PDA

View Full Version : Ειναι η ιδεα μου; (αλυσιδογράναζα και τροφοδοσία, cbr 600f '01)



goumis hornet
08/03/2009, 16:57
Καλησπερα σε ολους.Εχω ενα cbr600f του 01'.Εχω παρατηρησει τα εξεις.

1. Οταν η θερμοκρασια του ειναι 55-60 και μεχρι τους 80-85 τραβαει καλυτερα στις χαμηλες στροφες απο οτι, οταν ειναι πανω απο τους 85.Ειναι η ιδεα μου;Το εχει παρατηρησει καποιος αλλος αυτο;

2.Οταν το βαζω μπροστα κρυο δουλευει στις 2500 στροφες.Ανεβαινοντας η θερμοκρασια πεφτει το ρελαντι και στους 70-75 βαθμους πεφτει στις 1000 στροφες.Οταν φτασει 85+ το ρελαντι σταθεροποιειται στις 1300 και μενει εκει συνεχεια πλεον οσο και να δουλευτει το μηχανακι.
Αυτο παντως δεν ειναι η ιδεα μου γιατι το βλεπω!

Δεν ξερω αν εχουν σχεση τα δυο μεταξυ τους.Σε δυο συνεργεια που το εθεσα(το ενα εξουσιοδοτημενο)με κοιτουσαν σαν τους ελεγα για νεφελιμ και εξωγιηνους!

Απο σερβις ειναι οκ προσφατα,βαλβιδες,λαδια,φιτρο αερα και λαδιου,μπουζι,αλλαγη τεντωτηρα καδενας,αλλα ο θορυβος καδενας παραμενει και ενα σωρο λεφτα που εδωσα.Το εξουσιοδοτημενο που ελεγα.

Ερωτηση τωρα απειρου.Υπαρχει περιπτωση στο πρωτο να φταιει η αλυσιδα;Δηλαδη οταν ζεσταινεται να σφιγγει και να μην τραβαει το μηχανακι;
Οι πεταλουδες εισαγωγης ριθμιζονται;Στο εξουσιοδοτημενο μου ειπαν οχι ομως καπου στο φορουμ ειχα διαβασει πως ναι.

Τα φωτα σας λοιπον συναδελφοι μπας και βγαλουμε μαζι καμια ακρη.

nassosxlvbros
08/03/2009, 17:21
1. Κάνε έναν έλεγχο στο τσοκ μπας και έχει κολλήσει σε μισάνοιχτη θέση...
2. Λογικόν αν και ένας έλεγχος στο T.P.S δεν θα έβλαπτε...
3. Όσο για τεντωτήρα καδένας 3 βίδες είναι....τον αλλάζει και ο γείτονας περιπτεράς σε 10 λεπτά...αν κάνει 11 θα είναι καθυστερημένος ή έχει κάποια αναπηρία....υπομονή....δείξε κατανόηση.
4. η αλυσίδα το μόνο που κάνει είναι να μετακινεί τους εκκεντροφόρους από μια θέση σε άλλη...συνεπώς δεν επεμβαίνει στη συμπεριφορά της απόδοσης με την καμία...

Βασικά θα πρότεινα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη για αυτό το θόρυβο αλλά και να καθαρίσεις/συγχρονίσεις κάνα 4άρι καρμπυρατέρ...κάπου εκεί (τροφοδοσία) μου μυρίζεται η παραξενιά...

:beer:

lamoun
08/03/2009, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
1. Οταν η θερμοκρασια του ειναι 55-60 και μεχρι τους 80-85 τραβαει καλυτερα στις χαμηλες στροφες απο οτι, οταν ειναι πανω απο τους 85.Ειναι η ιδεα μου;Το εχει παρατηρησει καποιος αλλος αυτο;

2.Οι πεταλουδες εισαγωγης ριθμιζονται;Στο εξουσιοδοτημενο μου ειπαν οχι ομως καπου στο φορουμ ειχα διαβασει πως ναι.

1. Λογικό είναι, άν θέλεις μπορείς να ρυθμίσεις τα καρπυρατέρ για να τραβάει καλύτερα ζεστό, όπου και το χρησιμοποιείς ουσιαστικά. (αλλά άν δε την ψάχνεις, άστο καλύτερα)

2. Σου λένε μαλακίες. Εκτός βέβαια άν δεν κατάλαβαν οτι μιλάς για τις πεταλούδες των καρμπυρατέρ...
λέμε τώρα..:rolleyes:

goumis hornet
08/03/2009, 17:56
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.Το μηχανακι ειναι cbr600f και εχω την εντυπωση οτι μπερδευτηκες με το ψευδωνυμο η δεν πιανω αυτα που λες.Αν μιλας ομως για το cbr600f το ψεκαστο, το στοκ ειναι αυτοματο γιατι μου περασε απο το μυαλο.Αν θες μου εξηγεις τι ειναι το t.p.s;
Τον τεντωτηρα θα τον ξαναλαξω μονος αλλα θελω πρωτα να δω τα υπολοιπα.Αλυσιδα εννοω του τροχου γιατι δεν την κοβω και καλη αλλα μαλλον ειναι ασχετη αυτη η σκεψη μου(απειρος ακομα,αλλα με θεληση να μαθω).Για την τροφοδοσια τωρα που λες εχεις δικιο αλλα συνεργειο που να κατεχει;Εχω βαρεθει να πληρωνω απο δω κι απο κει.


:beer: :beer:

road spirit
08/03/2009, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
τι ειναι το t.p.s; t(throttle) p(osition) s(ensor), ο αισθητήρας που διαβάζει το άνοιγμα του γκαζιού και στέλνει τη πληροφορία στην κεντρική μονάδα ελέγχου του ψεκασμού


Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Αλυσιδα εννοω του τροχου γιατι δεν την κοβω και καλη αλλα μαλλον ειναι ασχετη αυτη η σκεψη μου δεν παίζει :wave2:

goumis hornet
08/03/2009, 19:14
thanks man!Θα κοιταξω το manual να δω που βρισκεται αυτο και αν μπορω να κανω κατι μονος μου.:beer:

nassosxlvbros
09/03/2009, 03:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.Το μηχανακι ειναι cbr600f και εχω την εντυπωση οτι μπερδευτηκες με το ψευδωνυμο η δεν πιανω αυτα που λες.Αν μιλας ομως για το cbr600f το ψεκαστο, το στοκ ειναι αυτοματο γιατι μου περασε απο το μυαλο.Αν θες μου εξηγεις τι ειναι το t.p.s;
Τον τεντωτηρα θα τον ξαναλαξω μονος αλλα θελω πρωτα να δω τα υπολοιπα.Αλυσιδα εννοω του τροχου γιατι δεν την κοβω και καλη αλλα μαλλον ειναι ασχετη αυτη η σκεψη μου(απειρος ακομα,αλλα με θεληση να μαθω).Για την τροφοδοσια τωρα που λες εχεις δικιο αλλα συνεργειο που να κατεχει;Εχω βαρεθει να πληρωνω απο δω κι απο κει.


:beer: :beer:

Kαλημέρα! τα μοντέλα 1999-2001 δεν έχουν ψεκασμό (διορθώστε με αν δε θυμάμαι καλά)...καρμπυρατέρ έχει,και μάλιστα φοράει το ίδιο μοτέρ με το Χόρνετ-πιο αγριεμένο-βέβαια...ο τεντωτήρας της καδένας έχει θεματάκι στα cbr και χρειάζεται αλλαγή όσο το δυνατόν πιο γρήγορα...αν είναι παραμελημένο το μηχανάκι πιθανότατα να θέλει ΚΑΙ καδένα!Τώρα όσο για την αλυσίδα κίνησης το τσεκάρισμα είναι απλό:πας στο πίσω γρανάζι και στη μέση του περίπου που το "αγκαλιάζει" η αλυσίδα τραβάς και κοιτάς αν αποκαλύπτονται δόντια...αν έχει ελάχιστο τζόγο είσαι οκ αν αποκαλύπτεται δοντι/δόντια πάνω από το μισό δόντι,πας για αλλαγή σε όλο το σετ αλυσίδα/γρανάζια...θεωρητικά μια φθαρμένη αλυσίδα σου "τρώει" από 3 μέχρι και 7 ίππους...βέβαια μια φωτό της μηχανής θα έλυνε αρκετά θέματα.!
τώρα αν έχεις το ψεκαστό ένας καλός έλεγχος είναι απαραίτητος..στην Κάρπου κοντά στο Ν.Κόσμο είναι ένας καλός μηχανικός για τροφοδοσίες και όχι μόνον...
λογικά το μηχανάκι σου είναι αυτό:
http://www.bikez.com/pictures/honda/2000/23876_0_1_2_cbr%20600%20f%20ultima%20light_Paultc.jpg

road spirit
09/03/2009, 05:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Kαλημέρα! τα μοντέλα 1999-2001 δεν έχουν ψεκασμό (διορθώστε με αν δε θυμάμαι καλά)...
...
..
..

...
λογικά το μηχανάκι σου είναι αυτό:
http://www.bikez.com/pictures/honda/2000/23876_0_1_2_cbr%20600%20f%20ultima%20light_Paultc.jpg

όχι ! :wave2:
το 2001 ειναι ψεκαστό και με το δίδυμο προβολέα

(στη φωτό βάζω του 2002 αλλά ουσιαστικά είναι το ίδιο με 2001)


157771

goumis hornet
09/03/2009, 05:43
Καλημερα nassosxlvbros.Το μηχανακι οντως ειναι του 2001 και ειναι ψεκαστο.Απο 2000 εγινε η αλλαγη σε ψεκαστο και μερικες οπτικες αλλαγες οπως διπλα μπροστα φαναρια,ψηφιακο ταχυμετρο και στους χρωματισμους.Το πηρα μεταχειρισμενο πριν λιγους μηνες και δεν ξερω αν ειταν ακουνητο πολυ καιρο και ποσο.Αν οντως ο μηχανικος μου αλλαξε τον τεντωτηρα και συνεχιζει ο θορυβος ισως να θελει και καδενα (μου εβαλε γνησιο ειπε αλλα εχω διαβασει οτι ειναι κατι καλοι του εμποριου που ξεχνας το προβλημα για παντα και με λιγα λεφτα.Τωρα σε αυτο που λες για την αλυσιδα μολις το διαβασα πηγα και το εκανα.Δεν αποκαλυπτεται δοντι/δοντια και εχει πολυ λιγο τζογο.Ομως εχει την αισθηση της σκληρης και ακαμτης αλυσιδας και δεν μου δινει την αισθησης μιας σωστης αλυσιδας οπως στο hornetακι που ειχα (αχ hornet,μου ελειψες).Οποτε σκεφτομαι να την αλλαξω να φυγει και αυτο απο την μεση.Μου εχουν πει να βαλω 520 απο 525 που φοραει και μεγαλυτερο γραναζι πισω η μικροτερο μπροστα γυρω στα 200 ευρω.Εδω αν θες μου λες την γνωμη σου αλλα και οποιος θελει.Για τον μηχανικο στην Καρπου εχεις επωνυμια η τηλεφωνο να βρω εγω διευθυνση και να κλεισω ραντεβου μαζι του;
Ευχαριστω για τον χρονο και την βοηθεια ολων σας.
Υπομονη μεχρι να μαθω λιγα κι εγω.


157774

goumis hornet
09/03/2009, 05:47
Καλημερα road spirit.Με προλαβες!
:wave2:

road spirit
09/03/2009, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
... Δεν αποκαλυπτεται δοντι/δοντια και εχει πολυ λιγο τζογο. Ομως εχει την αισθηση της σκληρης και ακαμτης αλυσιδας και δεν μου δινει την αισθησης μιας σωστης αλυσιδας οπως στο hornetακι που ειχα (αχ hornet,μου ελειψες). Οποτε σκεφτομαι να την αλλαξω να φυγει και αυτο απο την μεση. Μου εχουν πει να βαλω 520 απο 525 που φοραει και μεγαλυτερο γραναζι πισω η μικροτερο μπροστα γυρω στα 200 ευρω.Εδω αν θες μου λες την γνωμη σου αλλα και οποιος θελει....

το πρώτο τσεκ που έκανες, που σου είπε ο νασσος ηταν οκ λοιπόν. Ωστόσο επειδή περιγράφεις σκληρή την αίσθηση, είναι πιθανόν να έχει κολλήσει. Είτε απο ακινησία και έκθεση σε υγρασίες, είτε λόγω κακής συντήρησης. Και μια κολλημένη αλυσίδα (οι κρίκοι μεταξύ τους) είναι ουσιαστικά άχρηστη και επικίνδυνη. Πόσα χλμετρα έχει το μηχανάκι ?

Για αλλαγή απο 520 σε 525 δεν έχω άποψη...

Για αλλαγή σε γρανάζωμα κάτσε σκέψου τι θες... Η γνώμη μου είναι οτι το cbr δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο. Αν το μακρύνεις θα χάσεις σε νεύρο (και το f δεν είναι ήδη και κανα τρελό νευρικό μηχανάκι), αν το κοντύνεις θα κερδίσεις σε επιταχύνσεις και τραβήγματα, χάνωντας σε τελικές και επίσης σε ταξίδι ο κινητήρας θα σου δουλεύει ψηλότερα, ποιός ο λόγος?

goumis hornet
09/03/2009, 06:26
Η αληθεια ειναι πως το πηρα με αυτη την αλυσιδα και πως το μηχανακι το χρησιμοποιω καθε μερα στην Αθηνα με βροχη και κρυο.Αυτο που λες με τους κρικους ετσι πρεπει να ειναι,οποτε βουρ για αλλαγη.Γραναζωμα θελω να κανω για να αποκτησει λιγο νευρο που νομιζω θα μου χρειαζοταν στην Αθηνα.Τελικη δεν με πειραζει να χασω αφου ακομα δεν δεν την εχω δει!!Γενικα μου αρεσει η αισθηση της επιταχυνσης και οχι τα τελικιασματα,οποτε και στα ταξιδια νορμαλ θα πηγαινω και με συχνες στασεις λογω ανατομικου προβληματος. πχ. με το hornet 120-140.Με το cbr τωρα 150-160 λογω φερινγκ.
Να συμπληρωσω εδω οτι μου ειπαν να βαλω 520 αλυσιδα afam χρυση,απο 525 που φοραει λογω μικροτερου κινουμενου βαρους και τα κτλ.


Το γουσταρω ρε παιδια το cbr και δεν θελω να καταληξω με κανα 500cc σκουτερ!

Ξεχασα.Εχει 25000 παρα κατι ψιλα αλλα δεν το κοβω να ειναι πραγματικα.Απο την αλλη σε γενικες γραμμες ειναι ''καθαρο'' και οχι πολυ ταλαιπωρημενο.Αληθεια υπαρχει τροπος να φανουν τα πραγματικα χιλιομετρα;Ποιος ξερει....!





:beer:

road spirit
09/03/2009, 06:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Η αληθεια ειναι πως το πηρα με αυτη την αλυσιδα και πως το μηχανακι το χρησιμοποιω καθε μερα στην Αθηνα με βροχη και κρυο.Αυτο που λες με τους κρικους ετσι πρεπει να ειναι,οποτε βουρ για αλλαγη.Γραναζωμα θελω να κανω για να αποκτησει λιγο νευρο που νομιζω θα μου χρειαζοταν στην Αθηνα.Τελικη δεν με πειραζει να χασω αφου ακομα δεν δεν την εχω δει!!Γενικα μου αρεσει η αισθηση της επιταχυνσης και οχι τα τελικιασματα,οποτε και στα ταξιδια νορμαλ θα πηγαινω και με συχνες στασεις λογω ανατομικου προβληματος. πχ. με το hornet 120-140.Με το cbr τωρα 150-160 λογω φερινγκ. οκ !


Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Να συμπληρωσω εδω οτι μου ειπαν να βαλω 520 αλυσιδα afam χρυση,απο 525 που φοραει λογω μικροτερου κινουμενου βαρους και τα κτλ.εχμ... ξέρεις, το κέρδος είναι ασήμαντο...γνώμη μου :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Το γουσταρω ρε παιδια το cbr και δεν θελω να καταληξω με κανα 500cc σκουτερ!
:beer: καλά κάνεις και το γουστάρεις, απο τα 8 μηχανάκια που έχουν περάσει απο τα χέρια μου, ήταν το μοναδικό που όταν το έδωσα παρα λίγο να βάλω τα κλάματα ... :beer: :beer:

sniper
09/03/2009, 06:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
οκ !

εχμ... ξέρεις, το κέρδος είναι ασήμαντο...γνώμη μου :wave2:

καλά κάνεις και το γουστάρεις, απο τα 8 μηχανάκια που έχουν περάσει απο τα χέρια μου, ήταν το μοναδικό που όταν το έδωσα παρα λίγο να βάλω τα κλάματα ... :beer: :beer:


Το κέρδος από την 525 σε 520 είναι μικρότερη αδράνεια κι άρα καλύτερη απόκριση στο γκάζι.... Το κέρδος είναι μικρό αν δεν αλλάξεις κι άλλα (αρκετά) πράγματα στην μηχανή (γρανάζι, εξάτμιση, φιλτρο, ίσως PC)

Εγώ δεν έκλαψα όταν το έδωσα το FiS μου :D (το μόνο που του έλλειπε κατά την γνώμη μου απ' όλο το πακέτο ήταν τα φρένα)


157779

nassosxlvbros
09/03/2009, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Καλημερα nassosxlvbros.Το μηχανακι οντως ειναι του 2001 και ειναι ψεκαστο.Απο 2000 εγινε η αλλαγη σε ψεκαστο και μερικες οπτικες αλλαγες οπως διπλα μπροστα φαναρια,ψηφιακο ταχυμετρο και στους χρωματισμους.Το πηρα μεταχειρισμενο πριν λιγους μηνες και δεν ξερω αν ειταν ακουνητο πολυ καιρο και ποσο.Αν οντως ο μηχανικος μου αλλαξε τον τεντωτηρα και συνεχιζει ο θορυβος ισως να θελει και καδενα (μου εβαλε γνησιο ειπε αλλα εχω διαβασει οτι ειναι κατι καλοι του εμποριου που ξεχνας το προβλημα για παντα και με λιγα λεφτα.Τωρα σε αυτο που λες για την αλυσιδα μολις το διαβασα πηγα και το εκανα.Δεν αποκαλυπτεται δοντι/δοντια και εχει πολυ λιγο τζογο.Ομως εχει την αισθηση της σκληρης και ακαμτης αλυσιδας και δεν μου δινει την αισθησης μιας σωστης αλυσιδας οπως στο hornetακι που ειχα (αχ hornet,μου ελειψες).Οποτε σκεφτομαι να την αλλαξω να φυγει και αυτο απο την μεση.Μου εχουν πει να βαλω 520 απο 525 που φοραει και μεγαλυτερο γραναζι πισω η μικροτερο μπροστα γυρω στα 200 ευρω.Εδω αν θες μου λες την γνωμη σου αλλα και οποιος θελει.Για τον μηχανικο στην Καρπου εχεις επωνυμια η τηλεφωνο να βρω εγω διευθυνση και να κλεισω ραντεβου μαζι του;
Ευχαριστω για τον χρονο και την βοηθεια ολων σας.
Υπομονη μεχρι να μαθω λιγα κι εγω.

Αν το μηχανάκι ήταν καιρό παρατημένο πιθανότατα κάποιοι κρίκοι να είναι κολλημένοι μεταξύ τους...ξεκίνα λάδωμα με λαδάκι 90άρι (βαλβολίνη) και επανέλαβε κάθε 100-150 κμ μέχρι να δεις βελτίωση...αφού δεν αποκαλύπτονται δόντια δεν έχει πρόβλημα...Βασικά λύσε το θέμα με το θόρυβο και η αλυσίδα είναι κατά πολύ δευτερεύον θέμα....και φυσικά μην αλλάξεις από 525 σε 520 άστο μαμά το μηχανάκι,αλλιώς το κάνεις να κερδίσεις ένα κλικ επιδόσεων αλλά η μακροζωία θα πάει περίπατο...με τέτοια θεματάκια-πιθανότατα αθώα αλλά ποτέ δε ξέρεις-ΜΗΝ πας κάνα μακρυνό ταξίδι...όσο για το μηχανικό έχεις πμ...:wave2:

goumis hornet
09/03/2009, 17:34
παιδια!Στο θεμα 525 η 520 αλυσιδα ειχατε δικιο.Πηγα σε γνωστο λαστιχα που τρεχει και σε αγωνες μοτο και μου ειπε.
1.Η 520 ειναι για μηχανες 150hp οπου αναζητουν τα κλασματα σε πιστα,αρα στο δικο μου δεν θα καταλαβω διαφορα.
2.Η 520 θελει ιδιαιτερη συντηρηση και ειναι ευπαθες σε νερα και υγρασια.
3.Εχει λιγοτερη ζωη απο την 525.

Ετσι,μιας και ανοιγει ο καιρος και θα ξεκινησουν μακρινες βολτες, κανονισα να βαλω 525 και γραναζια με το πισω δυο δοντια μεγαλυτερο.Μολις μπει θα πω εντυπωσεις και για να επανερθουμε στο θεμα θα δουμε αν το πρωτο ,απο τα δυο στην αρχη του post, που με απασχολει λυθει.
Καποιος φιλος με το ιδιο μηχανακι ας μας πει αν του δουλευει ετσι οπως περιγραφω εγω στην αρχη.
Να δουμε τελικα ειναι η ιδεα μου;

goumis hornet
16/03/2009, 15:59
Λοιπον αλλαξα την αλυσιδα και τα γραναζια με δυο δοντια το πισω πιο μεγαλο.Απιστευτη αλλαγη στο τραβηγμα απο χαμηλα, στις αλλαγες ταχυτητων και στην συνολικη εικονα συμπεριφορας της μηχανης.Το συστηνω.(βεβαια η δικια μου αλυσιδα ηταν of και ισως γι'αυτο αυτη η αλλαγη).
Την κυριακη πηγα βολτα Χαλκιδα και ανοιξα την μηχανη 240+.Απο εκει και περα σταματησε να κανει τα κολπα που αναφερω στην αρχη του ποστ.Αρα το εργαλειο μου ζηταγε απεγνωσμενα να το ξεκαπνισω αλλα που εγω....!!(τρεις μηνες μονο μεσα Αθηνα συν τον ποσο καιρο ηταν παρατημενο).
Που θα παει θα μαθω να του πινω το αιμα!Νεος ακομα.....!

Σας ευχαριστω ολους για τον χρονο και τις απαντησεις σας.:rotflmao:


:beer: