PDA

View Full Version : Συνεννόηση σε Ταξίδια



tsolias
03/03/2009, 16:54
Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα να σας ρωτήσω : Οταν πηγαίνετε κάποιο ταξιδάκι, πώς συνεννοείστε με τον Αρχηγό όταν τύχει και πάθει κάτι κάποιος απο την παρέα-φάλαγγα? Πώς ειδοποιεί?:confused: :confused:

Akatanomastos
03/03/2009, 16:56
με σηματα καπνου..

απο κει που ρχετε ο καπνος πανε ολοι και ολο και καποιος ειναι εκει:D

project.breeze
03/03/2009, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
με σηματα καπνου..

απο κει που ρχετε ο καπνος πανε ολοι και ολο και καποιος ειναι εκει:D



Ακριβώς γι'αυτό τον λόγο δημιουργήθηκε και ένας πανζουρλισμός το περσινό καλοκαίρι στην Πελοπόννησο.Σοβαρά τώρα,υπάρχει κάποιος αρχηγός σε κάθε γκρούπ ο οποίος κινείται μπροστά και υπάρχει και η λεγόμενη "σκούπα" ο οποίος είναι ο τελευταίος.Όλοι οι αναβάτες διατηρούν οπτική επαφή μεταξύ τους κρατώντας σχετικά κοντινές αποστάσεις (τόσο ώστε ο καθένας να βλέπει τον μπροστά και τον τον πίσω του) και συνήθως η πιο αργή μοτοσυκλέτα είναι πρώτη (ή σε οργανωμένα γκρουπ ο εμπειρότερος αναβάτης) ώστε να διατηρείται μία σταθερή ροή στην κίνηση.Πιστεύω αυτά είναι τα σημαντικότερα,αν έχει κάποιος να προσθέσει κάτι be my guest!:beer:

Akatanomastos
03/03/2009, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Ακριβώς γι'αυτό τον λόγο δημιουργήθηκε και ένας πανζουρλισμός το περσινό καλοκαίρι στην Πελοπόννησο.

εγω παντως δεν ειμουνα:smokin:

div400
03/03/2009, 17:29
υπάρχει ένας ''βασικός κώδικας'' επικοινωνίας/κανόνων* --->ΔΕΣ ΕΔΩ (http://www.msf-usa.org/downloads/Group_Ride.pdf) αλλά δεν έχω δει ποτέ κανέναν να τον χρησιμοποιεί (εδώ στην Ελλάδα τουλχ.).

από εκεί και πέρα (και εκτός των προγραμματισμένων και άρα προσυμφωνημένων στάσεων) ο καθένας έχει στο νου του τον μπροστινό και τον αμέσως επόμενο αναβάτη και προσπαθεί να διατηρήσει την απόσταση από έκαστο ώστε η ομάδα να κρατήσει ένα ενιαίο ρυθμό και συνοχή.
έτσι γίνεται και αντιληπτό αν κάποιος από την ομάδα έχει σταματήσει/πάθει κάτι.

όλα αυτά προϋποθέτουν την πλήρη συνεργασία των μελών της ομάδας (και άρα την αποδοχή και σεβασμό των κανόνων). γιατί άμα αρχίσει ο καθένας να κάνει ότι θέλει...:rolleyes:

:wave2:

*=ανάλογα την πηγή μπορεί να διαφοροποιηθούν λίγο τα σινιάλα.

matsamitsou
04/03/2009, 00:50
"Periodically check the riders following in your rear view mirror. If you see a rider falling behind, slow down so they may catch up. If all the riders in the group use this technique, the group should be able to maintain a fairly steady speed without pressure to ride too fast to catch up."

@npat: Τί λέει ο άσχετος ρε ? Αφού ξέρω τον κανονισμό, λέει ότι όταν φτάνεις σε στροφή και δεν βλέπεις πίσω αυτόν που ακολουθούσε , απλά τον .... :rotflmao:

Giorgos19
04/03/2009, 02:04
+1 σε div400 και project.breeze. Να αναφερω επισης οτι για αυτον τον λογο υπαρχουν και οι λεγομενες "σκουπες" που ακολουθουν στο τελος καθε γκρουπ! Συνηθως ειναι αναβατες εξισου εμπειροι με τον αρχηγο και γνωριζουν την διαδρομη.. :beer: :beer:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
04/03/2009, 02:20
στα γκρουπ που αναλαμβανω εγω και προπαντος σε αυτα που παμε στο εξωτερικο κανω το εξεις. μπενω εγο μπροστα να δινο τον ριθμο και να διχνω τον δρομο. κανονιζο εναν αξιοπιστο και οχι καγκουρα καυλοτιμονο για σκουπα και εναν τριτο (στο εξωτερικο σηνηθος τον γιο μου) ο οποιος κανει κανει το εξεις .
σε ολη την διαδρομη επιταχινει και φτανει διπλα μου στιγμιαια για να τον δω και μετα κανει δεξια και μιωνει ταχητητα και αφηνει το γκρουπ να τον προσπερναει σιγα σιγα οστε αν καποιος θελει κατι αν του κανει σινιαλο μεχρι να τον φτασει η σκουπα οποτε ελεγχει και το οτι η σκουπα ειναι μαζι μας και δεν εχει προβλιμα και ξαναεπιταχηνη να ερθη παλι ως εμενα και γινετε σινεχως αυτο. αν καποιος εχει προβλιμα ερχετε και με ενιμερονει η να μιωσο τον ριθμο αν πχ σταματιση για κατουριμα μαζι παντα σταματα και η σκουπα η για να σταματισουμε τελιος στο πρωτο παρκινκ αν το προβλιμα ειναι μεγαλιτερο. οπου εκει με το τηλεφωνο συνενοουμαστε για την κατασταση του ακινητοποιημενου οχηματος και αν χριαζετε να μηνει για πολυ ωρα εκει πχ για την οδηκη βωηθεια τοτε το γκρουπ ξεκινα με νεα σκουπα προς τον προορισμο του και η πρωτη σκουπα με αλλη μια μηχανη (ποτε μονο μια μηχανη) μολις βεβαιοθουν οτι το ακινητοποιημενο οχημα ταξιδευει με ασφαλεια ερχονται να βρουν το γκρουπ. η αν φτιαχτη ερχονται ολλοι μαζι αφου μεσο τηλεφωνου με ενιμεροσουν και πιγενο με χαμιλη ταχυτιτα ωστε να μας προλαβουν.

αυτο εχει πετιχει στην ιταλια με 98 μοτο αλλα και με λιγοτερες πολλες φορες.
στο γκρουπ αυτοι που εναλαμβανουν να οδιγησουν γκρουπ τρωνε λουκι και πρεπει αν τους ακουει το γκρουπ για να φτασουν με ασφαλεια .
ο αρχιγος-οδηγος του γκρουπ πρεπει να εχει αποσταση απο τον δευτερο ωστε αν υπερχει προβλιμα στον δρομο να προλαβει και να αντιδραση και να ειδοποιησει το γκρουπ γιατι αν ειναι κολιμενοι ολοι πισο του αν φρεναρει αποτομα για οποιονδηπωτε λογο ολο το γκρουπ θα γινει ενα κουβαρι

cityfly
04/03/2009, 05:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
υπάρχει ένας ''βασικός κώδικας'' επικοινωνίας/κανόνων* --->ΔΕΣ ΕΔΩ (http://www.msf-usa.org/downloads/Group_Ride.pdf) αλλά δεν έχω δει ποτέ κανέναν να τον χρησιμοποιεί (εδώ στην Ελλάδα τουλχ.).


τι σημαίνει το single file και το double file;

sergiosm
04/03/2009, 06:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
τι σημαίνει το single file και το double file;

μήπως εννοεί μόνο και διπλό στοίχο ;;;

απορία είναι, δεν είμαι σίγουρος
:wave2:

Daemon
04/03/2009, 06:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
μήπως εννοεί μόνο και διπλό στοίχο ;;;

απορία είναι, δεν είμαι σίγουρος
:wave2:

Σωστο :)

Κατα τα αλλα, πανω κατω οτι εχουν πει και οι απο πανω..

Αρχηγος & σκουπα παντα, κατα προτιμηση να ξερουν και οι δυο το ιδιο καλα την διαδρομη (δεν θελω σχολια) και της προγραματισμενες στασεις. Οπτικη επαφη με τον πισω μας οσω μπορουμε τουλαχιστων, συννενοηση απο πριν με ολη την ομαδα για της στασεις, ταχυτητες, αυτονομιες, ποιος μπορει να εχει καποιο προβλημα στην διαδρομη ωστε ο αρχηγος/σκουπα να το εχουν υποψην τους
Τωρα τα νοηματα ειναι πανω κατω universal, θελω να πιστευω οτι ο καθενας θα καταλαβει τι θελει να πει καποιος οταν δειχνει το ντεποζιτο πχ.
Παντα ειναι αναλογα το δρομο, διαδρομη, κινηση.. αν καποιος εχει προβλημα, ειτε θα το καταλαβουν οι μπροστινοι και θα κοψουν/σταματησουν η θα τα αναλαβει η σκουπα να σταματησει ολο το γκρουπ η να παει τα μελη που εχουν μεινει πισω στο επομενω σημειο που ειχε προγραμματιστει. Γι'αυτο χρειαζεται και οι σκουπα να ειναι ενα εμπειρος οδηγος να μπορει να κρινει αναλογα την κατασταση τι θα κανει.

Xrider
04/03/2009, 06:41
Εχω κανει λιγες φορες ταξιδι με πανω απο 2 μηχανες..(ταξιδι > 300χλμ)
Μια φορα θυμαμαι ειμασταν 3 με διαφορετικες μηχανες,ενα CBR RR,Monster,Suzuki DR...χωρις να εχουμε συνενοηθει ποιος μπροστα και ποιος πισω ξεκινησαμε...στα πρωτα +100χλμ ο CBR αρχησε να φευγει με 180αρες εγω (Monster) απο πισω ανοιγα να πλησιασω και ο DR ξεμενε πολυ πισω....
Αποτελεσμα εγω εκοβα ταχυτητα γιατι αν ξεμενε εντελως ο DR δεν θα παιρναμε ειδηση....στο εν το μεταξυ ο CBR ειχε παει στου διαολου την μανα και καποια στιγμη ειδε οτι δεν ηταν κανενας πισω του και σταματησε....
Οσο εγω ειχα κοψει ο DR ερχεται πατημενος με περναει οποτε ξανανοιγω για να συνεχησουμε..ο DR και εγω περναμε τον CBR που ειχε σταματησει οποτε ξανανοιγει και αυτος και μας περναει και τους 2...αφου αυτο το "παιχνιδι" εγινε για πανω απο 100χλμ στην πρωτη σταση που καναμε συνενοηθηκαμε το εξης...πρωτος παει ο CBR ενδιαμεσως εγω και τελος ο DR με ενα απλο τσεκαρισμα του καθρευτη αν εβλεπα τον DR να μενει πισω χαμηλωνα ταχυτητα και το ιδο εκανε και ο CBR.

Το πιο απλο ειναι να βαλεις τα πιο αργα μηχανακια στην "ουρα" και τα πιο γρηγορα στο κεφαλι και να τσεκαρει ο ενας τον αλλο!!!
Και ΠΡΟΣΟΧΗ μην κανει κανενας την @@ να πιασει την "σκια" του μπροστα γιατι με ενα φρεναρησμα οι 2 μηχανες εγιναν ενα.

Daemon
04/03/2009, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Εχω κανει λιγες φορες ταξιδι με πανω απο 2 μηχανες..(ταξιδι > 300χλμ)
Μια φορα θυμαμαι ειμασταν 3 με διαφορετικες μηχανες,ενα CBR RR,Monster,Suzuki DR...χωρις να εχουμε συνενοηθει ποιος μπροστα και ποιος πισω ξεκινησαμε...στα πρωτα +100χλμ ο CBR αρχησε να φευγει με 180αρες εγω (Monster) απο πισω ανοιγα να πλησιασω και ο DR ξεμενε πολυ πισω....
Αποτελεσμα εγω εκοβα ταχυτητα γιατι αν ξεμενε εντελως ο DR δεν θα παιρναμε ειδηση....στο εν το μεταξυ ο CBR ειχε παει στου διαολου την μανα και καποια στιγμη ειδε οτι δεν ηταν κανενας πισω του και σταματησε....
Οσο εγω ειχα κοψει ο DR ερχεται πατημενος με περναει οποτε ξανανοιγω για να συνεχησουμε..ο DR και εγω περναμε τον CBR που ειχε σταματησει οποτε ξανανοιγει και αυτος και μας περναει και τους 2...αφου αυτο το "παιχνιδι" εγινε για πανω απο 100χλμ στην πρωτη σταση που καναμε συνενοηθηκαμε το εξης...πρωτος παει ο CBR ενδιαμεσως εγω και τελος ο DR με ενα απλο τσεκαρισμα του καθρευτη αν εβλεπα τον DR να μενει πισω χαμηλωνα ταχυτητα και το ιδο εκανε και ο CBR.

Το πιο απλο ειναι να βαλεις τα πιο αργα μηχανακια στην "ουρα" και τα πιο γρηγορα στο κεφαλι και να τσεκαρει ο ενας τον αλλο!!!
Και ΠΡΟΣΟΧΗ μην κανει κανενας την @@ να πιασει την "σκια" του μπροστα γιατι με ενα φρεναρησμα οι 2 μηχανες εγιναν ενα.

Αυτο δεν ηταν οδηγηση σε γκρουπ.. :rolleyes:

Εγω θα ελεγα να παει μπροστα το DR και απο πισω οι αλλοι δυο. Το DR παει με μια Α ταχυτητα και οι αλλοι προσαρμοζονται.. Αν ειναι να πανε οι γρηγοροι μπροστα και να ειναι συνεχεια με το νου στους καθρεπτες για το DR και γκαζι/φρενο το εχουμε χασει το παιχνιδι :winka:

blackbusa
04/03/2009, 07:03
εγω παντως σε ενα ταξιδι που εκανα προσφατα ειχαμε βαλει μπροστα τον κουλ....εεεεε...το πιο αργο μηχανακι(650cc)....στην μεση το γκομεν......εεεεε.....το ενδιαμεσο(800cc).....και απο πισω ειμουνα εγω....καναμε ολο το ταξιδι ανετα εκτος απο ενα κομματι ευθειας (μα πολυ ευθεια μειλαμε) που δεν την παλεψα και τους περιμενα στα συνορα....με 3 μηχανακια ειναι πολυ ευκολη η πορεια και ολα τα παρελκομενα(τα δυσκολα ειναι μεσα στις πολεις)....και μειλαμε βεβαια για 95% σε επαρχικους δρομους....α ναι....και στα στροφιλικια της Sierra Nevada με την ολοκαινουργια ασφαλτο ειχαμε ανακαταταξεις....βεβαια απο Βαλενθια και μετα χωρισανε οι δρομοι μας αλλα αυτο δεν λεει κατι....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tsolias
04/03/2009, 14:07
Με λίγα λόγια φίλοι μου πάνω από όλα σε μια διαδρομή-ταξίδι είναι η ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ σε ταχύτητα και σχηματισμό και ο καθένας να έχει το νού του τον άλλο.Πολύ καλό οι ''σκούπες'' και φυσικά ο καλός και έμπειρος Αρχηγός.Συζήτηση πιό πρίν της διαδρομής με τις στάσεις που εμπεριέχει και ανταλλαγή κινητών τηλεφώνων μεταξύ μελών και Αρχηγού ή ''σκούπας''.Ο σωστός προγραμματισμός,η ακολουθία του προγράμματος και η πειθαρχία γενικά είναι τα καλύτερα όπλα εναντίον κάθε ατυχίας και ''περιπέτειας''.
Ολα τα παραπάνω τα καταλαβαίνω καλά και λόγω επαγγέλματος που απαιτεί πειθαρχία και τήρηση προγράμματος.Και στη ζωή μου το ίδιο κάνω και ποτέ δεν έχω βγεί χαμένος.
Αντε να είστε καλά και εύχομαι να σας ακολουθήσω σε κάπιο ταξιδάκι.:p :p

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
05/03/2009, 06:57
διαφονω τελιοσ μπροστα πανε τα αργα μιχανακια και πισω τα γρηγορα.