PDA

View Full Version : 50 cc δίχρονο ή τετράχρονο?



kostasm
07/03/2009, 07:55
Η αδερφή μου θέλει να αγοράσει ένα piaggio liberty 50 cc. Η πωλήτρια στο μαγαζί που πήγε της είπε να το πάρει σε δίχρονο γιατί το τετράχρονο δεν θα έχει δύναμη. Αυτό που θέλω να μάθω με τη βοήθεια σας και από τις εμπειρίες σας είναι αν το δίχρονα είναι πιο ζημιάρικα και αν αλλάζει το κόστος συντήρησης. Είναι μεν πιο φθηνό αλλά εχω ακούσει ότι οι δίχρονοι κινητήρες δεν είναι τόσο αξιόπιστοι. Είναι αλήθει? Αν όχι τι πρέπει να προσέξει?

ARISPEED1
07/03/2009, 12:57
Προτίμησε το δίχρονο ,υπολογίζοντας την <καπνίλα > στα ρούχα κ τα μαλλιά ..............

EVI
07/03/2009, 13:16
ναι μιλαμε για τεραστια διαφορα στο γκαζι πλακα κανουμε τωρα.....το 4χρονο κινιτιρα θα προτιμισεις
πιο λιγη βενζινη

stefanos
07/03/2009, 14:50
Δίχρονο για δύναμη και μειωμένο κόστος συντήρησης.

SVX
07/03/2009, 14:52
σκεψου ομως και το οτι το διχρονο ειναι μιζα-μανιβελα και φυγε.... για πενηνταρι μεσα στην πολη και δουλιτσες τραβαει καλυτερα...(συντηρηση λαδακι Mix)


η προβατιλα του MOTUL παραμενει ενα θεμα βεβαια :sick:

sotomoto
07/03/2009, 19:17
Το διχρονο τραβαει καλυτερα--για μεσα στην πολυ ειναι πιο ασφαλες ισως. Θυμάμαι είχα εγω παπι 50αρι τετραχρονο και ο κολλητος μου το v50 το διχρονο yamaha. Μεγαλη διαφορα στο ξεπεταγμα. Ο διχρονος είναι πιο απλος(δεν έχει κεφαλή, βαλβιδες, καδενες κτλ). Καιει όμως πιο πολύ. Εγω θα επερνα διχρονο. Καλη αγορα!