PDA

View Full Version : Κawasakia, TPS κι @@



makis206
04/03/2009, 02:14
Το παπί:lol: (σας παρακαλώ διαβάστε και τα παρακάτω μην ασχολείστε μόνο με τις μηχανές:lol: ) δεύτερη παρένθεση κιόλας - δεν ξεκινάω καλά (Kawasaki ZX-130), παρουσιάζει ένα "προβληματάκι" όταν οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι χαμηλές, ανοίγοντας το γκάζι ακόμα κι όταν το μοτέρ έχει ζεσταθεί έχει την τάση να μπουκώνει, να κατεβάζει τις στροφές και να φτάνει σε σημείο να σβήνει όσο το ανοίγω για να ξεκινήσω, μόνο όταν το τραβήξω απότομα και δίνοντάς του μεγάλη διαδρομή απ'την αρχή φιλοτιμείται να ξεκινήσει αλλά με κάνει να μοιάζω στο φανάρι με πιτσιρικά που φωνάζει "όλους θα σας φάω ρε με το καμπιέ" !

Φαντάζομαι ότι οφείλεται στο TPS (που ανάθεμάτο την ώρα που το βάζανε) throttle position sensor δηλαδή, πράγμα που αναρρωτιέμαι αν επιρρεάζεται απ'τις χαμηλές θερμοκρασίες μιας και πρόκειται για ηλεκτρονικό μαραφέτι.. τι λέτε κι εσείς ; Υπάρχει τέτοια περίπτωση ; Στη ζέστη δουλεύει ρολόι, στο κρύο μου αλλάζει τον αδόξαστο τις τελευταίες μέρες. Δεν έχω καταλάβει πως δουλεύει κι αυτή η μαλακία - οι πολυτέλειες μας λείπανε. (μου χαρίσανε κι ένα C50 στογγυλοφάναρο, 6βολτο 25ετίας, τ'ακούς να κελαιδάει και μου ανάβουν τα λαμπάκια όταν βλέπω από δίπλα την καινούργια την "κυρίλα" να γ@μιέται κάθε που ξημερώνει και βραδιάζει :lol: )


Ρώτησα ένα παλικάρι -φίλο- που δουλεύει στο συνεργείο της Kawasaki και μου είπε ότι δεν έχει αναφερθεί κάποιο πρόβλημα στα TPS των ΖΧ-130, δεν του το έχω πάει να το δει μέχρι στιγμής για να είμαι ακριβοδίκαιος πάντως, μέχρι να βρω την ευκαιρία θα ήθελα ν'ακούσω τη γνώμη σας όμως (τη σοβαρή ε!)


Στο νετ βρήκα μια φωτογραφία, όχι πως χρειάζεται δηλαδή αλλά για να το παίξω αλάνι :lol: (μάλλον πως δεν είναι το ίδιο TPS με του Kawasaki όμως)

Σκύψτε με ευλάβεια πάνω στο πρόβλημά μου περικαλώ ! :smokin:


157380

VIDAS
04/03/2009, 03:59
Το tps ειναι ενας αισθητηρας που δινει πληροφοριες στην ηλεκτρονικη για τη θεση του σλαιντ , δε νομιζω να εχει σχεση με το μιγμα το tps...
Ξεσυνδεσε το , απο τη φισα οχι απο το σωμα του καρμπ. και δες 'το μερικες μερες πως θα πηγαινει .

makis206
04/03/2009, 04:20
Θα το δοκιμάσω αν και σκέφτηκα να προχωρήσω και σε ένα καθάρισμα στο καρμπυρατέρ για αρχή μιας και το μηχανάκι είναι καινούργιο ακόμα (3350χλμ έχει) κι είναι πολύ πιθανό να είχε κανένα "ζουμί" απ'το εργοστάσιο για να συντηρείται σε καλή κατάσταση μέχρι να πουληθεί.. δεν ξέρω αν έχει γίνει ήδη βέβαια απ'το συνεργείο στα δύο πρώτα σέρβις μέχρι σήμερα βέβαια..πράγμα που το κόβω χλωμό..

Να είσαι καλά :beer:

notakos600
04/03/2009, 04:21
Μάκη παίξε λίγο με το βιδάκι ρύθμισης μίγματος.
Ούτε εγώ πιστεύω να είναι TPS.
Σε καρμπιρατεράτο μοτό δίνει την θέση της βελόνας, τι άλλο να κάνει?

makis206
04/03/2009, 04:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Μάκη παίξε λίγο με το βιδάκι ρύθμισης μίγματος ρελαντί.
Ούτε εγώ πιστεύω να είναι TPS.

Νότη δεν έχει να κάνει με το ρελαντί γιατί στο ρελαντί δουλεύει άψογα, κατά το άνοιγμα του γκαζιού με ταχύτητα μόνο στο σασμάν αρχίζει τα πΡΡΡΡΡ ΠΡΡΡΡΡρρρ(τα τελευταία "ρ" φαντάσου τα Σαλονικιώτικα:lol: ) ενώ με νεκρά ανεβάζει μια χαρά τις στροφές !

Όντως παίζει να μην είναι το TPS μιας και πήγαινε αλλού το μυαλό μου όσο αναφορά τη χρησιμότητά του σε καρμπυρατεράτο μηχανάκι οπότε μάλλον καταλήγω στον καθαρισμό που είπα και πιο πριν, είχα παρόμοιο πρόβλημα και στο Modenas με αρρυθμίες κλπ κλπ και με έναν απλό καθαρισμό τελείωσαν τα βάσανα μια και καλή, ο μηχανικός μου τότε μου είχε πει ότι βάζουν απ'το εργοστάσιο ένα υγρό (δεν ξέρω πως να το πω) ώστε να συντηρεί τα εσώψυχα του καρμπυρατέρ σε καλή κατάσταση, κάτι που προυποθέτει βέβαια ότι θα φύγει με ένα καλό καθάρισμα στο πρώτο σέρβις, κάτι που απ'ότι φαίνεται δεν γίνεται όπως πρέπει..

:beer:

notakos600
04/03/2009, 04:32
Το διόρθωσα αλλά δεν το είδες μάλλον, ρύθμιση μίγματος όχι ρελαντί.

makis206
04/03/2009, 04:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Το διόρθωσα αλλά δεν το είδες μάλλον, ρύθμιση μίγματος όχι ρελαντί.

Αμ γεια σου, τώρα ακούγεται πιο λογικό :beer:


είναι απ'τις στιγμές που δεν ξέρεις από που θα ξεκινήσεις να ψάχνεις ενώ τα ευνόητα έχουν σκοπό να κάνουν την εμφάνισή τους στο τέλος της παράστασης..είναι κι εκείνο το καμπιέ που σ'αποσυντονίζει ρε γμτ! :lol:

notakos600
04/03/2009, 04:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αμ γεια σου, τώρα ακούγεται πιο λογικό :beer:


είναι απ'τις στιγμές που δεν ξέρεις από που θα ξεκινήσεις να ψάχνεις ενώ τα ευνόητα έχουν σκοπό να κάνουν την εμφάνισή τους στο τέλος της παράστασης..είναι κι εκείνο το καμπιέ που σ'αποσυντονίζει ρε γμτ! :lol:


Αν προσθέσεις και το αλτσχάιμερ του υποφαινόμενου καθάρισες. :lol:

Στο θέμα μας, βιδωσέ την μια - δυο βόλτες και παρακολούθησέ το πάλι, μπορεί να μη χρειαστεί να το λύσεις.

makis206
04/03/2009, 04:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Στο θέμα μας, βιδωσέ την μια - δυο βόλτες και παρακολούθησέ το πάλι, μπορεί να μη χρειαστεί να το λύσεις.

Είναι πολύ πιθανό, υποθέτω πως θα καταλάβω που είναι η κατάλληλη θέση γιατί όντως, τώρα που το σκέφτομαι το αισθάνομαι σαν να τραβάει λίγο περισσότερο αέρα μετά το σέρβις των 3000χλμ που το πήγα λίγο καιρό πριν, θα το κοιτάξω μόλις σχολάσω και θα σας πω :winka:


Ευχαριστώ Νότη :beer: :beer:

catmaster
04/03/2009, 06:13
Ορέ κουζουλέ θα πας να βάλεις τα δαχτύλια σου απαν στο tps και θα κάνεις πράμα τελικά ... :ninja:

το έχεις "πλακώσει" καθόλου να ξεκαπνίσει η το πας γύρω - γύρω από το λιμάνι στη Χαλέπα μόνο ;;;


:look:
:smokin:

makis206
04/03/2009, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Ορέ κουζουλέ θα πας να βάλεις τα δαχτύλια σου απαν στο tps και θα κάνεις πράμα τελικά ... :ninja:
το έχεις "πλακώσει" καθόλου να ξεκαπνίσει η το πας γύρω - γύρω από το λιμάνι στη Χαλέπα μόνο ;;;
:look:
:smokin:

Όϊ όϊ, του δίνω που και που γιατί μου θυμίζει τα άγρια νιάτα μου αυτό το διαόλι, το καλοκαίρι πήγε και στη Σούγια !

Αμέεεεε ;;:o


:lol:

catmaster
04/03/2009, 06:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όϊ όϊ, του δίνω που και που γιατί μου θυμίζει τα άγρια νιάτα μου αυτό το διαόλι, το καλοκαίρι πήγε και στη Σούγια !

Αμέεεεε ;;:o


:lol:

πάντως το καρμπ είναι το τελευταίο πράγμα που φταίει (συνήθως) σε τέτοιες περιπτώσεις ... μην το γαργαλίσεις τσάμπα ...

όταν όπως λες αλλάζει ο καιρός και έχει κρύα (και υγρασίες) το μυαλό μου πάει σε ρεύματα - μπουζί ,πίπες , πολλαπλασιαστές - δεν είναι βαρόμετρο το παπί να κάνει τα δικά του ....:look:


(ορέ γρόθε αν έχεις ξεχάσει κάνα τσοκ ανοιχτό θα πάρω το επόμενο καράβι στο λέω ... ) :a016:



:beer:

makis206
04/03/2009, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
(ορέ γρόθε αν έχεις ξεχάσει κάνα τσοκ ανοιχτό θα πάρω το επόμενο καράβι στο λέω ... ) :a016:

Ποτέ των ρακών Άκη ! Εγώ τα μπουζάκια μου τα έχω στα ώπα ώπα να ξέρεις, όπως και το υπόλοιπο μηχανάκι άλλωστε :lol:

Πρέπει να είναι καρμπυρατεροθέμα πάντως αφού το μηχανάκι δουλεύει σωστά και στο ρελαντί αλλά και μόλις αρχίσει το γκάζι να κάνει σωστά τη δουλειά που του αναθέσανε να κάνει, θα το γράψω όσο πιο απλά, κατανοητά και μπακαλίστικα γίνεται.

Φαντάσου ν'ανοίγεις το γκάζι σιγά σιγά να ξεκινήσεις ομαλά κι αυτό να μπουκώνει άγρια κι όσο του δίνεις εσύ άλλο τόσο να μπουκώνει αυτό μέχρι να κάνει το "τσαφ" και να σβήνει. Μόλις το ξανάβαλα μπροστά με τη μίζα είχα είδη βάλει τη νεκρά και τις στροφές τις ανέβαζε κανονικά, με το που κούμπωσα την πρώτη άρχισε πάλι τα μπρρρρρρ μπρρρρρρ τα σπαστικά (καλά άμα ήταν ο Νόστρας εδώ θα με είχε κάνει ανέκδοτο πάλι :lol: ) μέχρι που αποφάσισα ν'ανοίξω απότομα το γκάζι μέχρι τη μέση περίπου της διαδρομής του. Το μηχανάκι ξεκίνησε απότομα όπως ήταν λογικό κι από τη δευτέρα και μετά δούλευε κανονικά ενώ στο επόμενο φανάρι δεν μου έκανε ξανά τα ίδια.. σκουπιδάκι στο καρμπυρατέρ ; Κακή βενζίνη ;(αν και βάζω πάντα 100άρα από καλά βενζινάδικα..) Απλή ρύθμιση στη βίδα ρύθμισης του μίγματος/αέρα ; Ποιος ξέρει αλλά θα το βρούμε που θα πάει, για ρεύματα δεν μου κάνει όμως αυτή τη στιγμή αν και ξέχασα ότι μιλάμε για πράσινα εδώ..:D

:beer:

OldMan
04/03/2009, 08:42
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Μάκη μας, λεβέντη μας και καραμπουζουκλή μας ...

Στο "σώμα" του Venturi - ακριβώς πριν to slide (μπαίνοντας..), υπάρχουν κάτι τρυπούλες που σκοπό έχουν να αντισταθμίσουν την - στιγμιαία - μείωση της υποπίεσης στο άνοιγμα του γκαζιού (το γιατί και πως, άστο για καμιά ρακή από κοντά..).

Αν αυτές οι μαλακοτρυπούλες είναι μισοβουλωμένες, ΔΕΝ κάνουν την δουλειά που πρέπει οπότε, συνεχίζοντας εσύ να ανοίγεις το γκάζι ΜΕΙΩΝΕΙΣ ακόμη περισσότερο την υποπίεση με αποτέλεσμα το μηχανάκι να "ψοφάει" ...!! :winka:

Στην περίπτωση που "γκουρλώνεις" το γκάζι, λόγω απότομης και μεγάλης μεταβολής στην διατομή του Venturi, το φαινόμενο συνεχίζει μεν να υπάρχει αλλά, σχεδόν αμέσως εξισορροπείται από την αύξηση της ταχύτητας του αέρα εισαγωγής ...!!


Κοινώς, λύσε και καθάρισε το καρμπυρατέρ και άσε ήσυχα τα TPS !!! :wave2:

sniper
04/03/2009, 08:46
Μάκη;

Ε Μάκη......



Μάκηηηηηηηηηηηηηηη



Πάρε το ΖΧ130 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: και όπως θα είσαι στο λυμάνι, μην πατήσεις φρένα.....

απλά πήδα πριν την απογείωση..... και καβάλα το C50 να μην έχεις προβλήματα. :D

makis206
04/03/2009, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κοινώς, λύσε και καθάρισε το καρμπυρατέρ και άσε ήσυχα τα TPS !!! :wave2:

Ήρθε η ώρα να ανοίξω την καρδιά μου και να βροντοφωνάξω ότι αυτό το παιδί ΕΓΩ ΤΟ ΑΓΑΠΩ!! :blush:


Σαν να μην έγινε ε ; :look: :uplate: :lol:



:a20:

makis206
04/03/2009, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάκηηηηηηηηηηηηηηη
Πάρε το ΖΧ130 :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: και όπως θα είσαι στο λυμάνι, μην πατήσεις φρένα.....
απλά πήδα πριν την απογείωση..... και καβάλα το C50 να μην έχεις προβλήματα. :D

Η μ@λακία είναι πως το C50 έχει το χρώμα του γυαλού..:lol: :rotflmao:

sniper
04/03/2009, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Η μ@λακία είναι πως το C50 έχει το χρώμα του γυαλού..:lol: :rotflmao:


Αυτό το ΖΧ130.... είναι αυτό που του την βάζεις από μπρος;

OldMan
04/03/2009, 09:01
Δεν βρίσκω πρόχειρη φωτό με slide, οπότε πάρε μια με πεταλούδα για να δεις για πιοες τρύπες μιλάω...

(ρίξε και μια ματιά στο "κόψιμο" του slide, μπας και έχει μαζέψει "μούργα" και παθαίνει "ζαβλαμά" ο άερας μπαίνοντας...) :winka:


157401

dirtbird
04/03/2009, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ήρθε η ώρα να ανοίξω την καρδιά μου και να βροντοφωνάξω ότι αυτό το παιδί ΕΓΩ ΤΟ ΑΓΑΠΩ!! :blush:


Σαν να μην έγινε ε ; :look: :uplate: :lol:



:a20:

μετά ρύθμισε και καμιά βαλβίδα....:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


αν έχει ακόμα.... :o :o :D

makis206
04/03/2009, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτό το ΖΧ130.... είναι αυτό που του την βάζεις από μπρος;

Αυτό το ρημάδι το προσθιογλέντικο είναι :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν βρίσκω πρόχειρη φωτό με slide, οπότε πάρε μια με πεταλούδα για να δεις για πιοες τρύπες μιλάω...
(ρίξε και μια ματιά στο "κόψιμο" του slide, μπας και έχει μαζέψει "μούργα" και παθαίνει "ζαβλαμά" ο άερας μπαίνοντας...) :winka:

Έψαχνα κι εγώ στο νετ μήπως βρω τίποτα αλλά τέτοια εικόνα σαν δεν αυτή δεν βρήκα, εν'τω μεταξύ ενημέρωσα το παλικάρι που πιάνουν τα χέρια του περισσότερο απ'τα δικά μου και κατάλαβε ακριβώς όλα αυτά που ανάφερες οπότε αύριο το απόγευμα πάω για το λύσιμο και το καθάρισμα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι γιατί να την έπαθε τόσο νωρίς το κερατωμένο το κέρατο, λες και μιλάμε για μηχανάκι 20ετίας αισθάνομαι ξαφνικά.. λέτε να είναι όντως καμμιά χαζομάρα που βάζει το εργοστάσιο για συντήρηση των έσω η από κακή ποιότητα καυσίμου και την άκουσε στερεοφωνικά τόσο νωρίς ;:look:

Sniper ξέρω τι θα πεις πάνω κάτω :lol:

makis206
04/03/2009, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
μετά ρύθμισε και καμιά βαλβίδα....:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
αν έχει ακόμα.... :o :o :D

Α καλά, άμα φτάσαμε μέχρι εκεί η μόνη βαλβίδα που θα ρυθμίσω θα είναι αυτή του σωσίβιου έτσι ώστε να πιάσει τον πάτο αργά και βασανιστικά..:evil:

:lol:

sniper
04/03/2009, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Α καλά, άμα φτάσαμε μέχρι εκεί η μόνη βαλβίδα που θα ρυθμίσω θα είναι αυτή του σωσίβιου έτσι ώστε να πιάσει τον πάτο αργά και βασανιστικά..:evil:

:lol:

Βαλβίδα είναι αυτό που ανεβοκατεβαίνει και κλείνει τις οπές.... :blush:

Α ρε λείπει κι ο DimΠέφτω :rotflmao: :lol:

makis206
04/03/2009, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Βαλβίδα είναι αυτό που ανεβοκατεβαίνει και κλείνει τις οπές.... :blush:
Α ρε λείπει κι ο DimΠέφτω :rotflmao: :lol:

Πως πως, ξέρουμε ξέρουμε.. άμα περιμέναμε απ'τον Ντιμσούζα θά'χαμε μείνει στην επιταγχυνόμενη παλινδρομική κίνηση του εμβόλου..:blush: :rotflmao:

OldMan
04/03/2009, 11:23
Μάκη, σιάξτο το τριμπούρδελο γιατί το τρώει η μαρμάγκα το thread ...!!! :wave2:

makis206
04/03/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μάκη, σιάξτο το τριμπούρδελο γιατί το τρώει η μαρμάγκα το thread ...!!! :wave2:

Μάλλον πως το σιάξαμε, αφαιρέσαμε τη βίδα ρύθμισης του μίγματος για αρχή και ρίξαμε μέσα λίγο καθαριστικό καρμπυρατέρ ενώ είχαμε το μοτέρ να δουλεύει κρατώντας τις στροφές ψηλά ώστε να φύγει από μέσα το καθαριστικό παίρνωντας μαζί του και όποια βρωμιά τυχόν έφραζε εκείνες τις τρυπούλες, ρυθμίσαμε καλύτερα -μιας και φαινόταν ότι τραβούσε περισσότερο αέρα απ'όσο έπρεπε- και τώρα δείχνει να δουλεύει πιο σωστά από ποτέ.

Σε περίπτωση που ξανακάνει νερά το κάνουμε κομμάτια, το καθαρίζουμε σωστότερα και τελειώνει μια και καλή το βασανάκι οπότε το θρεντ ας αναπαυθεί εν ειρήνη κι ελαφρύ το χώμα, αμήν :lol:


Ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και τη βοήθεια όλων σας κύριοι :beer: :wave2:

thanosmesi
06/04/2009, 01:28
φιλε μου μακη ειμαι καινουργιος στο site κ γραφτηκα μονο κ μονο για να ακουσω εντυπωσεις απο το zx130.. μ αρεσε παρα πολυ εξωτερικα το παπι αλλα δε ξερω απο αξιοπιστια του μοτερ.. Σε παρακαλω βοη8ησε με προς φιαφωτιση μου γιατι ειμαι "τσιμπιμενος" με το παπι της kawa.. ειναι κ το crypton x δυνατο δε λεω αλλα σε ομορφια δε το φτανει το zx.. Ευχαριστω!:beer:

zephyr1
06/04/2009, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
:a01: 'σε πατήσω ρε !!:a01:


Μολις τελειωσεις με τα προβληματα, i m ready. :smokin:

Εχουμε και τα ιδια χιλιομετρα. :smokin:

:a9:

the who
06/04/2009, 08:17
Μακη αρκετα (οχι ολα)kawasaki και modenas απο τα καινουργια εχουν προβλημα με το tps.Την περασμενη βδομαδα στο συνεργειο ηταν δυο καβασακι αγορασμενα μαζι(πατερας και γιος).Το ενα ειχε προβλημα και το αλλο οχι.Εχει να κανει με καποιο λαστιχακι του tps.Δεν με ενδιεφερε και δεν ρωτησα.Θα μαθω λεπτομερειες και θα σου πω το γιατρικο.

taskman
18/01/2010, 23:09
ΕΕΕΕ Παιδιά!
Παιδευομαι εδώ και ένα μήνα με το ίδιο πρόβλημα στο zx130. Χθές το πήγα για service 5000Km και ο μάστορας μου λέει οτι το ρύθμισε , όμως και πάλι τα ίδια :(
Mε κρύο καιρό χθές βράδυ άρχισε να "μπουκώνει" πάλι.
Είμαι έτοιμος να το επιστρέψω στα κεντρικά της kawasaki, είμαι πολύ απογοητευμένος...