PDA

View Full Version : Ποιο scooter θεωρείται καλύτερο?



andrew33
09/03/2009, 08:02
Γεια σας παιδιά και πάλι. Τελικά κατέληξα σε scooter και θα ήθελα να ρωτήσω τους παλιούς ποιο από τα scooter που κυκλοφορούν στην αγορά είναι το πιο αξιόπιστο στα 125.
Ύστερα από πολύ ψάξιμο στο φορουμ κατέληξα στο sporcity 125 και στο kymco 125. Αν έχετε άλλες προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες.

BlackAdder
09/03/2009, 08:22
To peugeot sum up τι έγινε;

Το μειονέκτημα του σε χαρακτηριστικά σε σχέση με το agility 125 της kymco είναι ότι δεν έχει πίσω δισκόφρενο και οι τροχοί είναι 13'' σε σχέση με τους 16'' του agility.
Επίσης το agility δεν χωράει κανονικό κράνος κάτω από τη σέλα (για το peugeot δεν ξέρω).

Τέλος το Agility βγάζει 9hp ενώ το peugeot 7,3hp.

Τώρα το θέμα είναι ποιότητα κατασκευής...
Το Kymco είναι καλοφτιαγμένο (δεν κουνιέται κάτι που δεν πρέπει) τουλάχιστον σαν καινούριο.
Το peugeot το είδα μόνο σε φωτό και είναι ωραίο, θα το δω και απο κοντά... πρίν καταλήξω και θα σε ενημερώσω.

andrew33
09/03/2009, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
To peugeot sum up τι έγινε;

Το μειονέκτημα του σε χαρακτηριστικά σε σχέση με το agility 125 της kymco είναι ότι δεν έχει πίσω δισκόφρενο και οι τροχοί είναι 13'' σε σχέση με τους 16'' του agility.
Επίσης το agility δεν χωράει κανονικό κράνος κάτω από τη σέλα (για το peugeot δεν ξέρω).

Τέλος το Agility βγάζει 9hp ενώ το peugeot 7,3hp.

Τώρα το θέμα είναι ποιότητα κατασκευής...
Το Kymco είναι καλοφτιαγμένο (δεν κουνιέται κάτι που δεν πρέπει) τουλάχιστον σαν καινούριο.
Το peugeot το είδα μόνο σε φωτό και είναι ωραίο, θα το δω και απο κοντά... πρίν καταλήξω και θα σε ενημερώσω.

Απλά μου είπαν για το Sum up ότι επειδή είναι γαλλικό και θα έχει πολύ ακριβά ανταλακτικά και κάτι τέτοια. Τέλος πάντων αν μάθεις κάτι ευπρόσδεκτο είναι.

BlackAdder
09/03/2009, 09:31
Έχει μια βάση αυτό με το κόστος των ανταλλακτικών...
Επίσης τώρα που το θυμήθηκα, το agility έχει σέλα με ελαφρή κλίση προς τα εμπρός, με ότι αυτό συνεπάγεται για το θέμα της άνεσης.

Δες το πμ σου για περισσότερα...

kostasQR600
09/03/2009, 10:49
Μιας και ψαχνεις σε ψηλόροδο, κοίτα και το SYM HD 125, ταιβάν, και χωράει κλειστό κράνος κάτω από τη σέλα. Φθηνότερο από το aprilia και στα ανταλλακτικα, ακριβότερο από το kymco, που φτιάχνεται στην Κίνα

el_hymador
09/03/2009, 10:58
To sportcity ειναι το One;

Αν ναι, ειναι πολυ καλο και παμφθηνο...

:wave2:

epp1640
09/03/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
To sportcity ειναι το One;

Αν ναι, ειναι πολυ καλο και παμφθηνο...

:wave2:

+125 αν και δεν συμπαθώ καθόλου τα σκούτερ

Nikossal
09/03/2009, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
To sportcity ειναι το One;

Αν ναι, ειναι πολυ καλο και παμφθηνο...

:wave2:

To One φτιάχνεται από την Zongshen, Κίνα, για αυτό και είναι φθηνότερο από το normal Sportcity.

epp1640
09/03/2009, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikossal
To One φτιάχνεται από την Zongshen, Κίνα, για αυτό και είναι φθηνότερο από το normal Sportcity.

Που να δεις και πόσα ιαπωνικά φτιάχνονται εκεί.. :lol: Πάντως από κοντά που το είδα μου φάνηκε πολύ ποιοτικό.. Είναι πολύ πιο φτηνό και λόγω κινητήρα. :beer:

mauritanos
09/03/2009, 11:36
το πιο καλο σκουτερ σε ολα τα κυβικα ειναι το ¨καλοσυντηριμενο σκουτερ¨!

harvester
14/03/2009, 03:47
geopolis 125

kostask
15/03/2009, 09:34
και εγω geopolis paideς κοριφη το 250 και 500 λογικα και το ποιο μηκρο απο χορους τα παντα απο ομορφια φουλ απο ακριβα ανταλακτικα ενα απο τα ιδια το μονο μιονεκτιμα κατε με