PDA

View Full Version : Σύστημα ελέγχου πίεσης ελαστικών;



Powerfull
16/03/2009, 08:44
Είχε πέσει το μάτι μου λίγο καιρό πριν σε κάποια συστήματα ελέγχου πίεσης των ελαστικών που μπαίνουν πάνω στη μηχανή και σε ενημερώνουν (σε πραγματικό χρόνο) για την πίεση στα λάστιχα. Έχει κανείς κάτι παραπάνω υπ'όψη του; Πόσο κοστίζουν; Που μπορεί να τα βάλει κανείς; Ακούγεται εξαιρετικά χρήσιμο, ειδικά σε μηχανές, που πατάνε σε 2 ρόδες αντί για 4...

blueangel
16/03/2009, 08:49
Πρόκειται για τα ZADI RTS φιλαράκο...Αυτά σκεφτόμουν να βάλω πρίν λίγες μέρες...Εχουν σένσορες που μπαίνουν πίσω από τις βαλβίδες της ζάντας και από κεί ασύρματα δίνουν εντολές στο μόνιτορ του τιμονιού...Απλά με απογοήτευσε ο λάστιχάς μου ότι μετά από καποια χιλιόμετρα δίνουν αλλα ντ'άλλων ενδείξεις και έτσι αν και τα γούσταρα δεν θα τα βάλω...Δεν είναι και τσάμπα να σκεφτείς πάει περιπου στα 170-180 ευρώ:(

Powerfull
16/03/2009, 20:53
Δεν έρχονται με κάποια εγγύηση λέει; :(

Τα έχει βάλει κανένας εδώ;

faraway
18/05/2010, 10:13
sorry που το ξεθάβω , αλλά αλήθεια το έχει χρησιμοποιήσει κανείς ποτέ αυτο??

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2224

για βοηθήστε κανείς γιατί και γω ψήνομαι τρελά να το βάλω και να βλέπω live τη πίεση των ελαστικών μου .

:wave2:


198180

CBF - HRC
18/05/2010, 11:25
Καλησπέρα παιδιά, τα zadi τα έχω βάλει εδώ και 2 χρόνια και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι όταν ο αισθητήρας σταματήσει να στέλνει σήμα (μετά τον 1 χρόνο +)
πρέπει να αλλαχτεί ο αισθητήρας.
κατα τα άλλα είναι πολύ αξιόπιστο.
:beer:

MARKOS-V
18/05/2010, 11:30
ΓΙΑ ΚΟΙΤΑ κ τοtiremoni.
αυτο εχω εδω κ 2 μηνες.
100 ευρω το αγορασα το πασχα.το ειχε σε προσφορα.
το καλο με αυτο το παπαρακι ειναι οτι μπορεις να αλλαξεις κ την μπαταρια του πομπου στο λαστιχο.ετσι θα το κρατησεις μια ζωη.κ αν ποτε αλλαξεις μοτο απλα το μεταφερεις στη νεα.
εκτος απο την πιεση με κουμπι σου δειχνει κ θερμοκρασια του καθε ελαστικου σε πραγματικο χρονο.αλλα νομιζω αυτο ειναι πουτελεια.μονο η πιεση σου χρειαζεται να βλεπεις

faraway
18/05/2010, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBF - HRC
Καλησπέρα παιδιά, τα zadi τα έχω βάλει εδώ και 2 χρόνια και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι όταν ο αισθητήρας σταματήσει να στέλνει σήμα (μετά τον 1 χρόνο +)
πρέπει να αλλαχτεί ο αισθητήρας.
κατα τα άλλα είναι πολύ αξιόπιστο.
:beer:

γιατί σταμάτησε να στέλνει ?? λόγο βλάβης ??

faraway
18/05/2010, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
ΓΙΑ ΚΟΙΤΑ κ τοtiremoni.
αυτο εχω εδω κ 2 μηνες.
100 ευρω το αγορασα το πασχα.το ειχε σε προσφορα.
το καλο με αυτο το παπαρακι ειναι οτι μπορεις να αλλαξεις κ την μπαταρια του πομπου στο λαστιχο.ετσι θα το κρατησεις μια ζωη.κ αν ποτε αλλαξεις μοτο απλα το μεταφερεις στη νεα.
εκτος απο την πιεση με κουμπι σου δειχνει κ θερμοκρασια του καθε ελαστικου σε πραγματικο χρονο.αλλα νομιζω αυτο ειναι πουτελεια.μονο η πιεση σου χρειαζεται να βλεπεις

το είδα το έχει με τιμή 115 ? που είναι ενδιαφέρουσα αλλά μου φαίνεται πως πιο πολλύ είναι μπρελόκ το καντράν παρά κάτι μόνιμο πάνω στη μοτο .

εσύ το έχεις βάλει πάνω στο τιμόνι?? μπαίνει??:wave2:

MARKOS-V
19/05/2010, 12:54
ΕΧΩ ΤΟ βε στρομ.το εχω βαλει πανω απο τα οργανα με χρατς.το βγαζω οταν παρκαρω κ το βαζω οταν ...ξεκιναω.δεν πεφτει με τιποτα.ειναι κ στο οπτικο μου πεδιο οταν φοραω το κρανος.
το ξερω οτι το εχει 115.
πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του.αμα εισαι κ καμενος απο ...προκα στο λαστιχο ...τρξε να το παρεις