PDA

View Full Version : μετατροπη καρμπ σε injection.



GiannisBlessed
10/03/2009, 10:11
παιδια θελω να μαθω τι πιστευετε.γινεται?:confused:
αν ας πουμε βρεθει συστημα απο αλλο μηχανακι πραμοιου κιβυσμου,μπει αισθητηρας και εγκεφαλος δεν γινεται?ο κινητηρας ουσιαστηκα ιδιος δεν ειναι?

sniper
10/03/2009, 10:13
:a012:



:a014: :a33: :a014: :a33: :a014::a33: :a014: :a33:


:a029: :a024:


(για τον Αντώνιο τον Τεχνικό τα παραπάνω φίλε)

sapila racing
10/03/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
παιδια θελω να μαθω τι πιστευετε.γινεται?:confused:
αν ας πουμε βρεθει συστημα απο αλλο μηχανακι πραμοιου κιβυσμου,μπει αισθητηρας και εγκεφαλος δεν γινεται?ο κινητηρας ουσιαστηκα ιδιος δεν ειναι?

Θεωρητικά γίνεται, αλλά μεγάλο το κόστος και θα πρέπει να πας σε δοκιμασμένη λύση.
Αλλιώς θα πρέπει να ρίξεις χρήμα για μετρήσεις, πειράματα κλπ.

Αν προκειται για κινητήρα ο οποίος εχει βγεί και με καρμπ και με ψεκασμό είναι σχετικά απλά τα πράγματα.

GiannisBlessed
10/03/2009, 11:11
νομιζω το transalp 700 ειναι ψεκαστο.οι κινητηρες εχουν αρκετα κοινα με το δικο μου (bros 400)

Tpap
10/03/2009, 11:17
καλλίτερα με καρμπς, φίλε...

πίστεψέ με, δεν θες να μπλέξεις με ψεκαστήρια...:wave2:

(ακόμη στο αμάξι μου έχω ένα 4πλό Holley Street Avenger 670 cfm με vacuum secondaries και παίρνει με μισή στροφή στροφάλου Π.Κ.)

Σημ: Π.Κ.--> Παντός Καιρού ή αλλιώς Τα Πάντα Όλα.

notakos600
10/03/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
καλλίτερα με καρμπς, φίλε...

πίστεψέ με, δεν θες να μπλέξεις με ψεκαστήρια...:wave2:

(ακόμη στο αμάξι μου έχω ένα 4πλό Holley Street Avenger 670 cfm με vacuum secondaries και παίρνει με μισή στροφή στροφάλου Π.Κ.)

Σημ: Π.Κ.--> Παντός Καιρού ή αλλιώς Τα Πάντα Όλα.


Τι αμάξι έχεις, αν επιτρέπεται ?

GiannisBlessed
10/03/2009, 11:42
ξερω...μερικες φορες υπαρχουν πραγματα που ολοι τα θεωρουν δυσκολα η ακομη και ανεφικτα!αλλα δεν προσπαθει κανενας να δει πως ειναι η αλλη οψη του νομισματος μηπως δεν ειναι δυσκολο βρε παιδι μου?.
παντως απ'οτι καταλαβαινω ειναι εφικτο...ξερει κανεις σιγουρα τι πρεπει να αλλαχτει η/και προστεθει?
κοιτουσα μια bmw boxer και σκευτηκα "αν δηλ. παρω αυτο το τσουτσουνι και βγαλω το καρμπ δεν γινεται?"(ε και τον εγκεφαλο....:p )
μια απλη σκεψη....:D

υ.γ το καρμπυρατερ ειναι μπελας...:smokin:

dkirkos
10/03/2009, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

(ακόμη στο αμάξι μου έχω ένα 4πλό Holley Street Avenger 670 cfm με vacuum secondaries και παίρνει με μισή στροφή στροφάλου Π.Κ.)



και γω οταν αλλαξα απο autolite 4100 σε holley600 ειδα μεγαλη διαφορα.. ισως να εφταιγε και η ηλικια του carb.. τι αμαξι εχεις???:confused:

SVX
10/03/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Σημ: Π.Κ.--> Παντός Καιρού ή αλλιώς Τα Πάντα Όλα.


+645 :a024:


THERE'S NO SCHOOL , LIKE THE O L D SCHOOL ! ! !

the who
10/03/2009, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
και γω οταν αλλαξα απο autolite 4100 σε holley600 ειδα μεγαλη διαφορα.. ισως να εφταιγε και η ηλικια του carb.. τι αμαξι εχεις???:confused:

Ενα Citroen DCV του 76 εχει.:rotflmao: :rotflmao: Πες Τασο τι αμαξι εχεις(ειμαι πολυ περιεργος εως αδιακριτος)

DrBig
10/03/2009, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
παιδια θελω να μαθω τι πιστευετε.γινεται?:confused:
αν ας πουμε βρεθει συστημα απο αλλο μηχανακι πραμοιου κιβυσμου,μπει αισθητηρας και εγκεφαλος δεν γινεται?ο κινητηρας ουσιαστηκα ιδιος δεν ειναι?

Κοιτα στο net για τα συστηματα microsquirt. Γενικα γινεται, αλλα εχει νοημα μονο σαν ασκηση μηχανολογιας. Το κυριοτερο προβλημα (εκτος του οικονομικου) θα ειναι ανα βρεις σωματα ψεκασμου να ταιριαζουν στους κυλινδρους σου.

stefanos
10/03/2009, 15:38
2 fcr είναι προτιμότερα εάν έχεις χρήμα :p

dkirkos
10/03/2009, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
παιδια θελω να μαθω τι πιστευετε.γινεται?:confused:
αν ας πουμε βρεθει συστημα απο αλλο μηχανακι πραμοιου κιβυσμου,μπει αισθητηρας και εγκεφαλος δεν γινεται?ο κινητηρας ουσιαστηκα ιδιος δεν ειναι?

κοιτα λιγο στο site www.streetmax.nl , εκει 8α δεις μετατροπες που εχουν κανει σε vmax,fzr1000,gsxr1100w και zx9r..
plug and play παντως σιγουρα δεν ειναι..
:beer: :beer:

GiannisBlessed
10/03/2009, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Κοιτα στο net για τα συστηματα microsquirt. Γενικα γινεται, αλλα εχει νοημα μονο σαν ασκηση μηχανολογιας. Το κυριοτερο προβλημα (εκτος του οικονομικου) θα ειναι ανα βρεις σωματα ψεκασμου να ταιριαζουν στους κυλινδρους σου.
τι εννοεις ασκηση??τιθεται θεμα αξιοπιστιας?
οταν λες"να ταιριαζουν στους κυλινδρους σου"
εννοεις χωροταξικα?
σαν διαστασεις?(διαμετρο)
η υπαρχει κατι αλλο?
ποια ειναι δηλ. η σχεση που πρεπει να υπαρχει αναμεσα στον κυλινδρο και το σωμα?

Υ.Γ το site streetmax ειναι γερμανικο!!:look: :sick:
.
.
εγω παντως δεν μιλαω για custom συστημα.αν βρω απο μαζικης παραγωγης σε καμια μαντρα και το παρω κοψοχρονια!!
τεσπα υποθετικα μιλαω να δω τι παιζει.ειναι πολυ ενδιαφερον!μου αρεσει να κανω "εξαλα" πραγματα:smokin:

stefanos
10/03/2009, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
τι εννοεις ασκηση??τιθεται θεμα αξιοπιστιας?
οταν λες"να ταιριαζουν στους κυλινδρους σου"
εννοεις χωροταξικα?
σαν διαστασεις?(διαμετρο)
η υπαρχει κατι αλλο?
ποια ειναι δηλ. η σχεση που πρεπει να υπαρχει αναμεσα στον κυλινδρο και το σωμα?

Υ.Γ το site streetmax ειναι γερμανικο!!:look: :sick:
.
.
εγω παντως δεν μιλαω για custom συστημα.αν βρω απο μαζικης παραγωγης σε καμια μαντρα και το παρω κοψοχρονια!!
τεσπα υποθετικα μιλαω να δω τι παιζει.ειναι πολυ ενδιαφερον!μου αρεσει να κανω "εξαλα" πραγματα:smokin:

Ο εγκέφαλος σίγουρα θέλει απαναπρογραμματισμό εκτός απο τα φυσικά μεγέθη.
Και δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται σε μαζικής παραγωγής.

GiannisBlessed
10/03/2009, 18:18
ας πουμε....
το μοτερ μου ειναι ν2 400cc
δηλ. 200 ο καθε κυλινδρος
αρα χρειαζομαι ενα σωμα απο μηχανακι πoυ να εχει ενα η δυο η τρεις η τεσσερις κυλινδρους των 200cc η κατι εκει κοντα +- 25cc σωστα?
αρα ειναι πολυ ευκολο να βρεθει κατι τετοιο.(vfr 800,wr 200,cbf-ybr 250,in line 4 800-900cc ,triumph,ισως και απο κανα smart κτλ.)

GiannisBlessed
10/03/2009, 18:22
τι εννοεις "εκτος απο τα φυσικα μεγεθη"(τις διαστασεις?)
δηλ.ακομα και αν βρεθει το σωστο σε μεγεθος σωμα θα πρεπει να προγραματιστει καταληλα?

stefanos
10/03/2009, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
τι εννοεις "εκτος απο τα φυσικα μεγεθη"(τις διαστασεις?)
δηλ.ακομα και αν βρεθει το σωστο σε μεγεθος σωμα θα πρεπει να προγραματιστει καταληλα?

Ναι.Και δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται κάτι τέτοιο σε εργαστασιακούς ψεκασμούς.
Δηλαδή βλέπω πιό εύκολο να βάζεις ένα άλλο κινητήρα πάνω με ψεκασμό παρά ένα ψεκασμό στον κινητήρα σου.
Και πάλι δεν βλέπω το λόγο βέβαια για μια τέτοια πατέντα εφόσον μπορείς να φοράς καρμπυρατέρ.

GiannisBlessed
10/03/2009, 18:39
δεν ειναι οτι θελω να το κανω.ρωταω για να μαθω απο καποιους που κατεχουν το αντικειμενο πιο καλα απο εμενα.εμενα μου φαινεται ευκολο( σε λογικα πλαισια).Αυτο ομως συμβαινει γιατι προφανος δεν γνωριζω πολυ καλα την λειτουργεια του FI.γι'αυτο θελω να μου πειτε....

GiannisBlessed
10/03/2009, 18:47
δεν ειναι οτι θελω να το κανω.ρωταω για να μαθω απο καποιους που κατεχουν το αντικειμενο πιο καλα απο εμενα.εμενα μου φαινεται ευκολο( σε λογικα πλαισια).Αυτο ομως συμβαινει γιατι προφανος δεν γνωριζω πολυ καλα την λειτουργεια του FI.γι'αυτο θελω να μου πειτε....

OldMan
11/03/2009, 08:55
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Συγγνώμη Ladies αλλά σας βλέπω όλους σαν να καταλάβατε πολύ καλά τι ρωτάει ο giannisblest...:confused:

TOLISTOLAROS
11/03/2009, 09:03
Γιατί να μη γίνεται;Δηλ. ένα SV 1ης γενιάς με καρμπυρατέρ δε μπορεί να γίνει σαν της 2ης γενιάς ψεκαστό;Θα χρειαστεί όμως το ηλεκτρικό κύκλωμα με το οποίο θα λειτουργεί ο ψεκασμός.

ikarosk
11/03/2009, 10:25
Εχω την εντύπωση ότι κάποιος συμφορουμίτης πριν από καιρό είχε κάνει μετατροπή με επιτυχία σε μηχανή, και την είχε παρουσιάσει, αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Ίσως αν διαβάσει το post θα απαντήσει.

GiannisBlessed
11/03/2009, 11:33
εγω δεν βρηκα τιποτα στο search....λοιπον θα το κανω και ας παρω φωτια!!:D
πλακα κανω...μπορει ομως και οχι:cool:

dkirkos
11/03/2009, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Συγγνώμη Ladies αλλά σας βλέπω όλους σαν να καταλάβατε πολύ καλά τι ρωτάει ο giannisblest...:confused:

χμμ.. ρωταει αν μπορει να παρει εναν ψεκασμο απο ενα χψ οχημα, να το βαλει πανω στο δικο του (δεν μας ενδιαφερει πως, καπως) και να δουλεψει.. ε;
αν ειναι αυτο η απαντηση ειναι ΟΧΙ..

:beer: :beer:

(αν μελετισεις τις φωτο απο το site που εστειλα, θα εβλεπες ποση δουλεια θελει, γιαυτο και ζητανε 2000.- με 3000.- για μια μετατροπη σε ψεκασμο)

GiannisBlessed
11/03/2009, 12:20
λεπον....
Εγω θελω να μαθω και γιατι δεν γινεται...
προσπαθω να μελετησω την λειτουργια του fi αλλα δεν βρσκω καμια καλη πηγη...:(
με αυτα που ξερω ως τωρα μου φαινεται απλο να γινει αλλα εχω αρκετα κενα στο θεμα FI που βοηθουν στο να εχω αυτην την λανθασμενη(ισως)αντιληψη...

byron
11/03/2009, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
εγω δεν βρηκα τιποτα στο search....λοιπον θα το κανω και ας παρω φωτια!!:D
πλακα κανω...μπορει ομως και οχι:cool:


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=70580

sniper
11/03/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
εγω δεν βρηκα τιποτα στο search....λοιπον θα το κανω και ας παρω φωτια!!:D
πλακα κανω...μπορει ομως και οχι:cool:


Λοιπόν, τα βασικά που θες είναι:

1. τα μπεκ κλπ (όλο το συστημα του ψεκασμού)
2. χώρο που θα τα βάλεις - θεωρητικά βρίσκεις αφου θα πετάξεις τα καρμπ
3. στήριξη για τον ψεκασμό.
4. ηλεκτρονική που διαχειρίζεται τον ψεκασμό για το μηχανάκι σου
5. λογικά αυτή η ηλεκτρονική έχει input απο αισθητήρα Λ, οπότε θες λ-elliminator


Τωρα πως θα τα κάνεις όλα τα παραπάνω (κι ίσως κι άλλα που θα χρειαστούν) θα μας τα πεις όταν τελειώσεις. :D

banditgr
11/03/2009, 13:41
yparxei ena project pou einai se morfh kit (alla ta poulane kai sxedon etoima) pou einai gia retrofit FI kai se moto...prospathw na thymhthw to onoma alla den.....To evlepa prin poly kairo.Pantws to pio polyploko einai o programatismos ths monadas para na koumpwseis ta hlektronika,pou kai palei den 3erw poso eykolo einai...ta psekasta moter sinithos exoun map sensor..ta carbed moter den exoun.Nomizw ayto einai vasiko,...

ikarosk
11/03/2009, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=70580
Αυτό το post ενοούσα πριν.Ευχαριστώ byron γιατί τό'ψαχνα κι εγώ.

banditgr
11/03/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
yparxei ena project pou einai se morfh kit (alla ta poulane kai sxedon etoima) pou einai gia retrofit FI kai se moto...prospathw na thymhthw to onoma alla den.....To evlepa prin poly kairo.Pantws to pio polyploko einai o programatismos ths monadas para na koumpwseis ta hlektronika,pou kai palei den 3erw poso eykolo einai...ta psekasta moter sinithos exoun map sensor..ta carbed moter den exoun.Nomizw ayto einai vasiko,...




to project legete MegaSquirt kai einai arketa kalo to site kai to forum tou.

toyar
11/03/2009, 13:54
Για τη μετατροπή χρειάζονται:
-σώματα ψεκασμού με πεταλούδες και μπεκ
-αισθητήρες στροφάλου, εκκεντροφόρου, λ,θερμοκρασίας ψυκτικού
-αντλία καυσίμου
-εγκέφαλο
-πλεξούδα
-καταλύτης
όλα αυτά αν αγοραστούν καινούρια ξεπερνούν σε αξία την υπόλοιπη μοτοσυκλέτα
μεταχειρισμένα-αν βρεθούν-πρέπει να είναι από την ίδια μηχανή
ψεκασμό frankenstein δεν έφτιαξε ακόμα κανείς
κι αν λυθούν τα παραπάνω προβλήματα ποιό θα είναι το κέρδος τελικά;

banditgr
11/03/2009, 13:57
pantws an diavaseis sto forum tou megasquirt exoun ginei arketa mhxanakia fi (cbr900,bmw klp) me arketa kalh epityxia....to systhmataki ayto einai h kalhterh lysh sou.Thelei poly diavazma vevea kai psa3imo..alla ola ginontai

GiannisBlessed
11/03/2009, 14:26
λοιπον καταρχην ευχαριστω που κανετε υπομονη με την τρελη μου ιδεα....:D
αυτο το εγχειρημα αν δεν γινει δεν θα γινει γιατι ειμαι 18 χρονων.ξερω αρκετα για την ηλικια μου αλλα οχι οσα χρειαζεται για να κανω αυτην την μετατροπη...ακομη ομως και να την κανω τα κερδη θα ειναι σιγουρα μικρα...αλλα ειναι η ολη ιδεα που μου αρεσει.δεν θελω το αποτελεσμα(ιπποδυναμη-οικονομια κτλ),να κανω απλα την διαδικασια.
το site που μου δωσατε ειναι παρα πολυ καλο!πιστευω θα με βοηθησει αρκετα να μαθω και αλλα πραγματα.


Υ.Γ διαβασα την δουλεια σο τενερε και....τι να πω?...:eyepop:
κατι ακομα οι αισθητηρες στον στροφαλο και στον εκεντροφορο τι χρειαζονται?για να ξερει ποτε θα ριξει την βενζινη το μπεκ?

TOLISTOLAROS
11/03/2009, 14:51
Οι αισθητήρες χρειάζονται ώστε να καταλαβαίνει τα πειράκια και να μειώνει το αβανς.Μη γίνει καμμιά σταβή σε στρόφαλο...

toyar
11/03/2009, 15:15
Μπράβο στο παλικάρι που σε τόσο μικρή ηλικία έχει τέτοιες ανυσηχίες
ο αισθητήρας στροφάλου διαβάζει στροφές ενώ του εκκεντροφόρου θέση εμβόλου. Οι πληροφορίες αυτές πάνε στον εγκέφαλο με τη μορφή ηλεκτρικών σημάτων ο οποίος ενεργοποιώντας το μπεκ καθορίζει πότε και πόσο καύσιμο θα ψεκαστεί ::

GiannisBlessed
11/03/2009, 15:48
πω!...το site ειναι κατι παραπανω απο καλο αλλα τα αγγληκα....:sick:
ειναι πολυ μπλεξιμο το injection εγω νομιζα οτι απλα βαζεις σωμα με μπεκ, εγκεφαλο και αισθητηρα λ απο ενα μοτο που εχει κυλινδρο 200cc και λειτουργει.το λ καινει τις απαραιτητες ρυθμισεις για να κραταει το μειγμα σωστο και ολα καλα.

GiannisBlessed
11/03/2009, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyar
Μπράβο στο παλικάρι που σε τόσο μικρή ηλικία έχει τέτοιες ανυσηχίες
ο αισθητήρας στροφάλου διαβάζει στροφές ενώ του εκκεντροφόρου θέση εμβόλου. Οι πληροφορίες αυτές πάνε στον εγκέφαλο με τη μορφή ηλεκτρικών σημάτων ο οποίος ενεργοποιώντας το μπεκ καθορίζει πότε και πόσο καύσιμο θα ψεκαστεί ::
αρα συμφωνα με την θεση του πιστονιου και τις εκαστοτε στροφες του κινητηρα ρυθμιζει και το avavce.
γιατι δεν τους εβαζαν και τους δυο αισθητηρες σε ενα εξαρτημα:confused:
αφου ειναι συνδεμενα μεταξι τους...
αυτο με τους αισθητηρες μου φαινεται παλουκι στην μετατροπη.σε εμενα η μεταβολη του αβανς γινεται μηχανικα.αυτο ειναι κατι που δυσκολα αλλαζει ε?

stefanos
11/03/2009, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
αρα συμφωνα με την θεση του πιστονιου και τις εκαστοτε στροφες του κινητηρα ρυθμιζει και το avavce.
γιατι δεν τους εβαζαν και τους δυο αισθητηρες σε ενα εξαρτημα:confused:
αφου ειναι συνδεμενα μεταξι τους...
αυτο με τους αισθητηρες μου φαινεται παλουκι στην μετατροπη.σε εμενα η μεταβολη του αβανς γινεται μηχανικα.αυτο ειναι κατι που δυσκολα αλλαζει ε?

υπάρχουν και ηλεκτρονικές άγραφες aftermarket προγραμματιζόμενες:p

GiannisBlessed
11/03/2009, 16:52
δεν καταλαβα....:confused:
τι σχεση εχει αυτο?

sapila racing
12/03/2009, 04:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
δεν καταλαβα....:confused:
τι σχεση εχει αυτο?

Το αβανς στο Bros ελέγχεται απο την ηλεκτρονική ανάφλεξη και οχι μηχανικά όπως έγραψες, γι αυτό σου είπε ο Στέφανος οτι υπάρχουν ηλεκτρονικές αγραφες.
Με μια τέτοια μπορείς να βαλεις άλλες παραμέτρους απο την εργοστασιακή που έχεις.

Μηχανικά συστήματα ρύθμισης αβανς δεν χρησιμοποιούνται πλέον, αλλά στο παρελθόν ζούσαν και βασίλευαν και στις μοτοσυκλέτες και στα αυτοκίνητα. Ηταν συστήματα καθαρά μηχανικά (φυγοκεντρικα) η πνευματικά με πνεύμονα και υποπίεση απο την εισαγωγή.
Αυτα στην πράξη μετάβαλαν το αβανς ευθέως ανάλογα με την αυξηση των στροφών, κατι που δεν ηταν και το ιδανικό....

Παντως το καλύτερο αν θέλεις να κερδίσεις κάτι, είναι να βάλεις 2 FCR και μετα τι να κλ@σουν οι ψεκασμοί :wave2:

Tpap
12/03/2009, 06:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ηταν συστήματα καθαρά μηχανικά (φυγοκεντρικα) η πνευματικά με πνεύμονα και υποπίεση απο την εισαγωγή.
Ή και τα δύο μαζί.



Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Παντως το καλύτερο αν θέλεις να κερδίσεις κάτι, είναι να βάλεις 2 FCR και μετα τι να κλ@σουν οι ψεκασμοί :wave2:
Σωστός...:a013:

toyar
12/03/2009, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
αρα συμφωνα με την θεση του πιστονιου και τις εκαστοτε στροφες του κινητηρα ρυθμιζει και το avavce.
γιατι δεν τους εβαζαν και τους δυο αισθητηρες σε ενα εξαρτημα:confused:
αφου ειναι συνδεμενα μεταξι τους...
αυτο με τους αισθητηρες μου φαινεται παλουκι στην μετατροπη.σε εμενα η μεταβολη του αβανς γινεται μηχανικα.αυτο ειναι κατι που δυσκολα αλλαζει ε?

Όχι μόνο το αβάνς της ανάφλεξης αλλά και τη διάρκεια ψεκασμού Είναι συνδυασμένα συστήματα γιαυτό δύσκολα μπορείς να το φτιάξεις κομμάτι-κομμάτι

GiannisBlessed
12/03/2009, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Παντως το καλύτερο αν θέλεις να κερδίσεις κάτι, είναι να βάλεις 2 FCR και μετα τι να κλ@σουν οι ψεκασμοί :wave2:
ναι.νομιζω οτι εχω δει που σε αγωνιστικα τα μετατρεπουν απο ψεκαστα σε καρμπυρατερατα...:D


εγω στο on line manual καταλαβα οτι ειναι μηχανικο ο αβανς
http://www.hawkworks.net/manual/16.html#16-4-ignition-timing
τωρα,η ηλεκρονικη ειναι το "spark unit"?
http://www.hawkworks.net/manual/images/16/16-0-img01-med.jpg

reinmeister
12/03/2009, 18:19
χωρις να θελω να σε προσβαλλω,μηπως θα ηταν καλυτερα οι προβληματισμοι σου να ξεκινησουν απο τον τροπο λειτουργιας και δομης των μηχανων εσωτερικης καυσεως και μετα να πας σε τετοιου ειδους εξειδικευμενους προβληματισμους?

φιλικα μικρε ε... :beer:

GiannisBlessed
12/03/2009, 19:13
δεν με προσβαλεις!ισα ισα εχω δει οτι γραφεις και σεβομ απολυτα την γνωμη σου.αλλα αν θελεις να με βοηθησεις μπορεις να μου αιτιολογισεις αυτο που ειπες...?:confused:
ξερω αρκετα για την δομη και την λειτουργια των κινητηρων εσωτερικης καυσης και οχι μονο:D σιγουρα οχι ολα αλλα μπορω να καταλαβω αρκετα.(λιγο με την αγγλικη ορολογια και την ωρθωγραφοια:lol: εχω ενα θεμα)
την ερωτηση μου για την μετατροπη την εκανα κυριως για να εμπλουτισω τις γνωσεις μου και να μοιραστω τον προβληματισμο μου με αλλους που ισως μερικοι μπορει να εχουν προβληματιστει παλαιοτερα,μερικοι προκειται προβληματιστουν στο μελλον και μερικοι ισως να μην προβληματιστηκαν-ουν ποτε για κατι τετοιο γιατι γνωριζουν το λογο που γινεται η οχι η συγκεκριμενη μετατροπη.την δικια τους γνωμη ηθελα να ακουσω κυριως.με αιτιολογηση φυσικα αλλιως δεν κερδιζει κανεις τιποτα:)
παντως καταλαβα αυτα.
1 γινεται
2 δεν αξιζει (χωρις να υπολογιζω αν αυτο ειναι σκοπος ζωης για καποιον)
3 ο λογος που περιοριζονται οι πιθανοτητες επιτυχιας δεν οφειλεται στο οικονομικο επιπεδο αλλα στο κατα ποσον ειναι ικανος και καταρτησμενος ο μετατροπεας...(ενταξει θελει και λιγο "χαρτι" αλλα και χρονο)
4 ειμαι μικρος ακομα
5 ΠΙΣΤΕΥΩ οτι ανηκω στο 1% των "μηχανοβιων" που εχουν σκεφτει κατι τετοιο αρα δεν υπαρχει σχετικη ζητηση αρα δεν υπαρχει μεγαλη υποστηριξη απο φορουμ,βιβλια,σελιδες,κτλ(στην ελλαδα τουλαχιστον):( αν κανενας δεν αλλαζε ας πουμε την εξατμιση του πχ θα επρεπε αυτοι οι λιγοι που θελησαν να την αλλαξουν να εχουν πολλες γνωσεις για να το κανουν σωστα.δεν θα υπηρχαν εταιριες γι'αυτο τον σκοπο και αν υπηρχαν τα προιοντα τους θα ειχαν απαγορευτικη τιμη για τους περισοτερους...σωστα??

dirtbird
13/03/2009, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
υπάρχουν και ηλεκτρονικές άγραφες aftermarket προγραμματιζόμενες:p

Hλεκτρονική υπάρχει η Αθηνών.

Το σύστημα ψεκασμού ελέγχεται από τον ΕΓΚΕΦΑΛΟ ψεκασμού.

:o :o

stefanos
13/03/2009, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Hλεκτρονική υπάρχει η Αθηνών.

Το σύστημα ψεκασμού ελέγχεται από τον ΕΓΚΕΦΑΛΟ ψεκασμού.

:o :o

και το αβάνς απο την ηλεκτρονική.:smokin:

electronics
13/03/2009, 09:13
φιλε μου γινονται τα παντα και με αψογη λειτουργια... οτι θες δες εδω http://kmselectron.wordpress.com

electronics
13/03/2009, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
χμμ.. ρωταει αν μπορει να παρει εναν ψεκασμο απο ενα χψ οχημα, να το βαλει πανω στο δικο του (δεν μας ενδιαφερει πως, καπως) και να δουλεψει.. ε;
αν ειναι αυτο η απαντηση ειναι ΟΧΙ..

:beer: :beer:

(αν μελετισεις τις φωτο απο το site που εστειλα, θα εβλεπες ποση δουλεια θελει, γιαυτο και ζητανε 2000.- με 3000.- για μια μετατροπη σε ψεκασμο) ειναι πολυ δυσκολο να βαλεις εναν ψεκασμο απο αλλον κινητηρα στον δικο σου.. καλη η σκεψη σου με τον κυβισμο ανα κυλινδρο αλλα κουβαλαει πισω του ενα μαρτυριο!!καταρχην δεν θα ταιριαζει η σειρα ψεκασμου κατα δευτερον οι απαιτησεις της αναφλεξης! ο καθε κινητηρας ειδικα μοτοσυκλετας, εχει περιεργες απαιτησεις σε καυσιμο ανα στροφες και φορτιο και ας εχουμε ιδιο κυβισμο σε συγκριση... το μονο που θα καταφερεις ετσι ειναι να εχεις ενα συνολο που θα δουλευει σε συγκεκριμενο φασμα στροφων και μονο και θα ειναι απολιτιστο σιγουρα.. αρα ξεχνα το..η λυση ειναι ενας αγραφος εγκεφαλος μοτοσυκλετας ο οποιος θα προγαμματιστει συμφωνα με τις απαιτησεις του κινητηρα σου και ολα θα ειναι τελεια απο το πρωτο ξεκινημα εως τις απαιτησεις φορτιου..

nassosxlvbros
13/03/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το αβανς στο Bros ελέγχεται απο την ηλεκτρονική ανάφλεξη και οχι μηχανικά όπως έγραψες, γι αυτό σου είπε ο Στέφανος οτι υπάρχουν ηλεκτρονικές αγραφες.
Με μια τέτοια μπορείς να βαλεις άλλες παραμέτρους απο την εργοστασιακή που έχεις.

Μηχανικά συστήματα ρύθμισης αβανς δεν χρησιμοποιούνται πλέον, αλλά στο παρελθόν ζούσαν και βασίλευαν και στις μοτοσυκλέτες και στα αυτοκίνητα. Ηταν συστήματα καθαρά μηχανικά (φυγοκεντρικα) η πνευματικά με πνεύμονα και υποπίεση απο την εισαγωγή.
Αυτα στην πράξη μετάβαλαν το αβανς ευθέως ανάλογα με την αυξηση των στροφών, κατι που δεν ηταν και το ιδανικό....

Παντως το καλύτερο αν θέλεις να κερδίσεις κάτι, είναι να βάλεις 2 FCR και μετα τι να κλ@σουν οι ψεκασμοί :wave2:

όχι στο μοντέλο που έχει το παλικάρι..(1988) στο BROS PGM του '89 (με τις χρυσές ζάντες) ναι... στο παλιότερο ήταν στανταρ...το BROSάκι είχε TPS από το 1989.... όταν κάτι Γιαμαχα ακόμα παλεύουν με αυτό...:wave2:

nassosxlvbros
13/03/2009, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ναι.νομιζω οτι εχω δει που σε αγωνιστικα τα μετατρεπουν απο ψεκαστα σε καρμπυρατερατα...:D


εγω στο on line manual καταλαβα οτι ειναι μηχανικο ο αβανς
http://www.hawkworks.net/manual/16.html#16-4-ignition-timing
τωρα,η ηλεκρονικη ειναι το "spark unit"?
http://www.hawkworks.net/manual/images/16/16-0-img01-med.jpg

Ααααχχχχχ....αμ εγώ τι να πω; που παραλίγο να πάρω βόλτα κάποτε στα Μέγαρα ένα "ταπεινό" BROSάκι ανεβασμένο στα 700+cc με μπιέλες Carillo αλλαγμένους εκκεντροφόρους και ...2 FCR ? άλλο να στο λένε κι άλλο να το ακούς...το εργαλείο βρυχόταν σε κάθε άνοιγμα...κρίμα που ο φίλος έπεσε στο 2ο γύρο έσπασε η μανέτα του φρένου και δε το χαρήκαμε...:eek: :bigcry:

GiannisBlessed
13/03/2009, 11:13
λοιπον λοιπον...
καταλαβα αυτο για το φορτιο.καταλαβα αυτο για....πως να το πω μοιρες στον στροφαλο...σε ποιες μοιρες θα ανεβοκατεβαινουν τα πιστονια,με ποιον ρυθμο....?:D
εμενα ας πουμε ειναι 52 μοιρες V αλλα εχει και ενα ofset στον στροφαλοφορο....δεν θυμαμε ποσο.παντος νομιζω η εκτωνοση γινεται με διαφορα 127 μοιρες αρα αν βαλω συστημα απο ενα μοτερ με στροφαλο 180 μοιρες θα ειναι αστα να πανε...
απορια...τι ειναι το tps?
ο αισθητηρας ανοιγματος της πεταλουδας.το δικο μου παντος δεν εχει τετοιο πραγμα....τα fcr δεν αποτελουν για μενα βελτιωση(ισως να κανω και λαθος)
αλλα δεν ειναι "φιληκα" προς τον χρηστη.
δεν ειναι οικονομικα
και σιγουρα ειναι πανακριβα:bawl:
ειναι βελτιωση μονο για χρηση σε αγωνες..

stefanos
13/03/2009, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
φιλε μου γινονται τα παντα και με αψογη λειτουργια... οτι θες δες εδω http://kmselectron.wordpress.com

Είδα και έπαθα να βάλω αμορτισεράκια στο vitara ρε μάστορα, τι την ήθελες την τουρμπίνα τώρα :bigcry:

GiannisBlessed
13/03/2009, 11:21
ακομα και ο αριθμος βαλβιδων δεν θα ειναι προβλημα?αλλαζει η ποσοτητα μειγματος που χρησημοποιειται για την πληρωση αναλογα με την ταχυτητα εισαγωγης.αναλογα και σε ποιες στροφες.αν το συστημα ειναι σχεδιασμενο για εναν τετραβαλβιδο κινητηρα που "αναπνεει" ποιο καλα σε πολλες στροφες θα δημιουργει προβλημα στο 3βαλβιδο.σωστα?

stefanos
13/03/2009, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
λοιπον λοιπον...
καταλαβα αυτο για το φορτιο.καταλαβα αυτο για....πως να το πω μοιρες στον στροφαλο...σε ποιες μοιρες θα ανεβοκατεβαινουν τα πιστονια,με ποιον ρυθμο....?:D
εμενα ας πουμε ειναι 52 μοιρες V αλλα εχει και ενα ofset στον στροφαλοφορο....δεν θυμαμε ποσο.παντος νομιζω η εκτωνοση γινεται με διαφορα 127 μοιρες αρα αν βαλω συστημα απο ενα μοτερ με στροφαλο 180 μοιρες θα ειναι αστα να πανε...
απορια...τι ειναι το tps?
ο αισθητηρας ανοιγματος της πεταλουδας.το δικο μου παντος δεν εχει τετοιο πραγμα....τα fcr δεν αποτελουν για μενα βελτιωση(ισως να κανω και λαθος)
αλλα δεν ειναι "φιληκα" προς τον χρηστη.
δεν ειναι οικονομικα
και σιγουρα ειναι πανακριβα:bawl:
ειναι βελτιωση μονο για χρηση σε αγωνες..

Λάθος εντύπωση έχεις για τα καρμπυρατέρ.
Ενα καλύτερο καρμπυρατέρ σαν το FCR εφόσον είναι σωστά ρυθμισμένο είναι πιό οικονομικό (γιατί ακριβώς είναι πιό ρυθμίσιμο και μπορεί να τεριάξει στις απαιτήσεις του κινητήρα σου για καύσιμο πιό σωστά) Απο ένα μαμά που θα αλλάξεις ένα ζιγκλέρ και 2 θέσεις την βελόνα και τέρμα.
Για τον ίδιο λόγο είναι και πιό οδηγήσιμο το μηχανάκι και πιό φιλικό.

GiannisBlessed
13/03/2009, 11:48
για να το λες....:look:
αλλα και παλι ειναι πολυ ακριβα.
τωρα θα μου πεις η μετατροπη σε ψεκαστο ειναι μαλλον πιο ακριβη υποθεση...

electronics
13/03/2009, 12:01
tps= throtle position sensor

GiannisBlessed
13/03/2009, 12:20
ναι το ξερω...εμενα δεν εχει.

electronics
14/03/2009, 03:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
για να το λες....:look:
αλλα και παλι ειναι πολυ ακριβα.
τωρα θα μου πεις η μετατροπη σε ψεκαστο ειναι μαλλον πιο ακριβη υποθεση... υπαρχει ενας αγραφος εγκεφαλος kms καυσιμου σχεδον καινουριος με το software στα 350 ευρω.
υπαρχει επισης μπεκιερα και μπεκ που με καποιες τροποποιησεις θα τοποθετηθουν στο μοτερ σου..
χρειαζεσαι ομως και αντλια καυσιμου.

nassosxlvbros
14/03/2009, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από electronics
υπαρχει ενας αγραφος εγκεφαλος kms καυσιμου σχεδον καινουριος με το software στα 350 ευρω.
υπαρχει επισης μπεκιερα και μπεκ που με καποιες τροποποιησεις θα τοποθετηθουν στο μοτερ σου..
χρειαζεσαι ομως και αντλια καυσιμου.

το BROS έχει αντλία καυσίμου...εκτός αν εννοείς ότι χρειάζεται αντλία με (πιο) υψηλη πίεση :wave2:

GiannisBlessed
14/03/2009, 17:01
ναι εχει μια τρομπα...αλλα δεν γνωριζω τι πιεση ειναι ικανη να δημιουργησει...
καλη η τιμη για τον εγκεφαλο αλλα μαζι με τα υπολοιπα...θα ανεβαινει η τιμη.ε?Εαν βαλουμε και την εργασια ρυθμισης....

banditgr
14/03/2009, 17:27
re file...giati to paideyeis...afou den prokeite na to kaneis.........tsampa den ginontai afta ta pragmata...an apo thn arxh den eixes skopo na dwseis lefta ti to syzhtame.
Filika panta,apla....varethhka na mou erxontai email me apanthseis sto thema xwris noima!
over

GiannisBlessed
14/03/2009, 17:50
πρωτον...εχεις δικιο.
δευτερον.εξαρχης δεν ειχα σκοπο να το κανω αλλα να μαθω αν γινεται,ποσο κοστιζει και τι χρειαζεται.αυτος ειναι ο λογος υπαρξης του συγκεκριμενου θρεντ...αν φανηκε κατι αλλο συγνωμη.λεφτα δεν εχω ουτε να αλλαξω το κινητο μου.
και τριτον εγω τα εχω απενεργοποιησει τα ε-μαιλ.:winka:

banditgr
14/03/2009, 17:52
panta ektimw tis timies apanthseis! :beer:

red_monster
15/03/2009, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
ας πουμε....
το μοτερ μου ειναι ν2 400cc
δηλ. 200 ο καθε κυλινδρος
αρα χρειαζομαι ενα σωμα απο μηχανακι πoυ να εχει ενα η δυο η τρεις η τεσσερις κυλινδρους των 200cc η κατι εκει κοντα +- 25cc σωστα?
αρα ειναι πολυ ευκολο να βρεθει κατι τετοιο.(vfr 800,wr 200,cbf-ybr 250,in line 4 800-900cc ,triumph,ισως και απο κανα smart κτλ.)

Δεν έιναι καθόλου μα κάθόλου απλό αυτό που θες να κάνεις
Ειδικά αν είναι να το κάνεις μόνος σου και ειδικά αν δεν βρείς έτοιμη λύση
άσε που δεν υπάρχει και λόγος σε μοτερ από bros, δεν προκειται να κερδισεις πολλά , μόνο να χάσεις από αξιοπιστία

GiannisBlessed
15/03/2009, 18:34
σιγουρα...
να ξανα πω.
δεν θελω να το κανω αλλα ρωταω αν γινεται.:smilea:
το μοτερ του μπρος ειναι ενα καλο,βαρυ και αδυναμο μοτερ που δεν παθαινει τιποτα.
δε σκοπευω να το "χαλασω" απλα αυτο εχω και αυτο εθεσα ως παραδειγμα.

red_monster
15/03/2009, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
σιγουρα...
να ξανα πω.
δεν θελω να το κανω αλλα ρωταω αν γινεται.:smilea:
το μοτερ του μπρος ειναι ενα καλο,βαρυ και αδυναμο μοτερ που δεν παθαινει τιποτα.
δε σκοπευω να το "χαλασω" απλα αυτο εχω και αυτο εθεσα ως παραδειγμα.


αμά το θέτεις έτσι , όλα γίνονται
θεωρητικά έχω ένα βιβλίο και μπορώ να φτιάξω ένα κατερχαμ , τώρα στην πράξη μάλλον θα πάρω τα @@ μου...χα
το θέμα είναι , έχεις τις μηχανολόγικές γνώσεις για να το κάνεις?
το μοτερ του bros είναι τέρας αξιοπιστίας αλλά άπό δύναμη ...

GiannisBlessed
15/03/2009, 19:02
δεν τις εχω.γι'αυτο ρωτησα.

electronics
16/03/2009, 03:35
αυτη που εχει ειναι απλα για να μεταφερει το καυσιμο απο το τεποζιτο στα καρμπυρατερ. χρειαζεται 3 bar αντλια..

stefanos
16/03/2009, 04:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από red_monster
αμά το θέτεις έτσι , όλα γίνονται
θεωρητικά έχω ένα βιβλίο και μπορώ να φτιάξω ένα κατερχαμ , τώρα στην πράξη μάλλον θα πάρω τα @@ μου...χα
το θέμα είναι , έχεις τις μηχανολόγικές γνώσεις για να το κάνεις?
το μοτερ του bros είναι τέρας αξιοπιστίας αλλά άπό δύναμη ...

Το κάτερχαμ το φτιάχνεις, να επαναπρογραμματίσεις ένα μη επαναπρογραμματισόμενο εγκέφαλο το βρίσκω δύσκολο.

red_monster
16/03/2009, 07:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Το κάτερχαμ το φτιάχνεις, να επαναπρογραμματίσεις ένα μη επαναπρογραμματισόμενο εγκέφαλο το βρίσκω δύσκολο.

Ο μη επαναπρογραμματιζόμενος δεν προγραμματίζεται , κάτι με παράλληλο νομίζω μπορεί να παίξει αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Θες άγραφο για να προγραμματίσεις...
Και δεν είναι και τόσο απλό το κατερχαμ αν το φτιάξεις όλο μονος σου , ειδικά αν ασχοληθείς και με το χειροποίητο πλαίσιο πεταλιέρα, και όταν λέω μόνος εννοώ μόνος...
Γιατί εδω μέσα οι περισσότεροι όταν λένε ας πούμε ασχολούμε με το μηχανάκι εννοούνε οτι πανε τα λάδια στο συνεργείο να τους τα αλλάξει...

GiannisBlessed
16/03/2009, 12:47
:nono: οχι μερικοι το πλενουν κιολας!!
:p
οχι.εγω παντως τα εχω αναλαβει ολα μονος.προσωπικα δεν βλεπω που χρειαζονται οι μηχανηκοι(αν εχεις χρονο,θεληση,εργαλια και ΙΝΤΕΡΝΕΤ ολα γινονται.ΟΛΑ)

red_monster
16/03/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
:nono: οχι μερικοι το πλενουν κιολας!!
:p
οχι.εγω παντως τα εχω αναλαβει ολα μονος.προσωπικα δεν βλεπω που χρειαζονται οι μηχανηκοι(αν εχεις χρονο,θεληση,εργαλια και ΙΝΤΕΡΝΕΤ ολα γινονται.ΟΛΑ)

έτσι... άμα δεν πιάνουν και τα χέρια του άντρα(αν και στη σχολή έχω γυναίκες που κατανοούν τα μηχανολογικά εξίσου καλά)
ιδιαίτερα με μηχανάκια σαν το bros που είναι απλά στην κατασκευή τους και φτηνά οπότε μπορείς να κάνεις και καμία παπατζιά
Ότι θες για το bros στείλε πμ , το λύνω πολλές φορές και νομίζω το έχω μάθει αρκετά:wave2:

GiannisBlessed
16/03/2009, 13:19
οκ φιλαρακο:beer:
το λυνω και γω.κυριως για "μαζεμα"....
αλλα και για εξερευνηση.:winka:
εχω το δευτερο μοτερ και κανω τον χειρουργο!:lol: :lol: