PDA

View Full Version : Επιλογη αθορυβου κρανους



AFTER
31/03/2005, 09:08
Αν και εχω ανοιξει ηδη αναλογο thread,επειδη ομως αποψε παιρνω την τελικη αποφαση(αγοραζω),θα ηθελα καποια συμβουλη για κρανος γυρω στα 200-250 αντε 300€

Βρηκα σε προσφορα το ARAI RV στα 289€,αξιζει?

Επισης ειμαι αναμεσα σε
x-lite x601
shark s800

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΥΝΤΕΚΝΟΙ!!!

DUKASII
31/03/2005, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αν και εχω ανοιξει ηδη αναλογο thread,επειδη ομως αποψε παιρνω την τελικη αποφαση(αγοραζω),θα ηθελα καποια συμβουλη για κρανος γυρω στα 200-250 αντε 300€

Βρηκα σε προσφορα το ARAI RV στα 289€,αξιζει?

Επισης ειμαι αναμεσα σε
x-lite x601
shark s800

ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΥΝΤΕΚΝΟΙ!!! ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΘΟΡΥΒΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ..ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΡΑΙ??
ΚΑΛΑ..ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΩΤΑΣΠΙΔΕΣ ΝΑ ΦΟΡΑΣ ΜΑΖΙ..:rotflmao:

AFTER
31/03/2005, 09:24
Μα υποτιθεται οτι ειναι απο τα καλυτερα!
Δηλαδη δεν?

melsaltas
31/03/2005, 09:32
SCHUBERTH S1
:D :D :D

idi
31/03/2005, 09:37
τα ARAI κορυφαια ποιοτητα αλλα μονο αθορυβα δεν ειναι

AFTER
31/03/2005, 10:05
Με σωσατε παιδια(για το arai) :hypnotize


Μαλλον σε x-lite θα καταληξω,αν και με βλεπω να σκαω 100€ πιο πολλα απο το shark,αλλα αν ειναι να αξιζει χαλαλι!

melsaltas
31/03/2005, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Με σωσατε παιδια(για το arai) :hypnotize


Μαλλον σε x-lite θα καταληξω,αν και με βλεπω να σκαω 100€ πιο πολλα απο το shark,αλλα αν ειναι να αξιζει χαλαλι!

ΦΤΟΥ-ΦΤΟΥ.......
Ε???????

ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!

Θάνος
31/03/2005, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Με σωσατε παιδια(για το arai) :hypnotize


Μαλλον σε x-lite θα καταληξω,αν και με βλεπω να σκαω 100€ πιο πολλα απο το shark,αλλα αν ειναι να αξιζει χαλαλι!

Ποιος σε έσωσε;

Το κράνος το φοράς για να μην ακούς θόρυβο ή για να προστατέψεις το κεφάλι σου;

Εγώ θα σου προτείνω πριν κάνεις καμμία βιαστική κίνηση, δοκίμασε πρώτα ένα arai να δεις πώς θα κάτσει στο κεφάλι σου, γιατί όσοι το έβαλαν δεν ξαναπήραν άλλη μάρκα...

Όσο για το θόρυβο, βάλε ωτοασπίδες!

idi
31/03/2005, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
γιατί όσοι το έβαλαν δεν ξαναπήραν άλλη μάρκα... Όσο για το θόρυβο, βάλε ωτοασπίδες!

ω ναι !!! :winka:

periklisk
31/03/2005, 11:23
αυτά τα %@%@ τα arai σαν κάλτσα κάθονται στο κεφάλι σου ρε φούστη μου!

Θελώ Arai ρεεεεεεεεεεεεεεεε

Ο θόρυβος από τον αέρα στα πολλά χλμ είναι αρκετός έτσι και αλλιώς.... ωτοασπίδες και τέλος

death_stv
31/03/2005, 11:25
εγω έχω το AGV X-R2 που και ήσυχο είναι και πολυ καλό σε ποιότητα. όσο για εφαρμογή άπαιχτο.
Τσεκαρε το ! Αξίζει

DUKASII
31/03/2005, 11:48
ΤΟ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΛΕΤΕ...ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΟΥΦΑ ΤΑ ΑΡΑΙ ΣΑΣ ΤΑ ΧΕΖΕΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΛΕΜΕ!

ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΑΡΑΙ....ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΑΚΟΜΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΖΕΛΑΤΙΝΑ..

ΡΕ ΠΑΤΕ ΠΕΤΑΧΤΕ ΤΑ ΛΕΜΕ!!!! SHOEI RULES!!:smokin:


11368

periklisk
31/03/2005, 11:51
Το κλάνω το shoei ρεεεεεεεε:smokin:

GyPsy
31/03/2005, 12:04
Τα Shoei κανουν για κρανη μονο τις Αποκριες

μπροστα στα Arai....




Ταναση η σειρα σου...

AFTER
31/03/2005, 12:05
Βλεπω πιασατε τα πιο φτηνα κρανη της αγορας.....

nimbus
31/03/2005, 12:52
το arai θεωρώ οτι είναι το καλύτερο...:winka: κράνος.

Δοκίμασα και suomi μια φορά, αλλά μου φάνηκε σκληρό και βαρύ για το κεφάλι μου:nono:

GST
31/03/2005, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
το arai θεωρώ οτι είναι το καλύτερο...:winka: κράνος.

Δοκίμασα και suomi μια φορά, αλλά μου φάνηκε σκληρό και βαρύ για το κεφάλι μου:nono:


τα ιδια κιλα ειναι :D

GTZ750
31/03/2005, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Το κλάνω το shoei ρεεεεεεεε:smokin:
πηρε ο φιλος μου το shoei x-sririt:cool:
το επιασα στα χερια μου και επαθα πλακα:eek: :eek:
πολυ ελαφρυ:D
αλλα και τα 800ευρο που εχει περιπου ειναι ωραια στη τσεπη:hypnotize :look: :uplate:
ειδα και ενα ιδιο κρανος μετα απο γερη πτωση στη πιστα των σερρων:eyepop:
αν ειχε παει κανεις σερρες στο τελευταιο track day ενα παλικαρι που επεσε με ενα ducati 999 με arrow τελικα!:rolleyes: αυτου το κρανος:D απο οτι φανηκε εκανε καλη δουλεια:cool: :cool:

SF
31/03/2005, 18:35
Εγώ έχω ένα BMW System 4 κι ένα X-Lite 902. Το ΒΜW (και συνεπώς τα Schuberth) είναι το πιο αθόρυβο, με εντυπωσιακή διαφορά από το X-Lite, το οποίο με τη σειρά του το πουλάνε για το πιο αθόρυβο απο τα X-Lite! Βέβαια το 902 είναι και γαμώ τα κράνη...

Α, όσο για ωτοασπίδες, προσωπικά ψηφίζω ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ!!! Είναι επικίνδυνο!!!

:wave2:

AFTER
31/03/2005, 18:44
Το 902 δεν ειναι ανοιγομενο?


Εγω τελικα πηρα το x-lite x-601 :wave2:

SF
31/03/2005, 18:54
http://www.motorcycle-superstore.com/photos/300/g7833.jpg

Όχι, είναι κανονικό...

Θάνος
31/03/2005, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Α, όσο για ωτοασπίδες, προσωπικά ψηφίζω ΟΧΙ και πάλι ΟΧΙ!!! Είναι επικίνδυνο!!!

Οι ωτοασπίδες είναι απαραίτητες για να μην φτάνεις στον προορισμό σου με ένα κεφάλι κουδούνι και να προφυλάξεις και τα αυτιά σου μακροπρόθεσμα αν δεν θέλεις να κουφαθείς... :rolleyes:

Επικίνδυνες δεν είναι καθόλου... Ακούς τα πάντα κανονικά, μόνο που κατεβάζουν λίγο το volume...

Α και κάτι ακόμα... τα arai είναι μακράν τα καλύτερα κράνη!! :D

periklisk
31/03/2005, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Επικίνδυνες δεν είναι καθόλου... Ακούς τα πάντα κανονικά, μόνο που κατεβάζουν λίγο το volume...

Α και κάτι ακόμα... τα arai είναι μακράν τα καλύτερα κράνη!! :D

Ακριβώς έτσι! The best λέμε!

AFTER
31/03/2005, 22:28
Παντς δοκιμασα στο καταστημα που ημουνα και ενα arai και μπορω να πω οτι η εφαρμογη τους ηταν τελεια!

Σαν να ηταν προεκταση του κεφαλιου μου...
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
του πανω!

:smilea:

dankannn
02/04/2005, 20:46
Γεια σου, εγω θα σου ελεγα να παρεις SHOEH XR 1000 ειναι αθορυβο και καλο κρανος, το ARAI κανει θορυβο.
Εγω εχω ενα SHOEH XR 800 και ενα ARAI ASTRO-J.
Το ARAI κανει θορυβο αλλα εχει τελεια εφαρμογη ενω τι SHOEH δεν κανει θορυβο αλλα δεν εχει την εφαρμογη που εχει το ARAI.
Παντως εγω θα σου προτεινα να πας και να δοκιμασεις τα κρανη που σε ενδιαφερουνπριν αγορασεις αυτο που θες.
χρηστος

nimbus
02/04/2005, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
τα ιδια κιλα ειναι :D

είσαι σίγουρος?:confused:
βαρύ ήταν σε σχέση με το αραι:D

adam_tsouk
02/04/2005, 21:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Ακριβώς έτσι! The best λέμε!


για την κεφάλα σου!!!!!






shoei λεμε!!!!! :beer: :beer:


αλλά ρε σεις....... θόρυβο έχουμε!!!!

dankannn
02/04/2005, 22:59
Και τα δυο ειναι καλα κρανη.
Οντως το ARAI ειναι πιο ελαφρυ απο το SHOEH.
To SHOEH εχει μια ζελατινα που χαραζεται πολυ δυσκολα.
και τα δυο ειναι πολυ καλα παντως.
Εγω χρησιμοποιω παρα πολυ το ARAI και ας εχει πιο πολυ θορυβο εχει πολυ καλη εφαρμογη.:lol: :sad: :rotflmao:

xifias
03/04/2005, 02:46
εγω θα ελεγα οτι πιο επικυνδυνο ειναι να μη φορας ωτοασπιδες.

απο το συνεχομενο θορυβο γινεσαι κουδουνι και εχεις μειωμενες αντιδρασεις

tsoukas77
03/04/2005, 21:01
Ειναι εκπληκτικη η εφαρμογη των Arai.Ξεκινησα με σκοπο να παρω ενα κρανος των 200 ευρώ αλλα μολις φορεσα το Arai Condor,το αγορασα αμεσως.Κυριως για την εφαρμογη του.Μονο το κουμπωμα δεν μου αρεσει.
Μεχρι τωρα ειχα κρανη της Kiwi.

xifias
04/04/2005, 13:24
τα schuberth σε τι τιμουλες παιζουν?

Nik0s
04/04/2005, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
τα schuberth σε τι τιμουλες παιζουν?


Νομίζω τo S1 παίζει στα 500-550.
Τα φέρνει η Eliofil, Μιχαλακοπούλου 77.

BILL VUZAS
06/04/2005, 20:38
ARAI KAI SHOEI.ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ.ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΑΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΟΥΣ.ΤΟ X-SPIRIT ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ SHOEI,ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΞΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ.ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΑ ΑRΑΙ ΣΕΙΡΑ 7-ΧΧ (ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ)ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ.ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΑΝΕΤΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ X-SRIRIT.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΩΣ ΠΗΡΑ.ΘΕΩΡΩ ΗΛΙΘΙΟ ΝΑ ΚΟΛΛΑΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ,ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ 4 ΚΑΙ 5 ΚΑΙ 10 ΩΡΕΣ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ,ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΠΕΡΙΕΡΓΑ.ΤΑ ΑRAI ΕΔΩ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΚΡΙΒΑ.ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΑ SHOEI ΕΙΝΑΙ 10%ΚΑΙ 15% ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΤΣΤΟΙΧΑ ARAI.

siokatas
06/04/2005, 22:01
:wave2:


μια ερωτηση ρε παιδες τα nolan τι λενε??μου αρεσε ενα(ανοιγομενο) και σκεφτομαι να το παρω .......:confused:

sniper
07/04/2005, 11:20
Eπειδή διαβάζω διάφορα εδώ μέσα.....


Έχουμε και λέμε :

Σε αντοχή καταπληκτικό (δοκιμασμένο από εμένα και από άλλο εξέχον μέλος εδώ μέσα) και ΑΘΟΡΥΒΟ είναι το X-Lite 801R

Το ζήσαμε ένα χρόνο και δεν παίζεται - μετά το δοκιμάσαμε σε high speed impact και ζω από αυτό!!!! Πήραμε το ίδιο ακριβώς ξανά.....


Βέβαια κάναμε και το λάθος και βάλαμε στο κεφάλι ένα ARAI RX7 Corsair και υπήρξε έρωτας κεραυνοβόλος..... Το πήραμε και έχει θόρυβο αλλά το κράνος αυτό είναι μοναδικό!!!!!!


Συμπέρασμα : Αν έχεις 968 ευρά πέρνεις το RX7 - Aν δεν τα έχεις και έχεις 415 πέρνεις το X-801R....


Τα υπόλοιπα είναι για γλάστρες ή για τα χρυσόψαρα.....

:smokin:

GST
07/04/2005, 23:36
και εγω που νομιζα τοσο καιρο οτι το κεφαλι μου μυριζει ψαριλα απο το σαμπουαν :lol:

περα απο την πλακα και εγω την επαθα με το arai RX7 ενος φιλου που δοκιμασα...και μου κολλησε .....ειναι οτι καλυτερο σε αισθηση υπαρχει στην αγορα μακραν και με διαφορα......οποτε αν δεν εχετε τα χρηματα μην κανετε το λαθος να το φορεσετε :nono:

απο κει και περα εκτος απο τα x-lite στο πακετο των 500 εουρο κυκλοφορουν και αλλα αξιολογα κρανοι που προστατευουν εξισου καλα σε πτωσεις ......αρκει να εχεις παρει το σωστο νουμερο.....και να μην το χρησιμοποιεις ως προστατευτικο του αγκωνα....

free rider
08/04/2005, 06:48
το λιτε 801 το χρησιμοποιώ τώρα πια στις ανοιχτές βόλτες...

και είναι καλό κράνος..

ακόμα καλό κράνος είναι το shark rsf που πραγματικά έχει καλύτερη αεροδυναμική απο το xlite και αρα δεν σου πιάνεται ο σβέρκος οτνα πάς γρήγορα για πολύ ωρα..

πάντως ναι το επόμενο που θα πα΄ρω θα είναι arai...

σημ: προσοχή στην ψαρίλα ...διώχνει τις γυναίκες..

:rotflmao: :rotflmao:

Κανένας
08/04/2005, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
:wave2:


μια ερωτηση ρε παιδες τα nolan τι λενε??μου αρεσε ενα(ανοιγομενο) και σκεφτομαι να το παρω .......:confused: το nolan n 100 που εχω δεν ειναι καλο κρανος
ναι μεν μπορεις να αναπτυξεις ταχυτητα με ανοιχτο κρανος (πραγμα που δεν συνισταται ) και εχει καλο εξαερισμο αλλα κανει θορυβο, κουμπωνει και ξεκουμπονει δυσκολα

Alki_Viades
08/04/2005, 11:37
Καλημεριζω, με αφορμη αυτο το ποστ και μια βολτα που εκανα τη δευτερα στην αττικη οδο και εριξα τις απιστευτες χριστοπαναγιες στο Ν82 μου που εχει γινει κουβας πια ειπα να παρω ενα κρανος της προκοπης. Το arai astro/j δε μου καθεται με τιποτα, το schubert S1 με κοβει στο μετωπο και ειναι τραστιο και πολυ βαρυ, το X-lite 801 το δοκιμασα μετα απο το shoei xr-1000 και μου φανηκε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ!!!!

Τελικα καταληγω μαλλον στο XR-1000 alloy αλλα το medium μου ειναι φαρδυ στα μαγουλα και το small ειναι λιιιγο στενο στο μετωπο, υπαρχει περιπτωση να παρω το medium με μαγουλα απο large ή δεν ταιραζουν??? Αποριπτω τη λυση να παχυνω, ειναι η λιγοτερο οικονομικη :rotflmao:

Παντως απο αυτα που δοκιμασα τα shoei ειναι τα πιο λεπτα, τα πιο ελαφρια και με την καλυτερη ορατοτητα, οποτε αν παιζουν τα μαγουλα XR-1000 με 1000!!!

toyota
08/04/2005, 11:53
Εγώ έχω το UVEX WING RS II.Είναι σχετικά ελαφρύ,σε μεγάλες ταχύτητες δεν κουνάει - αεροδυναμικό - και δεν κάνει και θόρυβο.Τιμή,399 ευρώ.

xifias
09/04/2005, 02:45
εγω μολις πηρα το raid της shoei μονοχρωμο

ελπιζω να ανοιξει γιατι με στενευει στα πλαινα.Ειχα συνηθισει και το παλιο μου nolan που το χα 6 χρονια και ειχε ανοιξει και μου κακοφαινεται

το πηρα χωρις να το πολυψαξω 270ε.Καλα ειναι η μου κοψαν τον κωλο????

KaTaNaS
09/04/2005, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Καλημεριζω, με αφορμη αυτο το ποστ και μια βολτα που εκανα τη δευτερα στην αττικη οδο και εριξα τις απιστευτες χριστοπαναγιες στο Ν82 μου που εχει γινει κουβας πια ειπα να παρω ενα κρανος της προκοπης. Το arai astro/j δε μου καθεται με τιποτα, το schubert S1 με κοβει στο μετωπο και ειναι τραστιο και πολυ βαρυ, το X-lite 801 το δοκιμασα μετα απο το shoei xr-1000 και μου φανηκε ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΑΤΑΤΑ!!!!

Τελικα καταληγω μαλλον στο XR-1000 alloy αλλα το medium μου ειναι φαρδυ στα μαγουλα και το small ειναι λιιιγο στενο στο μετωπο, υπαρχει περιπτωση να παρω το medium με μαγουλα απο large ή δεν ταιραζουν??? Αποριπτω τη λυση να παχυνω, ειναι η λιγοτερο οικονομικη :rotflmao:

Παντως απο αυτα που δοκιμασα τα shoei ειναι τα πιο λεπτα, τα πιο ελαφρια και με την καλυτερη ορατοτητα, οποτε αν παιζουν τα μαγουλα XR-1000 με 1000!!!



geia xara, exw kai egw to xr-1000.


kai eixa to idio problhma.


exw kefali (metwpo)59-60 cm se oles tis etaireies sxedon, blepe NOLAN, X-LITE,ARAI de thymamai , foraw to large.


mou dinei o pwlhths na dokimasw to MEDIUM prwta, kai me to pou blepw pws parazorizomai na to foresw, kai mou paramorfwnei to proswpo, tou to dinw sto xeri kai zhtaw asyzhthti to large!


to foraw, ola ok. plhrwnw kai ante geia!


to idio brady de mporousa na koimhthw apo ton problhmatismo mhpws phra lathos noumero telika.

ekana mia dokimh sthn attikh odo me 200 klm/h kai pragmati to kranos koyniwtan perierga kai ta xeilh mou apo ton aera filousan to geiso mprosta!


sto kapaki paw pisw , kai eytyxws mou to allaje mias kai den to eixa foresei panw apo wra!


twra me to medium eimai super.


epishs ayto to kranos oso perissotero to foras toso pio aneto ginetai.


pernei to sxhma tou kefaliou, kai se kathe bolta kathetai kai pio kala sto kefali.


koita na prosejeis na akoympaei sth stefani pou perna apo to ypsos tou metwpou gyrw gyrw sto kefali, ta magoula tha malakwsoyn.



fora to sto kefali sou kala, dese to gera kai kounato strifta panw katw bazwntas tis [palames sou sta shmeia twn krotafwn.


an noiwtheis to derma sou na prospathei na jekollhsei apo to kefali kai genika zori kai oxi glistrhma tote ayto einai to noumero sou!


Kalh agora! :wave2:

Alki_Viades
11/04/2005, 18:12
Φιλε εχεις απολυτο δικιο, τελικα πηρα το small. Το medium θα μου ηταν πολυ φαρδυ σιγουρα ενω αυτο ασκει μια ελαφρια πιεση στο μετωπο, μια ωρα που το φορεσα ηταν μια χαρα, σουπερ λεμε :D :D :D

Η μ@λ@κια τωρα ειναι πως το εχω και καλα μονο για εκτος πολης αλλα οποτε φοραω το κουβαδακι-νολαν ξενερωνω...

KaTaNaS
11/04/2005, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades


Η μ@λ@κια τωρα ειναι πως το εχω και καλα μονο για εκτος πολης αλλα οποτε φοραω το κουβαδακι-νολαν ξενερωνω...



na se pw kati kai gi'ayto!


otan eimoun sta ths agoras, skeftomoun moirolatrika kai elega , pou na bazw ayto to panakribo kranos sthn athina kathimerina tha ginei skata apo to kaysaerio, kalytera na parw ena fthniariko kai to kalo gia ta tajidia.


to janaskefthka, kai akousa kai kana dyo palious.

xilies fores na ginei xalia to kranos (pou outsw h allws me ena plysimo janaginetai opws htan) para na pesw na xtyphsw na ginei kammia strabh me to fthino kai na jerw pws exw ena kalo kranos sth ntoylapa na perimenei na aeristei!


einai gia thn asfaleia kai oxi gia thn mostra, den einai koustoumaki!




poly morei na koroideyoun h na koitane perierga, akoma kai sto sounio h limanakia gia kafe th kyriakh bazw to dermatino panteloni!

giati re c gia ayto den ta phra?

gia na me prostateyoun.

tha ta foraw to loipon oso pio poly mporw panw sth moto.

allwste egw kanw sth polh 5 fores pio polla xiliometra apo oti ejw, kaI noiwthw pws kindyneyw poly ma poly perissotero edw mesa! anamesa sths kathe karydias karydi , stous agxwmenous aytokinhtistes, tous mastoyrwmenous tarifes.


einai gia thn prostasia!

xairetw

































]



:wave2:

xifias
12/04/2005, 14:38
φιλε katana εχεις απολυτο δικιο

εγω δεν κυκλοφορω πια στην πολη συχνα με το μηχανακι, το εχω μονο για εκδρομες, αλλα οποτε τυχαινει να παω καπου εντος αθηνων νιωθω οτι κινδυνευω ΠΟΛΥ, πολυ περισσοτερο απο εξω

ενταξει οι ταχυτητες ειναι μικρες, αλλα αμα κατσει στραβη θελω να φοραω οτι καλυτερο υπαρχει για την κεφαλα μου.

το ιδιο διλημμα ειχα και γω τωρα που πηρα shoei

σκεψου ομως να πεσεις, να βροντηξεις την κουτρα σου κατω, να σε τρεχουν στα επειγοντα, και εσυ να σκεφτεσαι γιατι ρε πουστη μου δεν ειχα κατι καλυτερο για την κεφαλα μου?

και ομως το χεις, τα χεις ακουμπησει κανονικα και το αφησες στο σπιτι...

bugsbunny
12/04/2005, 15:30
Καλησπέρα σε όλους,
Να συμφωνήσω και εγώ με τα παραπάνω για τα «καλά» κράνη. Είμαι και εγώ κάτοχος ενός ARAI το οποίο όταν ήμουν στη διαδικασία αγοράς και το έβαλα στο κεφάλι μου ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ!!!! Μιλάμε για πραγματικά τέλεια εφαρμογή και αίσθηση, το ARAI έχει μια τέτοια κατανομή του βάρους του που μόλις το φορέσεις το νιώθεις να εξαφανίζεται!

τώρα όσον αφορά πότε το φοράω η απάντηση έχει δοθεί από τους katana, xifia (και ίσως και άλλους που δεν θυμάμαι τώρα), ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ δεν ξέρω για αυτούς που θέλουν να το καμαρώνουν απαστράπτον σε κάποιο ράφι, εγώ προτιμώ ένα ταλαιπωρημένο κράνος το οποίο όμως θα έχει μέσα ένα γερό κεφάλι!! γιατί φίλε μου ας μη γελιόμαστε το κράνος είναι αναπόσπαστο μέρος της μηχανής ανεξάρτητα που κινούμαστε και με πόσα km/h.


ΥΓ. στενοχωρήθηκα πάρα πολύ που μια αναποδιά της τελευταίας στιγμής δεν μου επέτρεψε να έρθω στην εκδρομή στη Χαλκίδα, πιο πολύ γιατί ήθελα να γνωριστούμε. Ελπίζω να το κάνουμε σύντομα
:wave2:

hornet
12/04/2005, 16:01
Παιδια τα χουμε ξαναπει μην κανετε το λαθος:

Μη δοκιμαζετε arai ...υπαρχει σοβαρος κινδυνος να μην θελετε να το βγαλτε και το μονο που θα βγαλετε σιγουρα ειναι λεφτα απο τη τσεπη σας.
Εχω δει πολυ λιγους ανθρωπους που δοκιμασαν arai και δεν αγορασαν !!!

bugsbunny
12/04/2005, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Παιδια τα χουμε ξαναπει μην κανετε το λαθος:

Μη δοκιμαζετε arai ...υπαρχει σοβαρος κινδυνος να μην θελετε να το βγαλτε και το μονο που θα βγαλετε σιγουρα ειναι λεφτα απο τη τσεπη σας.



Και φυσικά δεν το μετάνιωσαν…

hornet
12/04/2005, 16:06
εννοειται:winka:

Alki_Viades
12/04/2005, 17:04
Εμενα παντως το αραι δε μου καθοτανε με τιποτα! Ασε που δε μου αρεσε ιδιαιτερα και κανενα μοντελο :rotflmao:

Οσο για το νολαν, οκ, χαριτολογοντας φαινεται κουβαδακι σε σχεση με το "γαντι" σοει αλλα εξακολουθει να ειναι ενα κρανος των 220?! Θα του δωσω μια ευκαιρια ακομα με καινουργια μαγουλα, ισως και απο μεγαλυτερο μεγεθος να δουμε...

xifias
13/04/2005, 00:02
επειδη το πολυ το κυριε ελεησον το βαριεται κι ο παπας....

δηλαδη μαλακες ειναι αυτοι στη shoei και δεν μπορουν να βγαλουν κρανος με καλη εφαρμογη?

ενω τα arai εχουν τελεια εφαρμογη?

τοτε εμενα γιατι μου καθονται καλυτερα τα shoei?


ειναι σαν να λεμε οτι ειμαι 1.60 και δεν τρωω αερα με το τρανσαλπ, εσυ που εισαι 1,90 πως γινεται να τρως??

υπαρχουν διαφορετικα κεφαλια που ταιριαζουν σε διαφορετικα κρανη

ας τελειωσουν πια οι μαλακιες για την τελεια εφαρμογη των arai

hornet
13/04/2005, 08:56
Χχαχα ρε μαστορα μη τσαντιζεσαι απλα εχει συμβει σε αρκετους .....βολευεσαι με το shoei ε ωραια κανενα προβλημα ειναι αναγκη να εκνευριζεσαι κιολας .....αλλα δεν μπορεις να μου αλλαξεις τη γνωμη....για εμενα τα shoei ειναι χοντροκοψια μπροστα στα αραι...

αποψη σου και αποψη μου!!!

periklisk
13/04/2005, 09:22
Εγώ ξέρω ότι το Arai έκατσε στο κεφάλι μου σαν κάλτσα και καμιά σχέση λέμεεεεεε

Επειδή τα γούστα διαφέρουν σαφώς δεν γίνεται να αρέσουν σε όλους τα ίδια.... Άλλα πως να το κάνουμε τα Arai κάθονται καλύτερα σε περισσότερο κόσμο, άρα στο θέμα της εφαρμογής είναι καλύτερα.....

dankannn
13/04/2005, 14:52
Για δες αυτο Αlki !!!
Αυτο εχω εγω.:p


12420

Alki_Viades
13/04/2005, 18:06
Πφφφφφφ, απαξιω να απαντησω....
.
.
.

.
.
.
.
.
.

.
.
.:rolleyes:
.
.
.
.
.
.
.
..
.
.

.
.

.
.
.
.:mad:
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.

.
.
.:uplate:

.
.
.
.
.
.

.
.
.
.
.
..
.
.
http://www.bbbikeshop.co.uk/acatalog/XR1000ALLOY5.jpg

Πολυ καλυτερο, αντικειμενικα μιλωντας :cool: Που ακουστηκε το ετος 2005 η ζελατινα να εξεχει στα πλαινα... :p :wave2:

Alexander
13/04/2005, 18:49
Τα Arai δεν φαίνεται να έχουν τόσο καλή αεροδυναμική όσο τουλάχιστον το τελευταίο shoei...

Εσείς που έχετε Arai τι έχετε να πείτε;

latris mixanis
23/04/2005, 10:44
ΘΑ ΘΕΣΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ Ν'ΑΛΛΑΞΩ ΚΡΑΝΟΣ.
ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΤΑΞΙΔΙ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΔΙΚΑΒΑΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΜΟΥΓΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΔΟΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ. ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ARAΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΝΔΟΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΥΠΟΘΕΤΩ. Ο ΧΑΜΟΣ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ;;

Giannis_L
23/04/2005, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Ποιος σε έσωσε;

Το κράνος το φοράς για να μην ακούς θόρυβο ή για να προστατέψεις το κεφάλι σου;

Εγώ θα σου προτείνω πριν κάνεις καμμία βιαστική κίνηση, δοκίμασε πρώτα ένα arai να δεις πώς θα κάτσει στο κεφάλι σου, γιατί όσοι το έβαλαν δεν ξαναπήραν άλλη μάρκα...

Όσο για το θόρυβο, βάλε ωτοασπίδες!


ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ

Μικρή Λουλού
23/04/2005, 13:15
σωσταααααα...
τραβα δοκιμασε ενα arai και μετα πηγαινε παρε το shoei να'χεις το κεφαλι σου ησυχο..:lol: :lol: :lol:

stratdevel
23/04/2005, 13:30
Μια και έχω το Arai RX-7 και το SHOEI X-Spirit και έχω κάνει αρκετά ταξίδια και με τα δύο μπορώ να πω ότι στην εφαρμογή πράγματι το πρώτο είναι πολύ καλύτερο (πολύ όμως!) με αποτέλεσμα να αποφεύγω το δεύτερο. Η μαγεία με το SHOEI είναι το βάρος του που εγώ τουλάχιστον που έχω συνηθίσει το Arai έχω πάθει πλάκα, αν η διαφορά στο χέρι είναι μεγάλη στο κεφάλι είναι τεράστια. Όσο για θόρυβο και αεροδυναμική σίγουρα είναι καλύτερο το SHOEI αλλά μετά τα 160-180 πάλι πανικός γίνεται άρα παρηγοριά στον άρρωστο η λύση εδώ είναι η ωτοασπίδες και δεν βλέπω κανένα κίνδυνο. Δηλαδή τελικά Arai to άλλο το φοράει περισσότερο η κοπέλα μου! Τώρα όσο για την ενδοσυνεννόηση δεν καταλαβαίνω τι τους βρίσκετε έχω δοκιμάσει 2 (και καλές υποτίθεται) μετά τα 120-140 δεν ακούς τίποτα με ΚΑΝΕΝΑ κράνος (με την ανύπαρκτη ζελατίνα της μηχανής μου). Ελπίζω να βοήθησα

tifoefs
30/05/2005, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από xifias
τα schuberth σε τι τιμουλες παιζουν?

350 ευρω το C2

(τιμες Ολλανδιας 2005)

(Αθορυβα)

:D :D :D

http://www.schuberth.com/

Εχει ολα τα τεστς. Φετος ειναι το καλυτερο κρανος της αγορας !

Αντιπροσωπος Ελλαδα:

Greece
Eliofil S.A.

31, Amarousiou Ave.
14123 Likovrisi, Athens
Tel.: ++30-210-2849200
Fax: ++30-210-2842226

e-mail: eliofil@eliofil.gr
web: www.eliofil.gr

ixnilatis
07/06/2005, 18:27
Ετοιμάζομαι για νέα μηχανή και 2 κρανάκια.

Είδα τα Arai - Shoei αλλά μπορώ να πω ότι πιο καλά στο μάτι και κυρίως στο κεφάλι μου έκατσαν τα Schuberth.
Με άρεσε πολύ το S1 γιατί έχει διπλή γελατίνα (μία μπροστά όπως όλα τα κράνη και άλλη μια εσωτερική μαύρη για τον ήλιο)

Το είδα 493€. (το ένα έτσι....? :D )




ρωτάω...


Είναι καλή η τιμή;:D

tifoefs
08/06/2005, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
Ετοιμάζομαι για νέα μηχανή και 2 κρανάκια.

Είδα τα Arai - Shoei αλλά μπορώ να πω ότι πιο καλά στο μάτι και κυρίως στο κεφάλι μου έκατσαν τα Schuberth.
Με άρεσε πολύ το S1 γιατί έχει διπλή γελατίνα (μία μπροστά όπως όλα τα κράνη και άλλη μια εσωτερική μαύρη για τον ήλιο)

Το είδα 493€. (το ένα έτσι....? :D )




ρωτάω...


Είναι καλή η τιμή;:D

Για S1 ακριβο !!

C2 κανει κοντα 400 ευρω Ολλανδια.




:eyepop:

pavlaras1
17/06/2005, 01:21
Ενταξει τοτε σας δινω και αλλη μια λυση AGV πως σας ακουγεται η ιδεα μου.

Το φοραει και ο φιλος μου ο Rossi Valentino που γιορταζει του Αγιου Βαλεντινου.
:D
Α! Καλο Ε?


17149

admitos
14/07/2005, 21:09
TO OTI H ARAI EINAI H MONADIKH POY DINEI 5 XRONIA EGGYISH MALON DEN LEEI TIPOTA EE:) :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
PANTOS TO KRANOS PREPEI NA EFARMOZEI KATA STO KEFALEI KAI NA EINAI ANETO OSO GIA TON 8ORIBO YPARXOUN KAI ZELATINES

pavlaras1
14/07/2005, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από admitos
TO OTI H ARAI EINAI H MONADIKH POY DINEI 5 XRONIA EGGYISH MALON DEN LEEI TIPOTA EE:) :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
PANTOS TO KRANOS PREPEI NA EFARMOZEI KATA STO KEFALEI KAI NA EINAI ANETO OSO GIA TON 8ORIBO YPARXOUN KAI ZELATINES

Και η NOLAN δινει 5 χρονια εγγυηση στο μοντελο N101 αλλα δεν σας το προτεινω εκτος αν εχετε μονο κανα σκουτερ και θελετε να ανοιγει απο μπροστα τοτε Ναι.

Αλλιως για μεγαλες ταχυτητες ανω των 120 ειναι χαλια.

Ηδη με τα 80 και ακουω να σφυριζει και αν σκεφτω να γυρισω να κοιταξω λιγο αριστερα ή δεξια ειναι σαν να προσπαθουν να πανε να μου σπασουν το λαιμο αποτομα.

Δεν ξερω αν φταιει που ειναι Large ή μακροστενο αλλα δεν ειναι για να εχεις παρα πολλες απαιτησεις.

Αυτα προς το παρον.

Τα λεμε και καλα να περνατε.

gollum
23/07/2005, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
Ετοιμάζομαι για νέα μηχανή και 2 κρανάκια.

Είδα τα Arai - Shoei αλλά μπορώ να πω ότι πιο καλά στο μάτι και κυρίως στο κεφάλι μου έκατσαν τα Schuberth.
Με άρεσε πολύ το S1 γιατί έχει διπλή γελατίνα (μία μπροστά όπως όλα τα κράνη και άλλη μια εσωτερική μαύρη για τον ήλιο)

Το είδα 493€. (το ένα έτσι....? :D )




ρωτάω...


Είναι καλή η τιμή;:D



Ψαχνω καιρο για καινουργιο κρανος. Μου δανεισε φιλος το S1 για ταξιδι και ειναι αψογο!!!!!!!!!
Το πιο ησυχο που εχω φορεσει.

Η τιμη ειναι λογικη η τουλαχιστον εγω δεν το εχω βρει πιο φθηνα!

:wave2:

ixnilatis
24/07/2005, 06:51
Τελικά πήρα δύο ίδια κράνη (εχούμε και τη σύζυγο βεβαίως βεβαίως).
Πήρα Schuberth Concept (ανοιγόμενο) σε μαύρο χρώμα και τα 2.

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
Πέρα από την σκούρα ενσωματομένη ζελατίνα που έχει στο εσωτερικό του μου άρεσε πολύ και το γεγονός ότι η πρωτεύουσα ζελατίνα του είναι τεράστια (ευρύ οπτικό πεδίο) και ότι έχει τη δυνατότητα με ένα ''κλικ'' να πεταχτεί μπροστά 1-2 εκατοστά για καλύτερο αερισμό στις μικρές ταχύτητες (σε περίπτωση που δε θέλεις να το έχεις ανοιγόμενο)

ΤΙΜΗ: 800 € και τα 2

Το μοναδικό αρνητικό που βρήκα είναι ότι σαν κράνος σχεδιαστικά είναι λίγο παλιομοδίτικο, αλλά προσωπικά δε με χαλάει γιατί είναι το τελευταίο που με απασχολούσε στην επιλογή κράνους.
:smilea:


20271

pavlaras1
24/07/2005, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
Τελικά πήρα δύο ίδια κράνη (εχούμε και τη σύζυγο βεβαίως βεβαίως).
Πήρα Schuberth Concept (ανοιγόμενο) σε μαύρο χρώμα και τα 2.

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
Πέρα από την σκούρα ενσωματομένη ζελατίνα που έχει στο εσωτερικό του μου άρεσε πολύ και το γεγονός ότι η πρωτεύουσα ζελατίνα του είναι τεράστια (ευρύ οπτικό πεδίο) και ότι έχει τη δυνατότητα με ένα ''κλικ'' να πεταχτεί μπροστά 1-2 εκατοστά για καλύτερο αερισμό στις μικρές ταχύτητες (σε περίπτωση που δε θέλεις να το έχεις ανοιγόμενο)

ΤΙΜΗ: 800 € και τα 2

Το μοναδικό αρνητικό που βρήκα είναι ότι σαν κράνος σχεδιαστικά είναι λίγο παλιομοδίτικο, αλλά προσωπικά δε με χαλάει γιατί είναι το τελευταίο που με απασχολούσε στην επιλογή κράνους.
:smilea:

Φιλαρακι σου ευχομαι καλοριζικα και καλοταξιδα.

Ειναι παρα πολυ ωραια.

Δεν ηξερα οτι εβγαζε η εταιρεια και τεχνολογιας Flip-Up.

Ξερει κανεις που μπορω να το βρω αυτο το μοντελο εδω στην Θεσσαλονικη?

Θελω να αγορασω και εγω ενα αντιστοιχο κρανος.

Μου αρεσε η ποιοτητα κατασκευης του απο οτι ειδα.

Εχετε να προτεινετε κανενα αντιστοιχο με τεχνολογια Flip-Up αντιστοιχης ποιοτητας ή ακομη καλυτερης?

Το Nolan N101 που εχω ειμαι ψιλο απογοητευμενος και θελω να το αλλαξω.

Ακουω προτασεις και υποψιν οτι θελω παντα να ανοιγει απο μπροστα το κρανος.

:cool:

ixnilatis
24/07/2005, 17:41
Κι εγώ από Θεσσαλονίκη είμαι και από Θεσσαλονίκη τα πήρα!
Αντιπρόσωπος της Schuberth είναι η Agio Motors.
Δύο καταστήματα: Ένα στη Λαγκαδά λίγο μετά την αερογέφυρα και ένα στη Κ.Καραμανλή (Νέα Εγνατία) λίγο πριν τη διασταύρωση της με την Παπαναστασίου.
Τιμή: 393 €

pavlaras1
24/07/2005, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ixnilatis
Κι εγώ από Θεσσαλονίκη είμαι και από Θεσσαλονίκη τα πήρα!
Αντιπρόσωπος της Schuberth είναι η Agio Motors.
Δύο καταστήματα: Ένα στη Λαγκαδά λίγο μετά την αερογέφυρα και ένα στη Κ.Καραμανλή (Νέα Εγνατία) λίγο πριν τη διασταύρωση της με την Παπαναστασίου.
Τιμή: 393 €

Σε ευχαριστω φιλε για την αμεση ανταποκριση σου.

Εψαχνα εδω και λιγες ωρες να βρω διαφορες πληροφοριες γιαυτα τα κρανη και εμαθα οτι ανοικουν στην εταιρεια BMW και συγκεκριμενα εβγαλε η BMW ενα μοντελο που ειναι ολα μα ολα τα λεφτα και τελικα με βλεπω για "BMW SYSTEM 5 BLUETOOTH".

Το κρανος ειναι τεχνολογιας λιγο απο ολα και γινεται απο Flip-Up σε Full εως οτι αλλο επιθυμεις αλλαζει σε 5 κατηγοριες για να καταλαβετε με τον αντιστοιχο εξοπλισμο και εχει 4 επιπεδα ανθρακονηματα και ενα απο Kevlar.

Επισης δεχεται BlueTooth που ειναι πολυ σημαντικο για εμενα.

Τοσο καιρο ειμαι με το Nolan N101 και ενα ενσυρματο Hands Free μιας Ιταλικης Αγνωστης Εταιρειας που με ενοχλει το καλωδιο και ειναι λιγο πολυ μπελας στο συνεχες κουμπωμα και ξεκουμπομα οπως και φαινεται ασχημα το καλοκαιρι το καλωδιο οπως επισης σε μεγαλες ταχυτητες με ενοχλει οταν χτυπαει επανω μου.

Αυτα προς το παρον.

Καλη συνεχεια.