PDA

View Full Version : Ενα παραμύθι για μικρούς και μεγάλους...



blueangel
06/03/2009, 10:41
Ένα παραμύθι για μικρούς και μεγάλους...


'Μια φορά κι έναν καιρό, υπήρχε ένα νησί στο οποίο ζούσαν όλα
τα συναισθήματα.
Εκεί, ανάμεσα στα υπόλοιπα, ζούσαν και η Ευτυχία, η Λύπη, η Γνώση, η Αγάπη.......
Μια μέρα έμαθαν ότι το νησί τους θα βούλιαζε και έτσι όλοι επισκεύασαν τις βάρκες τους και άρχισαν να φεύγουν.
Η Αγάπη ήταν η μόνη που έμεινε πίσω. Ήθελε να αντέξει μέχρι την
τελευταία στιγμή.
Όταν το νησί άρχισε να βυθίζεται, η Αγάπη άρχισε να ζητάει βοήθεια.
Βλέπει τον Πλούτο που περνούσε με μια λαμπερή θαλαμηγό.
Η Αγάπη τον ρωτάει:
- 'Πλούτε, μπορείς να με πάρεις μαζί σου;'
-'Όχι, δεν μπορώ' απάντησε ο Πλούτος. 'Έχω ασήμι και χρυσάφι στο
σκάφος μου και δεν υπάρχει χώρος για σένα'.
Η Αγάπη τότε αποφάσισε να ζητήσει βοήθεια από την Αλαζονεία που επίσης περνούσε από μπροστά της σε ένα πανέμορφο σκάφος.
-'Σε παρακαλώ, βοήθησέ με' είπε η Αγάπη.
-'Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, Αγάπη.. Είσαι μούσκεμα και θα μου χαλάσεις το όμορφο σκάφος μου' της απάντησε η Αλαζονεία.

H Λύπη ήταν πιο πέρα και έτσι η Αγάπη αποφάσισε να ζητήσει από
αυτή βοήθεια.
-'Λύπη, άφησέ με να έρθω μαζί σου'.
-'Ω Αγάπη, είμαι τόσο λυπημένη που θέλω να μείνω μόνη μου' είπε η
Λύπη.
Η Ευτυχία πέρασε μπροστά από την Αγάπη αλλά και αυτή δεν της έδωσε σημασία. Ήταν τόσο ευτυχισμένη, που ούτε καν άκουσε την Αγάπη να ζητά βοήθεια.
Ξαφνικά ακούστηκε μια φωνή:
-'Αγάπη, έλα προς τα εδώ! Θα σε πάρω εγώ μαζί μου!'
Ήταν ένας πολύ ηλικιωμένος κύριος που η Αγάπη δεν γνώριζε, αλλά ήταν γεμάτη από τέτοια ευγνωμοσύνη, που ξέχασε να ρωτήσει το όνομά του.
Όταν έφτασαν στη στεριά, ο κύριος έφυγε και πήγε στο δρόμο του..
Η Αγάπη, γνωρίζοντας πόσα χρωστούσε στον κύριο που τη βοήθησε,
ρώτησε τη Γνώση:
-'Γνώση, ποιος με βοήθησε';
-'Ο Χρόνος' της απάντησε η Γνώση.
-'Ο Χρόνος;' ρώτησε η Αγάπη. 'Γιατί με βοήθησε ο Χρόνος;'
Τότε η Γνώση χαμογέλασε και με βαθιά σοφία της είπε:
'Μόνο ο Χρόνος μπορεί να καταλάβει πόσο μεγάλη σημασία έχει η
Αγάπη'.

Μάνος Χατζιδάκις - 'Το Νησί'

jafar
10/03/2009, 17:31
:blush: :blush:


kala leme oti ..ta spaeii

EVI
10/03/2009, 17:56
:)

GiannisBlessed
10/03/2009, 18:30
ανατρυχιασα!:blush:
πολυ ωραιο...

Hell_Rider
11/03/2009, 02:09
:a013:

manhunter
11/03/2009, 02:11
:winka:




:wave2:

camen
11/03/2009, 02:20
Εκπληκτικο:winka: :wave2:

JAD
11/03/2009, 02:31
:wave2: :) ;) Να 'σαι καλα.....

binzis
11/03/2009, 02:33
Άρη, πολύ καλό. :a013:

:winka: :wave2:

makis206
11/03/2009, 02:39
:beer: :beer: :beer:

nionio$
11/03/2009, 02:43
:a18: :a20:

sergiosm
11/03/2009, 03:11
:beer: :beer: :beer:

blueangel
11/03/2009, 03:58
Νάστε καλά ρε παιδιά χάρηκα που σας άρεσε.Κάποιες στιγμές ρε γαμώτο κάποιοι άνθρωποι με τόσο φιλοσοφημένη σκέψη λείπουν ακόμη πιο πολύ από τη ζωή μας...δυστυχώς:(

tai
11/03/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel
Νάστε καλά ρε παιδιά χάρηκα που σας άρεσε.Κάποιες στιγμές ρε γαμώτο κάποιοι άνθρωποι με τόσο φιλοσοφημένη σκέψη λείπουν ακόμη πιο πολύ από τη ζωή μας...δυστυχώς:(

δεν ειναι οτι λείπουν μονο, αλλά και οτι δεν αντικαθιστούνται:(

alexxxcbr
11/03/2009, 15:09
:a18: :a25:

LOUKILOUK
11/03/2009, 15:30
και εγω ανατριχιασα...
μπραβο παιδια:wave2:

LOUKILOUK
16/05/2009, 11:32
Το φοβερο ειναι οτι οποτε και να το διαβασεις ανατριχιαζεις:)

Road67
16/05/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
δεν ειναι οτι λείπουν μονο, αλλά και οτι δεν αντικαθιστούνται:( + 1100

VALES
16/05/2009, 13:10
Σε 500 χρόνια πάλι Χατδικάκις, και άμα...
:beer:

YAMAHAFZ6
17/06/2009, 01:10
ego dakrisa.....poli kalo.....

metaltheo
17/06/2009, 01:26
Μπραβο. Τι να πεις για κατι τοσο...τοσο...τοσο...

blueangel
17/06/2009, 12:06
Ο Μάνος Χατζιδάκις δεν ήταν ένας τυχαίος άνθρωπος,σφράγισε με τη μουσική του αλλά και τη φιλοσοφία των σκέψεων του τον αιώνα που πέρασε εντός και εκτός συνόρων!!!Δεν είναι επίσης τυχαίο ότι στο παγκόσμιο μουσικό στερέωμα δεν υπάρχει ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ παράδειγμα!!!Το γεγονός δηλαδή ότι ο δίσκος του με τα instrumental κομμάτια μιλώ για το "Χαμόγελο της Τζοκόντα" βρίσκεται 40 ΧΡΟΝΙΑ μετά τη δημιουργία του (ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΣΑΡΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ) στο top 20 της παγκόσμιας μουσικής κυκλοφορίας με περιόδους κατά καιρούς που να μπαίνει και στο top 5!!!!
Ακούσματα αξεπέραστα που ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ της νότας και της μουσικής νόρμας μιλάνε κατευθείαν στο συναίσθημα και στο υποσεινήδητο!
Η κινηματογραφική μουσική του Χατζιδάκι και του Νίνο Ρότα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!
Ηταν Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ επίσης που σε βάρβαρες και δύσκολες εποχές ΤΟΛΜΗΣΕ να εξωτερικευσει και να δηλώσει την διαφορετική σεξουαλική του ταυτότητα.Κατι που στις μέρες μερικοι μερικοί όχι μόνο δεν ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ να το κάνουν αλλά το παίζουν και μεγάλοι επιβήτορες κιόλας...Δεν θα σας κουράσω άλλο παίδες χαίρομαι πραγματικά που υπάρχουν συμφορουμίτες που εκτιμούν κάποια πράγματα και δείχνουν επίσης και με τις απαντήσεις τους την ποιότητα τους...Ανθρωποι σαν τον Μάνο που με την αξία του κατάφερε να τον αποκαλούν ΟΛΟΙ με το μικρό του όνομα και να ανεβάσει κάποια εκατοστά παραπάνω τη χώρα μας στο παγκόσμιο γίγνεσθαι δεν υπάρχουν δυστυχώς στις μέρες μας για αυτό και επιπλέουν τα διάφορα ας μην τα χαρακτηρίσω της μουσικής (υπο)κουλτούρας μας!!!Ο Χατζιδάκις για πάρα πολλά ΥΠΗΡΞΕ ΤΟ ΜΕΤΡΟ τώρα που αυτο πια δεν υπάρχει,επικρατεί το απόλυτο μπάχαλο!!!:(

effieee
17/06/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από blueangel


Η Ευτυχία πέρασε μπροστά από την Αγάπη αλλά και αυτή δεν της έδωσε σημασία. Ήταν τόσο ευτυχισμένη, που ούτε καν άκουσε την Αγάπη να ζητά βοήθεια.

.............


Τότε η Γνώση χαμογέλασε και με βαθιά σοφία της είπε:
'Μόνο ο Χρόνος μπορεί να καταλάβει πόσο μεγάλη σημασία έχει η
Αγάπη'.



:a19:

SVX
17/06/2009, 14:22
τοχα διαβασει οταν ημαν μπιτζιρικος ....τοτε μου ειχε φανει καπως...."δυσκολοχωνευτο".... με τον καιρο ομως , μπαιναν τα πραγματα στη θεση τους.... :wacko:

TOLISTOLAROS
18/06/2009, 11:24
Άρη πολύ καλό ρε συ! :wave2: