PDA

View Full Version : δυστυχώς, κάτι στενάχωρο.......



maintenance
30/03/2005, 09:06
ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΜΑΘΑ, ΟΤΙ Ο ΓΙΟΣ ΕΝΟΣ ΓΝΩΣΤΟΥ, 21 ΕΤΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΚΛΙΝΙΚΑ ΝΕΚΡΟΣ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ,(ΤΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ ΣΗΜΑΣΙΑ) ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ (CBR600) ΠOY TOY EIXE ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΩΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ. Ο ΝΕΑΡΟΣ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣΕ ΚΡΑΝΟΣ, ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΧΕ ΠΑΠΙ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΤΡΑΒΕΣ, ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ.
Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΣΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ, ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΦΕΛΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΟΥ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΙΨΗ ΣΧΕΤΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΤΑ ΓΚΑΖΙΑ, ΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΠΑΠΙ.
ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΘΕΙΣ ΑΠΟ 50 Ή 100 ΚΥΒΙΚΑ, ΑΛΛΑ 100 ΑΛΟΓΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΕΝΟΣ Κ@VL&&5@ΟΥ ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΟΥ ΝΕΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ. :(

free rider
30/03/2005, 09:08
.........................

:sad: :sad:

Tigas
30/03/2005, 09:10
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ
ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ:(

x-rider
30/03/2005, 09:12
:sad: :sad:


κριμα , πολυ κριμα


:sad: :sad:

maintenance
30/03/2005, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΒΑΛΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ ΡΕ ΑΝΘΡΩΠΕ
ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ:(

ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΘΕΣΗ..........................
ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΡΑΒΗΧΤΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΕ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΠΛΑΧΝΟ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, ΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΚΕΨΗ, ΑΛΟΓΑ ΠΟΛΛΑ, ΣΕ ΔΥΟ Ή ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΤΡΟΧΟΥΣ.

afrotwin
30/03/2005, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAINTENANCE
ΡΕ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΘΕΣΗ..........................
ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΡΑΒΗΧΤΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΕ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΣΠΛΑΧΝΟ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, ΤΟΥΣ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΚΕΨΗ, ΑΛΟΓΑ ΠΟΛΛΑ, ΣΕ ΔΥΟ Ή ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΤΡΟΧΟΥΣ.

ENTAKIS KSEKINA KE TRAVA AFTIA SE MPAMPADES
PARE DIEF8INSIS KE TILEFONA KE TREXA

SE KA8E PERIPTOSI I AGNIA SKOTONI

ireneepi
30/03/2005, 10:59
Κριμα μεγαλο.....



Αυτα δυστυχως συμβαινουν και να ελεγα οτι τα ακουνε μερικοι μερικοι που δεν το φορουν συνεχεια εως καθολου να πω παει στο οκ....αλλα.....δυστυχως δεν καταλαβαινουν τον χριστο τους...



Κριμα μεγαλο..:sad:

apav
30/03/2005, 11:04
:sad: :sad: :sad:

OldMan
30/03/2005, 11:10
:sad: :sad: :sad:

Το πως πρέπει να συμπεριφέρεσαι με την μηχανή (συμπεριλαβανομένων και των μέτρων προστασίας) είναι κάτι που ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν "επιβάλλεται" από τρίτους....

Αν ο ίδιος δεν έχεις ενστερνιστεί κάποια πράγματα, θα την κάνεις την μ@λ@κία κάποτε (είναι καθαρά ζήτημα χρόνου και συγκυριών)...
(Φίλος που κυκλοφορούσε χρόνια ακράνωτος και με αθλητικό παπουτσάκι, ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ την πρώτη φορά που τον ψήσαμε να πάρει κράνος, μπότες, μπουφάν με προστατευτικά κ.λ.π., γιατί ξαφνικά αισθάνθηκε "υπερπροστατευμένος" και πλακώθηκε με ταχύτητες που μέχρι τότε δεν είχε πιάσει και δεν ήταν εξοικειωμένος).

Στην συγκεκριμένη φάση, το να κρίνουμε ή όχι τον πατέρα που "ελαφρά τη καρδία" πήρε μεγάλη μηχανή στο παλληκάρι, είναι μάλλον άτοπο και ανούσιο (μπορεί απλά ο άνθρωπος να είναι άσχετος με τα περί μοτοσυκλέτας ....)

:sad: :sad: :sad:

cityfly
30/03/2005, 13:08
:sad: :sad:

adam_tsouk
30/03/2005, 16:03
Κρίμα ρε γαμώτο!1


Τι σκατά κάθε μέρα μαθαίνουμε και ένα δυσάρεστο!!!:(


Και δεν ξέρω αν είναι υπεύθυνος ό πατέρας. Ο γιός έκανε τη μαλακία.

Ο πατέρας δεν μπορεί να ξέρει πόσο μαλάκας είναι ο γιός! Όλοι μας έχουμε εμπιστοσύνη και όλοι μας έχουμε μικροατυχήματα...





Κρίμα....

periklisk
30/03/2005, 20:28
Εγώ νομίζω πως έχει και ο πατέρας μερίδιο ευθύνης αφού όπως αναφέρει ο Αντώνης στην ιστορία ο πιτσιρικάς έχει ιστορικό ατυχημάτων
Ο ΝΕΑΡΟΣ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣΕ ΚΡΑΝΟΣ, ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΧΕ ΠΑΠΙ, ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΤΡΑΒΕΣ, ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΝΟΣ.

