρτα γραφικων με αυτα τα specs ποσο κοστιζει περιπου;

yannis24
27/02/2009, 03:46
πηγαινε παρε εναν :

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=874760&catalog=20&category=69977681

οπως τον βλεπεις και θα εισαι μια χαρα !! με την δυναμη του, τον σκληρο του τον καλο, την οθοναρα του ......

θα σερφαρεις , θα κανεις τις δουλειες σου, θα τρεχες τις εφαρμογες σου που δεν ειναι βαριες οπως θελες, και οταν παθενει ( αν παθενει κατι ) τους τον πας και στον φτιαχνουν !!

που να μπλεκεις τωρα με configuration ,και φτιαξε το ενα και το αλλο, και ολα τα σχετικα.....

αυτη ειναι η προταση μου.....

πουλας και τον παλιο σε καποιον φιλο σου ενα €100 και εισαι μια χαρα !!

:beer: :beer: :beer: :beer:

gcrook
27/02/2009, 03:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
:a013: εχω μια 15'' NEC πολυ καλη και θα την κρατησω ουτως η αλλως

Η καρτα γραφικων με αυτα τα specs ποσο κοστιζει περιπου;

Απο την στιγμη που θα κρατησεις το 15αρι ολες οι καρτες ουτως η αλλως εχουν DVI εξοδο εδω και χρονια.Αναλογικη εξοδο (κλασσικο 9pin) λογικα θα εχει η αμα διαθετει 2 dvi παιρνεις και ενα ανταπτορακι (αμελητεο κοστος) και εισαι κυριος.

Ο κυριος ζεφυρος λογικα θα σε διαφωτισει καλυτερα.

PS. Την οθονη μην την τσιγκουνευτεις αμα ειναι να δουλευεις βιντεο συστηματικα.

cheos13
27/02/2009, 03:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
πηγαινε παρε εναν :

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=874760&catalog=20&category=69977681

οπως τον βλεπεις και θα εισαι μια χαρα !! με την δυναμη του, τον σκληρο του τον καλο, την οθοναρα του ......

θα σερφαρεις , θα κανεις τις δουλειες σου, θα τρεχες τις εφαρμογες σου που δεν ειναι βαριες οπως θελες, και οταν παθενει ( αν παθενει κατι ) τους τον πας και στον φτιαχνουν !!

που να μπλεκεις τωρα με configuration ,και φτιαξε το ενα και το αλλο, και ολα τα σχετικα.....

αυτη ειναι η προταση μου.....

πουλας και τον παλιο σε καποιον φιλο σου ενα €100 και εισαι μια χαρα !!

:beer: :beer: :beer: :beer:


ειναι τρομερα λεφτα ρε φιλε για ενα pc που δεν τα αξιζει για κανενα λογο

για τη χρηση που το θελει φτιαχνει αξιοπρεπεστατο μηχανημα με 300€ ανετα......

πολυ καλυτερο απο τις μουφο ετοιμες συνθεσεις που εχουν τα καταστηματα!

προσφατα εφτιαξα συνθεση σε ξαδερφακι μου με 400€ .... κ θα εχει ενα pc για πολλα χρονια !!

λιγο ψαξιμο θελει φιλε el... αν θες οτιδηποτε εδω ειμαστε...:beer:

ninpa
27/02/2009, 04:21
Απλό κουτί με σχετικά καλό τροφοδοτικό
M/B: Κατά προτίμηση ASUS
CPU: Intel E5200
RAM: 4GB
HDD: 500GB
VGA: NVidia 8500GT 512MB
DVDRW
Monitor: LG W2234 (φτηνό, καλό και 22'')

Όλα αυτά σου βγαίνουν περίπου 500?. Μπορείς να κόψεις κι άλλο την τιμή αν θες αλλά άποψή μου κρατήσου σε αυτό το μοτίβο για τη δουλειά που το θες.
Αν θες στείλε πμ με το τηλ σου να μιλήσουμε καθώς αυτή είναι η δουλειά μου και να σου εξηγήσω γιατί σου προτείνω αυτά.

ninpa
27/02/2009, 04:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
πηγαινε παρε εναν :

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=874760&catalog=20&category=69977681

οπως τον βλεπεις και θα εισαι μια χαρα !! με την δυναμη του, τον σκληρο του τον καλο, την οθοναρα του ......

θα σερφαρεις , θα κανεις τις δουλειες σου, θα τρεχες τις εφαρμογες σου που δεν ειναι βαριες οπως θελες, και οταν παθενει ( αν παθενει κατι ) τους τον πας και στον φτιαχνουν !!

που να μπλεκεις τωρα με configuration ,και φτιαξε το ενα και το αλλο, και ολα τα σχετικα.....

αυτη ειναι η προταση μου.....

πουλας και τον παλιο σε καποιον φιλο σου ενα €100 και εισαι μια χαρα !!

:beer: :beer: :beer: :beer:

530? για Celeron, onboard vga και 19'' οθόνη; Πολλά λεφτά... Άσε που για video editing θέλει επεξεργαστή... Ο celeron παραείναι λίγος.

VANDA
27/02/2009, 04:25
Θέλω κι εγώ αναβάθμιση, αλλά για βαρβάτο φώτοσοπ και γαϊδουρινά αρχεία... Να χωθώ στο θρεντ;

ninpa
27/02/2009, 04:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ninpa
Απλό κουτί με σχετικά καλό τροφοδοτικό
M/B: Κατά προτίμηση ASUS
CPU: Intel E5200
RAM: 4GB
HDD: 500GB
VGA: NVidia 8500GT 512MB
DVDRW
Monitor: LG W2234 (φτηνό, καλό και 22'')

Όλα αυτά σου βγαίνουν περίπου 500?. Μπορείς να κόψεις κι άλλο την τιμή αν θες αλλά άποψή μου κρατήσου σε αυτό το μοτίβο για τη δουλειά που το θες.
Αν θες στείλε πμ με το τηλ σου να μιλήσουμε καθώς αυτή είναι η δουλειά μου και να σου εξηγήσω γιατί σου προτείνω αυτά.

Τώρα είδα που είπες ότι θα κρατήσεις την παλιά οθόνη. Ε, τότε η τιμή που σου είπα γίνεται περίπου 370?.
Έχεις πμ

@Vanda Η ίδια σύνθεση που είπα κάνει και για σένα, απλά άλλαξε επεξεργαστή με τετραπύρηνο, και βάλε δίσκους... Καλό θα ήταν ο δίσκος που χρησιμοποιεί το photoshop για scratch να είναι 10000rpm.
Κι εσύ έχεις πμ. :) :)

gcrook
27/02/2009, 05:04
Ρε σεις μπορει να μου πει κανεις που θα βρω σε ανθρωπινη τιμη την γαμωDell 2408WFP;:bigcry:

devil's animal
27/02/2009, 05:23
εμενα που ο δικος μου ειναι επισης 10χρονων (1,6Ghz, 512ram, 80g hard drive κλπ) ..και ανοιγει με την 10τη φορα που του κανω reboot, δεν βγαζει ηχο καθολου και το συζηταγα το θεμα μολις σημερα το πρωϊ με το αδερφο μου .....χωραω???:D


το μονο καινουργιο πανω του ειναι ενα dvdr plextor που του πηρα το καλοκαιρι μπας και αντιγραψω καμια ταινια απο το video club που νοικιαζω,αλλα που?? το ρισκαρω?? αυτος για να ανοιξει και να κλεισει θελει ενα μισαωρο...:rotflmao: :rotflmao:

εχω μια 17αρα crt samsung αλλα επειδη παιζει ακτινοβολια,παρ'ολο που δεν εχω κανενα παραπονο,μαλλον θα παω για tft..:rolleyes:

το πιθανοτερο ειναι να χρησιμοποιηθει και σαν παιχνιδομηχανη,γιατι ο αδερφος μου σαν φοιτητης δεν κανει και τιποτα αλλο, οποτε μια καλη καρτα γραφικων και μια καλη καρτα ηχου, for sure..

για να πεφτουν οι προτασεις...
:wave2:

WWW
27/02/2009, 05:23
Πάντως αν χτίσεις ισχυρό PC, θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις τα Windows Vista x64.

Είναι πολύ γερό λειτουργικό και με τις αναλογες 64bit εκδόσεις των προγραμμάτων / λογισμικών, θα έχεις πολύ καλές επιδόσεις.

Τα XP είναι πολύ γρήγορα για Low End μηχανήματα πλέον.

ninpa
27/02/2009, 05:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε σεις μπορει να μου πει κανεις που θα βρω σε ανθρωπινη τιμη την γαμωDell 2408WFP;:bigcry:

Όταν λες ανθρώπινη τιμή; Αυτό το μοντέλο που λες δεν το βρήκα. Θα το ξαναψάξω πιο καλά όταν γυρίσω γραφείο. Το 2309WFP πάντως με 3ετή εγγύηση onsite έχει γύρω στα 230?.

@Devil's animal: Έχεις πμ...

gcrook
27/02/2009, 06:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ninpa
Όταν λες ανθρώπινη τιμή; Αυτό το μοντέλο που λες δεν το βρήκα. Θα το ξαναψάξω πιο καλά όταν γυρίσω γραφείο. Το 2309WFP πάντως με 3ετή εγγύηση onsite έχει γύρω στα 230?.

@Devil's animal: Έχεις πμ...

Κατι που να ειναι πιο κοντα στις 400 λιρες των αγγλικων σαιτ και πιο μακρυα απο τα 830!! ευρω του Ελληνα αντι-προσωπου...

the who
27/02/2009, 06:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Πολυ εξειδικευμενα ρε συ

Εγω οτι θελω απο μονταζ το κανω σε notebook mac ενος φιλου.Απλα γρηγορα και αξιοπιστα.Τα λεφτα δεν ειναι τρελα.

sergiosm
27/02/2009, 06:35
για αρχή, πάρε μια καλή μητρική που να σου προσφέρει δυνατότητες περαιτέρω αναβάθμισης πάνω σε αυτή, χωρίς να χρειαστεί σύντομα να την αλλάξεις

καλή συναρμολόγηση
:wave2:

Gandalf dr685sm
27/02/2009, 07:59
Vanda... οιχ intel pc για σένα... μόνο Apple με Mac OS -X .. .το πλέον ενδεδειγμένο για photoshop και τα τεράστια αρχεία του.

Μπορεί να είναι πιο ακριβό αλλά και θα σου διαρκέσεις για μια 3ετια τουλάχιστον και δεν θα καταλάβει μία απο αυτές τις διαδικασίες.

Gandalf

WWW
27/02/2009, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Vanda... οιχ intel pc για σένα... μόνο Apple με Mac OS -X .. .το πλέον ενδεδειγμένο για photoshop και τα τεράστια αρχεία του.

Μπορεί να είναι πιο ακριβό αλλά και θα σου διαρκέσεις για μια 3ετια τουλάχιστον και δεν θα καταλάβει μία απο αυτές τις διαδικασίες.

Gandalf


+ 10000

Για φωτοσοπιές κορέλ κλπ, μόνο Mac

VANDA
27/02/2009, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Vanda... οιχ intel pc για σένα... μόνο Apple με Mac OS -X .. .το πλέον ενδεδειγμένο για photoshop και τα τεράστια αρχεία του.

Μπορεί να είναι πιο ακριβό αλλά και θα σου διαρκέσεις για μια 3ετια τουλάχιστον και δεν θα καταλάβει μία απο αυτές τις διαδικασίες.

Gandalf


Έχω τούμπανο mac στη δουλειά, τα ξέρω τα + και τα -, αλλά στο σπίτι θέλω pc. Θέλω μεν να μπορώ να δουλέψω και στο σπίτι -όταν χρειάζεται- χωρίς να με μουτζώνει η ram μου μετά από κάθε εντολή, αλλά δε θα είναι 100% εργαλείο δουλειάς και σε όλα τα άλλα προτιμώ το pc. :)

WWW
27/02/2009, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Έχω τούμπανο mac στη δουλειά, τα ξέρω τα + και τα -, αλλά στο σπίτι θέλω pc. Θέλω μεν να μπορώ να δουλέψω και στο σπίτι -όταν χρειάζεται- χωρίς να με μουτζώνει η ram μου μετά από κάθε εντολή, αλλά δε θα είναι 100% εργαλείο δουλειάς και σε όλα τα άλλα προτιμώ το pc. :)

Έχουν βγει κάτι 7πήρυνα στην αγορά. Βάζεις και τέζα RAM με υψηλό χρονισμό και θα έχεις ένα PC για πολλά (3-4) χρόνια.

Άλλωστε τώρα που οι εφαρμογές τείνουν να γινουν περισσότερο WEB ENABLED και λιγότερο Local, ίσως δούμε στο μέλλον τα μηχανάμηατά μας να είναι υπερ αρκετά. Έίδωμεν μέχρι τότε.

Πάντα θα σου πρότεινα ένα Πολυπήρυνο μηχάνημα (Quad Core και άνω), ΠΑΝΤΑ ΜΕ VISTA x64 και όχι με x32 λειτουργικό.

Από εκεί και πέρα, θα πρέπει να ελέγξεις και τι Budget θέλεις να διαθέσεις. Αν θέλεις μας λες τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις και θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

VANDA
27/02/2009, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Αν θέλεις μας λες τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις και θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.


Κάτσε να πάω σπίτι να δω τι έχω (αλτσχάιμερ βασικά), τι κρατάω και τι πετάω και βλέπουμε... :D

power hornet
27/02/2009, 08:48
εγω παντος παιδια με 610 ευρω.
εφτιαξα ενα quad τον 9550 στα 2,83 giga,μνημη corsair 4 giga ddr3 ενα σκληρο 500αρι,
mobo asus p5q3 καρτα γραφικων ειχα τροφοδοτικο ειχα και κουτι τουμπανο ειχα.
πιστευω ειμαι καλυμενος για αρκετα χρονια πλεων.α και ενα dvd rw pioner

Gandalf dr685sm
27/02/2009, 08:55
βρε φίλε WWW...

σ(Vista);;;;;; γιατί ρε αδερφέ;;;... για να βλαστημάει κάθε λίγο και λιγάκι;;;

Καλύτερα XP SP3 ή κάποια διανομή Linux (Debian - Gentoo για γνώστες...Ubuntu για πιο αρχάριους) παρά τα νέα "Millenium" με το όνομα VISTA που έβγαλε ο "Βασιλάκης".

Gandalf

power hornet
27/02/2009, 08:58
σωστος ο gadalf τα βιστα ειναι σβιστα, ασε εξαλου σε λιγο καιρο θα βγουν τα windows7 που λενε θα ειναι καλυτερα.
εγω xp εχω και δουλευουν ακομα τα παιχνιδια, τα καινουργια ακομα σε xp παιζουν ενταξει απλα παιζεις σε direcxt 9 και τι εγινε.

vangelis 64
27/02/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
σωστος ο gadalf τα βιστα ειναι σβιστα, ασε εξαλου σε λιγο καιρο θα βγουν τα windows7 που λενε θα ειναι καλυτερα.
Έχουν ήδη βγει και κάποιοι φίλοι που τα έχουν βάλει,δηλώνουν ενθουσιασμένοι.

cityfly
27/02/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
σωστος ο gadalf τα βιστα ειναι σβιστα


:nono: :nono: :nono: :nono: :nono:







































τα βίστα είναι βρίστα

WWW
27/02/2009, 09:18
Ρε παιδιά δίκιο έχετε για τα 32 bit και για τα Low End.

Όμως τα Vista x64

- Βλέπουν την RAM ολόκληρη και πέραν του 3.8 GB. Δηλαδή μόνο αυτά μπορούν να δουν μεγάλη RAM

- Τα 64 είναι πολύ πιο σταθερά από τα x32 ενώ έχεις πολύ μεγάλη αύξηση ταχύτητας στα αντίστοιχα λογισμικά x64

- Αν βάλεις x32 προγραμματάκια τότε τα Vista x64 δεν σου προσφέρουν απολύτως τίποτα

- Τα Vista x64 έχουν διαφορετική διαχείριση μνήμης, χωρίς να παρουσιάζεται το λεγόμενο Bottleneck

- Έχουν καλύτερη διαχείριση δίσκου.

Επομένως, υπό προϋποθέσεις (είπαμε X64 bit vista με x64 bit λογισμικά), τα Vista είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ δυνατό λειτουργικό.

Κι εγώ έτσι πίστευα μέχρι που τα δοκίμασα. Άλλο πράγμα τελικά (δεν με ενδιαφέρουν τα AERO Κλπ)

Tpap
27/02/2009, 09:23
1. Dual core E5200 2,5Ghz
2. Asus P5SD2-VM
3. RAM DDR2 4GB
4. DVDRW
5. HDD 1TB SEAGATE/7200rpm (τον ''σπάσαμε'' σε 3 κομμάτια ένα για το λειτουργικό, ένα για αρχεία και ένα για να κάνω ανά τακτά διαστήματα back up...)
6. PCI-EX 9600 GT 512MB

Το παραπάνω με 450€ με φπα από πλαίσιο, το πήρα μόλις έχθές. Το σετάραμε και πάει σφαίρα..με windows xp
Το πιό ''βαρύ'' που δουλεύω είναι το Autocad.
Για άλλα 10 χρόνια θα κάνω την δουλειά μου, όπως και με τον προηγούμενο...

ίσως μόνο κάποια στιγμή να πάρω μιά μεγαλλίτερη οθόνη γιατί αυτή που έχω είναι 15''.

cheos13
27/02/2009, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Ρε παιδιά δίκιο έχετε για τα 32 bit και για τα Low End.

Όμως τα Vista x64

- Βλέπουν την RAM ολόκληρη και πέραν του 3.8 GB. Δηλαδή μόνο αυτά μπορούν να δουν μεγάλη RAM

- Τα 64 είναι πολύ πιο σταθερά από τα x32 ενώ έχεις πολύ μεγάλη αύξηση ταχύτητας στα αντίστοιχα λογισμικά x64

- Αν βάλεις x32 προγραμματάκια τότε τα Vista x64 δεν σου προσφέρουν απολύτως τίποτα

- Τα Vista x64 έχουν διαφορετική διαχείριση μνήμης, χωρίς να παρουσιάζεται το λεγόμενο Bottleneck

- Έχουν καλύτερη διαχείριση δίσκου.

Επομένως, υπό προϋποθέσεις (είπαμε X64 bit vista με x64 bit λογισμικά), τα Vista είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ δυνατό λειτουργικό.

Κι εγώ έτσι πίστευα μέχρι που τα δοκίμασα. Άλλο πράγμα τελικά (δεν με ενδιαφέρουν τα AERO Κλπ)



+ 1000

απλα η λαλακια ειναι οτι πεινανε πολυ κ η RAM.......

αλλα μιλαμε για δυνατα μηχανηματα οποτε αυτο το προσπερναμε!

γενικα παντως με τα vista ειναι περι ορεξεως κολοκυθοπιτα....


:wave2:

WWW
27/02/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από cheos13
+ 1000

απλα η λαλακια ειναι οτι πεινανε πολυ κ η RAM.......

αλλα μιλαμε για δυνατα μηχανηματα οποτε αυτο το προσπερναμε!

γενικα παντως με τα vista ειναι περι ορεξεως κολοκυθοπιτα....


:wave2:


Βασικά τα Vista x64 τα προτείνω για μηχάνημα:

- Quad Core και άνω
- 4 GB RAM και άνω

Εκεί τα XP πάνε πιο αργά από τα Vista, ίσως και στις χ32 εφαρμογές. Φαντάσου στις χ64 τι σταθερότητα και ταχύτητα έχεις.

Τι να πω. Απλά μιλάμε για ΤΡΑΓΙΚΗ αλλαγή (από x32 σε x64). Μου θυμίζει ένα πράγμα την αλλαγή από το XT του '80 σε 80286 (εποχή DOS ... Αχχχχ)

Τόσο μεγάλη είναι η διαφορά από τα XP (ακόμα και τα XP 64 bit), στα Vista x64

Αλλά είπαμε

Θέλει μηχάνημα.

Αν πας με την παραπάνω σύνθεση (τετραπύρηνα και άνω) και με πολύ RAM σε ένα XP λειτουργικό, τότε απλά ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ.

avlihos
27/02/2009, 09:36
ΑΝΤΙΠΡΟΤΑΣΗ!

Κρατάς το ήδη υπάρχον pc, κάνεις format και βάζεις το ubuntu studio/ (http://ubuntustudio.org/)

Και κρατάς τα χρήματα για τη μηχανή!

Είναι για video editing μανούλα αυτή η διανομή. Προσωπικά αυτή εχώ και κάνεις τα πάντα...

vangelis 64
27/02/2009, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
1
ίσως μόνο κάποια στιγμή να πάρω μιά μεγαλλίτερη οθόνη γιατί αυτή που έχω είναι 15''. Ορε τρέχεις κοτζάμ autocad με 15άρα οθόνη;:eek: Πώς τα καταφέρνεις και δεν στραβώνεσαι ρε Τάσο;

sniper
27/02/2009, 09:40
κοριτσια, τα εχουμε ξαναπεί στο παρελθόν


Εδώ μοτο.γρ - όχι φτιαχτομονοσου.γρ

WWW
27/02/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
κοριτσια, τα εχουμε ξαναπεί στο παρελθόν


Εδώ μοτο.γρ - όχι φτιαχτομονοσου.γρ

Καλά ρε φίλε εσύ σκυλί ατάιγο είσαι. Πότε προλαβαίνεις.
:rotflmao:

Tpap
27/02/2009, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ορε τρέχεις κοτζάμ autocad με 15άρα οθόνη;:eek: Πώς τα καταφέρνεις και δεν στραβώνεσαι ρε Τάσο;

Bάγγο, συνήθησα μάλλον ρε φίλε...

στραβώνονται μωρε, τα παλλικάρια...? :rotflmao:

GAGARIN
27/02/2009, 10:00
ειναι οκ αυτα για απλη χρηση χωρις παιχνιδια ?



ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.911140) ASUS TA-D21 BLACK 33.95 ?

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.558267) INTEL PENTIUM DUAL CORE E5300 2.60GHZ LGA775 - 800 FSB - BOX 78.50 ?

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ (PER.911018) ASUS V72 15.39 ?

ΜΝΗΜΗ RAM (PER.553907) KINGSTON KHX8500AD2/2G HYPERX 2GB DDR2 PC8500 1066MHZ 25.90 ?

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.522669) ASUS P5KPL-AM/PS WB 43.89 ?

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.301668) SEAGATE BARRACUDA 7200.12 ST3500410AS 500GB SATA2 52.00 ?

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (PER.700168) AXP SIMPLE POWER 500W 39.90 ?


ΜΝΗΜΗ RAM (PER.552083) SUPERTALENT T667UB2G/E 2GB DDR2 PC5300 667MHZ 21.00 ?

Αξία προϊόντων: 310.53

υπαρχουν ακομα και θα μπουν πανω αν γινεται βεβαια -μια ram DDR2 1GB -δυο dvd -και δυο σκληροι IDE (250+80)

epp1640
27/02/2009, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από thebob
ειναι οκ αυτα για απλη χρηση χωρις παιχνιδια ?



ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.911140) ASUS TA-D21 BLACK 33.95 ?

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.558267) INTEL PENTIUM DUAL CORE E5300 2.60GHZ LGA775 - 800 FSB - BOX 78.50 ?

ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ (PER.911018) ASUS V72 15.39 ?

ΜΝΗΜΗ RAM (PER.553907) KINGSTON KHX8500AD2/2G HYPERX 2GB DDR2 PC8500 1066MHZ 25.90 ?

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.522669) ASUS P5KPL-AM/PS WB 43.89 ?

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.301668) SEAGATE BARRACUDA 7200.12 ST3500410AS 500GB SATA2 52.00 ?

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (PER.700168) AXP SIMPLE POWER 500W 39.90 ?


ΜΝΗΜΗ RAM (PER.552083) SUPERTALENT T667UB2G/E 2GB DDR2 PC5300 667MHZ 21.00 ?

Αξία προϊόντων: 310.53

υπαρχουν ακομα και θα μπουν πανω αν γινεται βεβαια -μια ram DDR2 1GB -δυο dvd -και δυο σκληροι IDE (250+80)

Μια χαρά είναι.. εγώ με έναν 2.2, και μία 3650 της Ati, και 2 gb ram 800 mhz, τρέχω netbeans, apache και ότι άλλο χρειάζομαι.. και το παίζω και το call of duty μου (5).

THEOD
27/02/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ορε τρέχεις κοτζάμ autocad με 15άρα οθόνη;:eek: Πώς τα καταφέρνεις και δεν στραβώνεσαι ρε Τάσο;

Και εμένα μου έκανε εντύπωση... Επειδή είμαι στον χώρο, ξέρω από πρώτο χέρι ότι οι χρήστες autocad χρειάζονται μεγάαααααλη οθόνη γιατί αλλιώς πιο πολύ ώρα σκρολάρουν και ζουμάρουν παρά δουλεύουν....
Σε όσους τέτοιους χρήστες έχω πουλήσει οθόνη οι 22wide θεωρείται το μίνιμουμ, ενώ το συνηθέστερο είναι τα 1920χ1200 της 24άρας χωρίς να λείπουν από τον χορό και οι 27 ή 30 ίντσες...

Τέσπα...Όπως βολεύεται καθένας....Πάντως έχω την αίσθηση ότι ο φίλος έχει πέσει θύμα της συνήθειας και της ψυχολογικής άρνησης να αποδεχθεί κάτι καινούργιο... Μόλις δουλέψει για κανα-δυό μέρες σε μια 24άρα μετά η δική του θα του φαίνεται...παιδική, σε σημείο που θα απορεί πως άντεχε τόσο καιρό...

the who
27/02/2009, 14:49
Παρε apple να ξεχασεις τις αναβαθμισεις για πολυ καιρο και να δουλευεις γρηγορα και αξιοπιστα.Δεν συγκρινονται με τα pc.Εικοσαλεπτο ντοκιμαντερ που βαλαμε εφε φιλμ (πολυ βαρυ) το εκανε ρεντερινγκ σε κανα διωρο.Το pc ακομα προσπαθει.

WWW
27/02/2009, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Παρε apple να ξεχασεις τις αναβαθμισεις για πολυ καιρο και να δουλευεις γρηγορα και αξιοπιστα.Δεν συγκρινονται με τα pc.Εικοσαλεπτο ντοκιμαντερ που βαλαμε εφε φιλμ (πολυ βαρυ) το εκανε ρεντερινγκ σε κανα διωρο.Το pc ακομα προσπαθει.

+1000

Για τέτοιες δουλειές τα Apple είναι μανούλα.

Δεν ξέρω τι γίνεται με τις ειδικές εκδόσεις του Linux για Multi Media ...