PDA

View Full Version : τι να του απαντησω?



the big boy
16/03/2009, 14:55
θελω να σας περιγραψω ενα περιστατικο που μου συναιβει καθως γυρνουσα απο το σχολειο.

στον δρομο λοιπον που πηγαινα με κατι φιλους βλεπω εναν μαθητη του λυκειου μας με ενα καινουριο runner 50αρι. καλα μεχρι εδω.

προσεξα οτι το κρανος το ειχε μαζι του και οχι μονο δεν το φορουσε αλλα το ειχε στηριξει αναμεσα στα ποδια και το κρατουσε με το αριστερο του χερι. ουσιαστικα οδηγουσε μονο με το δεξι. (διπλο το κακο) σκεφτηκα να του πω τιποτα αλλα λεω δεν παει στο καλο.

σκεπτομενος ομως τα χιλια δυο που εχω διαβασει εδω μεσα, λεω ας του πω δυο κουβεντες και ας πεσουν στο κενο.

τον πετυχαινω λοιπον λιγο πιο κατω και τον ρωταω το εξης ευλογο, γιατι ρε φιλε δεν φορας το κρανος? για το καλο σου ειναι!!

και τι γυρναει και μου λεει ?

σιγα μωρε, γιατι να το φορεσω??

ε, λοιπον τι να απαντησω σε αυτο το παιδι, που με ρωταει ουσιαστικα για ποιο λογο να το φορεσει?
μηπως ειναι δυσκολο?
μηπως για να του σωσει τη ζωη, αν συμβει κατι?


και με τι μοτοσυκλετιστικη παιδεια εισερχεται στον δυσκολο αυτο κοσμο της μοτο?

project.breeze
16/03/2009, 15:13
Κάποια στιγμή θα μάθει γιατί πρέπει να φορέσει το κράνος.Ας ελπίσουμε μετά να είναι ζωντανός για να το χρησιμοποιήσει...

Allst@rf
16/03/2009, 16:23
βασικα το κρανος δεν το φοραμε μονο για να προστατεψουμε την κεφαλα μας(το βασικοτερο) αλλα για να ειναι ασφαλης και οι αλλοι απο μας.τι εννοω...
πολυ απλα κρανος με κατεβασμενη ζελατινα δεν επιτρεπει στον αναβατη να χασει τον ελεγχο της μοτοσυκλετας του απο εξωγενεις παραγοντες ,φυσικα αιτια π.χ. εντομα,δυνατος αερας ,σκονες και πολλα αλλα στα οποια δεν ειμαστε απ'ευθειας υπαιτιοι αλλα αναγκαστικα πρεπει να φυλλαγομαστε.
οσων αφορα εμενα ,δεν μπορω να καβαλησω το Super Duke μου χωρις κρανος γιατι και το εχω συνιθησει αλλα και δεν αντεχω τον αερα στα ματια πανω απο τα 60-70 χλμ.
οποτε φιλαρακι επρεπε να του πεις οτι τη δικη του κεφαλα δεν την σκεφτεται αλλα αν του μπει κανα ζωυφιο στο ματι ,καβαλησει κανα πεζοδρομιο και σκοτωσει κανα παιδακι θα του σπασει ο πατερας του παιδιου το κεφαλι...:nono:

KaTaNaS
16/03/2009, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από the big boy
θελω να σας περιγραψω ενα περιστατικο ...

φιλαρακι μου το λυπηρο είναι πως εν έτη 2009 στη χωρα μας την εξερεση την αποτελείς εσύ και όχι το παλικαρακι που περιεγραψες.

εσυ σαν νεος πως νοιώθεις και πιστευεις πως θα μπορουσε να καταλαβει 2 πραγματα; Τι θα μπορουσε να κανει η πολιτεια;

ermiss
16/03/2009, 16:29
Αυτό που γράφει ένας συνάδελφος εδω μέσα.

"Υπάρχουν 2 ειδών μοτοσυκλετιστές. Αυτοί που έχουν πέσουν ήδη ΚΑΙ αυτοί που ΘΑ πέσουν"

menos
16/03/2009, 16:29
Κάθε χρόνο, πάνω από 10000 άτομα πεθαίνουν στους δρόμους και 30000 τραυματίζονται σοβαρά. Αυτό σημαίνει ότι χιλιάδες οικογένειες γίνονται συντρίμια. Οι οικογένειες βασανίζονται από το χαμό ενός αγαπημένου προσώπου. Σακατεύονται από το μειωμένο εισόδημα στην προσπάθεια να φροντίσουν στα ξαφνικά ένα συγγενή με μόνιμη εγκεφαλική ζημιά. Η πικρή αλήθεια, είναι ότι 40% αυτών των περιπτώσεων θα μπορούσε να είχε προληφθεί, από την απλή χρήση ενός κράνους. Εφόσον έχετε το γνώθει σ' αυτόν, δεν υπάρχουν δικαιολογίες

Ισως αν δειξεις αυτες τις φωτογραφιες, καταλαβει...
1


158449

menos
16/03/2009, 16:30
2


158450

menos
16/03/2009, 16:31
3


158451

p@nos
16/03/2009, 16:54
πετυχημενες φωτογραφιες menos!

μερικες φορες το σοκ μπορει να δρασει θετικα...

icet
16/03/2009, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από the big boy


ε, λοιπον τι να απαντησω σε αυτο το παιδι, που με ρωταει ουσιαστικα για ποιο λογο να το φορεσει?


Δώστου το link αυτής της συζήτησης μπας και μπορέσει να δει λίγο πιο μακριά από το "τώρα":eyepop:

epp1640
16/03/2009, 18:38
Δεν ξέρω πως μπορείς να τον πείσεις να φοράει κράνος, αν τον έμαθε έτσι η οικογένεια του, αν βλέπει τους δικούς του να μην φοράνε ζώνη, να μην φοράνε κράνος κτλπ Δυστηχώς ορισμένες φορές η έλειψη παιδείας και κρίσης κάνουν κάποια αυτονόητα πράγματα όχι και τόσο προφανή. Το κρίμα είναι ότι το πιο πιθανό είναι αυτό που είπε ο project breeze, συνήθως μαθαίνουν αφού πάθουν, και πάντα ελπίζεις το πάθημα να μην είναι σοβαρό.. Μία βόλτα από ένα νοσοκομείο, ή μία κουβέντα με πλήρωμα ασθενοφόρου θα τον έπειθε, όμως ποιος θα τον πάρει από το χεράκι με το ζόρι για να τον πάει? Κανείς. Και επειδή δεν είναι πάντα δεδομένο ότι η οικογένεια θα συμβουλέψει ή θα ενδιαφερθεί για το αυτονόητο θα έπρεπε η ίδια η κοινωνία μέσα από το σχολείο, ή δεν ξέρω ποιον άλλον θεσμό να φροντίζει να κάνει αντίστοιχες καμπάνιες, να διδάσκει οδική συμπεριφορά, παιδεία γενικότερα, όμως ως γνωστόν εμείς εδώ δίνουμε στα παιδιά κατάρτιση με το τσουβάλι αλλά κρίση και παιδεία 0. :sad: Είχα λίγα χρόνια να παω Γαλλία, και το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι όλα τα παιδιά 15-16 χρονών φορούσαν φουλ, όχι απλά κράνος, φουλ εξάρτηση. Προσπάθησα μάταια να βρω έστω και έναν χωρίς. Ούτε ένας. Χαίρομαι τουλάχιστον πολύ, που υπάρχουν εξαιρέσεις όπως εσύ που σκέφτονται. Καλά και προσεκτικά χιλιόμετρα. :beer:

EVI
16/03/2009, 18:43
δωστου μια κλοτσια στα @@ και πες του <<αυτο δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ μπροστα σε κατι αλλα>>

παρανοικη απαντηση το ξερω...αλλα μολις ανεβηκα πανω στο σπιτι γιατι ημουν στο λαπτοπ και ακουω εναν δυστηχως γνωριμο ηχο :sad: πεταχτηκα παπακι λεω ο ωμος μου για εναν περιεργο λογο με πονεσε παρα πανω απο οτι ολη την μερα και βγηκα εξω τελικα τον πηρε το ασθενοφορο ας ειναι καλα...

:sad: :sick:

blackbusa
16/03/2009, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από the big boy
θελω να σας περιγραψω ενα περιστατικο που μου συναιβει καθως γυρνουσα απο το σχολειο.

στον δρομο λοιπον που πηγαινα με κατι φιλους βλεπω εναν μαθητη του λυκειου μας με ενα καινουριο runner 50αρι. καλα μεχρι εδω.

προσεξα οτι το κρανος το ειχε μαζι του και οχι μονο δεν το φορουσε αλλα το ειχε στηριξει αναμεσα στα ποδια και το κρατουσε με το αριστερο του χερι. ουσιαστικα οδηγουσε μονο με το δεξι. (διπλο το κακο) σκεφτηκα να του πω τιποτα αλλα λεω δεν παει στο καλο.

σκεπτομενος ομως τα χιλια δυο που εχω διαβασει εδω μεσα, λεω ας του πω δυο κουβεντες και ας πεσουν στο κενο.

τον πετυχαινω λοιπον λιγο πιο κατω και τον ρωταω το εξης ευλογο, γιατι ρε φιλε δεν φορας το κρανος? για το καλο σου ειναι!!

και τι γυρναει και μου λεει ?

σιγα μωρε, γιατι να το φορεσω??

ε, λοιπον τι να απαντησω σε αυτο το παιδι, που με ρωταει ουσιαστικα για ποιο λογο να το φορεσει?
μηπως ειναι δυσκολο?
μηπως για να του σωσει τη ζωη, αν συμβει κατι?


και με τι μοτοσυκλετιστικη παιδεια εισερχεται στον δυσκολο αυτο κοσμο της μοτο?

πηγαινε και πεστου αν εχει τα @@ να παρει φορα και να κουτουλησει οσο πιο δυνατα μπορει εναν τοιχο του σχολειου σας....αφου θα σου πει τι μαλακιες λες....απαντησε του ποσο μεγαλυτερη μαλακια κανει και ποσο περισσοτερο θα πονεσει (αν ειναι τυχερος) αν πεσει η τον ριξουν και δεν φοραει κρανος....και αν σου απαντησει οτι αυτος δεν θα πεσει ποτε...ρωτα τον αν ειχε ποδηλατο και αν επεσε ποτε απο αυτο....

:wave2:

epp1640
16/03/2009, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
πηγαινε και πεστου αν εχει τα @@ να παρει φορα και να κουτουλησει οσο πιο δυνατα μπορει εναν τοιχο του σχολειου σας....αφου θα σου πει τι μαλακιες λες....απαντησε του ποσο μεγαλυτερη μαλακια κανει και ποσο περισσοτερο θα πονεσει (αν ειναι τυχερος) αν πεσει η τον ριξουν και δεν φοραει κρανος....και αν σου απαντησει οτι αυτος δεν θα πεσει ποτε...ρωτα τον αν ειχε ποδηλατο και αν επεσε ποτε απο αυτο....

:wave2:

Δυστυχώς δεν πρόκειται να σοκαριστεί, και για να καταλάβει χρειάζεται ένα σοκ.. όσες φορές και να προσπάθησα να μιλήσω σε κάποιο πιτσιρικά μου απάντησε με ύφος οτι αυτός δεν είναι βλάκας για να πέσει.. ότι και αν έλεγα.. απλά στον βρόντο.. :rolleyes:


(μεταξύ μας με το ποδήλατο έχω φάει απίστευτες :lol: ακόμα θυμάμαι αυτήν που κατέληξε σε μια τριανταφυλλιά :lol: :bigcry: :cry: και έχω γλιτώσει άλλες τόσες.. ορισμένες από τις οποίες θα μπορούσαν να με στείλουν αδιάβαστο :sick: )

GiannisBlessed
16/03/2009, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
πηγαινε και πεστου αν εχει τα @@ να παρει φορα και να κουτουλησει οσο πιο δυνατα μπορει εναν τοιχο του σχολειου σας....αφου θα σου πει τι μαλακιες λες....απαντησε του ποσο μεγαλυτερη μαλακια κανει και ποσο περισσοτερο θα πονεσει (αν ειναι τυχερος) αν πεσει η τον ριξουν και δεν φοραει κρανος....και αν σου απαντησει οτι αυτος δεν θα πεσει ποτε...ρωτα τον αν ειχε ποδηλατο και αν επεσε ποτε απο αυτο....

:wave2:
δεν νομιζω κανενας απο αυτους τους ανεγκεφαλους να μην το εχουν σκεφτει ποτε αυτο.ειναι μια αλλη δυναμη....μαγικη...δεν ξερω.εγω την λεω βλακεια.
το να λες "δεν θα συμβει ποτε σε μενα αυτο"ειναι τελειως ηλιθιο αλλα παρ'ολ'αυτα ειναι πραγματικο!!!!και οχι μονο κρανος τουλαχιστων και μπουφαν.
.
.
.
η εμπειρια δεν μπορει να δοθει σε κανεναν απο κανεναν.πρεπει να την αποκτησουμε μονοι μας.ας ελπισουμε οτι αυτος θα την αποκτησει αναιμακτα.:(

GiannisBlessed
16/03/2009, 21:24
Αα!!και κατι αλλο.
παλι καλα που πηρε 50ρι...
εχω δει εξω απο σχολειο 17ρι με R6!!
και μετα απο ενα μηνα εμαθα οτι το εδωσε και πηρε το 1000:eyepop: :eyepop: :wacko:
ελεος...οι γονεις του που ειναι??οεο...
τα λευτα που τα βρηκε??μπορουσε να το εχει στο ονομα του η οταν μου ειπαν "πηρε το 1000"
εννοουσαν "πηρε"....
παλιο αλητακια!!

p@nos
17/03/2009, 05:29
de μπορεις να τους κατηγορισεις...

σε αυτη την ηλικια τα παιδια, δε σκεφτονται επ'ουδενι την περιπτωση που μπορει να πεσουν, ποσο μαλλον οτι μπορουν να μεινουν και αναπηροι(και ειναι λογικο να μην περνανε καν απο το μυαλο σου αυτα τα πραγματα...)

σε αυτη την κατασταση, φταιει η πολιτεια, το κρατος...

ΟΛΟΙ ανεξαιρτως απο τα παιδια που πηγαινουν σχολειο, θα βγουν στο δρομο, ειτε ως οδηγοι αυτοκινητου, ειτε ως οδηγοι μοτο, ειτε ως επιβατες/συνεπιβατες η και ως συνδιασμος των παραπανω...

Αφου ΟΛΟΙ θα βγουν, βαλτε ενα γαμωμαθημα να μαθαινουν 10 πραγματα που θα τους σωσουν ισως τη ζωη, ας μη μαθουν εξισωσεις και αρχαια...
Τα καλλιτεχνικα μας μαραναν...:sick:

harvester
17/03/2009, 05:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Αυτό που γράφει ένας συνάδελφος εδω μέσα.

"Υπάρχουν 2 ειδών μοτοσυκλετιστές. Αυτοί που έχουν πέσουν ήδη ΚΑΙ αυτοί που ΘΑ πέσουν"
βασικα 3 ειναι.

αυτοι που εχουν πεσει, αυτοι που θα πεσουν και εμεις που πεφτουμε :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
17/03/2009, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
de μπορεις να τους κατηγορισεις...

σε αυτη την ηλικια τα παιδια, δε σκεφτονται επ'ουδενι την περιπτωση που μπορει να πεσουν, ποσο μαλλον οτι μπορουν να μεινουν και αναπηροι(και ειναι λογικο να μην περνανε καν απο το μυαλο σου αυτα τα πραγματα...)

σε αυτη την κατασταση, φταιει η πολιτεια, το κρατος...

ΟΛΟΙ ανεξαιρτως απο τα παιδια που πηγαινουν σχολειο, θα βγουν στο δρομο, ειτε ως οδηγοι αυτοκινητου, ειτε ως οδηγοι μοτο, ειτε ως επιβατες/συνεπιβατες η και ως συνδιασμος των παραπανω...

Αφου ΟΛΟΙ θα βγουν, βαλτε ενα γαμωμαθημα να μαθαινουν 10 πραγματα που θα τους σωσουν ισως τη ζωη, ας μη μαθουν εξισωσεις και αρχαια...
Τα καλλιτεχνικα μας μαραναν...:sick:

+1000
:rolleyes:

VegasKitty
17/03/2009, 06:16
Λεγοντε ανα καιρους πολλα και διαφορα για την Αμερικη, αλλα το λαχιστον παιδες σε αυτο του παραδεχομουν!

Κανανε μαθημα οδικης παιδειας στα παιδια τις 1ης λυκειου, γιατι εκει ως γνωστο μπορουμε να παρουμε την αδεια οδηγησης μας στα 16.

Μεσα σε αυτο το μαθημα λοιπον, δεν ηταν μονο θεωρια και παπαγαλια για να περασεις το μαθημα, αλλα ειχε και πρακτικη. Ειχαν ενα σαραβαλο του κακου καιρου και μεσα σε αυτο κανανε εξω αυτοσχεδια "πιστα" με σ-ακια, αναστροφη, παραληλο παρκαρισμα, κτλ κτλ!

Οταν λοιπον πηγαινες να δωσεις, οχι μονο επρεπε να εχεις περασει το μαθημα στο σχολειο (και θεωρια και πρακτικα γιατι επερνες 2 βαθμους) αλλα επισης επρεπε να εχεις κανει και σχολη οδηγων (οπως και δω) με τη μονη διαφορα οτι εκει δε παιζει το εξτρεμε λαδωμα του εδω :rolleyes:

Οταν πηγα να δωσω εξετασεις για το διπλωμα, δεν ηταν 5 λεπτα υποθεση! Ειμασταν πανω απο μιση ωρα, και εξεταζε το καθε τι!! Εδω με ειπε οτι αναψα το φλας λιγο πιο νωρις απ οτι επρεπε, και ετσι ισως μπερδευα καποια μηχανη η αυτοκινητο οτι θα εστριβα στο στενακι πριν το φαναρι! :eyepop:

Ε, βοηθησε βεβαια και το γεγονος οτι ποτε δεν ειδα τους γονεις μου χωρις ζωνη στο αυτοκινητο, οτι οοοολοι οι φιλοι μου παντα ηταν με φουλ εξοπλισμο στις μηχανες τους, οτι κοροιδευαμε αυτους που ΔΕΝ φορουσαν εξοπλισμο, και και και.... ;)

Αν δεν εχουν οι γονεις τη καταληλη παιδεια, και το σχολειο δε παρεχει καποια ουσιοδη παιδεια, δε παιζει να αλλαξει τπτ! Απλα εμεις δεν πρεπει να σταματησουμε να προσπαθουμε, εστω και εναν να καταφερουμε να βαλει κρανος :winka:

blackbusa
17/03/2009, 06:47
Μαγκες σορρυ για τον τονο μου αλλα εδω δεν μειλαμε για θεωρειες και το τι θα επρεπε να γινει και γιατι απο την πολειτια απο το κρατος απο απο...ο πιτσιρικος (με την καλη εννοια το γραφω γιατι εχω τα διπλα του χρονια και οχι υποτημιτικα και μειωτικα :wave2: ) εχει το μυαλο του μεσα στο κεφαλι του και μας ζηταει καποια συμβουλη για αμεση λυση...το να δει καποιες φωτο σοκαριστικες στα @@ του οπως και το οτι τι μπορει να παθει με το αν και αν...ολοι εχουμε περασει απο αυτην την ηλικεια που νομιζουμε οτι ειμαστε ατρωτοι και ο κοσμος μας ανηκει...και αμα ειναι να παθει το σοκ θα ειναι η αργα η τυχερος...

πιαστονα λεμε και πες του να παρει φορα και να ριξει μια κουτουλια σε εναν τοιχο...και αστον η δωστου να καταλαβει οτι ο πονος αν πεσει με το μηχανακι θα ειναι πολυ μεγαλυτερος και περισσοτερος...

:wave2:

Tpap
17/03/2009, 07:03
@big boy:
εκτύπωσε τις φωτό του Μένου και δώστες του...δίχως να του πείς τίποτε.
Ελπίζω να ξέρει αγλικά.:wave2:

chr1s_86
17/03/2009, 07:08
Σωστός ο blackbusa...

Επίσης μπορείς να πας και να του κάνεις με το χέρι ένα "τακ τακ" στο κεφάλι όπως πχ χτυπάμε μια κλειστή πόρτα για να μας ανοίξουν.

θα γυρίσει και θα σου πει "τι κάνεις ρε μ@λ@κ@ ;; "
και θα πεις "τι;; σε πόνεσε;; φαντάσου αν στο κάνει η άσφαλτος ή κανα πεζοδρόμιο αυτο...."


Πάντως οι απαντήσεις που δίνουν μερικοί είναι ασύληπτες. Προχθές σε ένα φανάρι ρωτάω δύο τύπους με TDM "γιατί ρε παιδιά δεν φοράτε κράνος" και μου λέει ο ένας "είναι ακριβά τα κράνη" :eyepop: :eyepop: :eyepop:

σιγά ρε φίλε, και το μηχανάκι που πήρες ήταν φθηνό δηλαδή;; έλεος μια δόση παραπάνω είναι! τι να πω! :confused:

chr1s_86
17/03/2009, 07:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannisblest
και οχι μονο κρανος τουλαχιστων και μπουφαν.
.



και γάντια και μπότες φίλε μου... :winka: :winka:

Corvo
17/03/2009, 08:11
θα σου πω τι ειπα εγω σε ενα δικο μου συμμαθητη του λυκειου επισης

με βλεπει με το 50cc και μου λεει:
ρε Αλεξανδρε γιατι εχεις τετοιο καλο κρανος(ενα shark) για το chaly?
του απανταω:Δεν μου λες θα εχει μεγαλη διαφορα αν με χτυπησει ενα αυτοκινητο με αυτο απο οτι αν θα με χτυπουσε με μια μηχανη μεγαλου κυβισμου?


δεν ειπε τπτ αλλο αλλα πιστευω οτι αν αρχισει να οδηγαει μηχανακι να καταλαβει και να φορεσει κρανος

TROOPER
17/03/2009, 09:09
καλη τυχη.

:sad:

project.breeze
17/03/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
de μπορεις να τους κατηγορισεις...

σε αυτη την ηλικια τα παιδια, δε σκεφτονται επ'ουδενι την περιπτωση που μπορει να πεσουν, ποσο μαλλον οτι μπορουν να μεινουν και αναπηροι(και ειναι λογικο να μην περνανε καν απο το μυαλο σου αυτα τα πραγματα...)

σε αυτη την κατασταση, φταιει η πολιτεια, το κρατος...

ΟΛΟΙ ανεξαιρτως απο τα παιδια που πηγαινουν σχολειο, θα βγουν στο δρομο, ειτε ως οδηγοι αυτοκινητου, ειτε ως οδηγοι μοτο, ειτε ως επιβατες/συνεπιβατες η και ως συνδιασμος των παραπανω...

Αφου ΟΛΟΙ θα βγουν, βαλτε ενα γαμωμαθημα να μαθαινουν 10 πραγματα που θα τους σωσουν ισως τη ζωη, ας μη μαθουν εξισωσεις και αρχαια...
Τα καλλιτεχνικα μας μαραναν...:sick:



+1000


Είναι σημαντικότερο να μαθαίνουμε πως να κάνουμε κολλάζ από το πως θα μάθουμε να οδηγάμε σωστά,είναι σημαντικότερο να μάθουμε πως ο " Άγιος Πέτρος όπως οι ψαράδες πιάνουν τα ψάρια στα δίχτυα τους,έτσι και εκείνος έπιανε τους πιστούς στα δίχτυα της εκκλησίας" (απόσπασμα από βιβλίο θρησκευτικών 5ης δημοτικού) και όχι για την σεξουαλική διαπαιδαγώγηση που ακόμα και ένα μεγάλο ποσοστό "παιδαγωγών" θεωρεί ταμπού.Είναι σημαντικότερο να μάθουμε την ιστορία της τέχνης παρά τον επαγγελματικό προσανατολισμό που θα καθορίσει τις ζωές μας...Τί ψάχνουμε να βρούμε τώρα,τα χάλια μας τα μαύρα...

sergiosm
17/03/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
@big boy:
εκτύπωσε τις φωτό του Μένου και δώστες του...δίχως να του πείς τίποτε.
Ελπίζω να ξέρει αγλικά.:wave2:


+ 1

chr1s_86
17/03/2009, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo

με βλεπει με το 50cc και μου λεει:
ρε Αλεξανδρε γιατι εχεις τετοιο καλο κρανος(ενα shark) για το chaly?


ΜΕΓΑ λάθος, το κράνος δεν είναι για το μηχανάκι αλλά για τον αναβάτη, για το κεφάλι μας!

:wave2:

Corvo
17/03/2009, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
ΜΕΓΑ λάθος, το κράνος δεν είναι για το μηχανάκι αλλά για τον αναβάτη, για το κεφάλι μας!

:wave2:

δεν το το ειπα εγω

αυτος με ρωτησε γιατι εχω τετοιο κρανος
:winka:

chr1s_86
17/03/2009, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
δεν το το ειπα εγω

αυτος με ρωτησε γιατι εχω τετοιο κρανος
:winka:

το κατάλαβα αυτό, εννοούσα ότι ήταν εκείνου το λάθος που σκέφτηκε με αυτό τον τρόπο...

:) :)

the big boy
18/03/2009, 09:50
τον ξαναβρηκα σημερα και του ανεφερα πολλα απο αυτα που με συμβουλεψατε.
τον βλεπω λοιπον να φοραει το κρανος και μεσα μου χαρηκα γιατι πιστεψα οτι ετσι μπορει και να τον βοηθησω.

παω λοιπον να τον συγχαρω και να του πω πως μονο καλο θα του κανει το να φοραει κρανος.

και γυριζει και μου λεει "και τι να κανω, αφου ψιχαλιζει, θα γινω λουτσα"
ενιωσα απαισια και λυπηθηκα γι αυτον γιατι δεν θελω να τον δω μετα απο καποιο ατυχημα (που πραγματικα το απευχομαι) πως θα εναι.


κατα την γνωμη μου ολα ειναι θεμα παιδειας
μας παν στο δημοτικο σε κατι ηλεκτρικα αμαξακια για 10 λεπτα και πεφτουμε και ο ενας πανω στον αλλο. χωρις καμια ενημερωση

εγω παντως χαιρομαι που ο πατερας μου ειναι μοτοσυκλετιστης. και επειδη γουσταρω να τον ακολουθω σε διαφορες εκδρομουλες, μου εχει αγορασει εξοπλισμο εφαμιλο του δικου του (κρανος nolan, μπουφαν και γαντια colori,μποτακια) και ετσι οταν σε ενα χρονο βγαλω διπλωμα θα ειμαι ετοιμος.
μου εχει διδαξει επισης πολλα σε θεματα συμπεριφορας στον δρομο (μιας και ειναι χρονιααααα μοτοσυκλετιστης) ειδικα οταν εισαι με μοτοσυκλετα που πιστευω κανενας απο τους τροχονομους που βαζουν να μας μιλουν δεν θα ηξερε

snow
18/03/2009, 09:59
kai ego dn forousa kranos palia..:eek:
nomiza me to mialo mou oti,einai diskolo na skoto8eis me ta liga klm:bigcry: me to 50raki
dn to bgazo pleon apo to kefali mou:winka:

sober
18/03/2009, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από snow
kai ego dn forousa kranos palia..:eek:
nomiza me to mialo mou oti,einai diskolo na skoto8eis me ta liga klm:bigcry: me to 50raki
dn to bgazo pleon apo to kefali mou:winka:

και πολυ καλα κανεις...

Δεν φοραγα κρανος οσο καιρο εκανα τα μα8ηματα γιατι ο δασκαλος δεν ειχε μικρο κρανος και το αλλο μου επλεε και δεν εβλεπα τιποτα..:uplate: ευτυχως δεν ειχα σαβουριαστει τοτε....


:rolleyes: