PDA

View Full Version : Ελληνικα ταχυδρομια!



noe13
16/03/2009, 10:37
Εστειλα πριν 20 μερες περιπου ενα κρανος απο Θεσσαλονικη για Αθηνα με αντικαταβολη.Ακομα δεν εχει φτασει!!!!Πηγα στο ταχυδρομιο να ρωτησω και μου ειπαν οτι αν δεν εχω το κωδικο του προιοντος δεν μπορουν να το βρουν. Δυστυχως το κωδικο τον εχω χασει!Δε γινεται να δω αλλιως που βρισκεται το προιον?Σε ποσες μερες ειναι το φυσιολογικο να φτασει?

SVX
16/03/2009, 10:44
αργουν φιλε μου
απο 4 - 7 εργασιμες

avlihos
16/03/2009, 10:44
Ο κωδικός είναι πάνω στην απόδειξη της αντικαταβολής. Αν έχασες αυτό, πως θα πάρεις τα λεφτά;

noe13
16/03/2009, 10:52
Το βρηκα τον κωδικο εψαξα στο ιντερνετ στο σαιτ των ελτα και μου εδειξε οτι το προιον εσταλη!Αν χαθει υπαρχει περιπτωση να με αποζημιωσουν ?

ares_tz
16/03/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Το βρηκα τον κωδικο εψαξα στο ιντερνετ στο σαιτ των ελτα και μου εδειξε οτι το προιον εσταλη!Αν χαθει υπαρχει περιπτωση να με αποζημιωσουν ?

Nαι θα σε αποζημιώσουν εφόσον το προϊόν αποστολής είναι ασφαλισμένο..
Στο παρελθόν είχε χαθεί προσωπικός φάκελος για Ρωσία και μετά από
καιρό, πήρα 35ευρώ ως αποζημίωση.. Βέβαια στην δικιά σου περίπτωση,
έστειλες αντικείμενο αξίας..

:o :o :o

epp1640
16/03/2009, 18:57
καλά είσαι :lol: όταν παράγγειλα από το Louis άλλαξε τρεις γερμανικές πόλεις, και έφτασε Ελλάντα σε 3 εργάσιμες και έκανε άλλες 12-15 να έρθει Κρήτη :lol: Εβίβα :lol:

mikios400
17/03/2009, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από avlihos
Ο κωδικός είναι πάνω στην απόδειξη της αντικαταβολής. Αν έχασες αυτό, πως θα πάρεις τα λεφτά;

αφήνει ο ταχυδρόμος ειδοποίηση για να παραλάβεις κ πας με αυτό το χαρτάκι.

Zid
17/03/2009, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
καλά είσαι :lol: όταν παράγγειλα από το Louis άλλαξε τρεις γερμανικές πόλεις, και έφτασε Ελλάντα σε 3 εργάσιμες και έκανε άλλες 12-15 να έρθει Κρήτη :lol: Εβίβα :lol: σπάνια περίπτωση..... :smilea:


Γενικά έχουν βελτιωθεί τα ELTA σε μεγάλο βαθμό σε σχέση με το παρελθόν...... !!

Εγώ πάντως είχα προβλήματα τελευταία, περισσότερες φορές με τις ιδιωτικές εταιρείες παρά... απο τα ΕΛΤΑ...



:wave2:

PortisHead
17/03/2009, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αργουν φιλε μου
απο 4 - 7 εργασιμες

Σωστα.
Αλλα τα ταχυδρομεια...ειναι δημόσιο....οποτε καταλαβαινεις....τι εστι 4-7 εργάσιμες

:lol: :lol: :lol:

latris mixanis
17/03/2009, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Σωστα.
Αλλα τα ταχυδρομεια...ειναι δημόσιο....οποτε καταλαβαινεις....τι εστι 4-7 εργάσιμες

:lol: :lol: :lol:

Το Κέντρο Διαλογής του Ταχυδρομείου δουλεύεις 7 ημέρες την εβδομάδα...
Τα ταχυδρομεία όχι... (δε θυμάμαι για του Συντάγματος)

:wave2:

PortisHead
17/03/2009, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Το Κέντρο Διαλογής του Ταχυδρομείου δουλεύεις 7 ημέρες την εβδομάδα...
Τα ταχυδρομεία όχι... (δε θυμάμαι για του Συντάγματος)

:wave2:

Μην το παιρνεις προσωπικα (αν δουλευεις στα ΕΛΤΑ).
Μια πλακα εκανα στον διαχωρισμο των εννοιων
"ειναι ανοιχτα" και "δουλευουν" στον δημοσιο τομέα.
:wave2:

latris mixanis
17/03/2009, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Εστειλα πριν 20 μερες περιπου ενα κρανος απο Θεσσαλονικη για Αθηνα με αντικαταβολη.Ακομα δεν εχει φτασει!!!!Πηγα στο ταχυδρομιο να ρωτησω και μου ειπαν οτι αν δεν εχω το κωδικο του προιοντος δεν μπορουν να το βρουν. Δυστυχως το κωδικο τον εχω χασει!Δε γινεται να δω αλλιως που βρισκεται το προιον?Σε ποσες μερες ειναι το φυσιολογικο να φτασει?

1. Την αντικαταβολή τυ συμπλήρωσες εσυ ή σε βοήθησαν στο ταχυδρομείο?
2. Το έστειλες σαν δέμα? Παίζει μεγάλο ρόλο.
3. Ένα αντικείμενο πχ αντικαταβολή, συστημένο κλπ πλέον καταχωρείται με barcode ένα κ μοναδικό ανα αντικείμενο για να ξέρουν ανα πάσα στιγμή που είναι. Γι αυτό το λόγο σου ζητήσανε το χαρτί κατάθεσης :)

Αποζημιώση παίρνεις μόνο όταν κάτι είναι δηλωμένη αξία. Για την αντικαταβολή δεν παίρνεις χρήματα απ όσο ξέρω
Γρήγορα στη θεωρία πάντα πάει στο εξπρες, διότι στην Ελλάδα δεν ισχύει(για εντός) οπότε μη το στέλνετε τσάμπα χρήματα θα δώσετε...

Ειδοποίηση αφήνει ο ταχυδρόμος στο παραλήπτη(2 ειδοποιητήρια αν θυμάμαι καλά) κ σε περίπτωση που δε τον βρεί τότε πάει για επιστροφή στον αποστολέα..

:wave2:

latris mixanis
17/03/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Μην το παιρνεις προσωπικα (αν δουλευεις στα ΕΛΤΑ).
Μια πλακα εκανα στον διαχωρισμο των εννοιων
"ειναι ανοιχτα" και "δουλευουν" στον δημοσιο τομέα.
:wave2:

Δε δουλεύω στα ΕΛ.ΤΑ απλα τυγχάνει να γνωρίζω το σύστημα αρκετά καλά.

noe13
17/03/2009, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
1. Την αντικαταβολή τυ συμπλήρωσες εσυ ή σε βοήθησαν στο ταχυδρομείο?
2. Το έστειλες σαν δέμα? Παίζει μεγάλο ρόλο.
3. Ένα αντικείμενο πχ αντικαταβολή, συστημένο κλπ πλέον καταχωρείται με barcode ένα κ μοναδικό ανα αντικείμενο για να ξέρουν ανα πάσα στιγμή που είναι. Γι αυτό το λόγο σου ζητήσανε το χαρτί κατάθεσης :)

Αποζημιώση παίρνεις μόνο όταν κάτι είναι δηλωμένη αξία. Για την αντικαταβολή δεν παίρνεις χρήματα απ όσο ξέρω
Γρήγορα στη θεωρία πάντα πάει στο εξπρες, διότι στην Ελλάδα δεν ισχύει(για εντός) οπότε μη το στέλνετε τσάμπα χρήματα θα δώσετε...

Ειδοποίηση αφήνει ο ταχυδρόμος στο παραλήπτη(2 ειδοποιητήρια αν θυμάμαι καλά) κ σε περίπτωση που δε τον βρεί τότε πάει για επιστροφή στον αποστολέα..

:wave2:
1)Τη συμπληρωσα εγω αλλα μου εδειξαν ακριβως τι να κανω!
2)Το εβαλα σε μια μεγαλη κουτα και νομιζω πως ναι εσταλη σαν δεμα!
Δηλαδη αν χαθει τους λες κι ευχαριστω?

latris mixanis
17/03/2009, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
1)Τη συμπληρωσα εγω αλλα μου εδειξαν ακριβως τι να κανω!
2)Το εβαλα σε μια μεγαλη κουτα και νομιζω πως ναι εσταλη σαν δεμα!
Δηλαδη αν χαθει τους λες κι ευχαριστω?
1. Ωραία
2.Το δέμα απ' όσο ξέρω αργεί περισσότερο.
3. Όχι, δε τους λες ευχαριστώ αλλά το πιθανότερο είναι να σπάσεις τα δικά σου νεύρα, απο το να βρεις λύση. Όταν στέλνουμε κάτι που έχει αξία καλό είναι να είναι "δηλωμένη" για παν ενδεχόμενο ;)
4. Λογικά δε θα έχει χαθεί, απλά παίζει να έχει παραπέσει, να έχουν μεγάλο όγκο δουλειάς, να έχει χαθεί το ειδοποιητήριο κλπ. Να σε ρωτήσω είναι συστημένο-αντικαταβολή ή απλά αντικαταβολή?

:wave2:

toyar
17/03/2009, 12:04
Επειδή ενδιαφέρομαι για παρόμοια αποστολή πόσο σου πήραν μεταφορικά;

noe13
17/03/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
1. Ωραία
2.Το δέμα απ' όσο ξέρω αργεί περισσότερο.
3. Όχι, δε τους λες ευχαριστώ αλλά το πιθανότερο είναι να σπάσεις τα δικά σου νεύρα, απο το να βρεις λύση. Όταν στέλνουμε κάτι που έχει αξία καλό είναι να είναι "δηλωμένη" για παν ενδεχόμενο ;)
4. Λογικά δε θα έχει χαθεί, απλά παίζει να έχει παραπέσει, να έχουν μεγάλο όγκο δουλειάς, να έχει χαθεί το ειδοποιητήριο κλπ. Να σε ρωτήσω είναι συστημένο-αντικαταβολή ή απλά αντικαταβολή?

:wave2: Ειναι απλα αντικαταβολη!Ξερεισ ποιο ειναι το χειροτερο....Εγω πρωτη φορα εστελνα δεμα και δεν με πληροφορησαν για τπτ απο αυτα που μου εχετε πει εσεις(ασφαλεια,δηλωση αξιας κ.α)Δηλ γιατι εγω θα επρεπε να τα ξερω ολα αυτα!

latris mixanis
17/03/2009, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Ειναι απλα αντικαταβολη!Ξερεισ ποιο ειναι το χειροτερο....Εγω πρωτη φορα εστελνα δεμα και δεν με πληροφορησαν για τπτ απο αυτα που μου εχετε πει εσεις(ασφαλεια,δηλωση αξιας κ.α)Δηλ γιατι εγω θα επρεπε να τα ξερω ολα αυτα!

Θα έπρεπε να σε είχαν ενημερώσει ή να σε ρωτήσουν, αλλά προφανώς υπέθεσαν ότι ήξερες ή ότι θα ρώταγες(κακώς).
Νομίζω αναφέρουν στο κισέ ή πριν τους τρόπους αποστολής, το κόστος ανα Kg.
Σου έχουν πει σε ποιό γραφείο βρίσκεται το δέμα σου? Αν ναι, πάρε τηλέφωνο, δώσε τον αριθμό αποστολής να σου πουν τι έχει γίνει, ζήτα τον προϊστάμενο να μιλήσεις! Θα κρατήσεις ώρα, ημερομηνία και όνομα ;)
Κάνε αυτά και βλέπουμε.

:wave2:

mikios400
17/03/2009, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13

2)Το εβαλα σε μια μεγαλη κουτα και νομιζω πως ναι εσταλη σαν δεμα!

νομίζω πως δεν έχει περιορισμό σε όγκο, κ "γράμμα" είναι μέχρι 2 κιλά, δλδ 1 κράνος με την κούτα κ περιτυλίγματα άνετα.

Το κόστος αντικαταβολής είναι περί τα 2 ευρώ νομίζω κ μετά για δέμα πληρώνεις 2 ή 2,5 ευρά μέχρι 3 κιλά κ .50 κάθε κιλό μέχρι 20 κιλά, περίπου τα λέω τώρα γιατί ρωτήθηκε.

latris mixanis
17/03/2009, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
νομίζω πως δεν έχει περιορισμό σε όγκο, κ "γράμμα" είναι μέχρι 2 κιλά, δλδ 1 κράνος με την κούτα κ περιτυλίγματα άνετα.

Το κόστος αντικαταβολής είναι περί τα 2 ευρώ νομίζω κ μετά για δέμα πληρώνεις 2 ή 2,5 ευρά μέχρι 3 κιλά κ .50 κάθε κιλό μέχρι 20 κιλά, περίπου τα λέω τώρα γιατί ρωτήθηκε.

Έχει περιορισμό απ' όσο ξέρω γιατί δε μπορεί να το κουβαλήσει ο ταχυδρόμος... αυτό με ένα μικρό ερωτηματικό γιατί δε το θυμάμαι!


Hellenic Post (http://www.elta-net.gr/index.asp) για περισσότερες πληροφορίες. Πήγαινε στα FAQ's σου λέει με ποια υπηρεσία πρέπει να μιλήσεις όταν χαθεί κάποιο γράμμα κλπ.

Καλή υπομονή.