PDA

View Full Version : Ρε παιδιά , πώς ξεβιδώνει ??! (κυριολεκτικά)



DeadEye
04/03/2009, 04:30
Γεια σας παιδια ,

ειχα πεσει με το fz6n 05 και η βιδα που βιδωνει πανω στο πλαισιο κ στον κινητηρα εχει λιωσει/φθαρει και δεν ξεβιδωνει ... ειναι αυτη που μπαινουν τα μανηταρια κανονικα . Πηρα λοιπον κατι μανηταρια κ μου λενε τα μαστορια που ρωτησα οτι για να μου τα μονταρουν , αναλογα ποση ωρα θα τους παρει μπορει να μου κοστισει απο 10 ε εως 40 ε ??!??!?!?!?!??!?

50ε πηρα τα μανηταρια , αν ειναι να δωσω αλλα τοσα για την τοποθετηση γμτα ....

:cry:

camen
04/03/2009, 04:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye
Γεια σας παιδια ,

ειχα πεσει με το fz6n 05 και η βιδα που βιδωνει πανω στο πλαισιο κ στον κινητηρα εχει λιωσει/φθαρει και δεν ξεβιδωνει ... ειναι αυτη που μπαινουν τα μανηταρια κανονικα . Πηρα λοιπον κατι μανηταρια κ μου λενε τα μαστορια που ρωτησα οτι για να μου τα μονταρουν , αναλογα ποση ωρα θα τους παρει μπορει να μου κοστισει απο 10 ε εως 40 ε ??!??!?!?!?!??!?

50ε πηρα τα μανηταρια , αν ειναι να δωσω αλλα τοσα για την τοποθετηση γμτα ....

:cry:

Oυτε που να το διαννοηθεις να δωσεις τετοιο ποσο!!!
Κοιτα ρε πουστη μου ανθρωποι που κυκλοφορουν!!!:uplate: :hypnotize
Αν μπορεις βαλε μια καλη φωτο απο την κατασταση της βιδας και θα σου πω τι να κανεις....
Δεν υπαρχει βιδα που να μην βγαινει ειτε ευκολα ειτε δυσκολα:wave2:

binzis
04/03/2009, 05:02
DeadEye μάλλον μιλάς για βίδες με allen κεφάλι. Αν είναι σπείρωμα Μ10 ή Μ12 τότε,
πηγαίνεις σε ένα μαγαζί με βιομηχανικά είδη και παίρνεις:

1. Τρυπάνι 8mm
2. Μανέλα κολαούζων
3. Εξωλκέα σπασμένων βίδων 8mm-11mm

Ανοίγεις μία τρύπα 20 με 30 χιλιοστά βάθος, βάζεις το εξωλκέα και την μανέλα από επάνω, και βιδώνεις-περιστρέφεις αριστερόστροφα. Ο εξωλκέας θα σφηνώσει μέσα στην οπή και τότε η βίδα θα αρχίσει να ξεβιδώνει.

Καλή επιτυχία.:wave2:

binzis
04/03/2009, 05:03
Εξωλκέας


157386

binzis
04/03/2009, 05:03
Μανέλα.


157387

sapila racing
04/03/2009, 05:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Εξωλκέας

Ανάποδο κολαούζο το λενε συνήθως.
Επίσης συνήθως αντι να βγεί η βίδα σπάει το κολαούζο.

Και με ολα αυτα που θα παει να παρει και δεν θα ξέρει να τα χρησιμοποιήσει , και ισως κανει και ζημιά, το κόστος της επισκευης θα ανέβει πολύ...

SVX
04/03/2009, 05:09
καλα που εχουμε και τις μαστοροι ... :beer:


γιατι αν πας σε καποιον εξω απ'οτι καταλαβα ολα τα παραπανω εργαλεια θα τα αγορασει με την δικη σου "αμοιβη"... :evil:

DrBig
04/03/2009, 05:21
υπαρχει και αλλη λυση, που εμενα προσωπικα μου εχει δουλεψει. Θελει λιγοτερο εξοπλισμο, περισσοτερη υπομονη και ενα βοηθο. Αν η βιδα αλεν δεν ειναι πολυ χωνευτη και υπαρχει χωρος αναμεσα στο κεφαλι της και το πλαισιο, τοτε μπορεις με ενα ταχυστροφο εργαλειο τυπου dremel να σκαψεις δυο εγκοπες αντιδιαμετρικα στο κεφαλι της αλεν, ωστε να μπορεις να στηριξεις δυο ατσαλενια κυλινδρακια (εχουν καποιο ονομα που μου διαφευγει, binzis help) τα οποια κατοπιν δυο ατομα θα χτυπουν με σφυρια ωστε να δημιουργησουν ενα ζευγος κρουστικων δυναμεων πανω στη βιδα.

binzis
04/03/2009, 05:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ανάποδο κολαούζο το λενε συνήθως.
Επίσης συνήθως αντι να βγεί η βίδα σπάει το κολαούζο.

Και με ολα αυτα που θα παει να παρει και δεν θα ξέρει να τα χρησιμοποιήσει , και ισως κανει και ζημιά, το κόστος της επισκευης θα ανέβει πολύ...

Αυτό το ανάποδο κολαούζο που το λένε συνήθως, σπάει άμα είναι από τα φθηνά που είναι φτιαγμένο από ατσαλάκι.
Τα σωστά είναι φτιαγμένα από HSS κοβαλτιούχο 8% και δεν σπάει.
Αν γουστάρεις έχω και στα δανείζω να κάνεις την δουλειά σου.
Μόνο μην :cry: καλύτερα :) . Θα βγει η ρημάδα.
:beer:

sapila racing
04/03/2009, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Αυτό το ανάποδο κολαούζο που το λένε συνήθως, σπάει άμα είναι από τα φθηνά που είναι φτιαγμένο από ατσαλάκι.
Τα σωστά είναι φτιαγμένα από HSS κοβαλτιούχο 8% και δεν σπάει.
Αν γουστάρεις έχω και στα δανείζω να κάνεις την δουλειά σου.
Μόνο μην :cry: καλύτερα :) . Θα βγει η ρημάδα.
:beer:

Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες. Εγω εχω καλά εργαλεία και θα την εβγαζα ευκολα, αλλά ο φίλος που ρωτάει προφανως δεν εχει σχέση με τέτοια εργαλεία και πιστευω οτι αν ακολουθήσει τη συμβουλή σου απλά θα ξοδέψει χρήματα και ισως κάνει και μεγαλύτερη ζημιά.
Δεν ειναι ευκολο να τρυπήσει βίδα ισια αν δεν το εχει ξανακάνει.
Υπάρχει ακόμα και η πιθανότητα να τραυματιστεί, ευκολο είναι.

Εγω θα έλεγα να παει σε ενα συνεργείο να του την βγάλουν και να τελειώνει εκτός κι αν πιάνουν τα χέρια του, οπότε δεν θα ρώταγε εδω... :winka:

Το να βγεί μια βίδα μπορεί να είναι απο ευκολο εως πολύ δύσκολο.
Ειδικά βίδα πλαισίου στην οποία εχει μπει μανιτάρι, εχει φαει τούμπα,εχει λιώσει το κεφάλι και κατα πάσα πιθανότητα εχει στραβωσει και το στέλεχος.

sniper
04/03/2009, 05:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
DeadEye μάλλον μιλάς για βίδες με allen κεφάλι. Αν είναι σπείρωμα Μ10 ή Μ12 τότε,
πηγαίνεις σε ένα μαγαζί με βιομηχανικά είδη και παίρνεις:

1. Τρυπάνι 8mm
2. Μανέλα κολαούζων
3. Εξωλκέα σπασμένων βίδων 8mm-11mm

Ανοίγεις μία τρύπα 20 με 30 χιλιοστά βάθος, βάζεις το εξωλκέα και την μανέλα από επάνω, και βιδώνεις-περιστρέφεις αριστερόστροφα. Ο εξωλκέας θα σφηνώσει μέσα στην οπή και τότε η βίδα θα αρχίσει να ξεβιδώνει.

Καλή επιτυχία.:wave2:


και τα οποία φυσικά ξέρεις να τα χρησιμοποιείς και κοστίζουν λιγότερο από τα 40-50Ε που ζητάει ο μάστορας..... χλωμό και το μεν και το δε.

dirtbird
04/03/2009, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και τα οποία φυσικά ξέρεις να τα χρησιμοποιείς και κοστίζουν λιγότερο από τα 40-50Ε που ζητάει ο μάστορας..... χλωμό και το μεν και το δε.

Εγώ μπορώ να το κάνω τσάμπα.

....

Δλδ. όχι εγώ αλλά η μεγάλη μου γάτα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι καταφέρνει, απλώς κοιτώντας πράγματα...:eyepop: :eyepop:


(στα τεχνικά δεν είμαστε?....:D :D )

stefanos
04/03/2009, 05:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εγώ μπορώ να το κάνω τσάμπα.

....

Δλδ. όχι εγώ αλλά η μεγάλη μου γάτα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι καταφέρνει, απλώς κοιτώντας πράγματα...:eyepop: :eyepop:


(στα τεχνικά δεν είμαστε?....:D :D )

Αυτή που πηδάει απο τον έβδομο?

binzis
04/03/2009, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες. Εγω εχω καλά εργαλεία και θα την εβγαζα ευκολα, αλλά ο φίλος που ρωτάει προφανως δεν εχει σχέση με τέτοια εργαλεία και πιστευω οτι αν ακολουθήσει τη συμβουλή σου απλά θα ξοδέψει χρήματα και ισως κάνει και μεγαλύτερη ζημιά.
Δεν ειναι ευκολο να τρυπήσει βίδα ισια αν δεν το εχει ξανακάνει.
Υπάρχει ακόμα και η πιθανότητα να τραυματιστεί, ευκολο είναι.

Εγω θα έλεγα να παει σε ενα συνεργείο να του την βγάλουν και να τελειώνει εκτός κι αν πιάνουν τα χέρια του, οπότε δεν θα ρώταγε εδω... :winka:

Το να βγεί μια βίδα μπορεί να είναι απο ευκολο εως πολύ δύσκολο.
Ειδικά βίδα πλαισίου στην οποία εχει μπει μανιτάρι, εχει φαει τούμπα,εχει λιώσει το κεφάλι και κατα πάσα πιθανότητα εχει στραβωσει και το στέλεχος.



Ο λόγος που ρωτάει το παλικάρι, είναι μήπως γλυτώσει τα συνεργεία και το χρήμα.
Αν τώρα όμως δεν "πιάνουν τα χέρια του", όντως καλύτερα να απευθυνθεί σε ένα από αυτά.
Θα συμφωνήσω ότι το να βγεί μια βίδα μπορεί να είναι από εύκολο έως πολύ δύσκολο.

Όσο αφορά το κόστος εργαλείων, ένας σωστός εξωλκέας κοστίζει περίπου 15-20 ευρώ και όσο αφορά την μανέλα υπάρχει η ενναλακτική λύση να χρησιμοποιηθεί καστάνια με καρυδάκι.
:beer:

Μην ξεχνάμε ότι τα χρήματα που δίνουμε για εγαλεία είναι "επένδυση" γιατί τα κρατάμε.

stefanos
04/03/2009, 06:15
Σε περίπτωση μανιταριού μου φαίνεται απλό να κόψεις το κεφάλι να βγάλεις το μανιτάρι και να μείνει η υπόλοιπη βίδα εκτεθειμένη για βιασμό με σκύλες φλόγες αντισκωριακά κλπ.

binzis
04/03/2009, 06:28
Stefanos μακάρι να είναι έτσι. Αλλά αν ήταν, θα ζητούσε το συνεργείο από 10 εως 40 ευρώπουλα για να την βγάλεi;

Μάλλον έχει κοπεί σύριζα, στη θέση που ήταν βιδωμένο το μανιτάρι.
Ας μας πεί και ο DeadEye που έχει το πρόβλημα, λεπτομέριες.

Tpap
04/03/2009, 06:30
Ψοφιομάτι, βάλε μια φωτό ρε αδερφάκι αν δεν σε κάνει κόπο...

stefanos
04/03/2009, 06:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Stefanos μακάρι να είναι έτσι. Αλλά αν ήταν, θα ζητούσε το συνεργείο από 10 εως 40 ευρώπουλα για να την βγάλεi;

Μάλλον έχει κοπεί σύριζα, στη θέση που ήταν βιδωμένο το μανιτάρι.
Ας μας πεί και ο DeadEye που έχει το πρόβλημα, λεπτομέριες.

Είμαι απο την φύση μου αισιόδοξος:p

sniper
04/03/2009, 06:35
Μάλλον παρεξηγήσατε.....

Εγώ κατάλαβα ότι δεν είχε μανιτάρι όταν έπεσε.... κι έγινε η βίδα κώλος.....

nightstalker
04/03/2009, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
υπαρχει και αλλη λυση, που εμενα προσωπικα μου εχει δουλεψει. Θελει λιγοτερο εξοπλισμο, περισσοτερη υπομονη και ενα βοηθο. Αν η βιδα αλεν δεν ειναι πολυ χωνευτη και υπαρχει χωρος αναμεσα στο κεφαλι της και το πλαισιο, τοτε μπορεις με ενα ταχυστροφο εργαλειο τυπου dremel να σκαψεις δυο εγκοπες αντιδιαμετρικα στο κεφαλι της αλεν, ωστε να μπορεις να στηριξεις δυο ατσαλενια κυλινδρακια (εχουν καποιο ονομα που μου διαφευγει, binzis help) τα οποια κατοπιν δυο ατομα θα χτυπουν με σφυρια ωστε να δημιουργησουν ενα ζευγος κρουστικων δυναμεων πανω στη βιδα.


πόντα τη οποία βαράς με σφυρί
κάτι σαν κατσαβίδι (ίσιο) αλλά πολύ πιό παχύ γιατί αλλιώς αντί να γυρίσει η βίδα θα σκαφτεί...

binzis
04/03/2009, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μάλλον παρεξηγήσατε.....

Εγώ κατάλαβα ότι δεν είχε μανιτάρι όταν έπεσε.... κι έγινε η βίδα κώλος.....

Παρασύρθηκα από τον stefanos.
Άρα δεν παίζει "βιασμός" βίδας.

Νightstalker άμα σου ξεφύγει το σφυρί ή η πόντα μετά τι κάνεις;:nono:
Δεν έχω και πολλά μαλλιά να τραβήξω.:lol:

Για βίδα μεγάλη όντως ο τρόπος αυτός είναι πιο αποτελεσματικός.
Το έχω κάνει και εγώ, είτε με πόντα, είτε με ατσαλάκι εργαλείου τόρνου, ακόμα και με κοπίδι.
:beer:

nightstalker
04/03/2009, 07:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Παρασύρθηκα από τον stefanos.
Άρα δεν παίζει "βιασμός" βίδας.

Νightstalker άμα σου ξεφύγει το σφυρί ή η πόντα μετά τι κάνεις;:nono:
Δεν έχω και πολλά μαλλιά να τραβήξω.:lol:

Για βίδα μεγάλη όντως ο τρόπος αυτός είναι πιο αποτελεσματικός.
Το έχω κάνει και εγώ, είτε με πόντα, είτε με ατσαλάκι εργαλείου τόρνου, ακόμα και με κοπίδι.
:beer:


συμφωνώ
γιαυτό καλό είναι να ανεβάσει φωτό

DeadEye
04/03/2009, 07:03
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις ,

να διευκρυνησω οτι τα εργαλεια που αναφερατε τα ακουω για πρωτη φορα ποσο μαλλον να τα αγορασω κ να τα χρησιμοποιησω !? :confused:

Οταν επεσα ΔΕΝ ειχα μανηταρι πανω , γιαυτο και η βιδα που επιανε πανω στο πλαισιο (ALEN ειναι) ξυστικε κ ελιωσε λιγο , αρα δεν πιανει το εργαλειο πανω . Επισης δεν προεξεχει πλεον ωστε να πιαστει απο το πλαι .

Ειμαι στην δουλεια κ δεν μπορω να ανεβασω φοτο :(

μαλλον θα παω στο μαστορι να μου τον πιασει τον κωλο να ξεμπερδευω

:bawl:

sniper
04/03/2009, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye
Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις ,

να διευκρυνησω οτι τα εργαλεια που αναφερατε τα ακουω για πρωτη φορα ποσο μαλλον να τα αγορασω κ να τα χρησιμοποιησω !? :confused:

Οταν επεσα ΔΕΝ ειχα μανηταρι πανω , γιαυτο και η βιδα που επιανε πανω στο πλαισιο (ALEN ειναι) ξυστικε κ ελιωσε λιγο , αρα δεν πιανει το εργαλειο πανω . Επισης δεν προεξεχει πλεον ωστε να πιαστει απο το πλαι .

Ειμαι στην δουλεια κ δεν μπορω να ανεβασω φοτο :(

μαλλον θα παω στο μαστορι να μου τον πιασει τον κωλο να ξεμπερδευω

:bawl:

Και καλά θα κάνεις.....

Το πλαίσιό σου σε τι κατάσταση είναι δλδ;

DeadEye
04/03/2009, 07:20
πολυ καλη κατασταση του πλαισιου . εκτος απο κατι γρατζουνιτσες επιφανειακες δεν εχει πραγματικα τπτ .

Ωστοσο η βιδα , εκει που προεξηχε γυρω στο 1 cm τωρα προεξεχει ~0.5 cm και δεν πιανεται με τπτ.

Ο ενας που πηγα μου ειπε κατι για τρυπημα στην μεση κτλ κτλ , κ ο αλλος μου ειπε να κανει οξυγονοκολληση κατι πανω στην βιδα κ να την γυρισει ετσι ....

sniper
04/03/2009, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye
πολυ καλη κατασταση του πλαισιου . εκτος απο κατι γρατζουνιτσες επιφανειακες δεν εχει πραγματικα τπτ .

Ωστοσο η βιδα , εκει που προεξηχε γυρω στο 1 cm τωρα προεξεχει ~0.5 cm και δεν πιανεται με τπτ.

Ο ενας που πηγα μου ειπε κατι για τρυπημα στην μεση κτλ κτλ , κ ο αλλος μου ειπε να κανει οξυγονοκολληση κατι πανω στην βιδα κ να την γυρισει ετσι ....

Σε μάστορα κανονικό πήγες; :confused:

catmaster
04/03/2009, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σε μάστορα κανονικό πήγες; :confused:

:lol: :lol:

Καλά του τα είπανε ρε Νίκο ... :wave2:

sniper
04/03/2009, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
:lol: :lol:

Καλά του τα είπανε ρε Νίκο ... :wave2:


Οξυγονοκόληση σε βίδα; ρε μαλαξ, υπάρχει μαστορας χωρίς κολαούζο; :confused:

DeadEye
04/03/2009, 07:45
Κανονικοτατο ... μαλιστα αυτος που μου ειπε για την οξυγονοκολληση θεωρειται κ καλος , με πολλα χρονια εμπειριας , κ ετρεχε κ σε αγωνες παλιοτερα . Δεν λεω ονομα , αλλα ειναι Γρ. Λαμπρακη κατι κοντα στον κορυδαλλο .

Μαλλον σε αυτον θα παω

OldMan
04/03/2009, 07:50
Οξυγονοκόλληση ή Ηλεκτροκόλληση ..???

(για να τις πιάσουμε μιά - μία να δούμε τι θα πάθει το μηχανάκι ...) :winka:

dirtbird
04/03/2009, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Οξυγονοκόλληση ή Ηλεκτροκόλληση ..???



κιθαρίστας ή ντράμμερ?:confused:

catmaster
04/03/2009, 08:17
ρε μαλάκες ... έχετε ποτέ λύσει βίδες η απλά πετάτε χαρταετό ;; :confused:




:smokin:

sniper
04/03/2009, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
ρε μαλάκες ... έχετε ποτέ λύσει βίδες η απλά πετάτε χαρταετό ;; :confused:




:smokin:

Δεν είχα ποτέ καβασάκι...... :rolleyes:

catmaster
04/03/2009, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν είχα ποτέ καβασάκι...... :rolleyes:

αυτά δε λύνεις τίποτε .... χυτήριο ολόκληρα ... :sad:

makis206
04/03/2009, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν είχα ποτέ καβασάκι...... :rolleyes:

Ας γίνει μια προειδοποιητική παρατήρηση στον κύριο παρακαλώ που θα μας πει για τα Καβασάκια μας τώρα..:smokin:


:lol:

stefanos
04/03/2009, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
ρε μαλάκες ... έχετε ποτέ λύσει βίδες η απλά πετάτε χαρταετό ;; :confused:




:smokin:


Πάντως δεν θα συμβούλευα να πάρει κάποιος ηλεκτροκόληση προκειμένου να λύσει μια βίδα.:p

catmaster
04/03/2009, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πάντως δεν θα συμβούλευα να πάρει κάποιος ηλεκτροκόληση προκειμένου να λύσει μια βίδα.:p



σωστός ....


(και που να δεις ένα καραγκιόζη που πήγε και πήρε Merkle πεντακοσάρα σύρματος υδρόψυκτη και την έχει στο κωλοεξοχικό και πιάνει σκόνη .... ) :sick: :confused: :mad:

sniper
04/03/2009, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
σωστός ....


(και που να δεις ένα καραγκιόζη που πήγε και πήρε Merkle πεντακοσάρα σύρματος υδρόψυκτη και την έχει στο κωλοεξοχικό και πιάνει σκόνη .... ) :sick: :confused: :mad:



Είναι μεγάλος μλκς ή δεν τον ξέρουμε; :rotflmao: :rotflmao: :lol:

sapila racing
04/03/2009, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
σωστός ....


(και που να δεις ένα καραγκιόζη που πήγε και πήρε Merkle πεντακοσάρα σύρματος υδρόψυκτη και την έχει στο κωλοεξοχικό και πιάνει σκόνη .... ) :sick: :confused: :mad:


Καιρός να την βάλεις μπρος λοιπόν, αν θυμάμαι καλά θα κόλλαγες το πλαίσιο απο ενα κιτ car?
Η κατι τέτοιο...

Οπως και να χει για την περίπτωση του φίλου με το FZ6 η πιο καλή, φτηνή κλπ λύση ισως είναι η κλασσική.
Κόψιμο με dremelακι στο κεφάλι της βίδας και μετα ενα μεγαλο κατσαβίδι ΝΑ με το συμπάθειο :smokin:

dirtbird
04/03/2009, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
.... και μετα ενα μεγαλο κατσαβίδι ΝΑ με το συμπάθειο :smokin:

κι αν του φύγει?
:o :o
από το χέρι... σφυρί ή κτσαβίδι ΖΕΝ παίζει σημασία...

OldMan
04/03/2009, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
ρε μαλάκες ... έχετε ποτέ λύσει βίδες η απλά πετάτε χαρταετό ;; :confused:
ρε μαλάκα ... θεωρείς το πέταγμα του χαρταετού πιο εύκολο από το λύσιμο της βίδας ;; :confused:



Υ.Γ.
Οι βίδες ΔΕΝ "λύνονται" - εκτός αν αποτελούνται από πολλά κομμάτια ... :p

DeadEye
04/03/2009, 08:48
το σκεφτηκα κ γω αυτο , με το κατσαβιδι κ το προτεινα στα μαστορια , αλλα μουπανε οτι δεν βολευει κ δεν γινεται .Μονος μου δεν θελω να το ρισκαρω , γιατι η βιδα ειναι μεγαλη και πιανει μεχρι και κινητηρα μεσα !

:sick:

sniper
04/03/2009, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye
το σκεφτηκα κ γω αυτο , με το κατσαβιδι κ το προτεινα στα μαστορια , αλλα μουπανε οτι δεν βολευει κ δεν γινεται .Μονος μου δεν θελω να το ρισκαρω , γιατι η βιδα ειναι μεγαλη και πιανει μεχρι και κινητηρα μεσα !

:sick:

Κι όσο πιο μέσα τόσο καλύτερα; δεν ξέρω, έτσι με έχουν πει οι παλιότεροι κι εμπειρότεροι....

OldMan
04/03/2009, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
κι αν του φύγει?
:o :o
από το χέρι... σφυρί ή κτσαβίδι ΖΕΝ παίζει σημασία...
NO problem - αρκεί να μην έχει βάλει τα @@ του για κόντρα ...:winka:

camen
04/03/2009, 08:53
Ρε παλικαρι βαλε σε παρακαλω μια φωτο απο την ρημαδο-βιδα να δουμε τι γινεται...
Γιατι σε λιγο θα σου πουν να παρεις και κομπρεσερ για να την βγαλεις :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Στη θεωρια ολα ευλοκα ειναι...Στην πραξη ειναι η δυσκολια....
Βαλε μια φωτο να σε βοηθησουμε!!!!!!!!!!!:wave2:

dirtbird
04/03/2009, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Βαλε μια φωτο να σε βοηθησουμε!!!!!!!!!!!:wave2:

Εσένα να σε γνωρίσω στη γάτα μου.....


τη μεγάλη γιατί η μικρή είναι νευρικιά.... :uplate: :uplate:

manhunter
04/03/2009, 08:59
Εγώ θα σου δώσω μια συμβουλή.

Ένα σετ καλά μανιτάρια , πλεόν έχει 90-100€

Εσύ έδωσες 50€ για να τα πάρεις, και τα μαστόρια συο ζητάνε, περίπου 30-40€


Τα σκας, και ταυτόχρονα πίνεις καφεδάκι, μέχρι να στο ετοιμάσουν.

Πας, πλερώνεις, και είσαι έτοιμος.

Ούτε drilling ούτε cutting ούτε σφύρing (από το σφυρί:smokin: )



Κάθεσαι και ασχολείσαι με μία βίδα. Δώστα στα μαστόρια!!:look:

Κλέφτες θα γίνουν???:eyepop:



:lol: :lol:

stefanos
04/03/2009, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ρε παλικαρι βαλε σε παρακαλω μια φωτο απο την ρημαδο-βιδα να δουμε τι γινεται...
Γιατι σε λιγο θα σου πουν να παρεις και κομπρεσερ για να την βγαλεις :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Στη θεωρια ολα ευλοκα ειναι...Στην πραξη ειναι η δυσκολια....
Βαλε μια φωτο να σε βοηθησουμε!!!!!!!!!!!:wave2:


Το κομπρεσέρ είναι φτηνότερο (απο μια πεντακοσάρα υδρόψυκτη σίγουρα) και έχει πάρα πολλές εφαρμογές.:p

DeadEye
04/03/2009, 09:30
σε λιγο σχολαω απτην δουλεια κ θα παω στο μαστορι απευθειας να μου τα βαλλει ... κ θα πιω ενα καφεδακι στην υγεια σας ... το βραδακι θα ανεβασω κ φοτος

:beer:

(γμημ3νη βιδ@) !

binzis
04/03/2009, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Εγώ θα σου δώσω μια συμβουλή.

Ένα σετ καλά μανιτάρια , πλεόν έχει 90-100€

Εσύ έδωσες 50€ για να τα πάρεις, και τα μαστόρια συο ζητάνε, περίπου 30-40€


Τα σκας, και ταυτόχρονα πίνεις καφεδάκι, μέχρι να στο ετοιμάσουν.

Πας, πλερώνεις, και είσαι έτοιμος.

Ούτε drilling ούτε cutting ούτε σφύρing (από το σφυρί:smokin: )



Κάθεσαι και ασχολείσαι με μία βίδα. Δώστα στα μαστόρια!!:look:

Κλέφτες θα γίνουν???:eyepop:



:lol: :lol:


Manhunter μαζί σου.

camen
04/03/2009, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Manhunter μαζί σου.

Eπλιζω μονο να αστειευεστε οτι θα δωσει 40Ε για να του βγαλουν μια βιδα!!!!:uplate: :eyepop:
Αν οχι τοτε καλα κανουν και σας γδινουν τα "μαστορια" και μετα μην παραπονιεστε για ακριβα service!!!
K στο κατω κατω αν το παλικαρι ειναι πελατης στο συγκεκριμενο συνεργειο ΤΙΠΟΤΑ δεν θα επρεπε να του παρουν...Γιατι για αυτους ειναι ακριβως 2 λεπτα υποθεση οτι και να εχει συμβει στην βιδα αν ξερουν την δουλεια τους!!!
Μαθανε ολοι τωρα και μονο που περνας απο εξω σε χρεωνουν...

p@nos
04/03/2009, 12:48
καλα μου φαινεται αδιανοητο να ζητησει 40? ο μαστορας για να του βγαλει τη βιδα και το κοβω και πολυ χλωμο να το κανει κιολας...

ειναι πολυ πιθανο να του τη βγαλει και τσαμπα, να μη του ζητησει τιποτα...

το θεμα ειναι οτι, σε περιπτωση που εχουν φαγωθει σπειρωματα, εκει ειναι που θελει πολυ προσοχη στο ποιος θα περασει heli-coil, γιατι συνηθως τα βαζουν οπως να ναι και μπορει να γινει μεγαλυτερη ζημια στο τελος...

binzis
04/03/2009, 12:50
Βρε camen από το πρωί το συζητάμε, προτείναμε λύσεις, είπαμε τις απόψεις μας, αλλά ο DeadEye μάλλον δεν ξέρει από αυτά.
Στο κάτω κάτω της γραφής του είπαν από 10 έως 40 ευρώπουλα.
Μπορεί να του χρεώσουν 10 !!! Λέμε τώρα.

Καλό θα ήταν τελικά να πάρει και μία δεύτερη γνώμη από ένα άλλο συνεργείο.

FestoNero
04/03/2009, 12:57
Να πω και γω τη μαλακία μου; :D
Σας παρακαλωωωω :cry:

Άμα χρησιμοποιήσει πολύ ισχυρή κόλλα και κολλήσει πχ το άλλεν πάνω στη βίδα;
Έτσι δεν θα μπορέσει να τη ξεβιδώσει;



Άμα δε τα καταφέρει βέβαια θα μπορέσει να το χρησιμοποιήσει σαν γάτζο για να κρεμάει τα ψώνια..
:lol:

camen
04/03/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Βρε camen από το πρωί το συζητάμε, προτείναμε λύσεις, είπαμε τις απόψεις μας, αλλά ο DeadEye μάλλον δεν ξέρει από αυτά.
Στο κάτω κάτω της γραφής του είπαν από 10 έως 40 ευρώπουλα.
Μπορεί να του χρεώσουν 10 !!! Λέμε τώρα.

Καλό θα ήταν τελικά να πάρει και μία δεύτερη γνώμη από ένα άλλο συνεργείο.

ΟΚ αν τα χερια του δεν πιανουν ή δεν εχει τα καταλληλα εργαλεια τοτε παω πασο:beer:
Μονο τοτε ομως... Κ συμφωνουμε πιστευω οτι οποιαδηποτε χρεωση πανω απο 10Ε ειναι εξωφρενικη!!!:beer:

sakis67
04/03/2009, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Να πω και γω τη μαλακία μου; :D
Σας παρακαλωωωω :cry:

Άμα χρησιμοποιήσει πολύ ισχυρή κόλλα και κολλήσει πχ το άλλεν πάνω στη βίδα;
Έτσι δεν θα μπορέσει να τη ξεβιδώσει;



Άμα δε τα καταφέρει βέβαια θα μπορέσει να το χρησιμοποιήσει σαν γάτζο για να κρεμάει τα ψώνια..
:lol:
ayto akrivos tha kanei o mastoras me thn hlektrokolisi

manhunter
04/03/2009, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
ΟΚ αν τα χερια του δεν πιανουν ή δεν εχει τα καταλληλα εργαλεια τοτε παω πασο:beer:
Μονο τοτε ομως... Κ συμφωνουμε πιστευω οτι οποιαδηποτε χρεωση πανω απο 10Ε ειναι εξωφρενικη!!!:beer:

Mα αυτό ακριβώς είπα και εγώ

αν...


πάει να πάρει ένα σωρό εργαλέια
δοκιμάσει την μία λύση
δοκιμάσει την δεύτερη λύση
πάει να πάρει άλλα εργαλεία
...και στο τέλος κάνεις και ζημιά....και 50? να δώσει...έτσι είναι αυτά.



Εγώ θα ρώταγα ξεκάθαρα τον μάστορα. Πόσα θα μου πάρει. Οχι να μου πει από τόσα μέχρι τόσα. Πόσα θες να τελειώνουμε.

Απλά
:wave2:

DeadEye
04/03/2009, 19:09
το μαστορι μου πηρε τελικα 20 ε και μου τα τοποθετησε τα μανηταρια

νταξ , πανω κατω οτι περιμενα , ακριβουτσικος ...

να και φοτο , λιγο σκοτεινη


157466

camen
05/03/2009, 05:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeadEye
το μαστορι μου πηρε τελικα 20 ε και μου τα τοποθετησε τα μανηταρια

νταξ , πανω κατω οτι περιμενα , ακριβουτσικος ...

να και φοτο , λιγο σκοτεινη

OK ουτε λιγα αλλα οχι και πολλα.Αφου εκανες την δουλεια σου μονο με 20Ε ενταξει...
Αντε αχρειαστα να ειναι!!!:wave2:

binzis
05/03/2009, 05:18
Καλορίζικα και αχρείαστα.

DeadEye
05/03/2009, 07:44
Eyxaristw paidia , nastai kala

:beer: