PDA

View Full Version : R1 2009



mikelaki
12/03/2009, 08:54
Kalimera,
einai kanenas se tesi na mou dosei siggekrimenes plirofories gia to neo modelo tis Yamaha 2009?
Ta me endiefere gnomi xristi tis neas mixanis
:eek:

McTalas
12/03/2009, 09:00
το ειδα χτες στα μεγαρα που ειχε για δοκιμη το 0300 και θα το βγαλει στο επομενο τευχος μαλλον, δεν μου αρεσε ουτε ο ηχος (μονο στο ρελεντι ειναι καλος) αλλα ουτε το σουλουπι, τωρα απο επιδοσεις δεν ξερω τιποτα.

mikelaki
12/03/2009, 09:28
Nai akousa kai egw gia ton periergo toribo alla nomizw pos aksizei.
Isos einai omos poli noria akoma

DaRkRaGe
17/03/2009, 04:27
Καταπληκτικό μηχανάκι παιδιά δεν φαντάζεστε. Φοβερές επιδόσεις και καταπληκτικό πλαίσιο.

nikjoker
19/03/2009, 16:22
λιιιιιγο χειροτερο απο το παλιο

mikelaki
20/03/2009, 04:21
Akoma den pira gnomi apo xristi aftis tis mixanis

devel
20/03/2009, 12:46
Στην Ελλάδα λίγοι το έχουν και ακόμα λιγότεροι το έχουν οδηγήσει σε πίστα για να έχουν κάποια σοβαρή άποψη... Απο την άλλη μεριά του Ατλαντικού μπορείς να διαβάσεις πολλά σχόλια

xtx black
25/03/2009, 02:09
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!ΑΠ'ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ YAMAHA TO ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΑΝ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ 10 ΑΛΟΓΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ.ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΠΙΣΤΑ?ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ 16.100 ΠΕΡΙΠΟΥ +ΤΟ ΟΤΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΗΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΛΑ(ΜΟΥΡΩΝΗ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ) ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΕΧΑΤΜΙΣΕΙΣ ΦΙΛΤΡΟ POWER COMMANDER ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΑ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΤΟ LINK ΑΠΟ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΗΣΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙhttp://www.youtube.com/watch?v=DOahrjPJsg4&feature=related

aman17-2
25/03/2009, 07:45
http://www.motorcycle-usa.com/269/2244/Motorcycle-Article/2009-Yamaha-YZF-R1-First-Ride.aspx

υπάρχει και video στο youtube που εξηγεί ακριβώς την επανάσταση στην μηχανή
Yamaha r1 2009 engine explained νομίζω λέγεται
δεν μπορώ να το ποστάρω γιατί στην δουλειά δεν ανοίγει το youtube

είναι καιρός να ξεκαβαλήσουμε από τα άλογα (πόσα βγάζει μαχ σε μία και μόνο στιγμή) και να δούμε την ουσία

υπάρχει συγκριτικό σε πίστα για όλα τα 2009 1000ρια και 1ο είναι το R1 με 2ο το Kawa (που έχει και παραπάνω άλογα)
μόλις το ξαναβρώ θα το ποστάρω

madox
25/03/2009, 09:50
Η MCN που εκανε γενικο τεστ με ολα τα superbike εγραψε οτι ριχνει δυο δευτερολεπτα στο γυρο στα υπολοιπα.:hypnotize
Υπαρχει γενικα ενα πολυ θετικο hype με το συγκεκριμενο μηχανακι με αποτελεσμα η εδω αντιπροσωπεια να το εχει μεταφρασει σαν φουσκωμα της τιμης του.

aman17-2
25/03/2009, 10:22
http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/videos/2009/March/mar1709-1000s-road-test-video/?&R=EPI-106901

Last week the Yamaha R1 lapped the Cartagena track over a second faster than the second place Kawasaki ZX-10R. But now it's time to get out on some real roads, so the bikes roll out of the Caragena circuit and out onto the surrounding roads heading south along the coast towards Almeria. The whole route is a 240 mile round trip.

For the full results of the road test and a decision on the overall winner, pick up a copy of this week's MCN, on sale March 18.

TOLISTOLAROS
25/03/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
είναι καιρός να ξεκαβαλήσουμε από τα άλογα (πόσα βγάζει μαχ σε μία και μόνο στιγμή) και να δούμε την ουσία
+++++++

madox
25/03/2009, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/videos/2009/March/mar1709-1000s-road-test-video/?&R=EPI-106901

Last week the Yamaha R1 lapped the Cartagena track over a second faster than the second place Kawasaki ZX-10R. But now it's time to get out on some real roads, so the bikes roll out of the Caragena circuit and out onto the surrounding roads heading south along the coast towards Almeria. The whole route is a 240 mile round trip.

For the full results of the road test and a decision on the overall winner, pick up a copy of this week's MCN, on sale March 18.


Στο βιντεο γινοταν αναφορα για δυο δευτερα μαλλον εννοουσαν απο το τελευταιο.Δεν εκανα τον κοπο να διαβασω την ετυμηγορια αφου δεν με απασχολει η πιστα οσο το τι κανει στο δρομο.Απο οτι φαινεται το νεο ρο ενα εχει και στο δρομο την πρωτιά αλλα η τιμη του ειναι beyond my reach :bigcry:

kioup
04/05/2009, 16:04
thelo anavati pou exei kavalisei to r1....
prepei na mathoume plirofories se ti katastasi einai i mixani afti....
einai efkoli ston xeirismo giati akousa oti einai poly poio varia apo ola ta 1000aria

enas anavatis tou r1 2009 parakalo as vrethei...

pes mas k an einai efkoli k ektos pistas gia tin kathimerini mas gkavla

tha kserei ti ennow opoios gnorizei....

devel
06/05/2009, 14:29
Το έχω εδώ και περίπου 20 μέρες και έχω κάνει 3000 χιλ, τα 500 στα Μέγαρα
Τα τεστ αναφέρουν για 210 κιλά γεμάτο, αρκετά παραπάνω ειδικά απο το cbr (10 με 15) αλλά αυτο στο δρόμο δεν φαίνεται γιατί είναι πολύ καλά ζυγισμένο. Εκεί που σίγουρα φαίνεται είναι στα σικειν, στην πίστα πάντοτε...
Έχουν γίνει πολλά τεστ σε περιοδικά του εξωτερικού με τα άλλα χιλιάρια. Στο Masterbike βγήκε τελευταίο σε χρόνους στην πίστα. Στο Road Racing World το έβγαλαν επίσης τελαυταίο το ίδιο και στο motorcycle.com http://www.motorcycle.com/shoot-outs/2009-literbike-shootout-88218.html
Αναφέρουν ότι σε σχέση με τα άλλα χιλιάρια το μεγάλο προβλημά του είναι το βάρος...
- Εχει μακράν τον καλύτερο και πιο ασφαλή τρόπο να κατεβάζει την δύναμη υπο κλίση, θα γλυτώσει τους κατόχους του απο πολλά high siding.
- Εχει πολύ καλή ποιότητα κύλισης, στην Εθνική νομίζεις ότι δεν πατάει στην άσφαλτο τόσο καλή είναι η συμπεριφορά του και είναι πάρα πολύ σταθερό
- Εχει πολύ πιο όρθια θέση οδήγησης απο τα προηγούμενα κάτι που βοηθά πολύ τους βραχύσωμους αναβάτες... Είναι και πολύ άνετη αντιθετα απο την θέση του συνοδηγού που είναι απλά ανύπαρκτη. Εγώ έκανα πατέντα στο σελάκι για να πηγαίνω δικαβαλο
- Ανακάλυψα και ένα πρόβλημα με το προστινο στην πίστα που τερμάτιζε στα πολλά φρένα της μεγάλης ευθείας αλλά θέλω να το ψάξω περισσότερο πριν καταλήξω
- Το ότι εχει πολύ καλό μονοδρομο συμπλέκτη αλλά και τον κινητήρα που δεν φρενάρει καθόλου στο κλείσιμο του γκαζιού επιτρέπει να έχει πολύ καλή ταχύτητα εισόδου στις στροφές. Αυτό σε συνδιασμό με τις φρενάρες που έχει απαιτεί γυμνασμένο αναβάτη για το οδηγήσει γρήγορα
- Αυτό και το cbr είναι τα καλύτερα μηχ. για να κινηθείς γρήγορα χωρίς να είσαι ο Ρόσι
- Έχει αισθητά μεγαλύτερη κατανάλωση απο τα άλλα 100αρια και μεγαλύτερες θερμοκρασίες λειτουργίας.
- Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής
- Ο διακόπτης με τις επιλογές χαρτογράφησης είναι απόλαυση. Ειδικά το Α είναι απίστευτα εθιστικό, δεν υπάρχει άλλο 1000αρι που ανεβάζει έτσι στροφές για αυτό και σε ρεπρίζ είναι απο τα καλύτερα

kioup
06/05/2009, 22:10
po file eise arxigos...... re file pes k alles plirofories gia to mixanaki sou
einai poly symantikes....

diladi to odigises se poly mesa???
einai dyskolo na to koumantareis??????

kaloriziko k panta orthios..

devel
06/05/2009, 23:25
Ευχαριστώ για τις ευχές, ελπίζω να πιάσουν...

Την πρώτη ερώτηση δεν την πιάνω...
Καθόλου δύσκολο δεν είναι, ίσα ίσα είναι καλοζυγισμένο και πολύ σταθερό για αυτό είπα ότι βοηθάει όσους δεν είναι ρόσι να πάνε γρήγορα...
Αν το πιέσεις και μόνο σε πίστα θα καταλάβεις το βάρος του στα σικέιν κατα τα άλλα δεν θα έχεις κανένα θέμα. Μην ξεχνάμε ότι στο επίπεδο που έχουν φτάσει τα μηχ είναι πολύ δύσκολο να δεις κάτι που θα είναι πρόβλημα.

Stabak
07/05/2009, 07:54
devel, πόσο πολύ ζεσταινεται; βγαζει ζεστη πολύ δηλαδη απο το μοτερ ή και πλαισιο? με λιγα λόγια καίγεσαι σε κίνηση?

devel
08/05/2009, 01:32
Άνετα...

mikelaki
08/05/2009, 09:46
efxaristw gia tis plirofories.

libali10
12/05/2009, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
το ειδα χτες στα μεγαρα που ειχε για δοκιμη το 0300 και θα το βγαλει στο επομενο τευχος μαλλον, δεν μου αρεσε ουτε ο ηχος (μονο στο ρελεντι ειναι καλος) αλλα ουτε το σουλουπι, τωρα απο επιδοσεις δεν ξερω τιποτα.
:a53: :a53: :a53:

jackasss
13/05/2009, 21:48
Καλα μπορει να μου εξηγησει καποιος που οφειλεται η μεγαλη διαφορα τιμης τουr1(2008) γυρω στα 11500 χιλ. και σε αυτη του (2009)που αγγιζει τα 15500χιλιαρικα???:confused:

εκτος των αλλων την εχουν κανει και 30 κιλα παραπανω..αν ειναι δυνατον με τι σκεπτικο να αγορασεις του 09 αντι του 08??:)

η πινακιδα μπαινει απο κατω ξερει κανεις?και να βγαλεις τελειως τη βαση για τη πινακιδα που το χαλαει το μηχ παρα πολυ...???

libali10
14/05/2009, 10:57
Exω του 07 r1 και δεν εχω παραλαβει πινακιδα ακομα :rotflmao: :rotflmao:
Οποτε γιατι χολασκας?
Χωρις πινακιδα σε γραφουν(αν σε πιασουν )
Και με πινακιδα σε γραφουν λογω...."δυσανάγνωστη".

Οποτε γιατι χολασκας?δεν τι βαζις καθολου

jackasss
14/05/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
Χωρις πινακιδα σε γραφουν(αν σε πιασουν )
Και με πινακιδα σε γραφουν λογω...."δυσανάγνωστη".

Οποτε γιατι χολασκας?δεν τι βαζις καθολου

Ωραιο σκεπτικο:p ε το γαμημενο καλυτερα να σε γραψουν για δυσαναγνωστη(τουλαχιστον εχεις) , παρα να μην εχεις καθολου και να φας καμια κατασχεση..αμα σε πιασουν παντα οπως λες..:winka:
αλλα επειδη εγω δεν ειμαι και πολυ τολμηρος να τη κανω απο μπατσο γιατι την εχω πατησει προτιμω να χω το κεφαλι μου ησυχο..

SeNNinhA
14/05/2009, 13:10
Το πρόστιμο είναι το ίδιο είτε έχεις και είναι δυσανάγνωστη είτε δεν έχεις καθόλου.

Απλά εαν δεν έχεις, είτε θα πρέπει να την έχεις μαζί σου κάπου είτε μετά μπορεί να μπλέξεις και να τρέχεις στα τμήματα να την δείχνεις ή και να σε πάνε μέσα για να ελέγξουν εαν είναι κλεμμένη η μηχανή.

jackasss
14/05/2009, 13:19
και ποσο παει το μαλλι περιπου(προστιμο)???

golis
14/05/2009, 13:39
300 E ,που γίνονται 150 Ε αν τα καταθέσεις μέσα σε 10-15 εργάσιμες.

devel
14/05/2009, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jackasss
Καλα μπορει να μου εξηγησει καποιος που οφειλεται η μεγαλη διαφορα τιμης τουr1(2008) γυρω στα 11500 χιλ. και σε αυτη του (2009)που αγγιζει τα 15500χιλιαρικα???:confused:

εκτος των αλλων την εχουν κανει και 30 κιλα παραπανω..αν ειναι δυνατον με τι σκεπτικο να αγορασεις του 09 αντι του 08??:)

η πινακιδα μπαινει απο κατω ξερει κανεις?και να βγαλεις τελειως τη βαση για τη πινακιδα που το χαλαει το μηχ παρα πολυ...???

To marketing φυσικά... γιατί με τις άλλες ιαπωνικές εταιρίες τα ίδια δεν γίνονται κάθε διετία;
Σίγουρα με αυτη την τιμή το 08 είναι πολύ καλή περίπτωση...
Εγώ έβαλα την βάση της valter moto για υτο το λόγο αλλά το πρόβλημα είναι ότι με τα τεράστια τελικά που έχει δεν μπορεί να διπλώσει σε σημείο που να μην βρίσκει στην ρόδα...

libali10
14/05/2009, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από jackasss
Καλα μπορει να μου εξηγησει καποιος που οφειλεται η μεγαλη διαφορα τιμης τουr1(2008) γυρω στα 11500 χιλ. και σε αυτη του (2009)που αγγιζει τα 15500χιλιαρικα???:confused:

εκτος των αλλων την εχουν κανει και 30 κιλα παραπανω..αν ειναι δυνατον με τι σκεπτικο να αγορασεις του 09 αντι του 08??:)

η πινακιδα μπαινει απο κατω ξερει κανεις?και να βγαλεις τελειως τη βαση για τη πινακιδα που το χαλαει το μηχ παρα πολυ...???

Μην σε χαλαει τα 15500 ευρω και ουτε τα 30 κιλα (που δεν ειναι 30) γιατι.
1/ η τιμη ειναι 13500 (επισημη αντιπροσωπεια Πατρας) και
2/ Ολα τα SS σε χερια καλα το R 1 2009 ειναι απιαστο σε πιστα( κανει πλακα με ολα τα αλλα)
και για το δρομο ειναι ετοιμο για τεραστια αυξηση υποδυναμης και οπως βγαζει την δυναμη στο τροχο τα αλλα χιλιαρια πρεπει να εχουν περρισοτερα απο 10+ ps για να ακουλουθησουν.
:a015:

jackasss
03/11/2009, 01:42
Τελικα ποσα κιλα ειναι περισσοτερα απ του 08.το site λεει 206κιλα πληρες υγρων.του 08 λεει 175 νομιζω αλλα δεν λεει αν ειναι πληρες υγρων.Καπου τυχαια ειδα νομιζω σε λιβρες το ελεγε και εβγαινε του 8 περιπου στα 197 κιλα οποτε μικρη η διαφορα εεε(μιας και 2 αλογα παραπανω...)????:D

Το μαυρο με τις χρυσες ζαντες δεν ειναι καυλα??:rotflmao: οπως και το ασπρο μαυρο που θα κυκλοφορησει το 10.limited edition νομιζω ειναι..

ΑΑΑ!!! και αλλη μια ερωτηση για να μου δωσετε τα φωτα σας:
ποια η διαφορα του 08 απ του 09 που το ενα ειναι με και το αλλο χωρις συστημα εισαγωγης αερα? αναλυση παρακαλω..
:wave2:

val
03/11/2009, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από jackasss
Τελικα ποσα κιλα ειναι περισσοτερα απ του 08.το site λεει 206κιλα πληρες υγρων.του 08 λεει 175 νομιζω αλλα δεν λεει αν ειναι πληρες υγρων.



175 ειναι αδειο.και παλι ειναι βαρυτερο απο τα υπολοιπα χιλιαρια.αν ομως ειναι ωραια κατανεμημενα τα κιλα δεν τα καταλαβαινεις.

konsttanttinos
03/11/2009, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από val
175 ειναι αδειο.και παλι ειναι βαρυτερο απο τα υπολοιπα χιλιαρια.αν ομως ειναι ωραια κατανεμημενα τα κιλα δεν τα καταλαβαινεις.

Δλδ σε ποιο ss τα υγρα δεν ειναι κατανεμημενα ''ωραια''?
Και αν μπορεις συγκεκριμμενοποιησε τη φραση ''ειναι ωραια κατανεμημενα τα κιλα δεν τα καταλαβαινεις''.
Κι εγω το feizeraki το πηγαινω ταπα και δεν καταλαβαινω ουτε υγρα, ουτε τιποτα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από libali10
....
2/ Ολα τα SS σε χερια καλα το R 1 2009 ειναι απιαστο σε πιστα( κανει πλακα με ολα τα αλλα)
και για το δρομο ειναι ετοιμο για τεραστια αυξηση υποδυναμης και οπως βγαζει την δυναμη στο τροχο τα αλλα χιλιαρια πρεπει να εχουν περρισοτερα απο 10+ ps για να ακουλουθησουν.[/B]


Δλδ θες να μας πεις οτι το factory, το κ9, το 1198s, το RR, το RC8, το Agusta κτλ ειναι ''η πλακα'' του R1??
Ενταξει παιδια, μην το γ@μ@με το θεμα.Να ευλογισουμε τα γενια μας αλλα οχι κι ετσι.
Το νεο R1 ειναι αθλιο απο εμφανιση, και αργοτερο απο το '08.Ο cross plane στροφαλος, τουλαχιστον φετος, δεν ηταν ο,τι καλυτερο σε σκεψη και εφαρμογη.
Επισης, το πισω μερος του ειναι επιεικως εντελως αθλιο..
Και για του λογου το αληθες..


179266

konsttanttinos
03/11/2009, 12:24
Δειτε και μονοι σας..Για να μη μιλησουμε και για καταναλωση,


179267

val
03/11/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Δλδ σε ποιο ss τα υγρα δεν ειναι κατανεμημενα ''ωραια''?
Και αν μπορεις συγκεκριμμενοποιησε τη φραση ''ειναι ωραια κατανεμημενα τα κιλα δεν τα καταλαβαινεις''.
Κι εγω το feizeraki το πηγαινω ταπα και δεν καταλαβαινω ουτε υγρα, ουτε τιποta

Σου ειπα εγω αν νιωθεις τα υγρα ή οχι ; καμια σχεση,καταλαβε τι λεω.
απο προσωπικη εμπειρια αναμεσα σε ρ6 2007 και Κ7 750 που εχουν 3 κιλα διαφορα οταν θες να τα μετακινησεις, με τα χερια ας πουμε: το ρ6 το πας μπρος πισω ανετα λες και ειναι παπακι , το σουζουκι νομιζεις οτι ειναι διακοσια κιλα!!!!
στην οδηγηση δεν εχει διαφορα , εννοειται οτι οταν οδηγεις δεν καταλαβαινεις τα κιλα μιας μηχανης, μονο στα εσακια νιωθεις το βαρος

jackasss
03/11/2009, 12:58
Δε ξερω απο επιδοση ισως το ρ1 να μην ειναι το πιο γρηγορο αλλα σιγουρα ειναι το πιο ομορφο μαζι με τη ducati αναμφισβητητα!
(ειπαμε αυτα ειναι υποκειμενικα)!:smilea:

αλλα πιο γρηγορο του 08 απ του 09 δε πιστευω..

konsttanttinos
03/11/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Περα και πανω απο τις συγκρισεις σε νουμερα και επιδοσεις εντος η εκτος πιστας

Οταν στηριζεις την επιχειρηματολογια σου λεγοντας οτι κατι ειναι αθλιο σε εμφανιση απευθειας αυτα που λες παυουν να εχουν οποιαδηποτε ισχυ.

Οσο εσυ θα λες οτι ειναι αθλιο το R1 απο μπρος η απο πισω:blush: τοσο εγω θα λεω οτι η Καθριν Ζετα Τζοουνς ειναι σαβουρα, ο Μεσι αμπαλος και το Ντουκατι 1198 για τα μπαζα ειδικα σε κοκκινο γιατι δεν παει με το τσαντακι μου.

Και για του λογου του αληθες στις φωτο που παραθετεις οι μισοι θα πουν οτι ειναι ομορφο το ταδε και οι αλλοι μισοι οτι ειναι ομορφο το paddock stand

Δεν επιχειρηματολογησα για τιποτα.Απλα εκανα μια ερωτηση, ζητησα μια διευκρινηση, εγραψα μια προσωπικη εμπειρια απο ενα ασχετο μηχανακι, και παρεθεσα προσωπικες αποψεις, μαζι με δυο ολοκληρωμενους συγκριτικους πινακες που βρηκα στο νετ.
Τωρα, αν εσυ ειδες επιχειρηματολογια, και απλα εγραψες για να μου την πεις, πρωτον,καταλαβαινω γιατι δεν σ'αρεσει η καθριν:a03: και δευτερον δεν με νοιαζει τι χρωμα τσαντακια εχεις (gay alert :rotflmao: :rotflmao: ).
Καλο θα ηταν οταν μιλαμε για μηχανακια, να μενουμε εκει, και οχι στα..τσαντακια:lol:

konsttanttinos
03/11/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από jackasss
....

αλλα πιο γρηγορο του 08 απ του 09 δε πιστευω..

Μπορεις να βρεις μονος παρομοιους πινακες με αυτους που παρεθεσα γαι τα μοντελα 2008, ωστε να κανεις συγκριση και μονος σου φιλε μου:smilea: :wave2:

val
03/11/2009, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
Φιλαρακο γι'αυτο σε ρωτησα, για να καταλαβω τι λες.:sick:
Τωρα αν ειναι ελαφρυτερο στην μετακινηση με τα χερια, δεν νομιζω να αποτελει κριτηριο επιλογης.


epeidh den eimai filarakos alla gynaika, safos k exei simasia to an mporw na to metakinisv eykola h oxi.apo ekei kai pera en etei 2010 ola ta 1000aria idia einai, mono o Rossi mporei ontws na entopisei diafores metaxy tous.ase pou de kanei to mixanaki ton odigo alla o odigos to mixanaki.

jackasss
04/11/2009, 00:06
Το συστημα εισαγωγης αερα καποιος θα εξηγησει στο φτωχο απο γνωσεις τι δουλεια κανει και γιατι του 09 δεν εχει?

Επισης τα πλαστικα καλυματα που εχει του 09 στις εξατμισεις βγαινουν , και ποιος ο λογος που τα χει?

Τα πλαστικα στην ασπρη του 09 το μωβ βγαινει?υπαρχει σε μαυρο που θα μπορουσε να τα αντικαταστησει?

( 3ερωτησεις-->3απαντησεις... :D )

Madkefalonian
20/11/2009, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jackasss
Το συστημα εισαγωγης αερα καποιος θα εξηγησει στο φτωχο απο γνωσεις τι δουλεια κανει και γιατι του 09 δεν εχει?

Επισης τα πλαστικα καλυματα που εχει του 09 στις εξατμισεις βγαινουν , και ποιος ο λογος που τα χει?

Τα πλαστικα στην ασπρη του 09 το μωβ βγαινει?υπαρχει σε μαυρο που θα μπορουσε να τα αντικαταστησει?

( 3ερωτησεις-->3απαντησεις... :D )

1)Συστημα εισαγωγης εχει η 09.Ειναι τα δυο τουνελ πισω απο τα φωτα.Το ραμ αιρ οπως συνηθως λεγεται,βοηθαει στα πολλα χλμ οπου ο αερας εχει πολλη μεγαλη πιεση.Αυτος ο αερας συγκενρτεωνεται στο φιλτροκουτι συμπιεσμενος φυσικα και ετσι δημιουργειτα κατι σαν μια μιρκη υπερπληρωση στο μοτερ(κατι σαν τουρμπο) με αποτελεσμα να βγαζει 2-3 αλογα παραπανω σε ταχυτητε της ταξεως των 180χλμ/ω

2)Τα καλυματα υπαρχουν για να μην ακουμπησεις εσυ η ο επιβατης και καειτε.

3)Δεν γνωριζω

kokos08
20/11/2009, 09:40
Εγω τα ριχνω σε ολους! Εχω βγαλει πινακιδα,καθρευτες,ειμαι 2 κιλα πιο κατω! Ρε τι μαλακιες! Αντε παρτε οτι γουσταρετε να κανετε την καβλα σας και τελειωνετε!:a21:

Madkefalonian
22/11/2009, 01:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από val
en etei 2010 ola ta 1000aria idia einai, mono o Rossi mporei ontws na entopisei diafores metaxy tous. [B]

Επιτρεψε μου να διαφωνησω.Δεν ειναι ολα ιδια και αν κανεις ενα τεστ ραϊντ με το καθενα θα το καταλαβεις ευκολα και χωρις να εισαι ο Ιταλος υπεροδηγος...

Προσωπικα εντοπισα πολλες διαφορες οδηγωντας τα μοντελα που κυκλοφορουν για το ΄09...

vatistas
24/04/2010, 11:49
http://www.youtube.com/watch?v=MtDehOO1Vy0

δειτε πως αλλαζει το πισω μερος με αυτα

Toumpas
28/04/2010, 16:48
Έχοντας οδηγήσει και το 09 αλλα και το 08 στην πίστα των Μεγάρων, δυστηχώς το 09 δεν με εξέπληξε με το γκάζι του που το θεωρώ υποτονικό. Όμως μου άρεσε πολύ η γρήγορη γεωμετρία του και η θέση οδήγησης. Μου άρεσε και το νέο design και ο ήχος του Χ-plane με aftermarket εξατμίσεις.

Το 08 όμως είναι πολύ πιο ζωηρό μηχανάκι. Εμένα μου ταιριάζει καλύτερα η νωχελικότητα των I-4 κάτω από τις 5 και η υστερία πάνω απο τις 8-9. Περί ορέξεως ....