PDA

View Full Version : Κουλή Περίπτωση



BlackAdder
27/02/2009, 04:58
Μηχανή: Enfield Bullet 500
Χρονολογία: 1993
Εκκίνηση: Μανιβέλα

Η μηχανή έχει το ποιό απλό ηλεκτρικό σύστημα που υπάρχει.
Μια μπαταρια, ανορθωτής, πολαπλασιαστής, διακοπτες φώτων, φλάς, και λάμπα φρένου.
Συνδέονται με ένα καλώδιο.
Tο κλειδί είναι on-off.

Τα φώτα αποτελούνται από το προβολές (μικρή - μεγάλη σκάλα) και 2 λαμπάκια που ανάβουν όταν αναβει και ο προβολέας.

Λοιπόν ακούστε το πρόβλημα:

Ξαφικά στην αρχή της βδομάδας όταν πήγα να στρίψω (έχει σημασία) ξεκινώντας από φανάρι (δηλαδή 20-30χα) στο τέλος της στροφής έσβησε η μηχανη (ζεστή από 20χιλ διαδρομή ανοιχτο δρομο). Τι σκ@τ@ λέω, δίνω μια μανιβελιά παίρνει μπρός κανονικά και πάω σπίτι.


Την επόμενη μέρα, κάνω 20 χιλ κανονικά το πρωί.
Στο γυρισμό πάλι σε στροφή πάλι με τις ίδιες συνθήκες κίνησης σβήνει (παίρνει πάντα μπρός αμέσως).

Στη συνέχεια άρχισε να το κάνει και στην ευθεία με το που πατούσα λίγο φρένο.
Το πάω στο συνεργείο, κοιτάμε καταρχάς καρμπυρατέρ (όλα οκ φυσικα) και μετά πάμε στα ηλεκτρικά.

Το θέμα είναι ότι εκτός από το διακόπτη των φώτων δεν υπάρχει κάτι άλλο που να είναι μηχανικό και να βραχυκυκλώνει (γιατί προφανώς εκεί καταλήγουν όλα).
Τέλος πάντων δεν μπορέσαμε να βρούμε κάτι (ήταν και αργά και έκλεινε).
Το παίρνω και φεύγω...

Το βράδυ πάω να δω τι γίνεται και παρατηρώ ότι ακόμα και με κλειστά τα φώτα, ανάβουν ορισμένες φορές τα λαμπάκια (τα βοηθητικά που ενεργοποιούνται μαζί με τα φώτα) και μένει ανοιχτό το δεξί φλάς!!!

Μόλις το κάνει αυτό σβήνει η μηχανή.
Επίσης αυτό γίνεται πιο εύκολα αν πατήσω φρένο (μπροσα ή πίσω) ακόμα και χωρίς να είμαι πάνω (η μηχανή στο κεντρικό σταντ σβηστή).

Αν τη βάλω στο κεντρικό σταντ και την βάλω μπρός θα δουλεύει μέχρι να τελειώσει η βενζίνη χωρίς να σβήσει :dizzy:

Τι λέτε;

sapila racing
27/02/2009, 05:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder


Τι λέτε;

Εχεις διαρροή στο κύκλωμα, πρέπει να κάτσεις με το πολύμετρο να ψάξεις απο που προέρχεται.

Καποιο καλώδιο η ένωση θα εχει σκουριάσει και σου κάνει αυτα τα κόλπα.

BlackAdder
27/02/2009, 05:07
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Τώρα με το τριήμερο θα κάτσω με την ησυχία μου να ελένξω όλες τις ενώσεις και τις συνδεσμολογίες.

Δεν έχω πολύμετρο αλλά και να πάρω δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ (αν είναι κάτι απλό, μαθαίνω εύκολα).

sapila racing
27/02/2009, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Τώρα με το τριήμερο θα κάτσω με την ησυχία μου να ελένξω όλες τις ενώσεις και τις συνδεσμολογίες.

Δεν έχω πολύμετρο αλλά και να πάρω δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ (αν είναι κάτι απλό, μαθαίνω εύκολα).

Απλό είναι αλλά πρέπει να ξέρεις μερικά βασικά.

Μετραει Ταση, Ενταση και Αντισταση. Προσοχή στην Ενταση (Αμπερ) γιατί τα συνηθισμένα πολύμετρα είναι για μικρά μεγέθη και μπορεί να το κάψεις.
Βασικο να βαζεις τη σωστή κλίμακα.

Με μια γρήγορη έρευνα βρήκα αυτό τον οδηγό, καλός φαίνεται
http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=63647

BlackAdder
27/02/2009, 05:40
Ευχαριστώ πολύ.

BlackAdder
02/03/2009, 03:37
Μετά από σχολαστικό έλεγχο σε όλες τις συνδέσεις, το πρόβλημα βρέθηκε!

Η φίσα του μπροστινού φρένου (στη μανέτα) βραχυκύκλωνε με αποτέλεσμα κάθε φορά που πατούσα φρένο να τρελένεται το κύκλωμα και να σβήνει η μηχανή.


Η αποσύνδεση του έλυσε προσωρινά το πρόβλημα (safety issues δεν υπάρχουν καθώς η χρήση μόνο του μπροστινού φρένου στο συγκεκριμένο μοντέλο αποτελεί ουτοπικό σενάριο) και θα ολοκληρωθεί με την αντικατάσταση του.

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.