PDA

View Full Version : Ερώτηση για ασφαλιστικές



manhunter
09/03/2009, 05:25
Καλημέρα

Μια ερώτηση!:look:


Υπάρχει περίπτωση, να αρνηθεί ασφλιστικη εταιρεία να αποζημιώσει κάποιον, όταν ο ίδιος της ο πελάτης έχει κάνει δήλωση υπαιτιότητας?

Δλδ, να παραδέχεται ότι φταίει, και η ασφαλιστική, να κάνει νούμερα??


Thankssss....



:wave2:

sergiosm
09/03/2009, 05:32
μέχρι και να σου πουν ότι τα έχετε κάνει πλακάκια με τον άλλο για την κλέψετε μπορεί να σου πούν.

Ασφαλιστικές είναι αυτές, όλα να τα περιμένεις ....

manhunter
09/03/2009, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
μέχρι και να σου πουν ότι τα έχετε κάνει πλακάκια με τον άλλο για την κλέψετε μπορεί να σου πούν.

Ασφαλιστικές είναι αυτές, όλα να τα περιμένεις ....



To έχω σκεφτεί και αυτό.
Απλά εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα, μην στραβώσει τίποτα.


Και λέω εγώ τώρα. Πως αποδεικνύεις ότι δεν είσαι ελέφαντας?
:confused: :confused: :confused:

Maira
09/03/2009, 05:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
To έχω σκεφτεί και αυτό.
Απλά εξετάζω όλα τα ενδεχόμενα, μην στραβώσει τίποτα.


Και λέω εγώ τώρα. Πως αποδεικνύεις ότι δεν είσαι ελέφαντας?
:confused: :confused: :confused:


Αν αρνηθεί η ασφαλιστική να πληρώσει, μόνο δικαστικά μπορείς να πας!!! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Το πώς θα το αποδείξεις τώρα......... με έναν καλό δικηγόρο κάτι μπορεί να γίνει!!

Παράδειγμα θα σου πω, τρακάρισμα με όχημα που πέρασε στοπ και με τράκαρε, η ασφαλιστική είπε ότι μπορούσα να αποφύγω την σύγκρουση! Δικαστικά μόνο και πήρα την αποζημίωση!!!

Ελπίζω να μην έχεις τέτοια θέματα πάντως και όλα να ξεκαθαρίζουν γρήγορα και όμορφα!

:wave2:

manhunter
09/03/2009, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Αν αρνηθεί η ασφαλιστική να πληρώσει, μόνο δικαστικά μπορείς να πας!!! Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Το πώς θα το αποδείξεις τώρα......... με έναν καλό δικηγόρο κάτι μπορεί να γίνει!!

Παράδειγμα θα σου πω, τρακάρισμα με όχημα που πέρασε στοπ και με τράκαρε, η ασφαλιστική είπε ότι μπορούσα να αποφύγω την σύγκρουση! Δικαστικά μόνο και πήρα την αποζημίωση!!!

Ελπίζω να μην έχεις τέτοια θέματα πάντως και όλα να ξεκαθαρίζουν γρήγορα και όμορφα!

:wave2:

Ωπα, με σκάλωσες τώρα...
Αυτός που σε τράκαρε κια είχε το στοπ, είχε κάνει δήλωση ότι έφταιγε???

Έτσι και γίνει καμία μαλακία θα !@#$%^& :mad: :mad: :mad:

Maira
09/03/2009, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Ωπα, με σκάλωσες τώρα...
Αυτός που σε τράκαρε κια είχε το στοπ, είχε κάνει δήλωση ότι έφταιγε???

Έτσι και γίνει καμία μαλακία θα !@#$%^& :mad: :mad: :mad:


Μα γι' αυτήν την περίπτωση μιλάμε πάντα! Οπού ο άλλος κάνει θετική δήλωση και η ασφαλιστική δεν πληρώνει!!! Επίσης έχω κι άλλο παράδειγμα που τελικά δεν πήγαμε δικαστικώς, αλλά πήρε η τύπισσα που με τράκαρε την ασφαλιστική της και την ξέχεσε!!! (σόρρυ για την έκφραση!)

Ελπίζω να πάνε όλα καλά πάντως!!!! Μπορεί αυτά να είναι εξαιρέσεις!!!!


:wave2:

manhunter
09/03/2009, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Μα γι' αυτήν την περίπτωση μιλάμε πάντα! Οπού ο άλλος κάνει θετική δήλωση και η ασφαλιστική δεν πληρώνει!!! Επίσης έχω κι άλλο παράδειγμα που τελικά δεν πήγαμε δικαστικώς, αλλά πήρε η τύπισσα που με τράκαρε την ασφαλιστική της και την ξέχεσε!!! (σόρρυ για την έκφραση!)

Ελπίζω να πάνε όλα καλά πάντως!!!! Μπορεί αυτά να είναι εξαιρέσεις!!!!


:wave2:


Ελπίζω να μην στραβώσει, αλλά αν στραβώσει.....
Θα βάλω και εγώ τον πελάτη της να τους ξεχέσει....


Και κάτι άλλο. Θα έρθει εμπειρογνώμονας να δει την μηχανή. Από την στιγμή που έρθει, δεν σημαίνει ότι δέχεται ότι φταίει??? Καλά δεν λέω??:look: :look: :look:

devil's animal
09/03/2009, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Ελπίζω να μην στραβώσει, αλλά αν στραβώσει.....
Θα βάλω και εγώ τον πελάτη της να τους ξεχέσει....


Και κάτι άλλο. Θα έρθει εμπειρογνώμονας να δει την μηχανή. Από την στιγμή που έρθει, δεν σημαίνει ότι δέχεται ότι φταίει??? Καλά δεν λέω??:look: :look: :look:

καμια σχεση!:nono:

ο εμπειρογνωμονας παει να δει την εκταση της ζημιας, και κατα ποσο αυτη συναδει με την δηλωση που εχει γινει και με την αναφορα της τροχαιας.

αν ο αλλος δηλωσε οτι σε τρακαρε απο πισω και επεσε η μηχανη π.χ. απο την αριστερη πλευρα, δεν θα αναγνωρισει την γρατζουνια που ειχες στο δεξι σου φερινγκ απο περσι.:winka:

καπως ετσι τελοσπαντων.
:wave2:

sergiosm
09/03/2009, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Ελπίζω να πάνε όλα καλά πάντως!!!! Μπορεί αυτά να είναι εξαιρέσεις!!!!


Όχι ότι δεν γίνονται, αλλά δεν είναι και ο κανόνας.

καλά τί σόι τρακάρισμα έγινε και φοβάσαι τόσο πολύ;

manhunter
09/03/2009, 08:42
Τράκαρα με .............





















































....λάδια....:wave2:

Xigo
09/03/2009, 08:53
Να ρωτησω και εγω κατι αλλο..υπαρχει οριο στις μερες δηλαδη πρεπει πχ να γινει η δηλωση μεσα σε 3 εργασιμες μερες αλλιως δεν γινεται?η κατι τετοιο?

Akatanomastos
09/03/2009, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
Τράκαρα με .............

....λάδια....:wave2:

και ποιος πελατης ποιας ασφαλιστικης δηλωσε υπαιτιοτητΑ?

Akatanomastos
09/03/2009, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xigo
Να ρωτησω και εγω κατι αλλο..υπαρχει οριο στις μερες δηλαδη πρεπει πχ να γινει η δηλωση μεσα σε 3 εργασιμες μερες αλλιως δεν γινεται?η κατι τετοιο?

νομιζω ειναι 24 ωρες

manhunter
09/03/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
και ποιος πελατης ποιας ασφαλιστικης δηλωσε υπαιτιοτητΑ?


Όταν με το καλό , και αν τελικά αποζημιωθώ, θα το πώ.
Τώρα δεν το λέω για γούρι.

Και αναφορικά με τις 24ώρες, αυτό δεν ισχύει.


Μπορεί η έκθεση της τροχαίας να πάρει καιρό να γίνει, αναφορικά με το τροχαίο.
Νομίζω έχεις 3 μήνες...



:wave2:

Akatanomastos
09/03/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter

Μπορεί η έκθεση της τροχαίας να πάρει καιρό να γίνει, αναφορικά με το τροχαίο.
Νομίζω έχεις 3 μήνες...

:wave2:

εγω λεω 24ωρες για να φωναξεις τιν υπευθηνο της ασφαλιστικης και να κανεις δηλωση εσυ και οι αλλοι εμπλεκομενοι, οχι για τροχαια..

και αυτο με επιφυλαξη

mats8282
09/03/2009, 13:12
Τι εγραψε δηλαδη ο αλλος στην δηλωση του;Υπαρχει χαρτι αστυνομιας ή κατι αλλο αποδεικτικο;Φωτογραφιες πχ.Αν εχει γραψει βλακειουλες ο αλλος μπορει και να μην δεχτει ευθυνη η εταιρεια δεν παει να λεει ο πελατης τους.Αλλη περιπτωση ειναι να νομιζει οτι φταιει ο πελατης αλλα απο την περιγραφη του ατυχηματος να φαινεται οτι φταει ο αλλος.Μετα παει μονο δικαστικα και φυσικα δεν ειναι θεμα χρονικου οριου της δηλωσης.Ο χρονος δηλωσης στην εταιρεια εξαρταται απο πολλα,αλλα στους ορους μιλανε για 7-8 μερες μετα το ατυχημα.Να τους διαβαζετε,να ξερετε τι γινεται.Μεχρι στιγμης παντως δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα ακομα και 6 μηνες μετα απο ατυχημα.

sek
09/03/2009, 20:46
Έχω κι εγώ ανάλογο θεματάκι (αν κρίνουν οι mods διαφορετικά ας διαχωριστεί):

Πρόσφατα είχα τροχαίο ατύχημα, συγκρούστηκα με αυτοκίνητο που παραβίασε stop. Κάλεσα την τροχαία και την ασφαλιστική μου κι ο άλλος οδηγός την δική του. Καταλήξαμε σε φιλικό διακανονισμό καθώς ο άνθρωπος ανέλαβε την ευθύνη και την επόμενη έκανε δήλωση στην ασφαλιστική του.

Η μοτό μου είναι ακόμα εντός εγγύησης, την πήγα στο εξουσιοδοτημένο για έλεγχο πέραν των εμφανών ζημιών και επικοινώνησα με τον πραγματογνώμονα που υπέδειξε η ασφαλιστική μου για να περάσει να την δει. Δυο μέρες αργότερα στην μεταξύ μας επικοινωνία μου είπε πως δεν μπορεί να εγκρίνει την αντικατάσταση του οπίσθιου άξονα – ο οποίος έχει μόνο μια μικρή γρατζουνιά – γιατί είναι πολύ ακριβό ανταλλακτικό (περ 1300 ? + ΦΠΑ) και προτείνει επισκευή , ενώ για όλα τα υπόλοιπα που είναι επίσης μικροζημιές δεν έχει αντίρρηση.

Το εξουσιοδοτημένο βεβαιώνει εγγράφως πως το ανταλλακτικό χρήζει αντικατάστασης και πως σε περίπτωση επισκευής πρέπει να αποδεχτώ ενυπόγραφα πως δεν υπάρχει εγγύηση για την εργασία. Σημειωτέο πως ο φιλικός διακανονισμός καλύπτει ζημιές μέχρι 6000 ? και το κόστος επισκευής της μοτό μου ανέρχεται περίπου στα 4000 ?.

Δικαιούμαι την αντικατάσταση του άξονα;
Ποιος αποφασίζει τι θα επισκευαστεί τελικά; ο πραγματογνώμονας ή η ασφαλιστική;
Κι αν δικαιούμαι την αντικατάσταση πως μπορώ να κινηθώ για να την διεκδικήσω;

sergiosm
10/03/2009, 03:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sek
Το εξουσιοδοτημένο βεβαιώνει εγγράφως πως το ανταλλακτικό χρήζει αντικατάστασης και πως σε περίπτωση επισκευής πρέπει να αποδεχτώ ενυπόγραφα πως δεν υπάρχει εγγύηση για την εργασία. Σημειωτέο πως ο φιλικός διακανονισμός καλύπτει ζημιές μέχρι 6000 ? και το κόστος επισκευής της μοτό μου ανέρχεται περίπου στα 4000 ?.

Δικαιούμαι την αντικατάσταση του άξονα;
Ποιος αποφασίζει τι θα επισκευαστεί τελικά; ο πραγματογνώμονας ή η ασφαλιστική;
Κι αν δικαιούμαι την αντικατάσταση πως μπορώ να κινηθώ για να την διεκδικήσω;


αφού το εξουσιοδοτημένο συνεργείο σου λέει ότι "χρήζει αντικατάστασης" τότε θα πρέπει να αντικατατασταθεί.


αν όμως δεν τα βρεις με την ασφαλιστική ο μόνος δρόμος είναι τα δικαστήρια :wave2:

mats8282
10/03/2009, 04:30
Για μια μικρη γρατζουνια μου φαινεται περιεργο...Μαλλον υπερβαλλουν και για αυτο δεν δεχεται την αντικατασταση η εταιρεια..Ειναι καθαρα τεχνικο το θεμα οποτε δεν ξερω..Καλο ξεμπερδεμα.

cityfly
10/03/2009, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Για μια μικρη γρατζουνια μου φαινεται περιεργο...Μαλλον υπερβαλλουν και για αυτο δεν δεχεται την αντικατασταση η εταιρεια..Ειναι καθαρα τεχνικο το θεμα οποτε δεν ξερω..Καλο ξεμπερδεμα.


εγώ για μικρή γρατζουνιά άλλαξα πλαστικό και η ασφαλιστική πλήρωσε κανονικά νομίζω το πλαστικό έκανε γύρω στα 150 ευρώ

και για μια μκρή τρυπα άλλαξα και bagster

mats8282
10/03/2009, 09:28
Αλλο 150 ευρω και αλλο 1300Ε + ΦΠΑ.Μια μικρη γρατζουνια 1600 ευρω ειναι υπερβολικο,εαν δεν τιθεται θεμα ασφαλειας και ειναι επισκευασιμη.Λογικο ακουγεται να κλωτσανε στην αποζημιωση,μπορει οντως να επιβαλλεται να αλλαχτει.Δεν ξερω,καλυτερα να παρει και μια δευτερη γνωμη και στην περιπτωση που πουν το ιδιο να το κυνηγησει.

sapila racing
10/03/2009, 09:43
Tα 1600 Ευρω μπορεί να ακούγονται πολλά, αλλά αν δεν αλλαχτεί το συγκεκριμένο ανταλλακτικό, η μηχανή θα εχει εμφανή σημάδια ατυχήματος και φυσικα θα χάσει μέρος απο την αξία μεταπώλησης.

Ισως εκτός του θέματος ασφάλειας θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί κι αυτο το επιχείρημα.

manhunter
10/03/2009, 10:00
Ευχαριστώ τον φίλο Κώστα (mats8282), για τον χρόνο του, και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσε.

Κώστα, και πάλι να είσαι καλά.
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

mats8282
10/03/2009, 10:05
Δεν τρεχει,απλα να θυμασαι το πιο σημαντικο

Οι ξανθιες οταν εχουν αναδρομο Ερμη ειναι πιο ευκολες

:wacko:

sek
10/03/2009, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Tα 1600 Ευρω μπορεί να ακούγονται πολλά, αλλά αν δεν αλλαχτεί το συγκεκριμένο ανταλλακτικό, η μηχανή θα εχει εμφανή σημάδια ατυχήματος και φυσικα θα χάσει μέρος απο την αξία μεταπώλησης.

Ισως εκτός του θέματος ασφάλειας θα έπρεπε να χρησιμοποιηθεί κι αυτο το επιχείρημα.

Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα κι εγώ. Η μείωση της αγοραίας αξίας της μηχανής δεν είναι σημαντική; Αν μετά από κάθε ατύχημα μένει κι ένα 'κουσούρι' τι γίνεται; Με το ίδιο σκεπτικό, θα έπρεπε να μην αλλάξω το φλας που έσπασε και να το κολλήσω κ.ο.κ. Κι από την στιγμή που δεν υπάρχει εγγύηση για την εργασία αν σε λίγο καιρό ξεφτίσει ποιος θα το πληρώσει;



σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, θα ενημερώνω το ποστ για τις εξελίξεις


:beer:

Sapadak
10/03/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sek
Ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα κι εγώ. Η μείωση της αγοραίας αξίας της μηχανής δεν είναι σημαντική; Αν μετά από κάθε ατύχημα μένει κι ένα 'κουσούρι' τι γίνεται; Με το ίδιο σκεπτικό, θα έπρεπε να μην αλλάξω το φλας που έσπασε και να το κολλήσω κ.ο.κ. Κι από την στιγμή που δεν υπάρχει εγγύηση για την εργασία αν σε λίγο καιρό ξεφτίσει ποιος θα το πληρώσει;



σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, θα ενημερώνω το ποστ για τις εξελίξεις


:beer:

Μα μπορεις να ζητησεις αποζημιωση για μειωση αγοραστικης αξιας της μοτοσυκλετας!

Αυτο βεβαια να στο πληρωσουν απευθειας αποκλειεται αλλα σε δικαστηριο ευσταθει.

Ιουνιο θα εκδικαστει (μετα απο μια αναβολη) ενος φιλου το ατυχημα που ειχε με το αμαξι. Τους τραβηξε ενα εξωδικο και απαιτει αποζημιωση για μειωση αγοραστικης αξιας αυτοκινητου μιας και φαινεται οτι τρακαρε, και επισης ηθικη βλαβη

mats8282
11/03/2009, 03:55
Μια μικρη γρατζουνια στον αξονα ποσο ριχνει την αγοραστικη αξια δηλαδη;

Εγω το ακουω υπερβολικο 2,000 ευρω(1600+εργασια) για μια μικρη γρατζουνια,λογια του φιλου,που λογικα ειναι πληρως επισκευασιμη.Τι να πω...

idi
11/03/2009, 04:45
σορυ για το ασχετο ποστ αλλα ρε παιδια τι αξονας ειναι αυτος που κανει 1300 ευρω? :confused: απλα περιεργος!:look:

road spirit
11/03/2009, 05:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
σορυ για το ασχετο ποστ αλλα ρε παιδια τι αξονας ειναι αυτος που κανει 1300 ευρω? :confused: απλα περιεργος!:look: μοτοπροπέλας :lol:

stvr1
11/03/2009, 06:33
Αν υπάρχει δήλωση και αυτά που περιγράφετε μπορεί να τα δει και ο πραγματογνόμωνας, δεν μπορούν να μην πληρώσουν. Μπορούν να σε καθυστερήσουν και καλά διερευνώντας την υπόθεση αλλά στο τέλος θα πληρώσουν, όσες ζημιές σχετίζονται με το ατύχημα.
Παλαιότερα μου είχε ρίξει την μηχανή, ενώ ήταν παρκαρισμένη, κάποιος άλλος μηχανόβιος, έκανε δήλωση, αλλά έκαναν περίπου 3 μήνες να με πληρώσουν επειδή ο τύπος έμενε στον ίδιο δήμο με εμένα. Μάλιστα όταν τον πήρα τηλέφωνο για να δώ μήπως τα έχει γυρίσει και γι' αυτό καθυστερούν μου είπε ότι τον είχαν ενοχλήσει επανηλημένα και μια φορά του είπαν και καλά φιλικά να παραδεχτεί ότι είμαστε φίλοι και ότι στήσαμε το σκηνικό!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Τελικά όμως πληρώθηκα, καθώς δεν υπήρχε καμία πλεκτάνη...

clear
11/03/2009, 07:19
Η ασφαλιστική εταιρία, αρχικά προσπαθεί να γλυτώσει όσο περισσότερα μπορεί, ποντάροντας στο'' δεν βαριέσαι'' του δικαιούχου. Αυτό μπορεί να το καταφέρει με διάφορους τρόπους: υπονοώντας ότι τα έχετε κάνει πλακάκια, ότι το ανταλλακτικό δεν χρειάζεται, ότι η ζμιά προέρχεται από προγενέστερο ατύχημα, κ.λ.π.
Η πρώτη κίνηση είναι να ζητήσετε εγγράφως την αιτιολόγηση της μη απόδοσης της επισκευής. Εκεί επειδή δεν μπορούν να υπονοούν βλακείες, συνήθως προτείνουν συμβιβασμό κάπου στην μέση, που και πάλι βγάζουν. Αν έχετε έκθεση τροχαίας , μάρτυρες (ιδιαίτερα τον άμεσα εμπλεκόμενο που σας δικαιώνουν, μην δεχθείτε τίποτα και επιμείνετε.
Η δεύτερη κίνηση είναι εξώδικος πρόσκληση (κόστος περί τα 100 Ευρώ με την επίδοση) που τους ξεκαθαρίζετε τις προθέσεις σας να πάτε δικαστικά. Στην αποζημίωση θα προσθέσετε και τ 100 Ευρώ του εξώδικου
Η τρίτη κίνηση να πάτε δικαστικά με αναμενόμενο χρόνο τελεσίδικης δικαίωσης τα 2,5 χρόνια. Τότε όμως θα πάρεις και την μείωση αξίας και την οδύνη και τα ταξί και τους φόρους από τότε που κατατέθηκε η αγωγή.
Οι ασφαλιστικές για μεγάλα ποσά σε πάνε στα δικαστήρια γιατί ελπίζουν ότι τα έχεις παραφουσκώσει και οι ισχυρισμοί σου θα κριθούν αβάσιμοι.
Για ''μικρά'' ποσά (έως 2.500 ευρώ), τα δικαστικά έξοδα θα τους στοιχίσουν μεγάλο ποσοστό του πιθανού κέρδους οπότε συμβιβάζονται από το δεύτερο βήμα.

Τα παραπάνω προϋποθέτουν να έχετε προφανώς δίκιο για την υπαιτιότητα του άλλου, να μην ζητάτε παράλογα ποσά και έξοδα στις αγωγές σας και να έχετε γνώστη δικηγόρο.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

katemhs
16/07/2009, 01:06
γεια χαρα παιδια.
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση...ειχα ενα ατυχημα με τη μηχανη (μου κοψε το δρομο ενα αυτοκινητο)πηγα στο συνεργειο σημερα κ μου ειπαν για να φτιαξουν τη μηχανη θελουν να τους δωσω τα φραγκα εγω κ μετα να τα παρω απο την ασφαλιστικη.(1000-2000Ε η ζημια...δεν ξερω ακομα ακριβως)
ετσι γινετε με τις μηχανες?το συνεργειο δεν δεχετε εξουσιοδοτηση για να παρουν αυτοι τα χρηματα απο την ασφαλεια?


Υ.Γ.
ο υπαιτιος δηλωσε οτι εφταιγε.

Sapadak
16/07/2009, 06:07
Και στα αμαξια και στις μηχανες το φτιαχνεις το πληρωνεις και μετα πληρωνεσε.
Διαφορετικα και αν δεν θελεις να προ-πληρωσεις και να περιμενεις να παρεις τα λεφτα απο την ασφαλιστικη, γινετε εκτιμηση του κοστους της ζημιας (ειτε μηχανη ειτε αυτοκινητο), συμφωνει ή οχι στο ποσο που βγαινει η ασφαλιστικη, περνεις τα χρηματα και μετα το φτιαχνεις.