PDA

View Full Version : Παράδειγμα προς μίμηση - Ένα μεγάλο ευχαριστώ



Dimitris Gkikas
08/03/2009, 17:14
Καλησπέρα σε όλους, αυτό είναι το πρώτο μου post και γράφτηκα στο forum για να μοιραστώ μαζί σας αυτό που μου συνέβει σήμερα το απόγευμα. Στο δρόμο για να προλάβω το τελευταίο πλοίο (από Στύρα Εύβοιας για Αγ. Μαρίνα Αττικής) διαπιστώνω ότι με έχει πιάσει λάστιχο. Κατεβαίνω κάτω και βλέπω ότι είναι ο μπροστινός δεξιά τροχός (σωστά, δεν έχω μηχανή, οδηγώ αυτοκίνητο) ενώ αρχίζει και βραδιάζει (επαρχιακός δρόμος χωρίς φωτισμό). Πρώτη φορά με πιάνει λάστιχο και ψάχνοντας να βρω τα εργαλεία διαπιστώνω ότι δεν έχω γρύλο!! Η κοντινότερη πόλη στα 15 χιλιόμετρα και αρχίζουμε με τη φίλη μου να ζητάμε βοήθεια από τα διερχόμενα αυτοκίνητα ενώ το φως λιγοστεύει (και η ώρα για το τελευταίο πλοίο περνάει). Πέρασαν πάνω από 10 αμάξια, τα μέτραγα. Κανείς ρε παιδιά; Απογοήτευση και πίκρα. Ούτε που κόβουν ταχύτητα. Είμαστε στη μέση του πουθενά πάνω στο βουνό σε έναν έρημο δρόμο και βραδυάζει. Τα αμάξια περνάνε πολύ αραία και δε μας δίνει σημασία κανείς. Μέχρι που ένας ξαφνικά σταματάει. Πλησιάζω και εξηγώ το πρόβλημα στον οδήγό ζητώντας βοήθεια. Απάντηση: "Θέλετε να σας πάω στην Κάρυστο για να βρείτε βοήθεια (μιλάμε για τουλάχιστον 15 χιλιόμετρα προς την αντίθετη από την κατεύθυνση που είχε κ ενώ πήγαινε σε δουλειά) ή μήπως να σας αφήσω τα δικά μου εργαλεία μαζί με το γρύλλο κλπ;" Καταϋποχρεωμένος από την απίστευτη στάση του φίλου οδηγού του ζητάω τα εργαλεία και το πώς μπορώ να τον ευχαριστήσω "Μου αρκεί να κάνετε και σεις το ίδιο σε παρόμοια περίπτωση" μου λέει και φεύγει για να πάει στη δουλειά που είχε αφήνοντας μας το σετ των εργαλείων του μαζί με γάντια παρακαλώ! Επιστρέφει, δεν είχα τελειώσει την αλλαγή του τροχού, με βοηθάει και με τα μπουλόνια, περιμένει μέχρι που αλλάχτηκε σωστά ο τροχός και δεν δέχτηκε σε αντάλλαγμα τίποτα όσο κι αν επιμείναμε. "Πάρε τουλάχιστον ένα χταπόδι" (είχαμε πάει για ψάρεμα) δεν το πήρε. Ήθελε η πράξη του να είναι χειρονομία χωρίς αντάλλαγμα, συνειδητά και το σέβομαι γιατί αυτό δίνει ακόμα μεγαλύτερη σημασία στην προσφορά του. Τώρα θα μου πείτε, και γιατί το μοιράζεσαι αυτό το περιστατικό μαζί μας σε ΑΥΤΟ το forum; Γιατί φίλοι μου, ο Σταμάτης (αυτό είναι το όνομα του φίλου που μας βοήθησε) είναι μηχανόβιος (γράφει σε αυτό το forum) και ήταν ο μοναδικός που είχε το φιλότιμο και την ανθρωπιά να προσφέρει αυτή την τόσο πολύτιμη για τα δεδομένα της κατάστασης βοήθεια σε μας.

Είσαι ωραίος φίλε Σταμάτη και εμείς τυχεροί που βρέθηκες στο δρόμο μας. Εύχομαι να βρεις το καλό που μας έκανες, μπροστά σου. Όσο για τη συνέχεια, επιφυλλάσομαι για το ποτό που είπαμε στην Κάρυστο. Εγώ είμαι ντόπιος με καταγωγή από τα Χάνια. Θα ανταλλάξουμε τηλ. με ΠΜ για να τα πούμε με την πρώτη ευκαιρία.

Καλό σου βράδυ φίλε
Δημήτρης

Υ.Γ. Μόλις έφυγες συνειδητοποίησα ότι φορούσα ακόμα τα γάντια σου! Πρέπει να βρεθούμε οπωσδήποτε :)

Corvo
08/03/2009, 18:18
να σου κανω μια ερωτηση...εσυ θα σταματουσες σε ενα ερημο δρομο για 2 αγνωστους?
εγω δυσκολα αλλα μπορει να εμπιστευομουν το ενστικτο μου

μπραβο στο Σταματη για την πραξη του :beer: :beer:
μακαρι να αυξανονται αυτοι οι ανθρωποι

vangelis 64
08/03/2009, 18:40
Είμαι σίγουρος πως ο Σταμάτης έκανε αυτό που θεωρεί φυσιολογικό και που,πριν από κάποια χρόνια,ΗΤΑΝ φυσιολογικό.
Το ότι δεν ήθελε να αμοιφθεί άλλωστε αυτό δείχνει,δείχνει επίσης και το επίπεδό του,όταν ζητάει από τον Δημήτρη να πράξει ακριβώς το ίδιο όταν χρειαστεί.
Φίλε Corvo,μην αμφιβάλεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που προθυμοποιούνται να δώσουν τη βοήθειά τους και που δεν σκέπτονται ότι ο παθών είναι απάτη και κατά βάθος κλέφτης ή δολοφόνος.
Οι άνθρωποι αυτοί θα αυξηθούν(όπως εύχεσαι)πολύ πιο εύκολα όταν βιώσουν μια τέτοιου είδους ευεργεσία.

Πολύ όμορφη ιστορία,εύχομαι να αποτελέσει την αρχή μιάς δυνατής φιλίας.:beer: :beer:

Corvo
08/03/2009, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Είμαι σίγουρος πως ο Σταμάτης έκανε αυτό που θεωρεί φυσιολογικό και που,πριν από κάποια χρόνια,ΗΤΑΝ φυσιολογικό.
Το ότι δεν ήθελε να αμοιφθεί άλλωστε αυτό δείχνει,δείχνει επίσης και το επίπεδό του,όταν ζητάει από τον Δημήτρη να πράξει ακριβώς το ίδιο όταν χρειαστεί.
Φίλε Corvo,μην αμφιβάλεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που προθυμοποιούνται να δώσουν τη βοήθειά τους και που δεν σκέπτονται ότι ο παθών είναι απάτη και κατά βάθος κλέφτης ή δολοφόνος.
Οι άνθρωποι αυτοί θα αυξηθούν(όπως εύχεσαι)πολύ πιο εύκολα όταν βιώσουν μια τέτοιου είδους ευεργεσία.

Πολύ όμορφη ιστορία,εύχομαι να αποτελέσει την αρχή μιάς δυνατής φιλίας.:beer: :beer:


οπως το ειπες πριν καποια χρονια ΗΤΑΝ φυσιολογικο.
τωρα φοβασαι να το κανεις
δεν λεω οτι ολοι ειναι κλεφτες και δολοφονοι ισως ειναι οι πιο λιγοι αλλα υπαρχει ανασφαλεια οπως και να το κανουμε

vangelis 64 ποτε δεν αμφεβαλα για την ανθρωπια μας και την προθυμια μας να βοηθησουμε
μπορει επισης να αυξηθουν απλα διαβαζοντας ενα παρομοιο τετοιο κειμενο;)

vangelis 64
08/03/2009, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
οπως το ειπες πριν καποια χρονια ΗΤΑΝ φυσιολογικο.
τωρα φοβασαι να το κανεις
δεν λεω οτι ολοι ειναι κλεφτες και δολοφονοι ισως ειναι οι πιο λιγοι αλλα υπαρχει ανασφαλεια οπως και να το κανουμε
Οι φόβοι και οι ανασφάλειες έχουν καλλιεργηθεί πολύ έντεχνα και έξυπνα και οι λόγοι είναι διάφοροι,αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.Σπουδαία μεν αλλά...άλλη!
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo

vangelis 64 ποτε δεν αμφεβαλα για την ανθρωπια μας και την προθυμια μας να βοηθησουμε
μπορει επισης να αυξηθουν απλα διαβαζοντας ενα παρομοιο τετοιο κειμενο;) Σίγουρα έτσι είναι,αρκεί αυτή η προθυμία μας να μπορέσει να γίνει και πράξη.:beer: :wave2:

H.A.Balafoutre
08/03/2009, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dimitris Gkikas
Καλησπέρα σε όλους, αυτό είναι το πρώτο μου post και γράφτηκα στο forum για να μοιραστώ μαζί σας αυτό που μου συνέβει σήμερα το απόγευμα. Στο δρόμο για να προλάβω το τελευταίο πλοίο (από Στύρα Εύβοιας για Αγ. Μαρίνα Αττικής) διαπιστώνω ότι με έχει πιάσει λάστιχο. Κατεβαίνω κάτω και βλέπω ότι είναι ο μπροστινός δεξιά τροχός (σωστά, δεν έχω μηχανή, οδηγώ αυτοκίνητο) ενώ αρχίζει και βραδιάζει (επαρχιακός δρόμος χωρίς φωτισμό). Πρώτη φορά με πιάνει λάστιχο και ψάχνοντας να βρω τα εργαλεία διαπιστώνω ότι δεν έχω γρύλο!! Η κοντινότερη πόλη στα 15 χιλιόμετρα και αρχίζουμε με τη φίλη μου να ζητάμε βοήθεια από τα διερχόμενα αυτοκίνητα ενώ το φως λιγοστεύει (και η ώρα για το τελευταίο πλοίο περνάει). Πέρασαν πάνω από 10 αμάξια, τα μέτραγα. Κανείς ρε παιδιά; Απογοήτευση και πίκρα. Ούτε που κόβουν ταχύτητα. Είμαστε στη μέση του πουθενά πάνω στο βουνό σε έναν έρημο δρόμο και βραδυάζει. Τα αμάξια περνάνε πολύ αραία και δε μας δίνει σημασία κανείς. Μέχρι που ένας ξαφνικά σταματάει. Πλησιάζω και εξηγώ το πρόβλημα στον οδήγό ζητώντας βοήθεια. Απάντηση: "Θέλετε να σας πάω στην Κάρυστο για να βρείτε βοήθεια (μιλάμε για τουλάχιστον 15 χιλιόμετρα προς την αντίθετη από την κατεύθυνση που είχε κ ενώ πήγαινε σε δουλειά) ή μήπως να σας αφήσω τα δικά μου εργαλεία μαζί με το γρύλλο κλπ;" Καταϋποχρεωμένος από την απίστευτη στάση του φίλου οδηγού του ζητάω τα εργαλεία και το πώς μπορώ να τον ευχαριστήσω "Μου αρκεί να κάνετε και σεις το ίδιο σε παρόμοια περίπτωση" μου λέει και φεύγει για να πάει στη δουλειά που είχε αφήνοντας μας το σετ των εργαλείων του μαζί με γάντια παρακαλώ! Επιστρέφει, δεν είχα τελειώσει την αλλαγή του τροχού, με βοηθάει και με τα μπουλόνια, περιμένει μέχρι που αλλάχτηκε σωστά ο τροχός και δεν δέχτηκε σε αντάλλαγμα τίποτα όσο κι αν επιμείναμε. "Πάρε τουλάχιστον ένα χταπόδι" (είχαμε πάει για ψάρεμα) δεν το πήρε. Ήθελε η πράξη του να είναι χειρονομία χωρίς αντάλλαγμα, συνειδητά και το σέβομαι γιατί αυτό δίνει ακόμα μεγαλύτερη σημασία στην προσφορά του. Τώρα θα μου πείτε, και γιατί το μοιράζεσαι αυτό το περιστατικό μαζί μας σε ΑΥΤΟ το forum; Γιατί φίλοι μου, ο Σταμάτης (αυτό είναι το όνομα του φίλου που μας βοήθησε) είναι μηχανόβιος (γράφει σε αυτό το forum) και ήταν ο μοναδικός που είχε το φιλότιμο και την ανθρωπιά να προσφέρει αυτή την τόσο πολύτιμη για τα δεδομένα της κατάστασης βοήθεια σε μας.

Είσαι ωραίος φίλε Σταμάτη και εμείς τυχεροί που βρέθηκες στο δρόμο μας. Εύχομαι να βρεις το καλό που μας έκανες, μπροστά σου. Όσο για τη συνέχεια, επιφυλλάσομαι για το ποτό που είπαμε στην Κάρυστο. Εγώ είμαι ντόπιος με καταγωγή από τα Χάνια. Θα ανταλλάξουμε τηλ. με ΠΜ για να τα πούμε με την πρώτη ευκαιρία.

Καλό σου βράδυ φίλε
Δημήτρης

Υ.Γ. Μόλις έφυγες συνειδητοποίησα ότι φορούσα ακόμα τα γάντια σου! Πρέπει να βρεθούμε οπωσδήποτε :)

Πολύ μεγάλη κουβέντα. Αυτό είναι κάτι που είχαμε ως έλληνες και το χάσαμε. Ακριβώς αυτές τις λέξεις θα πω αν ποτέ χρειαστεί κάποιος βοήθεια. Τοσο απλά.

Road67
08/03/2009, 20:13
Μπράβο στον άνθρωπο που σταμάτησε.
Εγώ πιστεύω πως ακόμη υπάρχουν άνθρωποι που σταματάνε.
Ερώτηση : Πού ξέρεις οτι είναι μέλος του moto.gr;

Dimitris Gkikas
09/03/2009, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo να σου κανω μια ερωτηση...εσυ θα σταματουσες σε ενα ερημο δρομο για 2 αγνωστους?
Πιστεύω πώς θα σταματούσα για να βοηθήσω σε παρόμοια κατάσταση και πριν το περιστατικό. Είμαι σίγουρος ότι η πρόθεση μου να το κάνω έγινε πολύ πιο ξεκάθαρη μετά από αυτό.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67 Ερώτηση : Πού ξέρεις οτι είναι μέλος του moto.gr;
Μας το είπε. :)

Επίσης πρόσθεσε ότι υπάρχουν αυτοκινητιστές που ΔΕΝ σταματάνε να βοηθήσουν μηχανόβιους στο δρόμο γιατί τους θεωρούν τσαντάκηδες και δεν ξέρω και γω τί άλλο, γεγονός που με στεναχώρησε και με έβαλε σε σκέψεις. Υπάρχουν και συντηρούνται τέτοιες αντιλήψεις; Τότε είμαστε ΠΟΛΥ πίσω. Προσωπικά, τους μηχανόβιους τους πάω έτσι κι αλλιώς αλλά ο τύπος σήκωσε την εκτίμηση που τους είχα σε ένα τροχό. ;)

btw, έκανα και τη βόλτα μου στο forum... Ένα must visit για κάθε οδηγό αυτοκινήτου.

makis206
09/03/2009, 02:49
Μια μπύρα σε σένα και τον Σταμάτη γιατί μου φτιάξατε τη μέρα !

:beer: :beer:

danaos75
09/03/2009, 03:05
μπράβο και σε εσένα Δημήτρη και στον φίλο Σταμάτη για την πράξη του, να είστε πάντα καλά και οι δύο,

είναι το πρώτο post που διάβασα σημερα και μου έφτιαξε την ημέρα.



:sun:

JAD
09/03/2009, 03:16
Τσάκω κ από εμένα φίλε Δημήτρη.....


:beer:

Σταμάτη....:a18: :a18: :wave2:

nionio$
09/03/2009, 03:21
ωραιοι :a18: παιδια...:beer: :beer:

binzis
09/03/2009, 03:28
Μας το είπε. :)

Επίσης πρόσθεσε ότι υπάρχουν αυτοκινητιστές που ΔΕΝ σταματάνε να βοηθήσουν μηχανόβιους στο δρόμο γιατί τους θεωρούν τσαντάκηδες και δεν ξέρω και γω τί άλλο, γεγονός που με στεναχώρησε και με έβαλε σε σκέψεις. Υπάρχουν και συντηρούνται τέτοιες αντιλήψεις; Τότε είμαστε ΠΟΛΥ πίσω.







Δυστυχώς, είναι ευκολότερο να διασπάσεις ένα άτομο παρά μια προκατάληψη. - Άλμπερτ Αϊνστάιν-
Έτσι καταντήσαμε!!!

Ένα μεγάλο μπράβο και στους δύο σας.

:a18: ΣΤΑΜΑΤΗ - :a18: ΔΗΜΗΤΡΗ

:beer:

Gandalf dr685sm
09/03/2009, 09:08
o Σταμάτης και ο Dimitris είναι αυτό που λέμε κάθε φορά απο εδώ..

Δεν καθορίζεται η προσωπικότητα σου απο το τι οδηγάς , αλλά απο το πως και τι κάνεις.

Αλλά ειδικά στην μοτοσυκλέτα και στους αναβάτες , έχει μείνει ακόμα αυτό το "συναδερφικό" ... καλώς ή κακώς.. τα αίτια πολλά , αλλά αυτό το thread είναι για να αναδείξει το καλώς έχειν για τα δύο παιδιά εδώ...

Τα συγχαρητήρια μου κύριοι και στους δύο.. τόσο για τον Σταμάτη και την πράξη του , όσο και για τον Dimitri που τα απέδωσε και κυρίως τον τρόπο που τα απέδωσε.

Dimitri.. καλώς ήρθες στο forum.

Gandalf

nobody
09/03/2009, 09:14
ετσι μπραβο!ναναι καλα το παλικαρι

Sapadak
09/03/2009, 09:31
Ομορφα πραγματα, πολυ ωραια!!

Παντως εχω σταματησει μαζι με 2 φιλους στο αμαξι να βοηθησω ενα ζευγαρι που ειχε παθει λαστιχο και το παλευε να το αλλαξει (μαλλον η πρωτη του φορα) και μας διωξαν απο το φοβο τους!!


Σκατα τα εχουμε κανει ρε γαμωτο, σκατα

devil's animal
09/03/2009, 09:55
:beer: :beer: :beer: :beer:

xenos
09/03/2009, 10:09
Συγχαρητήρια 1α στον άνρωπο που σταμάτησε να βοηθήσει και 2ώντος στο ανθρώπινο ευχαριστώ. :beer:

Δυστυχώς πλέον είναι δύσκολο να σταματήσεις. Από φόβο και μόνο... :rolleyes:

joe_black
09/03/2009, 16:05
'



:a10:



:a18:




'

chr1s_86
12/03/2009, 21:50
εγώ πάντως όταν δω μηχανή στην άκρη του δρόμου σταματάω και ρωτάω μήπως χρειάζεται κάτι κι αν μπορώ θα βοηθήσω οπωσδήποτε...

τώρα για αυτοκίνητο δεν ξέρω, αν μου έκαναν σήμα για βοήθεια μπορεί και να σταματούσα, υπάρχει και λίγο η σκέψη ότι ποτέ δεν ξέρεις...

:wave2:

dimdil
13/03/2009, 02:49
κατι τετοια περιστατικα φανερωνουν οτι υπαρχει ακομα ελπιδα
μπραβο παιδια
:beer:

Allst@rf
18/03/2009, 08:03
πολυ ωραιο thread...
μπραβο και στους 2.
παντως πιστευω οτι σε τετοιες περιπτωσεις η συμπεριφορα μας καθοριζεται απο τις εμπειριες μας.
:wave2:

camen
18/03/2009, 08:53
Συγχαρητηρια και απο μερους μου στο παλικαρι που σταματησε να με ρωτησει αν ειναι ολα καλα τις προαλλες που ημουν σταματημενος στην μεση του πουθενα και θαυμαζα το τοπιο...
:beer: :wave2:

alexxxcbr
18/03/2009, 10:47
:beer: :beer: :beer: :beer:

clone
25/04/2009, 23:11
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

TROOPER
26/04/2009, 14:37
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: σε οσους εχει μεινει ακομα ανθρωπια.

icet
27/04/2009, 11:07
Μπράβο και στους δυό σας :beer: :beer:

mikros boudas
27/04/2009, 11:24
:beer: ενα ευχαριστω κι απο εμενα στον Ιορδανη που ειχε σταματησει στην Παρνηθα να βοηθησει:wave2:

MANOSR1
27/04/2009, 20:51
:p τελικα η μηχανοβιοι εχουν φιλοτιμο και ανθρωπια πανω απο ολα :beer: :a18: στο παλικαρη.

GAS NICK
01/05/2009, 07:19
δυστυχως εχουμε κανει σπανια και αξιοπεριεργα
τα αυτονοητα πριν λιγο καιρο
αλλα με τοση πλυση εγκεφαλου απο τα ΜΜΕ
τι περιμενεις ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ:winka: