PDA

View Full Version : Ohlins πισω αμορτισερ.



Ληστης
17/03/2009, 09:43
Τελευταια με τρωει ο κ@@ος μου να δωσω λεφτα ,και σκεφτομαι να παρω ενα ohlins πισω αμοτρισερ για το bandit 1250.
Εχει κανεις απο εσας καποια εμπειρια;Αξιζει τα λεφτα του;Τι να περιμενω απο μια τετοια αλλαγη;
Ρωταω γιατι δεν εχω καποια προηγουμενη εμπειρια απο τετοια βελτιωση.

sapila racing
17/03/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
Τελευταια με τρωει ο κ@@ος μου να δωσω λεφτα ,και σκεφτομαι να παρω ενα ohlins πισω αμοτρισερ για το bandit 1250.
Εχει κανεις απο εσας καποια εμπειρια;Αξιζει τα λεφτα του;Τι να περιμενω απο μια τετοια αλλαγη;
Ρωταω γιατι δεν εχω καποια προηγουμενη εμπειρια απο τετοια βελτιωση.

Eχω βάλει Ohlins πίσω στο Hornet 900 και πραγματικά έκανε μεγάλη διαφορά.
Το εχω ρυθμίσει για τα κιλά μου και μπορω να πω οτι ενω είναι πιο άνετο απο το μαμα, ταυτόχρονα μπορεί και βάζει κάτω τη δύναμη του κινητήρα πιο αποτελεσματικά.
Με το original οτι και να εκανες δεν γινόταν δουλειά, το ειχα σφιχτό για να μην εχω κουνήματα στα ανοίγματα στις εξόδους, αλλά ετσι κοπάναγε ασχημα.
Με το Ohlins δεν χρειάζεται πλέον να σηξώνομαι απ τη σέλλα για να μην τη φάω άσχημα, και ταυτόχρονα ανοίγω το γκάζι πολύ περισσότερο στην Κπιτς των Μεγάρων.
Ισως το οτι εκανε τόσο μεγάλη διαφορά να εχει να κάνει και με το οτι το Hornet δεν εχει μοχλικό.

Να πω επίσης οτι εχω βάλει το απλό Ohlins, χωρίς χωριστό δοχείο αζώτου και με ρύθμιση αποσβεσης επαναφοράς μόνο.
Με λιγα λόγια ηταν η καλύτερη μετατροπή.

Βεβαια εχω κι ενα Bimota που εχει πίσω ενα Ohlins με όλα τα καλούδια αλλά δεν μπορω να το συγκρίνω με κατι αλλο αφού ετσι ηταν απο μαμα.

Ενας φίλος εχει το Bandit650 και ειχε παράπονα οτι κούναγε ασχημα και του φταίγανε τα λάστιχα.
Με μιση στροφη στη ρύθμιση αποσβεσης επαναφοράς (το βιδακι στο κατω μερος του αμορτισερ) η συμπεριφορά του άλλαξα ριζικά. Γα δοκίμασέ το, τζάμπα είναι εξάλλου :wave2:

Ληστης
17/03/2009, 12:17
Η ohlins δινει το πληρες απο ρυθμισεις για το bandit το 1250.Εχω ηδη δωσει λιγο παραπανω αποσβεση οπως αναφερεις.
Γενικα θα ελεγα οτι ειναι λιγο αποτομη η αναρτηση.