PDA

View Full Version : είμαι κορόιδο



sek
13/03/2009, 14:45
Είμαι κορόιδο γιατί. δέχομαι να πληρώνω το μικρό μπουκάλι νερό 50 λεπτά (τόσο κάνει και το μισό λίτρο βενζίνη) ενώ αγοράζεται 5-7 λεπτά (περίπου 1000% αισχροκέρδεια). Από 50 δραχμές (17 λεπτά) αυξήθηκε στις 170 δραχμές (50 λεπτά) με την αλλαγή του νομίσματος από δραχμή σε ευρώ και δεν πήρα χαμπάρι.


Είμαι κορόιδο γιατί. ενώ οι χώροι άθλησης θα έπρεπε να μου παρέχονται δωρεάν από το δήμο, δέχομαι να πληρώνω από 6 έως 12 ευρώ για να παίξω μία ώρα ποδόσφαιρο (από 80 έως 120 ευρώ ανά ώρα) στα περίφημα 5Χ5 όπου δεν υπάρχει χώρος και χρόνος για προθέρμανση και η κατάσταση του τάπητα είναι κατά κανόνα άθλια. Τουλάχιστον τα 5Χ5 έχουν κάνει πλούσιους και τους φυσιοθεραπευτές καθώς οι μισοί και πλέον πελάτες τους προέρχονται από εκεί (διαστρέμματα, ρήξη χιαστού, κάκωση μηνίσκου κλπ, εξαιτίας της ακαταλληλότητα ς του χλοοτάπητα).


Είμαι κορόιδο γιατί. δέχομαι να πληρώνω τον καφέ 3 και 4 ευρώ ενώ το κόστος του δεν υπερβαίνει τα 20 λεπτά (αισχροκέρδεια μέχρι και 2000 %). Κόβεται περίπου μία απόδειξη ανά τρεις καφέδες και σχεδόν πάντα οι υπάλληλοι κακοπληρώνονται και είναι ανασφάλιστοι. Μάλιστα οι ιδιοκτήτες και οι υπάλληλοι θεωρούν αυτονόητη τη συναίνεσή μας στη μη παροχή αποδείξεων σαν να κερδίζουμε κι εμείς από αυτή την ιστορία.


Είμαι κορόιδο γιατί. δέχομαι να πληρώνω το ποτό 6, 7, 8 ευρώ και βάλε, όσο περίπου κάνει το μπουκάλι στη χονδρική (1 μπουκάλι = 10-12 ποτά, αισχροκέρδεια από 500 % και πάνω). Και φυσικά πολύ συχνά τα ποτά είναι μπόμπες, σχεδόν ποτέ δεν κόβονται αποδείξεις και σχεδόν πάντα οι υπάλληλοι κακοπληρώνονται και είναι ανασφάλιστοι. Σε όλη την Ευρώπη η μπύρα κοστίζει 1 με 1,5 ευρώ και το ποτό 3 με 4. Εδώ το σαπουνόνερο που μας πουλάνε για μπύρα κοστίζει 5 με 6 ευρώ και η μπόμπα 7 με 8 (στα 8 ευρώ πωλείται συνήθως η σπέσιαλ μπόμπα). Και τα ενοίκια; Και η προστασία; Τα πρόστιμα; Αν δεν έβγαζε τέτοιο υπερκέρδος δε θα ήταν τόσο ψηλά τα ενοίκια, δε θα έρχονταν οι μπράβοι για προστασία, δε θα τους έριχναν απανωτά πρόστιμα από τους δήμους για να πάρουν κι αυτοί τη μίζα τους. Αλλά εγώ το κορόιδο φταίω που τα πληρώνω...


Είμαι κορόιδο γιατί. με έχουν πείσει ότι έτσι είναι τα πράγματα και τι να κάνουμε. (Ποιον βολεύει άραγε αυτή η νοοτροπία? ).

sek
13/03/2009, 14:46
Είμαι κορόιδο γιατί. δικαιούμαι δωρεάν παιδεία αλλά μετά το σχολείο αν δεν πάω στο φροντιστήριο δεν έχω ελπίδα να περάσω στο πανεπιστήμιο. Κοινώς, είμαι όλη την ημέρα στις αίθουσες για να μου διδάξουν αυτά που θα 'πρεπε να μου διδάσκουν σε μισή μέρα. Φυσικά με το αζημίωτο.


Είμαι κορόιδο γιατί. δέχομαι να πληρώνω διόδια για δρόμους που ευθύνονται για χιλιάδες ατυχήματα και εκατοντάδες νεκρούς.




Είμαι κορόιδο γιατί. δέχομαι να πληρώνω τους φόρους μου κανονικά ενώ ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΦΟΡΟΥΣ!!!. Μάλιστα μας έχουν πείσει ότι αυτός που φοροδιαφεύγει (δεν κόβει αποδείξεις, δεν πληρώνει φόρους με διάφορα λογιστικά κόλπα, κ.ο.κ.) είναι μάγκας, καθιστώντας μας συνένοχους σε μια πρακτική που ωφελεί μόνο τους πολύ (αλλά πολύ) πλούσιους.


Είμαι κορόιδο γιατί. δέχομαι να με βομβαρδίζουν με παραπλανητικά γκάλοπ του τύπου: Ποιον θεωρείτε καταλληλότερο πρωθυπουργό τον τάδε ή τον τάδε... Δηλαδή αν μας ρωτούσαν "Ποιον θεωρείτε καταλληλότερο πρωθυπουργό τον Χίτλερ ή τον Μάο;", τα αποτελέσματα θα έδειχναν ότι οι μισοί Έλληνες είναι ναζιστές και οι άλλοι μισοί μαοϊστές.


Είμαι κορόιδο γιατί. δέχομαι την πλύση εγκεφάλου από διάφορους βαλτούς (όπως Τράγκας, Πρετεντέρης, Χατζηνικολάου και λοιποί πανελίστες) οι οποίοι δήθεν παίρνουν το μέρος του κόσμου αλλά τελικά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο υπονομεύουν πάντα κάθε συλλογική κίνηση αντίδρασης (οι διαδηλωτές που κλείνουν τους δρόμους και ταλαιπωρούν τον κόσμο, οι σκουπιδιάρηδες που παίζουν με την υγεία μας, οι υπάλληλοι της ΔΕΗ που θέτουν σε κίνδυνο τις ζωές μας, κ.ο.κ.) και οι οποίοι σε όλα τα σκάνδαλα που γίνονται τόσα χρόνια είναι οι πρώτοι που βγαίνουν και λένε ότι "δε θα βγάλουμε άκρη". Αυτή είναι η δουλειά τους και την κάνουν πολύ καλά και όταν στήνουν φαγο πότια όλοι μαζί και γλεντάνε, μας χλευάζουν και μας αποκαλούν κορόιδα. Και έχουν δίκιο...



Είμαι κορόιδο γιατί. ενώ τόσα χρόνια το πρόβλημα με τα βιβλία του δημοτικού είναι ότι έχουν αντικατασταθεί με κακογραμμένα χαμηλότερου επιπέδου βιβλία, με παραπλανούσαν τόσο καιρό προκαλώντας σάλο με το βιβλίο ιστορίας της έκτης δημοτικού για να συγκαλύψουν την οργανωμένη υποβάθμιση της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.



Είμαι κορόιδο γιατί. στο σκάνδαλο Ζαχόπουλου (όπου το σκάνδαλο ήταν ότι ο εκλεκτός του πρωθυπουργού και της γυναίκας του ήταν διεφθαρμένος) με έπεισαν ότι το σκάνδαλο ήταν τι ανωμαλία έκρυβε το περιβόητο DVD.



Είμαι κορόιδο γιατί. στο σκάνδαλο με τις παράνομες απαλλαγές με έπεισαν ότι η προστασία προσωπικών δεδομένων είναι αυτή που έβαλε την υπόθεση στο αρχείο (για να μην αποκαλυφθούν τα ονόματα των γιων βουλευτών, υπουργών, εφοπλιστών, βιομηχάνων και λοιπών φραγκάτων που με ταρίφα περίπου 20.000 ευρώ εξαγόρασαν τη στρατιωτική τους θητεία). Κι εμείς τα κορόιδα στέλνουμε τα παιδιά μας στα σύνορα να ταλαιπωρούνται και να τινάζουν τα μυαλά τους στον αέρα για να προστατέψουμε τελικά τα συμφέροντα όλων αυτών που πατρίδα τους είναι μόνο το χρήμα.



Είμ αι κορόιδο γιατί. με έπεισαν ότι για να γίνει το παιδί μου καλύτερος μαθητής πρέπει να δίνει περισσότερες εξετάσεις στο γυμνάσιο και στο λύκειο. Φορτώνοντας με άγχος, πίεση και άσκοπη αποστήθιση τους μαθητές εναρμονίζουμε το σχολικό μας σύστημα με αυτό των ΗΠΑ και της Μεγάλης Βρετανίας όπου τα παιδιά όταν τελειώνουν το σχολείο δεν ξέρουν πού τους πάνε τα τέσσερα. (Στις ΗΠΑ μάλιστα αυξάνεται η τάση να μη στέλνουν οι γονείς τα παιδιά στο σχολείο και να τους κάνουν οι ίδιοι μάθημα στο σπίτι γιατί θεωρούν ότι το επίπεδο στα σχολεία είναι πολύ χαμηλό).



Είμαι κορόιδο γιατί. δίνω εξετάσεις στο Γυμνάσιο για να πάω στο Λύκειο (φροντιστήρια), στο Λύκειο για να περάσω στο Πανεπιστήμιο (εκεί να δεις φροντιστήρια), στο Πανεπιστήμιο για να πάρω πτυχίο (μέχρι πρότινος δωρεάν, με τον νόμο πλαίσιο θα τα σκάμε χοντρά), μετά δίνω εξετάσεις στον ΑΣΕΠ για να διοριστώ (άντε πάλι φροντιστήριο). Κοινώς προσπαθώ συνέχεια να αποδείξω στους δασκάλους μου κατά πόσον αυτοί είναι καλοί δάσκαλοι.



Είμαι κορόιδο γιατί. με έχουν πείσει ότι οι αιώνιοι φοιτητές επιβαρύνουν τα πανεπιστήμια ενώ στην πραγματικότητα αυτοί χάνουν όλα τους τα προνόμια μετά από περίπου 6 χρόνια φοίτησης (δηλαδή δωρεάν σίτιση, στέγαση, συγγράμματα και πάσο) και δεν είναι παρά ένας αριθμός σε έναν κατάλογο. Στην ουσία θέλουν μελλοντικά να έχουν τη δυνατότητα να αποβάλλουν από τις σχολές φοιτητές που δεν είναι αρκετά υπάκουοι, που αντιδρούν απέναντι σε συμφέροντα, που ανήκουν σε παρατάξεις που δρουν αντίθετα προς τις βλέψεις καθηγητών κλπ, δηλαδή να καταργήσουν το πολιτικό και ιδεολογικό άσυλο των σπουδαστών και το δικαίωμά τους να εκφράζονται και να πολιτεύονται ελεύθερα. Κοινώς θέλουν να καταλύσουν το φοιτητικό κίνημα που στην Ελλάδα και παγκοσμίως φαίνεται να είναι το μοναδικό κίνημα ικανό να ανατρέψει δικτατορικά και ολοκληρωτικά καθεστώτα.

sek
13/03/2009, 14:48
Είμαι κορόιδο γιατί. με έχουν πείσει, μέσα από χρόνια προπαγάνδα, ότι ο συνδικαλισμός (δηλαδή το μοναδικό μέσο των εργαζομένων να προστατεύουν και να διεκδικούν τα δ ικαιώματά τους) είναι κακό πράγμα και ότι οι συνδικαλιστές (δηλαδή αυτοί που έχουν εκλεγεί από τους συναδέλφους τους για να υπερασπίζονται τα δικαιώματά τους) είναι όλοι διεφθαρμένοι και αναξιόπιστοι. Λογικό πάντως να μας παρουσιάζουν έτσι τα πράγματα αφού κανένα αφεντικό δε θέλει να βλέπει ενωμένους τους υπαλλήλους του γιατί αν του ζητήσουν τα αυτονόητα (δηλαδή ασφάλιση, επιδόματα, οκτάωρο, υπερωρίες) δε θα μπορέσει να κτίσει την αυθαίρετη βίλα του ούτε να πάρει το κότερο που έχει βάλει στο μάτι.



Είμαι κορόιδο γιατί. δέχομαι να πληρώνω πανάκριβα το Ίντερνετ τη στιγμή που εδώ και χρόνια σε όλη την Ευρώπη (ακόμη και σε χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ) το Ίντερνετ είναι δωρεάν για όλους και χρεώνονται μόνο οι συνδέσεις πολύ υψηλών ταχυτήτων.



Είμαι κορόιδο γιατί. με έχουν πείσει ότι υπάρχει συναίνεση του κόσμου για την παρούσα κατάσταση. Κανείς δε μου λέει ότι γίνονται τουλάχιστον τρεις με τέσσερις διαδηλώσεις την εβδομάδα στο κέντρο της Αθήνας και όταν γίνονται απεργίες κανείς σχεδόν δεν αναφέρει τις διεκδικήσεις των απεργών παρά μόνο την ταλαιπωρία που θα προκαλέσει η απεργία. Η αποσιώπηση των διαδηλώσεων και η συγκάλυψη των αιτημάτων των απεργών αποκαλύπτει τον ρόλο ΟΛΩΝ των ΜΜΕ στο πολιτικό παιχνίδι και το μερίδιο της ευθύνης τους για τα προβλήματα του κόσμου σε αυτό τον τόπο.



Είμαι κορόιδο γιατί.δέχομαι αδιαμαρτύρητα να αισχροκερδούν οι βενζινοπώλες και το κράτος εις βάρος μου. Όλο το 2008 που ανέβαινε η τιμή του πετρελαίου παγκοσμίως η Ευρωπαϊκή Ένωση ρύθμιζε το ευρώ ώστε να μην επηρεάζεται από την κρίση και η τιμή του πετρελαίου στα ευρωπαϊκά κράτη-μέλη παρέμενε σταθερή. Μόνο στην Ελλάδα αυξανόταν η τιμή του ενώ συνεχίζουμε να πληρώνουμε χρυσάφι το πετρέλαιο ακόμα και τώρα που η τιμή του βαρελιού έχει πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα (κι εμείς εξακολουθούμε να πληρώνουμε τη βενζίνη 1 ευρώ το λίτρο).



Είμαι κορόιδο γιατί. όταν καιγόταν όλη η Ελλάδα από τους συνήθεις θερινούς εμπρησμούς των καταπατητών δασικών εκτάσεων με έπεισαν ότι τις φωτιές τις έβαλαν κάποιοι άρρωστοι πυρομανείς, κάποιος ασύμμετρος εχθρός, μέχρι και οι γνωστοί-άγνωστοι των Εξαρχείων.. Ούτε ένα χρόνο μετά γίνεται καταπάτηση των καμένων εκτάσεων τόσο στην Πελοπόννησο όσο και στην Πάρνηθα από αυτούς που όλοι υποψιαζόμασταν ότι κρύβονται πίσω από τους εμπρησμούς. (Τουριστικές εγκαταστάσεις στην Πελοπόννησο, το εξ αρχής παράνομο καζίνο στην Πάρνηθα επεκτείνεται, βίλες κτίζονται στην Πάρνηθα στη μέση του δάσους). Οι επιτροπές κατοίκων για την προστασία της Πάρνηθας που ανέβηκαν να διανυκτερεύσου ν για να εμποδίσουν τις εργασίες σε εργοτάξια που χτίζουν βίλες σε προστατευμένες περιοχές βρήκαν απέναντί τους κλούβες των ΜΑΤ... Ποιος να 'στειλε άραγε τα ΜΑΤ; Ο άρρωστος πυρομανής, η ασύμμετρη απειλή, ή κάποιος μπαχαλάκιας των Εξαρχείων; Εγώ αν και κορόιδο θα υποθέσω ότι τους έστειλε ο ιδιοκτήτης της βίλας.



Είμαι κορόιδο γιατί . νομίζω ότι αυτοί που μετακινούνται με ελικόπτερα και ιδιωτικά τζετ νοιάζονται για την κατάσταση που επικρατεί στους ελληνικούς δρόμους...



Είμαι κορόιδο γιατί. νομίζω ότι αυτοί που στέλνουν τα δικά τους παιδιά στα ιδιωτικά νοιάζονται για την κατάντια των δημόσιων σχολείων.



Είμαι κορόιδο γιατί. πιστεύω ότι θα τιμωρηθούν οι ένοχοι για τα ολιγοπώλια (καρτέλ) που μαστίζουν την οικονομία μας και πλήττουν κυρίως τα φτωχότερα στρώματα της κοινωνίας. Καρτέλ στο γάλα, καρτέλ στη βενζίνη, καρτέλ στα φρούτα, καρτέλ παντού. Τα αρχικά πρόστιμα μειώνονται συνήθως, οι τιμές παραμένουν υψηλές, ενώ στην πράξη δεν επιστρέφονται στους καταναλωτές τα χρήματα που έχουν χάσει (π.χ. με μια παρατεταμένη μείωση της τιμής του προϊόντος ώστε να αντισταθμιστού ν οι απώλειες που προκλήθηκαν).


Και ο κατάλογος αυτός μπορεί να συνεχίζεται για πάντα...



άστε μωρέ, μήπως είμαι κορόιδο γιατί.Μ0Υ ΑΞΙΖΕΙ?!?


:mad:

div400
13/03/2009, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sek
.............. άστε μωρέ, μήπως είμαι κορόιδο γιατί.Μ0Υ ΑΞΙΖΕΙ?!?
:mad:


είμαστε κορόιδα γιατί το επιλέξαμε και γιατί (πολύ φοβάμαι) ότι μας βολεύει, κυριολεκτικά και μεταφορικά, να είμαστε κορόιδα ....
:sad:

trelamenoss
13/03/2009, 16:55
hmaste koroida giati de shkonomaste na fygoume apo ayth th mpourdeloxwra kai na pame eksw na hsyxasoume apo to ka8e mlk pou mas trwei ta lefta...:mad:

Daemon
13/03/2009, 17:16
Μηπως ειμαστε κοροιδα γιατι το μονο που κανουμε ειναι να λεμε οτι ειμαστε κοροιδα :confused:

ilias s.m.
13/03/2009, 17:51
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ειμαστε κοροιδα.:mad: και πιστευω οτι καθενας εχει οτι του αξιζει..................μακαρι να κανω λαθος.:(

Allst@rf
13/03/2009, 17:53
και ολα αυτα τα ωραια (και σωστα) που λες καθε τεσσερα χρονια δεν τα σκεφτομαστε ,παρα παμε παλι και την ριχνουμε (τη ψηφο) σε αυτον που μας την φοραγε (την τσουτσου) επι μια τετραετια,γιατι βοηθησε καποτε τον παππου ,γιατι εβαλε το παιδι με ρουσφετι στο δημοσιο(for ever) κτλ...αντι να τους τραβηξουμε μια αποχη,παμε σαν τα βοδια...
V for Vendeta ...

alexxxcbr
13/03/2009, 19:14
:beer: :beer: :beer: :beer:

div400
13/03/2009, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
...αντι να τους τραβηξουμε μια αποχη,παμε σαν τα βοδια...
V for Vendeta ...


δώσε ένα καλό επιχείρημα για να ΜΗΝ ψηφίσω......

η αποχή (δηλ. απάθεια, απραξία, αδιαφορία) είναι ακριβώς αυτό που βολεύει ''εκείνους''...
με άλλα λόγια, αποχή=λευκή επιταγή στα χέρια του εκάστοτε πολιτικού! είναι σαν να λέμε '' Κάντε ότι θέλετε, ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ.

όχι φίλε μου δεν η αποχή η λύση. αρκεί απλά ο καθένας μας να ΜΗΝ ξαναψηφίσει εκείνους που ΔΕΝ έκαναν την δουλειά που τους ΑΝΑΘΕΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ!

όσο οι πολιτικοί ΞΕΡΟΥΝ ότι με 2-3 δημόσια έργα που θα τάξουν σε μερικούς, μερικές δεκάδες μίζες που θα πάρουν από επίσης μερικούς και με την υπόσχεση βολεμάτων και θέσεων σε πολλούς, θα είναι και πάλι στην εξουσία δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα σε αυτόν τον τόπο. και για αυτό δεν φταίνε οι πολιτικοί αλλά εμεις.:winka:


και για όσους χαρακτηρίζουν τον τόπο ως ''μπουρδελοχώρα'' κτλ (και προσπερνάω το γεγονός ότι με νευριάζουν αφάνταστα τέτοιου είδους χαρακτηρισμοί) έχουμε 3 επιλογές αγαπητοί μου:
α) την κάνουμε για αλλού και καλή μας τύχη
β) σταματάμε το κλαψομούνιασμα και λουζόμαστε το ''μπουρδέλο'' γιατί εμείς το κάναμε έτσι
ή
γ) κάνει ο καθένας ότι μπορεί και περνάει από το χέρι του (από την καθημερινή μας συμπεριφορά έως το πώς, ποιόν και γιατί ψηφίζουμε) για να γίνει η χώρα/κοινωνία/καθένας καλύτερη/ος.

apaleftos
13/03/2009, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sek
Και ο κατάλογος αυτός μπορεί να συνεχίζεται για πάντα...



άστε μωρέ, μήπως είμαι κορόιδο γιατί.Μ0Υ ΑΞΙΖΕΙ?!?


:mad:

Φίλε μου δυστυχώς δεν έχεις άδικο! Αν απλά το σκεφτείς θα πρέπει να κατηγορήσεις κάποιους "μεγάλους" για αυτή την κατάσταση.
Αν όμως το σκεφτείς λίγο καλύτερα ποιός έχει βολέψει όλους αυτούς τους μεγάλους?? Μήπως εμείς?? Τα κορόιδα??
Γιατί όλοι αυτοί οι "μεγάλοι" (υπουργοί, βουλευτές, μεγαλοεπιχειρηματίες και άλλοι...) είναι μέλος μιας κοινωνίας όπως όλοι εμείς.
Στην οποία κοινωνία υποτίθεται είμαστε όλοι ίσοι και πάνω από όλα έχουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.
Αυτοί έχουν σαν όπλο την θέση τους (την οποία εμείς τους την δίνουμε) ή την τσέπη τους... Εμείς έχουμε σαν όπλο την ψήφο μας... Και πίστεψε με αν καταλάβουμε τη δύναμη που έχει η ψήφος και αν μάθουμε να την χρησιμοποιούμε σωστά ίσως και να φτιάξουν τα πράγματα.

Maira
14/03/2009, 02:04
Καλά είναι να λέμε ότι είμαστε κορόιδα αλλά μήπως κάτι απ' όλα αυτά τα κάνουμε κι εμείς γιατί δεν μας έχει μείνει άλλη λύση???

Μήπως τελικά αυτή την νοοτροπία μας την εμφυτεύουν από το σχολείο????

Δάσκαλος "Παιδί μου μην κάνεις αποχή γιατί δεν θα σου βάλω βαθμο! Τι κι αν δεν έχει καλοριφέρ το σχολείο???"

Μάνα "Παιδί μου δε με νοιάζει τι θα κάνεις, θέλω να φέρνεις τους καλύτερους βαθμούς!"

Τι να κάνει το παιδί? Χάνει την ουσία! Δείτε την νεολαία που έρχεται! Clubing και ομορφιά!!! Και οι πιο μεγάλοι, μια δεκαετία μετά, έχουμε πίξει στο να τα βγάζουμε πέρα! Θέλουμε να αντιδράσουμε αλλά μόνοι μας δεν κάνουμε τίποτα! Οι ακόμα πιο μεγάλοι, είναι του δε βαριέσαι? Εμείς θα αλλάξουμε τον κόσμο?? Πάμε να δούμε κανα μωρό! Οι ακόμα πιο μεγάλοι πολέμισαν στον πόλεμο! Κι ακόμα κατεβαίνουν και διεκδικούν! Αλλά τι να κάνουν που έχουν μείνει μισοί λόγω ηλικίας????


Ναι είμαστε κορόιδα!

Γιατί συνεχίζουμε να κάνουμε όλα αυτά που μας πειράζουν! Δεν μαζευόμαστε σε σπίτια, να αδειάσουν οι καφετέριες! Δεν μαζευόμαστε σε αλάνες με φορητά ράδια να τα σπάμε με δικά μας ποτά! Γιατί δεν ζητάμε αποδείξεις μήπως μας που κακούς! Γιατί λέμε να κάνουμε μποικοτάζ και την προηγούμενη μέρα πάμε και αδειάζουμε super market- βενζινάδικα - κλπ. Γιατί δεν πάμε να βάλουμε χέρι στον δάσκαλο - καθηγητή που δεν μαθαίνει τίποτα στο παιδί μας! Δεν του κάνουμε μια αναφορά μήπως και δεν περάσει το μάθημα το παιδί. Δεν κάνουμε φασαρία κάθε φορά που είναι να περάσουμε τα διόδια γιατί βιαζόμαστε!

Καλά τα λέμε! Μήπως όμως τελικά δεν κάνουμε τίποτα για όλα αυτά???
Και ξέρουμε τι γίνεται! Γιατί συνεχίζεται να γίνεται? Σημαίνει πως κανένας δεν αντιδρά ή αν αντιδρούν είναι λίγοι!!!

Το θέμα είναι με τον τρόπο ζωής μας να αντιδρούμε καθημερινά!

:wave2:

harvester
14/03/2009, 04:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από trelamenoss
hmaste koroida giati de shkonomaste na fygoume apo ayth th mpourdeloxwra kai na pame eksw na hsyxasoume apo to ka8e mlk pou mas trwei ta lefta...:mad:
ενω εξω στα χαριζουν τα λεφτα:lol:
δεν ειδες ποσοι ελληνες κονομισαν εξω?:lol:

-40 χρονια φαγανε στην γερμανια για να φερουν μια μεταχειρισμενη μερσεντες και με το ζορι να χτισουν ενα σπιτι
-στην αυστραλια οι περισσοτεροι δεν εχουν ουτε τα εισητηρια για να ερθουν μια βολτα στην ελλαδα
-στην αμερικη 50 χρονια σε ενοικιο και μια συνταξη που εκει ειναι πεινας και φυσικα δεν εχουν ουτε εισητηρια να επιστρεψουν.


αντε τραβατε εξω λεμε ειναι καλυτερο το 16ωρο πλυσιμο πιατων 7 μερες την βδομαδα και η διαμονη στο δωματιακι πανω απο το εστιατοριο.:lol:

ή τραβατε στην αγγλια να γινετε γιατροι.3000 ευρω μισθος, 1500 ευρω το ενοικιο σε ενα διαρακι χειροτερο απο τις εστιες τις φοιτητικες +φορο στο κρατος+φαγητο+μετακινηση.

αντε λεμε ολοι εσας περιμενουν εξω :wave2:

Εχετλαίος
14/03/2009, 04:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
αντε λεμε ολοι εσας περιμενουν εξω

+984654654154654326542654264

avlihos
14/03/2009, 05:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δώσε ένα καλό επιχείρημα για να ΜΗΝ ψηφίσω......


Αν δεν μπορεί κάποιος να βρει ένα επιχείρημα για να μην ψηφίσει, τότε καλώς ας τα λουστεί. Εγώ δε θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια να παίρνω 800 για 7ημερο - 10ωρο και αυτοί 640 τη μέρα, δε θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια να με σκοτώνουν στους δρόμους που προπληρώνω και αυτοί να πηγαίνουν με ελικόπτερα, δε θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια όταν ο γείτονας έχει άρρωστο παιδί, αλλά επειδή δεν έχει τα ένσημα δεν δικαιούται το παιδί του νοσοκομειακή περίθαλψη...


η αποχή (δηλ. απάθεια, απραξία, αδιαφορία) είναι ακριβώς αυτό που βολεύει ''εκείνους''...
με άλλα λόγια, αποχή=λευκή επιταγή στα χέρια του εκάστοτε πολιτικού! είναι σαν να λέμε '' Κάντε ότι θέλετε, ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ.

Δεν είναι έτσι φίλε μου. Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΑΠΟΧΗ από τις εκλογές, δε σημαίνει απουσία πολιτικής λογικής. Νομίζεις ότι ο εκλογικός νόμος αλλάζει κάθε τόσο γιατί τους δίνουμε λευκή επιταγή=κάντε ότι θέλετε;


όχι φίλε μου δεν η αποχή η λύση. αρκεί απλά ο καθένας μας να ΜΗΝ ξαναψηφίσει εκείνους που ΔΕΝ έκαναν την δουλειά που τους ΑΝΑΘΕΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ!

Ναί φίλε μου, η αποχή ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ. Γιατί το πρόβλημα δεν είναι αυτοί, τελικά, αλλά εσύ-εγώ-εμείς που τους ΑΝΑΘΕΤΟΥΜΕ να κάνουν πράγματα. Διαμεσολαβεί ο τάδε βουλευτής του νομού για τη ζωή σου; Συγνώμη, αλλά εγώ είμαι αρκετά περήφανος, ώστε να με θεωρούν απλά έναν-δύο (εν δυνάμη 3, 4, 10) ψήφους, να μεσολαβούν για τη ζωή μου υπέρ κάποιων κουμπάρων τους και να παίζουν με τη παιδεία του παιδιού μου ή την υγεία της οικογένειάς μου. Και όλα αυτά για να μπορούν να γεύονται την γλύκα της εξουσίας και της ματαιοδοξίας τους.

:beer:

Maira
14/03/2009, 05:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από avlihos
Αν δεν μπορεί κάποιος να βρει ένα επιχείρημα για να μην ψηφίσει, τότε καλώς ας τα λουστεί. Εγώ δε θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια να παίρνω 800 για 7ημερο - 10ωρο και αυτοί 640 τη μέρα, δε θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια να με σκοτώνουν στους δρόμους που προπληρώνω και αυτοί να πηγαίνουν με ελικόπτερα, δε θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια όταν ο γείτονας έχει άρρωστο παιδί, αλλά επειδή δεν έχει τα ένσημα δεν δικαιούται το παιδί του νοσοκομειακή περίθαλψη...



Δεν είναι έτσι φίλε μου. Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΑΠΟΧΗ από τις εκλογές, δε σημαίνει απουσία πολιτικής λογικής. Νομίζεις ότι ο εκλογικός νόμος αλλάζει κάθε τόσο γιατί τους δίνουμε λευκή επιταγή=κάντε ότι θέλετε;


Ναί φίλε μου, η αποχή ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ. Γιατί το πρόβλημα δεν είναι αυτοί, τελικά, αλλά εσύ-εγώ-εμείς που τους ΑΝΑΘΕΤΟΥΜΕ να κάνουν πράγματα. Διαμεσολαβεί ο τάδε βουλευτής του νομού για τη ζωή σου; Συγνώμη, αλλά εγώ είμαι αρκετά περήφανος, ώστε να με θεωρούν απλά έναν-δύο (εν δυνάμη 3, 4, 10) ψήφους, να μεσολαβούν για τη ζωή μου υπέρ κάποιων κουμπάρων τους και να παίζουν με τη παιδεία του παιδιού μου ή την υγεία της οικογένειάς μου. Και όλα αυτά για να μπορούν να γεύονται την γλύκα της εξουσίας και της ματαιοδοξίας τους.

:beer:

Και γιατί να ψηφίσουμε αυτούς? Υπάρχουν μικρά μικρά κόμματα που δεν θα βγουν αλλά μπορούμε να διαμαρτυριθούμε μέσω αυτών! Το να μένουμε αμέτοχοι μας κάνει συνένοχους αφού τελικά αφήνουμε άλλους να αποφασίζουν για μας!

Δεν πιστεύω πως η αποχή είναι λύση! Είναι μάλλον αποποίηση ευθυνών! "Δεν ψήφισα, δεν έχω ευθύνη!" Δεν είναι λογική αυτή! Τόσα άλλα κόμματα υπάρχουν! Για να δούμε τι θα συμβεί αν δεν βγει αυτοδύναμη κυβέρνηση με 8 κόμματα να παίζουν μέσα στη βουλή!

Δυστυχώς αυτό το σύστημα έχουμε και πρέπει να παλέψουμε με βάση τη λειτουργία αυτού του συστήματος! Απλά πρέπει να ψάξουμε να βρούμε τον καλύτερο τρόπο διαμαρτυρίας και όχι το να νίπτουμε τας χείρας μας και να λέμε ότι δεν συμμετέχουμε! Είναι σα να λέμε πως επειδή οι δρόμοι, οι οδηγοί, ο κοκ, κλπ. είναι χάλια δεν οδηγάμε!!!!

:wave2:

avlihos
14/03/2009, 05:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira

[...]
Είναι μάλλον αποποίηση ευθυνών! "Δεν ψήφισα, δεν έχω ευθύνη!"
[...]
:wave2:

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ δεν σημαίνει ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΥΘΥΝΗ. Το αντίθετο μάλιστα. Γι' αυτό λέω για ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΑΠΟΧΗ. Όσο για τα μικρά κόμματα, εφ' όσον υπάρχουν και λειτουργούν εντός της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας, σημαίνει ότι αποδέχονται τη διαμεσολάβηση. Και δυστυχώς οι αντοχές των κομμάτων επαφείονται στην αντοχή των ανθρώπων του κόμματος ώστε ν' αντισταθούν στη διάβρωση που προκαλεί η εξουσία που σου παρέχει το ίδιο το σύστημα. Και αλήθεια, πιστεύεις ότι θα αφήσουν να βγουν 8 ( :eyepop: ) κόμματα; Κοίτα τον εκλογικό νόμο και θα καταλάβεις τί λέω...

:beer:

Maira
14/03/2009, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από avlihos
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ δεν σημαίνει ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΥΘΥΝΗ. Το αντίθετο μάλιστα. Γι' αυτό λέω για ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΑΠΟΧΗ. Όσο για τα μικρά κόμματα, εφ' όσον υπάρχουν και λειτουργούν εντός της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας, σημαίνει ότι αποδέχονται τη διαμεσολάβηση. Και δυστυχώς οι αντοχές των κομμάτων επαφείονται στην αντοχή των ανθρώπων του κόμματος ώστε ν' αντισταθούν στη διάβρωση που προκαλεί η εξουσία που σου παρέχει το ίδιο το σύστημα. Και αλήθεια, πιστεύεις ότι θα αφήσουν να βγουν 8 ( :eyepop: ) κόμματα; Κοίτα τον εκλογικό νόμο και θα καταλάβεις τί λέω...

:beer:



Απέχω συνειδητά τι σημαίνει??? Ότι απέχω!!! Απέχω απ' όλα! Δεν θέλω να ξέρω, δε θέλω να συμμετέχω, δε συμφωνώ με όλα αυτά και κάθομαι σε μία γωνία και γίνομαι παρατηρητής! Γιατί από τη στιγμή που δεν συμμετείχα δεν έχω και δικαίωμα να διαμαρτυρηθώ! Απλά τα πράγματα! Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λένε!!!!

Και τελικά καλό είναι να έχουμε άποψη και όχι να απέχουμε! Αυτό σημαίνει η αποχή! Απέχω!!!!


:wave2:

div400
14/03/2009, 05:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από avlihos
Αν δεν μπορεί κάποιος να βρει ένα επιχείρημα για να μην ψηφίσει, τότε καλώς ας τα λουστεί. Εγώ δε θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια να παίρνω 800 για 7ημερο - 10ωρο και αυτοί 640 τη μέρα, δε θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια να με σκοτώνουν στους δρόμους που προπληρώνω και αυτοί να πηγαίνουν με ελικόπτερα, δε θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια όταν ο γείτονας έχει άρρωστο παιδί, αλλά επειδή δεν έχει τα ένσημα δεν δικαιούται το παιδί του νοσοκομειακή περίθαλψη...

Εξήγησε μου σε παρακαλώ πως η αποχή από την διαδικασία επιλογής κυβέρνησης θα λύσει τα (υπαρκτά) προβλήματα που αναφέρεις? Πως δηλ. πιστεύεις ότι θα λυθούν αυτά αν δεν στηρίξεις με την ψήφο σου τον πολιτικό φορέα που πιστεύεις ότι μπορεί να τα λύσει?
(αν υπάρχει κάποιος πολιτικός φορέας που εσύ θεωρείς ότι μπορεί...αν δεν υπάρχει τότε επιβάλλεται ακόμα περισσότερο η ενεργή συμμετοχή σου....)
Και επίσης εξήγησε μου πως ακριβώς ''δεν μένεις με σταυρωμένα τα χέρια'' όταν δεν απορρίπτεις εκείνους που θεωρείς υπαίτιους για την σημερινή κατάσταση, ψηφίζοντας κάποιον άλλον.


Αρχικά δημιουργήθηκε από avlihos
Δεν είναι έτσι φίλε μου. Η ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΑΠΟΧΗ από τις εκλογές, δε σημαίνει απουσία πολιτικής λογικής. Νομίζεις ότι ο εκλογικός νόμος αλλάζει κάθε τόσο γιατί τους δίνουμε λευκή επιταγή=κάντε ότι θέλετε;

Δεν είπα οτι η αποχή σημαίνει απουσία πολιτικής λογικής. Απλά σημαίνει η αυτή η πολιτική λογική δεν βοηθάει ή οτι μένει ανέκφραστη/ανενεργή.
Επίσης μετά από τόσες αλλαγές στους εκλογικούς νόμους δεν εχω δει να διαφοροποιείτε το πολιτικό σκηνικό στην χώρα, άρα πως ακριβώς έχει λειτουργήσει ευεργετικά η αποχή?


Αρχικά δημιουργήθηκε από avlihos
Ναί φίλε μου, η αποχή ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ. Γιατί το πρόβλημα δεν είναι αυτοί, τελικά, αλλά εσύ-εγώ-εμείς που τους ΑΝΑΘΕΤΟΥΜΕ να κάνουν πράγματα. Διαμεσολαβεί ο τάδε βουλευτής του νομού για τη ζωή σου; Συγνώμη, αλλά εγώ είμαι αρκετά περήφανος, ώστε να με θεωρούν απλά έναν-δύο (εν δυνάμη 3, 4, 10) ψήφους, να μεσολαβούν για τη ζωή μου υπέρ κάποιων κουμπάρων τους και να παίζουν με τη παιδεία του παιδιού μου ή την υγεία της οικογένειάς μου. Και όλα αυτά για να μπορούν να γεύονται την γλύκα της εξουσίας και της ματαιοδοξίας τους. :beer:

Και πάλι σε ρωτάω: Πως ακριβώς είναι καλό να απέχεις και να αφήνεις τους υπόλοιπους να επιλέγουν και να αναθέτουν την διακυβέρνηση σε πρόσωπα τα οποία ΕΣΥ δεν εγκρίνεις? Δεν έχει λογική αυτό.
Καλά κάνεις και είσαι υπερήφανος για τον εαυτό σου. Τους βουλευτές όμως δεν τους βάζουμε στην βουλή για να μεσολαβούν για εμάς προσωπικά αλλά για να εφαρμόζουν νόμους και πολιτικές που θα είναι ευεργετικές για το σύνολο της κοινωνίας/χώρας,στην θεωρία αυτό τουλχ. Το ότι στην πραγματικότητα συμβαίνει το αντίθετο υπαίτιοι είμαστε εμείς! Και αυτό λέω ουσιαστικά και από το πρώτο μήνυμά μου: Αν δεν αλλάξουμε εμείς και ο τρόπους που ψηφίζουμε (ή που δεν ψηφίζουμε) δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα!
Τώρα, αν θεωρείς ότι το παρόν πολιτικό σύστημα δεν σε εκφράζει και πιστεύεις ότι πρέπει να αλλάξει και πάλι υπάρχει το ερώτημα πως θεωρείς ότι συμβάλει σε αυτό η αποχή σου???
Θεωρείς ότι οι πολιτικοί λαμβάνουν υπόψιν τους (με τον τρόπο που πιστεύεις εσύ) την ''δυσαρέσκιά'' σου όπως αυτή εκφράζεται με την απουσία σου από τις κάλπες? Μάλλον όχι! Και το αποδεικνύει το γεγονός ότι κάθε τρεις και λίγο αλλάζει ο εκλογικό νόμος έτσι ώστε παρόλο την αποχή των πολιτών να μείνει ίδιο το σκηνικό!


:wave2:

avlihos
14/03/2009, 06:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Απέχω συνειδητά τι σημαίνει??? Ότι απέχω!!! Απέχω απ' όλα! Δεν θέλω να ξέρω, δε θέλω να συμμετέχω, δε συμφωνώ με όλα αυτά και κάθομαι σε μία γωνία και γίνομαι παρατηρητής! Γιατί από τη στιγμή που δεν συμμετείχα δεν έχω και δικαίωμα να διαμαρτυρηθώ! Απλά τα πράγματα! Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια λένε!!!!

Και τελικά καλό είναι να έχουμε άποψη και όχι να απέχουμε! Αυτό σημαίνει η αποχή! Απέχω!!!!


:wave2:
Κατηγορηματικά όχι! Απέχω συνειδητά, δεν σημαίνει ότι απέχω απ'όλα και δε θέλω να συμμετέχω. Σημαίνει ότι οι αρνήσεις σου δημιουργούν κάτι δημιουργικό. Και είναι αλληλένδετο πάντα με τη συνείδηση και τη συμμετοχή. Το συμπέρασμα ""από τη στιγμή που δεν συμμετείχα δεν έχω και δικαίωμα να διαμαρτυρηθώ!"" δεν με βρίσκει σύμφωνο. Όλοι έχουν δικαίωμα διαμαρτυρίας είτε ψηφίζουν είτε όχι. Απλά πρέπει να γνωρίζει ο καθένας ότι οι προσωπικές επιλογές έχουν και το ανάλογο κόστος. Δλδ δεν γίνεται να ψηφίζεις απλά για να μην βγεί ο τάδε παπάρας ένα άλλο κόμμα (από αντίδραση και μόνο) και στη πρώτη στραβή του πρώτου κόμματος να βρίζεις! Θα πρέπει να σκεφτείς ότι ψηφίζοντας έστω και το μικρό που λέμε, υποστηρίζεις και δίνεις πνοή σε ένα υπάρχον σάπιο σύστημα, που ΔΕΝ διαλεξες να λειτουργεί έτσι...

:wave2:

avlihos
14/03/2009, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
Εξήγησε μου σε παρακαλώ πως η αποχή από την διαδικασία επιλογής κυβέρνησης θα λύσει τα (υπαρκτά) προβλήματα που αναφέρεις? Πως δηλ. πιστεύεις ότι θα λυθούν αυτά αν δεν στηρίξεις με την ψήφο σου τον πολιτικό φορέα που πιστεύεις ότι μπορεί να τα λύσει?
(αν υπάρχει κάποιος πολιτικός φορέας που εσύ θεωρείς ότι μπορεί...αν δεν υπάρχει τότε επιβάλλεται ακόμα περισσότερο η ενεργή συμμετοχή σου....)
Και επίσης εξήγησε μου πως ακριβώς ''δεν μένεις με σταυρωμένα τα χέρια'' όταν δεν απορρίπτεις εκείνους που θεωρείς υπαίτιους για την σημερινή κατάσταση, ψηφίζοντας κάποιον άλλον.


Μια καλή αρχή είναι τα συμβούλια-συνελεύσεις-μαζώξεις-πες τα όπως θες, της γειτονιάς. Από κει και πάνω π.χ. σε δημοτικό-περιφερειακό-πανελλαδικό επίπεδο, υπάρχουν λύσεις. Συνομοσπονδίες π.χ..
Η συμμετοχή είναι να νοιάζεσαι και να ενεργείς. Δεν είναι κάτι μονότονο αλλά κάτι πολυμορφικό. Πιστεύω ότι μέσα από τη συνδιαμόρφωση και όχι τη συνδιαλλαγή, υπάρχουν οι λύσεις.


Δεν είπα οτι η αποχή σημαίνει απουσία πολιτικής λογικής. Απλά σημαίνει η αυτή η πολιτική λογική δεν βοηθάει ή οτι μένει ανέκφραστη/ανενεργή.
Επίσης μετά από τόσες αλλαγές στους εκλογικούς νόμους δεν εχω δει να διαφοροποιείτε το πολιτικό σκηνικό στην χώρα, άρα πως ακριβώς έχει λειτουργήσει ευεργετικά η αποχή?

Όταν λέω αποχή εννοώ προφανώς μεγάλη σε ποσοστό. Όχι 8 ή 12%. Και έτσι όπως το ανέφερα ίσως είναι λίγο δυσνόητο. Αποχή με ταυτόχρονη συμμετοχή στη γειτονιά, στο δήμο είναι το σωστό. Και βέβαια συμφωνώ ότι η στείρα αποχή είναι "φτου μακριά από μας".



Και πάλι σε ρωτάω: Πως ακριβώς είναι καλό να απέχεις και να αφήνεις τους υπόλοιπους να επιλέγουν και να αναθέτουν την διακυβέρνηση σε πρόσωπα τα οποία ΕΣΥ δεν εγκρίνεις? Δεν έχει λογική αυτό.

Αν εσύ δραστηροποιείσαι συνεχόμενα και είσαι ενεργός, τότε δεν περιμένεις από κανέναν που απλά ψηφίζει μια στα τέσσερα χρόνια να διαμορφώσει κάτι. Συνδιαμορφώνεις εσύ που απέχεις από τις εκλογές με την καθημερινή τριβή και την ενεργή συμμετοχή σου.


Καλά κάνεις και είσαι υπερήφανος για τον εαυτό σου. Τους βουλευτές όμως δεν τους βάζουμε στην βουλή για να μεσολαβούν για εμάς προσωπικά αλλά για να εφαρμόζουν νόμους και πολιτικές που θα είναι ευεργετικές για το σύνολο της κοινωνίας/χώρας,στην θεωρία αυτό τουλχ. Το ότι στην πραγματικότητα συμβαίνει το αντίθετο υπαίτιοι είμαστε εμείς! Και αυτό λέω ουσιαστικά και από το πρώτο μήνυμά μου: Αν δεν αλλάξουμε εμείς και ο τρόπους που ψηφίζουμε (ή που δεν ψηφίζουμε) δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα!
Τώρα, αν θεωρείς ότι το παρόν πολιτικό σύστημα δεν σε εκφράζει και πιστεύεις ότι πρέπει να αλλάξει και πάλι υπάρχει το ερώτημα πως θεωρείς ότι συμβάλει σε αυτό η αποχή σου???

Ακριβώς όπως το λες το εννοώ "Αν δεν αλλάξουμε εμείς και ο τρόπους που ψηφίζουμε (ή που δεν ψηφίζουμε) δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα!" ΕΜΕΙΣ είμαστε το ενεργό υποκείμενο. Αν ΔΕΝ ψηφίζεις, αλλά στα 4 χρόνια κοιτάς μόνο την πάρτη σου, τότε είσαι στη ίδια μοίρα με αυτό που ψηφίζει αλλά πάλι κοιτά την πάρτη του. Δλδ 4 χρόνια αποχή αλλά 1 μέρα ενεργός. Επειδή υπάρχει λοιπόν η επιλογή, εγώ διαλέγω ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ τη αποχή και την ταυτόχρονη συμμετοχή, όχι για μια μέρα αλλά για την υπόλοιπη (υπέροχη θέλω να πιστεύω :D ) ζωή μου.


Θεωρείς ότι οι πολιτικοί λαμβάνουν υπόψιν τους (με τον τρόπο που πιστεύεις εσύ) την ''δυσαρέσκιά'' σου όπως αυτή εκφράζεται με την απουσία σου από τις κάλπες? Μάλλον όχι! Και το αποδεικνύει το γεγονός ότι κάθε τρεις και λίγο αλλάζει ο εκλογικό νόμος έτσι ώστε παρόλο την αποχή των πολιτών να μείνει ίδιο το σκηνικό!



:wave2:
Φυσικά και λαμβάνουν υπόψη τους την αποχή. Τσάμπα κυνηγάνε τους αναποφάσιστους; Βέβαια αν ο αναποφάσιστος περάσει στην αποχή, τότε ενεργοποιείται ο εκλογικός νόμος. Αλλά πρόσεξε. Όχι για το καλό των πολιτών, αλλά για την ανάθεση της εξουσίας και το διαμερισμό της.

notakos600
14/03/2009, 07:09
Για να τολμήσουνε όλα αυτά τα εκατομμύρια ψηφοφόροι να κάνουν αποχή και θα σας πως εγώ αν είναι ή όχι πολιτική στάση.
Φυσικά και η αποχή είναι πολιτική στάση, όσο για τα μικρότερα κόμματα, το μάθαμε το παραμύθι. Δεκανίκια των 2 μεγάλων είναι που με κάθε ευκαιρία θα δώσουν τις ψήφους σας σ' αυτούς που καταδικάζετε ψηφίζοντάς τα.


Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τπτ είχε πει ο Καζατζάκης, που να ήξερε πως έγραφε για ραγιάδες, γιατί ο ραγιάς δεν γεννιέται, γίνεται, ξυπνάτε ωρέ.

LOUKILOUK
14/03/2009, 07:20
Το φοβεροτερο απο ολα οσα αναφερθηκαν ειναι οτι τελικα ολοι μας συμφωνουμε οτι ειμαστε κοροιδα και ακομα χειροτερα, νομιζω, οτι οποιον και αν ρωτησουμε το ιδιο θα πει...τελικα ποιοι ειναι το 80% που αλλαζει στην εξουσια τα 2 κομματα ?
Ρε σεις τι ψηφισατε στις τελευταιες εκλογες? θυμαστε? ειστε ικανοποιημενοι απο αυτους που ψηφησατε? θα τους ξαναψηφισετε? γιατι αν δουμε ξανα να μεζευουν το 80% τοτε καποιοι λενε παπατζες και φωναζουν για να μην τους ξεφωνισουν... :winka:
Συμφωνω στα περισσοτερα που αναφερθηκαν εδω μεσα απλα τονιζω το γεγονος οτι ειναι παραδοξο και σχημα οξυμορο να συμφωνουμε ολοι και τελικα να συμβαινουν τα ιδια και τα ιδια... Για το θεμα της αποχης απο τις εκλογες παλιοτερα ημουν καθετος οτι η αποχη ειναι συνενοχη αλλα τωρα πια δεν ειμαι σιγουρος, ισως μια μαζικη, και μονο μαζικη, αποχη να βοηθουσε, δεν ξερω σιγουρα.
Αν θελετε μια προταση (που την εχω ξανακανει καπου εδω μεσα) ειναι η εξης...
Ας σταματησουμε την συναλλαγη με τα κεντρα εξουσιας και την πελατιακη σχεση μαζι τους (ρουσφετια, λαδωματα, φακελακια, βισματα) ετσι ωστε να μην εχουμε κανεναν μαλακα, βεζυρη πολιτικαντη, κομματαρχη, κοτζαμπαση να μας εκμεταλευετε, ας σταματησουμε να ειμαστε ραγιαδες, οσφιοκαμτες, χατζιαβατηδες, ρουφιανοι και εφιαλτες μαζι και τοτε ισως ολα παρουν μια αλλη τροπη...αλλα θελει τσαμπουκα και τολμη το θεμα και οπως παντα ο ενας κρυβεται πισω απο τον αλλον και περιμενει απο τους αλλους να κανουν την αρχη, να μπουν μπροσταρηδες και μετα θα ερθει και αυτος...
Αν δεν αντισταθουμε και μεινουμε κοτες περιμενοντας απο αλλους να μας σωσουν τοτε μια ζωη θα μας πηδανε κανονικα οι πασαδες για να αγιασουμε...
ΑΑΑ και τωρα που ειπα για αντισταση... αντισταση δεν ειναι να βγω και να τα σπασω και μετα να παω σπιτι μου και να περιμενω απο τον μπαμπα να με ταισει και να βαλει στο δημοσιο να βολευτω και εγω... αντισταση ειναι να τολμησω, να βγω μπροστα φορα παρτιδα και να διεκδικησω πραγματα οχι να κανω κλεφτοπολεμο χωρις ταυτοτητα και να γινομαι χαρτι και επιχειρημα στο στομα της εξουσιας για μεγαλυτερη αστυνομευση και κρατικη τρομοκρατια...
Κατανοω την οργη και τον θυμο αλλα το ανταρτικο και το πλιατσικο δεν ειναι η λυση.
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΛΩΝ ΜΑΣ!!! :winka:
γεια χαρα μαγκες :beer: :wave2:

LOUKILOUK
14/03/2009, 07:22
νοτακο τωρα σε διαβασα...πριν εγραφα...ησουν μεσα στο μυαλο μου ή το αναποδο φιλε

notakos600
14/03/2009, 07:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
νοτακο τωρα σε διαβασα...πριν εγραφα...ησουν μεσα στο μυαλο μου ή το αναποδο φιλε


Φίλε μου η αλήθεια είναι στο μυαλό όλων όσων μπορούν να την δουν και η ταύτιση απόψεων σημαίνει αυτό ακριβώς, πως κοιτούν προς το ίδιο παράθυρο, αυτό της αλήθειας.
:beer: :beer: :beer:

notakos600
14/03/2009, 07:47
Για όποιον έχει όρεξη για διάβασμα του προτείνω ''Τα σταφύλια της οργής''.
Πιο επίκαιρο από ποτέ, σαν να γράφτηκε σήμερα. :beer: :beer:

vangelis 64
14/03/2009, 07:56
Δεν υπάρχει πολιτικός που να ακολούθησε αυτόν το δρόμο,'εχοντας στο μυαλό του το κοινό καλό.ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως το έκαναν ΜΟΝΟ από προσωπικές φιλοδοξίες και συμφέρον.
Άρα,υποθέτοντας ότι με την ψήφο μου εκλέγεται ένα μικρό κόμμα,δίνω στον "μικρό" το δικαίωμα να με πηδήξει,όπως με πηδάνε 35 χρόνια τώρα οι δύο μεγάλοι.
Και μάλιστα αυτός θα έχει και πολλή "όρεξη"σαν πρωτάρης :lol:

Την αποχή την θεωρώ κι εγώ σαν ΤΗΝ λύση και όχι μόνο κάθε τέσσερα χρόνια αλλά και καθημερινά.
Ακριβαίνει η βεζίνη,τα είδη πρώτης ανάγκης(και όχι μόνο),οι φόροι σε παράλογα ύψη....
Ταυτόχρονα μικραίνουν οι μισθοί,το ωράριο έχει ξεφύγει,οι συντάξεις δεν φτάνουν για τσιγάρα,το ΕΣΥ δεν υπάρχει....και κατεβαίνω στούς δρόμους να κάνω διαδήλωση;
Να σπάσω,να κάψω,να κλείσω την κυκλοφορία και το βράδυ να κάτσω να δω ειδήσεις;
Αυτό γίνεται τόσα χρόνια και τίποτα,φυσικά,δεν έχει αλλάξει.
Αν,για τούς ίδιους λόγους,κάτσουν όλοι σπίτι τους για δυο τρείς μέρες...δεν θ' αρχίσουν κάποια χοντρά και τρυφερά κωλαράκια να συσπώνται μέχρι παροξυσμού;
Αν στίς προεκλογικές ομιλίες δεν υπάρχει κάτω κανένας να βαράει παλαμάκια,αν η τηλεθέαση πάει στο μηδέν,αν οι καταμετρηθέντες ψήφοι αντιστοιχούν στίς οικογένειες τών κομματόσκυλων....δεν είναι αυτά ενδείξεις συνειδητοποίησης;
avlihos και notakos600 :a10:

LOUKILOUK
14/03/2009, 08:24
Οκ αποχη...
θα συμφωνησω μεχρι εδω...
μετα τι?
εδω ειναι το προβλημα μου...τους το δωσαμε και καταβαν(λεμε τωρα...) μετα ρε μαγκες τι προτεινεται...σοβαρα ρωταω, δεν διαφωνω επι της ουσιας, προσπαθω να καταλαβω ομως τι θα γινει και πως...
ευχαριστω
:wave2:

div400
14/03/2009, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από avlihos
Μια καλή αρχή είναι τα συμβούλια-συνελεύσεις-μαζώξεις-πες τα όπως θες, της γειτονιάς. Από κει και πάνω π.χ. σε δημοτικό-περιφερειακό-πανελλαδικό επίπεδο, υπάρχουν λύσεις. Συνομοσπονδίες π.χ..
Η συμμετοχή είναι να νοιάζεσαι και να ενεργείς. Δεν είναι κάτι μονότονο αλλά κάτι πολυμορφικό. Πιστεύω ότι μέσα από τη συνδιαμόρφωση και όχι τη συνδιαλλαγή, υπάρχουν οι λύσεις.

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω...:look:
Προτείνεις την ενεργή συμμετοχή/δράση σε τοπικό επίπεδο αλλά την ταυτόχρονη αποχή από την εθνικού επιπέδου δράση? Δεν μπορώ να καταλάβω πως συνδυάζονται αυτά...
Το άτομο που ενεργεί και συμμετέχει σε θέματα της γειτονιάς,του δήμου, της περιφέρειας του, θεωρώ αυτονόητο ότι θα είναι ενεργός ΚΑΙ σε εθνικό επίπεδο!
Επιπλέον, επιλέγουμε κυβέρνηση όχι για να λύσει θέματα γειτονιάς ή του δήμου μας, αλλά για τα θέματα που εκ τον πραγμάτων έχουν εθνική εμβέλεια (πχ εξωτερική πολιτική, παιδεία, υγεία) και τα οποία δυστυχώς (κατά την άποψη μου) δεν είναι δυνατόν να λυθούν από μια ''λαϊκή'' συνέλευση στα Μυκονιάτικα Περιστερίου...



Αρχικά δημιουργήθηκε από avlihos
Όταν λέω αποχή εννοώ προφανώς μεγάλη σε ποσοστό. Όχι 8 ή 12%. Και έτσι όπως το ανέφερα ίσως είναι λίγο δυσνόητο. Αποχή με ταυτόχρονη συμμετοχή στη γειτονιά, στο δήμο είναι το σωστό. Και βέβαια συμφωνώ ότι η στείρα αποχή είναι "φτου μακριά από μας".

Και πάλι, όπως αντιλαμβάνομαι τον εκλογικό νόμο (μπορεί να κάνω και λάθος..), με αποχή ακόμα και στο 80% θα ψηφιστεί κυβέρνηση από το υπόλοιπο 20%...τι θα αλλάξει? Τίποτα. Αντιθέτως πιστεύω ότι θα ακόμα χειρότερα το παραπάνω σενάριο...



Αρχικά δημιουργήθηκε από avlihos
Αν εσύ δραστηροποιείσαι συνεχόμενα και είσαι ενεργός, τότε δεν περιμένεις από κανέναν που απλά ψηφίζει μια στα τέσσερα χρόνια να διαμορφώσει κάτι. Συνδιαμορφώνεις εσύ που απέχεις από τις εκλογές με την καθημερινή τριβή και την ενεργή συμμετοχή σου.

Ακριβώς όπως το λες το εννοώ "Αν δεν αλλάξουμε εμείς και ο τρόπους που ψηφίζουμε (ή που δεν ψηφίζουμε) δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα!" ΕΜΕΙΣ είμαστε το ενεργό υποκείμενο. Αν ΔΕΝ ψηφίζεις, αλλά στα 4 χρόνια κοιτάς μόνο την πάρτη σου, τότε είσαι στη ίδια μοίρα με αυτό που ψηφίζει αλλά πάλι κοιτά την πάρτη του. Δλδ 4 χρόνια αποχή αλλά 1 μέρα ενεργός. Επειδή υπάρχει λοιπόν η επιλογή, εγώ διαλέγω ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ τη αποχή και την ταυτόχρονη συμμετοχή, όχι για μια μέρα αλλά για την υπόλοιπη (υπέροχη θέλω να πιστεύω :D ) ζωή μου.

Εννοείτε ότι το να πηγαίνεις απλά ανά 4 χρόνια να ρίχνεις ένα χαρτάκι σε μια κάλπη είναι απλή χαζομάρα!!! Αυτό ακριβώς λέω! (και μάλλον συμφωνούμε τελικά). Σαφώς και η καθημερινή δράση και η αλλαγή νοοτροπίας σε καθημερινά θέματα θα έχει αντίκτυπο αργά η γρήγορα και στα ''μεγάλα'' θέματα. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να απέχεις και να συμμετέχεις ταυτόχρονα, Αντιφατικά μου ακούγεται αυτό και κατά την άποψή μου είναι.
Ενεργός πολίτης σημαίνει ότι συμμετέχει και είναι ενεργός σε όλα τα επίπεδα διακυβέρνησης και όχι μόνο στον άμεσο μικρόκοσμό του.



Αρχικά δημιουργήθηκε από avlihos
Φυσικά και λαμβάνουν υπόψη τους την αποχή. Τσάμπα κυνηγάνε τους αναποφάσιστους; Βέβαια αν ο αναποφάσιστος περάσει στην αποχή, τότε ενεργοποιείται ο εκλογικός νόμος. Αλλά πρόσεξε. Όχι για το καλό των πολιτών, αλλά για την ανάθεση της εξουσίας και το διαμερισμό της.

Μα δεν μιλάμε για τους αναποφάσιστους! Αυτοί θα συμμετάσχουν έστω και λανθασμένα.
Μιλάμε για εκείνους που είτε συνειδητά είτε από απλό ωχαδερφισμό ΔΕΝ συμμετέχουν καθόλου!
Οι μεν πρώτοι δεν ''εκπροσωπούνται'' και δεν ερμηνεύεται καν η απόρριψη τους ως πολιτική στάση, οι δε δεύτεροι απλά λούζονται την απραξία τους και γκρινιάζουν...όλοι όμως δεν είναι πάρα ένας στατιστικός αριθμός!

TROOPER
14/03/2009, 08:33
δε μπαινω καν στη διαδικασια να το συζητησω

:wave2:

Akatanomastos
14/03/2009, 08:42
η αποχη δεν ειναι λυση
γιατι οι νομοι ειναι φτιαγμενοι για να βγαζουν κυβερνησεις με 30+ %
και οσο παει θα μικραινει αυτο

πραγματικα δεν καταλαβαινω την νεα ΜΟΔΑ, του δεν ψηφιζω..
δηλαδη σε πηδανε που σε πηδανε, εσυ το παιζεις και ανωτερος και δεν προσπαθεις ΚΑΝ να φυλαξεις τον ποπο σου..
Λες και ζεις σε αλλη χωρα..

αν λοιπον θες να κανεις κατι για την χωρα σου (και τον ποπο σου) ΨΗΦΙΣΕ

Allst@rf
14/03/2009, 08:43
δεν υπαρχει smilie για το αυτομουτζωμα...

Allst@rf
14/03/2009, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
η αποχη δεν ειναι λυση
γιατι οι νομοι ειναι φτιαγμενοι για να βγαζουν κυβερνησεις με 30+ %
και οσο παει θα μικραινει αυτο

πραγματικα δεν καταλαβαινω την νεα ΜΟΔΑ, του δεν ψηφιζω..
δηλαδη σε πηδανε που σε πηδανε, εσυ το παιζεις και ανωτερος και δεν προσπαθεις ΚΑΝ να φυλαξεις τον ποπο σου..
Λες και ζεις σε αλλη χωρα..

αν λοιπον θες να κανεις κατι για την χωρα σου (και τον ποπο σου) ΨΗΦΙΣΕ

ναι ψηφιστε...
στην ελλαδα μετα την απελευθερωση απο τους ναζι,δεν ακους αλλα ονοματα παρα τα γνωστα τρια,τεσσερα.
ολες αυτες οι οικογενειες που κυβερνανε την ελλαδα.καποτε μας βαλαν και σκοτωθηκαμε και αυτοι ειχαν παει "διακοπας" στα ξενα.οι ιδιοι ειναι που λεγαν στους αγγλους "περαστε ελευθερα,οι δρομοι ανοιχτοι και τα σκυλια δεμενα".οι ιδιοι που στην κατοχη φοραγαν κουκουλες και "διναν" στεγνα τους παπουδες μας στους φονιαδες των λαων(αμερικανοι?:lol: ).
και αν πεις για τα μικρα κομματα.
τους πραγματικους μαχητες που πολεμουσαν με τον λαο για τον λαο,τους εφαγαν εκ των εσω,γιατι δεν εξυπηρετουσαν τα συμφεροντα των δικων τους ζωνων επιρροης.
ψηφιστε...
οι αρχαιοι ελληνες ηταν μαλακες που οστρακιζαν αυτους που πιστευαν οτι ειχαν περισσοτερη εξουσια απο οσο πρεπει...

Akatanomastos
14/03/2009, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf

οι αρχαιοι ελληνες ηταν μαλακες που οστρακιζαν αυτους που πιστευαν οτι ειχαν περισσοτερη εξουσια απο οσο πρεπει...

και αυτοι ομως ψηφιζαν:winka:

div400
14/03/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δε μπαινω καν στη διαδικασια να το συζητησω

:wave2:

παρόλα αυτά όμως η άποψή σου με ( μας ?) ενδιαφέρει!

(και μόνο που θα εμπλουτίσω το ''λεξιλόγιο'' μου φτάνει...:lol: )

:wave2:

div400
14/03/2009, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ναι ψηφιστε...
στην ελλαδα μετα την απελευθερωση απο τους ναζι,δεν ακους αλλα ονοματα παρα τα γνωστα τρια,τεσσερα.
ολες αυτες οι οικογενειες που κυβερνανε την ελλαδα.καποτε μας βαλαν και σκοτωθηκαμε και αυτοι ειχαν παει "διακοπας" στα ξενα.οι ιδιοι ειναι που λεγαν στους αγγλους "περαστε ελευθερα,οι δρομοι ανοιχτοι και τα σκυλια δεμενα".οι ιδιοι που στην κατοχη φοραγαν κουκουλες και "διναν" στεγνα τους παπουδες μας στους φονιαδες των λαων(αμερικανοι?:lol: ).
και αν πεις για τα μικρα κομματα.
τους πραγματικους μαχητες που πολεμουσαν με τον λαο για τον λαο,τους εφαγαν εκ των εσω,γιατι δεν εξυπηρετουσαν τα συμφεροντα των δικων τους ζωνων επιρροης.
ψηφιστε...
οι αρχαιοι ελληνες ηταν μαλακες που οστρακιζαν αυτους που πιστευαν οτι ειχαν περισσοτερη εξουσια απο οσο πρεπει...

δηλ. δεν υπάρχουν άλλοι προς επιλογή εκτός των 3-4 γνωστών τζακιών?
το ότι δεν υπάρχει κανείς που θεωρούμε άξιος να μας εκπροσωπήσει/διακυβερνήσει είναι λόγος να αδιαφορήσουμε και να αφήσουμε τα πράγματα στο έλεος του όποιου?

αντίθετα για όλα όσα περιγράφεις (και έχεις δίκαιο) θεωρώ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να γίνουμε πιο ενεργοί. ο καθένας με όποιον τρόπο πιστεύει ότι είναι πιο κατάλληλος. ο ένας θα ψηφίσει, ο άλλος θα επιχειρήσει να ψηφιστεί (:winka: ) και ο τρίτος θα αντιδράσει με όπιον τρόπο αντέχει ή επιβάλει η συνείδησή του. κανείς όμως δεν θα απέχει....

tai
14/03/2009, 09:33
:rolleyes: Εμενα τώρα γιατί η αποχή μου κάνει κατι σαν....
"με πηδάς άσχημα και εγω σου κρατάω μούτρα"?

θελω να εχω το δικαίωμα της επιλογής,

ακόμα και αν σε βιασμό ειχα επιλογή, θα διάλεγα τον πιο "τρυφερό"

ΑΡΑ?

ας αλλοιώνουμε ΟΣΟ μπορούμε αυτο που ΔΕΝ μας αρέσει
ας μην βγαίνουμε έξω απο το γίγνεστε,

εως ότου φτιάξουμε (ΕΜΕΙΣ) μια καλύτερη κοινωνία

:wave2:

TROOPER
14/03/2009, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
παρόλα αυτά όμως η άποψή σου με ( μας ?) ενδιαφέρει!

(και μόνο που θα εμπλουτίσω το ''λεξιλόγιο'' μου φτάνει...:lol: )

:wave2:

ναι μωρε δημητρη.λες και δε ξερεις την αποψη μου.

υ.γ.μαθηματα στο λεξιλογιο κανω κατ οικον οποτε κανονισε και ερχομαι αβαδιστα στο χωρο σου :rotflmao:

Maira
14/03/2009, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δε μπαινω καν στη διαδικασια να το συζητησω

:wave2:



Εμ βέβαια, με μαλιά, παπί, ξέρουμε τις απόψεις σου φιλαράκι!!!!
















:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Maira
14/03/2009, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
:rolleyes: Εμενα τώρα γιατί η αποχή μου κάνει κατι σαν....
"με πηδάς άσχημα και εγω σου κρατάω μούτρα"?

θελω να εχω το δικαίωμα της επιλογής,

ακόμα και αν σε βιασμό ειχα επιλογή, θα διάλεγα τον πιο "τρυφερό"

ΑΡΑ?

ας αλλοιώνουμε ΟΣΟ μπορούμε αυτο που ΔΕΝ μας αρέσει
ας μην βγαίνουμε έξω απο το γίγνεστε,

εως ότου φτιάξουμε (ΕΜΕΙΣ) μια καλύτερη κοινωνία

:wave2:



Για να μην σου πω πως είναι λίγο σαν το " γκολ εσεις? Σέντρα εμείς!"



Μαζί σου!

:wave2:

LsKostas
14/03/2009, 17:12
ή τραβατε στην αγγλια να γινετε γιατροι.3000 ευρω μισθος, 1500 ευρω το ενοικιο σε ενα διαρακι χειροτερο απο τις εστιες τις φοιτητικες +φορο στο κρατος+φαγητο+μετακινηση.



Εμπειρια ανεκτιμητη,πραγματικα αληθινες συνθηκες δουλειάς ,το ενοικιο οχι τοσο ψηλα οσο ειπες μετακινησεις ακριβες αλλα Αγγλια δεν ειναι μονο το Λονδινο...

μισθος ικανοποιητικος
συγκρινε τον με το απολυτο 0 EURO ανειδικευτου Ιατρου στην Ελλαδα (ΝΤΡΟΠΗ - ΝΤΡΟΠΗΗΗΗΗΗΗΗΗ ) και τελιωνει το παραμυθι.

Τι να λεμε τωρα...


Γιατροι Ελληνες στο εξωτερικο =η Ελλαδα που διωχνει τα καλυτερα της παιδια ...

Allst@rf
15/03/2009, 04:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
:rolleyes: Εμενα τώρα γιατί η αποχή μου κάνει κατι σαν....
"με πηδάς άσχημα και εγω σου κρατάω μούτρα"?

θελω να εχω το δικαίωμα της επιλογής,

ακόμα και αν σε βιασμό ειχα επιλογή, θα διάλεγα τον πιο "τρυφερό"

ΑΡΑ?

ας αλλοιώνουμε ΟΣΟ μπορούμε αυτο που ΔΕΝ μας αρέσει
ας μην βγαίνουμε έξω απο το γίγνεστε,

εως ότου φτιάξουμε (ΕΜΕΙΣ) μια καλύτερη κοινωνία

:wave2:

καλημερα.το ζητημα φιλε μου ειναι οτι δεν μας πηδανε μονο,μας πηδανε και με την συγκαταθεση ολον αυτον που τους ψηφιζουν καθε τεσσερα χρονια.καθε τοσο αλλαζουν των εκλογικο νομο προς ωφελος τους για να μας εχουν στο χερι.
και κατι αλλο...

τι εννοεις εως οτου φτιαξουμε (ΕΜΕΙΣ) μια καλυτερη κοινωνια?
ολοι αυτοι που ψηφιζουμε ,ειναι,κατα την αποψη μου,κατ΄έικονα και ομοιωση δικη μας.
οταν στο τοπο κυριαρχει η λαμογια,τοτε εχουμε αυτο που μας αξιζει(και ψηφιζουμε!:beer: )!

TROOPER
15/03/2009, 06:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Εμ βέβαια, με μαλιά, παπί, ξέρουμε τις απόψεις σου φιλαράκι!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

δλδ αμα κουρευτω και παρω αμαξι αλλαω και αποψεις ως δια μαγειας ?

κατι μου λεει οτι πρεπει να παρεις μηχανη (αν αφησεις και μουσι θα ειναι ακομα καλυτερα) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stefanos
15/03/2009, 06:32
Η αποχή είναι η μεγαλύτερη απόδειξη του δεν έχω άποψη
δεν ξέρω τι θέλω
δεν ξέρω τι μου φταίει
και ωχ αδερφέ δεν ασχολούμαι.
Ολοι είναι αρνητικοί και κατηγορουν τους πάντες και τα πάντα
αλλά
Κανένας δεν ασχολείται ακόμα και για να ενημερωθεί για ένα πρόβλημά του.
Μόνο όλοι γκρινιάζουν περνάμε σε ένα κλισέ του τύπου "κρεμάστε τους στην Ομόνια" και μετά τέλος.
Τι περιμέντε να κάνουν οι πολιτικοί και τα κόματα απέναντι απο ένα λαό σαν εμάς που δεν ασχολείτε ούτε με τα βασικά του προβλήματα?

kostas_1100gs
15/03/2009, 06:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δώσε ένα καλό επιχείρημα για να ΜΗΝ ψηφίσω......

η αποχή (δηλ. απάθεια, απραξία, αδιαφορία) είναι ακριβώς αυτό που βολεύει ''εκείνους''...
με άλλα λόγια, αποχή=λευκή επιταγή στα χέρια του εκάστοτε πολιτικού! είναι σαν να λέμε '' Κάντε ότι θέλετε, ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ.

όχι φίλε μου δεν η αποχή η λύση. αρκεί απλά ο καθένας μας να ΜΗΝ ξαναψηφίσει εκείνους που ΔΕΝ έκαναν την δουλειά που τους ΑΝΑΘΕΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ!

όσο οι πολιτικοί ΞΕΡΟΥΝ ότι με 2-3 δημόσια έργα που θα τάξουν σε μερικούς, μερικές δεκάδες μίζες που θα πάρουν από επίσης μερικούς και με την υπόσχεση βολεμάτων και θέσεων σε πολλούς, θα είναι και πάλι στην εξουσία δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα σε αυτόν τον τόπο. και για αυτό δεν φταίνε οι πολιτικοί αλλά εμεις.:winka:


και για όσους χαρακτηρίζουν τον τόπο ως ''μπουρδελοχώρα'' κτλ (και προσπερνάω το γεγονός ότι με νευριάζουν αφάνταστα τέτοιου είδους χαρακτηρισμοί) έχουμε 3 επιλογές αγαπητοί μου:
α) την κάνουμε για αλλού και καλή μας τύχη
β) σταματάμε το κλαψομούνιασμα και λουζόμαστε το ''μπουρδέλο'' γιατί εμείς το κάναμε έτσι
ή
γ) κάνει ο καθένας ότι μπορεί και περνάει από το χέρι του (από την καθημερινή μας συμπεριφορά έως το πώς, ποιόν και γιατί ψηφίζουμε) για να γίνει η χώρα/κοινωνία/καθένας καλύτερη/ος.
Θα συμφωνήσω απόλυτα.
Έχεις απόλυτο δίκιο.

SVX
15/03/2009, 06:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δηλ. δεν υπάρχουν άλλοι προς επιλογή εκτός των 3-4 γνωστών τζακιών?
το ότι δεν υπάρχει κανείς που θεωρούμε άξιος να μας εκπροσωπήσει/διακυβερνήσει είναι λόγος να αδιαφορήσουμε και να αφήσουμε τα πράγματα στο έλεος του όποιου?




:rolleyes: ισως...... ΙΣΩΣ.... αν ενας απο τους καλους παπαδες ερχοταν στην εξουσια να μας κανει χωρα δυνατη Ξανα.... και απο οικονομικα κατέουν...καα απο πολιτικη (π#υστια και μαλαγανια ειναι εκπαιδευμενοι...)


απλα ο λαος ειναι προκατειλημενος και εχει "κλειδωσει" οτι ολοι οι παππαδες ειναι ιδιοι :sad:


158266

MitsosNaked
15/03/2009, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δηλ. δεν υπάρχουν άλλοι προς επιλογή εκτός των 3-4 γνωστών τζακιών?
το ότι δεν υπάρχει κανείς που θεωρούμε άξιος να μας εκπροσωπήσει/διακυβερνήσει είναι λόγος να αδιαφορήσουμε και να αφήσουμε τα πράγματα στο έλεος του όποιου?

αντίθετα για όλα όσα περιγράφεις (και έχεις δίκαιο) θεωρώ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να γίνουμε πιο ενεργοί. ο καθένας με όποιον τρόπο πιστεύει ότι είναι πιο κατάλληλος. ο ένας θα ψηφίσει, ο άλλος θα επιχειρήσει να ψηφιστεί (:winka: ) και ο τρίτος θα αντιδράσει με όπιον τρόπο αντέχει ή επιβάλει η συνείδησή του. κανείς όμως δεν θα απέχει....

+675

castoras
15/03/2009, 08:20
Με κάποιο τρόπο πρέπει να διώξουμε όοοολους τους κάφρους που έχουν κατασκηνώσει μέσα στη Βουλή και ζουν εις βάρος μας.Αυτό το 'κτήριο' ανήκει σε όλους εμάς και το εκμεταλεύονται 300 ανίκανα λιγούρια που μας πίνουν το αίμα με κάθε απόφασή τους.Ένοικοι είσαστε ρε και η ώρα της έξωσης σας από το λαό πλησιάζει:a29: :a39: :a29:

tai
15/03/2009, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
καλημερα.τ

τι εννοεις εως οτου φτιαξουμε (ΕΜΕΙΣ) μια καλυτερη κοινωνια
!

γεια σου

αυτοι που βγαζουμε,
"εμεις" ειμαστε
αυτοι που κανουν αυτα,
ειναι "εμεις"

αν θελουμε κατι να αλλάξει.


πρεπει ΠΡΩΤΑ να αλλάξουμε ΕΜΕΙΣ

:wave2:

ntinopoulos
15/03/2009, 10:07
ζουμε σε μια χωρα στην οποια ΤΙΠΟΤΑ δε λειτουργει σωστα!και δυστυχως αυτο δεν προκειται να αλλαξει γιατι απο τον ελληνα λειπουν δυο πολυ σημαντικα χαρακτηριστικα,η παιδεια και η συνειδηση!
μονο οταν καποιος εχει παραστασεις απο αλλες χωρες μπορει να συνειδητοποιησει το μεγεθος του προβληματος!!! :sad:

OzZzZzY
15/03/2009, 10:33
Λετε για ρουσφετια, μιζες, για εκμαυλισμο των ψηφοφορων. Και το φαινομενο διαιωνιζεται και θα συνεχιζεται. Να σας πω ενα παραδειγμα για να καταλαβετε?

Ας ξεκινησουμε απ' τις σχολες και τα Πανεπιστημια. Παω περυσι να γραφτω στη σχολη που περασα. Για οσους ξερουν απο Θεσσαλονικη θα καταλαβουν. Απο την Καμαρα, μεχρι και τα Πανεπιστημια (πλατεια Χημειου και γυρω γυρω) ανα 50 μετρα υπηρχαν φοιτητητες-μελη ΔΑΠ, ΠΑΣΠ που σε ρωτουσαν σε ποια σχολη εισαι και αν εισαι πρωτοετης και σε εστελναν στον επομενο και στον επομενο και στον επομενο (για να μην τους φυγεις στο δρομο και σε παρει καμια αλλη παραταξη :hypnotize: ) και φτανοντας στη σχολη σε περιμεναν τα "καμαρια", που σου λεγαν να σε βοηθησουν στην εγγραφη, σου διναν το τηλεφωνο τους να πατε για κανα καφε αφου ησουν καινουργιος, σου ελεγαν πως
-ΕΜΕΙΣ εχουμε τις καλυτερες σημειωσεις
-ΕΜΕΙΣ κανουμε τα καλυτερα παρτυ
-ΕΜΕΙΣ κανουμε πιο πολλα κερασματα σε club και σε μπουζουκια και αλλα πολλα "προνομια".
Αν θυμοταν σου ελεγε κανεις οτι "Α εμεις υπερασπιζομαστε και το καλο και το δικιο του φοιτητη".



Αυτοι οι φοιτητες ειναι οι μελλοντικοι αρχηγοι και μελοι των κομματικων νεολαιων (ΟΝΝΕΔ, ΠΑΣΟΚ, ΚΝΕ, ΣΥΡΙΖΑ κλπ) που οσοι καταφερουν και δικτυωθουν θα τους δουμε και υποψηφιους βουλευτες.

Και θα παω εγω να τους χτυπησω την πορτα και να τους ζητησω δουλεια ή αλλη εξυπηρετηση? Αυτος που με εγλυφε και με επαιρνε να παμε για καφε ή κερασμα?

Ολα αυτα για να δειτε απο που ξεκιναει το ρουσφετι και η μιζα και πως σιγα σιγα την δεχομαστε...

avlihos
15/03/2009, 12:41
Σε όλους φαίνεται περίεργο πως γίνεται ν' απέχεις και παράλληλα να συμμετέχεις. ΑΠΕΧΩ από τις εκλογές και ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ στη καθημερινή ζωή που γεννάει από πολιτική μέχρι αγάπη. Εχουμε συνδέσει τη συμμετοχή με τις εκλογές και αυτό μας κάνει λειψούς σε παιδεία. Θα δώσω ένα παράδειγμα που ζω, από μακριά αλλά λόγω συγγενικών σχέσεων γνωρίζω πράγματα.

Το πάρκο λοιπόν στη χαριλάου τρικούπη. Εκεί άνθρωποι που ψηφίζουν και άνθρωποι που δεν ψηφίζουν (και οι μεν και οι δε συνειδητά) αποφάσισαν να κάνουν ένα εγκατελειμμένο πάρκινκ πάρκο. Δουλεύοντας όλοι μαζί για κάτι κοινό που θα ανήκει σε όλους (ναι, ακόμα και σε μένα που θα πηγαίνω μια φορά το χρόνο με το παιδί μου και δε ζω καν στην αθήνα) καταφέρνουν να κάνουν κάτι που η ίδια η πολιτεία τους το αρνείται για πολλούς και διαφορετικούς λόγους, με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους: ΕΝΑ ΠΑΡΚΟ με πράσινο στο τσιμέντο του κέντρου της αθήνας.

Κάπως έτσι υλοποιείται η αποχή (από τις εκλογές μόνο) και η συμμετοχή σε όλα τα υπόλοιπα που σε αφορούν. Αυτό με διαβαθμίσεις φτάνει μέχρι και σε επίπεδο πολιτείας. Η εξωτερική πολιτική π.χ. σε έναν τέτοιο σύστημα απλά δεν θα υπάρχει, αφού τα σύνορα θα πάψουν να υπάρχουν με τη μορφή που γνωρίζουμε. Βέβαια αυτό θέλει δουλειά και συνείδηση που δυστυχώς αποκτιέται μόνο με την καθημερινή τριβή και τη θέληση να μη ζεις σαν ραγιάς.

Δυστυχώς όλοι αυτοί που κυβερνάνε τόσα χρόνια (αυτά τα 4-5 ονόματα) έχουν τέτοιες πλάτες και είναι τόσοι πολλοί αυτοί από πίσω τους που προσκυνάνε και φιλάνε τις κατουρημένες ποδιές τους που η φράση "υπάρχει αιδώς" απλά δεν υφίσταται. Πείτε μου αν έχω λάθος ότι η Ντόρα ή ο Γιωργάκης ή ο νυν προεδρος δημοκρατίας παπούλιας (όλοι τους υπ.Εξ.), δεν έχουν τέτοιες διασυνδέσεις, τόσο ισχυρές και καλοδεμένες, ώστε να ασκούν εξωτερική πολιτική. Φυσικά και έχουν. Δεν γίνετε αλλιώς.

Και κάπως έτσι, με όλα αυτά, εγώ-εμείς πρέπει να πιστέψουμε ότι θα δουλέψουν όλοι αυτοί για το κοινό καλό; Δυστυχώς οι αυταπάτες, μας τελείωσαν. Προτιμώ λοιπόν τη μέθοδο του πάρκου παρά τη μέθοδο της κάλπης.:beer:

(και η μέθοδος των τριών βέβαια (2+1κατά προτίμηση) καλά δουλεύει μερικές φορές :sun: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

edit:για να μην παρεξηγηθώ: 2 ρετσίνα + 1 κοκα

idi
15/03/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sek
Είμαι κορόιδο γιατί.


για ολα φταιει το κρατος, οι παππουδες, τα ρουσφετια, τα φακελακια, οι 300, ο προεδρος, ο γγ, ο αλλος, οι αποπανω, οι απο εκει ή οι απο εδω (αναλογα απο που βρισκομαι τη καθε στιγμη) η κακη τυχη, ο κακος καιρος κτλ κτλ :wacko:


εγω δε φταιω ποτε, ενταξυ!??!!



ΝΟΤ:look:

idi
15/03/2009, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δώσε ένα καλό επιχείρημα για να ΜΗΝ ψηφίσω......

η αποχή (δηλ. απάθεια, απραξία, αδιαφορία) είναι ακριβώς αυτό που βολεύει ''εκείνους''...
με άλλα λόγια, αποχή=λευκή επιταγή στα χέρια του εκάστοτε πολιτικού! είναι σαν να λέμε '' Κάντε ότι θέλετε, ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ.

όχι φίλε μου δεν η αποχή η λύση. αρκεί απλά ο καθένας μας να ΜΗΝ ξαναψηφίσει εκείνους που ΔΕΝ έκαναν την δουλειά που τους ΑΝΑΘΕΣΑΜΕ ΕΜΕΙΣ!

όσο οι πολιτικοί ΞΕΡΟΥΝ ότι με 2-3 δημόσια έργα που θα τάξουν σε μερικούς, μερικές δεκάδες μίζες που θα πάρουν από επίσης μερικούς και με την υπόσχεση βολεμάτων και θέσεων σε πολλούς, θα είναι και πάλι στην εξουσία δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα σε αυτόν τον τόπο. και για αυτό δεν φταίνε οι πολιτικοί αλλά εμεις.:winka:


και για όσους χαρακτηρίζουν τον τόπο ως ''μπουρδελοχώρα'' κτλ (και προσπερνάω το γεγονός ότι με νευριάζουν αφάνταστα τέτοιου είδους χαρακτηρισμοί) έχουμε 3 επιλογές αγαπητοί μου:
α) την κάνουμε για αλλού και καλή μας τύχη
β) σταματάμε το κλαψομούνιασμα και λουζόμαστε το ''μπουρδέλο'' γιατί εμείς το κάναμε έτσι
ή
γ) κάνει ο καθένας ότι μπορεί και περνάει από το χέρι του (από την καθημερινή μας συμπεριφορά έως το πώς, ποιόν και γιατί ψηφίζουμε) για να γίνει η χώρα/κοινωνία/καθένας καλύτερη/ος.


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Maira
15/03/2009, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
δλδ αμα κουρευτω και παρω αμαξι αλλαω και αποψεις ως δια μαγειας ?

κατι μου λεει οτι πρεπει να παρεις μηχανη (αν αφησεις και μουσι θα ειναι ακομα καλυτερα) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Μηχανή θα πάρω αλλά μούσι δεν αφήνω!!!!


Θέλω να μην με καταλαβαίνουν!!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LOUKILOUK
16/03/2009, 05:28
Μπραβο ρε μαγκες, τελικα συμφωνουμε οτι φταιμε εμεις για αυτους που μας κυβερνανε, φταιει ο ωχαδελφισμος μας και η ελλειψη παιδειας και κουλτουρας, φταιει που ειμαστε παρτακηδες και βολεψακηδες, οσφυοκαμτες και ραγιαδες...ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ λοιπον...το ειπαμε, το ξαναπαμε, το εμπεδωσαμε...θα κανουμε κατι ή θα περιμενουμε απο τις "μεγαλες δυναμεις" να μας σωσουν, αν θελουν και μπορουν, και βρουν χρονο και εχουν ορεξη, και συμφωνουν, και το θυμηθουν, Ή ΜΗΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΜΑΣ?:winka:
Αν δεν κανουμε εμεις κατι για μας, μην περιμενουμε απο κανενα κατι...κανεις δεν θα ερθει να μας σωσει πρεπει εμεις να κανουμε κατι για να σωθουμε...

υ.γ.1 tai, idi, ozzzzy, :beer:
υ.γ.2 Εισται σιγουροι οτι η ψηφος απο μονη της δηλωνει συμμετοχη στα κοινα ενω η αποχη δηλωνει αδιαφορια? ξαναλεω οτι και εγω παλιοτερα πιστευα αποχη=συννενοχη αλλα τελικα ειναι ετσι σιγουρα?
υ.γ.3 πως ειναι τελικα δυνατον να συμφωνουμε ολοι κατα βαση οτι μας πινουν το αιμα "τζακια" κομματοσκυλα, λαμογια, και τελικα να αυτο να συνεχιζεται και να επιβαλεται μεσα απο δημοκρατικες διαδικασιες (εκλογες)? μηπως τελικα δεν εχουμε την παιδεια να διαχειριστουμε την δημοκρατια μας? μηπως πρεπει να θυμηθουμε (ή να διαβασουμε για οσους δεν...) λιγο τον Πλατωνα και την Πολιτεια του
γεια χαρα μαγκες και καλο μας διαβασμα:wave2: