PDA

View Full Version : Καινουργιος ιδιοκτητης Tdm 900...τη βοηθεια σας...



vagkats
16/03/2009, 15:57
Γεια σας παιδια..αγορασα πριν λιγες μερες ενα tdm 900 και θα ηθελα τη γνωμη σας για καποια πραγματακια..τι πιεσεις συνηθως βαζεται στα λαστιχα και ποια προτινεται για την αλλαγη τους που θα γινει σε λιγο καιρο..επειδη η καδενα του ακουγεται και ζεστο οταν ειναι (40.000 χιλ.) θελει και τα δυο να αλαχτουν,δηλαδη και η καδενα και ο τεντοτηρας,η αρκει μονο ο τεντοτηρας..επισης αν καποιος γνωριζη και εχει δοκιμαση τις σελες τις BAGSTER η και αλλης μαρκας,εχουν διαφορα απο τη μαμησια,ειναι πιο ξεκουραστες?..και τελος το πιρουνι του σε αυτα τα χιλ. που εχει δεν εχει ανειχτη για λαδια εντουτοις ειναι ικανοπιοιτικο..με λαδακι μονο θα γινει καλο (και τι λαδι 10 η15) η να βαλω και ελατηρια τα χρειαζεται?σας ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις..:wave2: :wave2:

Daemon
16/03/2009, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vagkats
Γεια σας παιδια..αγορασα πριν λιγες μερες ενα tdm 900 και θα ηθελα τη γνωμη σας για καποια πραγματακια..τι πιεσεις συνηθως βαζεται στα λαστιχα και ποια προτινεται για την αλλαγη τους που θα γινει σε λιγο καιρο..επειδη η καδενα του ακουγεται και ζεστο οταν ειναι (40.000 χιλ.) θελει και τα δυο να αλαχτουν,δηλαδη και η καδενα και ο τεντοτηρας,η αρκει μονο ο τεντοτηρας..επισης αν καποιος γνωριζη και εχει δοκιμαση τις σελες τις BAGSTER η και αλλης μαρκας,εχουν διαφορα απο τη μαμησια,ειναι πιο ξεκουραστες?..και τελος το πιρουνι του σε αυτα τα χιλ. που εχει δεν εχει ανειχτη για λαδια εντουτοις ειναι ικανοπιοιτικο..με λαδακι μονο θα γινει καλο (και τι λαδι 10 η15) η να βαλω και ελατηρια τα χρειαζεται?σας ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις..:wave2: :wave2:

Καταρχας καλοριζικο :beer:

1. Πιεσεις μπορεις να βαλεις 33-36, λιγο παραπανω αν μιλαμε για συνοδηγο & βαλιτσες. Λαστιχα Roadtec Z6 Metzeler
2. Καποιο προβλημα με το τεντοτηρα το ειχανε οποτε μαλλον αυτο θα ειναι. Αν ειναι ακομα στην εγγυηση ζητα να στο αλλαξουνε αλλιως ειναι μικρο το κοστος, περιπου στα 60? αν θυμαμαι καλα
3. Απο σελλες δεν εχω ιδεα
4. Ελλατηρια να αλλαξεις οπωσδηποτε, θα δεις διαφορα

:wave2:

vagkats
18/03/2009, 15:19
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις πληροφοριες σου..καλα χιλιομετρα να εχεις παντα..:wave2: :wave2:

pektis
15/04/2009, 15:08
Ενημερωτικά, όταν αλλάξεις τεντοτήρα αλλάζεις & καδένα μαζί.

dream
22/04/2009, 23:56
Πειτε και σε εμενα βρε παιδια που ειμαι καινουργιος και με το p/c αλλα και με το tdm. πρεπει να του βαλω λαστιχα επειγοντως, τι να βαλω???

bridgeston bt 21
michelin road 2
metzeler roadtec z6
Η καποιο αλλο????:confused:

pektis
22/04/2009, 23:58
Eξαρτάται αν θες σκληρό λάστιχο(πολλά χλμ. διάρκεια),μαλακό λάστιχο(λίγα χλμ. διάρκεια):wave2:

dream
23/04/2009, 00:07
απο glx 90cc πηρα το tdm, ξερω κι εγω??? δεν ειμαι και ο rossi. Μαλακα θα ηταν καλυτερα λεω.
το θελω για μικρες βολτες. αυτα που εχει με τρομαζουν στα φρενα
4ετειας metzeler roadtek z6

pektis
23/04/2009, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dream
απο glx 90cc πηρα το tdm, ξερω κι εγω??? δεν ειμαι και ο rossi. Μαλακα θα ηταν καλυτερα λεω.
το θελω για μικρες βολτες. αυτα που εχει με τρομαζουν στα φρενα
4ετειας metzeler roadtek z6

Έχω pirelli diablo σε bantit 600, ζεσταίνονται γρήγορα,είναι μαλακά...Για μένα καλά είναι,τώρα τι να σου πω,γούστα είναι αυτά!...

dream
23/04/2009, 00:20
θα ρωτησω και για τα pirelli. Σ'ευχαριστω πολυ και καλες βολτες....
οταν βαλω θα το μαθεις. καλο βραδυ...
:wave2:

zephyr1
23/04/2009, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dream
Πειτε και σε εμενα βρε παιδια που ειμαι καινουργιος και με το p/c αλλα και με το tdm. πρεπει να του βαλω λαστιχα επειγοντως, τι να βαλω???

bridgeston bt 21
michelin road 2
metzeler roadtec z6
Η καποιο αλλο????:confused:

Την κουρτινα 2 αβλεπη.

Καλοταξιδο!:beer:

dream
23/04/2009, 00:45
εισαι ωραιος ρε σ'ευχαριστω :beer: