PDA

View Full Version : Στο moto.gr ένα μάτσο είμαστε



Road67
07/03/2009, 16:55
Στο moto.gr ένα μάτσο γραφικοί είμαστε!

Γιατί αλλιώς δεν εξηγείται πως και :

α. 7/10 μοτοσυκλετιστές που συναντάω φοράνε κράνος
β. 5/10 φοράνε και μπουφάν
γ. 5/10 φοράνε και γάντια
δ. 4/10 φοράνε κατάλληλα παπούτσια / μπότες
ε. 2/10 φοράνε και παντελόνι

Επιπλέον δεν εξηγείται αλλιώς πως θεωρητικά απ' ότι διαβάζω μόνο όσοι γράφουμε εδώ μέσα κυκλοφορούμε με βροχή.

Αλλά δε με χαλάει, μη φανταστείτε. Καθόλου!! Έχω φάει και τις τούμπες και τις χλαπάτσες μου και δεν έχω πάθει τίποτα ως full armed ... γραφικός!!!

SVX
07/03/2009, 16:58
:confused: αυτο ειναι καλο? μειδε κακο?

Aggelos_SV
07/03/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Στο moto.gr ένα μάτσο γραφικοί είμαστε!

Γιατί αλλιώς δεν εξηγείται πως και :

ε. 2/10 φοράνε και παντελόνι



Δηλαδή οι 8 στους 10 που βλέπεις είναι ξεβράκωτοι:confused: :blush: :rotflmao:

Road67
07/03/2009, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Δηλαδή οι 8 στους 10 που βλέπεις είναι ξεβράκωτοι:confused: :blush: :rotflmao: Μακάρι να 'ταν ... η στρουμφίτσα που συναντάω τα πρωινά και ρυθμίζει την κυκλοφορία :D

Morton
07/03/2009, 18:33
Δεν βγήκαν ακόμα οι εποχιακοί φαίνεται :lol:

stefanos
08/03/2009, 03:55
Επειδή κάνει κρύο ακόμα φίλε :rotflmao: :rotflmao:

sergiosm
08/03/2009, 04:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Στο moto.gr ένα μάτσο γραφικοί είμαστε!

Γιατί αλλιώς δεν εξηγείται πως και :

α. 7/10 μοτοσυκλετιστές που συναντάω φοράνε κράνος
β. 5/10 φοράνε και μπουφάν
γ. 5/10 φοράνε και γάντια
δ. 4/10 φοράνε κατάλληλα παπούτσια / μπότες
ε. 2/10 φοράνε και παντελόνι

Επιπλέον δεν εξηγείται αλλιώς πως θεωρητικά απ' ότι διαβάζω μόνο όσοι γράφουμε εδώ μέσα κυκλοφορούμε με βροχή.

Αλλά δε με χαλάει, μη φανταστείτε. Καθόλου!! Έχω φάει και τις τούμπες και τις χλαπάτσες μου και δεν έχω πάθει τίποτα ως full armed ... γραφικός!!!


η στατιστική, όπως έχει πολύ έξυπνα ειπωθεί, ειναι η επιστήμη του να λες ψέματα.

και εξηγούμε:
το αποτέλεσμα εξαρτάται άμεσα από το ΔΕΙΓΜΑ που χρησιμοποιείς και κυρίως από τα προς εξέταση ζητήματα.

Το δείγμα πρέπει να είναι αντιπροσωπευτικό και τα προς εξέταση ζητήματα πολύ προσεκτικά επιλεγμένα.

Κατόπιν αυτών έχω μερικές απορίες:
1) Που έκανες την "έρευνα";; σε ποιες περιοχές της αθήνας; ή της χώρας;

2) όταν λες "κράνος", ποια κράνη εννοείς;; αυτά που πληρούν κάποιες έστω στοιχειώδεις προδιαγραφές ή όλα;;

3) Ποια περίοδο του χρόνου καλύπτει η "έρευνα" σου; το χειμώνα; το καλοκαίρι;
όλο το χρόνο ισχύουν τα ίδια ποσοστά;; κλπ

:wave2:

binzis
08/03/2009, 04:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Επειδή κάνει κρύο ακόμα φίλε :rotflmao: :rotflmao:

Ερώτηση.
Γιατί τις μέρες με το κρύο και τα χιόνια στον Άγιο Στέφανο που δουλεύω, οι οδηγοί των αυτοκινήτων με βλέπανε καλά καλά; Μήπως γιατί δεν είχα βάλει αλυσίδες στο Hondaki μου;:eyepop:
:wave2:

stefanos
08/03/2009, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Ερώτηση.
Γιατί τις μέρες με το κρύο και τα χιόνια στον Άγιο Στέφανο που δουλεύω, οι οδηγοί των αυτοκινήτων με βλέπανε καλά καλά; Μήπως γιατί δεν είχα βάλει αλυσίδες στο Hondaki μου;:eyepop:
:wave2:

Η δεν φόραγες παντελόνι?

EVI
08/03/2009, 07:06
:look: :confused:

δεν καταλαβα:blush:

Operater
08/03/2009, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Ερώτηση.
Γιατί τις μέρες με το κρύο και τα χιόνια στον Άγιο Στέφανο που δουλεύω, οι οδηγοί των αυτοκινήτων με βλέπανε καλά καλά; Μήπως γιατί δεν είχα βάλει αλυσίδες στο Hondaki μου;:eyepop:
:wave2:

μήπως έκανες καλλιτεχνικο πατινάζ επι πάγου? :confused:

Road67
08/03/2009, 07:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

1) Που έκανες την "έρευνα";; σε ποιες περιοχές της αθήνας; ή της χώρας;

2) όταν λες "κράνος", ποια κράνη εννοείς;; αυτά που πληρούν κάποιες έστω στοιχειώδεις προδιαγραφές ή όλα;;

3) Ποια περίοδο του χρόνου καλύπτει η "έρευνα" σου; το χειμώνα; το καλοκαίρι;
όλο το χρόνο ισχύουν τα ίδια ποσοστά;;

1. Καθημερινά. Μένω και δουλεύω στην Αττική. Επιπλέον δουλεύω λόγω ταξιδιών Ήπειρο και Κρήτη.

2. Έχεις δίκιο το ποσοστό του κράνους μειώνεται πάρα πολύ αν αφαιρεθούν τα κράνη π@πες.

3.Κυρίως το χειμώνα. Το καλοκαίρι δε χρειάζεται να εξηγήσω το προφανές οτι αυτά τα ποσοστά μειώνονται πολύ.

Δεν κάνω καμιά έρευνα.

-----------------------------------------------------------------

Εννοώ οτι δεν κάνω καμιά έρευνα απλά στους δρόμους που κυκλοφορώ όλα αυτά που συζητάμε εδώ και προτρέπουμε τους νεώτερους όταν μπαίνουν να μάθουν για μηχανάκια, συνήθως συζητάμε για full armed καταστάσεις.

Ε λοιπόν πόσοι είμαστε εδώ μέσα ενεργοί; Αν το 1/10 του συνολικού μοτοσυκλετιστικού κόσμου στην Ελλάδα είναι όλα τα εγγεγραμμένα μέλη, τότε οι ενεργοί είμαστε πολλοί λιγότεροι.

Επιπλέον σε αρκετά άλλα μοτοσυκλετιστικά φόρουμ ο εξοπλισμός δε θεωρείται αυτονόητος.
Πόσο μάλλον έξω στο δρόμο.

Και δεν έκανα καμιά έρευνα. Πάντως το συγκεκριμένο αποτέλεσμα το βρήκα το ίδιο όπως γράφω για 3 συνεχόμενες δειγματοληψίες που σημαίνει οτι έχω καλύψει εν μέρει τον κανόνα των ''ν'' δειγματολειψιών.
Όπου αν λάβουμε υπ' όψιν το είδος και τις προδιαγραφές των κρανών πάμε τελείως αλλού.

EVI
08/03/2009, 07:44
ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ:mad:


τι νοημα εχουν αυτα που λετε???δε το εχω πιασει ακομα :emoticonKSANTHIAemoticon: :wacko:

δλδ ειμαστε γραφικοι επειδη λεμε για εξοπλισμο? ας μου πει καποιος :blush:

red_monster
08/03/2009, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Στο moto.gr ένα μάτσο γραφικοί είμαστε!

Γιατί αλλιώς δεν εξηγείται πως και :

α. 7/10 μοτοσυκλετιστές που συναντάω φοράνε κράνος
β. 5/10 φοράνε και μπουφάν
γ. 5/10 φοράνε και γάντια
δ. 4/10 φοράνε κατάλληλα παπούτσια / μπότες
ε. 2/10 φοράνε και παντελόνι

Επιπλέον δεν εξηγείται αλλιώς πως θεωρητικά απ' ότι διαβάζω μόνο όσοι γράφουμε εδώ μέσα κυκλοφορούμε με βροχή.

Αλλά δε με χαλάει, μη φανταστείτε. Καθόλου!! Έχω φάει και τις τούμπες και τις χλαπάτσες μου και δεν έχω πάθει τίποτα ως full armed ... γραφικός!!!


άσχετο αλλά πριν από μερικά χρόνια ούτε οι μισοί δεν φοράγανε κράνος...
κάτι είναι και αυτό...
















2/10 φοράνε παντελόνι??
πως καταλαβαίνεις ποιος φοράει παντελόνι και ποιός όχι??

mivvo
08/03/2009, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
μήπως έκανες καλλιτεχνικο πατινάζ επι πάγου? :confused:

:rotflmao:

Road67
08/03/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ:mad:


τι νοημα εχουν αυτα που λετε???δε το εχω πιασει ακομα :emoticonKSANTHIAemoticon: :wacko:

δλδ ειμαστε γραφικοι επειδη λεμε για εξοπλισμο? ας μου πει καποιος :blush: Eιρωνικό είναι. Αν σκεφτείς οτι πολλοί σου απαντούν ''έλα μωρέ πεταμένα λεφτά για μέσα στην πόλη''.

the who
08/03/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Eιρωνικό είναι. Αν σκεφτείς οτι πολλοί σου απαντούν ''έλα μωρέ πεταμένα λεφτά για μέσα στην πόλη''.

Το καλοκαιρι,τη μοναδικη φορα που δεν φοραγα το μπουφαν επεσα με το παπι γιατι ο δρομος ηταν γυαλι.Το γελοιο ειναι οτι το μπουφαν το ειχα στην μπαγκαζιερα γιατι θα σταματαγα σε μια τραπεζα 50 μετρα πιο κατω.
Το σημαδι στον αγκωνα απο το εγκαυμα θα τοχω μια ζωη.Αστους να κυκλοφορουν οπως θελουν.Αν δεν ενδιαφερονται για τη ζωη τους γιατι να το κανουμε εμεις?:wave2:

EVI
08/03/2009, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Eιρωνικό είναι. Αν σκεφτείς οτι πολλοί σου απαντούν ''έλα μωρέ πεταμένα λεφτά για μέσα στην πόλη''.

οκ θενκς...αστους να λενε...οπως το κλασικο...σιγα μην βαλω arai με το παπι...σωστα:rolleyes:
αστους να κανουν οτι θελουν σημερα βγηκα εξω για κανα 2ωρω(ολε!τοσο αντεξα)με τα ποδια και τους εβλεπα χωρις κρανος χωρις μπουφαν και το πρωτο πραγμα που μου ερχοταν στο μυαλο ηταν ο απεριγραπτος πονος που ενιωσα οταν βρηκα τις αισθησεις μου ξαπλωμενη στην ασφαλτο και φοραγα ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτος απο παντελονι...

trigger
09/03/2009, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Eιρωνικό είναι. Αν σκεφτείς οτι πολλοί σου απαντούν ''έλα μωρέ πεταμένα λεφτά για μέσα στην πόλη''. Πεταμένα λεφτά ή πεταμένη ζωή; Διαλέγεις και παίρνεις... απλά να ξέρεις οτι εκεί έξω δεν έχει "restart game" όπως στο playstation!
Ένας ακόμη γραφικός :wave2:

konsttanttinos
09/03/2009, 09:32
Οποιος νομιζει οτι ο εξοπλισμος ειναι ''γραφικος'' εντος πολης, ας ερθει να τον παω μια βολτα με το ασθενοφορο, για να αφησει τα νομισματα για αλλου.
Το 90% των σοβαρων ατυχηματων γινεται εντος των τειχων.
Τωρα ο καθενας ας κουβαλαει οτι μυαλο θελει.Η αληθεια ειναι μονο μια.

SVX
09/03/2009, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Οποιος νομιζει οτι ο εξοπλισμος ειναι ''γραφικος'' εντος πολης, ας ερθει να τον παω μια βολτα με το ασθενοφορο, για να αφησει τα νομισματα για αλλου.
Το 90% των σοβαρων ατυχηματων γινεται εντος των τειχων.
Τωρα ο καθενας ας κουβαλαει οτι μυαλο θελει.Η αληθεια ειναι μονο μια.

ασε μλκ γιατι ΚΑΙ εσυ το Σαββατο, μαζι με κατι ιστοριες που ακουω απ'την ξαδερφη μου που δουλευει στο ΑΧΕΠΑ....


θα με κανετε να φυγω Αγιο Ορος... :look:

Operater
09/03/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
.....


θα με κανετε να φυγω Αγιο Ορος... :look:

να κανεις εντουρο υποθετω.....

epp1640
09/03/2009, 10:56
Ακόμα θυμάμαι που γύρισαν με περιφρονητικό υφάκι μια μέρα και μου είπαν "καλά ρε τι τα φοράς όλα αυτά.. να πω ότι είχες καμιά ducati" Δεν ντροπόμουν λέω εγώ να βγαίνω με full εξάρτιση στα 125 κυβικά.. δεν ντρεπόμουν.. καλά έλεγε.. :lol: :lol:


:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

VegasKitty
09/03/2009, 11:00
Ρε συ, εδω το καλοκαιρι εχουμε κατεβει Βαρκιζα για καφε....

Almost full εξοπλισμος και οι 2.... Ντροπη μας θα πεις καλοκαιριατικα..... :o

Βγαινοντας απ το μαγαζι, 2 δικαβαλα TDM και μια Harley να βαραει Τερλεγκα!!! :eyepop:

Ναι ναι καλα ακουσατε! Τεσπα, ντυνομασταν σιγα σιγα και γυριζουν ολοι μας
κοιτανε και βαζουν τα γελια!!!

Σε ολο το δρομο της επιστροφης βεβαια γελαγαμε με το τι "καγκουρες" ειμαστε
που νταλα καλοκαιρι φοραγαμε εξοπλισμο!!! :sad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

red_monster
09/03/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Ακόμα θυμάμαι που γύρισαν με περιφρονητικό υφάκι μια μέρα και μου είπαν "καλά ρε τι τα φοράς όλα αυτά.. να πω ότι είχες καμιά ducati" Δεν ντροπόμουν λέω εγώ να βγαίνω με full εξάρτιση στα 125 κυβικά.. δεν ντρεπόμουν.. καλά έλεγε.. :lol: :lol:


:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:


Που πας ρε καραγκιόζη κρανομένος μπροστα από τι καφετ , πως 8α δούνε τα γκομενάκια τη μάπα σου...?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tai
09/03/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
φοραγα ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτος απο παντελονι...
:eyepop: :eyepop: :eyepop:
με το κιλοτάκι??

:blush: ντροπή ρε!!:nono:
























Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
σημερα βγηκα εξω για κανα 2ωρω(ολε!τοσο αντεξα).
:a18:
:a013:
:beer: :beer: :beer: :beer: