PDA

View Full Version : help: μεταφορα σκουτερ πατρα βολος



antonisberkous
02/03/2009, 11:04
Γεια σας παιδια.....!!!!!!!!!!!!!!

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα Θεμα...!! ενδιαφερομαι να μεταφερω ενα
σκουτερακι απο πατρα σε βολο και επειδη ο οσε εκτος οτι ειναι μεγαλη ταλαιπωρια και
εχω ακουσει οτι δεν μεταφερει πλεον...

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε καμια οικονομικη μεταφορικη
γιαυτον τον σκοπο....!!!!!!!!!!
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.......!!!!!!!:D

Maira
02/03/2009, 11:23
Ο ΟΣΕ έχει τις εμπορικές αμαξοστοιχίες για τέτοιες μεταφορές αλλά θα σε πάει μέσω Αθήνας με αλλαγή τρένου!!!!

Κάτι άλλο μόνο με ιδιωτική εταιρεία!!!!


:wave2:

Hell_Rider
02/03/2009, 11:46
Η Καλύτερη λύση θα ήταν εάν έχεις κανέναν γνωστό με 4Χ4 !!!το βάζεις επάνω και τέλος :wave2: :wave2:

antonisberkous
02/03/2009, 12:24
σας ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας αλλα δυστηχως κανενας γνωστος.... και ο οσε ειναι λιγο ταλαιπωρια με τις αλλαγες........!!!!

κβ7
02/03/2009, 12:27
εγω πάντως είχα μεταφέρει το scooter από Θεσ/νικη Βολο αυθημερόν με ΟΣΕ με 30 γιουρος και χωρις κανένα πρόβλημα. Βέβαια θα σου πρότεινα αν τελικά επιλέξεις αυτή την λύση να το τυλίξεις με την μεμβράνη :winka:

WWW
02/03/2009, 14:26
Δική μου γνώμη είναι να πας σε μία από τις μεταφορικές εταιρείες στην Πάτρα (πχ Καμπέρος :smilea: ) που μεταφέρουν συνεχώς Πάτρα - Βόλο - Λάρισα - Θεσσαλονίκη, με νταλίκες διάφορα εμπορεύματα.

Θα το τυλίξεις με το πλαστικό που έχει φουσκαλίτσες (ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΛΛΗΜΑ ΛΕΜΕ ΑΥΤΟ !!!) και θα το ανεβάσετε πάνω σε μια παλέτα και μετά με το περονοφόρο (Κλάρκ) στη νταλίκα. Το δένεις με ιμάνες και Φουσκαλίτσες και είσαι κομπλέ.

Μετά, όταν φτάσει η νταλίκα στον βόλο, με τα υπόλοιπα εμπορεύματα, το κατεβάζεις με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Και από κόστος ????

Ούτε 30 ευρώ δεν θα πληρώσεις.

Πόλύ απλά και άκρως αποτελεσματικά ...

:wave2:

antonisberkous
03/03/2009, 06:21
αληθεια υπαρχει τοσο οικονομικη εταιρια γιατι με μια μικρη ερευνα που εκανα απο μεταφορικες του βολου ειδα οτι επαιζε πανω στο κατοσταρικο η τιμη...!!

αν γνωριζεις καποιο τηλεφωνο του μεταφορεα απο την πατρα θα μπορουσες να μου το στειλεις με π.μ. ...???
:D
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑΑ.....!!!!!!!!!!
:beer:

WWW
03/03/2009, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonisberkous
αληθεια υπαρχει τοσο οικονομικη εταιρια γιατι με μια μικρη ερευνα που εκανα απο μεταφορικες του βολου ειδα οτι επαιζε πανω στο κατοσταρικο η τιμη...!!

αν γνωριζεις καποιο τηλεφωνο του μεταφορεα απο την πατρα θα μπορουσες να μου το στειλεις με π.μ. ...???
:D
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑΑ.....!!!!!!!!!!
:beer:

Δεν γνωρίζω ρε φίλε.

Δοκίμασε στον Χρυσό Οδηγό ή πετάξου στην κάτω μεριά του ΤΕΙ. Εκεί υπάρχει μια μεταφορική εταιρεία και απ' ότι ξέρω είναι σχετικά φθηνή (είχα στείλε κάτι Ντουλάπες και Γραφεία στο γυναικοχώρι στην Καστοριά :rotflmao: :lol: )
:beer:

harvester
03/03/2009, 07:57
ποσα κυβικα ειναι?

omitsos
03/03/2009, 08:54
Παιδια επειδη θελω κι εγω να μεταφερω μηχανη 250 κυβικων απο Αθηνα στην Πατρα μηπως ξερει κανεις πως γινεται να την μεταφερω με τρενο? Μηπως ειναι πολυ ταλαιπωρια και καλυτερα να την φερω οδικως?

WWW
03/03/2009, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από omitsos
Παιδια επειδη θελω κι εγω να μεταφερω μηχανη 250 κυβικων απο Αθηνα στην Πατρα μηπως ξερει κανεις πως γινεται να την μεταφερω με τρενο? Μηπως ειναι πολυ ταλαιπωρια και καλυτερα να την φερω οδικως?


Με τα 250 κυβικά ταξιδεύεις άνετα παρατεταμένα με 80 - 100 km / h. Θα κάνεις και μια στάση για καφέ. Επομένως πιστεύω είναι η μια λύση.

Όμως. ... SOS :

Από πλευράς ασφάλειας, καλύτερα βάλτο στο τραίνο. Ο δρόμος είναι καρμανιόλα και δεν λογαριάζει κανείς τίποτα δυστυχώς. Για τη δική σου ασφάλεια τύλιξέ το με φουσκαλίτσες (χεχε :lol: ) , βάλτο στην εμπορική αμαξοστοιχία και μετά παρέλαβέ το στην Πάτρα.

camen
03/03/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από omitsos
Παιδια επειδη θελω κι εγω να μεταφερω μηχανη 250 κυβικων απο Αθηνα στην Πατρα μηπως ξερει κανεις πως γινεται να την μεταφερω με τρενο? Μηπως ειναι πολυ ταλαιπωρια και καλυτερα να την φερω οδικως?

Κ εγω να την φορτωσεις θα σου πω...Οχι γιατι το ταξιδι ειναι αδυνατον...Μια χαρα ερχεσε Πατρα...Αλλα οι ταχυτητες που κινουνται πλεον στον δρομο ειναι αρκετα υψηλες και με 100χλ πορεια το μηχανακι θα ερχεται τερμα με οτι αυτο συνεπαγεται για την ασφαλεια σου(προσπεραση,δυνατοτητα αποφυγης,θα σε περνανε σαν σταματημενο κλπ κλπ)...
Κ με φορτηγο ειναι πολυ ευκολο να την στειλεις...:wave2:

Konti
03/03/2009, 10:36
Μεταφορική! Το αμπαλάρεις και το στέλνεις...

Εγώ απο Κόρινθο-Αθήνα είχα δώσει 20€ πρίν κάνα 6μηνο- είχα μείνει στην Κόρινθο και η οδική ήθελε 280€ περίπου βρήκα μια μεταφορική και έκανα την δουλειά μου μπάμ!

Τώρα φαντάζομαι Πάτρα-Βόλο κάνα 80αρι δεν θα θέλουν?

omitsos
03/03/2009, 11:58
Ευχαριστω παιδες :wave2: οποτε μαλλον με φορτηγο θα την στειλω ..απλα το σκεφτομουν επειδη εχω ακουσει για ζημιες που γινονται σε μεταφορα με φορτηγο

harvester
04/03/2009, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από WWW
Με τα 250 κυβικά ταξιδεύεις άνετα παρατεταμένα με 80 - 100 km / h. Θα κάνεις και μια στάση για καφέ. Επομένως πιστεύω είναι η μια λύση.

Όμως. ... SOS :

Από πλευράς ασφάλειας, καλύτερα βάλτο στο τραίνο. Ο δρόμος είναι καρμανιόλα και δεν λογαριάζει κανείς τίποτα δυστυχώς. Για τη δική σου ασφάλεια τύλιξέ το με φουσκαλίτσες (χεχε :lol: ) , βάλτο στην εμπορική αμαξοστοιχία και μετά παρέλαβέ το στην Πάτρα.
:uplate: 250 κυβικα ταξιδευουν ανετα με 130 χιλιομετρα για οση ωρα θες

omitsos
04/03/2009, 13:19
Για να την φορτωσω σε τρενο ποια ειναι η διαδικασια περιπου?
στο σταθμο λαρισσης γινεται?

mpompas
04/03/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
:uplate: 250 κυβικα ταξιδευουν ανετα με 130 χιλιομετρα για οση ωρα θες

το εννοείς αυτό?

WWW
04/03/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από omitsos
Για να την φορτωσω σε τρενο ποια ειναι η διαδικασια περιπου?
στο σταθμο λαρισσης γινεται?

Δεν το γνωρίζω. Όμως με ένα τηλέφωνο στον ΟΣΕ θα σε κατατοπίσουν εύκολα ...

p@nos
04/03/2009, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
250 κυβικα ταξιδευουν ανετα με 130 χιλιομετρα για οση ωρα θες


:hypnotize :hypnotize :hypnotize

harvester
04/03/2009, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpompas
το εννοείς αυτό?
δεν το εννοω το εχω δει.
με το σκουτερκλαμπ ειναι παρα πολλα τα 250 που κανουν 500 χιλιομετρα αυθυμερον.
εγω που εχω 400 πηγα αυθυμερον Λαρισα-Αθηνα-Λαρισα.

τι θα παθει δηλαδη, υδροψυκτο ειναι τετραχρονο.

αλλοι γυριζουν τον κοσμο με βεσπες και εδω φρικαρετε με 200 χιλιομετρα.

πολυ αφρατους κωλους κανατε:wave2:

p@nos
04/03/2009, 15:14
μια μονοκυλινδρη 250cc εχει τελικη 130 με τελευταια σχεση να ειναι σχεδον στα κοκκινα...

οποτε το να ταξιδεψεις με αυτη την ταχυτητα ειναι απλα αδυνατο...
και περιοριζεσαι στα 100, αντε 110 μαξ

τωρα για τα σκουτερ δε ξερω τι και πως κανουν, παντως σιγουρα ειναι πολυ πιο ανετα απο οποιαδηποτε αλλη μοτο αντιστοιχη

τωρα βεβαια για την τελικη τους κραταω μικρο καλαθι, αν και οταν ειχα οδηγησει ενα beverly 250 μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση η ευκολια που επιανε τα 100 και το ποσο σταθερο και ανετο ηταν σε αυτη την ταχυτητα

WWW
04/03/2009, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
δεν το εννοω το εχω δει.
με το σκουτερκλαμπ ειναι παρα πολλα τα 250 που κανουν 500 χιλιομετρα αυθυμερον.
εγω που εχω 400 πηγα αυθυμερον Λαρισα-Αθηνα-Λαρισα.

τι θα παθει δηλαδη, υδροψυκτο ειναι τετραχρονο.

αλλοι γυριζουν τον κοσμο με βεσπες και εδω φρικαρετε με 200 χιλιομετρα.

πολυ αφρατους κωλους κανατε:wave2:


Εγώ πάντως του συνιστώ του φίλου να το στείλει με κάποιο άλλο μέσο και όχι να το πάει οδηγώντας, καθότι υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι για τα αδύναμα μηχανάκια σε τέτοιου είδους δρόμους.

Είναι κυριολεκτικά ο ΤΡΑΓΙΚΟΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΘΛΙΟΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΤΙΠΟΤΕΝΙΟΣ "δρόμος" στην Ευρώπη. Δεν ΑΞΙΖΕΙ τον κόπο να το πάει οδηγώντας ...

SPAM: Όσο για διόδια, αντί για λεφτά θα έπρεπε να τους ρίχναμε έναν που--σο των γελοίων. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

p@nos
04/03/2009, 16:05
και το ωραιο ξερετε ποιο ειναι?

οτι αν ερθει οδικως το μηχανακι θα ειναι και δικαβαλο
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

omitsos
04/03/2009, 17:30
πηγα στον οσε και ρωτησα..δυστυχως δεν υπαρχει πια η δυνατοτητα μεταφορας μηχανης με τραινο τουλαχιστον για πατρα -αθηνα(γενικα δεν ξερω) οποτε μενει η μεταφορικη:wave2:

dimdil
04/03/2009, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
και το ωραιο ξερετε ποιο ειναι?

οτι αν ερθει οδικως το μηχανακι θα ειναι και δικαβαλο
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

εγω παλι βρε πανο δεν το βλεπω και τοσο τραγικο
τεσπα --- σιγουρα αυτος ο κολοδρομος ειναι θεμα για οποιοδηποτε οχημα--και δη για ενα 250--αλλα δεν το θεωρω και ...τοοσο προβλημα:)

αν δε βιαζεσαι ιδιαιτερα και με μια σταση για καφε μαλλον πεζεται ----σοβαρη παραμετρος ο καιρος
:beer:

παλια εθνικη δεν παιζει??? δεν πολυξερω απο κει για πιο ησυχα λεω

p@nos
05/03/2009, 02:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
εγω παλι βρε πανο δεν το βλεπω και τοσο τραγικο
τεσπα --- σιγουρα αυτος ο κολοδρομος ειναι θεμα για οποιοδηποτε οχημα--και δη για ενα 250--αλλα δεν το θεωρω και ...τοοσο προβλημα:)

αν δε βιαζεσαι ιδιαιτερα και με μια σταση για καφε μαλλον πεζεται ----σοβαρη παραμετρος ο καιρος
:beer:

παλια εθνικη δεν παιζει??? δεν πολυξερω απο κει για πιο ησυχα λεω


ισα ισα ουτε γω δεν εχω προβλημα, αλλα επειδη το εχω κανει και αρκετες φορες το δρομολογιο, να σου πω την αληθεια το κομματι κορινθου-πατρας το προτιμω απο την εθνικη οδο μεχρι την κορινθο, οπου ο δρομος ειναι πολυ μεγαλος και βαρετος για μικρες μηχανες, ενω στο αλλο κομματι ειναι πιο ευχαριστο, εχει πιο πολλες στροφες και δεν ειναι τοσο μονοτονο...

απλα ο μητσος εξεταζει το ενδεχωμενο μπας και καταφερει να το φορτωσει και να το φερει, μιας και παιζει πολυ και το σεναριο του κακου καιρου μεσα...

camen
05/03/2009, 05:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ισα ισα ουτε γω δεν εχω προβλημα, αλλα επειδη το εχω κανει και αρκετες φορες το δρομολογιο, να σου πω την αληθεια το κομματι κορινθου-πατρας το προτιμω απο την εθνικη οδο μεχρι την κορινθο, οπου ο δρομος ειναι πολυ μεγαλος και βαρετος για μικρες μηχανες, ενω στο αλλο κομματι ειναι πιο ευχαριστο, εχει πιο πολλες στροφες και δεν ειναι τοσο μονοτονο...

απλα ο μητσος εξεταζει το ενδεχωμενο μπας και καταφερει να το φορτωσει και να το φερει, μιας και παιζει πολυ και το σεναριο του κακου καιρου μεσα...

Οποιος εχει 250cc μηχανη (οχι σκουτερ) και πιανει 130 συνεχεια για ταξιδι αγοραζω το μοτερ τωρα!!!
Τελος παντων...
Φιλε με την μηχανη προτιμησε την μεταφορικη τοτε...Δεν θα σου παρει πολλα χρηματα και δε θα διακινδυνεψεις τιποτα,ουτε την σωματικη σου ακεραιοτητα ουτε την μηχανολογικη ακεραιοτητα του μηχανακιου...
Αν ωστοσο το λεει ο κωλος σου και βρεις κανεναν παραδρομο Αθηνα-Πατρα της προκοπης τοτε φερτο οδικος.Αλλα μην το κανεις απο την εθνικη!!!
Κ εννοειται οτι αν το φερεις οδικος θα εισαι μονο εσυ και το μηχανακι αντε και μια τσαντα πλατης.Ουτε σακοι ουτε τιποτα αλλιως θα ταλαιπωρηθεις........
Πες και για τι μηχανακι προκειται αν θες για να εχουμε ολοκληρομενη αποψη....

dimdil
05/03/2009, 05:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

...Δεν θα σου παρει πολλα χρηματα και δε θα διακινδυνεψεις τιποτα,ουτε την σωματικη σου ακεραιοτητα ......ουτε την μηχανολογικη ακεραιοτητα του μηχανακιου...


φιλε να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα.....για το θεμα ασφαλειας που αναφερεις εχεις τα δικια σου δε το συζητω.....ομως για το θεμα μηχανολογικης ακεραιοτητας οπως το αποκαλεις το μηχανακι---σαν μηχανακι ετσι??---παει οχι μονο πατρα αλλα οπου γουσταρεις---αρκει να αντεξεις να το πας-- εγω τουλαχιστον μιλαω για το cbf 250 ---για αλλα δεν ξερω.

WWW
05/03/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
φιλε να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα.....για το θεμα ασφαλειας που αναφερεις εχεις τα δικια σου δε το συζητω.....ομως για το θεμα μηχανολογικης ακεραιοτητας οπως το αποκαλεις το μηχανακι---σαν μηχανακι ετσι??---παει οχι μονο πατρα αλλα οπου γουσταρεις---αρκει να αντεξεις να το πας-- εγω τουλαχιστον μιλαω για το cbf 250 ---για αλλα δεν ξερω.


Σίγουρα πάει. αλλά ... πέραν της ασφάλειας, αξίζει να το ταλαιπωρήσεις ...

dimdil
05/03/2009, 10:08
μα απ οτι καταλαβα για μια φορα θα ειναι---απ αναγκη
δε λεει κανεις οτι ειναι για ταξιδια η μηχανη
:beer:

omitsos
05/03/2009, 10:26
Η μηχανη ειμαι σιγουρος οτι ειναι ικανη για ταξιδια( αναλογα βεβαια με το πως το βλεπει ο καθενας) απλα θα προτιμησω την μεταφορα γτ δεν εχω την εμπειρια για τετοιο ταξιδι..

p@nos
05/03/2009, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από omitsos
Η μηχανη ειμαι σιγουρος οτι ειναι ικανη για ταξιδια( αναλογα βεβαια με το πως το βλεπει ο καθενας) απλα θα προτιμησω την μεταφορα γτ δεν εχω την εμπειρια για τετοιο ταξιδι..


ανοιξε μςν ρε

:smokin:

harvester
06/03/2009, 02:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οποιος εχει 250cc μηχανη (οχι σκουτερ) και πιανει 130 συνεχεια για ταξιδι αγοραζω το μοτερ τωρα!!!
Τελος παντων...

τραβα αγορασε το ninja 250 τοτε που πιανει τελικη 170 και μελος στο Κ-Β εκανε το αθηνα-σαλονικη-αθηνα για πλακα και Αθηνα-Λαρισα-Αθηνα αυθημερον

camen
06/03/2009, 03:07
Nαι ρε παιδια.Κ εγω ενα ΧΤ250 εχω... Το ξερω οτι παει οπου θες... Κ μενα φιλος με το ιδιο μηχανακι εχει ταξιδεψει Autostrada... Φιλε μου εγω σου ειπα την αποψη μου οπως και τα υπολοιπα παιδια...
Οι περισσοτεροι συμφωνουμε να το φερεις με μεταφορικη για τους λογους που προειπαμε...
Αυτα απο μενα...:beer: :wave2:
ΥΓ: Για να μην παρεξηγηθω με την λεξη "μηχανακι" συνηθιζω να αναφερομαι σε ολα τα δικυκλα με μοτερ ειτε ειναι 50cc ειτε 1050cc...Γιατι στην ουσια μηχανακια ειναι ολα(αποψη μου ετσι???)...

dimdil
06/03/2009, 09:57
τελικα για οποιον ενδιαφερεται για το θεμα το μηχανακι πηγε πατρα με ...39 ευρω-- το παιδι θα το παρει απο το εκει πρακτορειο----με 25 ευρω επιπλεον του το πανε στην πορτα του.:winka:

γενικοτερα τωρα επι της οδου ορφεως κατω απο την ιερα οδο --προς αθηνα--- υπαρχουν δεκαδες μεταφορικες για ολλα τα σημεια της ελλαδας--που περνουν και μηχανες και καθε αλλο πραγμα που μεταφερεται

για πατρα συγκεκριμενα μεταφορες αποθηκευσεις ηρακλης
ορφεως 178---καθε μερα μεχρι τις 1730
αυτα
:beer:

Akatanomastos
06/03/2009, 10:24
παιδες να κανω μια ερωτηση εκ μερους ενος φιλου

εχει κανεις ιδεα απο ανκονα ή βενετια που παει πλοιο απο πατρα, αν μπορεις να στειλεις με τρενο εντουρακι 250cc στην πορτογαλλια(λισσαβωνα)

υπαρχει βεβεα η πιθανοτητα να κοστιζει παραπανω απο το να παρεις ενα αλλο εκει.. :rolleyes: