PDA

View Full Version : Επιλογή Supersport ελαστικών



Dean
30/03/2005, 17:22
Γειά σας Φορουμίτες και Φορουμίτισες,
είμαι κάτοχος ενός Ducati 800SS και μετά από 8500χλμ και σχετικής εξικοίωσης με την μοτοσυκλέτα έφτασε η ώρα να αλλάξω τα απαράδεκτα κατά την γνώμη μου , για την κατηγορία Michelin Hi sport. Προσανατολίζομαι σε Pirelli Diablo , Diablo Corsa(μήπως είναι too much?) Michelin pilot power , pilot sport, ή κάτι σε Bringestone. Τα φώτα σας παρακαλώ. Υπολογίστε ότι κάνω αρκετά ταξιδακια στην βόρεια Ευβοια , κλειστο στροφιλίκι , με μέτρια πρόσφυση, και μου αρέσει να πιέζω την μοτό καθότι είναι απολαυστική σε τέτοιου είδους διαδρομές. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας. Πάντα όμορφες και καλές βόλτες!

periklisk
30/03/2005, 22:02
Εγώ θα σου πρότεινα Michelin Pilot Power.
Αν θες και μπορείς περίμενε λίγες μέρες μέχρι να τα βάλω και να σου πω από πρώτο χέρι....

GST
31/03/2005, 07:40
το multi φοραει pirelli το scorpion φοβερο λαστιχο ..βεβαια δεν ξερω αν κανει για ss....παντως τo diablo ειναι πολυ καλο απο οσα εχω ακουσει.....επεισεις ξερω οτι στο track day που εγινε στας σερρας ο κατσαφαρος εδινε ενα καινουργιο dunlop με τεχνολογια racing ,για τους συμμετεχοντες το οποιο απο οτι ακουσα εχει αρκετα μαλακη γομα και ζεστενετε σχετικα γρηγορα ....απο προσωπικη πειρα με τα Michelin pilot συμφωνω και εγω οτι για χρηση στην ελληνικη ασφαλτο ειναι λιγο απαραδεκτα...παντως ασχετα απο την τελικη σου επιλογη η γνωμη μου ειναι να προτειμησεις ενα λαστιχο με μαλακη γομα που να ζεστενετε σχετικα γρηγορα ....με το μειονεκτημα βεβαια οτι δεν θα σου βγαζει πανω απο 10.000χλμ και πολλα λεω ...γιατι το 800ss δεν εχει και τα τρελα αλογα και θελεις ενα λαστιχο που να δουλευει σχετικα γρηγορα ...

free rider
31/03/2005, 08:28
κίνηση πρώτη..

κλίνεις τα μάτια

κίνηση δεύτερη πας στον Ακριβο στην αλεξάνδρας..

κίνηση τρίτη
του λές να σου βάλει το πιο μαλακό πιρέλι που έχει

και βάζεις το διαμπολο αντε και ψορσα αμα λάχει...

ερικλή ΜΗΝ βάλεις το μισελεν

το φοράω εδω και καιρό στο γιαμάχα και ειναι δύσκολο και σκληρό για την ελλάδα με την γλίστερη ασφαλτο που έχει...
οχι οτι φέυγει εύκολα αλλά είναι σκληρό

τέρμα απο εδω και μπρός πιρέλλι μαλακό με κλιστα ματια..

periklisk
31/03/2005, 09:29
To pilot power είναι σκληρό? ρεεεεεεεεεεεεεε θα τρελαθούμε τελείως?

το pilot sport ναι είναι μάπα το φοράει και το δικό μου από μαμά όπως και πολλά άλλα μηχανάκια.....

Dean
31/03/2005, 09:57
Για να μην παρεξηγουμαστε , είπα οτι μαπα είναι τα michelin hi sport που είχε η μοτοσυκλέτα από την μαμά.

AFTER
31/03/2005, 09:57
Οπως ειπε και ο Χρηστος,πας στον Ακριβο στην Αλεξανδρας!
Ζητας τον Ανδρεα.
Λες οτι σε στελνει ο Γιωργος που ειχε παλια το DT200(απο πολυδροσο)

Και βαζεις bridgestone :wave2:

SvsGreek
01/04/2005, 20:05
Exo foresei k ta Diablo, k tora forao ta metzeler M1.
Epishs h parea mou exei dokimasei arketa lastixa k aytoi.

Ta Diablo Corsa einai TOO MUCH.
Ego prosopika vrhka ta diablo fantastika...kai malista me megalh antoxh.

Kai ta M1 pou forao tora mia xara einai alla ta diablo allo prama! Exo akousei apo 2 filous oti ta nea BT-014 einai poly kala, an k kai oi dyo protimoun ta Diablo pou forousan prin.

MHN pareis poly malako lastixo...vlepe corsa klp.

Ta diablo ta vrhka poly sta8era sto mprostino tous, kati to opoio den me en8ousiase toso sta M1, ta opoia omos dinoun elafros kalyterh plhroforhsh otan eisai plagiasmenos. Epishs ta Diablo gia merikous den einai omorfa(!!) eno ta M1 den kratane toso oso ta pirelli.

LittleJohn
01/04/2005, 20:53
.ΑΤΟΠΟΝ...(και το διέγραψα) :eyepop: