PDA

View Full Version : Προβλήματα - Παρατηρήσεις R1200GS



motoforever
30/03/2005, 13:29
Σκοπός του μηνύματος είναι να ενημερωθούμε οι κάτοχοι του 1200 τι προβλήματα / παρατηρήσεις που έχουν προκύψει κατά την διάρκεια χρήσης. Τα παρακάτω «προβλήματα» διαφέρουν τόσο ως προς το μέγεθος και την σημασία. Απλά αναφέρονται ώστε να επιβεβαιωθούν και από άλλους ή οχι. Και φυσικά να αναζητηθούν και προταθούν οι καλύτερες λύσεις

Όσο το δυνατόν επιγραμματικά ώστε να είναι εύκολο στην ανάγνωση

Αγορά 11/04

- Τρίξιμο της ζελατίνας στις χαμηλές στροφές με μεγάλη ταχύτητα στο κιβώτιο.
- Δύσκολο καθάρισμα της μηχανής (με το χέρι) & κινητήρα από λάσπες, νερά.
- Επικίνδυνο για κλοπή το σήμα της ΒΜW.
- Ακόμα δεν έχω βρει πέταλο με διαστάσεις τέτοιες ώστε να χωράει κάτω από σέλα οδηγού.
- Το Bagster της BMW κάνει «δύσκολη» την εξαγωγή / εισαγωγή της σέλας.
- Τα ελαστικά του εργοστασίου, καθόλου καλά (METZELER)
- Τα προστατευτικά του κυλίνδρου (μπάρες ή πλαστικά) ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!
- Με δύο άτομα πάνω και βάρος σχάρας μέτριο, πετάγονται νερά στην πλάτη του συνεπιβάτη.

αυτά!

Κανένας
30/03/2005, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από motoforever

- Τα ελαστικά του εργοστασίου, καθόλου καλά (METZELER)


Ποια METZELER φοραει ?

Spike
30/03/2005, 16:14
Emena forouse Brigdestone apo tin mana tou...
To triximo to elysa me tin basi stirixis tis makan
Katharisma DirtyMoto mono
Bagster den me boleuei katholou gia mesa stin poli
To sima ontos to noutane eukola an theloun alla ...giati ???

Giannis_L
31/03/2005, 09:21
- lastixa exo ego ta metzeler tourance kai den einai kai super..

- tri3imo tis zelatinas yparxei alla 8a alla3o zelatina

- ta frena kanoun ayto ton ixo,les kai exoun fore8ei poly i kanei trelli zesti.

- to sima tis bmw,yparxei sti MAKAN tis touratech mia istoria pou to diagylatei

- petalo gia piso eixa diabasei gia ena pou pigaine akribos sto ukgser.com

ayta gia tin ora.. me ta frena ti na kano pou skouzoun ?? (to mprostino)

Spike
31/03/2005, 10:00
Apo tote pou bgalane ton amianto apo ta frena gia eunoitous logous auto den to apofeugeis me tipota ....

Giannis_L
31/03/2005, 10:11
ΟΚ,οποτε ειναι φυσιλογικο...σωστα ??

Spike
31/03/2005, 10:21
Sosta

GEORGE_37
06/04/2005, 18:13
Κάπου διάβασα κάποια στιγμή κάτι σχετικό με το πώς μπορείς να σβήσεις τα φώτα στο 1200. Πριν το βάλεις μπροστά, πατάς με κάποιο συνδυασμό δεξί φλας και ακυρωτικό φλας αν δεν κάνω λάθος…. Ξέρει κανείς να μας πει τι ακριβός «παίζει» με τα φώτα?

:cool:

Giannis_L
06/04/2005, 18:26
δεν το ξερω αυτο..θα το δοκιμασω και θα σου πω !!

christos34
07/04/2005, 08:22
καλημέρα,

ερώτηση: "μηχανή αναμμένη, σταματάς, κατεβάζεις πλαϊνο stand, ξεπεζέυεις και σηκώνεις την μοτοσυκλέτα στο κεντρικό stand με την μηχανή να λειτουργεί ακόμα. μετά από μερικά δευτερόλεπτα κάνοντας ήχους "ατροφίας" η μηχανή σβήνει. έχοντας την ακόμα στο κεντρικό stand και ξαναπατώντας την μίζα παίρνει μπροστά αλλά πάλι μετά από ελάχιστα δευτερόλεπτα σβήνει"

απάντηση (κάποιος από ένα εξουσιοδοτημένο service): "ε, ναι, έτσι είναι... έχει κάτι αισθητήρες απότομης κίνησης...κλπ, κλπ"

κατά τα άλλα, όταν την έχεις στο κεντρικό stand και την βάλεις μπροστά δουλεύει εντάξει....

έχει συμβεί σε κανέναν άλλον αυτό???

χρήστος

Giannis_L
07/04/2005, 08:48
ετσι γινεται : οταν εισαι στο κεντρικο σταντ και βαζεις και το πλαινο σβηνει.

απο την αλλη,ειχα βαλει τη μηχανη μπροστα με το πλαινο και οταν πηγα να την κινησω μπροστα με τα χερια , παλι εσβησε. οποτε καποια λογικη υπαρχει.

πλαινο σταντ + κινηση = σβησιμο
κεντρικο + πλαινο = σβησιμο

αυτα τουλαχιστον εχω παρατηρησει εγω

motoforever
07/04/2005, 09:35
Λοιπόν η μηχανή το πρωί όταν ξεκινούσα μου παρουσίαζε το εξής πρόβλημα....
Όταν έπαιρνε μπρός παρόλο που περίμενα να κάνει το check μου αναβε το κοκκινο φωτάκι κινδύνου....μετά απο λίγο σταματούσα πιο πέρα το ανοιγόκλεινα και όλα εντάξει....

Τι έφαταιγε...?

το σπίτι είναι σε ανηφόρα έτσι όταν την έβαζα μπρός

1. άνοιγα διακόπτη
2. περίμενα να κάνει το check
3. πατούσα (με ταχύτητα μέσα) συμπλέκτη και φρένο για να μην φύγω πίσω και μίζα...


Η μπαταρία κάπως οριακά κουμαντάρει όλα τα ηλεκτρονικά συστήματα (EVO κτλ) έτσι όταν τα πατούσα όλα μαζί έπεφτε η τάση με αποτέλεσμα η μονάδα ελέγχου να βγάζει error. Να είναι καλα ο μηχανικός που μου το εξήγησε γιατι είχα αρχίσει να ανησυχώ.

Είχα πάει στον Παναγιωτόπουλο για αλλαγή πίσω τακάκια...38 ευρώ..

Spike
07/04/2005, 10:40
KALHMERA, GENIKA NA XERETE OTI H MHXANH SBHNEI MONO ME TO PLAINO STAND KAI MONO ME TAXYTHTA. AN EXEIS NEKRO EITE ME KENTRIKO EITE ME TO PLAINO H MHXANH DEN SBHNEI.

OSO GIA TO FRENO THN ORA POU KANEI TO CHECK H MHXANH KALA THA EINAI NA MHN PATIETAI GIATI BGAZEI ERROR KAI KAMIA FORA MENEI ANAMENO TO KOKKINO LAMPAKI. AYTO FTIAXNEI AN KLEISETE TO DIAKOPTI KAI TON ANOIXETE XANA. META AYTA OLA FAINONTAI STO GT1 KAI MPOREI NA TA KANEIS RESET.

Giannis_L
07/04/2005, 13:05
Σταυρο αυτο που λες δεν ειναι απολυτως σωστο.
Αν βαλεις στο διπλο σταντ και το πλαινο και βαλεις μπροστα θα σβησει..τουλαχιστον εμενα ετσι κανει !

Spike
07/04/2005, 13:08
Me nekri taxytita ???

Giannis_L
07/04/2005, 13:31
nai nai..dokimase to !! :)

grsart
07/04/2005, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giannis_L
Σταυρο αυτο που λες δεν ειναι απολυτως σωστο.
Αν βαλεις στο διπλο σταντ και το πλαινο και βαλεις μπροστα θα σβησει..τουλαχιστον εμενα ετσι κανει !

γεια σας να με και εγω.

οταν βαζεις μπροστα την μηχανη και ειναι κρυα εχει λιγο πιο πολλες στροφες απ΄οτι στο ρελαντι, και αυτο ειναι λογικο.
Αν ειναι στο διπλο σταντ επειδη εχει πιο πολλες στροφες μεχρι να ζεσταθει, η ροδα γυριζει και μαλιστα λιγο γρηγορα. Αν εχεις εκεινη την στιγμη το πλαινο σταντ κατεβασμενο ή το κατεβασεις, τοτε η μηχανη θα σβησει και ας ειναι στην νεκρα. Επισης αν μηχανη ειναι κρυα και εχει πιο πολλες στροφες... κτλ. και εχεις το πλαινο σταντ κατεβασμενο και την κινησεις λιγο μπροστα με τα χερια, λιγο γρηγορα εστω και για μισο μετρο(παντα με νεκρα), η μηχανη παλι θα σβησει. Εγω αυτο εχω παρατηρησει, ομως δεν το εχω δοκιμασει με ζεστη την μηχανη. Θα το ρωτησω και θα ενημερωσω.

Giannis_L
07/04/2005, 20:39
σωστος σε ολα :)

grsart
07/04/2005, 22:22
Δοκιμασα να μετακινησω την μηχανη με το πλαινο σταντ κατω και νεκρα ενω η μηχανη ειναι ζεστη , παλι σβηνει. Προφανως οπως αναφερθηκε και πιο πανω εχει καποιον αισθητηρα κινησης για να μην ξεκινησεις σε καποια κατηφορα με νεκρα και το πλαινο σταντ κατω. Για να συμβαινει σε ολους δεν πρεπει να ειναι λαθος, αλλα οταν ρωτησω (φυσικα Παναγιωτοπουλο) θα μεταφερω την απαντηση.

αααα!Επισης δοκιμασα το εξης:

Η μηχανη ειναι στο διπλο σταντ και το πλαινο επισης κατεβασμενο.
Η μηχανη ειναι ζεστη και δουλευει με νεκρα στο ρελαντι. Δοκιμασα να γυρισω με το χερι την ροδα και φυσικα η μηχανη εσβησε.
Καλα εεεεεε! τετοιους πειραματισμους και ανακαλυψεις εγω και ο Ντα Βιντσι:rotflmao: :lol: :rotflmao:

velgos
25/08/2008, 00:23
Geia xara se olous. Eimai katoxos mias cbr 600 F4i kai psinomai poly gia R 1200 GS. Mpika se afto to forum gia na dw ti provlimata parousiazontai sta modela afta mias kai lew de mporei evrwpaika einai, olo kai kati ta vgazoune....

Na ypothesw apo olh th sizitish pou parakolouthw to mono provlima pou mporei na parousiasei einai merikes laspes pou dyskola katharizontai kai oti svinei ean anoikseis to plaino stand ? :D