PDA

View Full Version : Βοήθεια για φροντιστήριο γερμανικών



sergiosm
01/03/2009, 04:26
Καλημέρα και καλό μήνα

πρόσφατα ξεκίνησα ένα διδακτορικό και διαπιστώνω ότι μεγάλο μέρος της βιβλιογραφίας είναι στα Γερμανικά.

Οπότε το ερώτημα είναι το εξής: ξέρετε (κατά προτίμηση από προσωπική σας εμπειρία) κάποιο καλό και γρήγορο φροντιστήριο γερμανικών στο οποίο θα μπορούσα να μάθω σχετικά γρήγορα (και καλά) τα βασικά ώστε να μπορώ να διαβάζω βιβλία;

Ευχαριστώ
Μένω στη Γλυφάδα, οπότε θα προτίμουσα κάτι στο Κέντρο είτε προς τη Γλυφάδα.

Cpt. Haddock
01/03/2009, 05:50
Goethe, ταχύρυθμο.

Στα μείον: 1000+ ευρώ :dizzy:

Έχουν ξεκινήσει τα τμήματα.

Δες για ιδιαίτερο καλύτερα (αλλά θα τα σκάσεις χοντρά ) :sick:

p@nos
01/03/2009, 06:32
to θεμα ειναι αν ξερεις γερμανικα η δεν εχεις ιδεα...

και αυτο γιατι αν ξερεις και απλα θες να τα φρεσκαρεις, το φροντηστιριο θα ειναι καπου ανουσιο, μιας και τα βιβλια περιεχουν ορολογιες, που στα φροντηστιρια δεν προκειτε να στις μαθουν...

sergiosm
01/03/2009, 06:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
to θεμα ειναι αν ξερεις γερμανικα η δεν εχεις ιδεα...

και αυτο γιατι αν ξερεις και απλα θες να τα φρεσκαρεις, το φροντηστιριο θα ειναι καπου ανουσιο, μιας και τα βιβλια περιεχουν ορολογιες, που στα φροντηστιρια δεν προκειτε να στις μαθουν...

δεν ξέρω, δεν έχω ιδέα.

Οι ορολογίες δεν με τρομάζουν, αγοράζω ένα εξειδικευμένο λεξικό και κάνω τη δουλειά μου με αυτό. Το θέμα είναι τα υπόλοιπα...

p@nos
01/03/2009, 07:41
απο τη στιγμη που δεν εχεις ιδεα, θα ξεκινησεις απο την αρχη...

το θεμα ειναι ομως να γνωριζεις πως λειτουργεις εσυ καλυτερα, δηλαδη αν θα ειναι καλυτερο το ιδιαιτερο για σενα η το φροντηστηριο...

ισως καλυτερα να ξεκινησεις απο το φροντηστηριο, μιας και ειναι σιγουρα πιο οικονομικο, και αν δεν ικανοποιεισαι, πας στο ιδιαιτερο

παντως αυτο που λεει ο καπτεν ειναι μαλλον το καλυτερο, θυμαμαι κι εγω οταν εδινα γερμανικα, οτι στα τμηματα του γκετε εκαναν πολυ καλη δουλεια

ξεκινα απο κει και στην πορεια βλεπεις τι θα κανεις...