PDA

View Full Version : περιοδική αλλαγή λαδιών εμπρός πιρουνιού



vaggg
15/03/2009, 03:51
έχει κανείς καμιά άποψη; είναι τόοοοσο δύσκολο;
Καλημέρα.

stefanos
15/03/2009, 05:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaggg
έχει κανείς καμιά άποψη; είναι τόοοοσο δύσκολο;
Καλημέρα.

Δύσκολο οχι αλλά παίρνει πολύ ώρα και πρέπει να έχεις manual για την μηχανή σου.

lamoun
15/03/2009, 06:04
Δύσκολο δεν είναι.

Εξαρτάτε το μηχανάκι (τα πιρούνια βασικά)

1. Άν έχει βίδα αποστράγγισης την ανοίγεις, ανοίγεις και την τάπα από πάνω, και περιμένεις. Σφίγγεις βίδα και βάσει manual γεμίζεις όσο λάδι θέλει. (άν λέει σε cc διευκολύνει πολύ το θέμα*)

2. Άν δεν έχει βίδα αποστράγγισης, θα πρέπει είτε να βγάλεις το πιρούνι και να το αναποδογυρίσεις, είτε να ρουφήξεις το λάδι με ένα λαστιχάκι (το τελευταίο δε το έχω κάνει ποτέ, ας πουν οι γνώστες άν ενδείκνυται)

* Άν δε λέει cc θα δίνει στάθμη λαδιού.
Κανονικά πρέπει να βγάλεις τα πιρούνια από το μηχανάκι, (για να είναι κάθετα) να αφαιρέσεις το ελατήριο, να το "συμπιέσεις" πλήρως το πιρούνι. και να μετρήσεις την στάθμη του λαδιού.

Μπορείς να γλιτώσεις το ξεμοντάρισμα του πιρουνιού και να παίξεις περίπου στη σωστή στάθμη, ή με πουστιά ακριβώς, αλλά δεν είναι της παρούσης.

stefanos
15/03/2009, 06:15
Πρέπει να είσαι σίγουρος πάντως οτι η βίδα που ξεβιδώνεις είναι της αποστράγγισης και οχι η απόσβεση επαναφοράς :p

camen
16/03/2009, 03:59
Eχω μια απορια.Αν αλλαξουμε το ιξωδες του λαδιου δλδ απο 10αρακι βαλουμε 20αρακι ο απαιτουμενος ογκος θα ειναι ο ιδιος:confused:

stefanos
16/03/2009, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eχω μια απορια.Αν αλλαξουμε το ιξωδες του λαδιου δλδ απο 10αρακι βαλουμε 20αρακι ο απαιτουμενος ογκος θα ειναι ο ιδιος:confused:

Αλλη παράμετρος η μία άλλη η άλλη.
Η μια αφορά τις αποσβέσεις που μεγαλώνουν ανάλογα με το ιξώδες και η άλλη αφορά τον όγκο του αέρα που λειτουργεί σαν ελατήριο.

camen
16/03/2009, 05:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αλλη παράμετρος η μία άλλη η άλλη.
Η μια αφορά τις αποσβέσεις που μεγαλώνουν ανάλογα με το ιξώδες και η άλλη αφορά τον όγκο του αέρα που λειτουργεί σαν ελατήριο.
Aρα μπορω να πειραματιστω και με το ιξωδες αλλα και με το ποσο λαδι θα βαλω?!
Αν βαλω μεγαλυτερο ιξωδες χωρις να μεταβαλλω τον ογκο τι αλλαζει?
Εγω ας πουμε θελω το μπροστινο μου να μην βυθιζεται τοσο πολυ στα αποτομα φρεναρισματα.Τι πρεπει να κανω?

MikeG
16/03/2009, 05:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Εγω ας πουμε θελω το μπροστινο μου να μην βυθιζεται τοσο πολυ στα αποτομα φρεναρισματα.Τι πρεπει να κανω?

Θα βάλεις την ίδια ποσότητα που έχει τώρα, αλλά με μεγαλύτερο ιξώδες. πχ 10 SAE:wave2:

camen
16/03/2009, 05:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα βάλεις την ίδια ποσότητα που έχει τώρα, αλλά με μεγαλύτερο ιξώδες. πχ 10 SAE:wave2:
Ωραια με καλυψες σε αυτο.
Αν τωρα βαλω και μεγαλυτερο ιξωδες αλλα μεταβαλω και την ποσοτητα?!Δλδ τι αλλαζει αν βαλω περισσοτερο ή λιγοτερο?!

MikeG
16/03/2009, 05:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ωραια με καλυψες σε αυτο.
Αν τωρα βαλω και μεγαλυτερο ιξωδες αλλα μεταβαλω και την ποσοτητα?!Δλδ τι αλλαζει αν βαλω περισσοτερο ή λιγοτερο?!

Σου έδωσε σαφή απάντηση ο Stefanos. Δεν είμαι σε θέση να το τεκμηριώσω σωστά οπότε καλύτερα να μη σε μπερδέψω:winka:

SeNNinhA
16/03/2009, 05:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα βάλεις την ίδια ποσότητα που έχει τώρα, αλλά με μεγαλύτερο ιξώδες. πχ 10 SAE:wave2:

Δεν συμφωνώ.

Το πόσο θα βυθιστεί μια ανάρτηση σε μια ανωμαλία καθορίζεται από την σκληρότητα του ελατηρίου.

Το αμορτισέρ καθορίζει το πόσο γρήγορα ή αργά θα βυθιστεί ή θα επανέλθει η ανάρτηση στο σημείο ισορροπίας της.

Έτσι χρησιμοποιόντας πιο παχύ λάδι αλλάζεις τα χαρακτηριστικά των αποσβέσεών σου και τα κάνεις πιο αργά χωρίς να κάνεις revalving. Το λάδι δηλαδή περνάει πιο αργά από τις οπές και κάνει τις αποσβέσεις πιο αργές.

Αυτό έχει σαν ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ επιμέρους αποτέλεσμα μια μικρότερη βύθιση του μπροστινού σου λόγω κυρίως περιορισμένου χρόνου αλλά δεν είναι ο σωστός τρόπος να αλλάξεις την συμπεριφορά της ανάρτησής σου.

Είναι όμως ο πιο ΦΘΗΝΟΣ ;) ;)

camen
16/03/2009, 05:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Σου έδωσε σαφή απάντηση ο Stefanos. Δεν είμαι σε θέση να το τεκμηριώσω σωστά οπότε καλύτερα να μη σε μπερδέψω:winka:
ΟΚ...Ευχαριστω:winka: :wave2:

camen
16/03/2009, 05:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Δεν συμφωνώ.

Το πόσο θα βυθιστεί μια ανάρτηση σε μια ανωμαλία καθορίζεται από την σκληρότητα του ελατηρίου.

Το αμορτισέρ καθορίζει το πόσο γρήγορα ή αργά θα βυθιστεί ή θα επανέλθει η ανάρτηση στο σημείο ισορροπίας της.

Έτσι χρησιμοποιόντας πιο παχύ λάδι αλλάζεις τα χαρακτηριστικά των αποσβέσεών σου και τα κάνεις πιο αργά χωρίς να κάνεις revalving. Το λάδι δηλαδή περνάει πιο αργά από τις οπές και κάνει τις αποσβέσεις πιο αργές.

Αυτό έχει σαν ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ επιμέρους αποτέλεσμα μια μικρότερη βύθιση του μπροστινού σου λόγω κυρίως περιορισμένου χρόνου αλλά δεν είναι ο σωστός τρόπος να αλλάξεις την συμπεριφορά της ανάρτησής σου.

Είναι όμως ο πιο ΦΘΗΝΟΣ ;) ;)
Δλδ απλα το αμορτισερ θα συμπιεζεται και θα εκτονωνεται πιο αργα.Απλα εγω θα το αντιλαμβανομαι ως λιγο πιο σκληρο. Σωστα?!

SeNNinhA
16/03/2009, 05:35
Ο όγκος του αέρα μέσα σε ένα πηρούνι παίζει τον ρόλο επιμέρους αμορτισέρ μιας και αυτός συμπιέζεται. Με μικρότερο όγκο λαδιού (εως ενα σημείο) στο θάλαμο, θα έχεις περισσότερο αέρα και άρα ανάρτηση πιο μαλακή. Με μεγαλύτερο όγκο λαδιού θα έχεις το αντίθετο. Πάντως δεν προτείνεται να αλλάζεις τον όγκο λαδιού από αυτόν που προτείνει η κάθε εταιρεία.

camen
16/03/2009, 05:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ο όγκος του αέρα μέσα σε ένα πηρούνι παίζει τον ρόλο επιμέρους αμορτισέρ μιας και αυτός συμπιέζεται. Με μικρότερο όγκο λαδιού (εως ενα σημείο) στο θάλαμο, θα έχεις περισσότερο αέρα και άρα ανάρτηση πιο μαλακή. Με μεγαλύτερο όγκο λαδιού θα έχεις το αντίθετο. Πάντως δεν προτείνεται να αλλάζεις τον όγκο λαδιού από αυτόν που προτείνει η κάθε εταιρεία.
Οποτε αν βαλω λιγο παραπανω λαδακι το αμορτισερ θα σκληρινει?
Και αν βαλω και μεγαλυτερο ιξωδες το θα κανω πιο αργες τις αποσβεσεις?

SeNNinhA
16/03/2009, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Δλδ απλα το αμορτισερ θα συμπιεζεται και θα εκτονωνεται πιο αργα.Απλα εγω θα το αντιλαμβανομαι ως λιγο πιο σκληρο. Σωστα?!

ΣΚΛΗΡΟ/ΜΑΛΑΚΟ είναι ενα ελατήριο.

ΑΡΓΗ/ΓΡΗΓΟΡΗ είναι μια απόσβεση ενος αμορτισέρ

Βέβαια στην καθομιλουμένη λέμε συχνά και μια ανάρτηση σκληρή όταν έχει αργές αποσβέσεις μιας έτσι μεταφέρονται περισσότερα στο τιμονι. Απλά με πιο παχύρευστο λάδι είναι σαν να μεταφέρεις το εύρος των ρυθμίσεών σου προς την πλευρά του πιο αργού. Εαν αυτό όμως σε βολεύει είναι δικό σου θέμα. Η σκληρότητα έρχεται σαν δευτερεύων αποτέλεσμα.

Να στο πω καλύτερα.
- Σε δυνατά παρατεταμένα φρένα, το πηρούνι σου θα βυθιστεί το ΙΔΙΟ άσχετα με το ιξώδες του λαδιού που θα χρησιμποιήσεις.
- Σε απότομο στιγμιαίο φρενάρισμα και άφημα των φρένων γρήγορα, το πηρούνι σου θα βυθιστεί λιγότερο με πιο παχύρευστο λάδι.

camen
16/03/2009, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
ΣΚΛΗΡΟ/ΜΑΛΑΚΟ είναι ενα ελατήριο.

ΑΡΓΗ/ΓΡΗΓΟΡΗ είναι μια απόσβεση ενος αμορτισέρ

Βέβαια στην καθομιλουμένη λέμε συχνά και μια ανάρτηση σκληρή όταν έχει αργές αποσβέσεις μιας έτσι μεταφέρονται περισσότερα στο τιμονι. Απλά με πιο παχύρευστο λάδι είναι σαν να μεταφέρεις το εύρος των ρυθμίσεών σου προς την πλευρά του πιο αργού. Εαν αυτό όμως σε βολεύει είναι δικό σου θέμα. Η σκληρότητα έρχεται σαν δευτερεύων αποτέλεσμα.

Να στο πω καλύτερα.
- Σε δυνατά παρατεταμένα φρένα, το πηρούνι σου θα βυθιστεί το ΙΔΙΟ άσχετα με το ιξώδες του λαδιού που θα χρησιμποιήσεις.
- Σε απότομο στιγμιαίο φρενάρισμα και άφημα των φρένων γρήγορα, το πηρούνι σου θα βυθιστεί λιγότερο με πιο παχύρευστο λάδι.
Εισαι ωραιος...Το πιασα πως δουλευει...:winka:
Ευχαριστω...:beer: :wave2:

MikeG
16/03/2009, 05:43
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418

SeNNinhA
16/03/2009, 05:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οποτε αν βαλω λιγο παραπανω λαδακι το αμορτισερ θα σκληρινει?
Και αν βαλω και μεγαλυτερο ιξωδες το θα κανω πιο αργες τις αποσβεσεις?

Θα σκληρήνει κάπως ελάχιστα. Μην ξεχνάς ότι ο αέρας είναι πολύ πολύ συμπιεστός και μια μικρή διαφορά δεν παίζει μεγάλο ρόλο. Αλλά επειδή ο αέρας παίζει και ρόλο εκτόνωσης και λειτουργίας συνολικά της ανάρτησης δεν θα πρότεινα να ξεφύγεις από τα στάνταρ μιας και δεν κερδίζεις ουσιαστικά τίποτε.

camen
16/03/2009, 05:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12418
Το εχω διαβασει 10 φορες τουλαχιστον:lol: :lol: :lol:
Αποψεις θελω να ακουσω...:beer:

camen
16/03/2009, 05:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Θα σκληρήνει κάπως ελάχιστα. Μην ξεχνάς ότι ο αέρας είναι πολύ πολύ συμπιεστός και μια μικρή διαφορά δεν παίζει μεγάλο ρόλο. Αλλά επειδή ο αέρας παίζει και ρόλο εκτόνωσης και λειτουργίας συνολικά της ανάρτησης δεν θα πρότεινα να ξεφύγεις από τα στάνταρ μιας και δεν κερδίζεις ουσιαστικά τίποτε.
Οχι οκ το καταλαβα.Εγω μεγαλυτερο ιξωδες χρειαζομαι γιατι στα αποτομα φρεναρισματα το μηχανακι "βουταει" πολυ...:wave2:

lamoun
16/03/2009, 05:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Θα σκληρήνει κάπως ελάχιστα. Μην ξεχνάς ότι ο αέρας είναι πολύ πολύ συμπιεστός και μια μικρή διαφορά δεν παίζει μεγάλο ρόλο. Αλλά επειδή ο αέρας παίζει και ρόλο εκτόνωσης και λειτουργίας συνολικά της ανάρτησης δεν θα πρότεινα να ξεφύγεις από τα στάνταρ μιας και δεν κερδίζεις ουσιαστικά τίποτε.

Θα σκληραίνει προοδευτικά καθώς το πιρούνι θα συμπιέζεται. Δηλαδή δε παίζει να καταλάβει κάποιος διαφορά σε μια νορμαλ οδήγηση. Θα δει όμως διαφορά σε δυνατά φρεναρίσματα.

Μια καλή πατέντα άν έχεις χρόνο να το ψάξεις, είναι να αφαιρέσεις το oil lock που πιθανόν (?) να έχει το πιρούνι σου και να παίξεις με περισσότερο λάδι, κερδίζοντας έτσι λίγο σε διαδρομή.

stefanos
16/03/2009, 05:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Ωραια με καλυψες σε αυτο.
Αν τωρα βαλω και μεγαλυτερο ιξωδες αλλα μεταβαλω και την ποσοτητα?!Δλδ τι αλλαζει αν βαλω περισσοτερο ή λιγοτερο?!


Μέσα στο καλάμι σου υπάρχει μια μάζα αέρα που συμπιέζεται και εκτονώνεται στον όγκο που αφήνει το λάδι.
Οπως καταλαβαίνεις αυτός ο αέρας αντιδρά στην συμπίεση με κάποια δύναμη ανάλογη του αρχικού και τελικού του όγκου (και της θερμοκρασίας του αλλά θα γίνει μπέρδεμα αν βάλουμε και αυτή την παράμετρο).
Οσο λοιπόν μειώνεις το χώρο που καταλαμβάνει ο αέρας προσθέτοντας λάδι, μικραίνεις τον τελικό όγκο που καταλαμβάνει ο αέρας και αυξάνεις την πίεσή του άρα και την βοήθεια στο ελατήριο.

lamoun
16/03/2009, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Οχι οκ το καταλαβα.Εγω μεγαλυτερο ιξωδες χρειαζομαι γιατι στα αποτομα φρεναρισματα το μηχανακι "βουταει" πολυ...:wave2:

Και τώρα έρχεται το ερώτημα...

Άν δε βουτήξει πολύ, μήπως το λάστιχο θα γλιστρήσει πιο εύκολα? (δεδομένου του μόνιμου "μαύρου πάγου" που έχουν οι δρόμοι μας.... :rolleyes: )

camen
16/03/2009, 05:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μέσα στο καλάμι σου υπάρχει μια μάζα αέρα που συμπιέζεται και εκτονώνεται στον όγκο που αφήνει το λάδι.
Οπως καταλαβαίνεις αυτός ο αέρας αντιδρά στην συμπίεση με κάποια δύναμη ανάλογη του αρχικού και τελικού του όγκου (και της θερμοκρασίας του αλλά θα γίνει μπέρδεμα αν βάλουμε και αυτή την παράμετρο).
Οσο λοιπόν μειώνεις το χώρο που καταλαμβάνει ο αέρας προσθέτοντας λάδι, μικραίνεις τον τελικό όγκο που καταλαμβάνει ο αέρας και αυξάνεις την πίεσή του άρα και την βοήθεια στο ελατήριο.

Ωραια...Μαλλον θα αρκεστω στην αλλαγη ιξωδους γιατι κατι μου λεει οτι αν μπλεξω με ογκους δε θα βγαλω ακρη και επειδη η εποχη ειναι δυσκολη δεν υπαρχει ευχερια για πειραματισμους...
Σας ευχαριστω παιδια.Για αλλη μια φορα βοηθησατε:beer: :beer: :beer:

camen
16/03/2009, 05:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Και τώρα έρχεται το ερώτημα...

Άν δε βουτήξει πολύ, μήπως το λάστιχο θα γλιστρήσει πιο εύκολα? (δεδομένου του μόνιμου "μαύρου πάγου" που έχουν οι δρόμοι μας.... :rolleyes: )
Καλο ερωτημα...Για να ακουσω αποψεις...:rolleyes:

stefanos
16/03/2009, 05:57
Μπορεί απλά να χρειάζεσαι το κανονικό ιξώδες εάν τα λάδια έχουν γίνει νερό απο την χρήση.

SeNNinhA
16/03/2009, 06:00
1) αυξάνοντας τον όγκο λαδιού βλέπεις διαφορά μόνο στο τελευταίο 1/3 (ίσως και λιγότερο) της διαδρομής του πηρουνιού σου όπου ο αέρας έχει συμπιεστεί αρκετά για να έχει κάποια αντίσταση. Έτσι θα δεις διαφορά μόνο σε δυνατά παρατεταμένα φρεναρίσματα.

2) Οι αναρτήσεις πρέπει να ρυθμίζονται έτσι που να λειτουργούν σωστά στις συνθήκες που θέλουμε. Υπάρχει πάντα η περίπτωση να τις έχουμε κάνει υπερβολικά μαλακές ή κούτσουρα και η μηχανή μας να μην στρίβει σωστά άλλα ούτε καν στην ευθεία να πάει σωστά μόλις βρει ανωμαλίες.

ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ SAG στην μηχανή σας αλλιώς θα μπλέξετε σε ενα λαβίρυνθο που και θα σας κοστίσει και δεν θα σας βγάλει πουθενά.

Εαν δεν έχετε σωστό ελατήριο (για το βάρος σας) τότε πριν οτιδήποτε άλλο αλλάξτε ελλατήριο ή τουλάχιστον ρυθμίστε την προφόρτισή του σωστά.

camen
16/03/2009, 06:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μπορεί απλά να χρειάζεσαι το κανονικό ιξώδες εάν τα λάδια έχουν γίνει νερό απο την χρήση.
Και αυτο το ενδεχομενο ειναι παααααρα πολυ πιθανο....18 χρονακια ειναι αυτα:lol: :lol: :lol: :lol:

lamoun
16/03/2009, 06:01
camen για τί μηχανάκι μιλάμε?

Σκέψου βέβαια ότι βάζοντας πιο "χοντρό" λάδι θα χάσεις και σε άνεση. (Αυτά είναι γούστα βέβαια, εγώ το σκλήρυνα)

SeNNinhA
16/03/2009, 06:04
Εαν είναι 18 χρονάκια χωρίς αλλαγή λαδιού τότε δεν έχεις λάδια. Έχεις γλύτσα....:lol: :lol: (κανονικά κάθε 2 χρόνια το πολύ τα αλλάζεις)

Και εαν δεν έχεις αλλάξει ποτέ ελατήριο τότε δεν έχεις ελατήριο αλλά σουμιέ...:rotflmao: :rotflmao:

Κανένα ελατήριο δεν αντέχει 18 χρόνια. Πας σίγουρα για αλλαγή ελατηρίου και βάλε και τα κανονικά λαδάκια και θα είσαι στον αφρό. ;) ;)

camen
16/03/2009, 06:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
camen για τί μηχανάκι μιλάμε?

Σκέψου βέβαια ότι βάζοντας πιο "χοντρό" λάδι θα χάσεις και σε άνεση. (Αυτά είναι γούστα βέβαια, εγώ το σκλήρυνα)
Ενα ΧΤ 225cc μοντελο '93.Για αυτο και λεω οτι δεν θελω να μπλεξω πολυ.Δεν αξιζει.Απλα μιας και θα τα αλλαξω τα λαδια μηπως εκανα και καμια ψιλοβελτιωσουλα...

camen
16/03/2009, 06:05
...


158392

lamoun
16/03/2009, 06:06
What SeNNinhA said! :lol:

camen
16/03/2009, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Εαν είναι 18 χρονάκια χωρίς αλλαγή λαδιού τότε δεν έχεις λάδια. Έχεις γλύτσα....:lol: :lol: (κανονικά κάθε 2 χρόνια το πολύ τα αλλάζεις)

Και εαν δεν έχεις αλλάξει ποτέ ελατήριο τότε δεν έχεις ελατήριο αλλά σουμιέ...:rotflmao: :rotflmao:

Κανένα ελατήριο δεν αντέχει 18 χρόνια. Πας σίγουρα για αλλαγή ελατηρίου και βάλε και τα κανονικά λαδάκια και θα είσαι στον αφρό. ;) ;)
Το ξερω λες να μην το ξερω:lol: :lol: :lol:
Λεφτα για ελατηρια δεν υπαρχουν τωρα...Λαδακι θα βαλω φρεσκο φρεσκο ομως...
Μπορει και να εχει αλλαχτει απο τους προηγουμενους ιδιοκτητες αλλα αμφιβαλλω γιατι λιγοι θυμουνται οτι το μηχανακι εχει και αναρτησεις και θελουν και αυτες σερβις!!!

SeNNinhA
16/03/2009, 06:08
Άλλαξε και τα ελατήρια. 100 ευρώ παραπάνω είναι (ίσως και λιγότερα) και σίγουρα χρειάζονται αλλαγή και μιας και το ανοίγεις δεν λέει να αφήσεις τα παλιά. Εκεί βρίσκεται το πρόβλημά σου. Με τα κανονικά λαδάκια του θα είσαι μετά μια χαρά.

camen
16/03/2009, 06:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Άλλαξε και τα ελατήρια. 100 ευρώ παραπάνω είναι και σίγουρα χρειάζονται αλλαγή. Εκεί βρίσκεται το πρόβλημά σου. Με τα κανονικά λαδάκια του θα είσαι μετά μια χαρά.
Προς το παρον δεν υπαρχει σαλιο:lol: :lol: :lol:
Αλλα θα αλλαχτουν μπρος-πισω με HYPERPRO στο αμεσο μελλον!Τα μαμα αραγε ποσο να κοστιζουν?
Ολα τα εχω υπολογισει:smilea: :winka:

johnny1
18/03/2009, 07:39
Αν μιλάμε για τόσο παραμελημένες αναρτήσεις καλό θα ήταν να λυθεί και να καθαριστεί όλη η μπροστινή ανάρτηση.
Δεν φαντάζεσαι τι λάσπη θα βγάλεις!

camen
18/03/2009, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnny1
Αν μιλάμε για τόσο παραμελημένες αναρτήσεις καλό θα ήταν να λυθεί και να καθαριστεί όλη η μπροστινή ανάρτηση.
Δεν φαντάζεσαι τι λάσπη θα βγάλεις!
Φανταζομαι.Αλλα εδω στην Πατρα ζητανε οτι θελουν και για να μου λυσουν την μπροστινη αναρτηση να την καθαρισουν να αλλαχτουν τσιμουχες και λαδια κοβω τον π...ο μου οτι θα θελουν 100Ε χαλαρα.Εδω για κοντεμα ελατηριων,κατασκευη προσθηκων και λαδια χωρις καν να χρειαζεται να βγει το μπροστινο πανω απο το μηχανακι μου ζητησαν 90Ε το λιγοτερο!
Μακαρι να ειχα τα εργαλεια να το εκανα μονος μου.Αλλα δεν...:mad:
Οποτε μαλλον μονο λαδια θα αλλαχτουν μαλλον...

Lio
18/03/2009, 08:25
Το λύσιμο (και το δέσιμο) του πιρουνιού του serow πάντως δεν είναι και πολύ δύσκολη υπόθεση....

camen
18/03/2009, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Το λύσιμο (και το δέσιμο) του πιρουνιού του serow πάντως δεν είναι και πολύ δύσκολη υπόθεση....
Δεν ειναι αλλα πρεπει να εχεις μια στοιχιωδη υποδομη για να κανεις σωστη δουλεια!
Και καποια εργαλεια...Αμα ειναι να μου στοιχησουν τα εργαλεια οσο αμα πληρωνα τον μαστορα τοτε ας το κανει αυτος να μην λερωνω και τα χερια μου:lol:
Χωρις να λυθει το μπροστινο γινεται να καθαριστει?Ελατηρια και λαδια αλλαζονται χωρις να λυθει.

MARKOS-V
18/03/2009, 10:58
μα καθε 2 χρονια πρεπει να αλλαζουμε τα λαδια στα καλαμια;λιγο φεν ειναι το χρονικο διαστημα;
για πειτε ρε παιδια...

sapila racing
18/03/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Χωρις να λυθει το μπροστινο γινεται να καθαριστει?Ελατηρια και λαδια αλλαζονται χωρις να λυθει.

Γίνεται!
Απλά πρέπει να γυρίσεις το μηχανάκι ανάποδα :smokin:

camen
18/03/2009, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Γίνεται!
Απλά πρέπει να γυρίσεις το μηχανάκι ανάποδα :smokin:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
OK αυτο θα κανω...Σε ευχαριστω που βοηθησες:winka: :smokin:

venumis
27/05/2016, 21:38
Φανταζομαι.Αλλα εδω στην Πατρα ζητανε οτι θελουν και για να μου λυσουν την μπροστινη αναρτηση να την καθαρισουν να αλλαχτουν τσιμουχες και λαδια κοβω τον π...ο μου οτι θα θελουν 100Ε χαλαρα.Εδω για κοντεμα ελατηριων,κατασκευη προσθηκων και λαδια χωρις καν να χρειαζεται να βγει το μπροστινο πανω απο το μηχανακι μου ζητησαν 90Ε το λιγοτερο!
Μακαρι να ειχα τα εργαλεια να το εκανα μονος μου.Αλλα δεν...:mad:
Οποτε μαλλον μονο λαδια θα αλλαχτουν μαλλον...

Το να ζητάει ένας μάστορας που έχει ένα συνεργείο 100 ευρώ για αλλαγή στις τσιμουχες, ξύστρες, καθάρισμα και λάδι στα καλάμια δεν είναι πάρα πολλά λεφτά ιδιαίτερα αν μιλάμε για γνήσια της μαμάς ανταλλακτικά. Σε μία μεσαίου κυβισμού μοτοσυκλέτα ένα ζευγάρι τσιμουχες, ξύστρες και λαδι στην λιανική μπορεί να κοστίσουν και 70 ευρώ. Είναι πολλά τα λεφτά αλλά δυστυχώς τόσο τα δίνουν νταβατζιλίκι τα γνήσια οι εταιρίες.

Ο άμοιρος ο μάστορας κάτι πρέπει να βγάλει και αυτός και για τον κόπο του και τα λοιπά λειτουργικά έξοδα του συνεργείου.

Είμαι σε φάση να αλλάξω ο ίδιος τα λάδια και τις τσιμουχες αύριο στην καλή μου.

Θα το κάνω ο ίδιος πρώτον γιατί μου αρέσει να ασχολούμαι και δεύτερον γιατί είμαι σε φάση που δεν περισσεύει μία.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν λέω ότι το κάνω ο ίδιος γιατί ο κάθε μάστορας θεωρώ ότι με κλέβει.

amyroukai
28/05/2016, 00:55
Βέβαια απαντας 7 χρόνια μετά, ο camen ούτε θυμάται ότι υπήρχε αυτό το νήμα... :)

Με εργοστασιακες τσιμουχες και ξύστρες όντως το 100ρικο δεν είναι πολύ. Από την άλλη, αν μπορείς να πάρεις skf ας πούμε με 3 ευρώ την μία... γιατί να δώσεις 15-20 σε όποια εταιρία ;;;

Το ζήτημα της αμοιβής είναι πολυσυζητημένο. Προφανώς κάτι πρέπει να βγάλει ο μάστορας. Έχοντας δει καλάμια με άπειρη μπιχλα μέσα, υποτίθεται σερβαρισμένα, με βίδες σφιγμενες με αεροκλειδα εκεί που θέλει ίσα να πατήσει κλπ, 90 φορές στις 100 ο μάστορας βαριέται να κάνει σωστά δουλειά ή γνωρίζοντας ότι η σωστή δουλειά δεν θα πληρωθεί, κάνει φθηνότερη και "λάθος". Αποφευγω να γράψω δεν ξέρει να δουλέψει ... Όλοι χαρούμενοι λοιπόν. κάποτε το είχε γράψει ο Καραχαλιος σε editorial στο μοτό περιοδικό, για το caconomics.


Καλή δουλειά λοιπόν :)

venumis
28/05/2016, 02:35
Εντάξει τώρα το έσκασα το 50αρι αλλά πες μου σε παρακαλώ που θα βρω τσιμουχες και μάλιστα της skf με 3 ευρώ την μία. Μπορείς να μου στείλεις και πμ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Σε ξύστρες ποία είναι η καλύτερη τιμή που μπορεί να πετύχει κάποιος σε διάμετρο 40-45mm ?

Τα 3 ευρώ είναι παραμυθένια για τσιμουχα και κοπανιέμαι στον τοίχο που ήδη τις αγόρασα!!

Η απάντηση 7 χρόνια μετά δεν έχει να κάνει, το θέμα είναι πάντα επίκαιρο και οι τιμές πάνω κάτω οι ίδιες και μην σου πω και καλύτερες λόγο κρίσης.

amyroukai
28/05/2016, 08:03
Εγώ τις πήρα από μαγαζί με βιομηχανικά στο Μοσχάτο. Αλλά αν έχεις τις παλιές στο χέρι η αν ξέρεις διαστάσεις, λογικά σε οποιοδήποτε τέτοιο μαγαζί θα βρεις.

Το αυτό με ρουλεμάν τροχού και λαιμού.



Ξύστρες μόνο αντιπροσωπεία, δυστυχώς. Ή ebay, όπου έχω ρωτήσει σε μαγαζί δεν είχαν.