PDA

View Full Version : κλεμμενα μηχανακια



nantin
10/03/2009, 08:04
λοιπον θελω την βοηθεια σας .ειχα διαβασει οτι υπηρχαν ατομα που πηραν κανονικα τις μοτοσυκλετες με κανονικες αδειες και ξαφνικα ενημερωθηκαν οτι πια δεν τους ανηκουν και οτι πρεπει να κατασχεθουν .λοιπον εχω ενα γνωστο μου ο οποιος πηρε αυτοκινητο απο μαντρα με χαρτια ολα κανονιοκα και μια ωραια πρωια ηρθε η αστυνομια και του ειπε οτι ειναι κλεμμενο . ο τυπος που ειχε την μαντρα την εκλεισε και αναζητητε .αν καποιος εχει παρομοιο συμβαν η καποιος γνωστος του ειτε με μηχανη ειτε με αυτοκινητο ας μου πει τι ενεργειες εκανε και αν μπορει να δικαιωθει .ειναι κριμα ρε παιδια .ευχαριστω προκαταβολικα

sergiosm
10/03/2009, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
λοιπον εχω ενα γνωστο μου ο οποιος πηρε αυτοκινητο απο μαντρα με χαρτια ολα κανονιοκα και μια ωραια πρωια ηρθε η αστυνομια και του ειπε οτι ειναι κλεμμενο

ό,τι χειρότερο μπορεί να σου τύχει.

έχεις πληρώσει το αυτοκίνητο ή τη μηχανή και ξαφνικά την χάνεις και αυτή και τα λεφτά σου.

:sad: :sad:

θεωρητικά βέβαια δικαιούσαι να πάρεις πίσω τα χρήματα από τον μαντρά ή όποιον στο πούλησε.
Αλλά αν είναι και αυτός στο κόλπο άστα βράστα ...

blackbusa
10/03/2009, 12:14
Αν αποδειχτει οτι ειναι κλεμμενο δεν δικαιωνεσαι....το μονο που θα μπορουσα να σκεφτω θα ηταν μηνυση στους εκτλωνιστες και το υπουργειο συγκοινωνιων για το οτι δεν εκαναν καλα την δουλεια τους στους ελεγχους...η μηπως την ''εκαναν''???

τεσπα μια σκεψη ειναι μονο....:sad:

υ.γ. ολα τα ανωτερω με το δεδομενο οτι ο μαντρας την εχει κοπανησει η δεν εχει τιποτα περουσιακα στοιχεια η χρωσταει σε πολλους που δεν φτανουν να καλυφτουν τα χαμενα λεφτα για ολους...

Gandalf dr685sm
10/03/2009, 12:24
όντως ... ο μόνος τρόπος να πάρεις χρήματα πίσω , είναι να γίνει αγωγή στον πωλητή για αποζημίωση. Απο την στιγμή όμως που και αυτός ήταν στο κόλπο... δεν νομίζω οτι μπορούν να γίνουν και πολλά.

Ο κίνδυνος των μεταχειρισμένων εισαγωγής είναι αυτός.

Gandalf

blackbusa
10/03/2009, 12:35
ο πωλητης εκανε το κολπο....συνεργατης ακουσια η εσκεμμενα ειναι το υπουργειο και οι εκαστοτε εκτελωνιστες του...θυμα ο αγοραστης....

απο τον μονο που μπορεις να ζητησεις τα λεφτα σου πισω ειναι απο τον πωλητη μεσω μηνυσης για απατη και ζητας ασφαλειστικα μετρα και δεσμευση περιουσιας...αν την εχει κοπανησει οπως τις περισσοτερες περιπτωσεις (και δικαστηριο να γινει) παλι δεν εχεις να παρεις τιποτα γιατι δεν θα ειναι τοσο κοροιδο να εχει τιποτα στο ονομα του...το υπουργειο και τους υπαλληλους του φανταζομαι δεν τους αγγιζεις (οικονομικα)....

:sad: :sad: :sad:

apaleftos
10/03/2009, 13:07
Απο τη στιγμη που την αδεια κυκλοφορειας την βγαζει το υπουργειο οταν γινετε αιτηση για μεταβιβαση δεν υποτιθεται οτι γινεται καποιος ελεγχος σε πωλητη αγοραστη ΚΑΙ οχημα??
απο τη στιγμη που ειναι κλεμμενο δεν θα επρεπε απλα να ΜΗΝ γινεται η μεταβιβαση?

nantin
13/03/2009, 10:37
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις αλλα αμα υπαρχει καποιος που εχει πιο σαφη εικονα των πραγματων και αν εχει καποια λυση ας δωσει καμμια συμβουλη

blackbusa
13/03/2009, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
ευχαριστω ολους για τις απαντησεις αλλα αμα υπαρχει καποιος που εχει πιο σαφη εικονα των πραγματων και αν εχει καποια λυση ας δωσει καμμια συμβουλη

οτι σου εγραψα ειναι σαφεστατο....δεν υπαρχει λυση εκτος αν θελει να μπλεξει με δικαστηρια ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙ.....ΚΑΙ ΑΝ ΑΝ ΑΝ....ΔΥΣΤΗΧΩΣ....

:sad: