PDA

View Full Version : Λωριδα Εκτακτης Αναγκης....



STOYBI
15/03/2009, 14:38
Σημερα παρα πολυ κινηση απο ςς μοτο στην εθνικη Αθηνων Κορινθου στο υψος των Μεγαρων ειδικα το μεσημερι στην επιστροφη για Αθηνα γινοταν χαμος.....

Καθομουν και χαζευα ( και πολλες φορες προσπαθωντας να κανω χωρο ) στις μοτο που με προσπερνουσαν χρησιμοποιωντας την αριστερη και την μεσαια λουριδα με παραπολλα καθως πηγαινα στην δεξια λωριδα......

Αυτο που μου εκανε εντυπωση και με τρομαξε ηταν το μεγαλο ποσοστο μοτο που με προσπερασε ξυστα (και με παρα πολλα) απο δεξια και συγκεκριμενα απο την ΛΕΑ την οποια την χρησιμοποιουσαν για μεγαλο μηκος και για προσπεραση σε αρκετα αυτοκινητα ( καθως δεν ειχε κινηση....)

Αλιμονο σε αυτα τα παιδια αν σε καποιο αμαξι τυχει κατι εκτακτο και αναγκαστει να κανει αποτομα δεξια στην Λωριδα Εκτακτης Αναγκης....

Αλιμονο...... :(

Aggelos_SV
15/03/2009, 14:50
...το ότι καβαλάμε μοτοσυκλέτες δεν πρέπει να μας κάνει να πιστεύουμε ότι έχουμε πιάσει τον παπά απ'τα αρχίδια:rolleyes:

Κυριακή είναι,καλό καιρό έχει...όποιος αποφάσισε να κινηθεί σε εθνικές οδούς θα έπρεπε να το ξέρει ότι θα έχει κ΄νηση πριν καν καβαλήσει και να οπλιστεί υπομονή για πολλά χιλιόμετρα διήθησης.

Αν δεν μπορεί να καταλάβει κάποιος τους κινδύνους από την κίνηση στην ΛΕΑ ενώ είναι πηγμένες οι υπόλοιπες λωρίδες...πάω πάσο :rolleyes: ...εξάλλου ο καθένας (ενήλικας) είναι υπέυθυνος για τα κοκαλάκια του

the who
15/03/2009, 14:59
Φαντασου ν ανοιξει ο καιρος για τα καλα.

nakedorange
15/03/2009, 15:16
Ειχε track day σημερα στα Μεγαρα και καποιοι βγηκαν "ζεστοι" στο δρομο για την επιστροφη...

:rolleyes:

Η λωριδα εκτακτης αναγκης ειναι αυτο που λεει,καποιοι την μπερδευουν με την αριστερη!

Aggelos_SV
15/03/2009, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakedorange
Ειχε track day σημερα στα Μεγαρα και καποιοι βγηκαν "ζεστοι" στο δρομο για την επιστροφη...

:rolleyes:



Θέλω να πιστέυω ότι όσοι βγαίνουν στο δρόμο μετά από td είναι πολύ "ήρεμοι"

Τουλάχιστον σε μένα έτσι έχει λειτουργήσει στα λίγα td που έχω πάρει μέρος.Για βδομάδες δεν είχα όρεξη να "κυνηγήσω" καταστάσεις στο δρόμο.Κάτι σαν το βάλιουμ του μηχανόβιου:D

άλλοι πιθανόν να το βλέπουν αλλιώς βέβαια...χού νόουζ...

the who
15/03/2009, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Θέλω να πιστέυω ότι όσοι βγαίνουν στο δρόμο μετά από td είναι πολύ "ήρεμοι"

Τουλάχιστον σε μένα έτσι έχει λειτουργήσει στα λίγα td που έχω πάρει μέρος.Για βδομάδες δεν είχα όρεξη να "κυνηγήσω" καταστάσεις στο δρόμο.Κάτι σαν το βάλιουμ του μηχανόβιου:D

άλλοι πιθανόν να το βλέπουν αλλιώς βέβαια...χού νόουζ...

Προφανως ειναι αυτοι που πανε για βολτα κι οχι για να οδηγησουν.Βλεπουν τους αλλους κι οτι βλεπουν εκει θελουν να το κανουν στο δρομο.
Το εχω δει απειρες φορες στις Σερρες.

TROOPER
15/03/2009, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Προφανως ειναι αυτοι που πανε για βολτα κι οχι για να οδηγησουν.Βλεπουν τους αλλους κι οτι βλεπουν εκει θελουν να το κανουν στο δρομο.
Το εχω δει απειρες φορες στις Σερρες.

και στα μεγαρα

transalpblack
22/04/2009, 15:34
[i]Αλιμονο σε αυτα τα παιδια αν σε καποιο αμαξι τυχει κατι εκτακτο και αναγκαστει να κανει αποτομα δεξια στην Λωριδα Εκτακτης Αναγκης....

Αλιμονο...... :( [/B]


Kai ti shmainei auto filaraki???
Pos prepei na kanei deksia xoris na koitaksei??????????????????????
Entaksei ligo eleos.... eipame....... den ftaiei panta o biastis........

DUKASII
22/04/2009, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
Kai ti shmainei auto filaraki???
Pos prepei na kanei deksia xoris na koitaksei??????????????????????
Entaksei ligo eleos.... eipame....... den ftaiei panta o biastis........ nai.

ayto simenei kai an paei kaneis apo dexia perastika toy.
etsi einai i zoi ti na kanoyme tora..siga mi pigeno terma dexia kai koitao kai dexia min ertheis esy na peraseis me +100
as prosexes

STOYBI
22/04/2009, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
Kai ti shmainei auto filaraki???
Pos prepei na kanei deksia xoris na koitaksei??????????????????????
Entaksei ligo eleos.... eipame....... den ftaiei panta o biastis........

Δεν μιλαω για κατασταση ηρεμιας καποιου οδηγου αυτοκινητου η μηχανης ο οποιος κινητε νομιμα στην δεξια λουριδα και θα του ερθει να χρησιμοποιησει την ΛΕΑ.......

Μιλαω για κατασταση πανικου.......Δεν ξερεις τι εκτακτο μπορει να τυχει σε καποιον οδηγο και να υποχρεωθει σε αμεση χρηση της ΛΕΑ ενω κινητε νομιμα στην δεξια λουριδα........

Και αντε..... Αμα ειναι αυτοκινητο θα την πληρωσει μονο ο βιαστης......

Αν ειναι μοτο ομως...????

:rolleyes:

fantacid
22/04/2009, 15:57
τις προαλλες αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω τη λεα για λιγα λεπτα,
ενιωθα αρκετα ανασφαλης γιατι σκεφτομουν οτι θα σκασει μυτη ο βλακραιδερ -ελευθερη μεταφραση-

:sad:

stvr1
22/04/2009, 16:04
Πολλές φορες μπορεί να έχουμε χρησιμοποιήσει την ΛΕΑ, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να το κάνουμε. Συνεπώς αφού την παρανομία την κάνουμε εμείς, πρέπει να προσέχουμε και σίγουρα δεν θα φταίει, αν γίνει κάτι, κάποιος που αναγκαστικά κάνει δεξιά λόγω ανάγκης.

devil's animal
22/04/2009, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν μιλαω για κατασταση ηρεμιας καποιου οδηγου αυτοκινητου η μηχανης ο οποιος κινητε νομιμα στην δεξια λουριδα και θα του ερθει να χρησιμοποιησει την ΛΕΑ.......

Μιλαω για κατασταση πανικου.......Δεν ξερεις τι εκτακτο μπορει να τυχει σε καποιον οδηγο και να υποχρεωθει σε αμεση χρηση της ΛΕΑ ενω κινητε νομιμα στην δεξια λουριδα........

Και αντε..... Αμα ειναι αυτοκινητο θα την πληρωσει μονο ο βιαστης......

Αν ειναι μοτο ομως...????

:rolleyes:

δεν προσπαθω να χρυσωσω το χαπι(χρησιμοποιω κατα κορον την ΛΕΑ και ειναι εις γνωση μου λαθος) αλλα οποτε αλλαζεις λωριδα ΠΡΕΠΕΙ να κοιτας καθρεφτες.
:wave2:

stvr1
22/04/2009, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν προσπαθω να χρυσωσω το χαπι(χρησιμοποιω κατα κορον την ΛΕΑ και ειναι εις γνωση μου λαθος) αλλα οποτε αλλαζεις λωριδα ΠΡΕΠΕΙ να κοιτας καθρεφτες.
:wave2:


Σωστό, αλλά σκέψου περιπτώσεις όπως κλατάρησμα λάστιχου, σπάσιμου κάρτερ κ.α. όπου ο οδηγός δεν έχει πολλά περιθώρια αντίδρασης και μέσα στον πανικό του δεν θα ελέγξει τον καθρέπτη.
Μαλακία κάνουμε και γι' αυτό πρέπει πρώτα να προσέχουμε εμείς.:wave2:

MitsosNaked
22/04/2009, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν προσπαθω να χρυσωσω το χαπι(χρησιμοποιω κατα κορον την ΛΕΑ και ειναι εις γνωση μου λαθος) αλλα οποτε αλλαζεις λωριδα ΠΡΕΠΕΙ να κοιτας καθρεφτες.
:wave2:

Συμφωνώ Υπάρχει λόγος που οι άγγλοι το λένε 'lifesavers' !!:)

devil's animal
22/04/2009, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Σωστό, αλλά σκέψου περιπτώσεις όπως κλατάρησμα λάστιχου, σπάσιμου κάρτερ κ.α. όπου ο οδηγός δεν έχει πολλά περιθώρια αντίδρασης και μέσα στον πανικό του δεν θα ελέγξει τον καθρέπτη.
Μαλακία κάνουμε και γι' αυτό πρέπει πρώτα να προσέχουμε εμείς.:wave2:

αν γινουν τα παραπανω και ειναι στην δεξια λωριδα το αμαξι ή η μοτο τοτε ενταξει.

αν ειναι ομως στην μεσαια και στην αριστερη δεν νομιζω να προλαβουν να κανουν πολλα.

οπως και να εχει πρεπει να προσεχουμε σε ολες τις περιπτωσεις αλλα προσωπικα προτιμω την ΛΕΑ γιατι
α) ειναι (συνηθως) πολυ πιο αδεια απο ολες τις αλλες αρα εχω μεγαλυτερο οπτικο πεδιο (μπροστα,αριστερα,δεξια) και
β) στην αριστερη και στην μεσαια γινονται πιο πολλες και πιο βιαιες αλλαγες κατευθυνσεις απο τα κουτια.
:sick:

STOYBI
22/04/2009, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν προσπαθω να χρυσωσω το χαπι(χρησιμοποιω κατα κορον την ΛΕΑ και ειναι εις γνωση μου λαθος) αλλα οποτε αλλαζεις λωριδα ΠΡΕΠΕΙ να κοιτας καθρεφτες.
:wave2:

Εχεις δικιο .. Θες να συμπεριλαβω και τον κοπανο που δεν θα χρησιμοποιησει καθρεφτη εν ηρεμια... Δεκτο ( κυμας με τις μπαριερες ομως δεν θα γινει αυτος και το αλιμονο παραπανω που λεω εκει ακριβως παει... ) αλλα μιλαω για κατι εκτακτο.....

Φαντασου ενα κλαταρισμα ελαστικου , ενα αποτομο φρεναρισμα του μπροστινου , μια στραβοτιμονια καποιου για οποιοδηποτε λογο μπορεις να φανταστεις και εκεινη την στιγμη βρισκετε στην δεξια λωριδα.....

Στο πρωτο ποστ μου μιλαω για ατομα που με περασαν απο την ΛΕΑ το λιγωτερο με 140-160κμ και την χρησιμοποιουσαν σε διαβεβαιω για προσπεραση σε 10αδες αυτοκινητα... Δεν μιλαω για ενα ρισκο προσπερασης ( οχι οτι συμφωνω και με αυτο )ενος η δυο αυτοκινητων.....

:rolleyes:

gixxerpap
22/04/2009, 16:22
όταν σε απόσταση 200 μετρων μπροστά σου κινούνται 10-15 αυτοκίνητα στην αριστερή λωρίδα, 7-8 στην μεσαία, και κανένα στην δεξιά, έχετε δίκιο, δεν χρειάζεται η ΛΕΑ, μπορείτε να περνάτε απλά απο τη δεξιά λωρίδα ....

gcrook
22/04/2009, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
όταν σε απόσταση 200 μετρων μπροστά σου κινούνται 10-15 αυτοκίνητα στην αριστερή λωρίδα, 7-8 στην μεσαία, και κανένα στην δεξιά, έχετε δίκιο, δεν χρειάζεται η ΛΕΑ, μπορείτε να περνάτε απλά απο τη δεξιά λωρίδα ....

Ειναι τρελλοι αυτοι οι Βαλενθιανοι:lol: :lol: :lol: :wave2: :wave2: :wave2:

MitsosNaked
22/04/2009, 16:28
Πείτε με τρελλό αλλά προτιμώ να κάνω διήθηση παρά να προσπερνάω από δεξιά άδεια λωρίδα. Κάνοντας διήθηση πάντα ανάμεσα από δύο αυτοκίνητα μου φαίνεται πιό ασφαλές από το να ρισκάρω το ενδεχόμενο να σκεφτεί το ίδιο(προσπέραση από άδεια δεξιά λωρίδα) κανας άλλος και να αγκαλιαστούμε.

stvr1
22/04/2009, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
β) στην αριστερη και στην μεσαια γινονται πιο πολλες και πιο βιαιες αλλαγες κατευθυνσεις απο τα κουτια.
:sick:

Αυτό είναι το μεγαλήτερο πρόβλημα καθώς ακόμα και σε δρόμους με 3 ή 4 λωρίδες, βλέπεις όλους τους "γρήγορους" να κατασκηνώνουν στην αριστερή. Δεν σε αφήνουν να προσπεράσεις και το αποτέλεσμα είναι να αναζητήσεις άλλη διέξοδο. Είναι φοβερό πόσες φορές στην εθνική κινήται πιο γρήγορα η δειά από την αριστερή λωρίδα...

STOYBI
22/04/2009, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
όταν σε απόσταση 200 μετρων μπροστά σου κινούνται 10-15 αυτοκίνητα στην αριστερή λωρίδα, 7-8 στην μεσαία, και κανένα στην δεξιά, έχετε δίκιο, δεν χρειάζεται η ΛΕΑ, μπορείτε να περνάτε απλά απο τη δεξιά λωρίδα ....

Οπως το θετεις ομως μιλας εκ του ασφαλους.... :rolleyes:

(Γιατι στην περιπτωση που συμβει κατι απο τα παραπανω εχεις ελπιδα διαφυγης με πατημα στην ΛΕΑ..... :winka: )

devil's animal
22/04/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Εχεις δικιο .. Θες να συμπεριλαβω και τον κοπανο που δεν θα χρησιμοποιησει καθρεφτη εν ηρεμια... Δεκτο ( κυμας με τις μπαριερες ομως δεν θα γινει αυτος και το αλιμονο παραπανω που λεω εκει ακριβως παει... ) αλλα μιλαω για κατι εκτακτο.....

Φαντασου ενα κλαταρισμα ελαστικου , ενα αποτομο φρεναρισμα του μπροστινου , μια στραβοτιμονια καποιου για οποιοδηποτε λογο μπορεις να φανταστεις και εκεινη την στιγμη βρισκετε στην δεξια λωριδα.....

Στο πρωτο ποστ μου μιλαω για ατομα που με περασαν απο την ΛΕΑ το λιγωτερο με 140-160κμ και την χρησιμοποιουσαν σε διαβεβαιω για προσπεραση σε 10αδες αυτοκινητα... Δεν μιλαω για ενα ρισκο προσπερασης ( οχι οτι συμφωνω και με αυτο )ενος η δυο αυτοκινητων.....

:rolleyes:


ουτε εσυ εχεις αδικο αλλα αυτα θα μπορουσαν να συμβουν και αν κινεισαι στην αριστερη (και να γινεις ενα με το τοιχιο):sick:

μου εχει τυχει να ειμαι στην αριστερη να ειναι αμαξι μπροστα,να με εχει δει και να θελει να κανει δεξια για να περασω...
ελα ομως που στην μεσαια εχει αλλο αμαξι μπροστα του.
κανει ο μαπας δεξια και δεν υπολογιζει την ταχυτητα που ειχε και την ταχυτητα του αλλου που ηταν ηδη στην δεξια με αποτελεσμα να πεφτει στα φρενα και να κανει να ξαναμπει στην αριστερη γιατι δεν τον επαιρνε την ωρα που εγω προσπερναγα.:eek: :sick:

ταξιδευω στην δεξια πολυ συχνα και προσπερναω και εγω με +100 και +150 αλλα αν (οπως ειπε ο Γιωργος) βλεπεις και συνωστιζονται ολοι στην αριστερη και στην μεσαια, ε δεν θα παω να πατησω την διακεκομενη και να περναω αναμεσα τους.

θα παω δεξια και ΛΕΑ μεχρι να δω πηξιμο και σε αυτες.

αν εχει λιγοτερα αμαξια στον δρομο σου (μπροστα σου,αριστερα σου και δεξια σου) εχεις πολυ λιγοτερες πιθανοτητες για ατυχημα και περισσοτερες πιθανοτητες να γλιτωσεις κατι που θα δεις να γινεται ξαφνικα, καθως αυξανεται ο χρονος που εχεις για να αντιδρασεις.

MitsosNaked
22/04/2009, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ο

αν εχει λιγοτερα αμαξια στον δρομο σου (μπροστα σου,αριστερα σου και δεξια σου) εχεις πολυ λιγοτερες πιθανοτητες για ατυχημα και περισσοτερες πιθανοτητες να γλιτωσεις κατι που θα δεις να γινεται ξαφνικα, καθως αυξανεται ο χρονος που εχεις για να αντιδρασεις.

Σίγουρα αλλά όταν μιλάμε για πηγμένη αριστερή και μεσαία τότε η δεξιά είναι σαφώς επικινδυνότερη κατα την άποψη μου. Και αυτό επειδή ο άλλος απο τη μεσαία μπορεί να απηυδύσει και να βγεί πολύ απότομα ακόμα και άν είσαι εσύ στη δεξιά και ακριβώς δίπλα του.

transalpblack
22/04/2009, 16:42
καθομαι μαμια φορα και σκεφτομαι ποσες φορες εχω προβλεψει(οπως και πολλοι αλλοι), κινηση καποιου να αλλαξει λωριδα προς τα δεξια χωρις να κοιταξει. και το καλυτερο???
εκει που του κατεβαζω καντηλια, ο οδηγος που εχει κανει μ@λ@κι@ και το εχει ισως καταλαβει και δεν μιλαει, μου απανταει ο συνοδηγος. τι του λες τωρα???

sakisvolos
22/04/2009, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
Kai ti shmainei auto filaraki???
Pos prepei na kanei deksia xoris na koitaksei??????????????????????
Entaksei ligo eleos.... eipame....... den ftaiei panta o biastis........

Ένα πιθανό σενάριο (λέμε τώρα) εσύ πας κομμάτια στη δεξιά λωρίδα έτσι???
Ένα αυτοκίνητο το οποίο λόγω κάποιας βλάβης έχει χάσει την ισχύ του κινητήρα και κόβει
ταχύτητα με σχετικά γρήγορο ρυθμό που να πάει??? :confused: να μείνει στη μεσαία λωρίδα???:confused:
Να πάει στην αριστερή λωρίδα???:confused: Μπααααα! στη δεξιά λωρίδα έκτακτης ανάγκης θα πάει
φιλαράκι το' πιασες??? εκεί θα πάει με αλάρμ αναμμένα ή με φλάς :winka:
τώρα αν εσύ πας σε αυτή τη λωρίδα τάπα κακό δικό σου!

Αυτά τα ολίγα φιλαράκι γκέκε???

:wave2: :wave2:

gixxerpap
22/04/2009, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Οπως το θετεις ομως μιλας εκ του ασφαλους.... :rolleyes:

(Γιατι στην περιπτωση που συμβει κατι απο τα παραπανω εχεις ελπιδα διαφυγης με πατημα στην ΛΕΑ..... :winka: )

και να ρχεται λέει εκείνη την ωρα κανένας απο αυτους τους κάγκουρες .....ήχος & φώς!



πέρα απο την πλάκα, δε διαφωνούμε πουθενά ....

transalpblack
22/04/2009, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Ένα πιθανό σενάριο (λέμε τώρα) εσύ πας κομμάτια στη δεξιά λωρίδα έτσι???
Ένα αυτοκίνητο το οποίο λόγω κάποιας βλάβης έχει χάσει την ισχύ του κινητήρα και κόβει
ταχύτητα με σχετικά γρήγορο ρυθμό που να πάει??? :confused: να μείνει στη μεσαία λωρίδα???:confused:
Να πάει στην αριστερή λωρίδα???:confused: Μπααααα! στη δεξιά λωρίδα έκτακτης ανάγκης θα πάει
φιλαράκι το' πιασες??? εκεί θα πάει με αλάρμ αναμμένα ή με φλάς :winka:
τώρα αν εσύ πας σε αυτή τη λωρίδα τάπα κακό δικό σου!

Αυτά τα ολίγα φιλαράκι γκέκε???

:wave2: :wave2:

Ολα καλα και ολα σχετικα και ολα αν και αν και αν...........
Αυτο το γκεκε τι το ηθελες??????
Μου κάθεται καπως........:sad: :sad:

sakisvolos
22/04/2009, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από transalpblack
Ολα καλα και ολα σχετικα και ολα αν και αν και αν...........
Αυτο το γκεκε τι το ηθελες??????
Μου κάθεται καπως........:sad: :sad:

Ελα μωρέ το γκέκε σε πείραξε σιγά τώρα!:D

Τέσπα στο αν αν αν που λες έχεις δίκιο αλλά μη νομίζεις ότι δε συμβαίνει!!!

Και τέλος η λωρίδα έκτακτης ανάγκης είναι για ειδικές περιπτώσεις και όχι για να τρέχει εκεί ο κάθε
κ@υλοτιμονος!:winka:

:wave2: :wave2: :wave2:

SVX
26/08/2010, 03:11
Από ΕΔΩ (http://scepticusbatsicus.blogspot.com/2010/08/blog-post_26.html)


Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης - Λ. Ε. Α. / "Φτερωτή κλήση"



Πριν μερικά χρόνια , όσο υπηρετούσα ακόμη στην Τροχαία της Αττικής Οδού , μας έδωσε απογευματάκι το Κέντρο μας ένα Τροχαίο , ανάμεσα λέει στη Μαγούλα και στα διόδια Ρουπακίου προς Αεροδρόμιο ρεύμα , με όχημα που φλέγεται και άτομο εντός.
Κινητοποιούμαστε φυσικά πολλοί σταθμοί , Πυροσβεστική , Ε.Κ.Α.Β. κλπ . Φτάνει πρώτο το δίκυκλό μας και μας αναφέρει πως όντως ένα Ι.Χ.Ε. καίγεται και υπάρχει άτομο εντός...

Τί είχε γίνει ?
Ένα Ι.Χ. κινείται μάλλον αργά , συνεχώς στην αριστερή και τον προσπερνάει μια γυναίκα (?!) από δεξιά , μάλλον απότομα και με τσαμπουκά και ξαναμπαίνει στην αριστερή , το ίδιο απότομα.. Τσατίζεται ο πρώτος οδηγός και ξεκινάνε εν κινήσει , τη λογομαχία , τα κωλοδάχτυλα , τις ύβρεις , τις απειλές , ώσπου τελικά την κλείνει και ακινητοποιούνται εν μέσω Αττικής Οδού ! Αυτή στην αριστερή και αυτός διαγώνια , μεσαία και αριστερή !

Στο συγκεκριμένο σημείο , μέχρι και λίγο πριν τα διόδια , υπάρχουν δύο (2) λωρίδες κυκλοφορίας , η λωρίδα έκτακτης ανάγκης , και δεξιά της ο αγωγός ομβρίων υδάτων , πλάτους δύο (2) μέτρων ..

Σταματά ένας πίσω τους , και τους λέει "μα καλά ρε παιδιά , κάθεστε μαλώνετε μες τη μέση του δρόμου , πάρτε τα αυτοκίνητά σας κλπ" . Και εκείνη τη στιγμή....

έρχεται ένας από πίσω του , συγκρούεται σφοδρότατα πίσω δεξιά (ντεπόζιτο) με το Ι.Χ. του , αυτό προσκρούει στα άλλα δύο , από τα οποία το ένα το εκσφενδονίζει αριστερά και καταλήγει όρθιο (?!) στο τοιχείο και το έταιρο δεξιά , το οποίο καταλήγει στη Λ.Ε.Α. , να "κοιτά" αντίθετα .

Καθώς φτάναν οχήματα στον τόπο του ατυχήματος , δεν είχαν που να πάνε και δημιουργήθηκε ουρά.. Με το που δημιουργήθηκε ουρά , κάποιος έκανε την αρχή και μπήκε στη Λ.Ε.Α. και με το που έφτασε αυτός ο @!%*&! με όσους #$*!@%! τον ακολουθήσανε , στον τόπο του ατυχήματος , πάλι δεν είχαν που να πάνε . Με το που δημιουργήθηκε και 'κει ουρά (3 λωρίδων πια) , κάποιοι @#$%&^@#! ξεκίνησαν να κινούνται στον βατό , αγωγό ομβρίων υδάτων..! Έτσι μέσα σε 4-5 λεπτά από το ατύχημα , είχε δημιουργηθεί ουρά χιλιομέτρων μήκους , τεσσάρων λωρίδων πλάτους , ενώ υπήρχαν κανονικά οι δύο λωρίδες κυκλοφορίας και η Λ.Ε.Α. ...

Αποτέλεσμα? Όταν φτάσαμε εμείς με το Ανακριτικό , 10-12 λεπτά μετά το ατύχημα , αναστρέψαμε από τη Μαγούλα και με το που μπήκαμε Αττική Οδό εγκλωβιστήκαμε...Ελίχθηκα για 100-200 μέτρα και τελικά στάθμευσα (?!) το Ανακριτικό , πήραμε ό,τι μπορούσαμε να κουβαλήσουμε από αυτά που έπρεπε και περπατήσαμε (?!) γύρω στα 500-600 μέτρα μέχρι το σημείο του ατυχήματος , όπου υπήρχε ένα αυτοκίνητο να μισοκαίγεται ακόμη , ένας καμμένος άνθρωπος μεσα και 2 τραυματίες...

Η Πυροσβεστική δε μπορούσε να έρθει , Ασθενοφόρο δε μπορούσε να έρθει , έτσι τους βάλαμε να έρθουν αντίθετα (?!) από τα διόδια Ρουπακίου...

Και τελικά , αυτός που συγκρούστηκε με το όχημα αυτού που κάηκε (αυτού που έλεγε στους άλλους να φύγουν..) , ήταν χρήστης ναρκωτικών και είχε κάνει χρήση λίγη ώρα πριν....

Τα συμπεράσματα δικά σας .

Και για όσους δε σκέφτονται τις συνέπειες των πράξεών τους απλά σεβούμενοι το Νόμο και τους συνανθρώπους τους , να τους συστήσω στην έννοια της "φτερωτής κλήσης" , ώστε τουλάχιστον να φοβούνται.

"Φτερωτή κλήση" , είναι η κλήση που γραφεται "στο φτερό" , στα γρήγορα δηλαδή .

Σημαίνει πως ένας Αστυνομικός , είτε σε Υπηρεσία είτε όχι , απλά σου παίρνει την πινακίδα αφού εχεις κάνει κάποια παράβαση , βεβαιώνει με την ησυχία την κλήση στο Τμήμα και στη στέλνει σπίτι (του ιδιοκτήτη) , μέσω του τοπικού Τμήματος Τάξης , μαζί με την απόφαση για αφαίρεση όποιων στοιχείων προβλέπεται να αφαιρεθούν (προσκομιστούν πια) .

Χωρίς φωνές , χωρίς δράματα , χωρίς "θα σου κάνω θα σου ράνω" , χωρίς "κι αυτούς γιατί δε τους σταματάς" , χωρίς "ξέρεις ποιος είμαι εγώ" ...

Αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιούν στις Τροχαίες Αυτοκινητοδρομων και στην Τροχαία της Αττικής Οδού για να πατάξουν το φαινόμενο της παραβίασης της Λ.Ε.Α. Επειδή η παραβίασή της γίνεται από εκατοντάδες αυτοκίνητα κάθε φορά , δε μπορούν να σταματάνε όλα τα αυτοκίνητα ή έστω ένα-ένα κάθε φορά (κάτι που εφαρμόζεται , αλλά δημιουργείται επιπλέον συμφόρηση από αυτους που χαζεύουν , αποφεύγεται) , είτε κινούμενοι με συμβατικά οχήματα είτε σταθμευμένοι με τα έγχρωμα περιπολικά στη Λ.Ε.Α. , σημειώνουν εκατοντάδες αριθμούς κυκλοφορίας , κυρίως Παρασκευές και Κυριακές , οχημάτων που παραβίασαν τη Λ.Ε.Α. ..

Έχω ακούσει μάλιστα από συνάδελφο (...) , ότι κάθε Κυριακή επιστρέφοντας από το χωριό , παραβίαζε τη Λ.Ε.Α. επειδή δε μπορούσε λέει να ακούει τα παιδιά (...) , πιστεύοντας πως ακόμα και να τον σταματήσουν , κατά πάσα πιθανότητα θα τη γλύτωνε . Τώρα όμως λέει , με τις "φτερωτές" , θα μου έρθει κατευθείαν σπίτι λέει και δε θα μπορώ να κάνω τίποτα, οπότε πάω κανονικά στη λωρίδα μου , λέει...

Βλέπετε συνελληνάρες μου, ο φόβος φυλάει τα έρμα..
Τελειώνω λέγοντας πως η ποινή για την παραβίαση της Λ.Ε.Α. είναι 200 'Εουρος πρόστιμο, με 5 πόντους στο δίπλωμα και 20 μέρες αφαίρεση διπλώματος , άδειας και πινακίδων...

Άντε , καλή επιστροφή και με προσοχή.... ;)

caesarsk
26/08/2010, 03:12
Αν είναι αληθεια έστω και το μισο απο το κείμενο....ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ και να σταματησω να βλέπω εξυπνους να περνανε απο δεξια οδηγώντας στην Λ.Ε.Α. δημιουργώντας ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα


Αντε να αρχιζουμε σιγα σιγα να γινομαστε ανθρωποι!!!


http://scepticusbatsicus.blogspot.com/2010/08/blog-post_26.html

pektis
26/08/2010, 03:47
Ρε παιδια ειτε ειμαστε στην Λ.Ε.Α. , ειτε προσπερναμε αναμεσα απο την αριστερη και μεσαια λωριδα, παρανομοι ειμαστε και στις δυο περιπτωσεις...Απλα προσοχη.....

sergiosm
26/08/2010, 04:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Ρε παιδια ειτε ειμαστε στην Λ.Ε.Α. , ειτε προσπερναμε αναμεσα απο την αριστερη και μεσαια λωριδα, παρανομοι ειμαστε και στις δυο περιπτωσεις...Απλα προσοχη.....

Το θέμα δεν είναι απλώς αν είσαι παράνομος, το θέμα είναι τι ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ μπορεί να έχει αυτή η παρανομία.


Αλήθεια, το ακριβώς προηγούμενο post το διάβασες;

Και αν το διάβασες, το κατάλαβες;

:wave2:

pektis
26/08/2010, 04:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Το θέμα δεν είναι απλώς αν είσαι παράνομος, το θέμα είναι τι ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ μπορεί να έχει αυτή η παρανομία.


Αλήθεια, το ακριβώς προηγούμενο post το διάβασες;

Και αν το διάβασες, το κατάλαβες;

:wave2:
Το διαβασα φιλε μου και απλως εκανα μια επιβεβαιωση...αυτο ειναι ολο...
Τωρα το τι κανει ο καθενας στο δρομο ειναι δικο του θεμα και οτι και να λεμε εμεις αυτο δεν αλλαζει...:wave2:

sergiosm
26/08/2010, 04:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Το διαβασα φιλε μου και απλως εκανα μια επιβεβαιωση...αυτο ειναι ολο...
Τωρα το τι κανει ο καθενας στο δρομο ειναι δικο του θεμα και οτι και να λεμε εμεις αυτο δεν αλλαζει...:wave2:

:wave2:

SVX
26/08/2010, 04:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από pektis
Ρε παιδια ειτε ειμαστε στην Λ.Ε.Α. , ειτε προσπερναμε αναμεσα απο την αριστερη και μεσαια λωριδα, παρανομοι ειμαστε και στις δυο περιπτωσεις .....


Η προσπεραση δεν ειναι παρανομη .... (Εκει που το επιτρεπει η διαγραμμιση)


Η προσπεραση / κυκλοφορια στη Λ.Ε.Α. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ εκτος αν εισαι οδηγος ασθενοφορου / πυροσβεστικου οχηματος / περιπολικου.......

harris_x
26/08/2010, 04:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Αν είναι αληθεια έστω και το μισο απο το κείμενο....ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ και να σταματησω να βλέπω εξυπνους να περνανε απο δεξια οδηγώντας στην Λ.Ε.Α. δημιουργώντας ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα


Αντε να αρχιζουμε σιγα σιγα να γινομαστε ανθρωποι!!!


http://scepticusbatsicus.blogspot.com/2010/08/blog-post_26.html
Αλήθεια είναι, την έφαγε (τη "φτερωτή" εεεε :blush: ) γνωστός για κίνηση στη Λ.Ε.Α.

:wave2:

edit: € 200,00 και 9 πόντοι

harris_x
26/08/2010, 04:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ εκτος αν εισαι οδηγος ασθενοφορου / πυροσβεστικου οχηματος / περιπολικου.......
Αρα ένας οδηγός από τις παραπάνω κατηγορίες μπορεί να εισέρχεται στην Λ.Ε.Α. και με το Ι.Χ. του :hypnotize :wacko:

















































:bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :bigcry:

reinmeister
26/08/2010, 04:37
με τα μηχανακια παμε παντοτε οπου βρουμε χωρο κι αυτο δεν θα αλλαξει ποτε...

το βασικο ειναι να το κανουμε με μικρη διαφορα ταχυτητας απο τα υπολοιπα οχηματα,ετσι ωστε να προλαβουμε τυχουσες στραβες...

το βασικοτερο προβλημα για μενα ειναι αλλο...

καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουν οσοι οδηγουν μονο μηχανακι και δεν εχουν ιδεα απο αυτοκινητο,μια κατηγορια που συνηθως ανηκουν 16-23 πιστιρικαδες, οτι ο οδηγος αυτοκινητου,κατα πρωτον δεν ειναι μαντης και κατα δευτερον εχει τυφλες γωνιες...

οποτε οδηγω αυτοκινητο,τα περισσοτερα σιχτιρια τα ριχνω σε μηχανοβιους...ειναι ορισμενοι που στανταρ θελουν να πεθανουν...

μιλαμε για απλα πραγματα οχι τιποτα συνθετο...οταν για παραδειγμα βλεπεις αυτοκινητο σε δρομο με δυο λωριδες,που κινειται αργα στην αριστερη,εχοντας βγαλει αριστερο φλας σε σημειο που εχει φαναρι πρασινο για αριστερα,μην περνας ρε ηλιθιε,τερμα γκαζι συνηθως, απο αριστερα του...

καθε, μα καθε φορα,οταν τους προλαβαινω σε αλλο φαναρι, τους βαζω κωλοχερο και τους λεω προσοχη,θα σκοτωθειτε...

αλλα σχεδον παντα,με αντιμετωπιζουν σαν τον μαλακα με το κουτι...

:sad:

Cpt. Haddock
26/08/2010, 04:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
[...]καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουν οσοι οδηγουν μονο μηχανακι και δεν εχουν ιδεα απο αυτοκινητο,μια κατηγορια που συνηθως ανηκουν 16-23 πιστιρικαδες, οτι ο οδηγος αυτοκινητου,κατα πρωτον δεν ειναι μαντης και κατα δευτερον εχει τυφλες γωνιες...[...]

Επίσης, όταν κινείσαι βράδυ με αυτοκίνητο και κοιτάς τον καθρέφτη, δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσεις τη σειρά των φώτων των αυτοκινήτων (βλέπεις το ένα φως) απο το ενα φως μηχανης που έρχεται αναμεσα...

man iii
26/08/2010, 05:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
με τα μηχανακια παμε παντοτε οπου βρουμε χωρο κι αυτο δεν θα αλλαξει ποτε...

το βασικο ειναι να το κανουμε με μικρη διαφορα ταχυτητας απο τα υπολοιπα οχηματα,ετσι ωστε να προλαβουμε τυχουσες στραβες...

το βασικοτερο προβλημα για μενα ειναι αλλο...

καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουν οσοι οδηγουν μονο μηχανακι και δεν εχουν ιδεα απο αυτοκινητο,μια κατηγορια που συνηθως ανηκουν 16-23 πιστιρικαδες, οτι ο οδηγος αυτοκινητου,κατα πρωτον δεν ειναι μαντης και κατα δευτερον εχει τυφλες γωνιες...

οποτε οδηγω αυτοκινητο,τα περισσοτερα σιχτιρια τα ριχνω σε μηχανοβιους...ειναι ορισμενοι που στανταρ θελουν να πεθανουν...

μιλαμε για απλα πραγματα οχι τιποτα συνθετο...οταν για παραδειγμα βλεπεις αυτοκινητο σε δρομο με δυο λωριδες,που κινειται αργα στην αριστερη,εχοντας βγαλει αριστερο φλας σε σημειο που εχει φαναρι πρασινο για αριστερα,μην περνας ρε ηλιθιε,τερμα γκαζι συνηθως, απο αριστερα του...

καθε, μα καθε φορα,οταν τους προλαβαινω σε αλλο φαναρι, τους βαζω κωλοχερο και τους λεω προσοχη,θα σκοτωθειτε...

αλλα σχεδον παντα,με αντιμετωπιζουν σαν τον μαλακα με το κουτι...

:sad:

+ .....βάλε όσα θες

επιπλέων όταν είσαι μέσα στη ΛΕΑ, έχεις κάνει είδη μ@λ@κία (εις γνώση σου ) ... μη την κάνεις μεγαλύτερη, πηγαίνοντας με πολλά και όχι πάρα πολυ προσεκτικά !!!;)

pektis
26/08/2010, 05:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Η προσπεραση δεν ειναι παρανομη .... (Εκει που το επιτρεπει η διαγραμμιση)


Η προσπεραση / κυκλοφορια στη Λ.Ε.Α. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ εκτος αν εισαι οδηγος ασθενοφορου / πυροσβεστικου οχηματος / περιπολικου.......

Tωρα δηλαδη θες να μου πεις οτι ολοι αυτοι που προσπερνουν πανω στην διακεκομενη γραμη και ΑΝΑΜΕΣΑ απο την τερμα αριστερα και μεσαια λωριδα ειναι νομιμοι?Οκ...

BLiTzER
26/08/2010, 05:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Η προσπεραση δεν ειναι παρανομη .... (Εκει που το επιτρεπει η διαγραμμιση)


Η προσπεραση / κυκλοφορια στη Λ.Ε.Α. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ εκτος αν εισαι οδηγος ασθενοφορου / πυροσβεστικου οχηματος / περιπολικου.......

H ουσία είναι ότι σε αναγκάζουν να προσπερνάς από δεξιά (ή/και από Λ.Ε.Α) οι γρήγοροι που κινούνται μονίμως αριστερά (το οποίο επίσης είναι παράνομο). Και, ως γνωστόν, η αριστερή λωρίδα στην Ελλάδα είναι μονίμως πηγμένη, ακόμα και όταν οι υπόλοιπες είναι άδειες. Αλλά άντε να εξηγήσεις στον κάθε βλαμμένο τη χρήση της Λ.Ε.Α και της αριστερής λωρίδας. Όπως και το ότι τα μεγάλα/βαρέα οχήματα δεν πρέπει να ξεκολλάνε από τη δεξιά. Ναι, γίνεσαι παράνομος και βάζεις σε κίνδυνο τη ζωούλα σου, αλλά....

Λεωνίδας
26/08/2010, 05:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από harris_x
Αλήθεια είναι, την έφαγε (τη "φτερωτή" εεεε :blush: ) γνωστός για κίνηση στη Λ.Ε.Α.

:wave2:

edit: € 200,00 και 9 πόντοι και δικός μου και δικός μου (Αθηνών - Κορίνθου)
:wave2:

man iii
26/08/2010, 05:50
Ιστορία προσωπική
Είμαι πριν καμία 10αρια χρόνια Γαλλία με τη μηχανή , σε ένα αυτό/δρομο έχει γίνει τρακάρισμα με ουρά περίπου 3 χλμ ,

Βλέπω κάτι Γερμανούς με μηχανή να μπαίνουν ΛΕΑ, εε να μην μπω και εγώ …. Έλα όμως που οι Γερμανοί κάνανε μία προσπέραση καμιά 10αρια αυτό και ξαναμπήκαν στη λουρίδα τους , εγώ θεώρησα ότι αφού μπήκαν επιτρέπετε και συνέχισα σιγά σιγα μέχρι που είδα τον μπάτσο στο βάθος να ρυθμίζει την κυκλοφορία,

Σε δευτερόλεπτα διακρίνω τον μπάτσο να έχει κατεβάσει τα χέρια και να κοιτάει προς το μέρος μου , εε λέω τώρα με είδε ας προχωρήσω φτάνω σχετικά κοντά του και με σηκωμένα και τεντωμένα και τα δυό του χέρια έρχεται προς τα μένα , σαν να είδε φάντασμα, έρχεται δίπλα μου και με πολύ δυνατή φωνή ,φτύνοντας και με φουσκωμένη τη φλέβα στον λαιμό του από την ένταση , μου λέει στα αγγλικά , αυτός ο δρόμος είναι για μας και τα ασθενοφόρα …… οκ οκ οκ sorry sorry του λέω ….

Αφού μού είπε κι άλλα και μόνο που δεν με σβέρκοσε , μου λέει και το θεϊκό……
Stay here 5 minutes…….. κοιτάω πίσω τη γυναίκα μου και της λέω …… τι έγινε τώρα μας έβαλε τιμωρία ???????
Και ναι όντος μας έβαλε εκεί να περιμένουμε για να χάσουμε τον χρόνο που κερδίσαμε !!!!!
Μετά από 5 λεπτά μας άφησε να φύγουμε χαμογελώντας !!!
Τα συμπεράσματα δικά σας .

ermiss
26/08/2010, 06:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από man iii
ια μας και τα ασθενοφόρα …… οκ οκ οκ sorry sorry του λέω ….

Αφού μού είπε κι άλλα και μόνο που δεν με σβέρκοσε , μου λέει και το θεϊκό……
Stay here 5 minutes…….. κοιτάω πίσω τη γυναίκα μου και της λέω …… τι έγινε τώρα μας έβαλε τιμωρία ???????
Και ναι όντος μας έβαλε εκεί να περιμένουμε για να χάσουμε τον χρόνο που κερδίσαμε !!!!!
Μετά από 5 λεπτά μας άφησε να φύγουμε χαμογελώντας !!!
Τα συμπεράσματα δικά σας .

θεός ο μπάτσος χαχαχαχαχα

sergiosm
26/08/2010, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αλλα σχεδον παντα,με αντιμετωπιζουν σαν τον μαλακα με το κουτι...

Αφού εκείνη τη στιγμή για αυτούς είσαι ... κουτάκιας
που να 'ξεραν ...

sergiosm
26/08/2010, 06:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από man iii
Αφού μού είπε κι άλλα και μόνο που δεν με σβέρκοσε , μου λέει και το θεϊκό……
Stay here 5 minutes…….. κοιτάω πίσω τη γυναίκα μου και της λέω …… τι έγινε τώρα μας έβαλε τιμωρία ???????
Και ναι όντος μας έβαλε εκεί να περιμένουμε για να χάσουμε τον χρόνο που κερδίσαμε !!!!!
Μετά από 5 λεπτά μας άφησε να φύγουμε χαμογελώντας !!!
Τα συμπεράσματα δικά σας .

Αυτή μάλλον ήταν η ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΕΡΗ τιμωρία

Volo
26/08/2010, 08:13
Η ιστορία του αστυνομικού με το τροχαίο και τον άνθρωπο που κάηκε μου σήκωσε την τρίχα. Με το αυτοκίνητο δεν έχω μπει στη ΛΕΑ μπορεί με τη μοτό όμως. Δεν ξαναμπαίνω εκεί ποτέ! Χέστηκα αν έχει κίνηση ή όχι.
Πραγματικά στεναχωριέμαι που το λέω αλλά δεν το είχα σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί να εμποδίσεις ένα ασθενοφόρο, περιπολικό κ.τλ. Μπορεί να μου λείπει η ενημέρωση αλλά ενδιαφέρομαι να μάθω. Καλό είναι που ποστάρετε τέτοιες περιπτώσεις τουλάχιστον να μαθαίνουν αυτοί που ενδιαφέρονται.
Όλοι οι υπόλοιποι που ξέρουν τι μπορεί να γίνει αλλά στα αυτά τους είναι για ξύλο.

Κάποιος είπε για νεκρές γωνίες στα αυτοκίνητα... Γι'αυτό όταν αλλάζουμε πορεία δεξιά ή αριστερά καλό είναι να γυρνάμε το κεφαλάκι μας να κοιτάξουμε καλύτερα. Αυτό μου το έμαθαν όταν έδωσα για δίπλωμα πριν 15χρόνια.
Όταν ανάβεις φλας για να αλλάξεις λωρίδα περιμένεις και λίγο στην περίπτωση που κάποιο μηχανάκι ή αυτοκίνητο είναι κοντά και δεν σε έχει δει ή είναι κανένας καυλωμένος γρήγορος. . Εγώ αυτό που βλέπω είναι φλας την ώρα που το μισό αμάξι έχει ήδη στρίψει. Τόσο δύσκολο είναι? Απλά υπάρχει μεγάλη αδιαφορία από πολλούς και αυτό γιατί δεν υπάρχουν τιμωρίες που να εφαρμόζονται.
Και ποτέ δεν μπορώ να πω στον εαυτό μου "στα αρχίδια μου αν κάποιος περάσει από δεξιά παρ'ολο που εγώ είμαι δεξιά μαλακία κάνει" Έλεος δεν θέλω να σκοτώσω κανέναν και ας είναι κόπανος.

the who
26/08/2010, 09:19
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
[

Κάποιος είπε για νεκρές γωνίες στα αυτοκίνητα... Γι'αυτό όταν αλλάζουμε πορεία δεξιά ή αριστερά καλό είναι να γυρνάμε το κεφαλάκι μας να κοιτάξουμε καλύτερα. Αυτό μου το έμαθαν όταν έδωσα για δίπλωμα πριν 15χρόνια.


Φιλε μου οταν λεμεγια τυφλη γωνια σε αυτοκινητο εννοουμε οτι οσο και να στριψεις τη γκλαβα σου δεν προκειται να δεις.Εκει λοιπον που δεν εισαι σιγουρος πας πιο σιγα μεχρι να καθαρισει το οπτικο σου πεδιο.
Αυτο το εμαθα στο δρομο.

Volo
26/08/2010, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
[

Φιλε μου οταν λεμεγια τυφλη γωνια σε αυτοκινητο εννοουμε οτι οσο και να στριψεις τη γκλαβα σου δεν προκειται να δεις.Εκει λοιπον που δεν εισαι σιγουρος πας πιο σιγα μεχρι να καθαρισει το οπτικο σου πεδιο.
Αυτο το εμαθα στο δρομο.

Σίγουρα ναι φίλε. Τώρα πόσοι γυρνάνε την "γκλάβα" τους έστω να δεις λίγο παραπάνω.... ("γκλάβα" χαχαχα)

STOYBI
26/08/2010, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
[

Κάποιος είπε για νεκρές γωνίες στα αυτοκίνητα... Γι'αυτό όταν αλλάζουμε πορεία δεξιά ή αριστερά καλό είναι να γυρνάμε το κεφαλάκι μας να κοιτάξουμε καλύτερα. Αυτό μου το έμαθαν όταν έδωσα για δίπλωμα πριν 15χρόνια.


Φιλε μου οταν λεμεγια τυφλη γωνια σε αυτοκινητο εννοουμε οτι οσο και να στριψεις τη γκλαβα σου δεν προκειται να δεις.Εκει λοιπον που δεν εισαι σιγουρος πας πιο σιγα μεχρι να καθαρισει το οπτικο σου πεδιο.
Αυτο το εμαθα στο δρομο.



Θελεις να πεις οτι.....

Οδηγαω αυτοκινητο στην εθνικη με 110-120 και καθε λιγο και λιγακι θα γυρναμε το κεφαλι τεζα στο πισω παρμπριζ επειδη......

Δεν βλεπουμε απο τον καθρεφτη τις νεκρες γωνιες...??? :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Και στο εμαθε και δασκαλος αυτο.....???? :look:

Δηλ ο τυπος παει ταξιδι στην θεσσαλονικη και θα γυρισει το κεφαλι του μεχρι να φτασει μεσο ορο 2000 φορες τερμα πισω για να κοιταει το πισω παρμπριζ για να ελεγχει και τις νεκρες γωνιες...???? :cry:

Ρε παιδια ελεος.... :lol: :lol: :lol:

Εκτος οτι κινδυνευουν αμεσα οι μπροστινοι του οδηγοι....

Ο καθε οδηγος αυτοκινητου θα κατανταγε σαν τον Ξεβιδουλα στο τελος....



:wave2:

GIXXERAKIAS
26/08/2010, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Θελεις να πεις οτι.....

Οδηγαω αυτοκινητο στην εθνικη με 110-120 και καθε λιγο και λιγακι θα γυρναμε το κεφαλι τεζα στο πισω παρμπριζ επειδη......



Μαλλον θελει να πει για τους καθρεφτες αριστερα και δεξια και οχι για τον κεντρικο μιας και δεν προσφεραται να κοιταξεις αν θες να αλλαξεις λωριδα.:winka:

Οντως κι εγω το κανω αυτο,δεν ειναι δυσκολο,οπως ακριβως κανεις και επανω στην μηχανη να τσεκαρεις νεκρες γωνιες.Πολλες φορες δεν εχω χτυπησει μηχανες επειδη ακριβως κοιταξα δεξια και αριστερα μου πριν κανω αλλαγη λωριδας.:wave2:

guzzistas
26/08/2010, 09:46
Εγω πάλι νομίζω ότι ο πίσω έχει υποχρέωση να βλέπει τον μπροστά κι όχι το ανάποδο.......

STOYBI
26/08/2010, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Μαλλον θελει να πει για τους καθρεφτες αριστερα και δεξια και οχι για τον κεντρικο μιας και δεν προσφεραται να κοιταξεις αν θες να αλλαξεις λωριδα.:winka:

Οντως κι εγω το κανω αυτο,δεν ειναι δυσκολο,οπως ακριβως κανεις και επανω στην μηχανη να τσεκαρεις νεκρες γωνιες.Πολλες φορες δεν εχω χτυπησει μηχανες επειδη ακριβως κοιταξα δεξια και αριστερα μου πριν κανω αλλαγη λωριδας.:wave2:

Eπειδη ειπε την φραση... Γυρναω κεφαλι....

Νεκρες γωνιες και οι τρεις καθρεφτες συνηθως εχουν το σημειο της πισω κολωνας ..η κανα μισο μετρο ανοιχτα στο υψος της μπετουγιας της πισω πορτας...

( Αναγκαστικα αυτα τα σημεια τα βλεπεις μονο με γυρισμα του κεφαλιου.... )



:wave2:

GIXXERAKIAS
26/08/2010, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Eπειδη ειπε την φραση... Γυρναω κεφαλι....

Νεκρες γωνιες και οι τρεις καθρεφτες συνηθως εχουν το σημειο της πισω κολωνας ..η κανα μισο μετρο ανοιχτα στο υψος της μπετουγιας της πισω πορτας...

( Αναγκαστικα αυτα τα σημεια τα βλεπεις μονο με γυρισμα του κεφαλιου.... )



:wave2:

Ναι το γνωριζω βρε συ αλλα οντως χρειαζεται να γυρισεις για να κοιταξεις καλυτερα για την ασφαλεια σου και των αλλων (ειδικα αν οι αλλοι ειναι με μηχανη).Και ας πηγαινεις και στην αλλη ακρη της γης ΠΡΕΠΕΙ να κοιταξεις οσο κουραστικο κι αν ειναι.:winka:

Volo
26/08/2010, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ναι το γνωριζω βρε συ αλλα οντως χρειαζεται να γυρισεις για να κοιταξεις καλυτερα για την ασφαλεια σου και των αλλων (ειδικα αν οι αλλοι ειναι με μηχανη).Και ας πηγαινεις και στην αλλη ακρη της γης ΠΡΕΠΕΙ να κοιταξεις οσο κουραστικο κι αν ειναι.:winka:

Ναι αυτό εννοώ μην κολλάμε στις λέξεις. Δεν είναι ανάγκη να γίνεις σαν αυτή στον εξορκιστή που γύρισε όλο το κεφάλι ανάποδα:eyepop: Πλήρης ορατότητα πίσω μάλλον αδύνατο είναι. Λίγο πάνω από τον ώμο σου όμως αμα κοιτάξεις βλέπεις πιο πολλά από τους καθρέπτες. Εμένα πάντως με έχει βοηθήσει σε πολλές περιπτώσεις χωρίς να έχω κυνδινέψει να πέσω στον μπροστινό.

the who
26/08/2010, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Θελεις να πεις οτι.....

Οδηγαω αυτοκινητο στην εθνικη με 110-120 και καθε λιγο και λιγακι θα γυρναμε το κεφαλι τεζα στο πισω παρμπριζ επειδη......

Δεν βλεπουμε απο τον καθρεφτη τις νεκρες γωνιες...??? :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Και στο εμαθε και δασκαλος αυτο.....???? :look:

Δηλ ο τυπος παει ταξιδι στην θεσσαλονικη και θα γυρισει το κεφαλι του μεχρι να φτασει μεσο ορο 2000 φορες τερμα πισω για να κοιταει το πισω παρμπριζ για να ελεγχει και τις νεκρες γωνιες...???? :cry:

Ρε παιδια ελεος.... :lol: :lol: :lol:

Εκτος οτι κινδυνευουν αμεσα οι μπροστινοι του οδηγοι....

Ο καθε οδηγος αυτοκινητου θα κατανταγε σαν τον Ξεβιδουλα στο τελος....



:wave2:


Ρε γαυρε εκανα quote στον volo.Του ειπα οτι υπαρχουν τυφλες γωνιες στα κουτια(οπως ειπες πισω κολωνακια κλπ) που οσο και να γυρισεις το κεφαλι δεν βλεπεις.
Μετα σε εχασα.:wave2:

STOYBI
26/08/2010, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Ρε γαυρε εκανα quote στον volo.Του ειπα οτι υπαρχουν τυφλες γωνιες στα κουτια(οπως ειπες πισω κολωνακια κλπ) που οσο και να γυρισεις το κεφαλι δεν βλεπεις.
Μετα σε εχασα.:wave2:



STOYBI einai to νικ μου, Κωστας το ονομα μου ( και δεν ξερω καν τι ομαδα εισαι για να σε αναφωνησω αναλογα αφου σου αρεσει τοσο...)

Για να με ξαναβρεις να σου πω οτι το QUOTE σου ηταν κακιστο και τα περι δασκαλου νομιζα οτι τα ελεγες εσυ..... :wave2:

STOYBI
26/08/2010, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Ναι το γνωριζω βρε συ αλλα οντως χρειαζεται να γυρισεις για να κοιταξεις καλυτερα για την ασφαλεια σου και των αλλων (ειδικα αν οι αλλοι ειναι με μηχανη).Και ας πηγαινεις και στην αλλη ακρη της γης ΠΡΕΠΕΙ να κοιταξεις οσο κουραστικο κι αν ειναι.:winka:

Συμφωνουμε ( Διαφωνοντας....) :lol: :beer: :beer:

Ισως παρεξηγω οτι εγω προσωπικα ειμαι τρομερα εξικοιωμενος με τους καθρεπτες ( συνηθησμενος και απο βαρια οχηματα ) τους κοιταω οσο συχνα κοιταω και μπροστα μου μεχρι και στην ψιλη στραβοτιμονια λογο ανωμαλιας του δρομου...

Οποτε θεωρω αδυνατον να γυρναω το κεφαλι τοσο συχνα οσο κοιταω και τους καθρεφτες.. :smilea:

Ασε που σε φορτηγακια , φορτηγα κλπ το γυρισμα του κεφαλιου δεν παιζει καθως εκτος απο τους καθρεφτες τυφλο σημειο ειναι ολο το πισω μερος του οχηματος...!!!

Στο λεω γιατι οταν ανοιξα αυτο το θρεντ την Κυριακη εκεινη ημουν με φορτηγακι...!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

:wave2:

BLiTzER
26/08/2010, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από guzzistas
Εγω πάλι νομίζω ότι ο πίσω έχει υποχρέωση να βλέπει τον μπροστά κι όχι το ανάποδο.......

Όταν κινείται στη λωρίδα του. Όταν επιχειρεί ελιγμό, έχει κάθε ευθύνη. Νεκρές γωνίες υπάρχουν μόνο όταν βασιζόμαστε στους καθρέφτες. Γι'αυτό γυρνάμε το κεφαλάκι μας, για να καλύψουμε το ένα σημείο που δεν καλύπτει ο καθρέφτης. Και ναι, το διδάσκουν στις σχολές.



Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
οσο συχνα κοιταω και μπροστα μου μεχρι και στην ψιλη στραβοτιμονια λογο ανωμαλιας του δρομου...

Οποτε θεωρω αδυνατον να γυρναω το κεφαλι τοσο συχνα οσο κοιταω και τους καθρεφτες.. :smilea:


Δεν είσαι ο μοναδικός που ελέγχει συνεχώς τι συμβαίνει γύρω του. Σαφώς και δε γυρνάς το κεφάλι ΤΟΣΟ συχνά. Το γυρνάς όταν χρειάζεται. Αν δεν ξέρεις πότε, δεν είσαι όσο εξοικειωμένος πιστεύεις.

Εκτός αν αλλάζεις λωρίδες κάθε φορά που κοιτάζεις τους καθρέφτες σου, οπότε το δέχομαι.

the who
26/08/2010, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
STOYBI einai to νικ μου, Κωστας το ονομα μου ( και δεν ξερω καν τι ομαδα εισαι για να σε αναφωνησω αναλογα αφου σου αρεσει τοσο...)

Για να με ξαναβρεις να σου πω οτι το QUOTE σου ηταν κακιστο και τα περι δασκαλου νομιζα οτι τα ελεγες εσυ..... :wave2:


Μαλλον κατι θυμαμαι λαθος.Θυμομουν ενα χαβαλε με τις ομαδες στο σχετικο θρεντ.Σορυ λοιπον Κωστα.Εμενα με λενε Χρηστο και ειμαι Μπαοκ.:rotflmao:

Το quote ηταν αθλιο (δεν ξερω ο παληογερας απο τεχνολογια:lol: ) αλλα ηθελα να απομονωσω τη φραση του Volo χωρις τα υπολοιπα που ειχε γραψει.
Επειδη κι εγω οδηγω και φορτηγα χρησιμοποιω τους δυο καθρεφτες.Ο μεσαιος ειναι μονο για ξυρισμα γιατι βλεπω μονο το ψυγειο που κουβαλαω:lol: .

Αυτα που λενε οι δασκαλοι στις σχολες ειναι σοφα.Μονο που πολυ λιγοι τα θυμουνται οταν βγουν στο δρομο.Προσωπικα ειχα την τυχη να εχει Δ ο πατερας μου και να ειμαι και οδηγος στο στρατο(πολυ μεγαλο σχολειο στην οδηγηση).
Οσα ομως μαθαινεις με τα χρονια και τα χλμ δεν γινεται να τα μαθεις σε καμμια σχολη.

Και παλι συγγνωμη
:wave2:

Υ.Γ Και να σκεφτεις οτι πανω κατω τα ιδια λεμε και μαλλον συμφωνουμε:lol: :lol:

broum
26/08/2010, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
nai.

ayto simenei kai an paei kaneis apo dexia perastika toy.
etsi einai i zoi ti na kanoyme tora..siga mi pigeno terma dexia kai koitao kai dexia min ertheis esy na peraseis me +100
as prosexes


Είσαι υποχρεωμένος να κοιτάς και δεξιά και αριστερά πριν απο οποιονδήποτε ελιγμό!

Joyrider
26/08/2010, 15:24
Αυτά που λένε στις σχολές ναι μεν σωστά (συνήθως) αλλά είναι υπεραπλουστεύσεις του ΚΟΚ.
Αν βασιζόμασταν εκεί....

Διαβάστε λίγο:

Άρθρο 17. Προσπέρασμα - Κυκλοφορία σε στοίχους.
Άρθρο 21. Κανόνες για ελιγμούς των οχημάτων.