PDA

View Full Version : Λεωφορειολωρίδες ΟΑΣΑ



golis
09/03/2009, 09:43
Χρήστες ΕΛΛ (Λεωφορειολωρίδες)

Στις ειδικές λωρίδες λεωφορείων παράλληλης ροής επιτρέπεται η κίνηση, η στάση και απαγορεύεται η στάθμευση των :
α. Δημοσίων μέσων μαζικής μεταφοράς (λεωφορεία και τρόλεϊ)
β. Ιδιωτικών μέσων μαζικής μεταφοράς (τουριστικά λεωφορεία, σχολικά, κλπ)
γ. Δικύκλων
δ. Οχημάτων άμεσης ανάγκης (ασθενοφόρα, πυροσβεστικά, αστυνομικά, κλπ) ενώ,

Απαγορεύεται η κίνηση και η στάση κάθε άλλου οχήματος (Ε.Ι.Χ., ΤΑΧΙ, ημιφορτηγών ή φορτηγών).

Στις ειδικές λωρίδες αντίθετης ροής απαγορεύεται η κίνηση των δικύκλων (με εξαίρεση την οδό Κυψέλης).

Επιτρέπεται η χρήση των τμημάτων ΕΛΛ από την λοιπή κυκλοφορία πριν από τις δεξιές στροφές εξόδου ή
τις εισόδους σε παρόδιους χώρους κλπ και όπου υπάρχει κατάλληλη οριζόντια (διακεκομμένη κίτρινη γραμμή) και κατακόρυφη σήμανση.

Ώρες λειτουργίας

Η ρύθμιση για τις ΕΛΛ παράλληλης ροής ισχύει από Δευτέρα έως Παρασκευή από 06:00 έως 21:00 και το Σάββατο από 06:00 έως 16:00.

Η ρύθμιση για τις ΕΛΛ αντίθετης ροής ισχύει για όλο το 24ωρο.

Παραβίαση των ΕΛΛ
Η Τροχαία Αττικής έχει αναλάβει το έργο της αστυνόμευσης των ΕΛΛ.
Το ύψος του προστίμου εισόδου σε ΕΛΛ είναι 83 ΕΥΡΩ.
Σε περίπτωση στάθμευσης σε ΕΛΛ αφαιρούνται οι πινακίδες και απομακρύνονται τα οχήματα.
Τα έσοδα από τα πρόστιμα εισπράττονται από την τοπική αυτοδιοίκηση.


Πηγή : (http://www.oasa.gr/index.asp?pageid=117)

:sad:

VANDA
09/03/2009, 09:54
Αστα... το έχουν βρει το κόλπο. Ανάβουν ένα φλας να υπάρχει και πάνε.

devil's animal
09/03/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Αστα... το έχουν βρει το κόλπο. Ανάβουν ένα φλας να υπάρχει και πάνε.

αυτο δεν τους κανει και αυτοματως νομιμους.

αν τα καρακολια (ευγενης χαρακτηρισμος :p ) εκαναν καλα την δουλεια τους,θα ηταν καλυτερα τα πραγματα..:rolleyes:

VANDA
09/03/2009, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αυτο δεν τους κανει και αυτοματως νομιμους.

αν τα καρακολια (ευγενης χαρακτηρισμος :p ) εκαναν καλα την δουλεια τους,θα ηταν καλυτερα τα πραγματα..:rolleyes:


Εννοείται ότι δεν είναι νόμιμοι. Ανάβουν φλας από το ύψος του χίλτον και αλλάζουν λωρίδα πριν το καλλιμάρμαρο -τότε που είχε ακόμα μπλόκο εκεί. Τώρα απλά το σβήνουν εκεί που τελειώνει ο λεωφορειόδρομος... :sick:

danaos75
09/03/2009, 10:08
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ,
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η κίνηση δικύκλων σε όλη την λωρίδα αναποδης ροης στην Πανεπιστημίου...

Αυτό δεν είναι καλό :(

devil's animal
09/03/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ,
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η κίνηση δικύκλων σε όλη την λωρίδα αναποδης ροης στην Πανεπιστημίου...

Αυτό δεν είναι καλό :(


ε,καλα αυτο δεν χρειαζονταν να μας το πουν για να το καταλαβουμε.

το θεωρεις δλδ απολυτα φυσικο να ανεβαινει το λεωφορειο και να κατεβαινεις εσυ, και την τελευταια στιγμη να μπαινεις δεξια στην αριστερη? (ασχετα αν ειναι η υπερτατη κ@υλα... :smokin: )

VANDA
09/03/2009, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
...να ανεβαινει το λεωφορειο και να κατεβαινεις εσυ, και την τελευταια στιγμη να μπαινεις δεξια στην αριστερη? (ασχετα αν ειναι η υπερτατη κ@υλα... :smokin: )



:rolleyes:

Αφού δεν μπορείς να μιλήσεις σοβαρά... άστο να πάει στο διάβολο... :rotflmao:

VegasKitty
09/03/2009, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
:rolleyes:

Αφού δεν μπορείς να μιλήσεις σοβαρά...


Και συ ρε μεγιστε VANDA τωρα το καταλαβες???? :look: :hypnotize


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
09/03/2009, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ε,καλα αυτο δεν χρειαζονταν να μας το πουν για να το καταλαβουμε.

το θεωρεις δλδ απολυτα φυσικο να ανεβαινει το λεωφορειο και να κατεβαινεις εσυ, και την τελευταια στιγμη να μπαινεις δεξια στην αριστερη? (ασχετα αν ειναι η υπερτατη κ@υλα... :smokin: )

Στα πυτζάμα πάρτι με τις φίλες σου έχετε και UHU; :confused:

VegasKitty
09/03/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά ,
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η κίνηση δικύκλων σε όλη την λωρίδα αναποδης ροης στην Πανεπιστημίου...

Αυτό δεν είναι καλό :(

εγω καταλαβα οτι εννοει να πηγαινεις με τη ροη των λεωφορειων, οχι να πηγαινεις αντιθετα στο ρευμα των λεωφ!

απλα, η λωριδα των λεωφ πανε αντιθετα στη κυριο ρευμα των αυτοκινητων...

Αυτο δεν εννοουσες? :look:

danaos75
09/03/2009, 10:19
το θεωρεις δλδ απολυτα φυσικο να ανεβαινει το λεωφορειο και να κατεβαινεις εσυ, και την τελευταια στιγμη να μπαινεις δεξια στην αριστερη? (ασχετα αν ειναι η υπερτατη κ@υλα... )


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ρε άρρωστε εγώ μιλάω να πηγαίνεις με την κατέυθυνση των λεωφορείων, όχι ανάποδα απο αυτά..:lol:


+edit: αυτό ακριβώς kitty!

devil's animal
09/03/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
:rolleyes:

Αφού δεν μπορείς να μιλήσεις σοβαρά... άστο να πάει στο διάβολο... :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao:

VANDA
09/03/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
εγω καταλαβα οτι εννοει να πηγαινεις με τη ροη των λεωφορειων, οχι να πηγαινεις αντιθετα στο ρευμα των λεωφ!

απλα, η λωριδα των λεωφ πανε αντιθετα στη κυριο ρευμα των αυτοκινητων...

Αυτο δεν εννοουσες? :look:



Ολοι αυτό κατάλαβαν, αλλά ο φίλος μας είναι πάντα ένα βήμα μπροστ.....παραπέρα. :lol:

VegasKitty
09/03/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Ολοι αυτό κατάλαβαν, αλλά ο φίλος μας είναι πάντα ένα βήμα μπροστ.....παραπέρα. :lol:

Αφου το λες εσυ... :smilea:

Ο γιατρος μας ειπε να του λεμε ναι, σωστα??? :look: :wacko:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
09/03/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ρε άρρωστε εγώ μιλάω να πηγαίνεις με την κατέυθυνση των λεωφορείων, όχι ανάποδα απο αυτά..:lol:




και πως θα σπασεις πλακα με το εκπληκτο βλεμμα του λεωφορειατζη που θα σε κοιταει μεχρι τελευταια στιγμη (σχεδον σταματωντας) και εσυ θα δινεις κλωτσια στο δεξι γκριπ ενω εχεις φτασει στα 2 μετρα και θα μπαινεις δεξια??:confused:




μην ζειτε ανουσια ρπμ..:rolleyes:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
09/03/2009, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
και πως θα σπασεις πλακα με το εκπληκτο βλεμμα του λεωφορειατζη που θα σε κοιταει μεχρι τελευταια στιγμη (σχεδον σταματωντας) και εσυ θα δινεις κλωτσια στο δεξι γκριπ ενω εχεις φτασει στα 2 μετρα και θα μπαινεις δεξια??:confused:




μην ζειτε ανουσια ρπμ..:rolleyes:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rolleyes:


157798

VegasKitty
09/03/2009, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:rolleyes:


Α picture is worth a 1000+ words.....


:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

devil's animal
09/03/2009, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
:rolleyes:

να μην πω δλδ τοτε που ανεβαινα αναποδα στην λεωφορειολωριδα στην Πειραιως με σουζα και ερχοταν λεωφορειο, ε? :look:




:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

sniper
09/03/2009, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
να μην πω δλδ τοτε που ανεβαινα αναποδα στην λεωφορειολωριδα στην Πειραιως με σουζα και ερχοταν λεωφορειο, ε? :look:




:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

E pes to.....


157799

VegasKitty
09/03/2009, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
να μην πω δλδ τοτε που ανεβαινα αναποδα στην λεωφορειολωριδα στην Πειραιως με σουζα και ερχοταν λεωφορειο, ε? :look:




:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


At the risk of sounding serious..... :look:

Αλλα ρε συ Σταυρο τωρα αυτο θεωρειτε κατωρθομα η :a31: ....

Επιδη το εχω απορια με σενα μερικες φορες... :alien: :alien:

sniper
09/03/2009, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
At the risk of sounding serious..... :look:

Αλλα ρε συ Σταυρο τωρα αυτο θεωρειτε κατωρθομα η :a31: ....

Επιδη το εχω απορια με σενα μερικες φορες... :alien: :alien:

see above....

VegasKitty
09/03/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
see above....

i was writting at the same time....

but i gotcha... :sick:

danaos75
09/03/2009, 10:38
μα καλά ρε ΜΟΝΟ ΕΓΩ τον καταλαβαίνω τον ζωοδιαολο,

το παιδί μιλάει καθαρά για παράδειγμα προς αποφυγη,
ΟΧΙ προς μίμηση

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ D.A. (District Attorney???),
:lol: :lol:

devil's animal
09/03/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
At the risk of sounding serious..... :look:

Αλλα ρε συ Σταυρο τωρα αυτο θεωρειτε κατωρθομα η :a31: ....

Επιδη το εχω απορια με σενα μερικες φορες... :alien: :alien:


ειναι σχετικο Κατερινακι...
και εφοσον θελετε να μιλησουμε σοβαρα, μπορει εγω να βλεπω πολλα απο τα οποια να κανουν αλλοι και να τα θεωρω μ@λακιες.
αλλα ετσι ειναι η ζωη. ο καθενας επιλεγει να ζησει οπως αυτος επιθυμει και κρινει αναλογως.


δεν θα ηταν ομως πολυ λαθος να κρινουμε τον αλλον,εφοσον και εμεις εχουμε κανει λαθη?

αλλωστε ασπαζομαι πολυ αυτο που ειχε ο tai στην υπογραφη του.
"ξερω το σωστο αλλα μ'αρεσει το λαθος".



φιλικα.
φιλακια.
:wave2:

VegasKitty
09/03/2009, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ειναι σχετικο Κατερινακι...
και εφοσον θελετε να μιλησουμε σοβαρα, μπορει εγω να βλεπω πολλα απο τα οποια να κανουν αλλοι και να τα θεωρω μ@λακιες.
αλλα ετσι ειναι η ζωη. ο καθενας επιλεγει να ζησει οπως αυτος επιθυμει και κρινει αναλογως.


δεν θα ηταν ομως πολυ λαθος να κρινουμε τον αλλον,εφοσον και εμεις εχουμε κανει λαθη?

αλλωστε ασπαζομαι πολυ αυτο που ειχε ο tai στην υπογραφη του.
"ξερω το σωστο αλλα μ'αρεσει το λαθος".



φιλικα.
φιλακια.
:wave2:

Mα δε σχολιασα πανω σε αυτο που ειπες για να παρεξιγηθουμε και το ξερεις :winka:

Καταλαβαινω και κατανοω καποια πραγματα, και δε σε κρινω, απλα η αποψη η δικια μου ειναι οτι εχεις τι κ@υλα σου με τη μοτο σου οπως ολοι εδω μεσα, και πιστευω οτι να προκαλεις ετσι τη τυχη σου... δε ξερω, μου καθετε καπως... :look:

Δε λεω, παρε τη μοτο σου και ξεκ@υλωσε, απλα να προσεχεις.... το να κοντραρεις ενα οχημα των "χ" τονων και να παιζεις "chicken" μαζι του ε οπως και να το δει κανεις δεν ειναι και το πιο ασφαλες για την ασφαλεια του...

Φιλικα παντα και το ξερεις

devil's animal
09/03/2009, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από VegasKitty
Mα δε σχολιασα πανω σε αυτο που ειπες για να παρεξιγηθουμε και το ξερεις :winka:

Καταλαβαινω και κατανοω καποια πραγματα, και δε σε κρινω, απλα η αποψη η δικια μου ειναι οτι εχεις τι κ@υλα σου με τη μοτο σου οπως ολοι εδω μεσα, και πιστευω οτι να προκαλεις ετσι τη τυχη σου... δε ξερω, μου καθετε καπως... :look:

Δε λεω, παρε τη μοτο σου και ξεκ@υλωσε, απλα να προσεχεις.... το να κοντραρεις ενα οχημα των "χ" τονων και να παιζεις "chicken" μαζι του ε οπως και να το δει κανεις δεν ειναι και το πιο ασφαλες για την ασφαλεια του...

Φιλικα παντα και το ξερεις



επειδη δεν το καταλαβες, εγω "τα ελεγα στην νυφη για να τα ακουει η πεθερα".:winka:

το ξερω οτι δεν σχολιασες για να παρεξηγηθουμε.


θα σου πω μονο οτι αυτο το παιχνιδι μπορει να με τρεφει. ξερω αν γινει η στραβη ποιος θα νικησει. δεν ειμαι τοσο βλακας.ισως ειμαι λιγοτερο.

αλλα ολα ειναι μεσα στο παιχνιδι....(της ζωης)...

τα υπολοιπα,αν τα καταφερω, στο λεδεαρ.
:wave2: