PDA

View Full Version : Gpz 4oo Nintza ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!



player1
12/03/2009, 09:31
Γεια σας παίδες εκτός απο το z είμαι κάτοχος και απο ένα GPZ 400 NINTZA MOD.86 πλήρως ανακατασκευασμένο απο εμένα στα 600 κυβικά πια.
Ξέρω αντίκα αλλά και εγώ για αυτό το θέλω ομώς!!
Το μηχανάκι κυριολεκτικά ΠΥΡΟΒΟΛΕΙ όμως.....
Εχω τρέλο πρόβλημα με τα καρμπυρατέρ (το συγκεκριμένο μοντέλο εχεί πρόβλημα εκ γενετής..... απο τη μαμά kawasaki απ'ότι έμαθα) όταν το μηχανάκι αναπτύξει θερμοκρασία λειτουργίας, λόγο του οτι τα καρμύρατερ είναι χωμένα μέσα στο μοτέρ πέφτει δραματικά η απόδοση του με αποτέλεσμα μπερδέματα απώλεια δύναμης βραχυκυκλωμένα μπουζί κτλ. επειδή με τα συγκεκριμένα καρπυρατέρ δεν νομίζω οτι υπάρχει λύση έχω δοκιμάσει ακόμα και σετ dynojet για αυτά (και σημειώστε οτι είναι γνήσια)
Μήπως γνωρίζει κάποιος άλλο set καρμυρατέρ που να μπορούν να μπούν στο συγκεκριμένο μηχανάκι πιο νέας γενίας η καμμιά γιατρειά για τα δικά του????? Σημείωστε οτι το μηχανάκι είναι σε άψογη κάτασταση, συντηρημένο και παρ'όλα τα χρόνια του ατρακάριστο!!!!
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

road spirit
12/03/2009, 10:50
σε στέλνω στα Τεχνικά :wave2:

:smokin:

toyar
12/03/2009, 10:51
Μήπως θα βοηθούσε μια θερμική ασπίδα ανάμεσα στα καρμπ και στους κυλίνδρους ειδικά χαμηλά στα λεκανάκια. Π.χ ένα κατάλληλα διαμορφωμένο κομμάτι φελιζόλ

sapila racing
12/03/2009, 11:00
χμμμ κατι άλλο παίζει φίλε μου.

Το GPz400R είναι ολόιδιο με το 600 και το 600 τουλάχιστον δεν είχε κανένα πρόβλημα απολύτως.
Ποιός σου ειπε οτι τα συγκεκριμένα είχαν πρόβλημα?

Μηπως το έκανες 600 όπως λες αλλά εχεις αφήσει τα καρμπυρατερ του 400?
Αν είναι ετσι είναι λογικό αυτο που σου παρουσιάζει, γιατί του πέφτουν πολύ μικρά και με λάθος ρυθμίσεις.

Lio
12/03/2009, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από player1
.... μπερδέματα απώλεια δύναμης βραχυκυκλωμένα μπουζί κτλ. ....

Μπορεί να φταίει και η ανάφλεξη γιαυτά (που είναι ισως και το πιθανότερο). Ριξε μια ματια εκει πρώτα....

(Σε ολα τα τετρακύλιδρα τα καρμπυρατερ είναι χωμένα μεσα στο μοτερ... να μην πουμε και τα V4)

player1
12/03/2009, 17:07
Οπως ανάφερα και παραπάνω έχω ήδη χρησιμοποιήσει ακόμα και dynojet οι διαφορές ανάμεσα στα καρμπυρατέρ του 400 με το 600 είναι μόνο στα ζιγγλέρ καμμιά άλλη διαφορά. Ενοείται λοιπόν ότι έχουν γίνει οι απαραίτητες αλλαγές.... Σαν 400 είχε παρόμοια προβλήματα. Τα καρμπυράτερ αντικαταστάθηκαν τελείως με τέσσερα νέα και παρότι ήταν σε καλή κατάσταση έγινε και το απαραίτητο service με γνήσια ανταλλακτικά σε εξειδικευμένο συνεργείο βελόνες, βελονοθήκες,ζιγγλέρ κλπ όμως το πρόβλημα πρόβλημα...... Ο μηχανικός λέει οτι ολη η σείρα ηταν προβληματική με τα καρμυρατέρ..... Εγώ πάντα είχα προβλήματα με αύτα πρό ανακατασκευής και μετά. Οσον αφορά τα ρέυματα είναι ok και έχουν τοποθετηθεί και επιταχυντές

reinmeister
12/03/2009, 18:12
εφ οσον το γουσταρεις κι εχεις ασχοληθει βαζεις μια τετραδα fcr 37 με kevlar ασπιδα και τελος...

player1
12/03/2009, 19:01
κόστος και μέρος που να μπορώ να τα προμηθευτώ χωρίς να μου πιάσουν το μαλακό μόριο;

reinmeister
12/03/2009, 19:54
αν εχεις ακρη αμερικη ψωνισε απο sudco που ειναι ο αντιπροσωπος...κανα 800αρι χοντρα ψιλα υπολογιζε με τα σουρτα φερτα...

GiannisBlessed
12/03/2009, 19:58
δοκιμασε πρωτα την μονοση!φελιζολ μην βαλεις!!θα λιωσει και αστα να πανε!υπαρχουν καποια φυλλα με αλουμινιο και αλλα υλικα μεσα που κανουν εξαιρετικη δουλεια μπορεις να τα προμηθευτεις απο πολλα μεροι.υδραυλικα, μαγαζια μηχανων κτλ
το φιλτρο απο που περνει αερα?

sapila racing
13/03/2009, 04:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από player1
Οπως ανάφερα και παραπάνω έχω ήδη χρησιμοποιήσει ακόμα και dynojet οι διαφορές ανάμεσα στα καρμπυρατέρ του 400 με το 600 είναι μόνο στα ζιγγλέρ καμμιά άλλη διαφορά. Ενοείται λοιπόν ότι έχουν γίνει οι απαραίτητες αλλαγές.... Σαν 400 είχε παρόμοια προβλήματα. Τα καρμπυράτερ αντικαταστάθηκαν τελείως με τέσσερα νέα και παρότι ήταν σε καλή κατάσταση έγινε και το απαραίτητο service με γνήσια ανταλλακτικά σε εξειδικευμένο συνεργείο βελόνες, βελονοθήκες,ζιγγλέρ κλπ όμως το πρόβλημα πρόβλημα...... Ο μηχανικός λέει οτι ολη η σείρα ηταν προβληματική με τα καρμυρατέρ..... Εγώ πάντα είχα προβλήματα με αύτα πρό ανακατασκευής και μετά. Οσον αφορά τα ρέυματα είναι ok και έχουν τοποθετηθεί και επιταχυντές

Το 400 είχε καρμπυρατερ 30ρια και το 600 32ρια, οπότε όπως καταλαβαίνεις, αυτα που σου είπαν δεν ισχύουν.
Τα 600 τουλάχιστον που το ξερω καλά δεν ειχαν κανένα τέτοιο πρόβλημα.

Το να πάρεις μια τετράδα FCR σίγουρα θα λύσει το πρόβλημα και σίγουρα θα πηγαίνει καλύτερα απο ποτέ, αλλά κοστίζουν περισσότερο απο το μηχανάκι σου!

OldMan
13/03/2009, 06:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από player1
Εχω τρέλο πρόβλημα με τα καρμπυρατέρ (το συγκεκριμένο μοντέλο εχεί πρόβλημα εκ γενετής..... απο τη μαμά kawasaki απ'ότι έμαθα)
Όντως έτσι είναι ...
(παλιά αφήναμε και μας τα κλέβανε και τα βρίσκαμε μετά από καμιά βδομάδα ρυθμισμένα τέλεια - προσωπική εμπειρία σε 550 και 900)


Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
σε στέλνω στα Τεχνικά :wave2:
:smokin:
Για ξαναέλα με στραβωμένο πετάλ και τα λέμε...:smokin:

road spirit
13/03/2009, 06:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για ξαναέλα με στραβωμένο πετάλ και τα λέμε...:smokin: κοντά είναι ο Απρίλης, όλο και κάτι θα βρούμε να φτιάξουμε :D

OldMan
13/03/2009, 06:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
βαζεις μια τετραδα fcr 37
37άρι καρμπυρατέρ σε 100άρη κύλινδρο ...???

(τα GPz δεν διακρινόταν για τις εξελιγμένες hi-flow κεφαλές τους...) :winka:

Lio
13/03/2009, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από player1
....Οσον αφορά τα ρέυματα είναι ok και έχουν τοποθετηθεί και επιταχυντές

Τι ειναι οι επιταχυντές??

player1
13/03/2009, 10:08
Η δική μου κεφαλή έχει υποστεί ροική εξέλιξη. Επιταχυντής είναι ένα ηλεκτρονικό πηνίο που ανεβάζει τα ρεύματα (αρκέτα θα έλεγα) παίδες, επείδη για καινούργια fcr δεν παίζει το gpz είναι
κ@υλα αλλά μόνο για τις κυριακές και είναι δεύτερο μηχανάκι (έχω να θρέψω άλλο ένα!) κάποιος που να ξέρει απο πιο μοντέλο μπορώ να ταιριάξω μια τατράδα fcr η κάτι νεότερης γενίας απο τα δίκα μου... ευχαριστώ για την ανταπόκριση

sapila racing
13/03/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από player1
Η δική μου κεφαλή έχει υποστεί ροική εξέλιξη. Επιταχυντής είναι ένα ηλεκτρονικό πηνίο που ανεβάζει τα ρεύματα (αρκέτα θα έλεγα) παίδες, επείδη για καινούργια fcr δεν παίζει το gpz είναι
κ@υλα αλλά μόνο για τις κυριακές και είναι δεύτερο μηχανάκι (έχω να θρέψω άλλο ένα!) κάποιος που να ξέρει απο πιο μοντέλο μπορώ να ταιριάξω μια τατράδα fcr η κάτι νεότερης γενίας απο τα δίκα μου... ευχαριστώ για την ανταπόκριση

Τετράδα FCR και φτηνα δεν παίζει ούτε σε μεταχειρισμένα.

Το καλύτερο που εχεις να κάνεις ειναι να βρείς μια τετράδα απο GPz600R, μια κι απο οτι λες το εχεις κάνει 600 ( και επαναλαμβάνω οτι δεν είναι ίδια τα καρμπυρατερ στο 400 και στο 600 δες παραπάνω).
Στο ebay θα τα βρείς και κατω απο 50 Ευρω, αρκεί να είναι ΟΚ οι μεμβράνες, τα αλλα είνα φτηνα σχετικα. :wave2:

reinmeister
13/03/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
37άρι καρμπυρατέρ σε 100άρη κύλινδρο ...???

(τα GPz δεν διακρινόταν για τις εξελιγμένες hi-flow κεφαλές τους...) :winka:

150 cc ειναι ραμολι...600 το χει κανει ο ανθρωπας...;)

τα σηκωνει μια χαρα τα 37...:p

Lio
13/03/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από player1
[B]Επιταχυντής είναι ένα ηλεκτρονικό πηνίο που ανεβάζει τα ρεύματα (αρκέτα θα έλεγα)/B]

Οπως βλέπω, μόνο σε μένα κανει εντύπωση αυτό. Τόσο πίσω εχω μείνει ρε γμτ??
(Μέχρι τώρα ήξερα μονο τους επιταχυντές σωματιδίων....)

player1
13/03/2009, 16:11
και πάλι φίλοι μου επιμένω οτι θα ήθελα μια 4αδα απο άλλο μηχανακι επιδή με τα συγτκεκριμένα έχω καεί δεν θέλω να τα βλέπω ούτε μπροστά μου και ας ειναι λίγο μεγαλύτερα
του 600. Μη με πείτε περίεργο αλλά θέλω κάτι πιο εξελιγμένο απο τα καρμπυρατέρ του gpz δεν μπορεί τόσα nintza έχουν βγει μετά το δικό μου κάποιο θα κάνει με λίγο κόψε ράψε!!!!
Ευχαριστώ παίδες περιμένω απαντήσεις

player1
13/03/2009, 16:13
αυτό είναι το μηχανάκι!


158161

player1
13/03/2009, 16:14
και αλλη μια


158162

player1
13/03/2009, 16:17
κρίμα δεν είναι να μην δουλεύει σωστά....


158163

Ωριων
30/03/2009, 22:19
Εγω φιλε ειχα ενα GPZ 400 και ειλικρινα μετανοιωσα την ωρα που το πηρα.Μου αρεσε τρελα και πηγαινε πολυ καλα αλλα ηταν συνεχως χαλασμενο,ποτε ειχε προβλημα με τα καρμπυρατερ,μια με βραχυκυκλωμενα μπουζι,μια με τη μπαταρια και τα ρευματα μεχρι που το εδωσα και ησυχασα.Και δεν ηταν το μονο,ενα Eliminator 250 που ειχα πριν το GPZ ηταν χειροτερο με παρομοια προβληματα,στο τελος κολλησε και με αφησε κατακαλοκαιρο στην εθνικη,στο Σειριο.
Και υποψιν δεν ειμαι κανενας σιδεροφαγος,τα μηχανακια μου τα προσεχω και ειμαι ψειρας αλλα ειναι καποια μηχανακια που ο,τι και να κανεις αυτα προβληματικα θα παραμεινουν γιατι πολυ απλα ειναι ΤΡΙΜΠ @@#%#$ ΛΑ!! Δεν ξαναπηρα Kawasaki και ουτε προκειται να ξαναπαρω. Απλα πουλα το και παρε αλλο κλασσικο γιατι δεν θα βγαλεις ακρη,ουτε εγω εβγαλα με το δικο μου.Το μηχανακι ειναι για να σε πηγαινει και να το χαιρεσαι,οχι για να το φτιαχνεις καθε τρεις και λιγο και να κατεβαζεις καντηλια γιατι μολις εφτιαξες τα ρευματα,αυτο αρχισε να ξαναρεταρει
και μαλιστα σαββατο μεσημερι,και σου ΓΑΜ!@##$@ ΣΕ την Κυριακατικη βολτα που περιμενες απο τη Δευτερα για να το χαρεις!!!:beer: :beer: :eyepop:

player1
30/03/2009, 22:42
πραγματίκα τα ίδια προβλήματα είχα και εγώ πρίν το ανακατασκευάσω τα ίδια και χειρότερα!! το μάζεψα όμως και αν εξαιρέσεις τα καρμπυρατέρ που με έχουν απελπίσει. να το πουλίσω δεν θέλω έχω ρίξει πολύ δουλειά και το μηχανάκι είναι πάλιο έχει πολύ μικρή αξία δεν αξίζει.... έτσι κι αλλιώς έχω το Ζ για πούλημα


159870