PDA

View Full Version : ΚΙΒΩΤΙΟ Κ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΧΕΣΗΣ



Σελίδες : [1] 2

xapos_kil
02/03/2009, 09:48
Το μονο που μ'απασχολει ειναι ο τροπος που μπορουν να μπαινουν οι σχεσεις σ'ενα κιβωτιο αξιοπιστα κ με τις μικροτερες φθορες..

Συμπλεκτης η καρφωμα ; Κ στις 2 περιπτωσεις οι σχεσης μπαινουν.. Το θεμα ειναι αν κανουμε ζημια η οχι στα επιμερους τμηματα τις μηχανης ; ; ;

Συμπλεκτης σιγουρα αλλα το καρφωμα σε χαλαρους ρυθμους οχι σε πιστα κανει Τοση φθορα η ζημια ;

OldMan
03/03/2009, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από xapos_kil
Το μονο που μ'απασχολει .......
Είσαι ευτυχισμένος (και μάλλον δεν το ξέρεις...) :wave2:

DeadEye
03/03/2009, 07:11
Παιδια κ γω το ιδιο ρωτημα εχω ... στο fz6 μου οι ταχυτητες μερικες φορες κοπανανε κ αλλες παλι οχι .

Εχω δοκιμασει ολα τα γνωστα κολπα , λαδωμα σφιξιμο αλυσιδας, ντιζα συμπλεκτη κτλ. κ παλι το ιδιο μενει .

Το μονο που μπορω να κανω για να μην κοπαναει ειναι να εχω ψηλα τις στροφες , να κανω αποτομη αλλαγη και την μανετα του συμπλεκτη να την χειριζομαι με δυο δαχτυλα μονο, και μεχρι την μεση τραβηγμα .

:confused:

Πειραζει το κιβωτιο ? Τελος παντων, ας πει καποιος ποιος ειναι ο σωστος τροπος ?

:look:

toyar
03/03/2009, 10:18
Όλοι οι τρόποι σωστοί είναι.:p Αρκεί να είναι στα κιβώτια των άλλων:smokin:

the who
03/03/2009, 11:18
Δεν χρησιμοποιω ποτε συμπλεκτη







































στο παπι.

GiannisBlessed
03/03/2009, 11:34
αντε να πει καποιος!θελω και γω να μαθω!με σιγουρια Εε!!

toyar
03/03/2009, 11:37
Δηλαδή το ερώτημα υφίσταται;:confused: Δεν είναι πλάκα; :eyepop:

johnnyestia
03/03/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye
Παιδια κ γω το ιδιο ρωτημα εχω ... στο fz6 μου οι ταχυτητες μερικες φορες κοπανανε κ αλλες παλι οχι .

Εχω δοκιμασει ολα τα γνωστα κολπα , λαδωμα σφιξιμο αλυσιδας, ντιζα συμπλεκτη κτλ. κ παλι το ιδιο μενει .

Το μονο που μπορω να κανω για να μην κοπαναει ειναι να εχω ψηλα τις στροφες , να κανω αποτομη αλλαγη και την μανετα του συμπλεκτη να την χειριζομαι με δυο δαχτυλα μονο, και μεχρι την μεση τραβηγμα .

:confused:

Πειραζει το κιβωτιο ? Τελος παντων, ας πει καποιος ποιος ειναι ο σωστος τροπος ?

:look:

Στο Fz6 το δικό μου πάσης φύσεως κοπανήματα στις αλλαγές εξαφανιστήκανε με χρήση λαδιού Torco T4R(ημισυνθετικού). Πραγματικά δεν το φανταζόμουνα πως μπορούσε να μαλάκωνε έτσι με απλή αλλαγή λαδιών.

xapos_kil
03/03/2009, 12:25
τελικα ομως κανει ; ασχετος αν δεν κοπαναει η οχι.. αν κανει τοτε ναι να ψαξω να βρω που καθε αλλαγη αν ειναι να την παρω παραμασχαλα ομως μετα.. 100% συμπλεκτης..

the who
03/03/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από xapos_kil
τελικα ομως κανει ; ασχετος αν δεν κοπαναει η οχι.. αν κανει τοτε ναι να ψαξω να βρω που καθε αλλαγη αν ειναι να την παρω παραμασχαλα ομως μετα.. 100% συμπλεκτης..

Αν δεν χρειαζοταν ο συμπλεκτης δεν θα υπηρχε στις μηχανες στα αυτοκινητα κλπ.Εξακολουθω να μην καταλαβαινω το διλλημα σου.Κοπαναει η οχι?Καποτε στις "κοντρες" βαζαμε τις ταχυτητες καρφωτες για να μη χανουμε χρονο και στροφες.Ξεραμε ομως οτι πηδαγαμε στεγνα το κιβωτιο και ηταν μηχανακια που τον περισσοτερο καιρο ηταν μεσα στο συνεργειο.Επισης το κοστος αγορας και συντηρησης εκεινων των μηχανων δεν συγκρινεται με το αντιστοιχο των σημερινων.
Ψιλοασχετο και αδιακριτο αλλα ειναι η πρωτη μηχανη που εχεις?

xapos_kil
03/03/2009, 17:17
Μετα την vstrom ειμαι με vfr αλλα απλα επειδη απλα μπαινουν χωρις πολλα πολλα ειμαι περιεργος κ μηχανικα εθισμενος.. κ ψαχνομαι..

στα ανεβασμα απλα λιγο δυσκολετερα αλλα οχι ιδιαιτερα χωρις συμπλεκτη.. δεν το ειχα δοκιμασει στην vstrom κ δεν εχω μετρο συγκρισεις.. σκαστες κ καρφωτες ειναι αισθητα φανερο παντως οτι το γ!@ς το κιβωτιο.. Εγω παντα με συμπλεκτη κανω τις αλλαγες πλυν της δοκιμης που ειπα κ οχι με πολλα γκαζια κ ιστοριες..

stefanos
03/03/2009, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από xapos_kil
Μετα την vstrom ειμαι με vfr αλλα απλα επειδη απλα μπαινουν χωρις πολλα πολλα ειμαι περιεργος κ μηχανικα εθισμενος.. κ ψαχνομαι..

στα ανεβασμα απλα λιγο δυσκολετερα αλλα οχι ιδιαιτερα χωρις συμπλεκτη.. δεν το ειχα δοκιμασει στην vstrom κ δεν εχω μετρο συγκρισεις.. σκαστες κ καρφωτες ειναι αισθητα φανερο παντως οτι το γ!@ς το κιβωτιο.. Εγω παντα με συμπλεκτη κανω τις αλλαγες πλυν της δοκιμης που ειπα κ οχι με πολλα γκαζια κ ιστοριες..

:p honda:p

OldMan
04/03/2009, 08:06
Ας μετακομίσουμε ...

(για να μην αποδημήσουμε ..) :wave2:

MikeG
04/03/2009, 08:21
Πάμε Γενικές :winka:

catmaster
04/03/2009, 08:25
Τι θα γίνει κορίτσια σήμερα με το θέμα μας ;;; :D :D



:smokin:

makis206
04/03/2009, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Τι θα γίνει κορίτσια σήμερα με το θέμα μας ;;; :D :D
:smokin:

Χωρίς αμπραγιάρισμα πηγαίνει πάνω κάτω ε ;:lol:

Maira
04/03/2009, 10:21
Νόμιζα ότι θα μεταφερόταν στα ανέκδοτα!!!!


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:





Πλάκα κάνουμε έτσι??????



Έχω μια άλλη απορία!!!!! :confused: :confused:


Τι δουλειά κάνει ο συμπλέκτης?????



Γιατί αν δεν κάνει κάποια δουλειά να τον βγάλουμε τελείως!!!!


:uplate:



Σοβαρευτείτε λίγο!!!!


Ο συμπλέκτης είναι για να συμπλέκει και να αποσυμπλέκει!!!! Για να μην υπάρχει φθορά στα γρανάζια!!! (καλά τα λέω????)

Τώρα αν δεν θέλετε να γραναζάκια σας........ αυτό είναι ένα άλλο θέμα!!!!


:wave2:

sniper
04/03/2009, 10:26
Ο συμπλέκτης ειναι για τις κότες.

Και το μεταφέρω στα τεχνικά γιατί πολλοί δεν ξέρουν ακόμα τι είναι συμπλέκτης.

Αντώνης, ξεκίνα να γράφεις τα περί συμπλεξης/αποσύμπλεξης. :D

OldMan
04/03/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και το μεταφέρω στα τεχνικά γιατί πολλοί δεν ξέρουν ακόμα τι είναι συμπλέκτης.
Αντώνης, ξεκίνα να γράφεις τα περί συμπλεξης/αποσύμπλεξης. :D
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τόχουμε χάσει εντελώς, μΕ φαίνεται ... :wacko:

Φύγαμε για Προβληματισμούς ...:wave2:

MikeG
04/03/2009, 11:22
Βρε βρε, αυτό το thread όλο εμένα κυνηγάει... & έχω και μια ψυχολογία σήμερα...

Για να δούμε...

Maira
04/03/2009, 11:56
Αφού μπήκε εδώ...................




Τι είναι τελικά ο συμπλέκτης????


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Να τον πατάς ή να μην τον πατάς????

:confused: :confused:

:bawl: :bawl: :bawl:

vangelis 64
04/03/2009, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Αφού μπήκε εδώ...................




Τι είναι τελικά ο συμπλέκτης????


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Να τον πατάς ή να μην τον πατάς????

:confused: :confused:

:bawl: :bawl: :bawl: Να τον πατάς γιατί αλλιώς την πάτησς.:p


ρε τι έχουμε πάθει σήμερα.....

VegasKitty
04/03/2009, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Να τον πατάς γιατί αλλιώς την πάτησς.:p


ρε τι έχουμε πάθει σήμερα.....



Και αν τον πατας, να τον απατας μαλακα και ηρεμα, η αγρια και αποτομα??? :look:

Πιο εχει καλυτερη αποδοση και επιδοση, οεο??? :dizzy:




:D

jfx
04/03/2009, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Νόμιζα ότι θα μεταφερόταν στα ανέκδοτα!!!!


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



------------------------------

Τι δουλειά κάνει ο συμπλέκτης?????



Γιατί αν δεν κάνει κάποια δουλειά να τον βγάλουμε τελείως!!!!

------------------------------

Σοβαρευτείτε λίγο!!!!








Εκτός από τις εξυπνάδες, δε μπορείς να σκεφτείς κάποια άλλη δουλειά στην οποία χρειάζεται ο συμπλέκτης εκτός απο την αλλαγη από μία σχέση σε μία άλλη; :a31:

------------------------------
@ xapos_kil


Είτε με συμπλεκτη είτε χωρίς , υπαρχει στις αλλαγες μια μικρή φθορά.

θεωρητικά, αν γίνει σωστά το ανέβασμα χωρίς συμπλεκτη, δεν δημιουργείται κανένα επιπλέον πρόβλημα κι αυτο διότι είτε κλείσεις σωστά το γκάζι (πόσο και πότε) είτε τραβήξεις το συμπλέκτη και κανεις την αλλαγη(ανέβασμα), στο κιβώτιο έχει την ίδια επίδραση.

Το γκάζι πρέπει να είναι κατά τη διάρκεια της αλλαγής τόσο, ώστε να ασκείται όσο το δυνατόν λιγότερη ροπή από τον ένα αξονα στον άλλο. Αν γίνει αυτό σωστά, η αλλαγή γίνεται πάρα πολύ ομαλά και απαιτεί ελάχιστη δυναμη στο πόδι.
Σε αλλαγες μεταξύ μεγαλύτερων σχέσεων (απο 5η σε 6η) οι ανοχές στους χειρισμούς είναι μεγαλύτερες απ'οτι στις αλλαγές μεταξύ μικρότερων(πχ απο 1η σε 2α)

Αυτά όσον αφορά το ανέβασμα. και το κατέβασμα γίνεται θεωρητικά χωρίς συμπλέκτη μια χαρά αλλά απ'οτι εχω καταλάβει στην πράξη είναι πολύ πιο δύσκολος ο συγχρονισμός του σκριπ κατά το κατέβασμα γι αυτο και αποφέυγεται.

Δες κι αυτά τα λινκς:

http://forums.cycleworld.com/showthread.php?t=129837
http://www.sportrider.com/ride/146_0704_clutchless_upshifting/index.html

p@nos
04/03/2009, 15:11
Το ''ασυγχρονιστο κιβωτιο'' σας λεει κατι?


σε οσους πιστευουν οτι οι καρφωτες απαγορευοντε παει η ερωτηση...

οτιδηποτε δε χρησιμοποιεις σωστα χαλαει, και το κιβωτιο των μηχανων ειναι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ για να αλλαζει ταχυτητες χωρις συμπλεκτη...

το γιατι και το πως βαριεμαι να το γραψω, ετσι κι αλλιως ολο και κατι θα υπαρχει στο ιντερνετ, οποιος ενδιαφερεται ας ριξει μια ματια...

:wave2:

Maira
04/03/2009, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Εκτός από τις εξυπνάδες, δε μπορείς να σκεφτείς κάποια άλλη δουλειά στην οποία χρειάζεται ο συμπλέκτης εκτός απο την αλλαγη από μία σχέση σε μία άλλη; :a31:

------------------------------
@ xapos_kil


Είτε με συμπλεκτη είτε χωρίς , υπαρχει στις αλλαγες μια μικρή φθορά.

θεωρητικά, αν γίνει σωστά το ανέβασμα χωρίς συμπλεκτη, δεν δημιουργείται κανένα επιπλέον πρόβλημα κι αυτο διότι είτε κλείσεις σωστά το γκάζι (πόσο και πότε) είτε τραβήξεις το συμπλέκτη και κανεις την αλλαγη(ανέβασμα), στο κιβώτιο έχει την ίδια επίδραση.

Το γκάζι πρέπει να είναι κατά τη διάρκεια της αλλαγής τόσο, ώστε να ασκείται όσο το δυνατόν λιγότερη ροπή από τον ένα αξονα στον άλλο. Αν γίνει αυτό σωστά, η αλλαγή γίνεται πάρα πολύ ομαλά και απαιτεί ελάχιστη δυναμη στο πόδι.
Σε αλλαγες μεταξύ μεγαλύτερων σχέσεων (απο 5η σε 6η) οι ανοχές στους χειρισμούς είναι μεγαλύτερες απ'οτι στις αλλαγές μεταξύ μικρότερων(πχ απο 1η σε 2α)

Αυτά όσον αφορά το ανέβασμα. και το κατέβασμα γίνεται θεωρητικά χωρίς συμπλέκτη μια χαρά αλλά απ'οτι εχω καταλάβει στην πράξη είναι πολύ πιο δύσκολος ο συγχρονισμός του σκριπ κατά το κατέβασμα γι αυτο και αποφέυγεται.



Να σου απαντήσω.......

Από μια σχέση σε μια άλλη ποτέ δεν πατάω συμπλέκτη γιατί περιπλέκει τα πράγματα!!! Προτιμώ ένα διάστημα ηρεμίας για να πέσουν τα γκάζια και να μπορέσω να μεταβώ στην επόμενη σχέση χωρίς να μπλοκάρει το μηχάνημα!!! Βέβαια είναι κάποιοι που αλλάζουν σχέση με σύμπλεξη και εκεί μπερδεύονται οι σχέσεις και έχουμε μεγάλο πρόβλημα!!!!




:smokin:


όσο για το δεύτερο σκέλος..........

Μιλάμε για ανθρώπους που τρέχουν στο moto gp ή για μας?????

:smokin:

Maira
04/03/2009, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Το ''ασυγχρονιστο κιβωτιο'' σας λεει κατι?


σε οσους πιστευουν οτι οι καρφωτες απαγορευοντε παει η ερωτηση...

οτιδηποτε δε χρησιμοποιεις σωστα χαλαει, και το κιβωτιο των μηχανων ειναι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ για να αλλαζει ταχυτητες χωρις συμπλεκτη...

το γιατι και το πως βαριεμαι να το γραψω, ετσι κι αλλιως ολο και κατι θα υπαρχει στο ιντερνετ, οποιος ενδιαφερεται ας ριξει μια ματια...

:wave2:



Απορία:


Τότε γιατί τον έχουν????

:wave2:

p@nos
04/03/2009, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Απορία:


Τότε γιατί τον έχουν????

:wave2:


για να μπαινει η ταχυτητα οταν η μοτο ειναι ακινητοποιημενη...

αλλου η χρηση δεν ειναι απαραιτητη...

και το να αλλαζεις καρφωτες ΣΩΣΤΑ δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο πολλοι πιστευουν, ειναι τοσο απλο που μετα απο λιγη εκικοιωση απλα ξεχνας να χρησιμοποιεις τον συμπλεκτη...

hidefnick
04/03/2009, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Απορία:
Τότε γιατί τον έχουν????
:wave2:

Για να σταματάμε?????:D :D :D (Τι κερδίζω?)

Maira
04/03/2009, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
για να μπαινει η ταχυτητα οταν η μοτο ειναι ακινητοποιημενη...

αλλου η χρηση δεν ειναι απαραιτητη...

και το να αλλαζεις καρφωτες ΣΩΣΤΑ δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο πολλοι πιστευουν, ειναι τοσο απλο που μετα απο λιγη εκικοιωση απλα ξεχνας να χρησιμοποιεις τον συμπλεκτη...




Έφτασε λοιπόν η yamaha να κάνει τόσες μελέτες για κάτι που τελικά έτσι κι αλλιώς γινόταν????


Το μοντέλο είναι τυχαίο! Απλά αυτό είχε απόδειξη ότι στα υπόλοιπα μοντέλα δεν ισχύει κάτι τέτοιο χωρίς φθορά!!! (http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/sport_touring/FJR1300AS.jsp)


:wave2:

Maira
04/03/2009, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Για να σταματάμε?????:D :D :D (Τι κερδίζω?)



:nono:


Για να κορνάρουμε!!!!


:lol: :lol: :lol:

stefanos
04/03/2009, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Έφτασε λοιπόν η yamaha να κάνει τόσες μελέτες για κάτι που τελικά έτσι κι αλλιώς γινόταν????


Το μοντέλο είναι τυχαίο! Απλά αυτό είχε απόδειξη ότι στα υπόλοιπα μοντέλα δεν ισχύει κάτι τέτοιο χωρίς φθορά!!! (http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/sport_touring/FJR1300AS.jsp)


:wave2:

Οχι ακριβώς.Μάλλον είναι απόδειξη ότι εφόσον μπορέσεις να κάνεις την δουλειά της χαζής ηλεκτρονικής συσκευής που πουλάει η Yamaha σαν gatzetακι ξεπερνάς την ανάγκη χρήσης του συμπλέκτη.
Το κιβώτιο παραμένει το ίδιο.
Απλά θέλει συντονισμό κινήσεων και λίγη προπόνηση.
Για ποιό λόγο όμως?
Η μόνη περίπτωση που θα χρειαστεί κάτι τέτοιο είναι εάν κρατάς τσιγάρο την ώρα που οδηγάς.:p

p@nos
04/03/2009, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Έφτασε λοιπόν η yamaha να κάνει τόσες μελέτες για κάτι που τελικά έτσι κι αλλιώς γινόταν????


Το μοντέλο είναι τυχαίο! Απλά αυτό είχε απόδειξη ότι στα υπόλοιπα μοντέλα δεν ισχύει κάτι τέτοιο χωρίς φθορά!!! (http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/sport_touring/FJR1300AS.jsp)


:wave2:

πιανεις λαθος παραδειγμα...

καποτε το αβανς ηταν ρυθμιζομενο στους κινητηρες, κανοντας ομως το μοτερ πιο ''δυσχρηστο'',αυτο δε σημαινε οτι δε δουλευε κιολας η οτι δε δουλευε σωστα...

το ξαναλεω, το ασυγχρονιστο κιβωτιο ειναι κατασκευασμενο να αλλαζουν οι ταχυτητες χωρις συμπλεκτη, γιατι για την ακριβεια ειναι προσυμπλεγμενες πρωτου γινει η αλλαγη(σε αντιθεση με τα αυτοκινητα)

αμα ξερεις 5 πραγματα απο μηχανικα/μηχανολογικα, ριξε μια ματια στο ιντερνετ, οι πληροφοριες ειναι ατελειωτες...

αμα δε σκαμπαζεις ομως, πιστευε και μη ερευνα σε αυτο που σου λεω:winka:

Maira
04/03/2009, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
πιανεις λαθος παραδειγμα...

καποτε το αβανς ηταν ρυθμιζομενο στους κινητηρες, κανοντας ομως το μοτερ πιο ''δυσχρηστο'',αυτο δε σημαινε οτι δε δουλευε κιολας η οτι δε δουλευε σωστα...

το ξαναλεω, το ασυγχρονιστο κιβωτιο ειναι κατασκευασμενο να αλλαζουν οι ταχυτητες χωρις συμπλεκτη, γιατι για την ακριβεια ειναι προσυμπλεγμενες πρωτου γινει η αλλαγη(σε αντιθεση με τα αυτοκινητα)

αμα ξερεις 5 πραγματα απο μηχανικα/μηχανολογικα, ριξε μια ματια στο ιντερνετ, οι πληροφοριες ειναι ατελειωτες...

αμα δε σκαμπαζεις ομως, πιστευε και μη ερευνα σε αυτο που σου λεω:winka:


Επειδή δεν σκαμπάζω μια από μηχανολογικά, μπορείς να μου πεις τι λέει η σελίδα αυτή??? (http://www.dansmc.com/gearbox.htm)

Γιατί βαριέμαι να μεταφράζω!!!! Είναι προσυμπλεγμένες? αυτό λέει????


:wave2:

aakkuan
04/03/2009, 17:50
ρε σεις συγνωμη δηλαδή και χωρίς να το παίζω έξυπνος γιατι δεν μπορω άλλωστε αλλά γιατί κανένας ποτέ στις σχολές οδηγών δεν μιλάει για τέτοιο πράμα?? και καθόμουν εγώ ο μαλάκας και μάθαινα συμπλέκτη ενώ ήταν τόσο απλό???

δηλαδή εγώ επειδή δεν το έχω ξανακούσει πως γίνεται χωρίς συμπλέκτη?? τερματίζεις την σχέση, κλείνεις το γκάζι και βαράς την ταχύτητα??

Maira
04/03/2009, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
ρε σεις συγνωμη δηλαδή και χωρίς να το παίζω έξυπνος γιατι δεν μπορω άλλωστε αλλά γιατί κανένας ποτέ στις σχολές οδηγών δεν μιλάει για τέτοιο πράμα?? και καθόμουν εγώ ο μαλάκας και μάθαινα συμπλέκτη ενώ ήταν τόσο απλό???

δηλαδή εγώ επειδή δεν το έχω ξανακούσει πως γίνεται χωρίς συμπλέκτη?? τερματίζεις την σχέση, κλείνεις το γκάζι και βαράς την ταχύτητα??


Ότι γίνεται, γίνεται!!! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχουν φθορά τα γρανάζια!!!

Επειδή βρίσκονται σε διαρκή κίνηση όλα, μπορείς να βρεις το σημείο που από το ένα θα συμπλέξεις το άλλο! Το θέμα είναι πως ο συμπλέκτης βρίσκεται εκεί για να κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά! Όταν θες να αλλάξεις ταχύτητα να τον πατάς και να αλλάζεις χωρίς προβληματισμούς και σκέψεις!!:winka:

Ο συμπλέκτης είναι εκεί για κάποιο λόγο! Τώρα ας μας πει κάποιος για ποιο λόγο δεν τον βγάζουμε να τελειώνει! Μην χαλάμε και ντίζες!!!!

:wave2:

road spirit
04/03/2009, 18:02
ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΥΡΙΕ

catmaster
04/03/2009, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ΗΜΑΡΤΟΝ ΚΥΡΙΕ


:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:


:a029: :a029: :a029: :a029:



:a012:

stefanos
04/03/2009, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Ότι γίνεται, γίνεται!!! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν έχουν φθορά τα γρανάζια!!!

Επειδή βρίσκονται σε διαρκή κίνηση όλα, μπορείς να βρεις το σημείο που από το ένα θα συμπλέξεις το άλλο! Το θέμα είναι πως ο συμπλέκτης βρίσκεται εκεί για να κάνει μια συγκεκριμένη δουλειά! Όταν θες να αλλάξεις ταχύτητα να τον πατάς και να αλλάζεις χωρίς προβληματισμούς και σκέψεις!!:winka:

Ο συμπλέκτης είναι εκεί για κάποιο λόγο! Τώρα ας μας πει κάποιος για ποιο λόγο δεν τον βγάζουμε να τελειώνει! Μην χαλάμε και ντίζες!!!!

:wave2:

Τα γρανάζια είναι μόνιμα συμπλεγμένα όλα ταυτόχρονα.Χοντρικά εμείς επιλέγουμε ποιό ζευγάρι θα χρησιμοποιήσουμε.Ο συμπλέκτης είναι εκεί για να προσαρμοστεί ομαλά στην νέα σχέση το μηχανικό σύνολο.Εάν μπορείς να το κάνεις με το γκάζι ή με ένα μηχανισμό που επεμβαίνει στην ανάφλεξη απλά καταργήται ο συμπλέκτης.
Υπάρχουν στην αγορά shifters τα λένε? που κάνουν ακριβώς αυτό, και το πουλάει και η yamaha στο 1200 απ ότι φαίνεται.Εκεί εκτός απο το ξεκίνημα δεν χρησιμοποιείται ο συμπλέκτης.Παρ όλα αυτά καλό είναι να χρησιμοποιείται κανονικά και όπως προβλέπεται, χωρίς άγχος όμως :p

broum
04/03/2009, 21:08
ο συμπλεκτης χρειαζεται για σουζες και για ντριφτ .-:smilea:

p@nos
05/03/2009, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Επειδή δεν σκαμπάζω μια από μηχανολογικά, μπορείς να μου πεις τι λέει η σελίδα αυτή??? (http://www.dansmc.com/gearbox.htm)

Γιατί βαριέμαι να μεταφράζω!!!! Είναι προσυμπλεγμένες? αυτό λέει????


:wave2:


nai προσυμπλεγμενες ειναι...
για την ακριβεια ειναι μονημως συμπλεγμενες, σε αντιθεση με του αυτοκινητου...

αν μπορεις να αλλαξεις σωστα την ταχυτητα χωρις συμπλεκτη(χωρις να κοπανανε οι ταχυτητες δλδ) αλλαζε τες αν θες χωρις συμπλεκτη, αλλιως ο συμπλεκτης θα κανει τη δουλεια πιο ευκολα...



:wave2:

MikeG
05/03/2009, 03:02
:wave2:

makis206
05/03/2009, 03:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
:wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


157468

catmaster
05/03/2009, 03:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

το -1 κουμπί Μάκη μου το ξέχασες ....

(ακριβώς κάτω από το πάρκινγκ .... το καλό το show ... ) :wacko:


:winka:

makis206
05/03/2009, 03:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
το -1 κουμπί Μάκη μου το ξέχασες ....
(ακριβώς κάτω από το πάρκινγκ .... το καλό το show ... ) :wacko:
:winka:

Έχει ένα "Χ" δίπλα στην κλειδαριά με τον κόκκινο κύκλο, αυτό μάλλον πως αποσυνδέει την καμπίνα με τα συρματόσχοινα και πιάνει τα άπατα σε χρόνο ντε-τε :lol:

catmaster
05/03/2009, 03:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έχει ένα "Χ" δίπλα στην κλειδαριά με τον κόκκινο κύκλο, αυτό μάλλον πως αποσυνδέει την καμπίνα με τα συρματόσχοινα και πιάνει τα άπατα σε χρόνο ντε-τε :lol:

+1000 και χωρίς αλεξίπτωτο και φρένα ασφαλείας ...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
05/03/2009, 03:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
+1000 και χωρίς αλεξίπτωτο και φρένα ασφαλείας ...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Έτσι έτσι, και με πατημένο συμπλέκτη ! :lol: :rotflmao:

nikos force
05/03/2009, 03:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos


και το να αλλαζεις καρφωτες ΣΩΣΤΑ δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο πολλοι πιστευουν, ειναι τοσο απλο που μετα απο λιγη εκικοιωση απλα ξεχνας να χρησιμοποιεις τον συμπλεκτη...

το εχεις κανει πολλες φορες απο δευτερα σε τριτη με 13.000 στροφες ?

nikos force
05/03/2009, 03:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Υπάρχουν στην αγορά shifters τα λένε? που κάνουν ακριβώς αυτό, και το πουλάει και η yamaha στο 1200 απ ότι φαίνεται.Εκεί εκτός απο το ξεκίνημα δεν χρησιμοποιείται ο συμπλέκτης. τα shifters η βασικη τους δουλεια ειναι να γινεται η αλλαγη με τερμα γκαζι ... αν καποιος κυνηγαει δεκατακια ειναι χρησιμο στο 1200 oxi τοσο ...

reinmeister
05/03/2009, 04:45
οταν συμπλεκεις....περιπλεκεις...:D

BELZEBOYLIS
05/03/2009, 05:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οταν συμπλεκεις....περιπλεκεις...:D



τελικά τι κάνουμε , τον πατάμε ή όχι τον κύριο συμπλέκτη ?


Αν όχι , να τον ξηλώσω για να γλιτώσω βάρος !!! :lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

p@nos
05/03/2009, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
το εχεις κανει πολλες φορες απο δευτερα σε τριτη με 13.000 στροφες ?


den exw οδηγησει μηχανακι που ανεβαζει μεχρι τις 13,000 σαλ...

αλλα δε βρισκω και λογο να μη γινεται η αλλαγη
:wave2:

-----------------------

τωρα γιατι η συζητηση μεταφερθηκε στα ανεκδοτα δε μπορω να καταλαβω...

στο μοτο.γρ μονο για καλημερες και ανεκδοτα θα πρεπει να συζηταμε, θεματα οπως κιβωτια, αλλαγες ταχυτητων, γραναζια κλπ δεν εχουν θεση εδω μεσα μαλλον...

p@nos
05/03/2009, 06:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
τα shifters η βασικη τους δουλεια ειναι να γινεται η αλλαγη με τερμα γκαζι ... αν καποιος κυνηγαει δεκατακια ειναι χρησιμο στο 1200 oxi τοσο ...


η αλλαγη δε γινεται με τερμα γκαζι ομως:winka:

το γκριπ μπορει να ειναι στο τερμα...

ομως η δουλεια του σιφτερ ειναι να μειωνει την τροφοδοσια(κατι που κανεις και χωρις αυτο απλα κλεινοντας το γκαζι)

FestoNero
05/03/2009, 06:12
Τα έχω με μια κοπέλα εδώ και 4 μήνες, αλλά τις προάλλες γνώρισα μια κουκλάρα και τη σκέφτομαι ακόμα.
:rolleyes:
























Μπορώ με ένα κιβώτιο να αλλάξω σχέση;
:bigcry: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:
Must. Study. Must. Stop. Spamming. :cry:

stefanos
05/03/2009, 06:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
η αλλαγη δε γινεται με τερμα γκαζι ομως:winka:

το γκριπ μπορει να ειναι στο τερμα...

ομως η δουλεια του σιφτερ ειναι να μειωνει την τροφοδοσια(κατι που κανεις και χωρις αυτο απλα κλεινοντας το γκαζι)


Το θέμα είναι οτι δεν πατάει συμπλέκτη:rotflmao: :rotflmao:

nikos force
05/03/2009, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
κατι που κανεις και χωρις αυτο απλα κλεινοντας το γκαζι) αν κυνηγας δεκατακια οπως εγραψα ... δεν το κανεισ τοσο ευκολα ...

μην απλοποιουμε τα πραγματα , βαζοντας την θεωρεια μπροστα ...

εχεις μεχρι στιγμη , καταστησει αχρηστα τα παντα ... βασιζομενος ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ...

και μετα , αρχιζουμε , δεν εχω δοκιμασει αυτο , δεν εχω οδηγησει εκεινο ...ΑΛΛΑ ολα παραμενουν απλα και ευκολα ...

... τεσπα ...οταν αρχισουν τα ''κουρεματα'' ας ξανασυζητησουμε αν εμεις οι κοινοι θνητοι χρειαζομαστε συμπλεκτη η οχι

Vourkoufales
05/03/2009, 07:10
Εγω αν δε την πάρω μέχρι τον κόφτη δε πατάω συμπλέκτη.. της λέω μπες μπαίνει μόνη της! :D

makis206
05/03/2009, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Τα έχω με μια κοπέλα εδώ και 4 μήνες, αλλά τις προάλλες γνώρισα μια κουκλάρα και τη σκέφτομαι ακόμα.
:rolleyes:
Μπορώ με ένα κιβώτιο να αλλάξω σχέση;

Kαλά εσύ τα έχει-σ-χέσει όλα λέμε :lol: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
05/03/2009, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Τα έχω με μια κοπέλα εδώ και 4 μήνες, αλλά τις προάλλες γνώρισα μια κουκλάρα και τη σκέφτομαι ακόμα.
:rolleyes: :cry:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Να σου απαντήσω.......

Από μια σχέση σε μια άλλη ποτέ ... γιατί περιπλέκει τα πράγματα!!! Προτιμώ ένα διάστημα ηρεμίας ... να μπορέσω να μεταβώ στην επόμενη σχέση χωρίς να μπλοκάρει.....!!! Βέβαια είναι κάποιοι που αλλάζουν σχέση .... και εκεί μπερδεύονται οι σχέσεις και έχουμε μεγάλο πρόβλημα!!!!




:smokin:


όσο για το δεύτερο σκέλος..........

Μιλάμε για ανθρώπους .... ή για μας?????

:smokin:



:p :p

Maira
05/03/2009, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:p :p




:lol: :lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

stefanos
05/03/2009, 08:39
Σειριακό άρλεκιν.

toyar
05/03/2009, 08:59
Καλησπέρα.
Την περασμένη βδομάδα αλλάζοντας ταχύτητα αφηρημένος πάτησα συμπλέκτη.:dizzy: Επειδή το έκανα πρώτη φορά λέτε να χάλασα κάτι; :eyepop:

sniper
05/03/2009, 09:01
Θα ήθελα μια απάντηση κορίτσια κι αγόρια....

είσαι με 13.000 στροφές και 6η (τέρμα δλδ) και θες να κατεβάσεις 2α για τα φρένα στην επερχόμενη στροφή....


Ποιος το έχει κάνει χωρίς συμπλέκτη;

DeadEye
05/03/2009, 09:01
Ναι , το χιούμορ σου :p

nikos force
05/03/2009, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θα ήθελα μια απάντηση κορίτσια κι αγόρια....

είσαι με 13.000 στροφές και 6η (τέρμα δλδ) και θες να κατεβάσεις 2α για τα φρένα στην επερχόμενη στροφή....


Ποιος το έχει κάνει χωρίς συμπλέκτη; μαρεσει πιο πολυ οπως το εθεσες εσυ

sniper
05/03/2009, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
μαρεσει πιο πολυ οπως το εθεσες εσυ

αν υπάρχει και σε βιντεάκι κάπου θέλω πολύ να το δω.....

OldMan
05/03/2009, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ποιος το έχει κάνει χωρίς συμπλέκτη;
Αν θες να μιλήσουμε σοβαρά, Νίκο ...

Εγώ "το έχω κάνει" και με συμπλέκτη και χωρίς αλλά, όταν τον πατούσα μΕ βγήκε το όνομα ...:(

sniper
05/03/2009, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν θες να μιλήσουμε σοβαρά, Νίκο ...

Εγώ "το έχω κάνει" και με συμπλέκτη και χωρίς αλλά, όταν τον πατούσα μΕ βγήκε το όνομα ...:(

δεν μιλάω με δίχρονους :lol:

MikeG
05/03/2009, 09:10
Παιδιά το έχω κάνει και εγώ!!!!


Από 3η σε δίχρονη διακοσάρα Sachs του παππού κάρφωνα 1η γιατί δεν είχα ούτε συμπλέκτη ούτε φρένα... Βέβαια δε ξέρω πόσες στροφές είχε ακριβώς εκείνη τη στιγμή αλλά "ούρλιαζε..." :smokin:

OldMan
05/03/2009, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
δεν μιλάω με δίχρονους :lol:
Τι δίχρονος ρεεεεε...???

Τα πενήντα πιάνω σε λίγο ...:winka:

sniper
05/03/2009, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Παιδιά το έχω κάνει και εγώ!!!!


Από 3η σε δίχρονη διακοσάρα Sachs του παππού κάρφωνα 1η γιατί δεν είχα ούτε συμπλέκτη ούτε φρένα... Βέβαια δε ξέρω πόσες στροφές είχε ακριβώς εκείνη τη στιγμή αλλά "ούρλιαζε..." :smokin:


ναι.... όλοι με 2χρονα κυκλοφορουμε εκει έξω....

VegasKitty
05/03/2009, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τα πενήντα πιάνω σε λίγο ...:winka:


:a9: :a9:

Τα πρωτα -ηντα ειναι δυσκολα, μετα συνηθιζεις... :smilea:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MikeG
05/03/2009, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ναι.... όλοι με 2χρονα κυκλοφορουμε εκει έξω....

Ε ρε φιλαράκι τα 4Τ που έχω δε πιάνουν τόσες στροφές :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
05/03/2009, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ε ρε φιλαράκι τα 4Τ που έχω δε πιάνουν τόσες στροφές :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
....nomizeis.... :rolleyes: :rolleyes:

p@nos
05/03/2009, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θα ήθελα μια απάντηση κορίτσια κι αγόρια....

είσαι με 13.000 στροφές και 6η (τέρμα δλδ) και θες να κατεβάσεις 2α για τα φρένα στην επερχόμενη στροφή....


Ποιος το έχει κάνει χωρίς συμπλέκτη;


ΠΟΥ ακριβως μπορει να το κανει/δοκιμασει αυτο καποιος?

Στην Ελλαδα ουτε οι πιστες δε φτανουν για να το κανεις αυτο...

MikeG
05/03/2009, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
....nomizeis.... :rolleyes: :rolleyes:

Πάει το ΚΤΜ τόσο? :confused: :confused: :look: :look:


Άστο καλύτερα μη το δοκιμάσω & αγχωθώ πάλι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

sniper
05/03/2009, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ΠΟΥ ακριβως μπορει να το κανει/δοκιμασει αυτο καποιος?

Στην Ελλαδα ουτε οι πιστες δε φτανουν για να το κανεις αυτο...

Είσαι αστείος ή κάνεις αστεία τώρα;

Σε πάρα πολλούς. Γάμησε το το που.

σε μια ευθεία στην αμερική....

p@nos
05/03/2009, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
αν κυνηγας δεκατακια οπως εγραψα ... δεν το κανεισ τοσο ευκολα ...

μην απλοποιουμε τα πραγματα , βαζοντας την θεωρεια μπροστα ...

εχεις μεχρι στιγμη , καταστησει αχρηστα τα παντα ... βασιζομενος ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ...

και μετα , αρχιζουμε , δεν εχω δοκιμασει αυτο , δεν εχω οδηγησει εκεινο ...ΑΛΛΑ ολα παραμενουν απλα και ευκολα ...

... τεσπα ...οταν αρχισουν τα ''κουρεματα'' ας ξανασυζητησουμε αν εμεις οι κοινοι θνητοι χρειαζομαστε συμπλεκτη η οχι

με το σιφτερ σιγουρα απλοποιεις πολυ τη διαδικασια της αλλαγης, μιας και δε χρειαζεται να παιξεις με το γκαζι...
προφανως και το σιφτερ κανει πολυ πιο απλη τη δουλεια

το θεμα ειναι ομως οτι εδω υπαρχουν ατομα που λενε οτι και απαγορευεται να αλλαζεις χωρις συμπλεκτη, και οτι καταστρεφεται το κιβωτιο...

σε προηγουμενο μηνυμα εγραψα κατι περι σωστης χρησης...

οτι χρησιμοποιουμε σωστα δε χαλαει, οτι δε χρησιμοποιουμε σωστα χαλαει(πολλοι πατιναρουν πολυ και περνουν το συμπλεκτη στο χερι μετα απο λιγο καιρο, τι παει να πει, οτι επειδη χαλαει δε πρεπει να τον δουλευουν?εχει να κανει με τη σωστη και λαθος χρηση)...
αμα μπορεις να αλλαξεις σωστα τις ταχυτητες χωρις συμπλεκτη ζημια δε γινεται(και στην τελικη ειπαμε, ειναι κατασκευασμενο να δουλευει ετσι)

οποιος δε μπορει και δεν εχει εξοικιωθει, μπορει παντα να δουλευει το συμπλεκτη...

dirtbird
05/03/2009, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ΠΟΥ ακριβως μπορει να το κανει/δοκιμασει αυτο καποιος?
...

Stin Attiki odo......:D

road spirit
05/03/2009, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Θα ήθελα μια απάντηση κορίτσια κι αγόρια....

είσαι με 13.000 στροφές και 6η (τέρμα δλδ) και θες να κατεβάσεις 2α για τα φρένα στην επερχόμενη στροφή....


Ποιος το έχει κάνει χωρίς συμπλέκτη;

ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ

:lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

p@nos
05/03/2009, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Είσαι αστείος ή κάνεις αστεία τώρα;

Σε πάρα πολλούς. Γάμησε το το που.

σε μια ευθεία στην αμερική....


αστειο ειναι απλα αυτο που ρωτησες...

και επειδη απορεις κιολας, γινεται...

:wave2:

p@nos
05/03/2009, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Stin Attiki odo......:D

mporei na gineis mygaki sth tzamaria tou fortigou pou tha erxetai apo pisw omws...
:uplate:

nikos force
05/03/2009, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Stin Attiki odo......:D εγω και στα μεγαρα


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

και στο πιστακι στον ασπροπυργο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

και πλεον και στο auto fest

VegasKitty
05/03/2009, 09:24
Μιας και αυτο το θρεαντ εχει παει παντου, γιατι να μη παει και μια απο τις ¨Αντιπαραθεσεις¨... :look:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
05/03/2009, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αστειο ειναι απλα αυτο που ρωτησες...

και επειδη απορεις κιολας, γινεται...

:wave2:


φίλε να σου δώσω το μηχανάκι μου και να σε δω να το κάνεις.....

Εdit : Στην υποθετική περίπτωση που το έκανες και ζεις, πως ακριβώς θα συμπεριφερθεί η μηχανή όταν κατεβασεις 4 ταχυτητες χωρίς συμπλέκτη;

p@nos
05/03/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
φίλε να σου δώσω το μηχανάκι μου και να σε δω να το κάνεις.....


δε χρειαζεται να παρω το μηχανακι σου, το ιδιο ειναι σε ολα...

και δε με ενδιαφερει το σεναριο καθολου του να κατεβασω απο τα 300 στα 20...
και σου ειπα, γινεται...

και αμα κατσει και συναντηθουμε ποτε, παμε μια δικαβαλο να δεις πως αλλαζουν μαγικα οι ταχυτητες χωρις συμπλεκτη και χωρις τον παραμικρο θορυβο...

δεν ειναι θεμα του ποσο χερας εισαι, αλλα του ποσο εξοικιωμενος εισαι με τη διαδικασια...

p@nos
05/03/2009, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
φίλε να σου δώσω το μηχανάκι μου και να σε δω να το κάνεις.....

Εdit : Στην υποθετική περίπτωση που το έκανες και ζεις, πως ακριβώς θα συμπεριφερθεί η μηχανή όταν κατεβασεις 4 ταχυτητες χωρίς συμπλέκτη;


το ιδιο οπως αν απο τα 299 βαλεις 2α και αφησεις το συμπλεκτη...

η γωνιακη ταχυτητα της ροδας δεν ειναι αναλογη με την ταχυτητα κιλησης της...

και επειδης συμβαινει αυτο, η ουρα θα αρχισει τις ζεμπεκιες...

sniper
05/03/2009, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το ιδιο οπως αν απο τα 299 βαλεις 2α και αφησεις το συμπλεκτη...

η γωνιακη ταχυτητα της ροδας δεν ειναι αναλογη με την ταχυτητα κιλησης της...

και επειδης συμβαινει αυτο, η ουρα θα αρχισει τις ζεμπεκιες...

Αυτό ρε φιλαράκι να πας να το πεις στην πλατεία στο Μπουρνάζι.... αλλά εκεί βαράνε...

road spirit
05/03/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ

:lol: :bigcry: :lol: :bigcry:

δεν υπάρχει σωτηρία καμία....

STICKY STICKY STOUCK :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao:

p@nos
05/03/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φιλαράκι είσαι μαλάκας ή δεν έχεις καμία σχέση με μηχανές;


ασχετος μαλλον εσυ εισαι...

και τους χαρακτηρισμους σου κρατα τους για την παρτη σου, οκ?

αντε διαβασε καλα αυτα που σου ειπα, και μετα μιλα...

η ημιμαθεια ειναι χειρωτερη της αμαθειας...

και τα ''μαλακας'' στους φιλους σου...αντε

VegasKitty
05/03/2009, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
δεν υπάρχει σωτηρία καμία....

STICKY STICKY STOUCK :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao:


Μαρεσει που εσυ απαντας στον εαυτος ς.. :look: :lol:

τσακο κανα :a014: και μια :a33: και αραξε γιατι οσο παει η ωρα γινετε ενδιαφερον....

:smokin:

sniper
05/03/2009, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ασχετος μαλλον εσυ εισαι...

και τους χαρακτηρισμους σου κρατα τους για την παρτη σου, οκ?

αντε διαβασε καλα αυτα που σου ειπα, και μετα μιλα...

η ημιμαθεια ειναι χειρωτερη της αμαθειας...

και τα ''μαλακας'' στους φιλους σου...αντε


δεν μου είπες όμως πως θα συμπεριφερθεί μια τετράχρονη μηχανή με αμφίδρομο (κανονικό) συμπλέκτη όταν κατεβάσεις από τέρμα γκάζι σε 2α χωρίς συμπλέκτη.....

Περιμένω.... όχι για μένα, για την φουκαριάρα την μάνα μου που δεν έχει κάνει σούζα ποτέ.

DUKASII
05/03/2009, 09:39
ego pantos anebazo kai katebazo xoris symplekti ama thete..mexri kai xekinao apo stasi xoris symplekti..


nai.

eixa ktm..lc-8.:rolleyes:

p@nos
05/03/2009, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
δεν μου είπες όμως πως θα συμπεριφερθεί μια τετράχρονη μηχανή με αμφίδρομο (κανονικό) συμπλέκτη όταν κατεβάσεις από τέρμα γκάζι σε 2α χωρίς συμπλέκτη.....

Περιμένω.... όχι για μένα, για την φουκαριάρα την μάνα μου που δεν έχει κάνει σούζα ποτέ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
το ιδιο οπως αν απο τα 299 βαλεις 2α και αφησεις το συμπλεκτη...

η γωνιακη ταχυτητα της ροδας δεν ειναι αναλογη με την ταχυτητα κιλησης της...

και επειδης συμβαινει αυτο, η ουρα θα αρχισει τις ζεμπεκιες...

αυτο να υποθεσω οτι δε το δες εεε?
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


το οποιο ειναι γραμμενο πρωτου με χαρακτηρησεις μαλακα...

:rolleyes:

DUKASII
05/03/2009, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ego pantos anebazo kai katebazo xoris symplekti ama thete..mexri kai xekinao apo stasi xoris symplekti..


nai.

eixa ktm..lc-8.:rolleyes: kala kai sto suzuki to kana molis moy kopike h ntiza...

binzis
05/03/2009, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Μαρεσει που εσυ απαντας στον εαυτος ς.. :look: :lol:

τσακο κανα :a014: και μια :a33: και αραξε γιατι οσο παει η ωρα γινετε ενδιαφερον....

:smokin:


Συμφωνώ μαζί σου. :beer:

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί αυτή η επιθετικότητα ρε παιδιά ; :confused:

DUKASII
05/03/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αυτο να υποθεσω οτι δε το δες εεε?
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


το οποιο ειναι γραμμενο πρωτου με χαρακτηρησεις μαλακα...

:rolleyes: ESY PANO APO TA 299 MPOREIS NA KANEIS EDO ENO KATEBAZEIS ETSI THA APOFYGEIS TO OMOLOGOYMENOS SPASTIKO KOPANHMA THS OYRAS..
..

gia ola yparxei lysi..gia ola..

:winka:

p@nos
05/03/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Συμφωνώ μαζί σου. :beer:

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί αυτή η επιθετικότητα ρε παιδιά ; :confused:


φιλε αστο, ειναι προσωπικο το θεμα...

sniper
05/03/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
αυτο να υποθεσω οτι δε το δες εεε?
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


το οποιο ειναι γραμμενο πρωτου με χαρακτηρησεις μαλακα...

:rolleyes:



και ο κινητήρας σου τι κάνει αυτές τις στιγμές αγωνίας;

sniper
05/03/2009, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και ο κινητήρας σου τι κάνει αυτές τις στιγμές αγωνίας;

Τι μηχανή είπαμε έχεις;