PDA

View Full Version : Συγκριτικό ελαστικών on off



ALX GS 11½
07/03/2009, 03:44
Συγκρίνονται σε όλες τις συνθήκες 7 ελαστικά για ον οφ μοτοσυκλέτες από το περιοδικό Motorrad. 11/2008

1)Continental Contitrail attack
2)Dunlop Trailmax D607
3)Michelin Anakee II
4)Bridgestone Battle Wing BW501-502
5)Avon Distanzia
6)Pirelli Scorpion MT-90
7)Metzeler Tourance EXP

Περιληπτικά τα καλύτερα:

Στο στεγνό, το Continental
Στo στο βρεγμένο το Metzeler
Στη διάρκεια ζωής (χιλιομετρική αντοχή) το Continental


Τα χειρότερα:

Στο στεγνό τα Michelin
Στο βρεγμένο τα Avon
Στη διάρκεια ζωής (χιλιομετρική αντοχή) το Metzeler

Συνολικά:
1ο Continental
2o Metzeler
3o Pirelli
4o Dunlop & Bridgestone
6o Avon
και 7ο και τελευταίο...
το Michelin !!!! (χάλια μαύρα η Michelin μάγκες!)

ΕΔΩ (http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/motorcycle/general/links/news/cta_testwinner_en.pdf)

nikonian
09/03/2009, 03:37
Είχα δοκιμάσει το AVON για 10.000 χλμ και είχα ενθουσιαστεί.
Υπάρχει κια μια άλλη παράμετρος: 160 ευρώ.

DrBig
10/03/2009, 12:06
θα επρεπε να υπαρχει και τεταρτη κατηγορια τεστ, 'στην ελληνικη ασφαλτο'
Τα τεστ σε γερμανικους δρομους δεν μου λενε και πολλα.

p@nos
10/03/2009, 12:17
continental kai metzeler γερμανικα δεν ειναι?

:look: :D

LARISEOS
10/03/2009, 12:31
να ......σταματήσουμε ...........................
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ!

εγω εχω τα michelen και γαμάνε....και ξέρω και πολλοι κοσμο που τα έχουν μια ζωή!

ολα αυτα τα τεστ ειναι πάντα καλύτερη και κερδισμένοι αυτοι που διαφημίζονται και περισσότερο!

virus
10/03/2009, 12:44
εχει δοκιμασει κανεις τα anakee ΙΙ;

SVX
10/03/2009, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
να ......σταματήσουμε ...........................
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ!

εγω εχω τα michelen και γαμάνε....και ξέρω και πολλοι κοσμο που τα έχουν μια ζωή!

ολα αυτα τα τεστ ειναι πάντα καλύτερη και κερδισμένοι αυτοι που διαφημίζονται και περισσότερο!


κανε και καμια βολτα με τα Conti Trail ρε ..... ΧωματοΡεματοφαγωματοΛΑΓΝΕ!! :wacko:

DrBig
10/03/2009, 13:11
μιας και ειμαστε εδω...τι λαστιχα θα προτεινατε για 50-50 χρηση?

Vstrommer71
10/03/2009, 18:50
Οποιος νομιζει οτι αυτα τα λαστιχα ειναι 50-50 πλαναται ρε χαμενα:lol:
Αυτα ειναι λαστιχα ΣΧΕΔΟΝ ασφαλτινα με ενα ελαχιστο τακουνακι για να περνανε αξιοπρεπως και κανα πατημενο χωματοδρομο.Βεβαια για τον μεσο Ελληνα αναβατη αυτων των μοτοσυκλετων,που το περισσοτερο χωμα που κανει ειναι το γαρμπιλακι που υπαρχει εξω απο το παρκινγκ,ειναι μια χαρα λαστιχα.
Εγω παντως με τα Anakee που ειχα στο Vstrom ηταν μια χαρα(κι αλλο τοσο χαλια ηταν τα μαμισια Bridgestone :lol: )
Οσοι πραγματικα εχουν πιο σοβαρες χωματινες βλεψεις,θα πρεπει να κοιταξει προς:Metzeler Karoo-Continental TKC 90 ή κατι αντιστοιχο

el_hymador
10/03/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
continental kai metzeler γερμανικα δεν ειναι?

:look: :D

:a13: ναι, αλλα το παιζουνε γερμανοι...

επισης το motorrad εχει αναδειξει κατα καιρους κορυφαια τα κρανη της Uvex, τα ρουχα της Hein Gericke και φυσικα τα μηχανακια της BMW...

δεν αμφισβητω τα αποτελεσματα του συγκριτικου, απλα μου κανει εντυπωση...:D

http://www.youtube.com/watch?v=_Oh-_m9wgF8

LARISEOS
11/03/2009, 03:06
για ON OFF ΜΗΧΑΝΕΣ ΜΙΛΆΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΌ ENDURO!

Και αυτα τα λαστιχάκια 50-50 πανε οπου γουσταρης......αρκεί να εχεις και το κατάλληλο on off.....και την κατάλληλη εμπειρία!
δεν ειναι απαραίτητο να έχεις το karro..

εγω ειχα και metzeler και το anakee αλλα οχι το II.
Και μεσα στην πολη το anakee παει καλυτερα (ζεσταίνεται πιο ευκολα)
στο χώμα δεν κατάλαβα διαφορά!

αν και τωρα σκεφτομαι για karro αν δεν παρω mx/enduro!

MikeG
11/03/2009, 03:24
Κανένα από τα λάστιχα της λίστας δεν είναι 50 50. Επιτέλους όταν γράφουμε κάτι να είναι σοβαρό.

50 50 είναι το Michellin T63 & to Pirelli MT21 πχ, όπως & τα λαστιχάκια που έγραψε ο Vstormer71.
Όλα τα άλλα είναι τυπικά ασφάλτινα λάστιχα μαστόδοντων.

nassosxlvbros
11/03/2009, 03:41
...ο Αλεξ καλό χρυσό παιδί,(γεια σου ρε ψηλέ) αλλά είναι φανατικά επιφυλακτικός με τα Michelin...την εν λόγω φίρμα την έχω σε μεγάλη υπόληψη,πράγμα που δε σημαίνει ότι τα υπόλοιπα λάστιχα της αγοράς είναι μπάζα...και παραθέτω με τη σειρά που τοποθετήθηκαν μερικά λάστιχα που έχω δοκιμάσει:

BROS:Michelin Pilot,(κορυφαίο)Avon Azzaro,(καλό)Pirelli Dragon,(σκατά)Bridgestone BT-90/92 (καλό αλλά λίγα κμ/άριστο)

TA 650*: Michelin Sirac,(καλό αλλά έντονη φθορά πίσω)Metzeler Sahara,(η χειρότερή μου επιλογή:μέτριο στο χώμα καλό σε άσφαλτο στεγνή χάλια στη βροχή)Michelin Anakee,(κορυφαίο στο δρόμο και σε βροχή),Pirelli MT-21(πολύ καλό για χώμα,ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ σε βροχη),Pirelli scorpion A/T,(καλό,στριφτερό αλλά όχι Anakee στο βρεγμένο...)

*Σε TA 650 φίλου με Tourance:καλό κράτημα αλλά στη βροχή δεν ήταν σαν τα Anakee...

Hornet:Michelin Pilot road I,(καλό και με διάρκεια),Dunlop D308RR(καταπληκτικό κράτημα ΚΑΙ διάρκεια) Bridgestone 021,(πολύ καλό αλλά για τουριστάδικο δεν κράτησε)Metzeler Z6(σκληρό και χωρίς ιδιαίτερη αίσθηση)
:wave2: