PDA

View Full Version : Yamaha Serow 225



kamnaa
17/03/2009, 06:47
Παιδες γεια σας!Πηρα ενα SEROW 225 του 91 για δευτερο και τα εχει παιξει ο ατερμονας.
Μηπως εχει κανενας τιποτα τετοιο απο κανενα χαλασμενο μηχανακι,νομιζω οτι ταιριαζει κι απο DT125
(εννοω απο κανενα μηχανακι για αποσυρση).
Επισης μηπως γνωριζει καποιος τι αερα βαζουμε στα λαστιχα?(90/90 21 μροστα,120/80 18 πισω)

camen
17/03/2009, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kamnaa
Παιδες γεια σας!Πηρα ενα SEROW 225 του 91 για δευτερο και τα εχει παιξει ο ατερμονας.
Μηπως εχει κανενας τιποτα τετοιο απο κανενα χαλασμενο μηχανακι,νομιζω οτι ταιριαζει κι απο DT125
(εννοω απο κανενα μηχανακι για αποσυρση).
Επισης μηπως γνωριζει καποιος τι αερα βαζουμε στα λαστιχα?(90/90 21 μροστα,120/80 18 πισω)
Πηρες Αγριοκατσικο?!Εχω και εγω ενα μοντελο '93.Ο ατερμονας δεν ξερω τι ειναι οποτε δεν μπορω να βοηθησω.Ομως με καλο ψαξιμο θα βρεις γτ κυκλοφορουν αρκετα ανταλλακτικα
Mεχρι 90 κιλα 18psi μπροστα και 22psi πισω!
Για πανω απο 90 κιλα 22psi-25psi αντιστοιχα.Αυτα αναφερει το μανουαλι...
Καλοταξιδο το εργαλειο:beer: :wave2:

kamnaa
18/03/2009, 00:35
Ευχαριστω πολυ φιλε για τις πληροφοριες.
Επισης να διευκρινισω για οποιον δεν γνωριζει οτι ατερμονας ειναι το εξαρτημα στον τροχο,απο το οποιο,μεσω της ντιζας,δουλευει το κοντερ.

camen
18/03/2009, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kamnaa
Ευχαριστω πολυ φιλε για τις πληροφοριες.
Επισης να διευκρινισω για οποιον δεν γνωριζει οτι ατερμονας ειναι το εξαρτημα στον τροχο,απο το οποιο,μεσω της ντιζας,δουλευει το κοντερ.
Aaaaaaaaaa!!!
Πες το ετσι...Κ εμενα δεν δουλευε...:lol: Βασικα το εβγαλα τελειως το κοντερ του και εβαλα ηλεκτρονικο απο ποδηλατο.Δουλευει αψογα κ δεν χανει ουτε 0.5 χιλιομετρο:winka:
Το μαμα κλεβει κανα 20χιλιομετρα πανω σπο τα 40km/h:hypnotize .Aν θες λεπτομεριες πες μου...:wave2:

kamnaa
18/03/2009, 02:56
Καλε μου ανθρωπε, ωραια ιδεα, προχωρα σε αναλυτικες λεπτομερειες(τιμη,ενσυρματο η ασυρματο κλπ)και κυριως αν υπαρχει περιορισμος στην ταχυτητα που εμφανιζει,δεδομενου οτι το μηχανακι εχει τελικη ανω των 40χλμ(205χλμ σε γκρεμο χωρις αλεξιπτωτο):lol:

camen
18/03/2009, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kamnaa
Καλε μου ανθρωπε, ωραια ιδεα, προχωρα σε αναλυτικες λεπτομερειες(τιμη,ενσυρματο η ασυρματο κλπ)και κυριως αν υπαρχει περιορισμος στην ταχυτητα που εμφανιζει,δεδομενου οτι το μηχανακι εχει τελικη ανω των 40χλμ(205χλμ σε γκρεμο χωρις αλεξιπτωτο):lol:
Λοιπον ακου να μαθαινεις:winka:

Θα παρεις ενσυρματο για να μην εχεις προβληματα του τυπου πιανει-δεν πιανει...
Ενδειξη ταχυτητας δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Δειχνει μεχρι οσο θες.Τουλαχιστον μεχρι 120-130 στανταρ και δοκιμασμενα...
Δυο πολυ καλες μαρκες ειναι η CATEYE και η VDO.Προτιμησε καποια απο αυτες τις 2.Θα τις βρεις σε οποιοδηποτε οργανομενο ποδηλαταδικο και οι τιμες ξεκινουν απο 20Ε περιπου και ανεβαινουν.Με 20-25Ε θα κανεις αψογη δουλεια.Εχει ενδειξη ταχυτητας,ολικου και μερικου χιλιομετρητη,μεση ωριαια και μεγιστη ταχυτητα στα στανταρ!

Το μονο προβλημα που μπορει να εχεις ειναι οτι το καλωδιο του δεν θα φτανει μεχρι κατω οποτε θα πρεπει να το κοψεις και να βαλεις συμπληρωμα.Μπορω να σου πω τι ακριβως να κανεις για να δειχνει τελειο!Παρτο και πριν κανεις οτιδηποτε πες μου να σου δωσω αναλυτικες οδηγιες!!!
Θα δουλευει μια χαρα παντως:beer: :wave2:

kamnaa
18/03/2009, 07:45
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!ΑΨΟΓΟΣ

camen
18/03/2009, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kamnaa
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!ΑΨΟΓΟΣ
Οτι χρειαστεις μου λες...:beer: :wave2: