PDA

View Full Version : fazer 600 .....



all right
30/03/2005, 09:26
Καλημερα.ειμαι ενας νέο μελος στην παρεα.ειμαι 35 χρονων και η τελευταια φορα που ειχα ανεβει σε μηχανη ηταν πριν από επτα χρονια (kawasaki el 400).Eπειδη όμως οι αδυναμιες δεν ξεχνιουνται ποτε εχω –σχεδον-αποφασισει να αγορασω και παλι μηχανη.οδηγησα προσφατα ενός φιλου ένα ολοκαινουργιο fazer 600 και πραγματικα ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ κυριως με την δυναμη που εχει αυτή η μηχανη (σε συγκριση παντα με αυτά που οδηγουσα και τα χρονια που εχω να ασχοληθω με τις μηχανες).
ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΑΛΛΑ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΕΤΟ:
-μηπως είναι υπερβολικη μια τετοια μηχανη για εμενα;
-μηπως πρεπει να ξεκινησω από κανενα 250αρι και βλεπουμε;
Περιμενω τις απαντησεις σας κυριως από φιλους της ηλικιας και της φιλοσοφιας μου.
Και οι απαντησεις του στυλ-παρτην ρε μεγαλε και σκιστην –θα εκτιμηθουν αλλά δεν θα ληφθουν και σοβαρα υποψιν.
Τελος θα ηθελα να με π[ληροφορησετε ποιο είναι το κοστος χρησης και συντηρησης μιας τετοια ςμηχανης.(ξερω ότι ρωταω την αλφαβητα για εσας αλλά ειπαμε απεχω χρονια από το αθλημα)

SF
30/03/2005, 10:02
Kαλώς επέστρεψες!

Νομίζω πως τα σημερινά 600άρια είναι μια χαρά. Εφόσον έχεις ήδη τη γενικότερη εμπειρία της μηχανής, δεν έχει κανένα νόημα να πάρεις 250. Τα 600άρια είναι μεν ΠΑΝγρήγορα, αλλά και τόσο εύκολα και φιλικά που δε θα σε προβληματίσουν. Σίγουρα δεν είναι υπερβολική επιλογή. Άλλωστε στο ΧΕΡΙ σου είναι το γκάζι...

Εκτός αν το θες κυρίως για χρήση πόλης, οπότε -για μένα- και τα 250 είναι υπερβολικά! Το κόστος χρήσης πάει ανάλογα με τον... μηχανικό :) αλλά για ένα σύγχρονο τετρακύλινδρο, ε, γενικά θες λίγο παρά. Αν όμως θες να κάνεις κυρίως τουριστική χρήση, τότε πάρτο με κλειστά μάτια και θα το χαρείς αφάνταστα.


11274

all right
30/03/2005, 10:24
eyxaristv prvta apo ola gia thn apanthsh.
sxetika me to dillhma fazer 600 h honda cbf 600s poia einai h gnvmh saw

idi
30/03/2005, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από all right
eyxaristv prvta apo ola gia thn apanthsh.
sxetika me to dillhma fazer 600 h honda cbf 600s poia einai h gnvmh saw

κανε ενα test ride και παρε αυτο που σΕ αρεσει περισσοτερο

ειναι και τα δυο μια χαρα μηχανακια



εγω θα ελεγα FZ6 Fazer...:D

Nik0s
30/03/2005, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από all right
eyxaristv prvta apo ola gia thn apanthsh.
sxetika me to dillhma fazer 600 h honda cbf 600s poia einai h gnvmh saw

Καλώς ήρθες κι από μένα! :wave2:

Γνώμη μου - το Fazer. Πολυχρηστικό μηχανάκι, σε καλή τιμή, για να μπορείς να το βγάζεις και βόλτα-εκδρομή.


:beer:

SF
30/03/2005, 10:55
Ω, όχι το CBF! Αν είναι Honda, πάρε το Hornet!
To CBF έχει νόημα για άλλες Ευρωπαϊκές χώρες...

lousou76
30/03/2005, 13:46
το cbf είναι πιο άνετο από το fazer με καλύτερη κάλυψη από τον αέρα.
ειναι πιο ψόφιο όμως και δε στρίβει το ίδιο.

To fazer είναι γρήγορο all around μηχανάκι με Injection και συμαζεμένες εξατμίσεις.

Ανάλογα τι το θες πράξε.
Εγώ στη θέση σου θα περνα το fazer και το έκανα και πίστεψέ με είμαι καταευχαριστημένος.

Δε τίθεται θέμα εμπειρίας, εγώ παπάκι είχα πριν. Δε θα χεις κανένα πρόβλημα είναι πανεύκολο.

Κατανάλωση μέσο όρο 220χλμ τα 10 ευρά με τις τωρινές τιμές μέσα έξω από την πόλη.
Συντήρηση τα λάστιχα τουριστικά αλλά καλά BT-020 βγαίνουν στα 340 ευρά και βγάζουν γύρο στα 20000 χλμ.
Αλλαγή λαδιών και φίλτρο λαδιού κάθε 5000 χλμ 40 ευρά.
στα 15000 αλλαξα και μπουζιά κ έδωσα 110 ευρά.
καμιά 20 ευρά το 3μηνο θα δίνεις σε λάδια αλυσίδας και λιπαντικό ντίζας.
καλό κράνος γύρο στα 300ευρά.
σχάρα 50 ευρά κουτί 35λίτρα 100 ευρά.

Μπουφανάκι ζεστό για το χειμώνα με προστατευτικά γύρω στα 250.
Γάντια χειμωνιάτικα 40.
μπότες τουριστικές διακριτικές 150.
μανιτάρια απο 80-150.

συναγερμός με τηλεειδοποίηση γύρω στα 350.

κλειδαριές γύρω στα 50.
Ολα αυτά μέτρα τα πριν το πάρεις.
και σε καλή μεριά.