PDA

View Full Version : Τρύπησε το ψυγείο, και τώρα τι??



manhunter
27/02/2009, 04:52
Καλημέρα σε όλους

Φίλος και συνάδελφος, έχει ένα Husky 610.

Τις προάλλες διαπίστωσε ένα προβληματάκι, και είπα να το μοιραστώ μαζί σας, να πείτε καμιά γνώμη.


Λοιπόν. Το μηχάνημα φοράει πάνω ακράπα, από λαιμούς.

Στην ένωση των λαιμών από πάνω, είναι το ψυγείο.

Στην ένωση λοιπόν, έχει εκείνο το ελατήριο συγκράτησης της εξάτμισης.
Αυτό το ελατήριο λοιπόν΄, έχει κάνει τρύπα στο ψυγέιο από ότι φαίνεται, και χάνει όλο του το νερό.


Ερώτησις τώρα. Αυτό επισκευάζεται, ή θέλει αλλαγή όλο το ψυγείο?

Να τονίσω επίσης, όπως καταλάβαμε μετά, ότι προφανώς η εξάτμιση είνα ιμάλοον για άλλο μοντέλο.


Για βοηθείστε ρε

OldMan
27/02/2009, 06:48
Αν η τρύπα έγινε από τρίψιμο του ελατηρίου (που μάλλον έτσι έγινε) τότε η τρύπα που άνοιξε ΔΕΝ κλείνει με "γέμισμα" !!!

(κοινώς, πάτε για καινούριο ψυγείο ...) :(

trelamenoss
27/02/2009, 06:48
an den einai megalh h trypa kolaei me loctite kola 2 systatikwn.

manhunter
27/02/2009, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν η τρύπα έγινε από τρίψιμο του ελατηρίου (που μάλλον έτσι έγινε) τότε η τρύπα που άνοιξε ΔΕΝ κλείνει με "γέμισμα" !!!

(κοινώς, πάτε για καινούριο ψυγείο ...) :(


Θα βγάλει φωτογραφία κια θα μου στείλει, να σας δείξω το μέγεθος της ζημιάς.

Δεν φτιάχνει για κανέναν λόγο λες εεε???


:(

OldMan
27/02/2009, 06:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Δεν φτιάχνει για κανέναν λόγο λες εεε???:(
Εξαρτάται από το μέγεθος και το σχήμα της τρύπας ...

(αλλά για να τρυπήσει από τρίψιμο του ελατηρίου, σημαίνει ότι φαγώθηκε και η γύρω περιοχή, οπότε αν θελήσεις να την κλείσεις με εποξική, στην προσπάθεια να "αγριέψεις" την γύρω περιοχή για να "πιάσει" η κόλλα, απλά θα ανοίξεις (μεγενθύνεις) και άλλο την τρύπα...) :winka:

sniper
27/02/2009, 06:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εξαρτάται από το μέγεθος και το σχήμα της τρύπας ...

(αλλά για να τρυπήσει από τρίψιμο του ελατηρίου, σημαίνει ότι φαγώθηκε και η γύρω περιοχή, οπότε αν θελήσεις να την κλείσεις με εποξική, στην προσπάθεια να "αγριέψεις" την γύρω περιοχή για να "πιάσει" η κόλλα, απλά θα ανοίξεις (μεγενθύνεις) και άλλο την τρύπα...) :winka:

Κι εφόσον το ελατήριο παραμείνει στην θέση του, δεν θα ξανατρυπήσει το ψυγείο;

manhunter
27/02/2009, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εξαρτάται από το μέγεθος και το σχήμα της τρύπας ...

(αλλά για να τρυπήσει από τρίψιμο του ελατηρίου, σημαίνει ότι φαγώθηκε και η γύρω περιοχή, οπότε αν θελήσεις να την κλείσεις με εποξική, στην προσπάθεια να "αγριέψεις" την γύρω περιοχή για να "πιάσει" η κόλλα, απλά θα ανοίξεις (μεγενθύνεις) και άλλο την τρύπα...) :winka:


Πωπω....
Και μου το έλεγε και τον καθυσήχαζα και εγώ....
Καμιά 300άρα...τώρα....


Θα βάλω και φωτό, μπας και δεν είναι τόσο τραγικα τα πράγματα


Ευχαριστώ ρε Αντώνη
:( :(

manhunter
27/02/2009, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι εφόσον το ελατήριο παραμείνει στην θέση του, δεν θα ξανατρυπήσει το ψυγείο;

Νίκο, το μηχανάκι είναι δεύτερο χέρι.
Ο προηγούμενος είχε κάνει στάνταρ μαλακία , και είχε βάλει εξάτμιση από άλλο μοντέλο.

Το ελατήριο, δεν μπορεί να πάει πουθενά αλλού. Είναι λάθος ολόκληρη η εξάτμιση και όχι η σύνδεση αυτής.

Γενικώς τον ήπιε. Γιατί όπως πολύ σωστά λες, θα γίνεται συνέχεια αυτό. Δεν ξέρω αν μπορεί να βάλει κάτι άνάμεσα στο ελατήριο και το ψυγείο, για να μην φθείρεται, αλλα όπως το κόβω, μάλλον πάει και για εξάτμιση..



:eyepop:

devil's animal
27/02/2009, 07:25
ε,καλα και να επισκευαστει το ψυγειο ή και να αγοραστει καινουργιο, δεν ειναι τοσο χαζος ωστε να μην βαλει εκει ενα λαστιχο (απο σαμπρελα π.χ.) οπως ειναι η γλιστρα αλυσιδας για το ψαλιδι, για να μην γινεται η τριβη.
δεν ειναι αναγκη να αλλαξει ΚΑΙ εξατμιση!!:hypnotize



παντως αμα ψαχτει και στο ebay παιζουν ψυγεια σε πολυ καλες τιμες απο τρακαρισμενα κλπ...στο λεω εγω που κοιτουσα οταν μου τρυπησε επειδη ακουμπουσε πανω στους λαιμους της εξατμισης:rolleyes:

mikios400
01/03/2009, 04:23
ένα κολπάκι που μας είπε ψυγειάς κ κάναμε σε 1 αμάξι της δουλειάς... αλλά είναι για πολύ πολεμικές καταστάσεις...

είχε κάνει μια μικτή τρυπούλα το ψυγείο κ όποτε ζεσταινόταν το νερό το έφτυνε απο κει... ήταν όμως σε δυσπρόσιτο σημείο κ έπρεπε να κατέβει το μισό κάρο για να επισκευαστεί... οπότε ο μάστορας μας πρότεινε ένα γιατροσόφι...

1 κουταλιά ελληνικό καφέ μέσα στο ψυγείο!!! :eek:

ζάχαρες κλπ δεν χρειάζεται τον πίνει σκέτο :p και ναι, 2 χρόνια μετά δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα!!! βέβαια μιλάμε για παλιό κάρο κλπ κλπ κλπ... αλλά για τις εξορμήσεις μου στην λίστα με τα πράγματα που πρέπει να πάρω... θα προσθέσω κ ελληνικό καφέ τώρα που το θυμήθηκα!

Aggelos_SV
02/03/2009, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400

1 κουταλιά ελληνικό καφέ μέσα στο ψυγείο!!! :eek:

ζάχαρες κλπ δεν χρειάζεται τον πίνει σκέτο :p και ναι, 2 χρόνια μετά δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα!!! βέβαια μιλάμε για παλιό κάρο κλπ κλπ κλπ... αλλά για τις εξορμήσεις μου στην λίστα με τα πράγματα που πρέπει να πάρω... θα προσθέσω κ ελληνικό καφέ τώρα που το θυμήθηκα!


α τους τσίπηδες...

παλιότερα δίναν και λουκουμάκι στο ψυγείο...το κόψαν οι αλιήτες?:lol:

nktR
02/03/2009, 15:03
Πέτρου Ράλλη 298 (ανάμεσα Γρεβενών & Τσαλδάρη), Νίκαια.
Χρήστος κτπλ παιδί και δουλειά=κολλήσεις αργκόν, αλουμίνιο, μαγνησιο (καπάκια μοτέρ) και ΨΥΓΕΙΑ ο πατέρας του, Μέχρι και πλαίσια ραμμένα έχω δει με απίστευτες κολλήσεις καλύτερες από εργοστασιακές.

Πείτε του από το Νίκο με το gsxr750 και θα σας εξυπηρετήσει με καλή δουλειά και τιμές

Εάν φτιάχνεται θα στο πεί. Εάν όχι πας υπεύθυνα για ψυγείο:(

Normaden
03/03/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
α τους τσίπηδες...

παλιότερα δίναν και λουκουμάκι στο ψυγείο...το κόψαν οι αλιήτες?:lol:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Εγω ξερω οτι του εβαζαν πιπερι (στο στομα) να μην το ξανακανει!!!

the who
03/03/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
α τους τσίπηδες...

παλιότερα δίναν και λουκουμάκι στο ψυγείο...το κόψαν οι αλιήτες?:lol:

Το γελας το λουκουμακι?Ψιλη τρυπουλα στο ρεζερβουαρ του ss50 μου εκλεισε με λουκουμακι,τριφτηκε,βαφτηκε και μετα απο εναμιση χρονο πουληθηκε.Ο τυπος που το πηρε ηταν γνωστος,του ειπα για το λουκουμακι και ποτε δεν μου ανεφερε προβλημα.

dimdil
03/03/2009, 15:17
παλια δουλευε πολυ το λουκουμι:rotflmao: :rotflmao:
ειδικα σε διαροες κολαρων στα παλια κουτια:eyepop:
και οντως ειχε σωσει καταστασεις:rotflmao: :rotflmao:
ειδικα αν ηταν απο συρο:lol: :lol: :lol:

χωρις πλακα:wacko:

the who
03/03/2009, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
παλια δουλευε πολυ το λουκουμι:rotflmao: :rotflmao:
ειδικα σε διαροες κολαρων στα παλια κουτια:eyepop:
και οντως ειχε σωσει καταστασεις:rotflmao: :rotflmao:
ειδικα αν ηταν απο συρο:lol: :lol: :lol:

χωρις πλακα:wacko:

Εκεινο που εχω δει με τα ματια μου και δεν το πιστειναι ντεποζιτο αυτοκινητου(βενζινης εννοω)να κλεινει με πρασινο σαπουνι:alien: .
Ισως στην περιπτωση που συζηταμε ομως να εκανε δουλεια ενα κοματι αλουμινιο.Να τριβεται δλδ εκει το ελατηριο κι οχι πανω στο ψυγειο.Ισως μια φωτο να βοηθαγε.

DeusEx
17/09/2010, 13:02
οι leovince στο fz6 παντως στα ελατηρια στις ενωσεις εχουνε ενα μαλακο κ πολυ ανθεκτικο λαστικο το οποιο δεν χαμπαριαζει απο υψηλες θερμοκρασιες.

αν κ δεν βρισκουν πουθενα.. μηπως να εβαζες κατι τετοιο?

OldMan
17/09/2010, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
. μηπως να εβαζες κατι τετοιο?
Να βάλει, αλλά ενάμισυ χρόνο τώρα λες να μην έκανε τίποτε ..?? :winka: