PDA

View Full Version : Τρέμουλο τιμονιού



spargy
09/03/2009, 07:45
Καλημέρα.

Έχω ένα DL650 SUZUKI.

Πριν από κανά μήνα είχα μια πτώση και ο μηχανικός μου είπε ότι είχε στραβώσει η ζάντα και ήθελε ίσιωμα. Το ίδιο νομιζω ήθελαν και τα καλάμια της μηχανής.

Από ότι μου είπε (δεν έχω τεχνικές γνώσεις) όλα έγιναν καλά.. Μαζί με ένα service πήγε το μαλλί 400?..

Τώρα όμως ρε παιδιά, παρατηρώ ότι το τιμόνι περί τα 65Km/h τρέμει έντονα και ανησυχώ.

Έχει κανείς καμιά ιδέα περί τίνος πρόκειται;

sniper
09/03/2009, 07:52
Για να έχουν πάρει καλάμια και να στράβωσες την ζάντα σημαίνει ότι στην πτώση σου το μηχανάκι κάπου βρήκε (σε σταθερό σημειο) και σταμάτησε.

μάλλον έχει στραβώσει και το λάστιχό σου.

spargy
09/03/2009, 07:58
Πράγματι, είχα βρει σε πεζοδρόμιο.

Μετά την πτώση όμως έχω αλλάξει και λάστιχα. Δεν μπορώ να αποδόσω το πρόβλημα μου σε αυτά. Να σκεφτείς ότι πηγα το μηχανάκι στο λαστιχά που τα έβαλα τα νέα μου λάστιχα και τα τσέκαρε ότι είναι οκ με ένα μηχάνημα που κόλλησε πάνω στον τροχό.

sniper
09/03/2009, 08:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από spargy
Πράγματι, είχα βρει σε πεζοδρόμιο.

Μετά την πτώση όμως έχω αλλάξει και λάστιχα. Δεν μπορώ να αποδόσω το πρόβλημα μου σε αυτά. Να σκεφτείς ότι πηγα το μηχανάκι στο λαστιχά που τα έβαλα τα νέα μου λάστιχα και τα τσέκαρε ότι είναι οκ με ένα μηχάνημα που κόλλησε πάνω στον τροχό.

Το μηχάνημα που κόλλησε τον τροχό κάνει ζυγοστάθμιση.... εκτός αν εννοείς κάτι άλλο... :rolleyes:

Μπαγκαζιέρα έχεις;

spargy
09/03/2009, 08:06
ναι.. έχει κάποια σχέση?

mizz
09/03/2009, 08:15
τα αντίβαρα που πάνε πακέτο με τη μπαγκαζιέρα να υποθέσω τα χεις βάλει ε;

road spirit
09/03/2009, 08:32
τα 65 χαω είναι λίγα για να δημιουργούν έντονες ταλαντώσεις λόγω μπαγκαζιέρας. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα...

sniper
09/03/2009, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τα 65 χαω είναι λίγα για να δημιουργούν έντονες ταλαντώσεις λόγω μπαγκαζιέρας. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα...

στραβό ελαστικό,
κακή ζυγοστάθμιση,
στραβή ζαντα,
ρουλεμάν τροχού....

και πάει λέγοντας....

MikeG
09/03/2009, 08:33
Τσέκαρε ρουλεμάν τιμονιού & μπροστά ζάντας.


Με το μάτι μπορείς να ελέγξεις τα καλάμια σου, αλλιώς μέτρα τις αποστάσεις μεταξύ τους με ένα κομμάτι σπάγκο. :wave2:

spargy
09/03/2009, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Τσέκαρε ρουλεμάν τιμονιού & μπροστά ζάντας.


Με το μάτι μπορείς να ελέγξεις τα καλάμια σου, αλλιώς μέτρα τις αποστάσεις μεταξύ τους με ένα κομμάτι σπάγκο. :wave2:

Σε ποιες αποστασεις αναφέρεσαι; Τι ακριβώς να μετρήσω;

MikeG
09/03/2009, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από spargy
Σε ποιες αποστασεις αναφέρεσαι; Τι ακριβώς να μετρήσω;

Την απόσταση που έχουν τα καλάμια μεταξύ τους. Ξεκίνα από κάτω πηγαίνοντας προς τα κάτω.
Με ένα κομμάτι σπάγκο θα δεις αν αυτή η απόσταση είναι παντού ίδια. Αν είναι, όλα οκ με τα καλάμια σου.

:wave2:

costas_versys
09/03/2009, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από spargy
Καλημέρα.

Έχω ένα DL650 SUZUKI.

Πριν από κανά μήνα είχα μια πτώση και ο μηχανικός μου είπε ότι είχε στραβώσει η ζάντα και ήθελε ίσιωμα. Το ίδιο νομιζω ήθελαν και τα καλάμια της μηχανής.

Από ότι μου είπε (δεν έχω τεχνικές γνώσεις) όλα έγιναν καλά.. Μαζί με ένα service πήγε το μαλλί 400?..

Τώρα όμως ρε παιδιά, παρατηρώ ότι το τιμόνι περί τα 65Km/h τρέμει έντονα και ανησυχώ.

Έχει κανείς καμιά ιδέα περί τίνος πρόκειται;

Κάνε πρώτα ένα καλό σφήξιμο σε όλες τις βίδες του μποστινού μέρους. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να έχει ξεχάσει ο μηχανικός να σφήξει κάτι (πχ. τα αντίβαρα του τιμονιού κλπ).

OldMan
10/03/2009, 06:59
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τα καλάμια ΔΕΝ ισιώνουν ...!!!


(αν είχαν "πάρει" εσωτερικά τα κουζινέτα και οι γλύστρες και τα άλλαξε, Ο.Κ. - αλλά όχι ότι "ίσιωσε" τα καλάμια ...:nono: ).



Υ.Γ.
Εάν όντως λύθηκε το μπροστινό, ενδέχεται να έγινε λαλακία στο μοντάρισμα - είτε σε αποστάτες, είτε σε ιξώδες λαδιού, είτε σε ύψος στάθμης, είτε στις "μάνες" (αλλαγή κάστερ), είτε .... :winka:

fan
10/03/2009, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

ρουλεμάν τροχού....



Οχι τιποτε αλλο, αλλα ΑΝ γινει καμια στραβή και λαλακιστεί το ρουλεμαν και ριμαξει.....
Ετοιμασου για 2ρο γυρω σαβούρας....:cry: :cry:

Εγω στη θέση σου, εφόσον είχα στουκαρει το μηχανακι μου στην μπρωστα ρόδα, ρουλεμαν.......ΘΑ ΑΛΛΑΖΑ ΑΜΕΣΑ.

Ειναι επικυνδινο. αλλαξε τα , δεν ειναι και ακριβά!

stefanos
10/03/2009, 09:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τα καλάμια ΔΕΝ ισιώνουν ...!!!


Τους μαστόρους τους έχεις ενημερώσει γι αυτό?:p

nikolas1709
10/03/2009, 10:00
τι λαστιχα εβαλεσ ?
γιατι τα conti trail attack εμαφανιζουν ενα τρεμουλα στα χιλιομετρα που αναφερεισ

spargy
10/03/2009, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τα καλάμια ΔΕΝ ισιώνουν ...!!!


(αν είχαν "πάρει" εσωτερικά τα κουζινέτα και οι γλύστρες και τα άλλαξε, Ο.Κ. - αλλά όχι ότι "ίσιωσε" τα καλάμια ...:nono: ).



Υ.Γ.
Εάν όντως λύθηκε το μπροστινό, ενδέχεται να έγινε λαλακία στο μοντάρισμα - είτε σε αποστάτες, είτε σε ιξώδες λαδιού, είτε σε ύψος στάθμης, είτε στις "μάνες" (αλλαγή κάστερ), είτε .... :winka:

Λέγοντας για καλάμι που ίσιωσε εννοώ το κινούμενο τμήμα. Στο DL650 η μπότα είναι σταθερή στον τροχό καιτο καλάμι είναι συνδεδεμένο με το τιμόνι και κινείται ως έμβολο μέσα στην μποτα. Αυτό μου είπε είχε στραβώσει.

Έβγαλα τη μπαγκαζιέρα, είδα διαφορά.. αλλά παλιότερα πριν μου πειράξει το καλάμι δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, άρα πρέπει να συνεχίσω την αναζήτηση του προβλήματος.

Λέτε να υπάρχει θέμα ασφάλειας;

spargy
10/03/2009, 16:02
Έχεις κανείς να συστήσει κάποιον αξιόπιστο μηχανικό σε Ελληνικό, Αργυρούπολη κ.λπ.;

OldMan
11/03/2009, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από spargy
Λέγοντας για καλάμι που ίσιωσε εννοώ το κινούμενο τμήμα. Στο DL650 η μπότα είναι σταθερή στον τροχό καιτο καλάμι είναι συνδεδεμένο με το τιμόνι και κινείται ως έμβολο μέσα στην μποτα. Αυτό μου είπε είχε στραβώσει.
Ξέρω ποιο πράγμα είναι το καλάμι (και ξέρω και μερικούς που το έχουν καβαλήσει...:winka: ) και εξακολουθώ να επιμένω ότι ΔΕΝ ΙΣΙΩΝΕΙ !!!

:wave2: :beer:

spargy
12/03/2009, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ξέρω ποιο πράγμα είναι το καλάμι (και ξέρω και μερικούς που το έχουν καβαλήσει...:winka: ) και εξακολουθώ να επιμένω ότι ΔΕΝ ΙΣΙΩΝΕΙ !!!

:wave2: :beer:

Μηχανικό ξέρεις καλό να μου συστήσεις; Όπως έλεγε ο Κωνσταντίνου, "δεν θέλω να το πώ, να το φάω θέλω", έτσι και εγώ.. δεν με νοιάζει πως γίνεται, με νοιάζει κάποιος ειδικός να διορθώσει το πρόβλημά μου!

OldMan
13/03/2009, 05:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από spargy
Μηχανικό ξέρεις καλό να μου συστήσεις; Όπως έλεγε ο Κωνσταντίνου, "δεν θέλω να το πώ, να το φάω θέλω", έτσι και εγώ..
Δυστυχώς όχι, "καλέ μου άνθρωπε" όπως έλεγε και ο Βέγγος..


Αρχικά δημιουργήθηκε από spargy
δεν με νοιάζει πως γίνεται, με νοιάζει κάποιος ειδικός να διορθώσει το πρόβλημά μου!
Ίσως θα έπρεπε να σε νοιάζει το ΑΝ γίνεται (για να μπορείς να βγάζεις μια άκρη σχετικά με τους καλούς και κακούς μηχανικούς...) :wave2:

Lio
13/03/2009, 07:59
Πολλοί "μάστορες" τα "ισιώνανε" πάντως, παρόλο που απαγορεύεται αυστηρά απο τους κατασκευαστές.
Πάντως ακόμη και αν είναι στραβό ενα καλάμι, συνήθως το τιμόνι δεν "παίζει", αλλά τραβάει δεξιά ή αριστερά. Το "τρέμουλο" προκαλείται απο τα περιστρεφόμενα μέρη (ρουλεμαν, κέντρο,ακτίνες, ζάντα, σαμπρέλα, λάστιχο, δίσκοι).