PDA

View Full Version : Καποιος που να μην εχει πεσει



κβ7
09/03/2009, 18:27
Παίδες το τελευταίο διάστημα που μπαίνω στο forum όλο για κάποιον που έχει πέσει διαβάζω και για κάποιον που έχει σκοτωθεί. Εννοείται οτι είμαι σύμφωνος στο να γράφονται τέτοια περιστατικά (εστω και ένας από μας να μάθει κάτι από το κακό που έτυχε σε κάποιον άλλο είναι μέγιστο κέρδος)

Το συγκεκριμένο θέμα το ανοίγω μόνο και μόνο για να διαβάσουμε και κανένα ευχάριστο περιστατικό γιατί στα αλήθεια μου έχει πιαστεί η καρδιά. ασε δηλαδη που είμαι και σχετικά νεος στο άθλημα και σκέφτομαι να πάρω μεγαλύτερο μηχανάκι και μου πάει 5 πέντε

υπάρχει λοιπόν κάποιος που να μην έχει πέσει και χτυπήσει όσα χρόνια οδηγεί ?

FestoNero
09/03/2009, 18:30
:D
Μη ματιάσουμε και κανέναν..


157856

TOLISTOLAROS
09/03/2009, 18:39
O πιο αναίμακτος που ξέρω είναι ένας φίλος μου:έπεσε μια φορά μικρός με vespa.Μετά fazer και tuono αλώβητος(φτου-φτου).
Κάποιον που να μην έχει πέσει ΠΟΤΕ προσωπικά δε γνωρίζω.

ΥΓ:Ή θα πέσεις ή θα σε ρίξουν

nic mor
09/03/2009, 18:44
:o :o
αδερφε οι μοτοσυκλετιστες χωριζονται
σε δυο κατηγοριες
1)αυτοι που εχουν πεσει
2)αυτοι που θα πεσουν
ακουγεται καπως αλλα ειναι η
αληθεια:( :(

εγω εχω μια μικρη σουπα με το παπι
και το εχω παρει αποφαση οτι
καποια στιγμη θα ερθει και με το
v strom!

το μονο που μπορεις να κανεις
ειναι να εχεις τα ματια σου 14
καλη τυχη:wave2: :wave2:

nassosxlvbros
09/03/2009, 18:46
Αδερφέ έχει χιλιοειπωθεί:μηχανή καβαλάμε...το μόνο σίγουρο είναι ότι ή θα πέσουμε ή θα πεθάνουμε ...θες απο μόνοι μας θες από κάποιον άλλον...όσοι το νιώσουν αυτό μπορεί και να προσέχουν περισσότερο....δεχτείτε το βαθειά και καθημερινά μέσα σας και παμ παρακάτ'....



:wave2:

Road67
09/03/2009, 19:55
Εμένα πάντως το όλο thread μου φαντάζει ουτοπικό και κατά κάποιο τρόπο εγωιστικό. Επιπλέον το θέμα ενδεχομένως να το διαβάσουν και παιδιά που έπεσαν πρόσφατα. Μου φαίνεται κάπως σαχλό. Μηχανή οδηγούμε κι είμαστε τα μικρότερα ψαράκια στους δρόμους κι ελάχιστα μας προσέχουν οι άλλοι οδηγοί. Επιπλέον υπάρχει κι ο παράγοντας ''εγώ'' που δεν είμαστε αλάθητοι και που δυστυχώς κάποιες φορές που δεν είμαστε σε κατάσταση να οδηγήσουμε, εντούτοις το κάνουμε.

nassosxlvbros
10/03/2009, 03:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Εμένα πάντως το όλο thread μου φαντάζει ουτοπικό και κατά κάποιο τρόπο εγωιστικό. Επιπλέον το θέμα ενδεχομένως να το διαβάσουν και παιδιά που έπεσαν πρόσφατα. Μου φαίνεται κάπως σαχλό. Μηχανή οδηγούμε κι είμαστε τα μικρότερα ψαράκια στους δρόμους κι ελάχιστα μας προσέχουν οι άλλοι οδηγοί. Επιπλέον υπάρχει κι ο παράγοντας ''εγώ'' που δεν είμαστε αλάθητοι και που δυστυχώς κάποιες φορές που δεν είμαστε σε κατάσταση να οδηγήσουμε, εντούτοις το κάνουμε.

+1000000

Η μοναδική μας προστασία είναι ο ίδιος μας ο εαυτός σαν οδηγός με συνεχείς ελέγχους (κατάσταση μοτό-διάθεση-συνθήκες δρόμου) και συγκεντρωμένος 1000%

Μη λέμε τα ίδια και τα ίδια...πιστεύω το θέμα εκτός ότι είναι πολυσυζητημένο είναι και...αυτονόητο. Η οδήγηση μοτό δεν είναι παιχνίδι! :όσο καλός οδηγός και νάσαι χτες-σήμερα, (ή τυχερός) κανένας και καμμιά συνθήκη δε σου εξασφαλίζει ότι θα είσαι και αύριο....:)
το νου μας στο δρόμο (και γύρω και πίσω κλπ )
:beer:

SnakeMJK
10/03/2009, 03:24
Είχα ακούσει κάποτε για έναν..... που δεν είχε πέσει ποτέ! (καθημερινή οδήγηση μηχανής) αλλά έχω χάσει τα νέα του... παίζει να τον πήραν οι εξωγήινοι για εξετάσεις... αυτά τα πράγματα δεν γίνονται! δυστυχώς.... :(

XJR_Billy
10/03/2009, 03:32
Κάποιος που να μην έχει πέσει....:rolleyes:

Σαν να ψάχνεις παρθένα ετών 39...

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι... γι'αυτό κυκλοφορούμε με στολή μάχης στο δρόμο...

Gandalf dr685sm
10/03/2009, 04:37
κβ7...

H πτώση είναι αναπόσπαστο μέρος του αναβάτη και της μηχανής. Απλά κάποιοι την βιώνουν ανώδυνα και άλλοι πολύ επώδυνα ή και με πολύ τελικό και απόλυτο τρόπο.

Δυστυχώς η μηχανή είναι ενα όχημα που στηρίζεται στην απόλυτη κόψη ισορροπίας των φυσικών δυνάμεων και την επιρροή τους απο εξωτερικούς παράγοντες. Ενα χιλιοστό πιο πέρα ή κάτι να αλλάξει, οι πιθανότητες να έρθει η πτώση αυξάνονται δραματικά.

Απο την δική μας πλευρά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δρούμε 100% προληπτικά. Εξοπλισμός στο full, αμυντικότηατη οδήγηση και συνεχής επαγρύπνηση.. ειδικά όταν κινούμαστε μέσα στα στενά της πόλης , όπου μοιάζουμε όλοι μας σαν ποντικοί σε λαβύρινθο με στενούς διαδρόμους και πέφτουμε ο ένας πάνω στον άλλο.

Στο ιστορικό μου μέχρι στιγμής έχω σχεδόν τα πάντα... μέχρι και τρακάρισμα με Ι.Χ. με κυρία που αποφάσισε να διασχίσει 3 λωρίδες μονομιάς για να πάει εκεί που ήθελε. Παρόλα αυτά , η χαμηλή ταχύτητα και η εγρήγορση που λέγαμε... με έσωσε και ευτυχώς έπεσα με μηδενικά χιλιόμετρα και ελαχιστότατες απώλειες.

Οπότε οι πτώσεις είναι γενικά μέρος του αναβάτη (σε όποια χώρα και αν είσαι) ... εκείνο όμως που θα σε κάνει να τις θυμάσαι και να γελάς και ταυτόχρονα να μαζεύεις εμπειρίες είναι το να πηγαίνεις με το 40%-60% απο οτι πραγματικά μπορείς και πάντα να είσαι προετοιμασμένος για το χειρότερο.

Στην τελική αν θες αυτό είναι και η ομορφιά του να οδηγείς μηχανή. Το οτι κινείσαι στο απόλυτο όριο της ισορροπίας και απολαμβάνεις το αίσθημα της ελευθερίας (που πάντα εμπεριέχει στοιχεία κινδύνου) αντί να είσαι μέσα σε κινούμενο κλωβό απομονωμένος και πηγμένος στην καθημερινότητα του "κλωβού" όπως το αποκαλώ.

Σπίτι-αυτοκίνητο-γραφείο-αυτοκίνητο-σπίτι.


Gandalf

devil's animal
10/03/2009, 05:38
+ πολλα σε οσα ειπαν ΟΛΟΙ!

δινω περισσοτερη εμφαση και το ξαναγραφω οτι:
"αν δεχτεις οτι απο την μια στιγμη στην αλλη μπορει να εισαι ανασκελα στην ασφαλτο με σπασμενα ολα ή αναπηρος απο την μεση και κατω ή ακομα και βλεποντας το σωμα σου να μενει εκει και εσυ να ανεβαινεις στα ουρανια με μια αερινη πνοη, θα ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα"
:wave2:

SnakeMJK
10/03/2009, 05:51
ανατριχιαστικά πράγματα...

η ουσία είναι να προσέχουμε όλοι μας... πηγαίνοντας όχι απαραίτητα αργά, αλλά με πολύ φυσιολογικές ταχύτητες, και προσπαθώντας να προβλέψουμε ακόμα και το πιο κουλό σκηνικό που μπορεί να συμβεί μπροστά μας, οι πιθανότητες μειώνονται προς το καλό μας.

idomeneas
10/03/2009, 06:36
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!
ΟΔΗΓΩ ΜΗΧΑΝΗ 20+ χρόνια,


























και δεν έχω πέσει ποτέ από το σταντ
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

κβ7
10/03/2009, 07:40
ευχαριστώ για τις υποδείξεις και τις συμβουλές που δώσατε κάπως έτσι τα σκέφτομαι και γω τα πράγματα. Στην πραγματικότητα αυτό thread το άνοιξα γιατί ένιωσα την ανάγκη να ακούσω και να μοιραστούμε ΚΑΙ τέτοιες εμπειρίες. Με κανένα τρόπο δεν υπήρξε πρόθεση να αισθανθεί κάποιος που είχε ατυχήμα άσχημα ουτέ να ήθελα να πω κατι παραπάνω. Από την στιγμή που κινούμαστε σε 2 τροχούς κινδυνεύουμε άσχετως τον τύπο του δίκυκλου, και είναι και ένα ρίσκο που όλοι παίρνουμε εις γνώση μας. Η αναγκαιότητα του εξοπλίσμου είναι εκ των ων ουκ άνευ. Καταλαβαίνω και συνυπογράφω επίσης αυτό που οι περισσότεροι βροντοφωνάζουμε για αμυντική και συνετή οδήγηση είτε μέσα απο προσωπικές μας εμπειρίες είτε με άλλο τρόπο. Απλά η εξίσωση μηχανή = ατύχημα (έτσι σκέτη, χωρίς άλλους συντελεστές) με κάνει να μαγκώνομαι.

TOLISTOLAROS
10/03/2009, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από κβ7
Απλά η εξίσωση μηχανή = ατύχημα (έτσι σκέτη, χωρίς άλλους συντελεστές) με κάνει να μαγκώνομαι.
Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=11739&perpage=15&pagenumber=1)

κβ7
10/03/2009, 14:18
tolistolaros......

να σαι καλά φίλε :smilea:

SVX
10/03/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Κάποιος που να μην έχει πέσει....:rolleyes:

Σαν να ψάχνεις παρθένα ετών 39...

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:



mlk mlk :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


σαν να ψαχνεις αξιοπιστο Ιταλικο...και φινετσατο Γιαπωνεζικο :lol: :lol: :lol:

SnakeMJK
11/03/2009, 02:58
ή απλά ενα ΚΤΜ χωρίς μάστορα;

ή ένα vstrom με μικρή τελική; :p

nassosxlvbros
11/03/2009, 03:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
ανατριχιαστικά πράγματα...

η ουσία είναι να προσέχουμε όλοι μας... πηγαίνοντας όχι απαραίτητα αργά, αλλά με πολύ φυσιολογικές ταχύτητες, και προσπαθώντας να προβλέψουμε ακόμα και το πιο κουλό σκηνικό που μπορεί να συμβεί μπροστά μας, οι πιθανότητες μειώνονται προς το καλό μας.

ανατριχιαστικο ή όχι,η μηχανή δεν είναι παιχνίδι,γέλιο και ανεμελιά! το μόνο σίγουρο εκεί έξω είναι ο θάνατος που παραμονεύει σε κάθε μας μέτρο..... αν βάλεις ΚΑΛΑ στο μυαλό σου ότι μπορεί κάποια ωραία μέρα μπορεί απλά να μη γυρίσεις πίσω,σίγουρα σε κάνει πιο προσεκτικό και ασφαλή οδηγό...Θεωρώ πως είναι ένα από τα καλύτερα σημεία να αναρωτηθείς: είσαι έτοιμος γι'αυτό; :smilea:

...αν βρεις κάποιον που δεν έχει πέσει,είναι σα να ψάχνεις κάποιον που δεν έχει ...χέσει! :lol:

McTalas
11/03/2009, 04:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από κβ7
Παίδες το τελευταίο διάστημα που μπαίνω στο forum όλο για κάποιον που έχει πέσει διαβάζω και για κάποιον που έχει σκοτωθεί. Εννοείται οτι είμαι σύμφωνος στο να γράφονται τέτοια περιστατικά (εστω και ένας από μας να μάθει κάτι από το κακό που έτυχε σε κάποιον άλλο είναι μέγιστο κέρδος)

Το συγκεκριμένο θέμα το ανοίγω μόνο και μόνο για να διαβάσουμε και κανένα ευχάριστο περιστατικό γιατί στα αλήθεια μου έχει πιαστεί η καρδιά. ασε δηλαδη που είμαι και σχετικά νεος στο άθλημα και σκέφτομαι να πάρω μεγαλύτερο μηχανάκι και μου πάει 5 πέντε

υπάρχει λοιπόν κάποιος που να μην έχει πέσει και χτυπήσει όσα χρόνια οδηγεί ?
εχω πεσει ή για την ακριβεια με εχουν ριξει 2-3 φορες και δεν εχω παθει τιποτα εγω, αν εισαι προετοιμασμενος ψυχικα και σωματικα με εξοπλισμούς και τα λοιπα τοτε θα ειναι σχεδον ανώδυνο για σενα, ετσι ειναι εκει εξω ζουγκλα και βαση στατιστικων δεν ειναι και πολυ υπερ μας. αλλα τι να κανουμε αφου το γουσταρουμε το αθλημα ειμαστε συνειδητοποιημένοι και εχουμε αποδεκτει την πιθανοτητα αυτη.

dodos 900
11/03/2009, 10:52
Και οι "πεσμένοι" ονειρεύονται την μέρα που θα ξανακαβαλήσουνε!:winka:

Σάν να λέμε "κι άν ποτέ τα άλλαζα,πάλι φουντούνια θα'παιρνα να ούμε":smokin: :lol:

alexxxcbr
11/03/2009, 11:38
Aν φοβόμαστε τότε δεν πρέπει να βγαίνουμε έξω από το σπίτι....:nono:



Ομως και μέσα στο σπίτι θα πέσουμε....:rotflmao:



Αρα καβάλαμε, προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε κάθε μέρα και να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές...:wave2:

FestoNero
11/03/2009, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexxxcbr
Aν φοβόμαστε τότε δεν πρέπει να βγαίνουμε έξω από το σπίτι....:nono:



Ομως και μέσα στο σπίτι θα πέσουμε....:rotflmao:



Αρα καβάλαμε, προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε κάθε μέρα και να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές...:wave2: Γαααααμησε τα, μου κοπάνησα πριν απο καμιά ώρα έναν καναπέ στο κεφάλι, ούτε εγώ δε κατάλαβα πως το έκανα ο ηλίθιος..
:bigcry: :lol: :bigcry:

kawazoyras
12/03/2009, 15:51
φιλε μου δυσκολο να υπαρχει τετοια ισοροποια.... μοτοσυκλετιστης χωρις πεσιμο? τσου, ετσι απλα, εκτος κ αν προλαβει κ την αφησει πριν..... αλλα δε λογαται μοτοσυκλετιστης.... Οδηγω 25 ετη κ εχω πεσει 5 φορες ολες ανωδυνες... σα μοτοσυκλετιστης εχω διαβασει κ εχω μαθει οτι πρεπει να βελτιωσεις... ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΕΠΙΔΕΞΙΟΤΗΤΑ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΝΗΜΗ ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ ΕΠΑΓΡΥΠΝΥΣΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.!

ilias s.m.
12/03/2009, 17:27
Με λενε Ηλια.ειμαι 21.οδηγω απο τα 16.εχω πεσει μια φορα γιατι με εκλεισαν.επισης μιλαω αποτομα. :lol: :a54: :lol:

allo o xaros
13/03/2009, 15:15
να ευχεσαι να εχεις παντα τη δυνατοτητα να περιγραψεις την πτωση σου (αν με πιανιεις) γιατι ο βροντος ειναι σαν τον τακο ερχεται απο παντου. δεν το γλυτωνεις

turist
16/03/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
:o :o
αδερφε οι μοτοσυκλετιστες χωριζονται
σε δυο κατηγοριες
1)αυτοι που εχουν πεσει
2)αυτοι που θα πεσουν
ακουγεται καπως αλλα ειναι η
αληθεια:( :(


Θα πρόσθετα:
3) και αυτοί που θα ξαναπέσουν.



Υ.Γ. Το δύσκολο δεν είναι να πέσεις, το δύσκολο είναι να σηκωθείς...

costas_versys
16/03/2009, 17:19
Τελευταία φορά (και μοναδική) που έπεσα, ήταν το 1985 !!!

Εχω ήδη αλλάξει πάνω από 10 μοτοσυκλέτες από τότε και είμαι σίγουρος ότι έχω ξεπεράσει το 6ψήφιο αριθμό χιλιομέτρων, αφού προτιμώ καθημερινά την μηχανή μου. Πολλές μοτοσυκλέτες που είχα, τις άλλαζα όταν περνούσαν κατά πολύ τα 100.000 χιλ. Είμαι αρκετά προσεκτικός, αλλά μέσα μου μετράω ανάποδα πλέον για το πότε θα πέσω και εγώ, μια και η στατιστική δεν θα με αφήσει να παραμείω η εξαίρεση.

Σας προτείνω : Οταν οδηγείτε, να είστε πάντα προετοιμασμένοι για το απρόοπτο και το ξαφνικό και να 2πλασιάζετε τα όρια ασφαλείας που γνωρίζετε για εσάς και την μηχανή σας, όπως η απόσταση φρεναρίσματος, η απόσταση από τους άλλους, η πρόσφυση, οι πεζοί .. ακόμα και για το ενδεχόμενο να ανοίξει μια πόρτα αυτοκινήτου. Ποτέ 1ος στο φανάρι και πάντα να έχετε έναν 'λαγό" μπροστά σας που θα πατήσει τα φρένα του και θα σας προειδοποιήσει για κάτι που συμβαίνει μπροστά του.

Κώστας

Fireball400
17/03/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από turist
Υ.Γ. Το δύσκολο δεν είναι να πέσεις, το δύσκολο είναι να σηκωθείς...

Μπα όχι,σηκώνεσαι εύκολα από την αδρεναλίνη:lol:
Αλλά και να μην οδηγείς για να φυλάγεσαι είναι ανώφελο.Κάνε οτι σ'αρέσει με προσοχή και καλή διασκέδαση:)

Draculas-GR
18/03/2009, 10:09
μια φορα με το παπι το 1998 μπερδεύτηκα σε κατι ράγες στο λιμάνι της καλαμάτας και επεσα...
απο τοτε δεν εχω πεσει, ακόμα και οταν με εμβόλισε ενας ηλίθιος με το ER6 εκανα κατι οκτάρια αλλα εμεινα επάνω στη σελα..
Βεβαια εχουν ερθει στιγμές που θα έπρεπε να εχω πεσει, αλλα δεν εχω ιδεα γιατι δεν επεσα..
το περιμένω οπου να'ναι.. μεχρι τοτε το φυλάγομαι..
:beer:

mchris
24/03/2009, 10:36
Και λίγο χιούμορ:
Μετά από μια πτώση, αν δείτε ένα φωτεινό τούνελ, προσπαθήστε να το αποφύγετε :-)

BELZEBOYLIS
24/03/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από κβ7
υπάρχει λοιπόν κάποιος που να μην έχει πέσει



ΠΟΥ?

OldMan
24/03/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
ΠΟΥ?
Στο λάκκο με τα κωλοδάχτυλα, Κωστάκη μας ...:winka:

BELZEBOYLIS
24/03/2009, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Στο λάκκο με τα κωλοδάχτυλα, Κωστάκη μας ...:winka:



Ααααα ,εκεί δεν έχω πέσει ακόμα !!!

OldMan
24/03/2009, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Ααααα ,εκεί δεν έχω πέσει ακόμα !!!
Εσύ χάνεις ... :winka:

Vstrommer71
24/03/2009, 12:07
Σεβασμιε παλιΑνθρωπΑ,αντι να σπαταλας τον χρονο σου στα διαφορα φορΑ δεν μαζευεις εκει τους αλλους να παρετε τα παρταλια σας να παμε καμμια εκδρομουλα,τωρα που ανοιγει σιγα-σιγα κι ο καιρος?
Κι ασε για τους αλλους τους λακκους με τα κωλοδαχτυλα:lol:

OldMan
26/03/2009, 10:51
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
ΔΕΝ παίρνουμε ΚΤΜ στην παρέα μας, κύριος ...!!! :smokin:

Cpt. Haddock
26/03/2009, 10:58
Ναι, α να Μπράβο, πότε θα πάμε καμια ωραία χωματινη σαν τον παλιο καλό καιρό; :smokin:

Vstrommer71
26/03/2009, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
ΔΕΝ παίρνουμε ΚΤΜ στην παρέα μας, κύριος ...!!! :smokin:
Εννοειτε δεν παιρνετε μαζι σας ΚΤΜ ανω των 450cc? :lol: :lol:

@Πακταιν:Κι εσυ με τι θα ερθεις ωρε?Θα σε παρουμε δικαβαλο?
(Χασαμε και τον γερο-Λυκο γμτ...:smokin: )

MikeG
26/03/2009, 11:11
Τι έχουμε εδώ....?:smokin:

Cpt. Haddock
26/03/2009, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
@Πακταιν:Κι εσυ με τι θα ερθεις ωρε?Θα σε παρουμε δικαβαλο?

μαζευτείτε εσείς και βλέπουμε...

άντε και σε λίγο θα έχει άσφαλτο μεχρι το πανταβρεχει :smokin:

Stergios69
26/03/2009, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μαζευτείτε εσείς και βλέπουμε...

άντε και σε λίγο θα έχει άσφαλτο μεχρι το πανταβρεχει :smokin:
Φτου κακα... :D :wave2:

Vstrommer71
26/03/2009, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μαζευτείτε εσείς και βλέπουμε...

άντε και σε λίγο θα έχει άσφαλτο μεχρι το πανταβρεχει :smokin:
Kαι γεφυρα,για να μην κανω μπανιο το μηχανακι στον Κρικελλοποταμο:evil:
Αμα ειναι να πεφτεις,καλα ειναι να πεφτεις στα ''δροσερα'':lol:

OldMan
27/03/2009, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ναι, α να Μπράβο, πότε θα πάμε καμια ωραία χωματινη σαν τον παλιο καλό καιρό; :smokin:

μεπνιξεςρεμαλακα...!!! :look:

GAS NICK
09/04/2009, 18:47
εχω πεσει
εχεις πεσει
εχει πεσει
εχουμε πεσει
εχετε πεσει
ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ


:cool: απο γραμματικη ομως εεε

Sotirios
12/04/2009, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από idomeneas
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!
ΟΔΗΓΩ ΜΗΧΑΝΗ 20+ χρόνια,


























και δεν έχω πέσει ποτέ από το σταντ
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



και εγώ οδηγω φιλαράκι ίσαμε 20 χωρίς το μηδέν χρόνια και δεν έχω πέσει ποτέ.:rotflmao:
παραλίγο κάμποσες φορές αλλά όπως είπε και κάποιος άλλος δεν ξέρω πως την γλίτωσα ... :rotflmao:
μην μιλάμε για τέτοια πράγματα γιατι την βλέπω να μου 'ρχεται, με έχουν πιάσει γκαντεμιές τώρα τελευταία...:look: :look: με πήρε ο ύπνος με το παλιόκουτο και το τσάκισα μιλάμε... η μηχανή σε κρατάει ξύπνιο...:smokin:

irinia
12/04/2009, 22:20
ΔΕ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΦΙΛΟ..........


Δύο κατηγορίες μοτοσυκλεττιστών ύπάρχουν.......

Αύτοί πού πέφτουν καί.......ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ .......καί

αύτοί πού πέφτουν καί,....ΤΟΥΣ ΣΗΚΩΝΟΥΝ.....!!!!

Μακάβριο.........άλλά άληθινό...


Όσοι δέν μπορούν νά συμβιβαστούν μέ αύτή τήν ίδέα........

άς κατεβούν άπ'τ'άλογο....!!!!

Θάναι χειρότερο,πιό έπικίνδυνο καί ίσως πιό έπώδυνο όταν έρθει....!!!

Τό μόνο πού μισώ πιά στά 53 μου, είναι αύτός ό άνατριχιαστικός

ήχος άπό πλαστικά λαμαρίνες καί κόκκαλα....!!!

Κί αύτή ή πρώτη στιγμή πού ψάχνεις καί μετράς πρώτα χέρια καί πόδια

κί άμέσως μετά άν δείς ότι όλα ύπάρχουν σώα, τότε πού άρχίζεις καί

άναρωτιέσαι γιά τό λάθος πού έκανες καί πόσο θά κοστίσει...!!!

ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ,.........κάθε φορά πού τήν πηδάς.....!!!!


ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ.............ΟΛΟΙ

καί νάχετε πάντα τήν τύχη μαζί σας....






:wave2:

cbr600f4iraklio
13/04/2009, 13:19
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΠΟΤΕ!!!
ΟΔΗΓΩ ΜΗΧΑΝΗ 20+ χρόνια,


Δεν εχεις τρακαρει ποτέ???
Δεν βγαινεις με παπακι η σκουτερακι μερα μεσημερι κατακαλοκαιρο στο Ηρακλειο.
Μηπως σου εχουν ριξει την μηχανη καποιος αλλος?

Τα ερωτηματα παραμενουν αναπαντητα.

Sotirios
13/04/2009, 15:52
Φίλε TERENS αυτό που λες είναι σκληρό αλλά προφανώς αληθινό.
Το πρόβλημα είναι οτι μέχρι να το ζήσουμε (όσοι δεν το έχουμε), δεν μπορούμε να ξερουμε με τι ακριβώς να συμβιβαστούμε καθότι άλλο το το λες, άλλο να το ακούς και άλλο το να το έχεις ζήσει . . .

panos1050
14/04/2009, 21:54
Εγω οδηγαω περιπου 10 χρονια και δεν εχω πεσει.ειμαι στην μηχανη καθε μερα πολλες ωρες
και δεν μπορω να πω οτι ειμαι και πολυ ησυχος απλα δεν το παρακανω.
βεβαια το να μην εχει πεσει καποιος οφειλετε και αρκετα στο θεμα τυχης δεν συμαινει οτι ειναι υπεροδηγοι.
καποιοι μπορει να πηγαινουν σαν κοτες και να τους πεφτουν ολοι επανω

irinia
15/04/2009, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Φίλε TERENS αυτό που λες είναι σκληρό αλλά προφανώς αληθινό.
Το πρόβλημα είναι οτι μέχρι να το ζήσουμε (όσοι δεν το έχουμε), δεν μπορούμε να ξερουμε με τι ακριβώς να συμβιβαστούμε καθότι άλλο το το λες, άλλο να το ακούς και άλλο το να το έχεις ζήσει . . .


AN ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ........


Σάν ίδέα,σάν τρόπο έκφρασης,ζωής,φιλοσοφίας κ.λ.π....
τότε θά πρέπει νά έχει κάπου στήν άκρη τού μυαλού του
έκτός άπό τήν ώραία πλευρά τού πράγματος καί τή σκληρή
πραγματικότητα τού νεκροταφείου,τών παράλυτων καί αύτών πού
έχουν γεμίσει λάμες...!!!

Τά βάζει κάτω ,τά ύπολογίζει,καί αύτό πού ύπερνικάει είναι αύτό
πού τόν όδηγεί στή ζωή....

Προσωπικά έχω κάνει πολλές τρέλλες στή ζωή μου μέ μηχανές.
Ή τύχη όμως μέχρι τώρα ήταν άπλόχερα μαζί μου....

Δέν ύπάρχει άνθρωπος πού νάχει τό γκάζι στό χέρι του καί
νά μήν τόχει δοκιμάσει...!!!!

ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑΧΕ ΑΙΜΑ...........ΜΕΣΑ ΤΟΥ.....!!!!

Άν ή μηχανή είναι άπλά ένα έργαλείο γιά τή δουλειά άκόμα καί έκεί
χρειάζεται τύχη...!!!
Έχω δεί μπροστά στά μάτια μου άνθρώπους μέ παπάκια μεσήλικες
νά χτυπάνε άσχημα..

Άν όμως ποτέ,σάς χάλαγε ό φόβος είτε έπειδή σκέπτεστε τό κακό,
είτε έπειδή φοβάστε τίς συνέπειες,
τότε..........
άφήστε το.........
καί άπολαύστε τό αύτοκίνητο σας!!!!!!

ΟΤΑΝ ΝΟΙΩΣΕΤΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΔΙΣΤΑΓΜΟ............ΜΗΝ ΟΔΗΓΗΣΕΤΕ..!!!

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΣΕΤΕ..........Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΤΕ

ΕΙΝΑΙ .........

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΟΥΤΣΟΙ ΝΑ ΞΑΝΑΑΝΕΒΕΙΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ

ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ...!!!!



Έχοντας ένα τρακάρισμα τό 1982 πού διέλυσα τή μηχανή καί έγώ τή
γλύτωσα άπό τύχη μέ ράμματα καί άμνησία.......
τήν έπομένη τού άτυχήματος άφού τό βράδυ τήν κοπάνισα άπό
τό νοσοκομείο,πήρα ένα μηχανάκι άπό φίλο καί γύριζα όλη
τή Θεσσαλονίκη.
μέ πέτυχαν μπάτσοι κόντρα σέ μονόδρομο καί μούριξαν 3-4 κλίσεις,
ούτε πού μ'ένοιαξε φυσικά.
Έγώ αίσθανόμουν ξανά πουλί....!!!!
Άν δέν άνέβαινα έκείνη τή μέρα σέ μηχανάκι,νόμιζα ότι..
ΔΕΝ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΙΔΙΟΣ.....!!!!

Αύτή είναι ή φύση μας φίλε.........μεγάλο τό ρίσκο, μεγάλη καί ή ήδονή ,ή άπόλαυση....
Αύτό είναι τό μηχανάκι,γιαυτό μάς συναρπάζει....!!!!!!!!

Καί κάτι γιά τόν άλλο φίλο......

Καί τίς κόττες φίλε μου............πολλές φορές τίς πατάνε....!!!!



:wave2:

powerman95
16/04/2009, 10:58
Εγω ειμαι 14 και εχω πεσει 7 φορες και εχω τρακαρει με μηχανακι φιλου μου που ηταν μπροστα και φρεναρε αποτομα 3:bawl: :bawl: :bawl:

kawa14
10/05/2009, 11:25
1.Το 1980 με Suzuki παπι με χτυπησε αυτοκινητο που παραβιασε STOP.19 ραματα στο σαγονι επειδη δεν φορουσα κρανος. 2. Το 1993 με Kawasaki max παπι με χτυπησε αυτοκινητο που εβγαινε απο parking. Δυο βαθειες γραμμες στο πισω μερος του κρανους που οταν τις ειδα επαθα εγκεφαλικο επεισοδιο και απο τοτε δεν παω πουθενα χωρις κρανος... 3.Το 1996 με FZR 1000 πατησα λαδια στον Μπραλο, με 170 Km στο κοντερ. Δεν επαθα τιποτε, ομως η φορμα(DAINESE), τα γαντια(DAINESE)και οι μποτες(GAERNE) εγιναν κουρελια για να με σωσουν. Το κρανος(ARAI) δεν ακουμπησε καθολου στο εδαφος, ουτε γρατζουνια!! Το FZR 1000000 δρχ ζημια. Ειχα και βιντεοκαμερα επανω, κοματια εγινε, μου εμεινε η κασετα να βλεπω την πτωση. Παντως οφειλω να ομολογησω οτι ημουν τυχερος γιατι συρθηκα προς το βουνο και οχι στον γκρεμο και γιατι δεν βρηκα κοντρα καπου η αμαξι απο το αντιθετο ρευμα!!!! 4. Το 1998 με YAMAHA SRX 250 με χτυπησε αυτοκινητο που παραβιασε STOP. Μικρη ζημια, ενα μικρο σκισιμο στη φτερνα, 5 ραματα. 5. Το 2006 με VARADERO, γλιστρησα μονος μου με 50 Km και επεσα (ακομα δεν εχω καταλαβει πως και γιατι). 6. Το 2008 παλι με το VARADERO με χτυπησε αυτοκινητο. Προσπαθησε να προσπερασει αλλο αυτοκινητο ενω ημουν αριστερα του στο διπλανο ρευμα και με χτυπησε με την πορτα του οδηγου. Οταν εχασα την ισσοροπια μου αφησα το μηχανακι και πηδηξα για να μη με παρει μαζι του αλλα ημουν ατυχος και επεσα με τον αγκωνα κατω. Ηταν Μαιος και δεν φορουσα μπουφαν. Ο αγκωνας κοματια, τρεις ωρες χειρουργειο, σιδερα,πεντε μηνες δεν μπορουσα να δουλεψω. Τον Σεπτεμβριο εβγαλα τα σιδερα ολα εγιναν τελεια, ειμαι πολυ καλα σχεδον το ξεχασα........Αυτα τα ολιγα απο καποιον που οδηγαει μηχανη 35 χρονια!!!!!!!!! Και μη ξεχνατε: ΤΟΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΗ Η ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΕΚΛΑΨΕ ΠΟΤΕ!!!!!!

giorgos_t
12/05/2009, 15:37
Οδηγώ 25 χρ.

2 γερά νοσοκομεία 6/12/89 και 12/6/90 (ακριβώς 6 μήνες διαφορά με αναγραμματισμό στις ημερομηνίες:) :)) και καμιά 10αριά βλακοπεσίματα.

Το τελευταίο,
την έβαζα στο γκαράζ που θέλει κάτι μανούβρες για να χωρέσει, χάνω την ισορροπία και μου πέφτει στο πόδι.

Κάγκελο Αφρικάνας - Πόδι Γιώργου : στάνταρ 1

Leopsomo
12/05/2009, 15:52
Με προχειρους υπολογισμους, 12 χρονια οδηγω, εχω διανυσει γυρω στις 150.000χλμ και:

ειχα 6-7 πτωσεις και ατυχηματα, (δεν υπολογιζω τις χωματινες σαβουρες βεβαια που ειναι ουκ ολιγες)

Θα πεσεις η θα σε ριξουν! Αυτο ειναι σιγουρο. Τυχη χρειαζεται για να σταθεις ορθιος μετα! :beer:

Και ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ οσο πιο καλα θωρακισμενος γινεται!

pakosgemistos
12/05/2009, 23:50
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΟΔΗΓΩ ΜΗΧΑΝΗ ΑΠΟ ΤΟ 2000. 3 ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΥΝΟΛΟ:REBEL 250- TRANSALP 650-ΤΩΡΑ ΕΝΑ V STROM 650-ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΣΤΟ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ Η TRANSALP ΟΧΙ ΕΓΩ,1 ΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕ STOP ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ,ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΤΡΕΧΑ΄ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !ΜΟΝΟ Η ΜΗΧΑΝΗ-ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!

ΓΕΝΙΚΩΣ ΠΡΟΣΕΧΩ(ΦΟΒΑΜΑΙ)- ΤΟ ΡΗΤΟ:ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ,ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ,ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?Ε!ΛΟΙΠΟΝ ΞΥΠΝΑ!ΠΑΡΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΑΣ ΣΕ ΠΑΕΙ ΠΕΝΤΕ ΠΕΝΤΕ 'Η ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΔΕΚΑ!

ΑΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΓΚΟΥΡΙΕΣ,ΔΕ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Μ@Λ@ΚΙΑ ΕΝΝΟΩ ΕΤΣΙ!!!!
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΡΙΞΟΥΝ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ,ΕΙΠΑΜΕ, ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ
ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ!!!
ΑΥΤΑ!
ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!!!

κβ7
13/05/2009, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από pakosgemistos
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΟΔΗΓΩ ΜΗΧΑΝΗ ΑΠΟ ΤΟ 2000. 3 ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΥΝΟΛΟ:REBEL 250- TRANSALP 650-ΤΩΡΑ ΕΝΑ V STROM 650-ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΣΤΟ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΟ ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ Η TRANSALP ΟΧΙ ΕΓΩ,1 ΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΕΠΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕ STOP ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ,ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΤΡΕΧΑ΄ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !ΜΟΝΟ Η ΜΗΧΑΝΗ-ΑΛΛΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!

ΓΕΝΙΚΩΣ ΠΡΟΣΕΧΩ(ΦΟΒΑΜΑΙ)- ΤΟ ΡΗΤΟ:ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ,ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ,ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ?Ε!ΛΟΙΠΟΝ ΞΥΠΝΑ!ΠΑΡΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΑΣ ΣΕ ΠΑΕΙ ΠΕΝΤΕ ΠΕΝΤΕ 'Η ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΔΕΚΑ!

ΑΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΓΚΟΥΡΙΕΣ,ΔΕ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Μ@Λ@ΚΙΑ ΕΝΝΟΩ ΕΤΣΙ!!!!
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΡΙΞΟΥΝ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ,ΕΙΠΑΜΕ, ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ
ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ!!!
ΑΥΤΑ!
ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΑ!!!

ωραίος !! να σαι πάντα καλά και αγρατσούνιστος !!:beer:

viheljo-coled
13/05/2009, 16:08
Ο φιλος που εκανε την υποθεση με αυτο το thread?χιλια μπραβο...παντου παντα καθε στιγμη πρεπει στο μυαλο του μοτοσυκλετιστη να στροβιλιζει το πεσιμο!Το χειροτερο πραγμα για εναν οδηγο ειναι να νομιζει οτι μπορει συνεχεια να ελεγχει την κατασταση!


πιστευω πως αν σκεφτεσαι συχνα το πως πρεπει να αντιδρασεις σε καθε πτωση...θα εισαι σε θεση κ να το εφαρμοσεις...να δουλευει το ΜΥΑΛΟ...απο εκει ξεκινανε ολα!!!!...κ επειδη κανενας δεν μπορει να ειναι 100% προσυλομενος συνεχεια (ειδικα με αυτες τις κολαρες που εχουν αρχισει ηδη να κυκλοφορουν:cool: ) καντε κ κανα σταυρο πριν ανεβειται στο μοτο!!!
Να στε καλα παιδες

Υ .Γ .:προτα παταμε τη μιζα του εγκεφαλου...κ μετα της μηχανης!!!

Παρακαλουντε οσοι εχουν εγκεφαλο παλαιοτερου τυπου...να δουλεψουν μανιβελα!!!!!!!!:wave2:

tasos1981
16/05/2009, 20:05
<<Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler>>

"Αυτές οι σκέψεις πολλές φορές περνάνε από το μυαλό όλων όσων οδηγούν μηχανές.

Και στο πρόσφατο τρακάρισμα που είχα το σκέφτηκα να την παρατήσω.

Το συναίσθημα όμως μου έδωσε να καταλάβω πως θα είμαι δυστυχισμένος με την απουσία της.

Προτιμώ να ζω την κάθε στιγμή καβάλα επάνω της,έστω κι αν ξέρω πως αν γίνει η στραβή μπορεί να μην σηκωθώ,παρά να φτάσω 65 χρονών και να μετανιώνω την ώρα και τη στιγμή που παράτησα κάτι το οποίο αγαπώ τόσο πολύ."

Αυτά τα λόγια θα επαναλάμβανα.....
(μετά απο 2 μήνες κρεβάτι ακίνητος....είπα όχι ξανά....αλλά την "αγάπη" δεν μπορείς να την αποφύγεις.)
Last week καβάλησα την νέα σφιγκούλα (η παλιά παειιιι)....αυτό το συναίσθημα μόνο "εσείς" μπορείτε να το καταλάβαιτε!

Riders πάντα όρθιοι......και το κράνος όχι στα χέρια!!! (ΣΩΝΕΙΙΙΙ)

pakosgemistos
17/05/2009, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tasos1981
<<Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler>>

"Αυτές οι σκέψεις πολλές φορές περνάνε από το μυαλό όλων όσων οδηγούν μηχανές.

Και στο πρόσφατο τρακάρισμα που είχα το σκέφτηκα να την παρατήσω.

Το συναίσθημα όμως μου έδωσε να καταλάβω πως θα είμαι δυστυχισμένος με την απουσία της.

Προτιμώ να ζω την κάθε στιγμή καβάλα επάνω της,έστω κι αν ξέρω πως αν γίνει η στραβή μπορεί να μην σηκωθώ,παρά να φτάσω 65 χρονών και να μετανιώνω την ώρα και τη στιγμή που παράτησα κάτι το οποίο αγαπώ τόσο πολύ."

Αυτά τα λόγια θα επαναλάμβανα.....
(μετά απο 2 μήνες κρεβάτι ακίνητος....είπα όχι ξανά....αλλά την "αγάπη" δεν μπορείς να την αποφύγεις.)
Last week καβάλησα την νέα σφιγκούλα (η παλιά παειιιι)....αυτό το συναίσθημα μόνο "εσείς" μπορείτε να το καταλάβαιτε!

Riders πάντα όρθιοι......και το κράνος όχι στα χέρια!!! (ΣΩΝΕΙΙΙΙ)

μπραβο!!!!!
παντα κρανος!και μεχρι το περιπτερο-τα περισσοτερα γινονται μες στα στενα--π.χ. σε μενα----
μετα τη στραβη θελει δυναμη! Α γ α π η ειναι αυτη!!!!!!!!

grat
18/05/2009, 11:15
Μέχρι το 1996 είχα το ΚΑΤ και το Βουλα σαν δεύτερο μου σπίτι.

Μέχρι και φαγητό diner είχα μαζί τους τα βράδια. Από τότε όμως το αποφεύγω να τους βλέπω. Βλέπεις το τελευταίο ήταν αρκετά δυνατό και με έβαλε στην θέση μου (14 κατάγματα στον θώρακα, σκασμένη πνεύμονες κ.τ.λ.)

TROOPER
18/05/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
AN ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ........


Σάν ίδέα,σάν τρόπο έκφρασης,ζωής,φιλοσοφίας κ.λ.π....
τότε θά πρέπει νά έχει κάπου στήν άκρη τού μυαλού του
έκτός άπό τήν ώραία πλευρά τού πράγματος καί τή σκληρή
πραγματικότητα τού νεκροταφείου,τών παράλυτων καί αύτών πού
έχουν γεμίσει λάμες...!!!

Τά βάζει κάτω ,τά ύπολογίζει,καί αύτό πού ύπερνικάει είναι αύτό
πού τόν όδηγεί στή ζωή....

Προσωπικά έχω κάνει πολλές τρέλλες στή ζωή μου μέ μηχανές.
Ή τύχη όμως μέχρι τώρα ήταν άπλόχερα μαζί μου....

Δέν ύπάρχει άνθρωπος πού νάχει τό γκάζι στό χέρι του καί
νά μήν τόχει δοκιμάσει...!!!!

ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΘΑΧΕ ΑΙΜΑ...........ΜΕΣΑ ΤΟΥ.....!!!!

Άν ή μηχανή είναι άπλά ένα έργαλείο γιά τή δουλειά άκόμα καί έκεί
χρειάζεται τύχη...!!!
Έχω δεί μπροστά στά μάτια μου άνθρώπους μέ παπάκια μεσήλικες
νά χτυπάνε άσχημα..

Άν όμως ποτέ,σάς χάλαγε ό φόβος είτε έπειδή σκέπτεστε τό κακό,
είτε έπειδή φοβάστε τίς συνέπειες,
τότε..........
άφήστε το.........
καί άπολαύστε τό αύτοκίνητο σας!!!!!!

ΟΤΑΝ ΝΟΙΩΣΕΤΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΔΙΣΤΑΓΜΟ............ΜΗΝ ΟΔΗΓΗΣΕΤΕ..!!!

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΣΕΤΕ..........Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΤΕ

ΕΙΝΑΙ .........

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΟΥΤΣΟΙ ΝΑ ΞΑΝΑΑΝΕΒΕΙΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ

ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ...!!!!



Έχοντας ένα τρακάρισμα τό 1982 πού διέλυσα τή μηχανή καί έγώ τή
γλύτωσα άπό τύχη μέ ράμματα καί άμνησία.......
τήν έπομένη τού άτυχήματος άφού τό βράδυ τήν κοπάνισα άπό
τό νοσοκομείο,πήρα ένα μηχανάκι άπό φίλο καί γύριζα όλη
τή Θεσσαλονίκη.
μέ πέτυχαν μπάτσοι κόντρα σέ μονόδρομο καί μούριξαν 3-4 κλίσεις,
ούτε πού μ'ένοιαξε φυσικά.
Έγώ αίσθανόμουν ξανά πουλί....!!!!
Άν δέν άνέβαινα έκείνη τή μέρα σέ μηχανάκι,νόμιζα ότι..
ΔΕΝ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΙΔΙΟΣ.....!!!!

Αύτή είναι ή φύση μας φίλε.........μεγάλο τό ρίσκο, μεγάλη καί ή ήδονή ,ή άπόλαυση....
Αύτό είναι τό μηχανάκι,γιαυτό μάς συναρπάζει....!!!!!!!!

Καί κάτι γιά τόν άλλο φίλο......

Καί τίς κόττες φίλε μου............πολλές φορές τίς πατάνε....!!!!



:wave2:

ανθρωπε ειναι απο τις ελαχιστες φορες που θα συμφωνησω μαζι σου και η πρωτη που θα βαλω το παρακατω εμοτικον σε δικο σου ποστ.

:a23: :a23: :a23:

υ.γ.αφου εγινε και αυτο εχουμε ελπιδα :lol:

mrdaellis
19/05/2009, 22:09
κατα την γνωμη μου πιστευω οτι υπαρχουν 2 κατηγοριες αναβατων

1) αυτοι που εχουν πεσει...

2) και αυτοι που θα πεσουν!!!

devil's animal
19/05/2009, 22:27
το συγκεκριμενο thread (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11739&highlight=%E1%EE%E9%E6%E5%E9+%EC%E7%F7%E1%ED%E7) το εχω εκτυπωσει και το εχω περασει σε εναν φακελο.

οποιος μου κανει την συγκεκριμενη ερωτηση ,του δινω να το διαβασει.
:wave2:

irinia
20/05/2009, 06:55
ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΛΥΘΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ......

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ.....!!!!



http://www.hyp4r.com/hayabusa/archives/news99-01.htm



Άνατρέξτε στά περιοδοκά όλου τού κόσμου,όποιος έχει όποιαδήποτε άπορία..

Άν δέ σάς φτάνει αύτό δείτε τά άποτελέσματα των άγώνων ντράγκστερ

όλου τού κόσμου ,άκόμα καί τής Έλλάδας........!!!!

Όσοι δέν πείθεστε 24-5-2009 στόν Μικρόκαμπο Κιλκίς έχει άγώνες ντράγκστερ.

Έκεί μετρήστε πόσα Καβασάκι τρέχουν φτιαγμένα καί μή....!!!!

Δείτε ποιός πήρε τίς πρωτιές σέ όλες τίς κατηγορίες στήν Έλλάδα....

στόν προηγούμενο άγώνα μέ κορυφαίο τόν Ζαφειριάδη μέ κάπου 7,80

στά τετρακόσια.....!!!


ΤΡΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΕΒΓΑΛΕ Η ΚΑΒΑΣΑΚΙ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΤΟ HAYA

ZX12...............1200 ZZR..............ZX14..................

Καί όταν άπάντησε ή Σουζούκι...........μετά άπό 10 χρόνια

μέ τό νέο HAYABUSA..............



ΠΑΛΙ ΠΛΑΚΑ..............ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΥΣ..........!!!!!!!!!


ΚΑΒΑΣΑΚΙ.............έλάτε στήν έπόμενη προσπάθεια.........


τό.............2020............!!!!!


υγ. 4 χρόνια είχα Καβασάκι.......τό ZZR-1100
Δέν ύπάρχουν κολλήματα....!!!!



:wave2:

paulopoulos
20/05/2009, 08:58
Οι φήμες και τα κακά στόματα λένε πως ο οδηγός μοτο σίγουρα θα πέσει..
Εγώ έχω πέσει
1 φορά στα 16 μου που μπήκα καταλάθος σε ένα μονόδρομο.
4 φορές λόγω αλκοολ (την μια εκ των οποίων κάταγμα στο πόδι)
3 φορές με έκλεισαν (2 ένα αυτοκίνητο και 1 ένας κάγκουρας με παπάκι)
2 φορές με 0 χιλιόμετρα (σχεδόν σταματημένος) σε στροφή λόγω κακού υπολογισμού του βάρους της νέας τότε μηχανής.

Τώρα πλέον μέσα στην πόλη με περνάνε και τα παπάκια κάποιες φορές λόγω της συντηρητικότητάς μου. Άλλα δυστυχώς άμα είσαι άρρωστος με τις μότο τότε κάποιες στιγμές σε πιάνει παράνοια και κάνεις καγκουριές.

Όλοι οι γνωστοί - φίλοι μου έχουν πέσει με την μοτο. Το θέμα είναι να είσαι τυχερός και στα πεσίματα που κάνεις να την γλυτώσεις.

Η τρέλα κατέβηκε από τα βουνά και ήρθε σε εμένα.

greekgenius
10/06/2009, 10:23
Εγω φιλε μου ειλικρινα εκτος απο μια φορα.Βεβαια ειμαι 17 αλλα ειχα ενα χρονο ενα 100αρι και τωρα εχω ενα 50αρι κινεζικο παπι.Μια φορα επεσα με το παλιο μου το 100αρι απο δικια μου μαλακια.Εκανα παντες στη βροχη με 45 με δευτερα!!Εγω εφυγα απο πανω αυτο πηγε πανω σε ενα πεζοδρομιο ..Δεν επαθα τιποτα αλλα το μηχανακι στραβωσε τιμονι και εσπασε η μασκα κ ενας καθρεφτης.Αυτη η μια φορα ειναι.Και αλλες παραλιγο αλλα το κρατησα.Και δεν οδηγω αργα σε στροφες το πλαγιαζω τερμα και δεν μου χει γλιστρισει ποτε ουτε σε σφινες δεν μου εχει συμβει μαλακια.Βεβαια εχω συνηθισει και στου πατερα μου που την οδηγαω τα καλοκαιρια απο μικρος -μια chopper 800αρα!!Ας ελπισουμε οτι θα συνεχισω ετσι και δεν θα πεσω..

kokos08
10/06/2009, 18:48
ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ !!!!!!!:D

McTalas
10/06/2009, 18:53
εγω πρωτομαγια εφερα κατι κολοτουμπες αλλο πραγμα!!!

κριμα ομως που ειχε φυγει ο φωτογραφος απο την στροφη και δεν εχω φωτο ρε γαμωτο... :bawl: :bawl: :bawl:

suntiritikos
10/06/2009, 21:25
Oδηγαω 9 χρονια ( 3 χρονια 50αρι παπι, 4 χρονια bandit 400, 2 χρονια x max 250 και ενα μηνα vstrom 650) δεν εχω παθει γρατσουνια.

tasos 2
15/06/2009, 19:03
Είναι θέμα για συζήτηση μεγάλο,μεγάλη ιστορία, δόξα το θεό δέν είχα καί πολλά ατυχήματα να τα πάρουμε από την αρχή (μπορεί να ξεχάσω καί κανένα τεςπα).Απο ότι θυμάμε είχα 3-4 πτώσεις σαν συνεπιβάτης σε ηλικία 12-13 ψιλές ,δέν είχα μηχανακι τότε καί ομολογώ ότι κινδήνευα καθημερινά ,έτσι στα 14 πήρα το πρώτο μηχανάκι τι άλλο απο παπι το κράτησα 6 χρόνια αν είχα 3-4 δέν θυμάμε ψιλές πάλι (ένα καπάκι σίγουρα το θυμάμε αυτό χα χα με 0 χλμ ξέρετε σουζα-φρένο) μετά πήρα ένα kmx 200 σούζες κάργα καί με αυτό πτώση δέν θυμάμε μετα πήρα ένα KR-1S (ωραίο εγαλείο) δέν είχα πτώσεις μετά πήρα ένα ZZR-600 εδώ είχαμε 1-2 ψιλές καί μια καλή (σπασμένο γόνατο) καί όλες βέβαια λόγω αλκοόλ:a31: συνεχίζουμε ένα XT-600 το επόμενο χωρίς πτώσεις καί τώρα το KLV-1000 το έχω 4 χρόνια, καί δέν νομίζω να το αλλάξω ,χωρίς πτώσεις.Αλλά όπως λένε τα παίδια εδώ ΠΡΟΣΟΧΗ μεγάλη η εποχή είναι δύσκολη ,άλλα χρόνια τότε καί αλλα τώρα .