PDA

View Full Version : bmw r 26



TRELOMHXANIKOI
01/03/2009, 06:24
geia, exw 1 r 26. poios kserei ti montelo einai an exw arithmo plaisiou. epishs ti symperifora exei sthn taxuthta me 2 atoma anhfora.trabaei h mono 1h taxythta???

catmaster
01/03/2009, 07:06
Για το μοντέλο δες αυτό το Vin Decoder που έβαλα ....

http://www.vehicle-history.com/vin_links/vin_bmw_vin_decoder.html

και κάποια άλλα για να δεις εγκυκλοπαιδικά ...

http://bmbikes.co.uk/chassispages/enginechassisto69.htm

http://w6rec.com/duane/bmw/VIN/index.htm




:wave2:

TRELOMHXANIKOI
01/03/2009, 07:20
eyxaristw, moy zhtaei omws 7 xarakthres. emena exei mono 6 to plaisio. kammia idea?

catmaster
01/03/2009, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από TRELOMHXANIKOI
eyxaristw, moy zhtaei omws 7 xarakthres. emena exei mono 6 to plaisio. kammia idea?

Για ψάξε λίγο πάνω στην κάσα να δεις για αριθμό κινητήρα ... κανονικά θα πρέπει να είναι ίδιος με του πλαισίου αν δεν κάνω λάθος ...

τσέκαρε μια και στο δεύτερο λινκ που έβαλα .... (για R-Series to 1969)

:wave2:

TRELOMHXANIKOI
01/03/2009, 07:52
ok. sto 2o link anaferetai to montelo r26 kai oi arithmoi plaisiwn apo 340001 - 370236, opou kai to diko moy einai se ayto to diasthma. kapoy sto 59 m 60 to ypologizw na einai. esteila mail ston
Andreas.Harz@partner.bmw.de
kai elpizw na apanthsei.
agorasa thn r 26 se sxedon se aristh katastash 1600 e apo idioth kai se kammia 20aria meres tha thn balw mesa gia genikh episkeyh apo to mhden. ksereis mhpws sygkentrvseis me bmw palies klp.
epishs mipws gnvrizeis kanenan na exei bmw boxer r 51 se athlia katastash pou na mhn kineitai kai na thn poulaei??

catmaster
01/03/2009, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TRELOMHXANIKOI
ok. sto 2o link anaferetai to montelo r26 kai oi arithmoi plaisiwn apo 340001 - 370236, opou kai to diko moy einai se ayto to diasthma. kapoy sto 59 m 60 to ypologizw na einai. esteila mail ston
Andreas.Harz@partner.bmw.de
kai elpizw na apanthsei.
agorasa thn r 26 se sxedon se aristh katastash 1600 e apo idioth kai se kammia 20aria meres tha thn balw mesa gia genikh episkeyh apo to mhden. ksereis mhpws sygkentrvseis me bmw palies klp.
epishs mipws gnvrizeis kanenan na exei bmw boxer r 51 se athlia katastash pou na mhn kineitai kai na thn poulaei??

οι R26 παρήχθησαν από το 1955 μέχρι το 1961 άρα αν συμφωνείς με το Vin κάπου εκεί μέσα είσαι ..

1600 ? σε καλή κατάσταση ;; μια χαρά την αγόρασες - καλοτάξιδη ...

γιατί να κάνεις γενική επισκευή αν είναι καθαρή τότε;;;

συγκεντρώσεις που θα σε καλύψουν σε πολλά θέματα κάνει η Λέσχη Κλασσικής Μοτοσυκλέτας http://www.classicbike.gr/ .... νομίζω μαζεύονται κάθε Δευτέρα και Πέμπτη στην πλατεία Ασωμάτων, δεν είναι μόνο για Bmw αλλά θα σε βοηθήσουν αρκετά για την δική σου ...κάνουν και πολλές βόλτες ...


R51 δεν γνωρίζω κανέναν να έχει στην κατάσταση που λες και να την πουλάει .... (άσχετο αλλά τη την θέλεις ;; )



:wave2:

TRELOMHXANIKOI
01/03/2009, 08:17
ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ, Η ΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΟΛΕΣ ΒΑΜΜΕΝΕΣ ΜΕ ΠΙΝΕΛΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΑ ΜΟΝΗΣ. ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΑΝΕΤΑ, ΑΛΛΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ, Ο ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΣ ΣΕ ΤΟΡΝΟΥΣ ΚΑΙ CNC KAI O ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΜΟΥ ΦΑΝΟΠΟΙΟΣ. ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙ ΕΞΩ. ΒΑΣΙΚΑ ΕΨΑΧΝΑ ΜΙΑ 500ΑΡΑ ΝΑ ΒΡΩ, ΠΑΛΙΑ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΕ ΜΟΝΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΛΙΑ 500ΑΡΑ.
ΕΣΥ ΠΩΣ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ? ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ?

george72
01/03/2009, 09:14
και αριθμος πλαισιου υπαρχει στο r-26
και ταμπελακι αυθεντικοτητας....

το ταμπελακι ειναι πριτσινωμενο στον λαιμο του τιμονιου
απο την μπροστιμη μερια
αναφερει ημερομηνια παραγωγης μοντελου, ιπποδυναμη, κτλ...

μια χαρα τραβαει και με ενα και με 2 ατομα....
βεβαια το r-26 δεν φημιζεται για τις επιδοσεις του αλλα θα σε παει και θα σε φερει
μια χαρα οπου και ανα πας αμα δεν το ζορισεις ιδιαιτερα

στο δικο μου εχω δεν στο κοντερ στης vdo μεχρι και 120 χλμ
και οσο το αφηνεις με 4η τοσο θα ανεβαζει σιγα σιγα....

τα ρευματα να προσεξεις λιγο γιατι σε περιπτωση που δεν εχει αυτοματο...
ετσι και μεινεις απο μπαταρια δεν προκειται να παρει με τιποτα μπρος
οσες μανιβελιες και τραβηξεις...
ο αυτοματος ειναι το μικρο μεταλικο κουτακι κατω απο το μπροστινο μονοσελο...
τα r-26 πασχουν απο ρευματα....

στο φαναρι πανω εχεις 2 φωτακια ενα της νεκρας πρασσινο και ενα πορτοκαλι που
σου δειχνει αν φερνει ρευμα, το πορτοκαλι πρεπει να αναβει οταν βαζεις μπρος και
μετα να σβηνει.....
αμα παραμενει αναμενο καπου θα εχεις προβλημα..

καμια σχεση με r-51 η r-50....
τα οποια θα πανε και χωρις μπαταρια....

(βασικο) την βενζινη να κλεινεις οταν δεν το κινεις
στην πλαγια θεση ο διακοπτης ειναι off




εδω θα σε βοηθησει πολυ....:smilea:
πας στο

http://www.bmw-einzylinder.de/index2.php

πας Τipps --> Handbucher

και μετα πας στο INSTANDSETZUNGSANLEITUNG R26 & R27



εδω θα βρεις τα παντα απο ανταλακτικα και αναλωσιμα για το R-26
στον Καφουνη στο Μοναστηρακι

http://www.kafounis.gr/bmw/index.html


εδω η λεσχη φιλων κλασικης μοτοσυκλετας

http://www.classicbike.gr/


περισοτερα θα σου πει και ο sapilla racing
:D

TRELOMHXANIKOI
01/03/2009, 09:45
ΤΟ ΕΧΩ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ. ΤΑΜΠΕΛΑΚΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΤΕΛΙΚΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 90 ΚΜ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ, ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΔΙΠΛΟ. ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΑΝΟΙΞΑ ΛΙΓΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΜΑΝΙΑΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΑΤΙΝΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΥΡΙΣΕΙ. ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΝΕΚΡΑ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟ ΓΥΡΙΣΩ ΝΑ ΑΝΑΨΕΙ ΤΟ ΦΩΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΙ ΛΑΜΠΑΚΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΒΗΣΤΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΑΝΝΑΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΞΑΝΑΣΒΗΝΕΙ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΜΕΝΟ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΛΑΜΠΑΚΙ ΑΝΒΕΙ ΜΕΤΑ ΣΒΗΝΕΙ ΚΛΠ.
ΕΣΕΝΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΣΟΥ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ?

george72
01/03/2009, 10:10
ΤΑΜΠΕΛΑΚΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ..

τα r-26 εκει εχουν το ταμπελακι ακριβως κατω απο το τιμονι στο λαιμο...
στριψε λιγο το τιμονι και κοιτα ξανα...
σε περιπτωση που ο προηγουμενος ιδιοκτητης το ειχε βαψει..
μπορει να μην το εβαλε ξανα
προσπαθησε να μιλησεις μαζι του...



ΕΙΔΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

χρονο και χρημα, και αφου λες οτι εχεις τους γνωστους για να το φτιαξεις
ολα θα γινουν....
στο ξαναλεω προσοχη με τα ρευματα στο r-26, πασχει...
επικοινωνησε με την λεσχη φιλων κλασικης μοτοσυκλετας
εκει υπαρχουν αρκετοι ανθρωποι και με r-26 αλλα και με αλλα παλια bmw
μεταξυ των οποιων και μαστοροι...



ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΙ ΛΑΜΠΑΚΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΒΗΣΤΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΑΝΝΑΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΞΑΝΑΣΒΗΝΕΙ

αυτο πρεπει να γινεται, με το που βαζεις το κλειδι πρεπει να αναβουν και τα 2 φωτακια
νεκρας και ρευματος χωρις να λειτουργει το μοτερ...
μολις παρει μπρος πρεπει το κοκκινο να σβηνει...
αστο λιγο στο ρελαντι κανα 5λεπτο με λιγες στροφουλες παραπανω στο γκαζι να δουλεψει να ζεσταθει....
βγαλτο μια βολτα χωρις φωτα και κορνες....
το κοκκινο ΔΕΝ πρεπει να αναβει αν μετα απο βολτα συνεχιζει να αναβει τοτε δεν φερνει ρευμα

τσεκαρε και μπαταρια αν ειναι φορτισμενη πολους κτλ...


οτι αλλο χρειστεις σου εστειλα Π.Μ (προσωπικο μηνυμα)

TRELOMHXANIKOI
01/03/2009, 10:21
ΟΚ ΘΑ ΤΑ ΕΛΕΓΞΩ ΜΕ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ.
ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΕ 50 ε ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.
ΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΚΑΙ ΓΥΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ?