PDA

View Full Version : Υπερχείλιση Ψυκτικού



spyridon
04/03/2009, 05:16
Καλημέρα σε όλους τους καλούς φίλους του Forum!

Τις τελευταίες ημέρες παρατήρησα δύο φορές ότι φτάνοντας στην δουλειά μου (σημείωση: μεταξύ των δύο αυτών ημερών Παρασκευή-Τριτη μεσολάβησαν αρκετές πιο χαλαρές διαδρομές χωρίς πρόβλημα) αποβάλλεται ψυκτικό υγρό.

Σε πρώτη επίσκεψη στο συνεργείο που παρακολουθεί την CBFούλα δεν εντοπίστηκε κάτι. Το βεντιλατέρ λειτουργεί και το φαινόμενο δεν επαναλήφθηκε εκεί.

Αυτό που βλέπω είναι ότι η αποβολή του υγρού προκύπτει μετά από 40-45 λεπτά διαδρομής σε συνεχή "βαριά κυκλοφορία". Βέβαια υπό τις ίδιες συνθήκες κινείται η μοτοσυκλέτα εδώ και 50.000 χιλιόμετρα χωρίς να έχει εμφανίσει ανάλογα φαινόμενα.

Αν παρατηρώ κάτι, θα έλεγα ότι μου φαίνεται ότι ανεβάζει θερμοκρασίες λίγο πιο σύντομα και λίγο πιο εύκολα από ότι με είχε συνηθίσει.

Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν τα παραπάνω σας φέρνουν κάτι σχετικό στο μυαλό.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση θα την ξαναπάω στον μάστορα και θα σας ενημερώνω για τυχόν νεώτερα.

Ευχαριστώ πολύ!

spyridon
13/04/2009, 15:16
Γεια σας παιδιά!

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε με εξαέρωση των υγρών.

Σε τέτοιες περιπτώσεις πάντως πρέπει οπωσδήποτε να ελέγχεται και το καπάκι του ψυγείου τού οποίου η κακή κατάσταση μπορεί να προκαλέσει ανάλογα φαινόμενα.

makis206
14/04/2009, 07:16
Τέλος καλό όλα καλά !

:beer:

xrisimix
23/06/2009, 22:31
Καλησπέρα σε όλους, θα πρότεινα, αν ξανασυμβεί, να ελέχθη αν το υγρό έχει την σωστή αναλογία. Προχθές διαπίστωσα και εγώ το ίδιο πρόβλημα το οποίο εξαφανίσθηκε μετά από την αλλαγή του υγρού με καινούριο αναλογίας 50%. Ο αέρας που δημιουργείται ενδέχεται να οφείλεται στον βρασμό του υγρού. Πολύ (και μηχανικοί) βάζουν τα έτοιμα μίγματα, τα οποία δεν ξεπερνούν σε αναλογία το 30% με αποτέλεσμα να βράζει.