Από εκεί και πέρα η κύρια ευθύνη για το ατύχημα ανήκει στον γιό χωρίς αμφιβολία ειδικά αν το προκάλεσε παραβιάζοντας κάποιον κανόνα.....

Να υποθέσω πως εφόσον είναι κλινικά νεκρός δεν υπάρχει περίπτωση να συνέλθει? Ούτε με θαύμα?

Όπως και να 'χει το νέο είναι λυπηρό:( :sad:

gtsiros
31/03/2005, 18:38
όχι ρε ΠΟΥΣΤΗ...
όχι όχι όχι ...

infidel
03/04/2005, 00:30
Ρε, εδώ ο κολλητός μου μου είπε εχθές οτι ενας συναδελφός του (γύρω στα 23) πείρε hayabusa χωρίς να ξέρει ούτε ποδήλατο. Οταν τον ρώτησα γιατί δεν πείρε κάτι πιο μικρό μου είπε ότι ήθελε να πάρει το καλύτερο Μετά από ένα μήνα βρέθηκε στο Κ.Α.Τ. με αρκετά κατάγματα. ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ...

Xlitos
03/04/2005, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAINTENANCE
...21 ΕΤΩΝ, ....ΜΕ ΜΗΧΑΝΗ (CBR600)

...ίδια ηλικία,ίδια μηχανή... :(

Κακές παρέες μάλλον...

nimbus
03/04/2005, 11:05
τι ειπες τώρα ρε φίλε?:confused: :( :(

tai
03/04/2005, 21:26
:mad: :mad: :mad:

marine521
06/04/2005, 13:07
Η μηχανή αυτή καθ'αυτή δεν λέει τίποτα.
Όλα είναι θέμα μυαλού.

Το αναφέρω αυτό γιατί πρόσφατα αγόρασα μια Ζ 636 R για πρώτη μου μηχανή.

Το παρελθόν μου περιλαμβάνει εμπειρία στην οδήγηση μόνο γρήγορων αυτοκινήτων.

Ο λόγος που την πήρα ήταν γιατί απλά μου άρεσε αυτή η μηχανή και παρόλο που είδα και άλλες μηχανές (on/off, eduro κτλ) δεν αισθανόμουν καλά με το να αγοράσω μια τέτοια μηχανή που στην τελική...δεν μου αρέσει.

Το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι η ηλικία και λόγω αυτής, η συναίσθηση της ταχύτητας και επομένως και του επερχόμενου κινδύνου.

Πέραν του γεγονότος του οτι με την μηχανή είσαι περισσότερο εκτεθιμένος από το αυτοκίνητο ας σκεφτούμε το σενάριο οπου ένας πατέρας παίρνει στον γιο ένα αυτοκίνητο (για δώρο) άνω των 200 ίππων και αυτός βέβαια αποφασίζει να το δοκιμάσει στα λιμανάκια. Αποτέλεσμα (Το ίδιο με την μηχανή)

Το μέγεθος του τραυματισμού παραμένει άγνωστο...

Δεν νομίζω λοιπόν οτι έιναι θέμα του ότι πήρε μηχανή χωρίς εμπειρία αλλά περισσότερο οτι δεν την χρησιμοποίησε με βάση την εμπειρία του, αλλά με βάση τις δυνατότητες της (για έναν έμπειρο οδηγό)

Ερώτηση: είσαι με φίλους εκδρομούλα με μηχανές και ο δρόμος έχει στροφές, οι φίλοι σου είναι έμπειροι με πολλά χρόνια στις δυο ρόδες και ξέρουν και τον δρόμο. Ξεκινούν λοιπόν να πέρνουν τις στροφές. Εχεις ενα μηχανάκι σαν το δικό μου, τι κάνεις;

ΕΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

Α) Δεν αγοράζεις τέτοιο μηχανάκι
Β) Τους ακολουθείς με τον δικό σου ρυθμό προσέχωντας τα χουγια της μηχανής που αγόρασες
Γ) Προσπάθεις να τους ακολουθήσεις στον ρυθμό που πάνε μιμούμενος το τι κάνουν (Εχουν ΟΝ/OFF)
Δ) Δεν πας εκδρομή

Εγω πάντως επέλεξα το Β αφού τους ειδοποίεισα και ειλικρινά περάσαμε φανταστικά, (θα πάμε και την επόμενη Κυριακή)

Συγγνώμη εαν σας κούρασα, και ειλικρινά λυπάμαι για το παιδί γιατί δεν αξίζει τιποτα μα τίποτα να χάσεις τη ζωή σου


Ευχαριστώ

periklisk
06/04/2005, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από marine521
ΕΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
Α) Δεν αγοράζεις τέτοιο μηχανάκι
Β) Τους ακολουθείς με τον δικό σου ρυθμό προσέχωντας τα χουγια της μηχανής που αγόρασες
Γ) Προσπάθεις να τους ακολουθήσεις στον ρυθμό που πάνε μιμούμενος το τι κάνουν (Εχουν ΟΝ/OFF)
Δ) Δεν πας εκδρομή


Το Β εννοείται:wave2: