PDA

View Full Version : Epilogi elastikwn??



P70
17/03/2009, 06:45
Mporeite na proteinete kanena kalo lastixaki gia R6?
exw dokimasmeno to dunlop qualifier kai eimai ikanopoiimenos apo ta kratimata kai apo tin diarkeia tou...
exete ypopsin kati kalytero?
oxi katigories tou styl "tha sou kratisoun 3000 xlm..."
exw akousei kala logia gia to bridgestone bt-016!
kserei kaneis na pei?
:wave2: :wave2: :wave2:

blueangel
17/03/2009, 06:54
Καλά και αυτά που είπες φιλαράκο προσωπικά είμαι υπερευχαριστημένος με τα M3 της Metzeler και δεν τα αλλάζω με τίποτα:wave2:

kyko
17/03/2009, 06:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70

exw akousei kala logia gia to bridgestone bt-016!
kserei kaneis na pei?
:wave2: :wave2: :wave2:

τα εχω εγω τωρα πανω στο fz1..πριν ειχα τα quallifier rr.τα bt 016 ειναι ενα κλικ πιο κατω απο τα rr...το επομενο θα ειναι το m3:winka:

JAD
17/03/2009, 10:24
Το θέμα είναι τι χρήση θα κάνεις....?
Χρησιμοποιείς την μοτοσυκλέτα μόνο για βόλτες? Στην πόλη? Μπαίνεις πίστα? Αν ναι πόσο συχνά?κλπ.κλπ...
Τα συγχρονα ελαστικά πάνω-κάτω κάνουν καλή δουλειά. Από 'κει κ πέρα ο καθένας έχει τις προσωπικές του προτιμίσεις (όπως πχ τα Μ3 νπου είπωθηκαν πιο πάνω),έτσι λοιπ'ον και 'γω θα παραθέσω την δική μου: Pirelli Corsa III... Give em a try....
Κάνε ένα κόπο κ ψάξε στο forum, έχουν γίνει πάμπολλες συζητήσεις για το θέμα
:wave2: :wave2:

P70
24/03/2009, 15:51
teleytaia erwtisi: pirelli supercorsa pro
michelin pilot power 2ct
i dunlop qualifier gp?????

McTalas
24/03/2009, 15:56
απο την μανα του φοραγε τα μισελεν παουερ και οταν το πηρα εγω ειχε μπροστα τα παουερ και πισω το dunlop D208 καλο λαστιχο αλλα τελειωσε σε 5.000km μετα εβαλα τα diablo τα απλα πολυ πιο γρηγορη κορονα αλλα αργουσε να ζεσταθει, ποτε ομως δεν με φοβησε αλλα και ποτε δεν ειχα το μυαλο μου ησυχο ωστε να πιεσω 100%.
Μετα εβαλα τα bt-016 σας πρωτη αισθηση παρα πολυ καλη ειχε τρομερη προσφυση και ενεπνεε πολυ εμπιστοσυνη, ωσπου τα δοκιμασα στην πιστα και δεν μου αρεσαν καθολου. εννοιωθα το μηχανακι περιεργα και δεν μπορουσα να λειτουργισω σωστα.
μετα στο δρομο άλλαξε συμπεριφορα και εχασε αυτην την αρχικη προσφηση που ειχε οποτε ειπα πως κατι δεν πιγε καλα στην πιστα και ισως να τα σκληρυνα τα λαστιχα.
Τωρα που ξαναμπηκα στην πιστα εχωντας 31/29psi μου δουλεψαν αψογα !!! κανενα προβλημα όσο και αν τα πιεζα (γιατα δικα μου δεδομενα)
και αποτην προηγουμενη τεταρτη που εφυγα από την πιστα με πιεσεις 31/29 (δεν προλαβα να βαλω αερα) εχω δει μεγαλυ διαφορα στο δρομο, το λαστιχο δουλευει ετσι οπως ακριβως το θελω, ζεστενεται πολυ γρηγορα και κραταει παρα πολυ καλα χωρις να με φοβιζει πουθενα.
Ξερω πως ετσι θα φθειρεται περισσοτερο αλλα ειναι απιστευτη η αισθηση που μου δεινει και μαλλον θα συνεχισω να το δουλευω με αυτες τις πιεσεις.
τα λαστιχα τα εχω απο τελη Σεμπτεβρη και εχω κανει πανω απο 8.000km με περιπου 20 session στα Μεγαρα και φαινονται πως εχουν αλλο τοσο ψωμι, θα δουμε...
τωρα για επόμενο λαστιχο σκεφτομουν για τα bt-003 αλλα στο πισω μερος του μυαλου μου σκεφτομαι και για γομες ή και σλικ αλλα εχουμε καιρο ακομα για τετια...
τα πιρελι ειναι πανακριβα αλλα και πολυ καλα λαστιχα επισης.
αυτα τα ολιγα απο εμενα

kyko
24/03/2009, 16:00
πλακα μας κανεις βρε αδερφε?
στο 1ο σου ερωτημα αναφερεις το εξης:"exw dokimasmeno to dunlop qualifier kai eimai ikanopoiimenos apo ta kratimata kai apo tin diarkeia tou.."

κ τωρα λες τι να διαλεξουμε απο τα 3 που ανεφερες?
τα 2 απο τα 3 ειναι σχεδον γομες...
περιμενεις να εχει διαρκεια ενα τετοιο ελαστικο?
αν ειχες το quallifier το απλο βαλε το rr κ εισαι κομπλε:winka:
φιλικα ετσι!?:winka:

road spirit
24/03/2009, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
...τωρα για επόμενο λαστιχο σκεφτομουν για τα bt-003 αλλα στο πισω μερος του μυαλου μου σκεφτομαι και για γομες ή και σλικ ... τα 003 είναι γόμες

P70
24/03/2009, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
πλακα μας κανεις βρε αδερφε?
στο 1ο σου ερωτημα αναφερεις το εξης:"exw dokimasmeno to dunlop qualifier kai eimai ikanopoiimenos apo ta kratimata kai apo tin diarkeia tou.."

κ τωρα λες τι να διαλεξουμε απο τα 3 που ανεφερες?
τα 2 απο τα 3 ειναι σχεδον γομες...
περιμενεις να εχει διαρκεια ενα τετοιο ελαστικο?
αν ειχες το quallifier το απλο βαλε το rr κ εισαι κομπλε:winka:
φιλικα ετσι!?:winka:

e vasika skeftomai oti isws dokimasw kati pio kalo...
den tha mou vgaloun 7000 xlm ayta ta lastixa?xwris pista!

road spirit
24/03/2009, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
teleytaia erwtisi: pirelli supercorsa pro
michelin pilot power 2ct
i dunlop qualifier gp????? τα supercorsa pro μπορεί να είναι απο τα καλύτερα λάστιχα για πίστα, αλλά για χρήση στο δρόμο ΔΕΝ είναι ότι καλύτερο.

Γενικά αυτό ισχύει για γόμες. Δεν ζεσταίνονται το ίδιο εύκολα, άρα εξ' ορισμού απέχουν απο την ιδανική θερμοκρασία λειτουργίας για την οποία έχουν φτιαχτεί, άρα δεν θα πάρεις τη πρόσφυση που πραγματικά μπορούν να σου δώσουν. Πεταμένα λεφτά λοιπόν - για το δρόμο, γνώμη μου. Επίσης, λόγω μαλακής εξωτερικής επιφάνειας κολλάνε εύκολα σκόνη και γίνονται γλυστερά στο δρόμο...

τώρα, άν έχεις σκοπό να μπεις σε μια σεζόν να κάνεις μερικά τρακντείς, οκ πάσο...

P70
24/03/2009, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
τα supercorsa pro μπορεί να είναι απο τα καλύτερα λάστιχα για πίστα, αλλά για χρήση στο δρόμο ΔΕΝ είναι ότι καλύτερο.

Γενικά αυτό ισχύει για γόμες. Δεν ζεσταίνονται το ίδιο εύκολα, άρα εξ' ορισμού απέχουν απο την ιδανική θερμοκρασία λειτουργίας για την οποία έχουν φτιαχτεί, άρα δεν θα πάρεις τη πρόσφυση που πραγματικά μπορούν να σου δώσουν. Πεταμένα λεφτά λοιπόν - για το δρόμο, γνώμη μου. Επίσης, λόγω μαλακής εξωτερικής επιφάνειας κολλάνε εύκολα σκόνη και γίνονται γλυστερά στο δρόμο...

τώρα, άν έχεις σκοπό να μπεις σε μια σεζόν να κάνεις μερικά τρακντείς, οκ πάσο...

diladi eisai pio simfwnos me ta apla ta qualifier?
11.000 xlm kai exoun ligo pswmi akoma...!

kyko
24/03/2009, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
diladi eisai pio simfwnos me ta apla ta qualifier?
11.000 xlm kai exoun ligo pswmi akoma...!

βαλε τα rr
ενα 7000 χλμ στα βγαζουν:winka:

road spirit
24/03/2009, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
diladi eisai pio simfwnos me ta apla ta qualifier?
11.000 xlm kai exoun ligo pswmi akoma...! γενικά αν δεν εχεις σκοπό να κάνεις τρακντεις, προτίμησε οχι γόμες... αυτό.

Συγκεκριμένα για τα qualifier δεν εχω άποψη γιατί δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Οπότε ανάμεσα στα 3 που έβαλες, το power 2ct (οχι τη γόμα όμως! γιατί βγαίνει power 2ct και σε "γόμα", αλλά δεν θυμάμαι πως το γράφει πανω για να το ξεχωρίζεις)

P70
24/03/2009, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
βαλε τα rr
ενα 7000 χλμ στα βγαζουν:winka:

apo kratima?
poso kalytera apo ta apla?:wave2:

SeNNinhA
24/03/2009, 16:23
Τα πράγματα είναι απλά.

1) Όσο πιο μαλακό είναι ένα λάστιχο τόσο πιο πολύ πρόσφυση έχει αλλά και τόσο πιο πολύ γρήγορα φθείρεται. Έτσι μην περιμένεις τα μαλακά λάστιχα πίστας να σου αντέξουν πάνω από 4000χλμ στον δρόμο (μπορεί να λέω και πολύ).

2) Τα πολύ μαλακά λάστιχα πίστας (γόμες) θέλουν και συγκεκριμένες υψηλές θερμοκρασίες και χαμηλές πιέσεις για να δουλέψουν και να αποδώσουν. Αλλιώς όταν είναι κρύα γλυστράνε. Επίσης όπως σου είπαν, μαζεύουν σκόνη και πάλι γλυστράνε.

3) Τα καλύτερα λάστιχα που μπορείς να βάλεις είναι τα δίγομα δρόμου. Αλλά και εκεί να ξέρεις ότι όσο πιο μαλακή γόμα επιλέξεις τόσο πιο λίγο θα σου κρατήσει το λάστιχο.


:wave2: :wave2: :wave2:

P70
24/03/2009, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Τα πράγματα είναι απλά.

1) Όσο πιο μαλακό είναι ένα λάστιχο τόσο πιο πολύ πρόσφυση έχει αλλά και τόσο πιο πολύ γρήγορα φθείρεται. Έτσι μην περιμένεις τα μαλακά λάστιχα πίστας να σου αντέξουν πάνω από 4000χλμ στον δρόμο (μπορεί να λέω και πολύ).

2) Τα πολύ μαλακά λάστιχα πίστας (γόμες) θέλουν και συγκεκριμένες υψηλές θερμοκρασίες και χαμηλές πιέσεις για να δουλέψουν και να αποδώσουν. Αλλιώς όταν είναι κρύα γλυστράνε. Επίσης όπως σου είπαν, μαζεύουν σκόνη και πάλι γλυστράνε.

3) Τα καλύτερα λάστιχα που μπορείς να βάλεις είναι τα δίγομα δρόμου. Αλλά και εκεί να ξέρεις ότι όσο πιο μαλακή γόμα επιλέξεις τόσο πιο λίγο θα σου κρατήσει το λάστιχο.


:wave2: :wave2: :wave2:

swstos!
esy ti tha proteines?
bt16?

kyko
24/03/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
swstos!
esy ti tha proteines?
bt16?

εγω ειμαι αναμεσα στα:
metzeler m3
diablo corsa3
quallifier rr

τα bt 016 τα φοραω τωρα αλλα νομιζω οτι ειναι ενα κλικ κατωτερα απο τα πιο πανω που σου ειπα:winka:

P70
24/03/2009, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
εγω ειμαι αναμεσα στα:
metzeler m3
diablo corsa3
quallifier rr

τα bt 016 τα φοραω τωρα αλλα νομιζω οτι ειναι ενα κλικ κατωτερα απο τα πιο πανω που σου ειπα:winka:

ayta pou les me xrisi dromou xwris mpantilikia poso kratane?

McTalas
24/03/2009, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από P70
ayta pou les me xrisi dromou xwris mpantilikia poso kratane?

τα 8.000 km με καμια 20αρια session και μερικες καγκουριες στο δρομο, πιστευω να βγαλουν αλλα 4.000km. (με λιγη καλη θελιση).

τα bt-016 ειναι περιεργα λαστιχα και θελουν ψαξιμο με τις πιεσεις γιατι με λιγα psi διαφορά γινονται απροβλεπτα. εγω ειχα τις χειροτερες εντυπωσεις άλλα με 31/29 εχω δει μεγαλη διαφορα και πολυ καλη αποδοση στον δρομο.

SeNNinhA
24/03/2009, 17:31
Εγώ ήμουν ευχαριστημένος από τα BT16 αλλά και από τα DUNLOP. Τα τελευταία μάλλον μου άρεσαν πιο πολύ μιας και είχαν αντέξει περισσότερο ενώ είχαν ελαφρά καλύτερη πρόσφυση ενώ όταν γλυστρούσαν το έκαναν μαλακά και χωρίς να σε τρομάξουν. Δεν έχουν την πιο γρήγορη κορώνα αλλά αυτό για το δρόμο είναι πλεονέκτημα μιας και είναι σταθερότερα στα πολλά. Σε βρεγμένο βέβαια θέλουν προσοχή αλλά αυτό ισχύει για όλα τα σπορ λάστιχα μιας και εκεί υπερτερούν τα πιο τουριστικά.

Θα πήγαινα με τα Dunlop που μπορείς να τα βρεις και σε πιο χαμηλή τιμή. Δεν νομίζω να σου βγάλουν όμως πάνω από 8000χλμ. και να εξακολουθούν να είναι σε πραγματικά καλή κατάσταση

Υ.Γ. Μμην κοιτάς μόνο το πέλμα γιατί το λάστιχο αρχίζει και χάνει τις ιδιότητές του από ενα σημείο και μετά. Αμφιβάλω εαν τα δικά σου είναι ακόμη καλά λάστιχα μετά από τόσα χιλιόμετρα.