PDA

View Full Version : Yamaha YZF-R125 VS Aprilia RS 125



ernimia
07/03/2009, 07:03
Γεία σας. Ειμαι 18 χρονών και μολις πηρα διπλωμα μηχανης και θα ενδιαφερόμουν να αγοράσω μια μηχανή. Είμαι μεταξύ της Yamaha YZF-R125 και της Aprilia RS 125 όμως επειδή δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στο θέμα "μηχανή" θα ήθελα την γνώμη σας. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Υ.Γ.: Με ενδιαφέρει να σχολιάσετε κυρίως πανω στην συμπεριφορά τους στον δρομο και στην συντηρηση τους.

nickmonstro
07/03/2009, 07:49
Η συντηρηση με την συμπεριφορα στο δρομο ειναι καπως αντιστροφος αναλογα σε αυτα τα δυο μοτοσυκλετακια.

Το Yamaha εχει μικροτερο κοστος συντηρησης σε σχεση με το Αprilia που ειναι πιο ιδιαιτερο μηχανακι.Βεβαια ομως το Αprilia με τα καλυτερα περιφεριακα του ειναι καλυτερο σε οδικη συμπεριφορα.

Κατα την γνωμη μου ισως να μην υπαρχει και συγκριση μεταξυ αυτων των δυο μοτοσυκλετων.

Παντως ειναι πολυ ομορφα και τα δυο!:a013:

Καλοταξιδο να ειναι οτι και να διαλεξεις. :beer:

:wave2:

pilotos_xtreme
07/03/2009, 08:01
γεια σου φιλαρακι κ καλως ηρθες στο φορουμ!!

και τα 2 μηχανακια που λες ειναι πολυ καλα κ ποιοτικα!

προσεχε τωρα τι παιζει , κ να θυμασαι η αποφαση ειναι δικη σου κ μονο δικη σου (κ της τσεπης των γονιων σου προφανος)

το r-125 ειναι τετραχρονο καταρχας κ το απριλια ειναι διχρονο
νομιζω πως ξερεις τις διαφορες , αμα δε τις ξερεις ρωτα ,εχουμε πολλους σοφους εδω!!

το yamaha ειναι πιο αδυναμο αφου εχει τα μισα αλογα απο το απριλια κ ειναι κ τετραχρονο αλλα ειναι ενα καλο μηχανακι , καλα στημενο με πλαισο κ φρενα που αν κ δεν εχει γκαζια δε θα το βαρεθεις ευκολα κ θα μαθεις να οδηγας!
ακριβως το ιδιο κ το απριλια μονο που αυτο εχει πολυ περισσοτερο γκαζι κ ισως σε τρομαξει λιγο για πρωτο μηχανακι !!

αν ειμουν στη θεση σου κ ειχα τα λεφτα θα περνα το απριλια γιατι γουσταρω διχρονιλα !

οτι και να παρεις , φυσικα θα παρεις κ κρανος κ ενα καλο μπουφανακι ετσι?
:)

ernimia
07/03/2009, 09:22
@nickmonstro: Όταν λες μικρότερο κόστος συντήρησης αναφερεσαι στο οτι επειδή είναι 4χρονος ο κινητηρας της r-125 δν χρησιμοποιεί λάδι ή και κάτι άλλο? {π.χ. ανταλλακτικα κτλ}

@pilotos_xtreme: Η διαφορά μεταξύ 2χρονου και 4χρονου κινητηρα απόσο ξέρω είναι η χρήση λαδιού...ειναι και κάτι αλλο?

Σας ευχαριστώ πολυ!

nickmonstro
07/03/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernimia
@nickmonstro: Όταν λες μικρότερο κόστος συντήρησης αναφερεσαι στο οτι επειδή είναι 4χρονος ο κινητηρας της r-125 δν χρησιμοποιεί λάδι ή και κάτι άλλο? {π.χ. ανταλλακτικα κτλ}

@pilotos_xtreme: Η διαφορά μεταξύ 2χρονου και 4χρονου κινητηρα απόσο ξέρω είναι η χρήση λαδιού...ειναι και κάτι αλλο?

Σας ευχαριστώ πολυ! Θελει σε ποιο τακτα διαστηματα service το Aprilia.

Γενικα κατα την γνωμη μου το Aprilia ειναι πιο ιδιαιτερο μηχανακι οπως σου εγραψα πιο πανω.Ενω το Yamaha ειναι πιο all around εαν μπορουμε να το πουμε ετσι.Το Yamaha μπορεις να το κυκλοφορεις καθημερινα σε συνθηκες κινησης κτλ.Το Aprilia σε τετοια χρηση ταλαιπωρειται.

Το Aprilia ειναι πιο "πισταδικο". :lol:

Η διαφορα 2χρονου-4χρονου κινητηρα εκτος απο το λαδι οπως λες εσυ ειναι και στην λειτουργια τους αλλα και στην ιπποδυναμη.Μπορει και τα δυο να ειναι 125cc αλλα ενας 2χρονος κινητηρας ειναι πολυ πιο ισχυρος απο εναν αντιστοιχο 4χρονο 125cc

vassilis88
07/03/2009, 09:53
ninja 250 παρε.. πρεπει να το καλυπτει το διπλωμα σου..

το γιαμαχα θα το μετανιωσεις επειδη δν παει βημα.. το απριλια ειναι ειδικο μηχανακι κ υπαρχει η πιθανοτητα να σε ταλαιπωρησει αμα δν το προσεχεις οπως πρεπει.. κ ως 2χρονο δν ξερω πως θα την παλευει σε ταξιδια/μεγαλες βολτες κλπ..

bentouza
07/03/2009, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
ninja 250 παρε..

συμφωνω.μια χαρα ειναι για πρωτο αφου σαρεσουν τα σκυφτα(αν κ αυτο δεν ειναι τοσο).
κ το καλυπτει το διπλωμα σου.

GiannisBlessed
07/03/2009, 20:47
η ΔΙΚΙΑ μου γνωμη......





δαγκωτο νιντζα!σε θεμα κινητηρα συνδιαζει τα πλεονεκτηματα και των δυο προαναφερθεντων!ειναι πιο ανετο στην θεση,κανει ταξιδια("ανετα"),ειναι και το γρηγοροτερο(μαμα) και εχει πιο "καλο"(σε σχεση με τον τυπο-εικονα μηχανης)ηχο γιατι ειναι δικυλινδρο.α ειναι και το καλιτερο σκαλι για μεγαλυτερο(ειναι το πιο βαρυ)
αν και....
για το δικο μου πορτοφολι και για αυτο που παιρνεις (ποιοτικα) ειναι λιγο φουσκα η τιμη...
μπορεις να παρεις κατι πιο φτηνο και να παρεις μετα ενα μεγαλυτερο.
αυτο κανω εγω:winka: (αν και εγω το παρακανα!!!:wacko: :look: )

Yamaha maniac
09/03/2009, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ernimia
@nickmonstro: Όταν λες μικρότερο κόστος συντήρησης αναφερεσαι στο οτι επειδή είναι 4χρονος ο κινητηρας της r-125 δν χρησιμοποιεί λάδι ή και κάτι άλλο? {π.χ. ανταλλακτικα κτλ}

@pilotos_xtreme: Η διαφορά μεταξύ 2χρονου και 4χρονου κινητηρα απόσο ξέρω είναι η χρήση λαδιού...ειναι και κάτι αλλο?

Σας ευχαριστώ πολυ!

Και μην ξεχνάς ότι το 2χρονο ρουφάει σαν τρελό βενζίνι!!!!

mizz
09/03/2009, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yamaha maniac
Και μην ξεχνάς ότι το 2χρονο ρουφάει σαν τρελό βενζίνι!!!!

:rotflmao: ναι, είναι τεράστια η διαφορά στα 125

teok8
09/03/2009, 06:30
καταρχην να σου πω οτι εγω ειχα το rs 125 replika 08' οποτε μαλλον δεν θα ειμαι και τοσο αντικειμενικος...
το aprilia παρε..τα αλλα ειναι κουβαδες:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
πλακα κανω φυσικα..
λοιπον το rs:
1. πολυ δυναμη και νευρο που οντως μπορει να σε τρομαξει..για μενα ειναι θετικο αυτο..να αρχισεις να μαθαινεις κιολας..
2.τρελο στησιμο..πολυ καλυτερο απο τα αλλα..
3.το πιο ομορφο(τουλαχιστον για μενα)
αλλά:
4.μεταπωληση καμια!θα χασεις πολλα λεφτα αν το παρεις καινουριο..πραγμα που σημαινει οτι μπορεις να πετυχεις και καλες ευκαιριες μεταχειρισμενων..
5.αρκετα μεγαλη καταναλωση!δεν ξερω με τα αλλα 2 τι παιζει..
6.πολυ ακριβα ανταλλακτικα,ειδικα το replica..
6.εγω προσωπικα δεν εμεινα ευχαριστημενος απο την aprilia(service)
7.θα βρομας εσυ και ειδικα η γκομενα λαδιλα:lol:

DeadEye
09/03/2009, 07:48
+1 gia to ninja 250 cc

125 4t einai psofio ( eixa k gw )

125 2t einai dixrono :yuck:

MikeG
09/03/2009, 07:50
Μεταφερόμαστε Μοντέλα!

:wave2: