PDA

View Full Version : Πλαϊνα σαμαρια για v strom



planetsolega
11/03/2009, 08:15
Καλησπερα σας.
Θα σας παρακαλουσα για μια βοηθεια
Εχω το v strom και θελω να το εξοπλισω με πλαϊνα σαμαρια οπως ειδα οτι τα λενε.Εχετε κατι υπ'οψιν σας?Και κυριως....Χρειαζονται τα πισω πλαϊνα καγκελα η μπορω να τα αποφυγω??Οποιαδηποτε πληροφορια θα ηταν υπερπολυτιμη.
Οποιος θελει μπορει να μου στειλει και email στο planetsolega@yahoo.gr

Σας ευχαριστω

Sapadak
11/03/2009, 08:18
Δεν χρειαζονται καγκελα αρκει να παρεις και να βαλεις ενα προστατευτικο μεταξυ σαμαριων και πλαστικου

Κοιτα για Oxford αν θελεις και επισης η oxford εχει και την oxford blanket

Sapadak
11/03/2009, 08:20
:beer:


157958

planetsolega
11/03/2009, 08:23
Ευχαριστω πολυ φιλε!

Ειδα οτι και στο ebay εχει καποιες προσφορες αυτη η εταιρεια

planetsolega
18/03/2009, 04:59
ρωτοντας εχθες σε ενα αρκετα επωνυμο μαγαζι της Θεσσαλονικης μου ειπαν πως ειναι απαραιτητα τα καγκελα.Υπαρχει κανεις που να εχει vstrom και να εχει βαλλει πλαϊνα σαμαρια ΧΩΡΙΣ καγκελα????

Sapadak
18/03/2009, 05:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από planetsolega
ρωτοντας εχθες σε ενα αρκετα επωνυμο μαγαζι της Θεσσαλονικης μου ειπαν πως ειναι απαραιτητα τα καγκελα.Υπαρχει κανεις που να εχει vstrom και να εχει βαλλει πλαϊνα σαμαρια ΧΩΡΙΣ καγκελα????

Απαραιτητα ε? :lol:

Σε SS που η επιφανεια εφαρμογης τους ειναι μικροτερη απο οτι στο στρομ και καθονται μια χαρα


158592

makis206
18/03/2009, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από planetsolega
ρωτοντας εχθες σε ενα αρκετα επωνυμο μαγαζι της Θεσσαλονικης μου ειπαν πως ειναι απαραιτητα τα καγκελα.Υπαρχει κανεις που να εχει vstrom και να εχει βαλλει πλαϊνα σαμαρια ΧΩΡΙΣ καγκελα????

Απαραίτητα δεν είναι αλλά σίγουρα θα ήταν καλύτερα γιατί με αυτόν τον τρόπο θ'αποφύγεις την εφαρμογή της βαλίτσας με τα πλαϊνά πλαστικά της μηχανής σου, κάτι που μπορεί να προκαλέσει γρατζουνιές δηλαδή, αν και πρόκειται για κάτι που μπορείς να το αποτρέψεις είτε με την κουβέρτα που επισύναψε ο Sapadak είτε τοποθετώντας μονωτική ταινία στα πλαστικά σου κάθε φορά που σκοπεύεις να βάλεις τις βαλίτσες πάνω, πράγμα βέβαια που καταντάει βαρετό στο τέλος.. προσωπικά πιστεύω επίσης ότι με τα κάγκελα θα έχεις τη δυνατότητα να δένεις πιο γερά τα λουριά που ενώνουν τις δύο βαλίτσες μεταξύ τους αφού δεν θα φοβάσαι μήπως προκληθεί κάποια ζημιά, ακόμα και σπάσιμο ίσως στα πλαστικά απ'το -απαραίτητο- σφίξιμο για όσο το δυνατόν πιο ασφαλές δέσιμο και φόρτωμα.

Αν παρ'όλα αυτά σκοπεύεις να βάζεις τα σαμάρια μια δυο φορές το καλοκαίρι για παράδειγμα και όλο τον υπόλοιπο καιρό να την κυκλοφορείς χωρίς αυτά, πάλι κανένα πρόβλημα δεν θα αντιμετωπίσεις, το V-Strom εξάλλου δεν πάσχει από στενή ουρά παρά μόνο απ'το ψηλά τοποθετημένο τελικό της εξάτμισης που όπως και να το δεις έχει ένα μικρό θεματάκι με τη βαλίτσα που θα ακουμπάει πάνω..

:beer:

planetsolega
18/03/2009, 07:25
αυτο που μου τονισαν ειναι πως θα λιωσουν οι βαλιτσες απο την εξατμιση

....μα υπαρχει τετοιο ενδεχομενο?αφου η εξατμιση εχει προστατευτικο!!!
κατα τα αλλα αν τα δεσεις καλα τα σαμαρια πιστευω πως δε θα κουνιουνται,και η κουβερτα νομιζω πως θα αποτρεψει τις γρατζουνιες:confused:
:confused:

makis206
18/03/2009, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από planetsolega
αυτο που μου τονισαν ειναι πως θα λιωσουν οι βαλιτσες απο την εξατμιση
....μα υπαρχει τετοιο ενδεχομενο?αφου η εξατμιση εχει προστατευτικο!!!
κατα τα αλλα αν τα δεσεις καλα τα σαμαρια πιστευω πως δε θα κουνιουνται,και η κουβερτα νομιζω πως θα αποτρεψει τις γρατζουνιες:confused:
:confused:

Πολλά σαμάρια του εμπορίου έχουν στην εσωτερική τους πλευρά ύφασμα με αντιπυρρική προστασία γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο, ψάξε να βρεις κάτι σε τέτοιο πριν καταλήξεις σ'αυτά που θ'αγοράσεις. Ίσως και η κουβέρτα της Oxford να έχει τη δυνατότητα να προστατεύει απ'τη θέρμανση του τελικού αλλά αυτό δεν το ξέρω, ίσως κάποιος που το έχει ψάξει να μας διαφωτίσει και τους δυο.

:beer:

Sapadak
18/03/2009, 07:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από planetsolega
αυτο που μου τονισαν ειναι πως θα λιωσουν οι βαλιτσες απο την εξατμιση

....μα υπαρχει τετοιο ενδεχομενο?αφου η εξατμιση εχει προστατευτικο!!!
κατα τα αλλα αν τα δεσεις καλα τα σαμαρια πιστευω πως δε θα κουνιουνται,και η κουβερτα νομιζω πως θα αποτρεψει τις γρατζουνιες:confused:
:confused:

Γρατζουνιες θα τις αποτρεψει σιγουρα.

Να κουνιονται στο στρομ δε νομιζω μιας και σε φιλο με μπουσα που ο κωλος του ειναι χαλι μαυρο για δεσιμο σαμαριων, δεθηκαν και δοκιμαστηκαν στα 250-260 να δουμε αν φευγουν απο πανω :lol:

Για το θεμα τις εξατμισης δε μπορω να σε βοηθησω με ίδια εμπειρια δυστυχως, αλλα δεν πιστευω οτι θα εχεις θεμα.

Κανε ενα τεστ με το χερι σου αν μπορει να πιασει το προστατευτικο μετα απο αρκετη ωρα οδηγησης.

Αν μπορει δεν νομιζω να εχει προβλημα, αλλιως περνεις ενα πυριμαχο υλικο και το βαζεις και αυτο απο τη πλευρα της εξατμισης.

Παντως αυτο που ειπε ο Μακης ισχυει,
Αν τα φορας τα σαμαρια 1-2 φορες το χρονο μη βαζεις καγκελα, αλλιως φορεσε τα και θα σε προστατευουν σε ενδεχομενη (φτου κακα) πτωση

makis206
18/03/2009, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
αλλιως φορεσε τα και θα σε προστατευουν σε ενδεχομενη (φτου κακα) πτωση

Και αυτό αλλά και στο φινάλε δεν δείχνουν και τόσο αντιαισθητικά όσο φοβόμαστε όλοι στην αρχή, ίσα ίσα που έτσι θα δείχνεις και ταξιδιάρης όλο το χρόνο :lol:

Στο δικό μου το CBF πάντως μου έδωσαν και την αίσθηση ότι "έδεσαν" όλη την ουρά του μηχανακιού καλύτερα, είμαι πιο χαλαρός στροφάκιας πια :lol:

Αν είναι θέμα το οικονομικό, ότι νομίζεις. Μπορείς να πάρεις τα σαμάρια για αρχή κι αν δεις ότι δεν μπορείς να κάνεις σωστά τη δουλειά σου τα αγοράζεις μετά, εύκολο !

:beer: