PDA

View Full Version : Vespa ET4 μπούκωμα



klainmaingr
04/03/2009, 05:32
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Ψάχνοντας για ένα προβληματάκι που μου προέκυψε κατέληξα στο πλήρως ενημερωμένο φόρουμ σας. Μετά απο αναζητήσεις δεν βρήκα αυτό που ήθελα (που μάλλον είναι απλό) οπότε ανοίγω αυτό το θεματάκι...

Στο θέμα... Έχω μια Vespa ET4 125 '98 με πρόσφατα αλλαγμένη μηχανή.
Χθές ενώ είχε ανάψει το φωτάκι της βενζίνης δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία (μιας και συνήθως κρατάει αρκετά αφότου ανάψει) και συνέχισα τη διαδρομή μου. Άφησα το μηχανάκι έκανα τις δουλειές μου κτλ και στην επιστροφή πήρα και ένα φίλο μαζί (ουκ ολίγα κίλα). Μετά απο 100 μέτρα το μηχανακι άρχισε να μπουκώνει και να μην προχωραει και έκανε και τον χαρακτηριστικό ήχο "μπουκώματος". Άφησα τον φίλο να πάρει ταξί και μετά αφού ήμουν μόνος την πήγα (μπουκωμένη μεν - σιγά σιγά και παίζοντας με το γκάζι δε) σε ένα κοντινό βενζινάδικο για να φουλάρω.
Όλα καλά μέχρι εκεί...
Το θέμα είναι οτι τώρα όποτε ανοίξω απότομα το γκάζι το μηχανάκι κολλάει/μπουκώνει και θέλει άφημα/δώσιμο σιγά σιγά... Δοκίμασα να το στρώσω λίγο σε διαδρομή αλλα το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει.

Φαντάζομαι οτι υπάρχει εύκολος τρόπος αντιμετώπισης αυτού του προβλήματος και γι αυτό πριν πάω στο συνεργείο είπα να πάρω και τις δικές σας απόψεις.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση. :D


http://www.automotiveblogger.net/wp-content/uploads/2007/02/vespa-et4-3.jpg

Tpap
04/03/2009, 05:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από klainmaingr
Στο θέμα... Έχω μια Vespa ET4 125 '98 με πρόσφατα αλλαγμένη μηχανή.
Έτσι. :wave2:


Καλημέρα φίλε και καλώς ήλθες.

Στο πρόβλημά σου τώρα.
Το μοτεράκι σου -κατά πολύ μεγάλο ποσοσστό- ξανακόλλησε.
Μην ψάχνεσαι άδικα.
Ξαναπήγαινέ το στον μηχανικό σου. :wave2:

stefanos
04/03/2009, 06:12
Οταν στεγνώνεις το ντεπόζιτο μέχρι τέρμα όλα τα σκουπίδια κατεβαίνουν στο φίλτρο βενζίνης και πιθανόν και στο καρμπυρατέρ.
Ενα έλεγχο στο φίλτρο τον κάνεις εύκολα και μόνος σου.

Tpap
04/03/2009, 06:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ενα έλεγχο στο φίλτρο τον κάνεις εύκολα και μόνος σου.

Δεν έχεις άδικο και μακάρι για το παλλικαράκι να 'ναι μόνον αυτό.
Στο συγκεκριμένο μηχανάκι (μπουρδέλο) άλλαξα 2 κυλινδροπίστονα και άλλες τόσες κεφαλές. Και τέλος το πούλησα κολλημένο.
Κόλλαγε ακόμη και με την ιδέα.

Ωστόσο και το καρμπυρατέρ του να θέλει καθάρισμα, πρέπει και πάλι να το κοιτάξει κάποιος γνώστης...

klainmaingr
04/03/2009, 07:07
Update:
Φεύγοντας για τη δουλειά έριξα μια ματιά στο μηχανάκι (το σκηνικό στο πρώτο πόστ ήταν χθές βράδυ οπότε δεν πολυασχολήθηκα) και είδα οτι απο κάτω κρέμεται ένα σωληνάκι κομμένο!!
Απο τη μία αυτό μάλλον είναι καλό γιατί λογικά εκεί θα είναι και το πρόβλημα...
Δεν ξέρω τώρα αν αυτό έγινε απο τον καιρό και απλά έτυχε να συμπέσει με την βενζίνη ή αν ζορίστηκε για κάποιο λόγο είτε με το βάρος είτε με κάτι άλλο και έγινε αυτό...
Δεν έχω ιδέα που πάει αυτό εδώ (είναι ακριβώς πάνω απο το στήριγμα)
Θα το πάω τσουλώντας σε ένα κοντινό συνεργείο να το αλλάξουν και ελπίζω να είναι αυτό...
Η προηγούμενη μηχανή τα είχε τινάξει όλα σε μία ανηφόρα το καλοκαίρι...
Τι να πώ... Θα πάω αύριο που θα είναι και ανοιχτά και ελπίζω να επιστρέψω με καλά νέα...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά :)

(αν κάποιος φαντάζεται τι είναι αυτό το κομμένο σωληνάκι δεν θα με πείραζε να μάθω)

:rolleyes:

OldMan
04/03/2009, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από klainmaingr
(αν κάποιος φαντάζεται τι είναι αυτό το κομμένο σωληνάκι δεν θα με πείραζε να μάθω)
Άστο ήσυχο, γιατί δεν είναι καθόλου "κομμένο" ..:p

(είναι η υπερχείλιση του καρμπυρατέρ - και κακώς αναφέρεται σαν "υπερχείλιση" γιατί η δουλειά του είναι η εξισορόπηση της ατμοσφαιρικής πίεσης με αυτήν στο λεκανάκι του καυσίμου....) :wave2:




Υ.Γ.
Μήπως το λαμπάκι που άναβε δεν ήταν της βενζίνης, αλλά του λαδιού (αν έχεις αντλία και δεν κάνεις απευθείας μίξη ...) ??? :winka:

klainmaingr
04/03/2009, 08:56
Είμαι αρκετά σίγουρος οτι δεν είχε κάτι εκεί να κρέμεται :\
Όπως και να έχει θα το πάω να το τσεκάρουν για καλό και για κακό...
Το λαμπάκι πάντως σίγουρα ήταν της βενζίνης...
Επειδή πιθανολογώ οτι την πάτησα απο λάδι στην προηγούμενη μηχανή πλέον το προσέχω αρκετά...
Άντε να δούμε...
Ευχαριστώ και πάλι :D

Tpap
04/03/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υ.Γ.
Μήπως το λαμπάκι που άναβε δεν ήταν της βενζίνης, αλλά του λαδιού (αν έχεις αντλία και δεν κάνεις απευθείας μίξη ...) ??? :winka:

Ωρέ παλιάνθρωπα, ΔΕΝ είναι δίχρονο το αργαλείο. ΕΤ4 125 είπεν ο πόντικας....

(άσχετα βέβαια, αν καίνε λάδια σαν δίχρονα...)





Αρχικά δημιουργήθηκε από klainmaingr
Θα το πάω τσουλώντας σε ένα κοντινό συνεργείο να το αλλάξουν και ελπίζω να είναι αυτό...


να στο αλλάξουν -αν επιμένεις- αλλά να στο ξανακόψουν και να στο αφήσουν να κρέμεται.
Α, και μην τους αφήσεις πολλά...

OldMan
04/03/2009, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ωρέ παλιάνθρωπα, ΔΕΝ είναι δίχρονο το αργαλείο. ΕΤ4 125 είπεν ο πόντικας....
Και γιατί γράφει "Vespa" για ..???

sniper
04/03/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και γιατί γράφει "Vespa" για ..???


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Γιατί έτσι τις λένε τωρα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Tpap
04/03/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και γιατί γράφει "Vespa" για ..???

Το ''γιαλαντζί'' κάτω δεξιά -όπως κοιτάμε- δεν το πήρε το γέρικο -πλην έμπειρο- μάτι σου?

devil's animal
04/03/2009, 11:45
δινω και εγω μια πιθανοτητα στο καρμπυρατερ να θελει καθαρισμα και να μπουκωνει.

αλλιως κοιτα την αλλιως οπως σου ειπε ο Τασος (Tpap).

ριξε και ενα "καψιμο" στην εξατμιση μηπως εχει μπουκωσει απο τα λαδια...:rolleyes:


edit: ακυρο για το καψιμο. τωρα ειδα την φωτο. ρε μεγαλε αυτα λεγονται σκουτερακια. οι βεσπες ειναι 1ον διχρονες, 2ον με συμπλεκτη και ταχυτητες στο χερι και 3ον ΣΚΥΛΙΑ!
:wave2:

klainmaingr
04/03/2009, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

να στο αλλάξουν -αν επιμένεις- αλλά να στο ξανακόψουν και να στο αφήσουν να κρέμεται.
Α, και μην τους αφήσεις πολλά... [/B]

:lol:

Τα συγκεκριμένα μηχανάκια λέγονται vespa και είναι χαρακτηριστικότατο και το σηματάκι vespa στο πλάι/τιμόνι και φυσικά η αναφορά στην άδεια.. :)
Και αυτό μπορεί κανείς εύκολα να το δεί και εδώ

Vespa official website (http://www.gr.vespa.com/el_GR/vespa/lx/lx150/default.aspx)
:)
Φαντάζομαι οτι διαχωρίζονται σε αυτόματες και μή αλλα έχω την εντύπωση πως οι περισσότερες απο αυτές που βγαίνουν τελευταία είναι ούτως η άλλως αυτόματες.
Η κεντρική ιδέα του να κάνω κάτι μόνος μου έχει καταρρεύσει προ πολλού μιας και ακόμα και λάδια να θέλει να αλλάξει κανείς στον συγκεκριμένο τύπο μηχανής του βγαίνει η παναγία....
So checkάρισμα και αν όλα πάνε στραβά το βάφω μπλέ και το πετάω στο θερμαικό :rotflmao:

Ποια είναι μια λογική τιμή για καθαρισμό καρμπυρατέρ;

Ευχαριστώ σας είπα; Σας είπα... Αλλα ξαναλέω.. Κακό δεν κάνει :beer:

Lio
05/03/2009, 04:59
Τετράχρονη Βέσπα????
Δεν ειμαστε καλά...
Τι θα κανει τωρα εκεινος ο μπαρμπα Θανασης ο βενζινας, που με άδειαζε ΟΛΟ το μπουκαλακι του λαδιου στο ρεζερβουάρ??
(Δυο φορες με το ειχε κανει, οταν για καποιο διαστημα κυκλοφορουσα με δανεικη βέσπα. Για μια στιγμη κοιταζα αλλου και τσουπ ολο το λαδι μεσα!! (200cc σε 3 λιτρα βενζινη). Τι κανεις εκει?? λεω.
Τι φωναζεις με λεει. Η βεσπα παιρνει και λαδι δεν το ξερεις??)....