PDA

View Full Version : Συμβατοτητα ελατηριων Kle500 σε ΧΤ225.



camen
16/03/2009, 17:41
Επειδη θελω να αλλαξω τα μπροστα ελατηρια απο το ΧΤακι και ενα παλικαρι πουλαει τα δικα του απο KLE500 ελαχιστα χρησιμοποιημενα ψαχνω να βρω αν ταιριαζουν.
Του KLE εχουν μηκος 50cm και διαμετρο 3,2cm.
Του ΧΤ εχουν μηκος 59,64cm αλλα δεν μπορω να βρω την διαμετρο!
Αν καποιος γνωριζει την διαμετρο ή τελος παντων αν θα ταιριαζουν τα ελατηρια ας βοηθησει!
Επισης αν προσθεσω αποστατες για να φτασω το μηκος στα 59,64cm θα εχω καποιο προβλημα?!
Οποιος βοηθησει κερδιζει μπυρες.....:beer: :beer: :beer: :wave2:

the who
17/03/2009, 01:41
Δεν νομιζω οτι ταιριαζουν.Με φοβιζει ο αποστατης,το μηκος του εννοω.Το βαρος στα δυο μηχανακια εχει αρκετη διαφορα?Εννοω δλδ πως αλλα ελατηρια βαζουμε σε 120 κιλα μηχανη κι αλλα σε 180.Αν τα ελατηρια του κλε ειναι πολυ πιο σκληρα απο του χτ και βαλεις και 10 ποντους αποστατη τοτε το μπροστινο θα ειναι κουτσουρο.

SeNNinhA
17/03/2009, 03:39
Όλα έχουν να κάνουν με την διάμετρο των ελατηρίων. Εαν μπορούν δηλαδή να μπουν στο πηρούνι σου. Χοντρικά μπορείς να δεις την διάμετρο από τα καλάμια και να υποθέσεις έστω εαν κάνουν ή όχι.

Έχε υπόψην σου ότι τα ελατήρια του KLE είναι πολύ μαλακά και τερματίζουν εύκολα. Είναι άλλωστε χαρακτηριστικό του KLE που σε άλλους αρέσει γιατί είναι άνετο ενώ άλλοι το λένε βάρκα.

Ο αποστάτης δεν είναι πρόβλημα μιας και όπως είπα τα ελατήρια είναι μαλακά. Θα έχεις μικρότερη διαθέσιμη διαδρομή αλλα δεν νομίζω να σε προβληματίσει αυτό.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να δώσεις 60 ευρώ για μεταχειρισμένα ελατήρια για τα οποία θα χρειαστείς και αποστάτες (επιπλέον χρήματα και κόπος) ενώ τα καινούργια δεν ξεπερνούν τα 100 ευρώ!!!

Lio
17/03/2009, 04:05
Δεν ταιριάζουν. Τα καλαμια του serow είναι 36mm εξωτερικά και 32mm εσωτερικά. Τα ελατήρια πρέπει να είναι 2-3mm μικρότερα γιατί καθως συμπιέζονται, μεγαλώνει ελαφρά η διάμετρος. Το KLE θα έχει σιγουρα 38-40mm καλάμια...

camen
17/03/2009, 08:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Δεν ταιριάζουν. Τα καλαμια του serow είναι 36mm εξωτερικά και 32mm εσωτερικά. Τα ελατήρια πρέπει να είναι 2-3mm μικρότερα γιατί καθως συμπιέζονται, μεγαλώνει ελαφρά η διάμετρος. Το KLE θα έχει σιγουρα 38-40mm καλάμια...
Η διαμετρος των ελατηριων του KLE ειναι μετρημενη στα 3,2cm!Οποτε μηπως κανουν?! :confused:

camen
17/03/2009, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Όλα έχουν να κάνουν με την διάμετρο των ελατηρίων. Εαν μπορούν δηλαδή να μπουν στο πηρούνι σου. Χοντρικά μπορείς να δεις την διάμετρο από τα καλάμια και να υποθέσεις έστω εαν κάνουν ή όχι.

Έχε υπόψην σου ότι τα ελατήρια του KLE είναι πολύ μαλακά και τερματίζουν εύκολα. Είναι άλλωστε χαρακτηριστικό του KLE που σε άλλους αρέσει γιατί είναι άνετο ενώ άλλοι το λένε βάρκα.

Ο αποστάτης δεν είναι πρόβλημα μιας και όπως είπα τα ελατήρια είναι μαλακά. Θα έχεις μικρότερη διαθέσιμη διαδρομή αλλα δεν νομίζω να σε προβληματίσει αυτό.

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να δώσεις 60 ευρώ για μεταχειρισμένα ελατήρια για τα οποία θα χρειαστείς και αποστάτες (επιπλέον χρήματα και κόπος) ενώ τα καινούργια δεν ξεπερνούν τα 100 ευρώ!!!
Ειναι μαλακα τα ελατηρια ομως εχουν και διαφορα τα βαρη στις μηχανες.Το δικο μου ειναι 120 κιλα!Σιγουρα πιο ελαφρυ απο το ΚΛΕ!
Αποστατες δεν θα ειναι κατι δυσκολο να κατασκευαστουν πιστευω.
60 ευρο δινει το παλικαρι τα ελατηρια μπροστα πισω!Αν θελει να μου πουλησει μονο τα μπροστα τοτε η τιμη θα ειναι λιγο πιο χαμηλη πιστευω.οποτε μιλαμε για τα μισα λεφτα περιπου:)

stefanos
17/03/2009, 08:47
Εγώ σοβαρά δεν θα θυσίαζα ούτε ένα ευρώ επειδή μου είπε ο stefanos στο moto.gr οτι τα ελατήρια ταιριάζουν

camen
17/03/2009, 12:23
Οποτε να μην το επιχειρησω λετε ε?!
Δε ξερω ρε παιδια,και εγω αποψεις θελω να ακουσω απο ατομα που ξερουν κατι παραπανω...:winka: